De wereld onzer kleinkinderen Een onderhoud Nederlandsche Tuindersbond Uit onze Omgeving. met H- G- Wells HET VEILEN VAN GOEDGEKEURDE POOTAARD- APPELEN WELKE ZIJN OPGEGEVEN VOOR DE GARANTIE. Verplicht. Administratief veilen ver boden. De veilingen hebben over bovenstaand onderwerp yan de N.G.F.C. een schrijven ontvangen: In verband met de circulaire van 23 Juli 1936 be treffende de garantie aan en het veilen van op een tuinbouwteeltvergunning geteelde Eerstelingenpo- ters, brengen wij ten opzichte van punt 6 dier circu laire, luidende als volgt: De opgegeven pootaardap- pelen zullen over de veiling geveild moeten worden, zoodat uit de veilingsstaten de aflevering blijkt, het .volgende ter Uwer kennis: Onder dit veilen wordt niet verstaan het vrij uit de hand verkoopen, om daarna administratief te vei len, aangezien hieraan geen voldoende gegevens zijn te ontleenen ten opzichte der verstrekte garantie. Om voor deze garantie wel in aanmerking te komen, zullen de telers hun pootaardappelen minstens 2 maal op monster ter veiling moeten aanbieden en wel een maal voor half October en zoo noodig nog een maal in de tweede helft van October, terwijl ze niet opgehouden mogen worden aan of boven een prijs van f 4 per 100 Kg. De veilingen zullen goed doen speciale veilingen voor pootaardappelen te houden en hieraan ook bij den kooper de noodige bekendheid te geven. Alleen de op deze wijze geveilde en per 31 October nog niet verkochte partijen pootaardappelen komen .voor den garantieprijs in aanmerking. Direct na 31 October moeten de veilingen opgave 'doen van de niet verkochte hoeveelheden. DE WITTE KOOLREGELING. Naar wij vernemen, is bij de Langcndijkcr Groen ten Centrale bericht ingekomen, dat met ingang van 21 September de volgende minimumprijzen van kracht zijn geworden: Deensche witte kool van 21 September—31 Decem ber f 0.80; witte kool 21 September—31 December f 0.80 en Chineesche kool 21 September—31 Decem ber f 0.50 per 100 Kg. Dit zijn de minimumprijzen en tevens vergoedingsprijzen. De veilingen, met een aanvoer van beteekenis zullen een aanvoerregcling moeten treffen, teneinde een geregelde afname ten behoeve der zuurkoolbe reiding mogelijk te maken. De Prov. Commissie heeft ten aanzien van deze bepalingen deze regeling ingevoerd, dat bij afwij kend, randig en klein goed door den keurmeester zal worden bepaald hoeveel procent van het gewicht dient te worden toegegeven. HET VEILEN VAN ANDIJVIE. In een dezer dagen gehouden vergadering van an- dijvieverbouwers, aangesloten bij de Langendijker Groenten Centrale te Broek op Langendijk werden d.verse bezwaren kenbaar gemaakt ten opzichte van de bepaling van het verplichte veilen van an dijvie. Besloten werd toen, de Nederlandsche Groen ten- en Fruit Centrale te verzoeken, ontheffing van deze bepaling te verkrijgen in dien zin, dat de an dijvie niet moest worden aangevoerd, doch op mon ster mocht worden geveild. Men deelt ons mede, dat hij het bestuur van de L.G.C. bericht is ingekomen dat vergunning is verleend tot het op monster vei len van andijvie, onder de in zekere circulaire over dit onderwerp gestelde voorwaarden. ZUIDSCHARWOUDE. We vernemen, dat door den Rijksveldwachter Van 'den Bos, bekend door de geruchtmakende zaak te Broek op Langendijk, tijdens de kermis, proces-ver baal werd opgemaakt tegen een der herbergiers, in wiens lokaliteit zich te jeugdige personen bevonden. OUDKARSPEL. Aangenomen. Naar wij vernemen heeft ds. W. A. F. van Dijk de toezegging van beroep naar Zeddam (Gld.), aange nomen. De Ned. Herv. Gemeente zal dus aanstonds haar .voorganger moeten missen. WARMENHUIZEN Algemeene jaarvergadering R-K. Sport- vereeniglng „V.I.O.S." De bovengenoemde vereen, hield dezer dagen in hot Patronaatsgebouw de jaarlijksehe vergadering. De voorz., de heer W. Koot, opende met den Chr. groet en heette allen welkom, speciaal den bescherm heer burgemeester Nolet. In het korte openingswoord zegt voorz. dat het hem een groot genoegen doet in deze vergadering thans niet alleen voetballers te zien, doch ook leden van de gymnastiek- en athletiekafdeeling. V.I.O.S. heeft zich in dezen zomer uitgebreid en is ook de gymnastiek en athlctiek gaan bevorderen. VIOS is thans één van de grootste en krachtigste vereenigin- gen ter plaatse geworden. Een jeugd-organisatie, die er wezen kan. De afdeeling voetbal telt ongeveer 50 leden en de afdeeling gymnastiek en athletiek 49 leden. Dus totaal ongeveer 100 werkende leden. Bovendien zijn er verschillende voetballers, die ook lid zijn van de gymnastiek en athletiekafd. De notulen van de vorige vergadering worden on veranderd goedgekeurd. De voorz. leest vervolgens nog het huishoudelijk reglement voor, dat laatst is gewijzigd in verband met. de samensmelting voetbal en gymnastiek. Voor de voetballers wordt thans bekend gemaakt, dat het bestuur heeft bepaald, dat voor de compe titie door elk lid f 0.50 inleggeld betaald moet wor den. Wanneer de competitie is geëindigd, kan dit bedrag terug betaald worden. De senioren van het eerste elftal reizen per auto bus van de wed. J. Spaans. Hiervoor moeten de le den betalen f 0.50 per persoon per reis. De senioren van het tweede elftal reizen per luxe auto's van de garage de Geus. Ook deze kosten bedragen per per soon per reis f 0.50. De junioren gaan zooveel moge lijk per fiets. Moet met het oog op den verren af stand per auto worden afgelegd, dan bedragen voor hen de kosten per persoon per reis f 0.25. De heer Reinders maakt namens de elftallen-com missie de samenstelling van de seniorenelftallen be kend. Voor de twee eerstvolgende Zondagen is het eerste elftal als volgt samengesteld: Doel: A. de Groot Pz. Achter: K. Pronk en N. Ligt- hart. Midden: J. Snaans, G. Molenaar en C. Smit. Voor: P. Kemper, C. Schipper, P. Jonker, W. Zoon en H. de Groot. Wanneer K. Pronk in militairen dienst gaat, komt daarvoor voorloopig in de plaats P. Stam. Het tweede elftal zal voor de eerste twee Zondaeon alsv olgt uitkomen: Doel; G. Zoon. Achter: P. Stam en S. Groot. Midden: J. Zoon, C. Beemsterboer ca S. Molenaar. Voor: J. Hoogcboom," M. Iloogeboom, Een jeugdige 70-jarige De beroemde Engelsche schrijver H. G. Wells is dezer dagen zeventig jaar geworden.'* De Oostenrijksche journalist Salzer had een onderhoud met hem, waarvan wij het verslag laten volgen. Wells kent men als schrijver, fantast, socio loog en geschiedkundige. Waar hij al deze be kwaamheden combineert, is hij utopist. Behalve verhalen, die betrekking hebben op wonderbaar lijke technische vindingen die voor het mee rendeel onmogelijk geacht moeten worden schreef hij realistische romans, sociologische beschouwingen en historische werken. Zijn werktuigkundige fantasieën missen de reëele C. Zonneveld, M. Komen en J. Reinders. Later wordt het elftal nog gewijzigd. De heer Reinders bespreekt vervolgens de publi caties van de uitslagen in het komende seizoen. Spr. zegt dat de commissie, met het oog op de be langrijkheid van eiken wedstrijd, rekent op aller me dewerking en dat de leden niet zonder uiterste nood zaak vrijstelling vragen voor een wedstrijd. Wij heb ben alle spelers noodig en kunnen geen enkele mis sen. De Voorzitter bespreetk vervolgens de mental training cn de concentratie, welke beide factoren noodig zijn voor het slagen van een wedstrijd. Medegedeeld wordt, dat voor eventueele gevallen de Junioren zich vervoegen kunnen bij den heer N. Jonker Pz. en de Senioren bij den Secretaris, den heer Jac. van Baar. Tot aanvoerders zijn gekozen: voor het eerste elf tal de heer H. de Groot; voor het tweede elftal de heer C. Beemsterboer; voor de Junioren A: J. Ligt- hart; voor de Junioren B: Jac. Pronk. De Burgemeester kreeg vervolgens het woord en zeide met genoegen naar deze vergadering te zijn gekomen. Gelukkig heerscht er hier onder de leden een goede sportgeest. Spr. ziet in de sport, door voor en met elkaar te werken een groot nut, niet alleen voor het winnen van een wedstrijd, maar ook een groot nut voor het verdere leven. Door de sport worden ook gekweekt flinke, ronde kerels voor de maatschappij, waaraan wij zoo'n groote behoefte hebben. Spr. feliciteert het bestuur met een derge lijke vereeniging. Nadat nog enkele zaken van huishoudelijken aard waren besproken, sloot de voorzitter deze ver gadering op de gebruikelijke wijze en dankte allen voor hun opkomst. Z 1 J P E Burg. cn Wcthï. dezer gemeente hebben aan de A.P.C. te Den Haag vergunning ingevolge de Hinder wet verleend tot het wijzigen van een ondergrondsche benzinebewaarplaats op het perceel van den garage houder C. Johannes te 'tZand. Aan de Vereeniging tot werkverschaffing aan hulp behoevende blinden, gevestigd te Amsterdam, is ver gunning verleend tot het houden van een collecte in deze gemeente in den loop der maand October, No vember of December a.s. Naar wij vernemen, is bij het Gemeentebestuur bericht ingekomen dat Gedeputeerde Staten geen aan leiding hebben gevonden een voorstel van wet, strek kend tot vereeniging van de gemeenten Zijpe en Cal- lantsoog, voor te dragen. Door B. en W. zijn do 'volgende bouwvergunnin gen verleend: aan J. Nobel, te St. Maartensbrug, tot het bouwen van een bergplaats aldaar; Aan Jb. Hooij te Krommenie, tot het bouwen van een varkensboet nabij 't Zand; aan J. P. Horst te Alkmaar tot het verbouwen van een veestalling te 't Buurtje. 'T ZAND. Burgemeester en Wethouders van Zijpe hebben aan het Bestuur van de Harddraverij vereeniging „De Vol harding" alhier, vergunning verleend tot het houden van ccn kleine verloting. Aan het Comité van de R.K. vereeniging tot be strijding van de tuberculose „Herwonnen Levens kracht" alhier, is toestemming verleend tot hot hou den van een openbare geldinzameling op Zondag 27 September a.s. PETTEN. Naar men ons mededeelt, is de Koninklijke goed keuring verkregen op de statuten van de V.V.V. al hier. BARSINGEREORN Door de Kroon zijn goedgekeurd de verordeningen op de heffing van vermakelijkheidsbelasting en op de heffing van staangeld voor woonwagens. Door B. en W. zijn de navolgende bouwvergun ningen verleend: aan het P.E.N. te Bloemendaal tot het bouwen van een houten transformatorgebouwtje aan de Rijksweg te Kol hom; aan K. Engel te Schagcn, onder bepaalde voorwaar den, tot het bouwen van ccn woonhuis te Barsingcr- hom. grondslag van die van een Jules Verne, wiens voorspellingen voor het meerendeel waarheid werden en die verscheidene uitvinders van naam zelfs geinspireerd zou hebben. Wells in teresseert zich hoofdzakelijk voor de reacties der menscben naar aanleiding van een tech nisch procédé; of het op zichzelf mogelijk is en zoo ja, hoe het dan verwerkelijkt moet worden, doet er bij hem minder toe. Van de menschelij- ke reacties boezemen de maatschappelijke op hun beurt Wells het meeste belang in. De schrijver van „De tijdmachine" en van „Kipps" van „Een modern Utopia" en van ,Een korte wereldgeschiedenis" is zeventig jaar ge worden Zijn eerste boek van beteekenis - opus 1 zou men kunnen zeggen voltooide hij op zijn dertigste Thans nemen de volledige werken van Wells meer dan zeventig deelen in beslag Hij is een jonge zeventigjarige, vertelt Salzer hij ziet er geenszins uit als een grijsaard en is, wat lichamelijke en geestelijke paraatheid be treft, het meerendeel zijner twintig jaar jongere collega's de baas Zijn dik, glad naar achter gekamd haar toont maar weinig sporen van gevorderde leeftijd Hij lijkt met zijn zware wenkbrouwen en eeuwig glimlachende oogen wel wat op een jovialen fabrieksdirecteur, die met zichzelf en de wereld in de beste verstand houding leeft. „Uiterlijk heb ik mijn omgeving nooit hoven het hoofd willen groeien" verklaart Wells, „al leen innerlijk heb in de grenzen van de nuchtere alledag willen overschrijden om verboden gebie den te bereiken. Daarom ben ik voor de men- schen op straat waarschijnlijk een onopmerke lijke, gewone voorbijganger, een medeburger zoo als er duizend andere zijn; voor mijn lezers ben ik daarentegen de welbekende gids op hun toch ten door de grenzenlooze oneindigheid Mijn jeugd heb ik noch vergeten noch betreurd. Hij is altijd een stimulans voor mij geweest om mijn gedachten te ooncentreeren, die in het weinig glorierijke maar des te meer nuchtere verleden een steunpunt vinden, dat hen in staat stelt hun reis door de wereld van de fantasie te aanvaar den." Wells stamt uit een burgerlijke omgeving, la ter in eenige romans door hem beschreven. Zijn vader was een bekend cricketspeler, wiens wen- A N N A PAÜLOWNA Collecte Blinden. Evenals vorige jaren wordt ook dit jaar wederom gecollecteerd voor de 150 blinden, te werk gesteld in de bekende inrichting, Plantage Middenlaan 64 te Amsterdam. De Vereeniging streeft er naar den blin den in staat te stellen zich zooveel mogelijk in het maatschappelijk leven te kunnen handhaven, opdat zij hun gemis zoo weinig mogelijk zullen gevoelen. Om dit doel te bereiken, wordt aan de blinden voor hun arbeid een bescheiden loon uitbetaald, waar door zij in staat zijn voor zich en de hunnen te zor gen. De vereeniging beschikt tevens over een Inter naat voor alleenstaande vrouwelijke blinden. Voor het uitkeeren van bovenbedoelde loonen is veel geld noodig, waartoe ook een beroep op u wordt gedaan. De vereeniging hoopt dat de inwoners van Anna Pau- lowna met milde hand zullen geven, teneinde dit schoone werk in stand te kunnen houden. Dezer da gen wordt de collecte gehouden. HOOGWOUD Tijdens de kermis kreeg een houder van een pa- lingkraam ruzie met een klant over de betaling. Hij liet het niet bij woorden, maar gaf hem bovendien een klap op zijn oog. Daar het feit door getuigen ge constateerd is en door de politie proces-verbaal is op gemaakt, zal de palingkraamhouder er wel meer van hooren. Woensdagmorgen reed een dresseerkar op de Langereis, toen het paard schrok voor een langs den weg geparkeerden motor, en achterwaarts de ringsloot in liep. Daar het dier oogklappen voor had, kon het natuurlijk niet achter zich kijken, waardoor waar schijnlijk het ongeluk veroorzaakt werd. Zoowel de bestuurder als het paard kwamen er goed af, terwijl van de kar een veer was gebroken. WINKEL Een begin van brand gebluscht. Woensdagmiddag werd in de woning van den heer Span alhier brand ontdekt, welke door onbe kende oorzaak was ontstaan in een hoeveelheid oude kranten, welke op de bovenverdieping van het perceel bewaard werden. Getracht werd de brand door middel van emmers water te blusschen, het geen niet gelukte. Erger werd voorkomen, doordat de wegwerker Leijen spoedig met materiaal verscheen, zoodat direct water kon worden gegeven en de brand gebluscht kon worden. Het perceel bekwam ajleen waterschade. De Inlevering van Rijksgoederen door ingeschre venen van de lichting 1921. die op 1 Oct. a.s. naar de aanvullingsreserve overgaan, benevens het na- jaarsonderzoek, zal te Winkel plaats hebben 8 Oct. a.s., 2 uur nam. in het Gymn. lokaal, voor de ge meenten Winkel, Hoogwoud, Nieuwe Niedorp, Span broek, Opmeer en Oude Niedorp. Afdeeling Oudkarspel. De afd. Oudkarspel van bovengenoemden bond vergaderde Woensdagavond in het huis De Brede- rode. De opkomst was vrij goed. De Voorzitter de heer K. Kaan opende de verga dering met welkom. Spr. schetste den toestand van dit oogenblik. Het wordt hoe langer hoe slechter. De druk wordt tenslotte onduldbaar. Het is thans zoo ver, dat de tuinders geen dag en geen nacht kunrten wachten op hulp. Allen staan op dezelfde plaats; gegoede bouwers en dc vroegere huurbouwers zijn genivelleerd en op hetzelfde lage niveau geko men. Spr. memoreerde de vergadering van het Cen traal Bureau te Utrecht, welke geen bevrediging heeft gegeven aan de standsorganisaties, met gevolg dat deze organisaties deze week op hun beurt bij eenkomen om de nood, welke onder de tuinders heerscht, naar voren te brengen. Na vaststelling der notulen, werden eenige inge komen stukken behandeld. Voorzitter gaf een toelichting op een ontvangen circulaire, waarin wordt aangedrongen de gemeen ten te verzoeken medewerking te willen verleenen voor dc tewerkstelling van tuinders in het vrijo be drijf. schen bij de geboorte van den zoon niet verder gingen dan Herbert George als cricketkampi- oen te zien. De jonge Wells was echter een droo mer en had geen sterke gezondheid. Op school was hij knap, maar twaalfjaar oud zijnde, moest hij geld in brengen en kwam als bediende in een winkel aan de kost, voor zoo ver men hem be taalde. Daarna werd hij leerling bij een apothe ker. De studie liet hij echter niet los, en aan de Londensche universiteit behaalde hij in 1888 zelfs een graad. Daarna was hij geruime tijd leeraar, vervolgens ging hij in de journalistiek en publiceerde in 1896 „The Time Machine" „Ik stelde me te weer tegen de overweldiging van het menschdom door de techniek. Ik wilde de storm van de vooruitgang, die alle gedachten en gevoelens dreigde te vernietigen, bezweren,- maar werd zelf meegesleurd. Toch wist ik de zakelijkheid der nieuwe vormen met een waas van romantiek te omkleeden. waarbij techniek en wetenschap de boven alle standaardregels ver heven poëzie beinvloeden" Tijdens de wereldoorlog werd Wells histori cus, maar zijn andere kwaliteiten verlieten hem niet en zoo ontstonden boeken, die deels ge schiedkundig, deels sociologische, deels profe tisch getint waren Hij schreef „Mr. Britling heeft het door" en andere verhalen en verhan delingen, die verband hielden met de oorlog. „Momenteel heeft men geen profeet noodig"- aldus Wells, „om waar te nemen, dat de we reld in de richting van een nieuwe oorlog drijft Ik heb de tijd die niet lang meer op zich zal laten wachten beschreven in „The shape of things to come". De oorlog van de toekomst zal nog vreeselijker zijn dan de laatste wereldoor log doet vermoeden. Temidden van de puin- hoopen op dè slachtvelden die zich niet overal zullen uitstrekken maar bepaalde gebieden zul len omvatten, zal een nieuwe menschheid een nieuwe wereld opbouwen. Deze wereld zal mooi er en reiner zijn dan de onze. de techniek zal het alledagsleven volkomen heheerschen en het leven gezonder en eenvoudiger maken. De aera der geprononceerde zakelijkheid zal plaats ma ken voor één van romantiek, die natuurlijker en meer aan de natuur verwant zal zijn dan de valsohe romantiek van gisteren en de sentimen taliteit van heden". Van het gemeentebestuur was een sympathiek schrijven ontvangen, n.a.v. het ingediende verzoek. Het gemeentebestuur heeft een desbetreffend adres aan den Minister verzonden. In dit schrijven wordt de nood der tuinders geschetst en de tewerkstelling der tuinders op het eigen bedrijf bepleit. Naar aanleiding van punt vier, de landdag te Alk maar wekte voorz. allen op, dezen landdag te bezoe ken. De reiskosten zullen 35 cents retour bedragen. Het afd.-bestuur zal hiervan f 0.10 betalen, omdat het mogelijk is, dat het bedragje van 35 cent nog te veel is voor sommige leden. De heer K. Borst. Kz. Jr. zeide iets te missen in do propaganda, n.1. de aanvullende steun, hetgeen het belangrijkste onderwerp was. Spr. zou daarop de aandacht willen vestigen. Voorzitter meende dat hieraan tegemoet wordt ge komen. De heer Muijcn spreekt daar over. Voorz. geeft een toelichting van het programma van den landdag. Bij de besprekingen sprak de heer L. Kal verdijk zijn verwondering uit over de opmerking op de laatstgehouden afgevaardigdenvergadering, dat Oud karspel maar een voorstel moest maken voor de aanvullende steun, zooals op de alg. verg. is aange nomen. Spr. dacht dat het hoofdbestuur het zou uit werken. Spr. stelde voor dat men maar een voorstel moest maken. -De Voorzitter merkte op, dat het H.B. er mee zat. Het was niet pasklaar voor den heelen bond. Daar om is het voorstel teruggestuurd met een verzoek om duidelijker redactie voor het heele land uitvoer^ baar. De heer C. Borst Pz. heeft zich ook over deze zaak verwonderd, Dat het hoofdbestuur niet weet, een door hen gedaan voorstel uit te voeren. Spr. voelde wel wat de bezwaren met de groote bedrijven. De heer Borst gaf een overzicht van de regeling, welke hij gaarne zou zien ingevoerd, n.1. in elke gemeente een controlecommissie, te vormen gelijk bij de baggerregeling controle uitgeoefend wordt. Door middel van die commisie wordt vastgesteld en in het oog gehouden of de tuinder zijn bedrijf goed beheert. In elke gemeente zou voorts een com missie moeten komen om de inkomsten en uitga ven der tuinders na te gaan en te berekenen of zij aan de f 750 inkomen toekomen. Een dergelijke re geling zou ook goed werken ter verlaging van de vaste lasten, aangezien de Regeering bij zoo'n re geling mee betaalt aan die lasten. Dit voorstel zal worden ingediend. De kaartjes voor de bussen zullen vooruit worden verkocht, dan weet men hoeveel er zijn. Hierna werd de toestand in de bedrijven bespro ken. De heer W. Bakker informeerde of de orga^ nisatie zeggenschap had in de richtprijzen. Voorzitter antwoorde ontkennen. De Regeering behoudt zich de uiteindelijke beslissing voor. De heer Bakker wilde aandringen dat de organi saties wel zeggenschap kregen in deze zaak. De heer A. Swager Az. lichtte toee, wat de Vier bond heeft gedaan om de minimumprijzen voor de witte kool te verkrijgen. Verscheidene heeron spraken over de loonhijslag- regeling, welke werd afgekeurd. Het geeft niets. Voorz. ried aan, de stukken toch goed hij te hou den, om later te kunnen bewijzen dat 't niets waard is De heer G. Langedijk had aanmerkingen op de witte-kool-regeling, over de kortingen bij afwijkende kwaliteit. De heer C. Borst Pz. meende dat de witte-kool- bouwers hier gezamenlijk wel iets aan konden doen Ze moesten de koppen maar bij elkaar steken. Dc heer L. Kalverdijk wees op de regeling voor de pootaardappelen. De voor de garantie opgegeven aardappelen mogen niet worden opgehouden boven 4 gulden. De heer A. Swager vroeg of het nu geen tijd werd, dat een verkoopvoreeniging werd gesticht om de po ters te verhandelen. De handelaren kunnen thans niet met DuitscK- land handelen door de gevolgde regeling dat alleen met de Duitsche Saatstelle kan worden gehandeld. Voorz. merkte nog op. dat de handel van de ge legenheid gebruik maakt om voor lagere prijzen te knopen dan anders. De heer C. Borst zeide, dat men de keuringsdien- sten heeft gehad. Toen was men op den goeden weg. Nu maakt men gebruik van de instorting der keuringsdiensten. Men besloot zich in verbinding te stellen met de Commissie der 50 Westfriesche Gemeenten voor de tewerkstelling van tuinders in de eigen bedrijven. Na nog een opmerking van den heer Volkers over de stopzetting der stortingen in het minimumprijzen fonds, volgde sluiting.

Schager Courant | 1936 | | pagina 10