Arrondissements-Rechtliank TROOPER Sir Basil Zaharoff. „G-MEN" tegen het zwarte legioen Donderdag 24 September 1936. SCHAGER COURANT. Vierde Blad. No. 10070 te Alkmaar. Feuilleton Van straatventer tot milliardair. Als de thans 80-jarige Basil Za haroff, die de laatste jaren bijna geregeld te Monte Carlo toeft, eens het tijdelijke met het eeuwige zal hebben verwisseld, zullen Rockefel- ler, Rothschild, Deterding, Ford en leefde hij nog, zelfs Ivar Kreuger tot de conclusie komen, dat zij hun minderheid op financieel gebied tegenover dezen man moeten erken nen. Geboren te Athene uit een arm echtpaar, dat leefde van den straat handel in fruit, liep Zaharoff op twaalfjarigen leeftijd te Konstanti- nopel veters te venten. Zuinig van aard, spaarde de scherpzinnige en vlijtige jongen in enkele jaren ca. 15 pond sterling. Door zijn beroep kwam hij met veel personen in aanraking, hij klom zeer snel op de maatschappe lijke ladder en zoo trok zijn activi teit de aandacht van den vertegen woordiger der Engelsche wapenfa briek „Maxim" (thans Vickcrs en Armstrong) en daar hij clientèle had onder de heeren van het Turk- sche departement van Defensie, wist hij dezen Engelschman in relatie te brengen met het ministerie van Oorlog. Hij trad op als tolk en woonde het afsluiten bij van diver se belangrijke transacties. Volgens een der voornaamste Stockholm- sche bladen, is het feitelijk nooit duidelijk geworden of Zaharoff al dan niet bij den spionnagc-dienst betrokken was. Toen hij zijn twintigsten verjaar dag vierde, had de jongeman on geveer een millioen poncl sterling tot zijn beschikking en plotseling was hij uit Turkije verdwenen. Eenige jaren later trekt hij de aandacht te Algiers, hoofdzakelijk door de enorme hoeveelheid zuid vruchten, vooral sinaasappelen, die hij naar Denemarken per scheeps gelegenheid laat transporteeren. Daarna duikt hij op in Parijs in sportkringen, waar hij door de bij zonder hooge inzetsommen bij de wedrennen, telkens de aandacht trekt. Dat duurt ongeveer drie ja ren; dan vertoont hij zich te Londen als beursman, waar Zaharoff een der grootste handelaren wordt in aandeelen van wapen- en ammuni-j tiefabrieken; hij heeft geweldig fi nancieel succes, speciaal in tijden als ergens oorlog gevoerd wordt. Zoo verdient hij in den tijd van don SpaanschAmerikaanschen oor log vele millioenen: nog grooter zijn de winsten, die hij boekt tijdens den Balkan-oorlog. Weldra trekt deze ka pitalist ook in Engeland de aan dacht; hij krijgt den titel van Sir, de man die bij zijn geboorte Zacha- rias Basileios heette, maar zich den Russisohen naam Zaharoff toegeëi gend had, is thans Sir Basil Zaha roff. Het is onmogelijk, de geweldige bedragen te controleeren, die deze nieuwbakken sir tijdens den wereld oorlog verdiend heeft. Alleen de di videnden der West-Europeesche wa penfabrieken, waarvan hij een be langrijk deel der aandeelen zijn ei gendom kon noemen, zijn enorm. Een zeer groot deel van Monte Carlo, ook de speelbank, zijn het eigendom van Basil Zaharoff. Bo vendien is hij sterk geïnteresseerd bij de „Union Parisienne" en de „Banque de Franco". Ook eenige bekende Parijsche dagbladen: „Exc elsior" en de „Echo National" worden door hem gefinancieerd en geleid. Dit alles echter bezorgde hem nog niet de enorme macht, die deze voormalige venter in veters thans bezit. Hoofdzakelijk dankt hij deze macht aan zijn goed inzicht om de meeste aandeelen van de voornaam ste wapenfabrieken te koopen Reeds een aantal jaren staan ongeveer alle vooraanstaande fabrieken op dit gebied onder zijn controle. Bo vendien kan hij zich eigenaar noe men van veel spoorweglijnen in alle deelen der wereld en hij wist zich ook in petroleumkringen diverse aandeelen te verschaffen. De Amerikaansche „Standard Oil Company' weet even goed als de Hollandsch-Engelsche „Royal Dutch Shell", dat Basil Zaharoff een ha- rer hoofd-aandeelhouders is. Hoewel hij in deze dagen niet meer, door zijn hoogen leeftijd en door ziekte (er zijn altijd verpleeg sters om hem heen en loopen kan hij niet meer), als de leidende za kenman fungeert, loopen toch alle draden van vele exploitaties nog door zijn vaste hand. Speciaal interesseert deze groote beursman zich voor de belangrijke ondernemingen, die door tusschen- komst der beursagenten tot stand worden gebracht. Het komt er in die gevallen voornamelijk op aan, ach ter de schermen te blijven en zijn opdrachten zóó te geven, dat op het juiste oogenblik wordt gehandeld en op dit gebied is Sir Basil een ge nie. Bij het vermaarde Morgan-banlc- concern is deze milliardair geen on bekende en het was ook al weer de zelfde Zaharoff, die in verband met de financiering van de hem in eigendom toekomende Banque de la Seine, na den oorlog naar den heer J. P. Morgan reisde in de Ver- eenigde Staten, om er (met toestem ming van de Fransche en Engelsche autoriteiten) een bespreking te hou den over het herstelplan en de des betreffende leening. Tenslotte verdient het nog ver melding, dat de betere verhouding tusschen de Amerikaansche, Hol landsch-Engelsche en Engelsche Pe- troleummaatschappijen, die er in latere tijden is ontstaan, hoofdzake lijk kunnen worden toegeschreven aan het handig optreden van dezen, thans tachtigjarigen speculant. r i 'GANGSTERPOLITIE BESTRIJDT GEHEIME BONDEN New York September 1936 Baar de geheime organisatie het Zwarte Legioen steeds meer in het openbare leven van de Vereenigde Staten ingrijpt, heeft de regeering beslotendeze organisatie thans door de uit gangsterbestrijding bekende G-men te laten uitroeien. Het „Zwarte Legioen" bestaat nu ongeveer drie jaren Het noemt zich de opvolger van de vroegere „Ku-Klux-Klan" de bekende geheime organisatie, wier specialiteit het was, negers te lynchen. Hoe sterk dit Zwarte Legioen is, weet men niet, maar men schat het aantal leden reeds op eenige millioenen. Het eenige waarvan men op de hoogte is, is dat het doel van de organisatie Twee leden van het Zwarte Legioen'1 de bestrijding van „katholieken, Joden, Negers buitenlanders en communisten" is. De vereen omgeeft zich met allerlei middeleeuwsche bom bast. Yoor zeven dollar moet het lid een zwarten mantel met kap en een doodskop op den borst koopen en een verschrikkelijke eed afleggen, waarbij hij strikte gehoorzaamheid belooft. Het geheel komt eigenlijk neer op een geheim veem, waarbij de zwarte legionarissen tegelij kertijd rechter en beul zijn. Het meest hebben zij het op de negers voorzien, die zij reeds vele malen op verschrikkelke wijze „gevonnist', hebben. Verder voelen zij zich genoopt, over de moraal der vrouwen te waken, in het bijzonder die van gehuwde mannen. Echtbreeksters slaan zij met gucmiknuppels dood of men knipt hun in minder erge gevallen de haren af, waar na het hoofd met roode verf bestreken wordt. Zeer wraakgierig treedt men op tegen ver meende of werkelijke verraders In Detroit werd een staatsambtenaar in zijn bureau door ge maskerde mannen neergeschoten Gelukt het de politie, een lid op heeterdaad te betrappen, dan geeft de gearresteerde geen antwoord en vertelt hoogstens, dat hij op bevel handelde He meest funeste is het feit, dat reeds tal rijke politie-beambten lid van het Zwarte Legi oen zijn. Zoo is herhaaldelijk gebleken, dat po litieagenten, die getuigen waren van een wraak neming der organisatie, rustig toezagen en geen enkele maatregel namen. Nu heeft de regeering haar toevlucht genomen tot de betrouwbare G- men de helden uit den strijd tegen de gangsters. Er zal nu moeten blijken, of de staat sterker is, dan de door hem bestreden geheime organi satie. De ervaringen, die men indertijd met de Ku-Klux-Klan heeft opgedaan, zijn te dien aanzien weinig belovend. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van Dinsdag 22 September. Uitspraken vorige zitting: Pieter B., Berkhout, in hechtenis, zedenmisdrijf art. 248 bis. Willem C., Warmenhuizen, ged., zedenmisdrijf art. 247, 1 dag gev. met 1 dag aftrek en ter beschikking gesteld. Frederik S., Alkmaar, gedetineerd, zedenmisdr. artikel 249, 8 maanden gev. met 2 maanden aftrek voorarrest. Joh. D., zwervend en Anth. Herm. M., Alkmaar, beiden gedetineerd, rijwieldiefstal in vereeniging: le: een jaar gev. en 2e. een jaar en 6 maanden. Wouter v. d. P., Alkmaar, het verschaffen van inlichtingen, art. 233 Strafrecht. Tusschen vonnis: voorlichtingsrapport gewenscht. Gcrardus M., Pieter Corn. R. en Wouter de B., le en 2e te Amsterdam, 3e den lip, allen in voorarrest, kippendiefstal te Uitgeest, interlocutoir vonnis. On derzoek niet volledig en hervatting op 29 Sept. a.s. Okke P. en J. K., Den Helder, beiden gedetineerd, diefstal van een damestasch inh. f95, in vereeni ging: le acht maanden en 2e. 4 maanden gev. Nieuwe zaken. MET GESLOTEN DEUREN. De jongste traditie getrouw, begon de morgenwij ding der meerv. strafkamer met een collectie justi tiabelen, die de sectie sexueele psychopaten, net zoo even afgemarcheerd, weer op de bokkebank ver ving. De geëerde supporters uit de engelenbak werden dus uitgenoodigd ten spoedigste te verdwij nen, bij welke invitatie, ook hare hoogheid de pers was inbegrepen. 't Eerst kregen we dan iemand uit de buurt van Velzen. die elk oogenblik met het zelfde soepie voor den rechter verschijnt en nu gevaar liep dat de voonv. straf, hem bij een vorig gesloten deuren- gevalletje opgelegd, op hem zal worden toegepast. Dat zal echter a.s. week wel blijken. Mr. A. Prins kreeg hier gelegenheid zijn juridi sche wijsheid, die niet gering is, te mogen luchten. De belooning was ,.Lau met jol". Vervolgens was iiet een soortgelijk iemand uit Oudorp. wien het vet van de rijks-hruine-boontjes nog langs zijn kin droop en waaiwoor mr. Dr. Bromberg zijn harmonieus orgaan voor koefnoen stond te verslijten en ten slotte was er dan nog een laatste „exemplaar" uit Koedijk, die vertooningen had gegeven, waar het Wetboek van Strafrecht bij art. 239 als max. straf 2 jaar of 300 gulden boete stelt. Den H e 1 d er. EEN GESJOCHTEN HELDERSCHE TIMMERMAN, DIE NIKS AFSLOEG DAN VLIEGEN EN KLAPPEN. Een nog jeugdige Heldersche timmerman, Piet Bakker die er uitziet als een schelvisch, die zeven dagen op een warme stoof geëtaleerd is geweest, werd door de gewapende macht aangevoerd en hoorde weldra den Officier zijn zondenregister voor dragen, hetwelk bleek te bestaan uit diverse dief stallen' door hem gedurende de maanden April en Mei ten uitvoer gebracht bij onderscheiden Helder sche ingezetenen. Zoo had hij bij Heerkcns gegapt een etui met Gero-zilveren lepels en vorken, bij Bregman busgroenten en dergelijke delicatessen, bij Groen wapenstokken en patroonhulzen en 8 piek uit een kasregister, bij Feij een fototoestel en ten slotte kwam mcj. Oudkerk in aanmerking voor een collectie wollen jumpers en... Horesco referens: eenige directoirtjes! Het spelletje was heel aardig aan den gang, maar toen klonken de woorden: Mane Thetal, phares en marcheerde de oolijke tim merman de lik in. Door een openhartige bekentenis trachtte hij het college gunstig te stemmen en mijnheer Wiggers bleek ook niet heelemaal afkeerig van een voorw. veroordeeling. Maar de Officier had er absoluut geen tabak van. We gelooven dat deze magistraat al dat gesol met die voorw. straffen ronduit gezegd, de keel begint uit te hangen. Mr. v. d. Fqen releveerde, dat ver dachte den heer Wiggers ook al een rad" voor de oogen had gedraaid en dus niet het minste geloof verdiende. Een onvoorwaardelijke straf van 10 maan den, uit te brommen in de bijz. strafgevangenis te Scheveningen, achtte de Officier dus 'in casu nood zakelijk. Mr. Dr. Bromberg ging natuurlijk niet accoord met dit requisitoir. Gevangenisstraf trof hier geen doel, maar leiding had Pietje noodig. Hij hoort thuis in een asyl, niet in de gevangenis. Verdachte, die sterk staat onder den invloed van anderen, had geen voordeel van de diefstallen genoten. Een dex*- gelijke pseudoloog ('n pracht-synoniem voor leuge naar) kon niet als een ernstige misdadiger worden aangemerkt. Voor hem achtte pleiter een voorw. straf juist geplaatst. Den H e 1 de r. DE STILLE COMPAGNON VAN PIET VERSCHEEN HIERNA OP DE BüHNE. Een 30-jarige bankwerker, Joh. Hendrikus Bur ger, moeizaam op een stokje leunend en die er nog miserabeler uitzag dan zijn vriend de timmerman, stoofde nu diens warme plaatsje op het zondaars bankje weer wat op en bleek te zijn de stille ven noot, die de gestolen goederen, hiervoren genoemd, had verstopt met het doel een en ander in „ping ping" zooals Lou Bandv zou zeggen, om te zetten. Van die negotie was gelukkig niet veel terecht geko men, maar de linke bankwerker kreeg nu ook een welverdiende veeg uit de pan van meneer de Offi cier, doch bleek diens gunst toch niet geheel en al verspeeld te hebben, zoodat de Officier hier aan de hand van 's heeren Wigger's gunstig rapport geen bezwaar maakte een voorw. straf van 8 maanden met 3 proefjaren en op te leggen bijz, voorwaarden te requireeren. Mr. Kamminga, van het kantoor Mr. Schenkeveld, vond hier gesneden koek en had niet anders te doen dan zich na een toepasselijk speechje uit het hand boek der wellevendheid te refereeren aan dit gun stig requisitoir. Niets meer aan de orde zijnde, werd de zitting dichtgetimmerd. A.s. week uitspraken. „Dan een zusje?" „Wie moet jij dan plagen?" s is hier met de smaragden. Een van jullie moest hem volgen, maar niet vechten in den winkel." Ghorley grinnikte en gaf het briefje door aan mijnheer Tompson: „Neen, daar zal niet gevochten worden -- in den winkel' zei hij veelbeteekenend. „Wal, jou leelijke tronie kent hij niet, een geluk voor hem en voor ons. Ga jij eens kijken, waar hij heensloft" Mijnheer Tompson stond op. zonder op de smadelijke bejegening te letten. Vï Precies een kwartier na het verlaten van Lou Staam's winkel overkwam den kolonel een onaangenaam ding. Het was nog een geluk voor hem dat hij op het punt stond naar beneden te gaan, want daardoor merkte hij, wat hem te wachten stond. Volgens gewoonte keek hij even over de balustrade, voordat hii de trap afging en zoodoende zag hij, dat eenige bezoe kers naar boven kwamen. En hij twijfelde er niet aan. of hun bedoelingen waren niet van den vriendelijks ten aard. Zoowel Ghorly als Larry bewoog zich met opmerkelijke stilte, en ze hielden zich dicht tegen den muur. op een manier, die den kolonel te denken gaf. Niet, dat hij veel tijd met naden ken verloor. Hii maakte zich niet druk over de wijze, waarop zii hem hadden opgespoord, "13. „Dank je, dat is voor mij bestemd, Chorley" Larry las Toen wierp hij Ghorley het papier tje toe en vroeg; „Ga je profeet worden op je ouden dag?" Ghorley las langzaam, wat over een net werk van ruitjes gekriebeld stond: „De kolonel maar vroeg zich wel af, welke reden zij daar voor konden hebben. Vlug denken had de kolonel zich eigen ge maakt. Het kostte hem maar twee seconden om hun plan te doorzien. En toen was zijn eerste gedachte, te blijven en hen op te wachten, maar hij bezon zich. Chorley of Larry dat ging, doch Ghorley én Larry dat was iets anders. Dus trok de kolonel zich langzaam terug in zijnklei- ne, vervuilde kamer. Hij sloot de deur achter zich en maakte zich uit de voeten langs de brandtrap. Intusschen besloot hij, Ghorley en Larry in de naaste toekomst een en ander te vertellen, wat hun wel niet erg bevallen zou. Pas toen hij nog slechts een paar treden van den grond was, werd hij mijnheer Tomp son gewaar, die zich verscholen had in een portiek aan den overkant. En plotseling ge beurde er verschillende dingen. De kolonel drukte zich tegen den muur en ze vuurden te gelijkertijd. De dubbele knal maakte de echo's van het slopje wakker en twee ijle rookwolk jes dreven langzaam omhoog. Mijnheer Tomp- son's gezicht nam een uitdrukking van verras sing aan, toen hij langs den deurpost op den grond zonk. terwijl de revolver hem uit de hand gleed. De kolonel strompelde met de hand te gen zijn zii gedrukt de laatste twee treden van de brandtrap af en wankelde naar het einde van de steeg. Twee minuten later kwam een slecht gehumeurde groentenhandelaar uit een winkel en vond een troepje nieuwsgierigen, die zijn ongewoon snel wegrijdenden vrachtwagen nakeken. Hij plaatste een paar scherpe opmer kingen over autobandieten en haastte, zich toen den naderenden agent tegemoet, die plotseling kwam opdagen op de geheimzinnige manier, aan zijn soort eigen, als de een of andere ge beurtenis de rust der gemeenschap dreigt te verstoren. De groentenhandelaar was met zijn verkla ring begonnen en had het nummer al opgegeven toen hii opmerkte dat de agent naar een schoen tuurde, die binten een portiek uitstak. In een paar schreden was de agent bij mijnheer Tomp son tegelijk met Chorley de Neus en Larry De zen hadden hun al te doorzichtige positie bo ven op de brandtrap maar opgegeven. De agent, een ernstige jonge man, voelde niets voor het stellen van nuttelooze vragen. Hij knielde naast Wal neer en lichtte zijn hoofd wat op. om te probeeren iets op te vangen van de woorden van den gewonde. „'Ebben ze 'em?" fluisterde mijnheer Tomp son. De agent schudde ontkennend het hoofd. „Neen maar hij schijnt jou te pakken te heb ben. Waar ben je geraakt. Wal?" Mijnheer Tompson keek op en herkende een oud vriend,. „Long' antwoordde hij zwak. „Het zal met mij gedaan zijn. Zie, dat je 'em krijgt, smeris" De smeris knikte. „Wie was het?" Mijnheer Tompson sloot zijn oogen en zijn adem ging moeilijker. Het was met hem ge daan. De kogel van den kolonel had ze allebei vernield: Wal's long en den eigenaar daarvan. Dat besef spoorde Wal aan tot repliek. „Ik 'eb mijn part binnen, smeris" zei hij langzaam, „Zorg, dat 'ij het zijne krijgt. Je bent altijd een toffe knul geweest, deed je ron den regelmatig, zoodat we het wisten, wanneer je in de buurt zou zijn. de gooser, die rae dit geleverd heeft, was dezelfde vent als de dief van d'Essinger's smaragden de kolonel"

Schager Courant | 1936 | | pagina 11