Abessiniê toegelaten tot de Assemblee Ernstig spoorwegongeluk te Lourdes De Landbouwtentoonstelling Het Alcazar geheel bezet Postrekening No. 23330 Int. Telel No. 20 12 P AGINA'S. SPANJE Aanval op Madrid spoedig te wachten Wolde Mariam onderwerpt zich Reeds 14 dooden Spaansch schip vermist De Duitsche graanoogst ste:lt teleur te Alkmaar KIJKEfl isKOOPEfUijCLOECK Donderdag 24 September 1936 SCBACE1 79ste Jaargang. No. 10070 COURANT. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.b. P. Trapman Co., Schagen Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN. TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. ROODE TROEPEN VERDRIJVEN DE LAATSTE RESTEN DER BE ZETTING. Reuter seint uit Madrid: De regeeringstroepen hebben het Alcazar bij Toledo thans geheel bezet. Het Ag. Fabra deelt mede dat vierhonderd man der regeeringstroepen een aanval op de resten van het Alcazar deden. Vroeg in den middag waren de opstandelingen, die zich verschanst hadden in de eetvertrekken en de keukens, tot weerloosheid ge bracht. De minister-president heeft zich naar Toledo bege ven om den regeeringstroepen geluk t.e wensclien. Vóór dat dit bericht bekend werd meldde Radio-La Coruna, dat de troepen in den sector Toledo de om singeling van deze stad zullen voortzetten, terwijl de voorhoede zich e4en weg zal banen naar het Alcazar om de belegerden te bevrijden. Radio-Sevilla bericht dat de linkschen bij de be zetting van Torijos 84 dooden hebben verloren, onder wie den commandant Palamo. Blijkens een bericht uit Hendaye is Dinsdag een vrachtschip met levensmiddelen, dat door de regee ring naar Santander was gezonden, aan den ingang van de haven op een mijn geloopen en gezonken. Het schijnt dat niemand van de opvarenden zich heeft kunnen redden. Een oorlogsbodem van de opstandelingen heeft een visschersschip aangehouden, dat met een lading le vensmiddelen aan boord op weg was naar Bilbao, dat zich eveneens nog in handen van de regeerings troepen bevindt. De opvarenden werden gevangen genomen. Naar verluidt verschenen Dinsdag 25 vliegtuigen van de opstandelingen boven Madrid om de bevolking te waarschuwen dat de aanval spoedig te verwachten is. 1 Van drie kanten dringen de opstandelingen op naar de hoofdstad Madrid. Naar uit Madrid wordt vernomen wordt de ont eigening en verdeeling van het grondbezit in dat deel van Spanje, dat nog in het bezit van de regee ring is, in versneld tempo doorgevoerd. Gisteren heeft het bureau voor agrarische hervorming 70 bezittingen in de provincie Madrid en 50 in de pro vincie Gudalajara. waaronder bezittingen van den bisschop van Madrid en van graaf Romanoses, tot staatseigendom verklaard en overgedragen aan de bonden van landarbeiders ter bewerking. Volgens persberichten heeft de anti-fascistische commissie te Puigzcrda een Franschman, een Fran- sche vrouwelijke journaliste en twee Italianen ge arresteerd. Azana voor capituleeren? Parijs (ANP) De radiozender van Cadiz, welke in handen van de opstandelingen is, deelt mede, dat de president van de republiek, Azana, besloten zou zijn zich over te geven aan de opstandelingen. Mi nister-president Largo Cabellero zou heftig hiertegen hebben geprotesteerd. Hij was van meening, dat de republiek nog over krachten en middelen genoeg beschikte, om zich te verdedigen. Het radiostation Teneriffe deelt mede, dat de lei ders van de Madrileensche regeering naar Frankrijk gevlucht zouden zijn, terwijl in Barcelona een op stand tegen Companys zou zijn uitgebroken. Verder zou het garnizoen van Lerida zich bij de opstande lingen van Huesca willen aansluiten. Ook zou in het regeeringsgebouw van Barcelona een schietpartij hebben plaats gevonden tusschen communisten en anarchisten. ER WORDT GEEN ADVIES VRAAGD AAN HET HAAGSGHE HOF Reuter seint uit Genève: De commissie voor de verificatie der volmach ten heeft haar beraadslagingen gistermiddag gesloten. Daar zij het niet eens is geworden over het" doen van een beroep op het Haagsohe Hof in de kwestie der Abessijnsche volmachten, laat zij in haar rapport aan de Volkenbondsverga dering dit plan varen. Zij is van meening, dat de Abessijnsche gedelegeerden het voordeel van den twijfel omtrent de geldigheid van hun volmachten hebben en in de vergadering kun nen blijven. De Asseimb'lée heeft met 39 tegen 4 stem men en 6 onthoudingen het rapport der veri ficatiecommissie aangenomen Tegen stemden Ecuador, Oostenrijk, Hon garije en Albanië blanco Bulgarije Panama, Siam, Venezuela Zwitserland en Portugal Afwezig waren Bolivia Chili en Afghanistan. Er wordt dus geen beroep gedaan op liet Haagsche Hof en de Ethiopische gedelegeerden worden tot de Assemblee toegelaten. Zweden en Bolivia hebben zich canclidaat gesteld voor de zetels in den Volkenbondsraad, die vrij komen door het periodiek aftreden van Denemarken en Argentinië. De*Ne derlandsche gedelegeerde mr. W. M., van Lanschot is benoemd tot.- rappor teur van de tweede commissie der Volken- bondsvergadering, mevr. G. A. Kluyver is geko zen tot vice-presidente der vierde commissie. ITA.LIë'S SOUVEREINITEI.T OVER ABESSINIë DOOR HEM ERKEND. De Abessynische gezant te Parijs, Wolde Mariam, heeft zich gistermiddag naar de Ita- liaansche ambassade begeven en daar in het bijzijn van ambassadeur Vittorio Cerruti, de Italiaansche marine- en militaire attachés en vertegenwoordigers van de pers, op plechtige wijze zijn onderwerping aand en koning van Italië aangeboden. Wolde Mariam sprak daarbij de volgende eedsformule uit: „Ik verklaar, uit vrijen wil de souvereiniteit van Z. M. den Koning van Italië en keizer van Ethiopië, Victor Emanuel III, te aanvaarden en mij geheel en loyaal te onderwerpen aan de wetten en bepalingen die de verheven souverein voor zijn rijk zal uitvaar digen. Ik verklaar plechtig noch in Ethiopië noch buiten Ethiopië eenig ander gezag meer te erkennen dan dat, benoemd en aangesteld voor de Ethiopische staatsburgers door den wettig regeerenden souve rein, Victor Emanuel III, koning van Italië en kei zer van Ethiopië". Nadat de Ethiopiër dezen eed had afgelegd, hield ambassadeur Cerruti een toespraak, waarin hij o.m. zëide, dat Wolde Mariam, door zich te onderwerpen, toont, dat hij zich juist rekenschap geeft van de ge beurtenissen in Ethiopië, en waarin de ambassadeur verder wees op de beschavingspolitiek van Italië. Den fascistische groet, waarmede Cerruti zijn toe spraak besloot, beantwoordde Wolde Mariam op ge lijke wijze. Na afloop van de plechtigheid oyerhandigde de vroegere Ethiopische gezant aan de "pers een nota, waarin het volgende verklaard wordt: „Wolde Mariam, gezant van Ethiopië te Parijs, deelt den Ethiopischen onderdanen, die in Frankrijk verblijven, mede, dat hij den 19den September zijn functies heeft neergelegd. Op dien datum toch ein digde het jaar waarvoor hij de taak aanvaardde, die zijn regeering hem toevertrouwde." TWEE TREINEN OP ELKAAR GE LOOPEN, WAARDOOR TAL VAN WAGONS VERSPLINTERD WER DEN. TARBES, 23 September (Reuter): Hedenmiddag om twee uur is op honderd meter afstand van den tweeden onbewaakten overweg bij het station Ossun, op vier K.M. van Lourdes, een uit Lourdes vertrokken boe- meltrein met den express Bordeaux—Lourdes in botsing gekomen. Tot dusver zijn reeds veertien dooden ge borgen. Ongeveer twintig gewonden zijn naar het hospitaal te Lourdes overgebracht. De express BordeauxLourdes had vaart moeten minderen wegens het afzakken van den stroom op het electrisch net; de boemeltrein uit Lourdes had een snelheid van 60 K.M. Deze laatste liep toen op den express, die hem voorafging. De locomotief van den boemeltrein deed den bagage wagen van den express derailleeren en liep te pletter op een derde klas-rijtuig, dat er vóór reed. Jammerkreten stegen op, terwij de hulp, die ter plaatse verscheen, reeds spoedig 14 dooden en 30 ge wonden kon bergen, welke onmiddellijk naar de zie kenhuizen van Tarbes en Lourdes vervoerd werden. De prefect van de Boven-Pyrcneeën, en andere ci viele autoriteiten, alsmede twee bisschoppen, waar bij die van Tarbes en Lourdes, zijn op de plaats des onheils. Ambulance-materiaal met geoefend personeel uit Lourdes was spoedig ter plaatse en kon vlug hulp bieden. NADERE BIJZONDERHEDEN. Omtrent dit noodlottige spoorwegongeluk, dat op het oogenblik reeds tal van slachtoffers heeft ge- eischt, welk aantal door den ernstigen toestand der gewonden zeker nog zal toenemen, meldt de Parij- sche correspondent van de „Msb." nog de volgende bijzonderheden: De expres van Lourdes naar Toulouse was 1 uur 45 hedenmiddag op tijd vertrokken, maar bevond zich even buiten Lourdes reeds, in moeilijkheden doordat in de motorafdeeling en den accu-wagen, daarop volgend, zich verschillende defecten voorde den. De machinist had zijn helpers geinstrueerd om die defecten te herstellen. De trein reed inmiddels voort, maar met vertraagde vaart. Een eind buiten Lourdes, juist bij de bocht van de halte van Ade, werd de trein ingehaald door een boemeltrein, bestemd voor Tarbes, die om 1 uur 58 had moeten vertrekken, doch om de korte tusschen- poos tusschen de opeenvolgende vertrektijden eerst om 2 uur 3 was vertrokken. Door de bocht van Ade was het voor den machi nist van den tweeden trein niet mogelijk, den eersten op te merken, zoodat zijn trein door het veilig staand signaal reed, dat zich op korten afstand bevond van den in moeilijkheden verkeerenden trein. De zware locomotief van den boemeltrein liep dientengevolge met een vaart van 60 km. op den snel trein, waarvan de alatste wagen geheel verbrijzeld werd. Door de vaart was de locomotief intusschen op de andere wagens gereden. Door den schok, waarmee de beide zware treinen dooreengerammeld werden, werden tal van wagons vernield, zoodat van stonde af een groote ramp ver moed kon worden. De catastrofe werd spoedig bekend te Lourdes, waar Mgr. Gerlier, de bisschop van Tarbes en Lour des, onmiddellijk de brigade van de brancardiers waarschuwde, alsmede de doctoren, met wie hij zich naar de plaats van de ramp begaf, weldra gevolgd door Mgr. Meric en den heer Vié, prefect van de Boven-Pyreneeën. Het reddingswerk werd onmiddellijk met groote kracht ter hand genomen en na een uur waren de 14 lijken onder den warhoop van staal en hout uit gehaald. De lijken werden naar het hospitaal Sainte Ber- nadette te Lourdes overgebracht. Brancardiers en doktoren beijverden zich bij het overbrengen der ge wonden, waarvan er vijf naar het hospitaal te Tar bes werden vervoerd. Eén hunner, een kind, is stervende. De overige geredden een groot aantal werden overge bracht naar de ziekenhuizen van Lourdes. De machinist van den trein, die den sneltrein aanreed, beeft verklaard, dat bij reglementair ge reden heeft en gezien heeft, dat het signaal op veilig stond. Onmiddellijk na het passeeren daarvan bemerkte hij den trein voor zich en poogde uit alle macht te remmen. Maar de afstand was te kort. De zware trein schoof verder over de rails en een ontzet tende botsing volgde. De machinist heeft bevel ge kregen, zich ter beschikking van de justitie te hou-, den. Met 400 personen aan boord Londen TJit Gibraltar wordt gemeld dat het Spaansche schip Genovevazse dert 2 September wordt vermist. Het schip heeft 400 personen aan boorcl, waaronder verscheidene vluchtelingen. Het schip ver liet 2 Sept. de haven van Santander op weg naar Yalencia Alle pogingen van cle draad- looze stations en de kustwacht om het schip te vinden zijn tevergeefs gebleven. Ten gevolge- van slechte weersgesteldheid. Tengevolge van de ongunstige weersgesteldheid in September, wordt de Duitsche graanoogst thans 682.000 t. of 2.9 pet. lager geraamd dan een maand geleden. De raming is voor rogge 300.000 t. lager, voor tarwe 200.000 t. en voor zomergerst 96.000 ton lager. Met 12.420.000 ton is de oogstraming voor brood koren 120.000 ton beneden het gemiddelde van de laatste zes jaar, doch 150.000 ton hooger dan de de finitieve, uiteindelijke raming van 1935, voor welk jaar de oogst buitengewoon slecht was. De geheele graanoogst wordt tezamen op 22.5S0.000 ton geraamd, wat 500.000 ton meer is dan de op brengst volgens de laatste raming van 1935 bedroeg. Van Duitsche zijde wordt verklaard, dat de bin- nenlandsche oogst ondanks de teleurstellende ra ming toch voldoende zal zijn om in de Duitsche behoefte aan broodkoren voor het jaar 1936-1937 te voorzien. Op het oogenblik komt er echter niet vol doende graan op de markt om aan de vraag van groothandel en maalderij te voldoen. De vooraden bij groothandel en industrie waren ten gevolge van den slechten oogst van 1935 bijna geheel uitgeput tegen den tijd dat de nieuwe oogst ter markt begon te komen. Daar 30 pet. van den oogst tegen medio October ter markt moet komen, zal de marktpositie wellicht spoedig worden ver licht, hoewel de „Angriff" er op heeft gewezen, dat een zeer groot deel van die 30 pet. de verbruikers reeds heeft bereikt. Tot dusverre hebben de Berlijnsche meelfabrieken ten volle de behoefte van de bakkerijen te Berlijn kunnen dekken, hoewel ze, volgens genoemd blad, uit vrees voor schaarschte veel zouden hebben inge slagen. 55STE JAARLIJKSCHE TENTOON STELLING VAN DE AFD. ALKMAAR VAN DEN HOLLANDSCHEN MIJ. VAN LANDBOUW. Onder begunstiging van prachtig weer heeft gis teren de afcl. Alkmaar van de HolL.Mij. van Land bouw haar 55ste jaarlijksche tentoonstelling gehou den. Al vroeg was het druk in de stad. Om half elf opende de voorzitter, de heer D. J. Govers, op het Waagplein officieel het jaarlijksche feest in tegen woordigheid van !t dagelijksche bestuur der gemeen te en o.a. den heer Stapel uit Hoogkarspel, voorzit ter van het hoofdbestuur der Hollandsche Maat schappij van Landbouw. Na het openingswoord waarin de heer Govers er op wees hoe de crisis huis gehouden heeft in land en tuinbouw, en er zijn voldoening over uitsprak, dat desondanks het aantal inzendingen en de kwali teit daarvan aller bewondering verdienen, sprak burgemeester jhr. F. H. van Kinschot een woord van groote waardeering voor het werk der H.M. van L., waardoor telkens weer duidelijk wordt het nauwe verband tusschen stad en omgeving. Ook de heer Stapel legde hierop den nadruk, z.i. kan alleen samenwerking tusschen stad, land en industrie bijdragen tot verbetering van de moeilijke tijden waarin wij thans leven. Bekroningen. Van de bekroningen vermelden wij de volgende: Vette schapen in 1935 (10 stuks) le prijs Jan Borst te Alkmaar. Overhouders (geen rammen) geb. in 1036 (tien stuks) le prijs W J. Koning te Zuidschermer. Fokrammen, geb. in 1933 of vroeger, ïe prijs Gebr. Hogetoorn te N.-Beemster. Fokrammen, geb. in 1934 le prijs M. Kant te Winkel. Fokrammen geb. in 1935, le prijs J. Helder Jzn. te Berkhout. Ramlammeren. drietallen, medaille toegekend C. Stapel Jzn., te Hoogkarspel. Ooien met haar in 1936 geboren lammeren w.o. tenminste één ramlam le prijs Gebr. Hogetoorn te N.-Beemster. Ooien met haar in 1936 geb. ramlammeren, le prijs Wed. Hm. Langedijk te Abbekerk. Ooien (viertallen) geb. in 1934 of vroeger, le prijs N. D. Kaan t.e Wieringer- waard. Ooien (viertallen) geb. in 1935 le prijs Gebr. Hogetoorn te N.-Beemster. Ooilammeren (viertallen van 1 vaderdier) geb. in 1936, le prijs Jn. Wagc- maker te Abbekerk. Beeren: geb. in 1934 of vroeger: le prijs Var- kensfokver. Spierdijk. Beeren geb. na 30 Sept. 1935, doch niet jonger dan zes maanden: le prijs P. Rol Czn. te Starnmeer. Drachtige zeugen, geb. voor 1 Sept. 1934, le prijs A. P. Borst te Heerhugowaard. Drachtige zeugen, geb. tusschen 31 Aug. 1934 en 1 Jan. 1936, le prijs S. Laan Pzn. te Kwadijk. Zeugen, geb. voor 1934 met biggen le prijs C. Muis Kzn. te Heiloo. Zeugen geb. tusschen 31 Augustus 1934 en 1 Sep tember 1935 met biggen, le prijs J. Spaan te West- Graftdijk. Jonge fokvarkens geb. na 1 Jan. 1936 le prijs J. Portegijs Szn. te 't Zand. In de Korenbeurs waren nog zeer vele kippen, konijnen, eenden en duiven geëxposeeerd waaronder het kampioen-konijn van dé wereldtentoonstelling te Brussel. Des avonds werd aan de Kanaalkade onder groote belangstelling het traditioneele vuurwerk af gestoken.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1