De sleepboptoutillage Opmarsch Italië weg uit Geuève? naar Madrid ie IJmuiden Uruguay breekt met Spanje Het „Continent" te Londen Bij storm op onze kust De Bilt seint Plaatseüjk Nieuws. SPANJE VERBINDINGSWEGEN MET HET ZUIDEN AFGESNEDEN. HUESCA NOG IN HANDEN DER OPSTANDELINGEN. Hoewel bij den strijd in Spanje de beide partijen elkaar vrijwel in evenwicht houden, wordt het toch met den dag duidelijker, dat de opstandelingen aan de winnende hand zijn. Zij profiteeren blijkbaar van de verdeeldheid in het regeeringskamp, terwijl ook de materieele steun, wel ke zij uit het buitenland ontvangen een grooten in vloed moet hebben.. 1 In het Noorden blijft generaal Mola een grooten druk uitoefenen op de regeeringsstellingen te Bilbao, terwijl daarenboven de Madrid bedreigende, omtrek kende beweging een dreigend karakter gaat aanne men. Gisteren is Maueda gevallen, waardoor alle ver bindingswegen van de hoofdstad met het Zuiden zijn afgesneden. Slechts naar het Oosten blijft nu nog een weg over. Kunnen de opstandelingen er in slagen bij Muesca de regeeringstroepedPterug te dringen, dan wordt de situatie voor de Madrileensche regeering werkelijk hachelijk. In het kamp der opstandelingen wordt de inne ming van Maueda als van het grootste belang be schouwd, omdat het het laatste groote bolwerk der regeeringstroepen vórmde op den weg naar Madrid. Het was daarom in een bijzonder krachtigen staat, van verdediging gebracht. Er waren drie linies loop graven aangelegd en machinegeweren opgesteld inge metseld in gewapend beton. Nog kort te voren had de president der republiek een bezoek gebracht aan dit gewichtige punt. Negen honderd volksfronters bij inneming van Maqueda gesneuveld. De speciale verslaggever van Havas meldt: De inneming van Maqueda is in versneld tempo geschied. Na een bliksemsnelle manoeuvre der co lonne onder Castejon drongen de nationale troepen de stad bij het aanbreken van den dag binnen van uit het noorden, om direct een spervuur te openen, die den vijand van geringe hoogte met mitrailleurs bestookten. De bestorming van de stad vond te half tien plaats. Het zwakke verzet der verdedigers ver keerde onmiddellijk in een overhaaste vlucht. De legionnaires en regulares richtten hun mitrailleurs op de groepen vluchtelingen, die een gemakkelijk doelwit vormden en waarvan de lijken den grond over een afstand van 2 km. bedekten. De regeerings troepen zouden, naar men zegt, 900 dooden verloren hebben. De nationale voorhoeden zetten hun actie voort en naar het noorden zijn zij reeds naar Quis- mondo en in zuidelijke richting naar Torrijos onder weg. Het Alcazar nog niet bezet. De toestand te Toledo heeft zich voor de regeerings troepen aanzienlijk verbeterd. De belegerden in het Alcazar moesten gisterochtend de stellingen, die zij nog buiten het Alcazar bezetten, opgeven en in de kelders vluchten. Daarbij moesten zij de stallen, de graanzolders en een groote galerij, waar zij hun doo den begroeven, in den steek laten. De belegerden verdedigden zich hardnekkig. Zij maakten daarbij vooral gebruik van granaten en bommen van loop graafkanonnen. De regeeringstroepen omringen thans het centrale gebouw en den tuin en kunnen alle uitgangen onder vuur nemen. Naar het schijnt zijn de verliezen der opstandelingen aanzienlijk grooter geweest, dan die van de regeeringstroepen. Mola spoort aan zich over te geven. Volgens een draadloos bericht uit Teneriffa heeft een vliegtuig van de opstandelingen over Bilbao en Santander, gevlogen en oproepen van generaal Mola omlaag geworpen, waarin de bevolking van beide steden wordt aangespoord zich zoo snel mogelijk over te geven. De aanval op beide steden zal in den vroegen ochtend van 25 September worden ingezet. President Azana niet gevangen gehou den door communisten. Het Spaansche telegraafagentschap Fabra meldt, dat lord Ghurchill, chef van de Britsche sanitaire missie, gisteren te Madrid afscheid heeft genomen van verschillende, qfficieele personen. Hij nam toen kennis Van een door de opstandelingen verspreid be richt, volgenshétwelk Azana door de communisten gevangen was genomen. Churchill, 'die juist door Azana ontvangen was, verklaarde aldus het Spaansche agentschap dat dit genoeg was om de onjuistheid van oen dergelijke nieuwsverspreiding te bewijzen. Handelsverkeer tusschen Fransch- en Spaansch Marokko stopgezet. De 'Sultan van Marokko hééft' op verzoek van de Fransche regeering den handel tusschen de Fransche en dé Spaansche zone tot nader-ortjer verboden. Het gewone handelsverkeer tusschen de grensstammen blijft geoorloofd. tot dezen maatregel is overgegaan, nadat Frank rijk tevergeefs verschillende eischen had gesteld in vérband met: de 'executie van den Franschman Aguilard. De autoriteiten te Tetoean hadden daarop slechts een uitstellend antwoord gegeven. Regeeringskruiser en onderzeeër tot zin ken gebracht. Het te- Sqvilla verschijnende blad, de. „Correo. de Andalucia".meldt,, dat vliegtuigen .dér opstandelingen den regeeringskruiser „Libertad" en den onderzeeër D 6 tot zinken hebben gebracht. Wegens executie van familie van vice-consul. Havas seint uit Montevideo: Uit Montevideo wordt vernomen, dat Uru guay de diplomatieke betrekkingen met de regeering te Madrid heeft verbroken in ver band met de temchtstelling van drie zusters van den viceconsul van Uruguay te Madrid. Sedert tien dagen had men niets gefcoord om trent het lot der drie dames. Heden echter werd haar stoffelijk overschot gevonden tus schen de slachtoffers van een communisti sche terechtstelling. De regeering van Uru guay protesteerde onmiddellijk bij de regee ring te Madrid en stelt een rapport op aan den Volkenbond. Buenos Aires. Met betrekking tot do terechtstel ling der drie gezusters wordt nog vernomen, dat deze op het oogenblik hunner verdwijning een band om den arm droegen met de kleuren van haar land en voorzien waren van een behoorlijk door de autoriteiten gewaarmerkt vrijgeleide. Een onderdaan van Uruguay, die zich naar het lijkenhuis begaf, kon de lijken der vermisten nog herkennen, juist op het oogeiiblik, dat men zich gereedmaakte om déze op heimelijke wijze te begraven. De correspondent van het blad „El Pueblo" meldt uit Hendaye, dat de zusters van den vice-consul tijdens een wandeling op den Puerta del Sol door gewapende militie in een auto ontvoerd werden, naar een onbekende plaats werden gebracht en daar werden vermoord. De Londensche corr. van de „Msb" schrijft Er zijn in Londen ontelbare restaurants en bovendien veel hotels met Fransche chefs, De meeste volken die zich op een bijzondere na tionale kookkunst laten voorstaan, zijn hier op meer of minder gelukkige wijze vertegenwoor digd: de Ghineezen, de Indiërs, de Hongaren, de Spanjaarden, de Duitschers, en, in veel grooteren getale, de Franschën en de Italianen, Fransche en Italiaansche restaurants wor den zeer druk door Engelschen bezocht, de andere met uitzondering van de niet-Euro- peesche, voornamelijk door vreemdelingen. Dezer dagen is in een groot restaurant in 't Westend, dat deel uitmaakt van een gewei-, dige eethuizen-onderneming, een nieuwe „bras^,. serie' geopend, die plaats biedt aan 500 per sonen. en welke ten doel heeft door middel van atmosfeer, decors, muziek en voedsel de bezoekers in den waan te brengen, dat zij zich in Frankrijk of Duitschland bevinden, 't Heele denkbeeld is nogal smakeloos en protsi.g maar zal wellicht in den smaak vallen van de bezoekers uit de provincie, die immers Madame Tussauds panopticum eveneens ale de groote be zienswaardigheid van Londen beschouwen. Alles zal naar wij vernemen gedaan wor den om de atmosfeer zoo echt mogelijk te maken. In de Fransche afdeeling zullen 't eene half uur de „gargons" en 't andere half uur de koks in staking zijn. Iedere week zal de chef aftreden en door een anderen vervangen wor den. Alle champagneflessohen zijn met val- sche zegels verzegeld. In de Duitsche afdeeling zal de radio aan gezet worden zoo vaak Herr Hitier, Herr Goeb- bels of een van de andere Herren spreekt en zoolang de sprekerij duurt, zullen alle aanwe zigen stram staan. Personen, die een onari- EEN ANDER OORDEEL VAN DESKUNDIGE ZIJ DE. AANSCHAFFING VAN EEN ZEE SLEEPBOOT MET STERK VERMOGEN PRACTISCH NOCH ECONOMISCH GEMOTIVEERD. In de geh8ele wereld is geen enkele kuststrook, welke zoo goed met sleepbootposten bezet is als de Nederlandsche kust. Amsterdam, Sept. De vraag of het wen- schelijk, zoo niet noodzakelijk moet worden geacht, dat IJmuiden wederom de beschik king krijgt over een zeesleepboot met sterk vermogen, die in gevallen, waarin aan een tengevolge van vliegend stormweer bij de Nederlandsche kust in moeilijkheden verkee- rend schip sleepboothulp moet worden ver leend, onmiddellijk zee zal kunnen kiezen, wordt in kringen van te IJmuiden werkzaam zijnde deskundigen, naar een verslaggever van het A.N.P. uit een onderzoek ter plaat se heeft kunnen vaststellen en waarover be reids het een en ander is gepubliceerd bevestigend beantwoord. Het trekt zich terug van de radio-conferentie DELEGATIE ZAL BESPREKINGEN BETREFFENDE GEBRUIK VAN RADIO IN DIENST VAN DEN VREDE NIET MEER BIJWONEN. De Italiaansche delegatie, die tot dusverre heeft deelgenomen aan de zittingen van de internationale volkenbondsconferentie voor het sluiten van een conventie betreffende het gebruik van den radio-omroep in dienst van den vrede, heeft naar aanMding van een te legram van haar regeering den president gisteren doen weten, dat zij niet langer de zit tingen kan bijwonen. Motieven werden niet opgegeven. Men ziet in dezen maatregel een zeer dui delijke waarschuwing van Italië in verband met de houding van de Volkenbondsverga dering ten opzichte van de Abessinische ge loofsbrieven. Wat deze laatste kwestie betreft, de wijze, waarop deze aangelegenheid gister en Maan dag door de commissie voor de geloofsbrieven behandeld is, heeft de kans op een spoedige hervatting van de Italiaansche medewerking aan den volkenbondsarbeid en vermoedelijk ook aan het verdere Europeesche vredeswerk vrijwel vernietigd. Men zal zich herinneren, dat Italië deze maand weder begonnen was, aan het technische volken- bondswerk deel te nemen, in het vertrouwen, dat de niet-goedkeuring van de Abessynische geloofs brieven weldra ook dehervating van de samenwer king op politiek gebied zou mogelijk maken. Nu door hetinitiatief van de kleinè staten en het merkwaardig snelle toegeven van Frankrijk en En geland aan het verlangen, om het advies van het Haagsche Hof in te winnen over do Abessynische geloofsbrieven, de. politieke spanning tusschen den Volkenbond en Italië weder verscherpt is, heeft Mussolini blijkbaar besloten, ook weder een eind te maken aan cje Italiaansche deelneming aan het tech- n i sch e vol kén bon ds werk. Gister heeft althans de Italiaansche delegatie ter radióconferen'tie, die senator De Michelis aan haar hoofd hady in opdracht van de Italiaansche régee- ri'ng' de conferentie verlaten.; Ihtusschen nemen de gebeurtenissen te Genève baar gisteren voorzien verlóóp. De juristencommis sie, welke de commissie voor de geloofsbrieven van ochtend instelde, heeft vanmiddag haar taak vol bracht. Zij heeft de vraag, of het juridisch mogelijk is, het advies van het Haagsche Hof over de al of niet geldigheid van de Abessynische geloofsbrieven in te winnen, bevestigend beantwoord en daarna een ontwerp-rapport aan de volkenbondsvergadering in dezen geest geredigeerd De commissie voor de geloofsbrieven zal morgen weder bijeenkomen, om den tekst van haar rapport vast te stellen. De juristencommissie heeft de vraag, of uit het inwinnen Van liét advies vair het Haag sche Hof de al of niet verdere deelneming van de Abessijnsche delegatie aan het werk yan deze vol kenbondsvergadering zou kunnen voortvloeien, on beantwoord gelaten. Hierover zal dus morgen in de commissie voor de geloofsbrieven nog verder wor den gesproken. Van practisch belang voor de kwestie van de Ita liaansche deelneming aan deze volkenbondsvergade ring zou de beantwoording van deze vraag echter waarschijnlijk niet meer zijn. Hoe de beslissing om trent dit punt ook moge uitvallen, de Italianen zul len hoogstwaarschijnlijk uit Geneve wegblijven. Rome. Het feit, dat de kwestie van de geldig heid van bet mandaat van de Abessijnsche delegatie is voorgelegd aan het Haagsche hof, heeft in Italië weinig indruk gemaakt. In de kranten wordt bijna geen melding gemaakt van dit besluit. schen grootvader gehad hebben, kunnen als gasten toegang verkrijgen: de directeuren der firma zelf hebben evenwel besloten nooit in deze brasserie te eten met 't oog op de atmos feer. In de Spaansche afdeelingMaar die is er nog niet: dat zou de directie te kostbaar zijn, in verband met de atmosfeer. Naast en tegenover dit oordeel staat echter, dat' van anderen, die, ofschoon zulks feitelijk deze materie niet'raakt, de belangen van Amsterdam als tweede havenstad yan ons land ten zeerste voor staan en waar het in deze op aankomt uit hoofde van hun. werkzaamheid evenzeer deskundig geacht kunnen worden om over de ter sprake geko men kwestie hun aan een jarenlange practijk ge toetste inzichten kenbaar te maken. Vermelde verslaggever heeft het in dit verband mede als zijn taak beschouwd, ook in dezo kringen zijn licht op te steken en van het resultaat van zijn bevindingen naar buiten te doën blijken; Ter zake mogen dan dienen dat uit deze kringen in 'de eersté plaats naar voren werd gebracht, dat de huidige sleepbootoutillage te IJmuiden voor binnen komende schepen' onder'alle omstandigheden alles zins voldoende is. IJmuiden toch zoo zeide men kan gerekend worden tot een der veiligste havens en vooral na het in gebruik nemen van de groote Noordersluis zag en ziet men het geregeld gebeuren dat door de meeste schepen in normale omstandig heden van sleepbootassistentie geen gebruik wordt gemaakt, hetgeen door het bureau Wijsmuller, dat de sleepbootexploitatie ter plaatse in handen heeft en bij de uitoefening van zijn bedrijf door te Amster dam gevestigde reederijen geldelijk wordt gesteund, als een niet geringe handicap wordt gevoeld. Dit punt verder buiten beschouwing latend, b 1 ij f t echter de vraag hoe de aangelegen heid beoordeeld dient te worden bij abnor male omstandigheden, dus in gevallen, waar in de elementen dusdanig zijn losgebarsten, dat de kans op scheepsrampen, ook in de nabijheid van IJmuiden, allerminst gering kan worden geacht. Als antwoord op deze vraag gaf men nit vermelde kringen den verslaggever te kennen, dat er in de geheele wereld geen kuststrook is, welke dermate goed met sleepbooten bezet is als de Neder landsche kust, zoodat de eventueele bouw of de aankoop van een zeesleepboot, met het speciale doel deze te IJmuiden te stationnee- Verwachting: meest zwakke veranderlijke wincl nevelig tot half of zwaar bewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: weinig verande ring. BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 774. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 15 gr. C. is 59 gr. F. UW BRIL STUK? Opticien TERLEP repareert vlug goed goedkoop. 3 Hoogzijde 103 1 Schagen* TOESTAND VAN TITULESGOE NOG ERNSTIG Bern Volgens het communiqué, dat de doktoren gistermiddag hebben gepubliceerd om trent den toestand van Titulescoe den vroegeren; Roemeenschen minister van buitenlandsc'he za ken, is bij nog steeds zeer ernstig ziek Naar uit Insbruck wordt gemeld, heeft prof. Breitner, de rector van de medische faculteit die naar bet ziekbed van Titulescoe is ontbo den en de eerste bloedtransfusie beeft verrichtj verklaard, dat bij volkomen de meening deelde van den anderen behandelenden geneesheer. Dr. Ruppannery, dat de Roemeensche staatsman' niet het slachtoffer van een poging tot vergifti ging is geworden. Titulescoe lijdt aan moeras- bloedarmoede, een ziekte, die uiterst gevaarlijk' en zeer moeilijk te genezen is. SCHAGER OPERA-VEREENIGING. Ongeveer, twee maanden geleden besloot de heci* Jac. Jansen te Bergen tot oprichting van een Opera- vereeniging in Schagen over te gaan. De eerste op- richtingspogingen van den heer Jansen werden ai dadelijk met succes bekroond en is het ledenaantal thans van dien aard dat besloten werd tot verkiezing van een Commissie van hijstand over te gaan. Bij deze verkiezing werden tot leden van deze commissie benoemd de dames M. Niestadt-Smit, T. van Gec- Ign en de heeren Ter Beest, F. Gorter en J. W. Meij-< boom. Hoewel de vereeniging thans over een behoorlijk aantal leden beschikt, spreekt het natuurlijk van zelf, dat ieder nieuw lid van harte welkom is. Hec is een verheugend feit, te constateercn, dat ook Scha gen behoort tot die gemeenten, waarin iets groots kan worden opgezet met de wetenschap dat een goed succes daarvan het resultaat is. Het ledenaantal der vereeniging neemt steeds toe, en wanneer dit zoo doorgaat, zal het succes ver boven de verwachting van den heer Jansen uitgaan. Zij, die er iets voor voelen lid van de vereeniging te worden, zijn in de gelegenheid geheel onverplicht een repetitie bij te wonen. De repetities Avorden ge houden op Woensdagavond te 8 uur, in een der za-< 1'en van het Noord-Holl. Koffiehuis, aan de Laagzij-i de te Schagen. De dames en heeren van Schagen en omstreken die iets voor zang gevoelen, worden thans in de gele genheid gesteld onder de zeer goede en bekwame leL ding van den heer Jansen, aan hun kunstzin uiting te geven. ren, door deze deskundigen ongemotiveerd wordt geacht. De lengte van de Nederlandsche kuststrook zoo werd gezegd bedraagt ongeveer zeventig mijl en op welk punt daarvan ook een schip in nood komt te vërkeoren kan er te allen tijde, dank zij het be staan van sleepbootposten te Hoek van Holland en te Den Helder, zoomede Noordelijker nog op Ter schelling, binnen den tijd waarin het contact met het zich in moeilijkheden bevindende schip tot stand dient te zijn gebracht, sleepboothulp ter plaatse zijn. Wel gaf men toe dat de aanwezigheid van een sterke zeesleepboot te IJmuiden de situatie uiteraard nog beter zou doen zijn, doch men deed daarbij uitkomen, dat in dat geval zich onmiddellijk de economische zijde van de kwestie naar voren zou dringen, aangezien de sleepbootoutillage in het algemeen een zeer duur technisch apparaat is cn derhalve de aanschaffing van een sterke zeesleep- boot met „standplaats IJmuiden" economisch niet verantwoord zou zijn. Bovendien vinden zoo voeg de men hier aan toe de te berde gebrachte argu menten mede rechtvaardiging in het feit, dat elk schip, hetwelk van IJmuiden uit zee kiest, dadelijk om de Noord of om de Zuid koerst, zoodat. mocht het in ongereede geraken, zoowel de sleepbootkapi teins in Den Helder als te Hoek van Holland op hun post zijn. Het argument, dat een schip reeds dade lijk op de pieren zou kunnen loopen, is aldus de zegslieden allerminst steekhoudend. In een der gelijk geval toch zou afgezien van mogelijke technische storingen sprake zijn van een volko men gebrek aan goed zeemanschap bij den gezag voerder of den loods, terwijl, practisch gesproken, een uitstel van enkele uren, voor sleepbootassis tentie ter plaatse is, Aveinig beteekent en mede al leen als een theoretisch belang kan worden be schouwd, dat zich niet in de practijk kan doen gel den. Tenslotte werd zulks naar aanleiding van een vraag vari den verslaggever opgemerkt dat de ouderdom van een zeesleepboot, mits het onderhoud niets te wenschen overlaat, voor een actieve hulpverleening van weinig of geen beteelce- nis is. In dit verband werd verwezen naar een twee tal voor andere doeleinden gebouwde schepen: de Amsterdamsche ijsbrelcers, die, ofschoon deze veer tig jaren oud zijn, er nog als nieuw uitzien cn nog in elk opzicht voor haar taak berekend zijn.

Schager Courant | 1936 | | pagina 6