De Fransche franc naar beneden echte Nira Velours Hoeden Eden antwoordt Hitler Groote onrust in Frankrijk De gulden houdt stand Monetaire overeenkomst tusschen Amerika» Engeland en Frankrijk. DAMES/ DE V O S=Roep SPOOR's MOSTERD QPOftP'S SPECERIJEN SpOOr'sZwit9seerrs!hteeKaaS Spoor's gestampt» Muisjes KIJKEI) u KOOPEn tij CLOECK Zaterdag 26 September 1936 Postrekening No. 23330 SCIAGEl 79ste Jaargang. No. 10071 COURANT. Int. Telef No. 20 Bit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 22 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. Inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dat de Fransche franc niet zoo heel lang meer aan het goud zou zijn vast gekoppeld was te voorzien. De sociale verbeteringen en ingrijpende verande ringen, welke onder de socialistische regeering van Blum waren tot stand gekomen, sproten niet voort uit een verhoogde welvaart, maar waren afge dwongen door sociale overmacht en beteekenden dus 'n opteren der reserves. Een dergelijke tactiek wreekt zich nu eenmaal on verbiddelijk. De toestand werd met den dag moeilijker en zij (dreigde gisteren tot een catastrophe te leiden. Er bleef de regeering dan ook niets anders over dan ingrijpen. Zij heeft gisterenavond besloten, dat het Fransche parlement op 28 September a.s. zal bijeen komen. De beurs zal tot Dinsdag a.s. gesloten zijn. Vannacht zal te Londen. New York en Parijs tegelijk een nota Worden gepubliceerd, inzake een monetaire entente. De moeilijkheden van den franc veroorzaakten gis teren op de Parijsche beurs een geweldige opwin ding. Men voelde de devaluatie als het ware in de lucht hangen en het gevolg was een ware stortvloed van aankooporders, welke de prijzen tot zeer hooge koersen opjaagden. De maatregelen tot het sluiten, van de beurs is dus zeker te billijken. DE MONETAIRE ENTENTE. EEN RE- GEERIN GS VERKLARIN G. Vannacht is te Parijs de volgende regeeringsver- klaring gepubliceerd: De Fransche regeering, na tot overeenstemming te zijn gekomen met de regeeringen van de Vereenigde Staten en Engeland, geeft tezamen met hen, uitdruk king aan den wil den vrede te handhaven, de vesti ging van voorwaarden te begunstigen die het best kunnen bijdragen tot herstel van de orde in de in ternationale economische betrekkingen en een politiek te volgen, die ten doel heeft de voorspoed in de we reld te bevorderen en het leven der volkeren te ver beteren. De regeering der Vereenigde Staten van Amerika en de regeering van Groot-Brittannië moe ten in hun internationale monetaire politiek natuur lijk ten volle rekening houden met de eischen van binnenlandschen voorspoed der Amerikaansche repu bliek en van het Britsche empire, evenals de Fran sche regeering natuurlijk rekening zal houden met soortgelijke overwegingen ten aanzien van de econo mie van het, moederland en de overzeesche bezittin gen. Zij grijpen met genoegen de gelegenheid aan, die hun is geboden om opnieuw te bevestigen, dat zij de politiek willen voortzetten die de laatste jaren gevolgd is en waarvan een der voortdurende doel stellingen is, een zoo groot mogelijk evenwicht op de wisselmarkt te handhaven en niets te verzuijnen, om te voorkomen, dat door een Amerikaansche of Brit sche monetaire actie dit evenwicht wordt verstoord. De Fransche regeering deelt met de regeering der Vereenigde Staten van Amerika en de regeering van Groot-Brittannië de overtuiging, dat de voortzetting van deze gecoördineerde politiek dienstig zal zijn voor de algemeene doelstellingen, die alle regeeringén zouden moeten nastreven. De regeering, van meening zijnde, dat de ge- wenschte stabiliteit tusschen de voornaamste valuta's niet op soliede grondslagen verzekerd kan worden, zonder dat van tevoren de duur zame verhouding tusschen de verschillende staatshuishoudingen is hersteld, heeft tot doel besloten aan haar parlement een herzie ning van haar devies voor te stellen. De re geeringen van de Ver. Staten en van Groot- Britannië hebben, in de hoop dat zoodoende hechtere grondslagen voor de stabiliteit der internationale economische betrekkingen ge vormd zullen worden, dit besluit gunstig ont vangen. De regeeringen van de Ver. Staten, Groot- Britfannië en Frankrijk verklaren, dat het hun doel is, gebruik te maken van de juiste maatregelen waarover zij beschikken, om zoo veel mogelijk te vermijden, dat de nieuwe grondslagen der wisselkoersen die het resul taat zullen zijn van de Fransche maatregelen, ondermijnd worden. Tot dit doel zullen de noodige besprekingen worden gevoerd met de twee andere regeeringen, alsmede tusschen de bevoegde instituten. De Fransche regeering is bovendien, evenals de re geeringen van de Ver. Staten en Groot-Brittannië, overtuigd, dat het welslagen van de hierboven aan gegeven politiek samenhangt met de ontwikkeling van den internationalen handel. In het bijzonder acht men het van het grootste be lang, dat onverwijld maatregelen zullen worden ge nomen om geleidelijk de huidige stelsels van con- tingenteering en controle op .de wisselkoersen in te krimpen met het oog op de uiteindelijke afschaffing t>r van. De Fransche regeering doet evenals de re geering van de Ver. Staten en van Groot Brittannië een beroep op de medewerking der andere landen, om te komen tot verwezenlijking der politiek, zooals deze in deze verklaring is geformuleerd. Zij rekent er op, dat geen enkel' land zal trachten een onre delijk valuta-voordeel te behalen en daardoor het streven, dat de regeeringen van de Ver. Staten, Groot Brittannië en Frankrijk willen volgen, tenein de meer stabile economische betrekkingen in te voe ren, tegen te werken, De ministerraad heeft deze verklaring, zooals er eveneens een te Londen, respectievelijk te New York is gepubliceerd, goedgekeurd en tevens zijn goedkeu ring gehecht aan het onderwerp van een monetaire wet, waarvan het voornaamste oogmerk is de waarde van den franc, aan te passen aan den huidigen eco- nomischen toestand. Krachtens deze wet zal het gehalte van den franc komen te liggen tusschen 49 en 43 milligram goud van 900/1000 fijn. Voor de devaluatie bevatte de franc 65 milligram goud, zoodat de waardevermindering gesteld kan worden op ongeveer 1/3 en de koers ge bracht is op ongeveer 100 francs per pond sterling. De Britsche regeering niet verantwoor delijk voor de monetaire maatregelen der Fransche regeering. Een hedennacht te Londen gepubliceerd, officieus communiqué doet mededeeling van de besprekingen, die de laatste dagen hebben plaatsgevonden tusschen de Britsche, de Amerikaansche en de Fransche regee ring, nadat deze laatste op de mogelijkheid had ge duid dat zij tot een herziening van de waarde van de franc zou besluiten. In het communiqué wordt o.a. gezegd, dat de Brit sche regeering in geen enkel opzicht verantwoorde lijk is voor de monetaire maatregelen, die de Fran sche regeering besloten heeft voor te stellen. Geen enkele wijziging van de Britsche mo netaire politiek vloeit eruit voort. Het pond sterling zal een vrij devies blijven dat niet aan het goud of aan eenig ander devies is gebonden. Het communiqué besluit met er op te wijzen, dat geen volledig herstel van den internationalen handel mogelijk is zonder taocöcx3cx)c>oc«oo(>oaoojoaocijo Ziet DINSDAG onze speciale étalage en aparte SJAALS. Alle kleuren. Lage prijzen. Als reclame vervormen wij iedere hoed a 75 cent. ALLEEN: HOOGZIJDE 102. SCHAGEN. OOÖOÖOÖOOiOOOCSOCSOOiOOOOOCSO W Wl\ IN STROOIBUSJES geleidelijk loslating van het tegenwoordige contingenteeringsstelsel en van de controle op de wisselkoersen, en de Britsche regeering acht het van het grootste belang, dat alle landen zoo spoedig mogelijk iets tot dit doel doen. Een toelichting van Vincent Auriol. Vannacht te 1.15 heeft de Fransche Minister van Finantiën, Vincent Auriol, de journalisten ontvan gen tot het geven van toelichtingen op de monetaire maatregelen der regeering. Hij zeide dat de overeenkomst, welke tusschen de drie groote democratiën is gesloten, den aanvang vormt van een monetaire vrede, welke de voorwaar de is voor den economischen en den menschelijken vrede. De overeenkomst waarbij zich weldra waar schijnlijk andere landen, met name België, zullen aansluiten, zal door maatregelen der drie groote centrale banken worden voltooid, en zal leiden tot een evenwicht van den economischen toestand. Maatregelen tegen prijsstijging. Auriol zeide verder dat het binnenlandsche gevolg zal zijn, een herleving van ons bedrijfsleven en wij zullen er dé inconvenienten van trachten tot een minimum te beperken. De regeering wenscht sociale onrechtvaardigheden te vermijden en den socialen vrede te consolideeren. Zij zal alles doen om een ongerechtvaardigde prijstijging te voorkomen, en daarbij met name gebruik maken van haar bevoegd heden op het gebied der douanerechten. Dank zij de communiqué's uit Parijs en Londen is het mogelijk de situatie eenigszins te overzien. Een zekere tegenspraak tusschen de mededeelin- gen is echter opvallend. De Fransche regeering stelt het voor alsof de drie regeeringen tezamen een sterk monetair blok zullen gaan vormen ter verzekering van de wisselkoersen, terwijl Engeland daarentegen uitdrukkelijk verzekert, dat het pond sterling een vrij devies zal blijven en noch aan het goud noch aan een andere munt zal worden gekoppeld. Hoe zich dat rijmt, is voor den buitenstaander vooralsnog onbegrijpelijk. Het wil ons voorkomen dat de finantieele macht hebbers te New-York en Londen beloofd hebben hun munteenheden niet te zullen devalueeren en op die wijze steun aan de franc te geven. De innige samenwerking waarvan Parijs gewaagt, lijkt ons nog niet bereikt. Wij zullen echter nadere berichten daarover moé ten afwachten, alvorens een eindconclusie te kunnen trekken. Hoe het echter ook zij, de Fransche arbeiders zien de voordeelen van hun stakingen als sneeuw voor d& zon verdwijnen. Zij kunnen straks weer opnieuw beginnen, om daarna weer gedesillusioneerd te wor den. De fata morgana van het economisch luilekker land ontsnapt het arme mensohenkind onverbidde lijk. Slechts langs den moeizamen weg van arbeid, orde en vrede is een hooger levenspeil op te bouwen. DE WEDERZIJDSCHE NATIONALE STELSELS MOETEN WORDEN GE ËERBIEDIGD. In de bijeenkomst van de Assemblée heeft Eden gisteren een rede gehouden, welke kan worden be schouwd als een antwoord op die van Hitler, verle den week te Neurenberg uitgesproken. Redevoering van Eden. Om 11.05 uur betrad Eden het spreekgestoelte. „Geen onzer, aldus Eden, kan zich voldaan gevoe len over de gebeurtenissen, die zich in den loop van het jaar hebben voorgedaan. De huidige omstandig heden vereischen een openlijk spreken. Engeland wenscht niet de naties in twee kampen verdeeld te zien, naar gelang van hun regeeringsvorm. Het nationalisme is sterk. Het antaganisme is he vig. De regeeringsvormen provoceeren elkander we derzijds. De levensstandaard zou kunnen worden opgeof ferd aan den standaard der bewapening. De natio naal gecontroleerde propaganda verstikt, critiseert en verhindert de vrije ontwikkeling der gedachte. Het beeld is niet schoon, aldus Eden, maar niet zonder hoop. Het is nog mogelijk, dat de naties samenwer ken. Wij moeten de begrippen toleratie en gematigd heid in toepassing brengen. Wij zullen niemand toestaan ons onze de mocratie te ontrukken. Wij moeten de we- derzijdsche nationale stelsels eerbiedigen. Het respect voor onze eigen regeering neemt niet toe, wanneer wij andere verachten. De politiek van Groot Brittannië is vertrouwen te stellen in den Vol kenbond. Ten aanzien van de toekomst van den Volkenbond zeide Eden, dat hier twee elementen essentieel zijn: ten eerste de machinerie van den Volkenbond en de wil om haar te gebruiken en ten tweede, wat onein dig belangrijker is, dat deze machinerie kan worden verbeterd. Slechts door een algemeenheid kunnen wij den Volkenbond zijn volledig effect geven en de be dreiging van den vrede tot staan brengen. De nieuws koers. De Britsche regeering acht het onontbeerlijk, dat reeds bij den aanvang van een conflict de leden van den Volkenbondsraad zich er In verband met de zich op nieuw openbarende beweging op de wisselmarkt, deelt de Nederlandsche regeering mede, dat zij haar monetaire politiek onveranderd handhaaft* De gulden zal dus NIET worden gedevalueerd. ENGELSCH VLIEGTUIG VERMIST Londen Het vliegtuig „Boadicea' van de Imperial Airways wordt vermist. Het toestel is Vrijdagmiddag 12.44 van Croydon naar Parijs vertrokken met enkel post en vracht aan boord De bemanning bestond uit een piloot en een marconist. Het laatste bericht van het toestel werd te 13.08 ontvangen en luidde, dat het vliegtuig de Britsche kust verliet. Omstreeks vier uur werd uit Parijs gemeld, dat het toestel nog niet was aangekomen. Omstreeks 6 uur werden een aantal toestellen uitgezonden om naar het vermiste vliegtuig te zoeken. over uitspreken, tot hoever zij bereid zijn voor de zaak van den vrede te interveni- eeren, daar een dergelijke inlichting een machtige preventieve werking zou hebben. Eden toonde zich ook een voorstander van regio- male pacten eeneinde agressieve staten te remmen Deze overeenkomsten moeten echter strikt !n over een stemming zijn met het Volkenbondsverdrag. Engeland is bereid verplichtingen op zich te ne men voor West-Europa. EDEN De kwestie der grondstoffen. Met een toespeling op de kwestie der grondstof fen zeide Eden, dat dit een passend onderwep van discussie voor den Volkenbond is. Groot-Brittanpië is er voor, dat in dezen zin door de Assemblee maat regelen worden genomen. Groot-Brittannië zal doorgaan met herbewapening tot dat de naties tot overeenstemming komen aan gaande een beperking. De ontwapening moet, om werkelijk te zijn, niet alleen militair, maar ook geestelijk zijn. Het openlijk spreken, dat Eden bij het begin van zijn rede aankondigde, is achterwege gebleven. De Britsche minister heeft wel enkele markante dingen gezegd, maar in het algemeen is zijn rede teleurstel lend. Om maar het allerbelangrijkste te noemen: het ko loniale vraagstuk, komt ook door deze rede niet tot een nadere oplossing. Engeland doet geen concrete voorstellen en bepaalt er zich toe te zeggen, dat dit een passend onderwerp is voor discussie in de Vol kerenbondsvergadering. Het eenige positieve is zijne toezegging, dat Enge land in het raam van het Volkerenbondsverdrag bereid is tot het afsluiten van regionale pacten voor West-Europa, teneinde agressie tegen te gaan. Dit geluid moet voor Duitschland niet zeer aan genaam zijn, maar de toevoeging dat deze bereid verklaring slechts geldt voor West-Europa, zal toch weer veel goedmaken. De phrase over de geestelijke ontwapening is niets zeggend. Zij is al zoo dikwijls te pas en te onpas gelanceerd, dat zij haar waarde te eencn male heeft verloren. Dat zij Hitler en de zijnen tot vredelievendheid zal bekeeren, verwacht wel niemand.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1