Maatregelen tegen prijsopdnjving Als II marien trek krijgt! C.Pruis, Stella Seemer Arbeiderswoningen Dankwoord van Prinses Julinna Werkkring WORSTSOORTEN FIJNE VLEESCHWAREN 't ZAND Schagen Zwitserland past zich aan De afkondiging van het goucUembargo Plaatselijk Nieuws. Ook de Heer Bulens geroyeerd Per 1 October a.s. aangeboden te Wieringen voor ijverig jongeman. Zelfstandig kunnende wer ken. Administratie, Correspondentie, Assurantie. Eigenhandig geschreven brieven fr. onder letter G, Bureau van dit blad. Voor antwoord zegel insluiten. Heden overleed in het Diaco- nessenhuis te Arnhem, onze lieve Neef Jan de Reus Cz., in den leeftijd van ruim 26 jaar. Namens de Familie, De Reus en Groenewoud. Winkel, 26 Sept. 1936. Heden overleed na een lang durige ziekte, mijn innig gelief de Vrouw G. BES=Delver, in den ouderdom van ruim 52 jaar. Jb. BES. Bergen N.H., 27 Sept. 1936. Russenweg 3, De teraardebestelling zal plaats hebben Woensdag 30 Sept., nam. 2 uur, vanaf Russenweg 3. IN PLAATS VAN KAARTEN. Geboren: GUUS, Dochter van C. DOORN. N. DOORN—Glasbergen. Schagerbrug, 27 Sept. 1936. In een paar minuten is uw honger gestild met een smakelijke beet, uit onze goed voorziene voorraad van de bekende Gebr. Kweldam, Schagen Maandag van Kermis komt op de bovenzaal en Louis Kapper Bespreekt tijdig uw plaatsen. Entrée 75 cent. H. SCHRIEKEN Aanvang der cursussen op 5 OC TOBER a.s., 's avonds 5.30 u. in de garage van den heer C. BOONTJES. Aangifte bij den heer J. F. H. SETTELS, Stille Laan. TE KOOP, te Dirkshorn: twee aan den Oosterdijk, met ruim 1 H.A. goed weiland. Voor solide koo- per groote hypotheek beschikbaar. Inl. H. BUSSCHER, makelaar te Hoofddorp. Te koop: beste Biggen, ongeschetst KU1KALF en eenige ger. DEKRAMMEN en OOIEN. S. v. d. WAL, Weere, Winkel. Te koop: BALKEN, gave spoorbielsen, 2.70 lang, franco huis f 0.70 per stuk. H. SCHRIEKEN, 't Zand, tel. 6. Te koop: Een Z. H. Zwartkapkar, Coll. as, voor f 10. C. DISSEL, Land- bouwstraat 124, Schagen. Te koop: 2 GER. STIERKALVEREN /an beste afstamming, bij H. W, JIMMINK, Schoolweg, Julianadorp. Daardoor hebben we het in de hand, in samenwer king met de Nederlandsche bank, onnoodige daling van de waarde van den gulden te voorkomen. Dit is ook onvermijdelijk met het oog op het bin- nenlandsclie prijspeil. Verhooging van dat prijspeil zal niet geheel zijn te ontgaan. Wat we uit het bui teland moeten betrekken zal duurder worden, indien de gulden belangrijk in waarde dalen zou. Maar voor het binnenland ligt de zaak ten doele anders. Daarom is ook een woord van ernstige waarschu wing tegen onnoodige prijsopdrijving op zijn plaats. Wie zich daaraan schuldig maakt, verricht een on sociale, een onvaderlandslievende daad en de regee ring zal niet aarzelen daartegen op te treden met alle bevoegdheden waarover zij beschikt en die haal verder bij de wet zullen worden verleend. Een ontwerp van wet tot het tegengaan van onre delijke prijsopdrijving zal dezer dagen aan dc sta ten generaal worden aangeboden. Ook het koopend publiek waarschuw ik met ernst tegen het z.g. „hamsteren" van goederen. Daarvoor bestaat geen enkele reden. Ontstaat geen gebrek aan goederen, dus is de vlucht in de goederen niet noodig. Wel is zulk een vlucht in de goederen, een buitengewone vraag naar goederen, oorzaak van prijsstijging, die anders ge heel of ten deele zou zijn uitgebleven. Laat ons volk niet vervallen in fouten die elders, onder gelijke omstandigheden, wel eens gemaakt zijn, laat ons onze koele bezin ning behouden. De moeilijkheden waarvoor we zullen ko men te staan zijn ongetwijfeld vele en groot. Ze zijn te overwinnen, maar niet als het volk een anderen kant uittrekt dan de regee ring. De regeering kent haar koers, ze volgt een doelbewuste lijn nu zij den nieuwen toe stand onder de oogen heeft te zien. Ze acht zichzelf in staat om de voornaamste schok ken op te vangen en den koers naar den ha ven te vinden. Maar voorwaarde daarbij is, dat men in het land met den raad en de aan wijzingen van de regeering rekening houdt en die niet, bewust of onbewust, wederstreeft. Voor de eerstvolgende dagen is die raad al lereerst: rustig blijvenNiet zenuwachtig worden en nog minder zenuwachtig hande len. Doe zooveel mogelijk precies wat ge ook de vorige week en een maand geleden ge daan hebt. Doe alsof er niets veranderd was, dan zult ge dra bemerken, dat er inderdaad maar heel weinig veranderingen behoeven in te treden. Als ons volk zich op die wijze gedraagt dan zullen we, met Gods hulp, ook dezen nieuwen schok wel te boven komen. Ik ben niet getreden in allerlei technische be schouwingen, zooals b.v. over de werking van het in te stellen egalisatiefonds. Het volk als geheel heeft daaraan geen behoefte en de personen die dat moeten weten, kunnen zich .vervoegen bij de directie der Nederlandsche bank. Wel moet ik nog iets zeggen over de verklaringen te Parijs, Londen en Washington afgegeven, waarbij ook België zich heeft aangesloten. De Nederlandsche regeering heeft de handelsbelem meringen en de instabiliteit van het internationale geldverkeer altijd gezien als de voornaamste hinder palen op den weg naar herstel. Het spreekt dus vanzelf, dat zij van harte bereid is mede te werken aan alle pogingen, die ondernomen zullen worden tot opheffing van die handelsbelomme ringen en tot stabilisatie van liet internationale geld verkeer, .zonder zich daarbij intussehen over te ge- Ven aan al te rooskleurige verwachtingen. Ik meen te mogen aannemen, dat de over- groote meerderheid van ons volk gehoopt heeft, dat wij in staat zonden zijn onze be proefde, rustige, stabiele monetaire politiek te blijven voortzetten. aDt was ook de wensch der regeering en Nederland is daarvan dan ook niet afgeweken voor dat alle anderen den strijd hadden opgegeven, en toen voor ons ale kansen op een gunstig resultaat hadden opgehouden te bestaan. Thans gelde als wachtwoord: niet meer blij- r Contact gezocht met cle midden standsbonden, grootwinkelbedrij ven en coöperaties ,s-Gravenhage September Naar wij ver nemen is gister vanwege de regeering con tact gezocht met de verschillende midden standsbonden, de grootwinkelbedrijven en coöperaties, teneinde onredelijke prijsver- hooging van levensmiddelen te voorkomen Het resultaat hiervan is dat volledige me dewerking werd verkregen. Mocht desniettemin onredelijke prijsver- hooging plaats vindendan zal de regee ring met kracht optreden om zulks te ver hinderen. Een wetsontwerp tot het tegengaan van onredelijke prijsverhooging van goederen, diensten en huren heeft reeds het departe ment van handel, nijverheid en scheeps vaart verlaten Voorts kan worden medegedeeld, dat de gevolgen van het uitvoerverbod op goud een ingrijpende verandering in de landbouwcri- sispolitiék noodzakelijk zullen maken, waar bij zal vooropstaan dal met inachtneming van de belangen van den landbouw de prijzen van de eerste levensmiddelen, met name brood en aardappelen, niet zullen worden verhoogd Be landbouwcrisisbepalingen Voorloopig zijn ton aanzion van de landbouw crisisbepalingen de volgende maatregelen geno men: Alle restitutie-, exportbescbikkingen enz. zul- ven hangen aan het verleden, dat is voorbij gegaan, vooruitzien naar de toekomst. De handen allen ineengeslagen en allen saam, met biddend hart en eenparig willen, den nieuwen toestand tegemoet. Devaluatie bedraagt circa 30 procent. Reeds elders in dit blad is melding gemaakt van de meening van den Zwitserschen bonds raad over de noodzakelijkheid van de aanpas sing der Zwitsersche valuta tengevolge van het besluit der Fransche regeering om den franc te devalueeren. Be nieuwe waarde van den Zwitserschen franc vastgesteld Gisteravond zijn twee besluiten van den bondsraad gepubliceerd het eerste betref fende monetaire maatregelen, het tweede betreffende de kosten van levensonderhoud De voornaamste bepaling van het eerste besluit is de volgende: De Nationale Bank van Zwitserland wordt opgedragen de goud waarde van den franc vast te stellen tus- schen 190 en 215 milligram fijn goud. Dit komt neer op een devaluatie van den franc met 30 procent. Geen prijsverhooging zonder vergunning Het bondsdepartement van openbare economie heeft maatregelen genomen ter toepassing van het tweede besluit waarvan de voornaamste be paling als volgt luidt: Met ingang van 28 September 1936 is het verboden de groot- en kleinhandelsprijzen van alle soorten goederen, de hotelpriizen, de tarie ven voor gas en electriciteit, de huren en pach ten te verhoogen zonder toestemming van het bondsdepartement van openbare economie of de door dit departement aan te wijzen organis me. Drukke Zondag voor de rijkstelefoon. Amsterdam Zondag Het in den voornacht bekend gemaakte verbod tot gouduitvoer door de Nederlandsche regeering heeft tot gevolg ge had, dat door tal van financieele-, handels- en industrieele ondernemingen reeds dezen Zondag hier te lande en in het buitenland besprekingen zijn gevoerd, welke ten doel hebben maatrege len voor te bereiden om een stagnatie in het za kenleven te voorkomen In dit verband kreeg reeds van den vroegen morgen af de rijkst.elefoon een record aantal aanvragen voor gesprekken te verwerken. Een en ander leidde er toe, dat te Amsterdam reeds van negen uur af extra personeel in dienst moest worden genomen, terwijl mede het tot stand komen van de overtalrijke telefoonver bindingen langeren tijd in beslag nam dan op andere Zondagen het geval is. Het rijkstelegraafkantoor te Amsterdam heeft naar ons bij informatie werd medegedeeld het in de morgenuren iets drukker gehad dan op andere Zondagochtenden. Van een overwel digende drukte was echter geen sprake, zoodat dan ook geen extra personeel behoefde te wor den gerequireerd. len met uitzondering van de beschikking voor zoover betref de teruggave van binnenlandsche heffing op boter, voor zoover de normale hoe veelheden betreft, voorloopig worden stopgezet Zoo spoedig mogelijk zal worden bekend ge maakt, welke restituties, premies enz. met in gang van 28 September zullen gelden. Met ingang van 28 September 1936 zal tot nader order geen rogge worden gedenatureerd Dit geldt ook ten aanzien van partijen, waar omtrent reeds toezegging tot het houden van toezicht werd gedaan. De steun a f 2.25 voor gerst wordt met ingang van 28 September 1936 tijdelijk opgeschort. Dorschingen dienen echter op den ouden voet door te gaan. Alle formalitieten dienaangaande worden voorloopig gehandhaafd. Geen monopolieovereenkomsten zullen ten aan zien van don uitvoer van consumptie- en poot- aardappelen naar België en veldboonen naar Duitschland worden aangegaan. De reductie bij invoer van Indische mais wordt tij d el ijk opgesch ort Voor zoover betreft de Nederlandsche aard- appelmeelcentrale is voor alle georganiseerden tot nader order de verkoop van aardappelmeel stopgezet. De aardappelmeelcentrale aanvaardt geen en kele verplichting voor verkoopen gesloten na 27 September 1936. De Nederlandsche veeh oud er ijcen tral e heeft den verkoop van spek door spekexporteurs stopgezet. Wetsontwerp tegen prijsopdrijving 's-Gravenhage 27 September Naar wij vernemen is heden de indiening te verwachten van een wetsontwerp dat beoogt de prijsopdrij ving tegen te gaan. In dit wetsontwerp zullen zoowel de prijzen van diensten en goederen als de huren aan bepaalde regels worden gebonden. Voorts zou het in de bedoeling der regeering liggen een ernstig beroep te doen op de mid denstandsorganisaties om mede te werken prijs opdrijving te voorkomen. Morgen uit te spreken voor de radio. Het ligt in het voornemen van Prinses Julia- na, Dinsdag 29 dezer des namiddags te 12.45 uur voor de radio een kort woord te sprek.m ten einde Haar dank te betuigen voor de vele blijken van belangstelling bij Haar verloving met Prins Bernhard Dit dankwoord zal over beide zenders en naar Tndië worden uitgezonden. WIERINGEN Verkooping. J.l. Zaterdagavond is in hotel De Haan, publiek verkocht door Notaris Obreen, de voormalige kaasfa- brielt De Hoop te Stroe. Het fabrieksgebouw met woning, schuur, erf en aanbehooren, groot 6 aren, werd eigendom van den heer S. Cz. Lont te Den Oever voor f 1350. Kunst na Arbeid. Bovengenoemde arbeidersmuziekvereeniging gaf j.l. Zaterdag in „Concordia" een feestavond. De heer Th. Pruim opende met welkom, waarna een drietal muzieknummers werden gespeeld. Ver volgens werd een tooneelstupje opgevoerd „De dag zal komen", van anti-militairistischen inhoud. In de pauze werd de heer H. Ottcns Oz. eigenaar van een taart, welke werd verloot. Nadat weer een drietal muzieknummers werden gegeven, voerde men een kluchtig tooneelstukje op, geliteld „Hoogspanning" door H. J. Bakker. Vervolgens had de verloting plaats. Op de num mers 901 723 513 5S 186 348 770 100 376 395 866 228 541 79 219 811 229 239 219 359 57 880 711 37 92S 221 30 820 40 693 384 451 96 877 468 viel een prijs, welke kunnen worden afgehaald bij A. Bugel, Koningsweg. Er was voor dezen feestavond veel belangstelling en het bal waaraan de Accordeon-band Ri-Jaro haar medewerking verleende, besloot deze goedgeslaagde feestavond. Wieringer Schaakclub. Jaarvergadering in het clublokaal bij den heer S. Hall'weeg te Hippolytushocf. De voorzitter de heer B. G. Zanstra, opende de vergadering en deelde mede dat tot zijn spijt geen notulen konden worden voor gelezen daar deze door het aftreden van den vorigen secretaris niet waren gemaakt. Het eerste onderwerp was het vaststellen van het reglement. Het reglement van den Westfrieschcn Schaakbond, waarvan de Schaakclub Wieringen lid is geworden, werd na een enkele wijziging overgeno men. De uitslag van de hierop volgende bestuursverkie zing was als volgt: voorzitter de heer B. G. Zandstra, 2e voorzitter de heer TI. J. Hommes, secretaris de heer J. Navis, penningmeester de heer Blaas, lid de heer F. Koopmans. De bespreking van de competitie verliep vlot. Er zullen twee competities gehouden worden, n.1. door een groep A en een groep B. De eerste bestaande uit de tien sterkste spelers, de tweede uit alle anderen. De leiding zal berusten bij een wedstrijdcommissie, bestaande uit drie leden. Hiervoor werden benoemd de hecren J. Navis, A. Trager en II. Smit. Elke week zal van te voren uitgemaakt worden wie tegen el kaar moeten spelen, terwijl de uitslagen der gespeelde partijen aan de pers zullen worden medegedeeld. Indien de pers zijn medewerking hiertoe wil ver- leenen zal daarbij tevens vermeld worden welke par tijen de daaraan volgende week gespeeld moeten worden. Indien een speler verhinderd is te spelen dient hij hiervan tijdig mededeeling te doen. Er wordt besloten met één tiental mede te doen aan do clubwedstrijden van den Westfrieschen Schaak-bond. De clubavond die tot nu toe gehouden werd op Vrijdag zal voortaan op Donderdag plaats vinden. Vervolgens werd nog gesproken over inleg- geld. Bepaald werd, dat nieuwe leden f 0.50 inleggeld zullen moeten betalen. Bij de rondvraag werd, ook met het oog op de aan sluiting bij den W.F.S.B. aangeraden wedstrijdklok- ken aan te schaffen. Besloten werd hiervoor een be drag van f 30 uit tetrekken. Met de hoop, dat de gevoerde besprekingen tot een goede bevordering der schaakkunst mogen leiden, sluit de voorzitter de vergadering. VERKOOP HUIS. Het perceel van Mei. T. de Vries aan de Laan, naast 't pand van de firma Trapman en Co. is door Trapman aangekocht, AANBESTEDING KOLONIEHUIS KERDIJK. Uitslag van de aanbesteding van de verbouwing en uitbreiding van het Koloniehuis „Kerdijk" te Eg- mond aan Zee, architect P. N. Leguit te Alkmaar. In geleverd 31 biljetten. Uiterdijk, Wieringerwaard f 42970; Geuzebrook, Medemblik f 39900; Scheepsbouwer, Castricum f 39890; Kingma, Wieringermeer f 39485; Cupido, IJmuiden f 37500; Duinmeijer, Alkmaar f 36900; Fir ma Ringers en Zn., Alkmaar f 36000; Koorn en de Jong, Medemblik f 35777; v. d. Wal, Den Helder f 35655; Gebr. de Boer, Drachten f 35627; J. Blaau- boer, Egmond aan Zee f 35425; Bakker, Amsterdam f 35200; Groen, Amsterdam f 35000; Geus, Den Hel der f 35000; Doedens en Schilder, 't Zand f 34887; C. van Leen, Amsterdam f 3480Ó; J. Wittebrood, Beemster f 34168; Kuipers, Hoogwoud f 33940; J. Rozing, Egmond a. d. Hoef f 33875; D. v. d. Plas, Egmond aan Zee f 33S00; C. Nooit, Bergen f 33750; Apeldoorn, Egmond aan Zee f 33600; P. Smit, Alk maar f 33550; J. Faus, N. Nicdorp f 33320; J. N. Schuijt, Egmond a. d. Hoef f 33100; P. de Geus en Zn., St. Maarten f 33100; J. v. d. Plas, IJmuiden f 33000; Venema, Den Helder f 32995; Jb. Schuijt, Eg mond a. d. Hoef f 32950; II. Doorn, Den Helder f 32000; R. Bot, Alkmaar f 31798. Gunning 8 dagen aangehouden. 'ALK WA AR Het partijbestuur der S.D.A.P. heeft met' algemeen© stemmen, na kennisname van het raport der Com missie van Onderzoek in de bekende affaire Bonse- sema, besloten om ook den heer Bulens te royeeren. Zooals men weet had de afdeeling Alkmaar den heer Bulens gehandhaafd als lid. Thans staat hem nog beroep open op de partijraad, maar naar men ons van bevoegde zijde verzekerde zal dat weinig baten. HARENKARSPEL DIRKSHORN. Zaterdag j.l. is alhier onder leiding van den heer Roland Dupuis een cursus in Esperanto geopend, waaraan circa 30 personen deelnemen. De lessen worden gegeven des avonds in een der lokalen van de openbare school. ALKMAAR, 26 September. Op de heden gehouden botermarkt werd betaald voor groothandel 70—75 cent en kleinhandel 72%— TH/v. cent. Handel goed. Kipeieren groothandel f 3 I 4.70 en eendeieren f 2.50. Handel goed. ALKMAAR. 26 September. Op de heden gehouden, veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 3 paarden f 150250: 3 melk koeien f 170—210; 37 schapen: vette f 17—20 en over houd ers f 9—IS; 2 biggen van pl.m. 10 weken, prijs niet genoteerd en 1 geit f 5. ALKMAAR. 26 September. N.V. Eierveilinsr voor Holl. Noorderkwartier. Aanvoer; 138.000 kipeieren: 5860 Kg. f4.404.65, 00—62 Kcr. f 4.45—4.75, 62—64 Kg. f 4.50-4.80. 64—66 Kg. f 4.60—4.95, kleine eieren 44—52 Kg. f2.654.15, per 100 stuks. WINKEL, 26 September. Appelen f2—8, peren f2—12, druiven f9—10, sla boonen f23, kool f 11.40, aardappelen f '11.30, uien fl1.20, per 100 pond. Bloemkool f 25, an dijvie f 0.50—1, meloenen f 311, komkommers f 1 1.50, per 100 pond WARMENHUIZEN, 26 September. Schotsche muizen f 1.10—1.30, id. grove fl.201.70, id. drielingen f 1.70—1.80, eigenheimers f 1.502,30, blauwe aardappelen f 1.50, gele nep f 4.104.30, uien fl, id. drielingen 60—70 ct., roode kool f 1—1.40, gele kool f 11.10, witte kool 80 ct., slaboonen f 310.40, Aanvoer; 34850 Kg. aardappelen, 3775 Kg. gele nep, 3025 Kg. uien, 8400 Kg. roode kool, 3100 Kg. gele kool. 29100 Kg. witte kool, 1250 Kg. slaboonen. MEDEMBLIK, 26 September. Aardappelen: borgers 8590 ct. per 50 Kg.: witte kool 80 ct., roode kool f 11.10 per 100 Kg., uien 60 65 ct., gele nep f 1.95—2.15 per 50 Kg., kroten f 1 1.10 per 100 Kg., slaboonen 45—50 ct., per 15 Kg., Wortelen 60 ct. per 100 Kg. NOORDSCTÏARWOUDE, 28 September. Aanvoer: 1500 Kg aardappelen f 1.70—1.90, 17200 Kg. uien f 0.80—1.40. driel. 80—90 ct,, grove f 1.20— 1.40, gele nep f 4—5, 2600 Kg. spercieboonen f 3—10, 400 Kg. kroten f 1.10, 36300 Kg. witte kool 80 ct., 3000 Kg. gele kool fl. ALKMAAR, 26 September. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd: 95 vette koeien f 15—225, 18 grnskalveren f 20—50. 37 nuchtere kalveren (slacht) f 8—166, 221 vette var kens p. Kg. 40—44 ct. Handel matig.

Schager Courant | 1936 | | pagina 2