Aan den voet van den Libanon Wij groeien mede! Donderdag 24 September 1936. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 10070 Een piek die reeds door bloedige oorlogsgebeurtenissen werd getroffen. Telegrafische gelukwenschen voor het Koninklijk Huis Ergelijk vervoer van kippen Tegen kleermaker 2000 gulden boete geëischt Nu reeds houdt men er rekening mee in de Libaneesche republiek dat de Joden uit Palestina zullen worden ver dreven om daarvan te profiteeren. Beyrouth. In September VOOR het venster van een hooggele gen hotelkamer zit ik in de hoofd stad der Republiek vanden Liba non en kijk uit over de stad, die zich lang zaam in avondduister hult. Links zie ik nog een stukje van de Middellandsche zee, waarin een half uur geleden de zon is ver zonken en recht voor me, achter de stad, verheffen zich de dondere massa's van den Labanon. Maar tegen de donkere massa's' ontluikend steeds meer lichtjes van villa's, van dorpen van hotels, die zich als voor 'n feest ïllumineeren, want het nazomer-sei zoen duurt er nog voort. Er leven daar nu nog duizenden vreemdelingen, gekomen uit Egypte, uit Irak, uit Palestina, uit Turkije \en zelfs uit Europa om op dé hoogte <ivan den Libanon koelte te zoeken. Over onge veer twee maanden echter zal op die hoog ten sneeuw een wit kleed spreiden. Hedenmorgen ben ik van Haifa vertrokken en toen ik de reis aanvaardde, hebben velen het hoofd geschud Het was zoo gevaarlijk, zeiden ze. Enkele dagen tevoren waren nog dooden geval len op of nabij denjweg, dien ik moest volgen, maar toen ik den crmuffeur en mijn mede-pas sagier in de auto, waarmede ik den tocht zou maken, had aangezien, vond ik het geval in het geheel niet beangstigend. Een spoorweg bestaat er tussclien Haifa. en Beyrouth niet, noch een geregelde autobus-on derneming. Men kan zich een automobiel voor eigen rekening huren, maar dat komt zeer duur uit. Ik heb er den portier van mijn hotel te Hai fa opuit gezonden en hij vond een chauffeur die naar Beyrouth wilde en reeds drie passa giers had. Hij wachtte nog een vierden om zijn kosten goed te maken en die vierde werd ik. Toen de automobiel bij mijn hotel voorreed, keek in het geval eens aan. De chauffeur was een Arabier. De beide andere mannelijke passagiers (er was nog een bejaarde dame als mederei- zigster) droegen al eveneens den „tarboesj" (het roode mutsje dat men in Europa algemeen „fez' noemt, een woord, dat men hier nimmer hoort en dat stelde me gerust. Op een automobiel met een Arabischen chauffeur en Arabische passa giers zouden de Arabieren zeker niet schieten en andere gevaren waren niet te vreezen. EEN ONTMOETING ONDERWEG Toen ik Haifa verliet, was de stemming er zeer verdeeld. Slechte berichten waren uit alle deelen van het land gekomen over nieuwe ge vechten en aanslagen, maar aan de andere zijde wist men, dat nieuwe Engelsche troiepen kon den worden verwacht en dat de Engelsche re geering besloten had tot krachtig optreden. On der deze omstandigheden, zeide me iemand niet zonder grond, wordt Engeland voor de Joden in Palestina niet slechts een beter beschermer, maar ook een soort bliksemafleider. De haat der Arabieren tegen de Joden zou zich als van zelf meer tegen de Engelschen keeren. Boven dien nu eenmaal Engeland de zaak met kracht aanvat kan het niet meer terug, wil het zich niet tegenover de geheele wereld belachelijk ma ken en zijn geheele prestige verliezen. De weg tusschen Haifa en Beyrouth is, sedert ik hem een jaar geleden bereed, op weg naar Ethiopië, aanzienlijk verbeterd en nog wordt er steeds aan gewerkt. Deze weg is van vrij jongen datum. Ongeveer twintig jaar geleden was er niet meer dan een karavaanspoor en de reis tus schen de beide steden maakte men toen nog per karavaan, op een muilezel of op een kameel. Toen duurde deze tocht onder gunstige omstan BEDOEIENV ROUWEN digheden drie dagen, thans evenveel uren. Sedert ook in N oord-Pales tina aanslagen zijn gepleegd en zelfs geregelde gevechten op groote schaal werden geleverd, hebben de Engelschen ook daar hun militaire en politie-maatregelen uitgebreid. Ook hier ziet men thans sterke pa trouilles, gepantserde automobielen, posten met machine-geweren. Het is niet de eerste keer dat er krijg woedt in deze streken. Er zijn nu een- maol landen, die door hun aardrijkskundige lig ging of door hun gesteldheid zijn aangewezen telkens weder het tooneel te zijn van bloedige oorlogsgebeurtenissen. De Bijbel verhaalt reeds van zulke gebeurtenissen nabij de Oostkust der Middellandsche Zee. Later kwamen er de Ro meinen, dan, weder eeuwen later, begonnen de invallen der Arabieren, de Kruisridders lever den hier bloedige slagen, vijf eeuwen later stre den hier Turken en Egyptenaren tientallen ja ren met korte onderbrekingen en .wiselend geluk en ook de wereldoorlog deetl hier vlammen op laaien. Napoleon vertoefde' hier met zijn leger gedurende zijn expeditie naar Egypte en hier kreeg hij zelfs een zeer onaangename tegenslag te boeken. Tevergeefs en met zeer veel verlies aan manschappen belegerde hij in Noord-Pales tina de stad St. Jean d'Acre. Op mijn tocht van Haifa naar Beyrouth ben ik door deze stad gekomen. een schilderachtige plaats nu nog omgeven door oude wallen. Door een machtige poort reden we er binnen en binnen de wallen heersvchte de knusse gezelligheid zooals men die dikwijls vindt in oude vestingstadjes waar de knellende verdedigingsmuren alles tezamen drin gen. Hoog boven de wallen en poorten steken uit de torens van eenige Christelijke kerken en de wonderlijk slanke minarets van enkele mos keeën. Tot nabij de noordgrens van Palestina ont moetten we telkens militaire patrouilles, maar aan de andere zijde van de grens zouden deze militaire maatregelen wel ten einde zijn, zoo dacht ik, doch ik vergiste me, Nadat we de douane-post gepasseerd, waren zag ik ook we der, op het grondgebied der Republiek van den Libanon, tallooze gendarmen, zwaar bewapend troepen, machinegeweren, pantser-automobielen alsof ook hier oorlog woedde. Het verbaasde me, doch spoedig hoorde ik de verklaring. Nabij de grens, op Libaneesch gebied, zwierf rond een bijna honderd man sterke bende Syrische Ara bieren wel voorzien van geweren, munitie en zelfs machinegeweren. Deze bende wilde naar de ander zijde der grens, naar Palestina, .om er deel te nemen aan den strijd tegen de Joden en de Engelschen en de regeering der Republiek van den Libanon had natuurlijk alle maatrege len genomen om dit te verhinderen. Zal ze hier in slagen. Ik geloof het niet. Indien de bende niet in haar geheel, maar in kleine groepjes tracht de andere zijde der grens te bereiken, zal dit zeer moeilijk zijn tegen te gaan, .vooral daar het gebied hier zeer bergachtig is met zeer vele sluikwegen.... Wat ik hier te zien kreeg was als het ware een illustratie van mijn bewe ring in mijn vorig artikel, dat Engeland reeds zeer veel manschappen noodig zal 'hebben om te voorkomen, dat van de omringende Arabische landen telkens weder nieuwe krijgslieden komen om de Arabische benden in Palestina te verster ken. Op het gebied der Republiek van den Libanon zag ik telkens weder akkervelden, die dit jaar onbebouwd waren gebleven. Vooral in de omge ving van Saïda, een overwegend Mohamme- daansche stadje bevonden zich vele van zulke velden. De verklaring van dit verschijnsel hoor de ik te' Beyrouth. De Mohammedaansche be woners van de streek tusschen Beyrouth en de grens van Palestina gelooven dat weldra de Jo den uit Palestina zullen worden verdreven. Zij rekenen ermede, dat dan de Joden naar de Re publiek van den Libanon zullen vluchten, zich daar zullen vestigen en den grond tegen zeer hooge prijzen zullen opkoopen. In vertrouwen op dit voordeeltje hebben vele Mohammedanen het niet noodig geacht, dit jaar hun land te bewerken. Toen ik dit hoorde, heb ik een oogen- blik bitter overlegd: indien de verwachting de zer Mohammedanen vervuld wordt (wat ik na tuurlijk uitgesloten acht.) dan zullen ze tegen zeer hooge prijzen hun land verkoopen aan de Joden om dan later luid te schreeuwen, dat ze bedrogen en bestolen zijn, zooals ze het thans in Palestina doen. Deze verwaarloozing van het land, in het ver trouwen 't spoedig voordeelig aan Joden te kun nen verkoope^., heeftzo.o)n g^qotgnQmvang aangenomen, dat Veen?- der nende bladen het reeds noodig heeft"' geacht, daartegen openlijk te waarschtiwen Beyrouth vond ik in feeststemming over het verdrag, waarbij aan Syrië volle onafhankelijk heid wordt toegekend hoewel toch de Republiek van den Libanon en dus ook Beyrouth, erbui ten valt Nu de avond geheel gevallen is, heb ik van uit mijn venster een feestvuur werk af zien ste ken. Vuurpijlen stegen op en spatten in duizen den veelkleurige vonken uiteen, maar wat een klein, kinderachtig genoegen, zoo'n vuurwerk indien men het, als ik thans, te aanschouwen krijgt met als achtergrond een wonderlijk wijd landschap, dat wordt afgesloten door het mach tige Libanon-gebergte. waartegen nu duizenden lichtjes glimmeren, als ware daar een sterren hemel op aarde. J. K. BREDERODE Nieuwe bergstortingen in de Nordfjord Oslo. Gisternacht hebben nieuwe berg stortingen plaats gehad bij Loen. Steenmas sa's vielen van 900 meter hoogte in het fjord en veroorzaakten een vloedgolf, die tot het plaatsje Nesdal doordrong. De bevolking vluchtte naar de hooger gelegen weiden. De vier woningen bij Loen, die nog niet verlaten waren, zijn thans op last van de politie ont ruimd. Een der telegrammen was 8000 woorden groot. Het medeleven met het heugelijk gebeuren van de prinselijke verloving heeft zich o.m. geopenbaard in een stroom van tlegrafische gelukwenschen, waar van het meerendeel op luxe-formulier werd aange boden. B Van 8 tot en met 21 September jl., dus een tijd vak van 14 dagen na de verloving, zijn aan het adres van het Koninklijk Huis 4,194 telegrafische geluk wenschen ontvangen. dicr tele£rammen bevatte niet minder dan 8000 woorden. Het was afkomstig uit Amsterdam, waar de bezoekers van de herdenkingsbijeenkomst in het Vondelpark allen hun handteekening op het aanvraagformulier plaatsten. Als men in aanmerking neemt, dat zeker 60 pro cent dier telegrammen, doordat zij in morse werden ontvangen of op luxe formulieren moesten worden overgebracht, een dubbele bewerking moesten onder gaan, kan men zich voorstellen, dat het Haagsche te legraafkantoor een bijzonder drukke periode achter den rug heeft. Twee dagen onderweg in een veel te kleine kist en zonder voeder of drin ken. In Amsterdam kwam eind vorige week een zen ding kippen aan, verzonden uit Friesland. De kip pen moesten nog verder, doch waren tot Amsterdam gezonden, nota bene als vrachtgoed restant. Het wachten was op een persoon die het verdér vervoer zou regelen. Deze kwam echter maar niet opdagen. Tengevolge hiervan waren de kippen al bijna 2 maal 24 uren onderweg, zonder voeder of drinken, ter wijl bovendien de kist veel te klein was voor het aantal dat zich hierin bevond. Eén kip was al be zweken en meerdere exemplaren zouden ongetwij feld spoedig volgen. De inspectie der Sophia-vereeniging tot Bescher ming van Dieren, die bedoeld geval constateerde, nam de dieren in beslag ter voorloopige verzorging en maakte tevens procesverbaal, zoowel van het vol proppen der kist (pijnlijk vervoer) als van 't onthou den van het noodige levensonderhoud tijdens het ver voer, zoo lezen we in de „Waterlander". ROODVONK-EPIDEMIE IN ESTLAND. In verband met een ernstige roodvonkepidemie zijn de scholen te Tallin in Estland gesloten. BELGISCHE ARBEIDERSPARTIJ TEGEN VOLKS FRONT. Brussel. De algemeene raad van de Belgische arbeiderspartij heeft zich tegen de vorming van een volksfront uitgesproken. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. f50.000.—: 14402 f 1.500.—: 4774 f 1.000.—: 711 15330 17812 f 400.—: 4907 10141 1057.6 11826 18105 f 200.—: 3221 6190 1071S 11351 17982 f 100.—: 3695 4693 84-81 S997 11479 12632 14496 14871 19023. De Schager Courant als Dagblad Het geestelijk peil van het platteland groeit snel en de „Schager" groeit mede. De tijd van isolement is voor den plat telander voorbij; evengoed als de stads- mensch, ja dikwijls nog intenser, stelt hij belang in de vraagstukken, welke op de verbijsterde menschheid afstormen en om oplossing vragen. Toch blijft het platteland gelukkig! zijn eigen karakter behouden. Bij den ploeteraar zoowel als bij den hoogstaan- den intellectueel vindt men dat ondefi nieerbare gebonden zijn aan de natuur, aan bodem, zeden en gewoonten, dat voor „die uit de stad" zoo moeilijk is aan te voelen, maar toch zijn stempel drukt op het eigen sociale leven van de buitenbe- volking. Is het wonder, dat daarom de „Scha ger" in de veeteelt-, landbouw- en tuin bouwstreken van Noord-Holland zulk een belangrijke plaats inneemt? Steeds weer verbaast zij haar lezers door de ongeëvenaard snelle berichtge ving, haar fraaie illustraties en goed ge documenteerde, dikwijls zeer kostbare ar tikelen, maar toch ondanks hef feit dat de „Schager" modern is van top tot teen, ver liest zij nooit haar gebondenheid aan het platteland en wijdt zij aan de vraagstuk ken, welke dat beroeren allereerst haar aandacht. Naast sport, het gedreun der dorsch- machines, naast mode, de zeden van onze eigen dorpen, ziedaar de kracht van de „Schager", het grootste en meest gelezen plattelandsdagblad van Noord-Holland. Het winterseizoen begint. Abonneert U thans op de Schager Courant a f 1.90 per kwartaal, bij vooruitbetaling te voldoen. SLECHTS UW EIGEN DAGBLAD KAN U TEN VOLLE BEVREDIGING GEVEN. GROOTE HOEVEELHEID VOERINGSTOF GESTOLEN. FIRMA VOOR f3000 BE NADEELD. Een 31-jarige appreteur, werkzaam bij een confectiefabriek te Amsterdam, stond gister terecht voor de Arr.-rechtbank te Am sterdam, verdacht van verduistering van honderden meters voeringstof tot een totaal bedrag van bijna f3000. De man was belast met het uitgeven van voe- ringstof aan thuiswerkende kleermakers. Aan twee broers gaf hij veel meer stof mee dan ze moesten verwerken, zoo zou er in het ge heel niet minder dan tien en een halve kilo meter in den tijd van anderhalf jaar door verd. zijn verduisterd. De appreteur gaf de feiten in hoofdzaak toe, maar met de cijfers was hij het niet heelemaal eens. Tien en een halve kilometer leek hem een wat „lange af stand", waarschijnlijk zou een onbekende dief wel een handje hebben geholpen. In totaal had verd. f 175.ontvangen, maar de president was van oordeel, dat het bedrag veel hoo ger was geweest. De officier van justitie, mr. de Muinckkeizer, requi reerde wegens verduistering acht maanden gevan genisstraf met aftrek van den tijd in voorarrest dóór- gebracht. De verdediger mr. P. van 't Hoff Stolk noemde verd. een slachtoffer van anderen. Wanneer hij zelf voor deel uit de zaak had willen trekken, had hij zelf als verkooper op kunnen treden. In dit geval heeft hij slechts als tusschenpersoon dienst gedaan, die een fooi voor zijn moeite kreeg. PI. drong aan op clementie. De twee kleermakers, die te veel stof in ontvangst namen en het overschot verkochten, hadden zich we gens heling te verantwoorden. Een van deze verdach ten is doofstom, zoodat een tolk de vragen van den president moet vertolken. Hij ontkent, voornamelijk in gebarentaal, zich aan heling te hebben schuldig gemaakt, wel had hij voeringstof doorverkocht, maar dat had hij uitge spaard door zuinig snijden. De Officier achtte het uitgesloten, dat verdachte op legale wijze zooveel voering had overgehouden. Rekening houdende met verd.'s omstandigheden' vorderde hij een geldboete van f 2000. De verdediger, mr. J. Doets, besprak uitvoerig de psyche van verd., die zonder twijfel niet heeft be grepen, dat de appreteur niet gerechtigd was meer af te geven dan strikt noodig was. _Verd. heeft reeds f 2000 schadevergoeding aan de firma betaald. PI. drong aan op vrijspraak. De tweede verdachte, een zoon vand en kleerma ker, heeft eveneens wegens heling terechtgestaan, tegen hem vorderde de Officier een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden met een proeftijd van drie jaar. De rechtbank zal 7 October .vonnis wijzen.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5