RAAD BERGEN GRATIS SCHAGER COURANT Schager Courant Er zal worden geinlormeerd of de Oud- burgermolen uit een oogpunt van natuur schoon behouden dient te blijven. B. en W. krijgen een blanco crediet, om zoo noodig schoolvoeding te verstrekken op een neutrale plaats. B. en W. zullen trachten goedkoope woningen te krijgen met medewerking van particuliere huis eigenaren. In Tuindorp staan 30 wo ningen leeg! Geen sluitingsfeest van het zomerseizoen. De Raad spreekt zich in meerderheid uit tegen een ver kapte kermis, doch wil wel de oude ker mis in eere hersteld zien. De gemeente besloot het kleedgebouw op het terrein van B. S.V. voor f 600 te koopen. Donderdagmiddag om twee uur kwam de Raad dezer gemeente in openbare zitting bijeen. Voorzitter de heer Mr. H. D. A. van Reenen, bur gemeester. Afwezig: de heer E. J. Voute (B. Bel.) Notulen. 1. Vaststelling der notulen van de openbare verga dering van 3 Juni j.1. Zonder op- of aanmerkingen gearresteerd. Ingekomen stukken. 2. Van de aan den Raad gerichte stukken, noemen wij de navolgende: kasgeldleening. a. Beschikking van Ged. Staten van N.-Holland, houdende goedkeuring van het Raadsbesluit, strek kende het aangaan van een tijdelijke kasgéldleening groot f 100.000, voor den dienst 1936. Opcenten Personeele belasting. b. Beschikking van den Minister van Financien, houdende vaststelling van het voorloopig aantal op centen in de Personeele Belasting voor het belas tingjaar 1936. (Raming opbrengst f 76.000 was oor spronkelijk geraamd op f 66.000). B. en W. stellen voor, deze stukken voor kennisge ving aan te nemen. De heer Hemelrijk (SDAP), zeide, dat deze verhoo ging te verwachten was; het Rijk kan alleen een verhoogde subsidie verleenen als de belastingen zoo hoog mogelijk worden opgevoerd. Wij hebben ons nu te richten naar wat het Rijk decreteert en dat hadden we kunnen voorkomen. Laat dat een waar schuwing voor den Raad zijn, om in den vervolge eigen macht niet direct uit handen te geven. Conform het voorstel van B. en W. werd daarna besloten. 4 Nieuwe verkeersverordening. c. Schrijven van Ged. Staten van Noord-Holland, waarin de ontvangst wordt bericht van de nieuwe verkeersverordening. De heer Vrije vroeg, of er geen einde kon worden gemaakt aan liet gejakker van auto's door het dorp? De Voorzitter antwoordde, dat hij daarover geen klachten had gehoord; er was niets gebeurd. Spr. wees er op, dat de maximum-snelheid was afge schaft. De heer Hemelrijk zeide, dat een maximum-snel heid ook niets gaf. De cenige oplossing was een ver keersagent te posteeren op een gevaarlijk punt of een bord met: „Gevaarlijke kruising". De Voorzitter: Dat laatste past niet in ons dorp. De heer Hemelrijk was van oordeel, dat het gevaar niet moest worden afgemeten naar de snelheid van de auto, maar naar de meer of mindere voorzichtig heid van de automobilist. Er was zooveel autoverkeer in de gemeente geweest en er was geen enkel onge luk gebeurd. De heer Vrije bleef erbij, dat er gejakkerd werd. Een zomerwoning aan de Ronde Laan. d. Schrijven van Mr. E. J. Dommering te Amster dam, waarin namens G. G. Schrieke wordt verzocht om intrekking van het besluit, waarbij afwijzend is beschikt op een door C. Nap, namens G. G. Schrieke gedane aanvraag om een tijdelijke vergunning tot het verhuren en doen bewonen van een aan de Ron delaan gelegen zomerwoning. B. en W. merkten op, dat deze aangelegenheid 'tot, hun competentie behoort en adviseeren het ver zoek voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten. Bouwrekening gasvoorziening. e. Bouwrekening van de Gemeente-gasfabriek te Alk maar per 31 Dec. 1935 van de werken, bestemd voor de gasvoorziening van Bergen. B. en W. stellen voor, deze bouwrekening goed te keuren, sluitende met een bedrag, groot f 159.883.77. Al voren. Herberekening van de pensioenen. f. Een van den Nederl. Bond van Gem. ambtenaren Nationaal Verbond van Gem. ambtenaren, Algcm. Nederl. Politiebond en Algem. Bond van Provinci aal Personeel in Nederland ontvangen afschrift van een door deze bonden verzonden adres aan de Twee de Kamer der Staten Generaal betreffende het wets ontwerp tot herberekening van de pensioenen. B. en W. zijn van oordeel, dat pensioen onaantast baar moet zijn en stellen voor, het toegezonden adres ;voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten. De Oudburgermolen. Schrijven van het Bestuur van den Zuurvenspol- der, waarin de in zijn polder staande watermolen voor niets wordt aangeboden, indien de gemeente be reid is in het komend winterseizoen gratis eenig slootwerk tegen nader overeen te komen lengte door de werkloozcn le doen uitvoeren. B. en W., gezien de kosten van onderhoud van de Oudburgermolen, stellen voor, van de aanbieding geen gebruik te maken. De heer Dingcrdis (R.K. Arb.) zou het geweldig spijten als deze molen met den grond gelijk werd gemaakt. Spr. zou den molen wel door de gemeente willen zien overgenomen, doch maakte bezwaar te gen de voorwaarden, gesteld door het bestuur van den polder. Als de molen gratis kon worden afge staan, was spr. er ten zeerste voor. De Voorzitter antwoordde, dat vermoedelijk de mo len zal worden gesloopt als de gemeente hier niet op ingaat. Tegen den gratis afstand van den molen zal het Polderbestuur geen bezwaar hebben, doch er is ook grond bij en dien grond zou het Polderbestuur niet voor niets willen geven. Als compensatie daar voor heeft het juist deze voorwaarden gesteld. De. heer Swaag (B. Bel.) merkte op, dat deze mo llen in verregaanden staat, van ontbinding verkeerde. De heer Hemelrijk (S.D.A.P.) zou bij de Ver. de HollandscKe Molen willen informeeren, of zij prijs stelt op het behoud van dezen molen. Spr. gaf daar om in overweging de beslissing aan te houden. Als de molen uit het oogpunt van natuurschoon behou den moet worden, dan moet hij er ook goed uitzien, doch dan zou de Raad precies moeten weten, wat het opknappen kost en hoeveel onderhoudskosten er jaarlijks bijkomen. Spr. deed een voorstel in dien geest. De heer Swaag geloofde niet, dat de Ver. de Hol- landsche Molen voor het behoud zou zijn van dezen molen. Het voorstel van den heer Hemelrijk werd daarna in stemming gebracht en aangenomen met op één na algemeene stemmen. Alleen de heer Swaag stemde tegen. Jaarverslag Berger Sportvereeniging. h. Jaarverslag van de Berger Sport Vereeniging over 1935—'36 en begrooting voor het jaar '36'37. De heer Vrije (B. Bel.) had met belangstelling dit jaarverslag gelezen en wilde zijn waardeering uit spreken over het keurige en overzichtelijke verslag. Wij zijn zooiets van een plaatselijke vereeniging niet gewend, merkte spr. op. De Voorzitter: Dat doet me genoegen! Schoolvoeding en schoolkleeding. 3. Schrijven van het Werkloozen-Comité te Ber gen, houdende verzoek te willen overgaan tot het verleenen van schoolvoeding en schoolkleeding. Wethouder Den Das («S.D.A.P.) merkte, op, dat van ondervoeding als zoodanig nog geen symptonen aan wezig zijn. Dat neemt niet weg, dat binnenkort die symptonen er wél zullen zijn. Het college heeft ge meend voor hen, die het noodig hebben op een neu trale plaats voeding te verstrekken. Niet dus op de scholen, omdat dit drukt op die kinderen die daar van gebruik moeten maken. Wij zouden er goed aan doen, daarmede een proef te nemen. De heer Dingerdis vroeg, of het volgens de genees- heeren nog niet was voorgekomen, dat er positieve gegevens waren van ondervoeding. De Voorzitter: Neen, die positieve gegevens zijn er niet. De heer Swaag: Maar zoo gauw er zich gevallen voordoen, moeten wij paraat zijn! Wethouder den Das wilde een blanco crediet ver leend zien, om deze zaak voor te bereiden en even tueel uit te voeren. Als wij publiceercn, dat er op een neutrale plaats, warmde maaltijden zijn te krij gen, zullen er zeker liefhebbers komen. De praktijk zal hebben uit te wijzen, hop groot het aantal gega digden zal zijn. De heer Vrije wilde weten, of weer het advies van een geneesheer moest worden ingewonnen, als een kind yroeg om een warmen maaltijd. De Voorzitter: Dat is juist weer een kwestie van de voorbereiding. De heer Brak (S.D.A.P.) was van oordeel, dat straks in den herfst deze warme maaltijden zeker noodig zouden zijn. De Voorzitter vroeg den Raad of deze er principi eel voor was, dat B. en W. deze kwestie voorbereid den? De heer Hemelrijk: Maar dan moet de Raad pre cies weten, wat B. en W. gaan doen! Voorts moet er bekendheid aan gegeven worden, dat ouders voor hun kinderen een warmen maaltijd kunnen aanvra gen. Indien dit aantal redelijk is, geeft de Raad B. en W. machtiging deze zaak in werking te stellen. De Voorzitter antwoordde, dat begonnen moet worden, zoodra de wcnschelijkheid daartoe in vol doende mate is gebleken. De Raad ging hiermede accoord. Aan B. en W. werd een blanco crediet verleend. Bouw goedkoope arbeiderswoningen. 4. Adres van het Werkloozen-Comité te Bergen, inzake d& door den Minister van Sociale Zaken vast gestelde nieuwe steunregeling, met verzoek o.m. over te gaan tot het bouwen van goedkoope arbeiders woningen. Wethouder Macdonald (B. Bel.) lichtte het stand punt van B. en W. toe en zeide, dat het de bedoeling was de, beschikking te krijgen over de 30 leegstaan de woningen in Tuindorp. Dit achtte het college be ter dan over te gaan tot den bouw van goedkoope arbeiderswoningen. De huren dier woningen moeten dan, met medewerking der eigenaren, zoo laag wor den gesteld, dat zij door arbeiders betaald kunnen worden. De heer Dingcrdis juichte het van harte toe, dat B. en W. alles doen om hier goedkoope woningen te krijgen en was er niet voor, dat door de gemeente arbeiderswoningen werden gebouwd. De heer Brak vroeg, of het B. en W. bekend was, dat ecnige gemeenten zich tot den Haag hadden gewend om te verzoeken om voorschotten voor den bouw van arbeiderswoningen. Dat zou belangrijk zijn, als de onderhandelingen in Tuindorp afspron gen. Wethouder den Das wilde er op wijzen, dat de af schaffing van den huurtoeslag een storm van ver ontwaardiging had ontketend, over het gehecle land. Niet alleen van de zijde der werklooze arbeiders, doch ook van den kleinen middenstand. Dit is een symp- toon, dat wij eenige jaren niet hebben kunnen waar nemen. Vroeger heeft de kleine middenstand nooit geprotesteerd tegen verlaging van de loonen in de werkverschaffing, doch men heeft nu anders ge leerd. De houding der Landsregeering noemde spr. niet zoo mooi; een wettelijke voorziening ware beter ge weest, zooals die er ook in de mobilisatie is ge weest. Het is de taak van het gemeentebestuur deze zaak onder de oogen te zien. De afschaffing van den huurtoeslag moet worden opgevangen door andere tegemoetkomingen. In de eerste plaats, door parti culiere huiseigenaren te verzoeken de huren op een dergelijk peil te brengen, dat de arbeiders die huur betalen kunnen. Welk geldelijk offer de gemeente zich daarvoor zal moeten getroosten, kon spr. moei lijk thans zeggen. Het gemeentebestuur is zoo ge lukkig geweest den eigenaar van een groot, complex woningen in Tuindorp daartoe bereid te vinden. In het adres is gespeculeerd op de loonen in het bouwvak en dat kon spr. niet goedkeuren. De Raad yereenigde zich met hetgeen de gemeente te dien opzichte bezig was te doen. Sluitingsfeest zomerseizoen. Een na jaarskermis. 5. Verzoekschrift van een elftal hotel- en caféhou ders, houdende verzoek om op 20, 21 en 22 September a.s. een Sluitingsfeest van het zomerseizoen te mo gen houden. Aangezien dit feest het karakter draagt van een soort kermis, willen B. en W. het advies van den Raad inwinnen. Wethouder Macdonald zeide tegen een kermis te zijn, doch gezien de groote voorstelling welke adres santen van dit feest hebben, zou spr. wel van zijn principe willen afwijken. Wethouder Miltenburg (R.K.) oordeelde, dat Ber gen als seizoenplaats er geen last van zou onder vinden, omdat het feest buiten het seizoen valt. Spr. zou dus adressanten ter wile willen zijn. Wethouder den Das was gladweg tegen dit feest; de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer organi seert genoeg feesten en het is wel frappant, dat adressanten niet aanwezig zijn als het geldt de oi"- ganisatie van den verlichtingsavond. Spr. meende, dat het hier gold een verkapte kennis en wie gaan daar heen? vroeg spr. Dat zijn de arbeiders, en dat achtte spr. niet oirbaar in dezen moeilijken tijd. Er gaat precies hetzelfde gebeuren als indertijd op het B.S.V.-terrein. Men heeft er de grootste ver wachtingen van en vermoedelijk zal er geen cent overblijven. Spr. zou wel voor een kermis zijn, maar dan ge organiseerd van gemeentewege. De heer Vrije zeide, het volkomen eens te zijn met den heer den Das. De heer Dingerdis .was er wel voor, dit verzoek toe te staan. Het woord „kermis" is door adressan ten niet gebruikt. Wethouder Macdonald: Verleden jaar door B.S.V. ook niet! De heer Dingerdis: We moeten toch bij wijze van proef die groep burgers in de gelegenheid stellen iets te verdienen, als ze er wat in zien. Spr. wees er nogmaals op, dat van een kermis z.i. hier geen sprake was, er worden ook sportfeestcn gehouden. De heer Swaag zeide, dat het voor hem geen be zwaar was, weer een kermis in te voeren. En dit noemde spr. een voorlooper voor een kermis, waar tegen hij zich niet verzetten zou. Spr. verklaarde zich voorstander van een kermis, maar dan in het seizoen en liefst een week lang. (Gelach.) De Voorzitter was persoonlijk van oordeel, dat deh mcnschen gelegenheid moest worden gegeven deze proef te nemen. Openbare wegen zullen echter niét mogen worden gebruikt. De heer Swaag: Dat blijkt niet uit de stukken. De Voorzitter: Dat is toch de bedoeling. Technisch is het onmogelijk openbare wegen te gebruiken. De heer Hemelrijk meende, dat er vroeger geen principieele bezwaren waren tegen een kermis. De kermis is opgeheven indertijd, omdat ze een misluk king was. Welke waarborg is er, dat een kermis niet» meer mislukken zal? De tijdsomstandigheden zijn er niet naar om nu een kermis te gaan organi- seeren; bovendien, wie profiteeren er van? Niet de •burgerij integendeel, doch alleen de adressanten en misschien verwacht ook de middenstand er iets van. Spr. zou de V.V.V., welke de belangen der bur gerij uitstekend behartigt, wel eens willen vragen, hoe zij denkt over dit feest. Spr. zou niet tegen een kermis zijn, maar dan behoorlijk georganiseerd. De Voorzitter antwoordde, dat de adressanten zich er zeer veel van voorstellen; spr. persoonlijk echter niet. De heer Hemelrijk: De slechte tijdsomstandigheden geven bij mij den doorslag. Is de V.V.V. er in ge kend? De Voorzitter: Neen, maar dat hoeft niet. De heer Hemelrijk: Het hoeft natuurlijk niet, maar het is toch wenschelijk als deze erkende vereeniging, welke subsidie geniet, gehoord wordt. De Raad heeft zich thans uit te spreken of B. en W. hier voor toestemming mag verleenen. Dit werd in stemming gebracht en verworpen met 4 stemmen voor, 5 tegen en 1 blanco. Vóór stemden de heeren: Dingerdis (R.K. Arb.), Swaag (B. Bel.), Eelis (R.K.) en Wethouder Milten burg (R.K.). Tegen waren de heeren: Koning (R.K.), Vrije (B. Bel.), Brak, Hemelrijk en Wethouder den Das (al len S.D.A.P.). Wethouder Macdonald (B. Bel.) stemde blanco. Af- en overschrijving begrooting 1935. 6. Voorstel tot af- en overschrijving van en op een tweetal uitgaafposten der gemeente-begrooting, dienst jaar 1935 tot bedragen, groot f48.05. Conform besloten. Suppletoir kohier rioolbelasting. 7. Vaststelling van het Suppletoir kohier rioolbe lasting, belastingjaar 1935 tot een bedrag, groot f 14.76 en van het primitief kohier rioolbelasting, belasting jaar 1936 tot een totaal bedrag groot f 12.435.26. Als voren. Belastingverhooging. 8. Voorstel tot^ vaststelling van een verordening tot heffing van 75 opcenten op de gemeentefondsbe lasting, ingaande met het belastingjaar 1 Mei 1936 tot en met 30 April 1937, ten behoeve der gemeente. In verband met het feit, dat de gemeente een extra bijdrage uit het wcrkloosheidssubsidiefonds heeft aangevraagd, moet, blijkens mededeeling van den Minister van Financiën, 75 opcenten op de gemeente- fondsbelasting worden geheven. Als voren. Aankoop kleedgebouw B.S.V. 9. Voorstel tot aankoop van het clubgebouwtje, staande op het voetbalterrein aan den Kerkedijlc, voor de som van f 600.—. De heer Dingerdis wilde weten, onder welke voor waarden de vereeniging B.S.V. het gebouwtje zou moeten huren? De Voorzitter: Voor f 1.— per week. Wethouder Macdonald: Het is f63.— per jaar mo menteel, maar het is iets verlaagd. Het zal dus wor den f53 per jaar. Het voorstel van B. en W. werd daarna z.h.s. aan genomen. Uitkeering St. Ursalaschool. 10. Aanvraag van het Bestuur der St. Ursulaschool (ingekomen 28 Juli 1936) om, ter vervanging van de jaarlijksche vergoeding, bedoeld in art. 205, le lid der Lager Onderwijswet, een uitkeering te mogen ontvangen van een som ineens, gelijkstaande met tachtig ten honderd van de in dat lid bedoelde ge schatte waarde. Overwegende, dat voor de terreinen en gebouwen der genoemde school sedert 1 Januari 1922 aan het Schoolbestuur, overeenkomstig art. 205, le lid der L. O. wet, door de gemeente een vergoeding wordt betaald, berekend naar een volgens de bepalingen der wet geschatte waarde der gebouwen en terrei nen met inbegrip van de schoolmeubelen van f 139055.plus f 10.000.(zijnde 6/15 gedeelte der ge schatte waarde ad f25.000.van een afzonderlijk gymnastieklokaal) stellen B. en W. voor aan het Be stuur der St. Ursulaschool, ter vervanging van de jaarlijksche vergoeding, bedoeld in het eerste lid van art. 205 der Lager Onderwijswet., op een nader door het College te bepalen datum een uitkeering ineens te doen tot een bedrag van 80 van f 149055.— of f 119244.—. Z.h.s. aangenomen. Vergoeding aan Bijzondere Scholen. 11. Voorstel van B. en W. om de gemeentelijke vergoeding, ingevolge Lager Onderwijswet 1920 over het dienstjaar 1933 aan de besturen der bijzondere scholen ten behoeve van de onder hen staande scho len als volgt vast te stellen: St. Ursulaschool op f3307.38 (277 X f 11.94); Berger Schoolvereeniging 1. o. op f916.39 (76% X f 11.94); Vereeniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs op f561.18 (47 X 11.94); St. Aldebertusschool op 1829.80, (14314 X 11.94, St. Anthoniusschool op f 3228.22, (97V2 X f33.11); Berger Schoolvereeniging Ulo op f637:37 (191/4 X f33.11). Voorstel om de gemeentelijke vergoeding ingevol ge art. 101, 9e lid der Lager Onderwijswet 1920 ten behoeve van de U.L.O.school St. Antonius en van do Berger Schoolvereeniging (Ulo) over het dienstjaar 1933 voor elk der scholen vast te stellen op f300.J. Vaststelling der vergoeding ingevolge art. 101, 8e lid der Lager Onderwijswet. 1920 voor de St. Ursulaschool en de school der Berger Schoolvereeniging over het driejarig tijdvak 193119321933. B. en W. stellen, conform het advies der Commis sie van onderzoek, voor te besluiten: Berger Schoolvereeniging 1. o. De totale uitga ven over 1931, 1932, 1933 vast te stellen op f 4704,08. Aan het Schoolbestuur uit te betalen f2761.25 (vast-i gestelde vergoedingen over 1931, 1932, en 1933 ingevol ge art. 101 der L. O.-wet) f2557.23 (over genoemde jaren genoten voorschotten) is f204.02. Berger Schoolvereeniging u.l.o. De totale uitgaven over 1931, 1932 en 1933 vast te stellen op f24?2,89. Aangezien de vergoedingen ingevolge art. 101 der L..O. wet over 1931,.1932 en 1933 zijn vastgesteld op f2Ö41;13 en dit bedrag lager is dan de werkelijke uitgaven, heeft, het schoolbestuur recht op het to taal dér vastgestelde vergoedingen of f2041.13. Van hgt Schoolbestuur terug te vorderen f2080.12 (geno ten voórschotten op' de vergoedingen ingevolge art. KU L. O. wet over 1931, 1932 en 1933 f2041.13 is f 38.99. Sint UrsulaschooL De totale uitgaven over 1931, 1932 en 1933 vast te stellen op f 11444.45. Aan het schoolbestuur uit te betalen f 10433.29 (vastgestelde vergoedingen over '1931, 1932 en 1933 ingevolge art. 101 der 1. o.wet) f 9980.04 (over genoemde jaren ge noten ^voorschotten) is f 453.25. Ais -voren. Aankoop van grond. Voorstel van B. en W. tot onderhandschen aan koop van de N.V. Bouw Exploitatie Mij. Bergen aan Zee voor de som van één gulden eenige sti'ooken grond gelegen aan den Heerenweg, totaal groot c.a. 2.54.10 H.A. Conform besloten. Overneming van grond. Voorstel van B. en W. tot kostelooze overname in eigendom en onderhoud van de erven Mw. J. M. Bosch van 's Gravemoer van een strook grond, gele gen langs de trambaan tusschen de van Borselen-* laan en Natteweg ter grootte van ca. 00.20.80 H.Aj met bestemming voor een nieuw aan te leggen weg. Als voren. Verschillende grondtransacties. 14. I. Voorstel van B. en W. tot onderhandschen aankoop van eenige strooken grond, gelegen langs den Bergerweg ten behoeve van de verbetering en verbreeding van het weggedeelte tusschen den voor- maligen tol en de. Barnebrug tegen een prijs van f 0.50 per M2. a. van Mevr. de weduwe A. de LangeHirschig cs. te Heilo een strook grond ter grootte v. c.a. 360 M2. b. van L. Berger c.s. te Alkmaar een strook grond ter grootte van c.a. 760 M2.; c. van Mw. F. SchoorlBorst te Alkmaar een strook" grond ter grootte van c.a. 220 M2.; d. van de gemeente Alkmaar een strook grond ter grootte van c.a. 4890 M2. II. Voorstel tot kostelooze overname in eigendom en onderhoud van den polder „De Bergermeer" een strook grond en water ter grootte van c.a. 3050 M2. III. Voorstel tot kostelooze overdracht aan den polder ,De Bergermeer" van een gedeelte van de nog te graven vaart, ter grootte van c.a. 2960 M2. Als voren. Oude Heerenweg. Voorstel van B. en W. om het gedeelte van den Heerenweg, hetwelk ligt ten Oosten van het gedeelte dat afgesneden is ,e noemen Oude Heerenweg. Conform besloten. Rondvraag. Deze leverde niets van belang op, waarna sluiting volgde van de openbare zitting en de Raad in comité bijeen bleef. Wie zich vanaf heden op de abonneert, ontvangt alle in de maand September verschijnende nummers

Schager Courant | 1936 | | pagina 13