Landdag Nederlandsche Tuiadersbond Toledo gevallen Succes van Jan Moejes in Duitschland Waarschuwing tegen Gespannen toestand in het Verre Oosten Bibao opnieuw gebombardeerd Predikant met geweld sprong te behalen van 31. En of de jongens van Schoorl nu dachten zoo is het mooi genoeg of dat Bergen ze een moment overblufte, de fut was* er nu totaal uit. Bergen gooit er nog een schepje op en Ziet gemakkelijk den achterstand verdwijnen. De eindstand werd 33. Dit resultaat was, gezien het volhouden der Bergenaren voor B. zeker ver diend, doch had zeker niet zoo ver gekomen als Schoorl even stand had gehouden en niet op het einde zoo geweldig zwak had gespeeld. MOTORSPORT. Thans behoort de Int. Zcsdaagsche motorwedstrijd die in Duitschland (Garmisch-Partenkirchen) is ge houden, weer tot liet verleden. We kunnen niet na laten er iets over te vertellen, ook al omdat de emi nente motorcrack Jan Moejes uit de Heerhugowaard aan deze wedstrijden heeft deelgenomen en wel als rijder in het A-team voor Holland, met de rijders v. Hamersvela en de Ridder. Dit team heeft schitterend gereden en m het bij zonder Jan Moejes. Moejes bereed een 350 c.c. Vela- cette en heeft hiermede een der beste plaatsen in de wedstrijden bezet, welke zijn te behalen. O.a. wer den dagelijksch „bergklims" van 5 tot 10 K.M. gehou den over rotsachtige paden, waarvan de tijd van de 5 snelste rijders werd opgenomen en daarvan 15 werd afgetrokken, zoodat iedere rijder binnen dezen tijd moest aankomen. Moejes behoorde bij deze „Bergprüfungen elke dag tot de snelste rijders, en dit onder 200 deelne mers. Het Holl. A-team heeft deze wedstrijd met 0 strafpunten uitgereden en dus hebben de 3 rijders elk een gouden medaille behaald. Het laatste uur van deze zesdaagsclie moest wor den gereden op een circuit en wel door de teams welke nog straf punten vrij waren. Het team welke met de grootste snelheid dit uur gereden had, was winnaar van de Zilveren Vaas. In deze race wist het Holl. A-team als tweede te eindigen met 120 secon den minder snel dan de eerste, en dit tegen landen als Engeland, Duitschland, Oostenrijk, Italië, Frank rijk enz., dus bijna de hoogste onderscheiding, welke was te behalen. Met dit al een bijzondere prestatie voor dit team en vooral voor onzen populairen Jan Moejes uit Heerhugowaard. TUINBOUW nicotinevergiftiging 's-Gravenhage De directeur-generaal van den arbeid schrijft ons: Een de: r dagen voorgekomen geval van ernstige nicotinevergiftiging deed opnieuw blij ken, boe noodig het is, dat de personen, die deze stof in kweekerijen e.d. toepassen, goed weten, met welk een gevaarlijk gif voor den mensch zij te doen hebben. In de reeks van gevallen van nicotinevergiftiging, waarmede de arbeidsinspectie in aanraking kwam, bleek tel kens weer dat men vergiftigingsmogelijkbeden door nicotine slechts ten deele en gebrekkig kende. Er zij er daarom nadrukkelijk op gewe zen, dat dit gif het menschelijk lichaam kan bin nendringen door de huid heen, langs de slijm vliezen, bij opneming langs den mond in de maag en door inademing langs de luchtwegen Ter voorkoming van de opneming van het gif in het lichaam moet worden gezorgd dat: 1. Huid of slijmvliezen niet in aanraking ko men met nicotine in vloeibaren vorm, inzonder heid niet met z.g. zuivere nicotine maar ook niet met verdunningen, zooals bij het bespuiten van planten worden gebruikt: 2. Handen of armen niet in aanraking komen, met nicotine bij het mengen van rookpoeder voor nicotineberooking in kassen; 3. Het inademen van de gemakkelijk verdam pende nicotine bij dat mengen wordt vermeden en eveneens bij het bespluiten van planten. Bij het bespuiten in de open lucht dient men daarom voor den wind af te werken, in kassen passé men tijdens het bespuiten een zeer sterke ventilatie toe, of gebruike men een werkelijk doelmatig masker voor neus en mond, welke bescherming bij het mengen van groote hoe veelheden rookpoeder ook niet kan worden ont beerd 4. Wanneer niootine-oplossmg op de huid mocht komen moet deze onmiddellijk met veel water wordt afgespoeld, wanneer nicotine-op- lossing op de kleeding mocht zijn gemorst, het bemorste kleedingstuk snel worden verwijderd. BOERDERIJ Gaan varkens weer hun eigen kroost opeten. Veehouderijcentrale overweegt zéér ernstig om 60.000 biggen te vernietigen en te verwerken tot varkensvoeder. Voortdurend mislukkende var kens-,, ordening" De landbouwkundige medewerker van het Hsbl schrijft:. Onlangs maakten wij openbaar de uitkom sten van de varkenstellingen in de tweede helft van Mei en in de derde week van Augustus. Wij knoopten daaraan de opmerking vast, dat de resultaten der varkens-ordening van dien aard waren, dat men wel weer eens zou gaan teruggrijpen op het, beruchte correctief op deze voortdurend mislukkende „ordeningspolitiek" nl het vernietigen van biggen Inderdaad het is weer zoo ver! Wij verne men nl. dat de Veehouderijcentrale zéér ernstig overweegt, om binnenkort (in November of De cember) zestigduizend biggen hun bestaan vóór tijdig te doen beëindigen in den destructorke tel. waarin zij verwerkt worden tot varkensvoer (diermeel) en tot technisch vet De groote kans bestaat dus, dat wederom het beeld van Kronos zal gaan herleven die zijn eigen kroost veror berde GROOTE ACTIVITEIT IN CHINA TOT VOORBEREIDING VAN MI LITAIRE OPERATIES TEGEN JAPAN Tokio De correspondent te Sjanghai van de Nitsji Nitjsji Sjimboen" maakt melding van een groote activiteit in China tot voorbereiding van militaire operaties tegen Japan Langs de beneden-Jangtse worden troepen geconcentreerd. De correspondent meldt voorts dat 30.000 man troepen welke te Soetsjou in het Noorden der provincie Kiangsoe waren geconcentreerd naar Woesji ten Noorden van Sjanghai zijn gediri geerd welke de eerste verdedigingslinie zal wor den in geval van Chineesch-Japansche vijande lijkheden terwijl China inmiddels een versterkte zone inricht tusschen Tsjangtsjau en Kiang- yin, welke als tweede verdedigingslinie zou moeten dienst doen. Materiaal, o.m. cement voor versterkte stel lingen, wordt aangevoerd langs de Jangtse-ri- vier in Kiangyin, een district der provincie Szetsjoean. waar de laatste dagen een derde verdedigingslinie is gereed gekomen. Versohei den Ghineesche stoomschepen, met Chineesche troepen aan boord zijn te Nanking aangekomen ter versterking van het garnizoen. De correspondent bericht ten slotte dat China sinds 25 dezer ook luchtstrijdkrachten heeft ge concentreerd te Hangtsjau, een stad in de pro vincie Tsjekiang, en in andere steden, waar vliegvelden zijn. Deze luchtstrijdkrachten zijn uit Nanking aangekomen. Japansche Vrouwen en kinderen verlaten Hankau. Sjanghai De Japansche vrouwen en kin deren maken zich gereed om zich naar Sjang hai en Japan terug te trekken in verband met de spanning die veroorzaakt is door den moord die een week geleden op een Japansche oonsu- lairen ambtenaar is gepleegd De Japensohe autorititen hebben bij de pro vinciale autoriteiten van Hoenan geprotesteerd tegen de brand in de kantore van een Japan sche scheepvaartmaatschappij te Sianglen, ten Zuiden van Tsjangsja, die, naar zij beweren, is aangestoken. GEHEEL DORP DOOR BRAND VERWOEST Vijf dooden Marshfield (Orogon) 27 September (Reuter): Een reusachtige brand heeft het 1500 inwoners tellende dorp Bandon in den Amerikaansche staat, Oregon, geheel verwoest. Vijf personen zijn in de vlammen omgekomen, terwijl talrijke personen gewond werden. De brand woedt over een oppervlakte van honderden hectaren en bedreigt ook andere ste den in Oregon en Noord-Californië. DE NOOD WORDT STEEDS HOOGER. DE TUINDERS KUNNEN NIET LANGER WACHTEN. HET FAILLISSEMENT VAN DE NEDERLANDSCHE TUINBOUW IS AANSTAANDE. Op de groote overdekte tribune van het Sportpark te Alkmaar hield de Nederlandsche Tuindersbond, district Noord-Holland, Zaterdagmiddag een Land dag. Het aantal bezoekers wordt geschat, op 12 a 1300. Van de uitgenoodigde Kamerleden hadden aan de uitnoodiging gehoor gegeven de heeren Cramer (S.D.A.P.) en Kooiman (V.D.) Verder waren tegen woordig een vertegenwoordiger van den Landarbei- derbond, de heer Van der Wielen, de Bondsvoorzitter en -Secretaris de heeren Van Kampen en Blom, en een vertegenwoordiger van het gewest Friesland. De heer A. Schermer, voorzitter van het district,, heette in zijn openingswoord de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de bovengenoemde gasten. Spreker zette de noodzakelijkheid uiteen, deze land dagen te houden en schetste den toestand in den tuin bouw, daarbij wijzende op de noodzakelijkheid dat de regeering een andere houding zou aannemen. De tuinbouw en de handelsverdragen. Dit onderwerp werd behandeld door den heer N. Kaan van Oudkarspel. De export stokt of staat heele- maal stil, met gevolg, dat een noodtoestand is inge treden. De tuinbouw is ten doode opgeschreven als dit. zoo blijft. De regeering begrijpt dat goed, maar wij wachten nog op daden, om den export aan den gang te houden. De tuinders kunnen niet meer wach ten. Spr. wees op het gebrek dat in Duitschland aan onze producten bestaat. Bij de onderhandelingen die nen de belangen van hen wier brood er mee gemoeid is, voor te gaan. Verschil dient te worden gemaakt tusschen betalingen verkregen uit arbeid of niet uit arbeid. De laatste hebben den boventoon gevoerd. Vele tuinders zijn reeds verdwenen, anderen hebben zich aangepast, doch ook de gegoede tuinder kan het niet meer bolwerken. De agrarische bevolking van Nederland is -!e ruggegraat van het land. Dat moeten de tuinders goed voor oogen houden. De tuin ders verlangen daarvoor een sober bestaan. Spr. zou de Ned. regeering willen vragen: Verruim de export van de Nederlandsche groenten. De Ned. Tuinbouw ligt op sterven. (Daverend applaus.) Het dwangbuis der vaste lasten. De heer J. Keessen uit Aalsmeer voerde het woord over bovenstaand onderwerp. Spr. liet zijn protest hooren tegen hen die er aan hebben meegewerkt, dc vaste lasten op leggen en niet willen medewerken, het. dwangbuis uit te trekken Dit strekt de Regeering niet tot eer. SPANJE HET ALCAZAR BOOR DE OPSTANDELINGEN BEZET Om half twee gistermiddag is via radio-se- villa o.a. het volgende medegedeeld: „De nationalistische colonnes hebben gisteren Toledo veroverd en vandaag hebben in deze stad de heldhaftige kadetten hun broeders met open armen ontvangen. Aan het front van Andalusie hebben de nati onalisten Espero bezet en daarbij een zeer be langrijke hoeveelheid oorlogsmateriaal buitge maakt. Zij hebben tevens eenige andere plaatsen bezet o.a. Castro delRio en Torre Hermanos" Het radiostation Teneriffa heeft, naar het D.N.B. uit St. Jean de Luz meldt de bevrijding van Toledo door de reehtsche troepen beves tigd. Nadere bijzonderheden beeft Teneriffa ech ter nog niet medegedeeld. Inneming van Toledo officieel bevestigd Sevilla Generaal Queipo de Llano beeft via radio-sevilla officieel mededeeling gedaan van de bezetting van Toledo en het Alcazar door de reehtsche troepen. Ook het hoofdkwartier van generaal Mola heeft, naar uit Valladolid wordt gemeld, offici eel de bezetting van Toledo en de bevrijding van de verdedigers van het Alcazar gemeld. Herhaald bombardement op Bilbao. Ra bat Radio Jerez heeft gisterochtend om half negen het volgende officieele communi qué meegedeeld: Jerez kan niet bevestigen dat Toledo is geno men, zooals door verscheiden radiostations is gemeld. Men gelooft niettemin dat Toledo in den loop van den dag zal worden bezet. In den sector van Avilla is ht dorp la Canada door afdeelingen regulares van het leger der op standelingen genomen. De fegeeringstroepen hebben 60 dooden moeten achterlaten, terwijl twee regeeringsvliegtuigen vernield werden. In den sector van Biscaye heeft een hevig gevecht van man tegen man plaats gehad, waar hij een groot aantal wapenen van buitenland- schen oorsprong zooals geweren en machinege weren door de opsandelingen werden buit ge maakt. Bilbao is voor den derde keer gebombardeerd. De stad zou gisterochtend nogmaals worden ge bombardeerd. In den sector van Trubia (Asturie) duren de gevechten voort. Twee driemotorige vliegtuigen en twee andere toestellen der regeeringstroepen werden vernield. In den sector van Cordova hebben de opstandelingen Montrillo en Castro del Rio bezet. Spr. toonde met cijfers aan, dat men thans voor de helft van de acht jaar geleden benoodigde som een zelfde bedrijf als toen kan opzetten in de bloem- kweekersstreek. Er zullen maatregelen moeten wor den getroffen om het evenwicht terug te brengen. De regeering heeft de taak te ovorkomen dat de een ten koste van den ander leeft. Dat is mogelijk. Het nationale inkomen is nog voldoende om ieder Nederlander van zuigeling tot grijsaard een inkomen van f 2000 per jaar te geven. Herschatting der bedrijven en herziening der schul denlast is noodig. Verder een sterkere progressie voor de inkomstenbelasting en kwijtschelding van de prov. credieten. Verlaging van de tarieven voor elec- triciteit en waterleiding. De executies moeten worden voorkomen. De tuinder moet kunnen blijven wie hij is. (Applaus). De heer Muijen van Heemskerk sprak over De Tuinbouw en onze bedrijven. in welke rede hij wees op de geweldige achteruitgang van de omzetten der veilingen, hetgeen door de ambtenaren wordt gezien alsof het een salarisverla ging beteekent van zooveel procent als de omzet daalt, maar waardoor in werkelijkheid de verdien sten van den tuinder worden omgezet in een verlies. Spr. behandelde achtereenvolgens de verschillen de maatregelen, welke zijn getroffen voor den tuin bouw en die onvoldoende zijn. De regeering zal er voor dienen te zorgen dat een goede tuindersstand overblijft voor de betere jaren, die komen. Een resolutie. De voorzitter van den N.T.B., de heer Van Kampen las hierna een resolutie voor, welke namens alle districten van den Nederlandschen Tuindersbond aan den Ministerraad zal worden gezonden. De resolutie, welke wij hier verkort opnemen en welke aan den Raad van Ministers zal worden ge zonden, vestigde er de aandacht op, dat de toestand van dien aard is. dat de totale vernietiging van den tuinbouw en de daarbij betrokkenen dreigt, zoodat oogenblikkelijke maatregelen noodig worden geacht, die doelbewust en afdoende kunnen bewerkstelligen dat de tuinbouw inderdaad in stand wordt gehou den, dat de tuinbouwers op hun bedrijf worden ge handhaafd en door de komende winterperiode wor den heen geholpen. De voornaamste basis waarop deze maatregelen moeten worden gefundeerd is, een gegarandeerde productieprijs. Met groote verwondering is kennis genomen van de mededeeling, in de toelichting voor de behande ling van de Landboiuvcrisisfondsbegrooting, dat over 1935 aan den tuinbouw de volle richtprijzen zijn uitbetaald. De Ned. Tuindersbond meent dat de uit eindelijk vastgestelde richtprijzen dan wel zeer ver van de huidige productieprijzen moeten afliggen. De volledige bekendmaking van deze richtprijzen alsme de de steunberekeningen, wordt in verband hierme de beleefd doch dringend gevraagd. Totdat de nieuwe pachtwet in werking treedt dient de crisispachtwet 1932 op alle loopende huurcontrac ten van toepassing te worden verklaard. Oprichting van een Staatshypotheekbank of rentebank wordt naast de crisishvpotheek-aflossingswet, welke een veel ruimere loepassing moet worden gegeven, dringend noodzakelijk geacht In afwachting van de ze oprichting acht men een werkelijk executieverbod van landelijke eigendommen noodig en gemotiveerd, in elk geval voor die bedrijven welke nog twee pet. uit zijn kerk verwijderd Politie verbiedt kerkdienst Berlijn 27 September (Reuter ANP) Gister is het eerste geval bekend geworden van een Berlijnschn predikant, die met geweld uit zijn kerk is verwijderd De tot de oppositie behooren- de predikanten der belijdende kerk hebben van den kansel medegedeeld, dat de nationaal socia listische kerkelijke autoriteiten den populairen predikant Bucholtz van de voorstad Tempelhof verleden week Zondag verboden hebben te pree ken Honderden leden zijner gemeente begaven zich naar een in de nabijheid te houden bijeen komst om zijn zegen te ontvangen, doch de politie verhinderde dat de dienst daar werd ge houden. Gisteravond werd medegedeeld, dat Bucholtz is gearresteerd. Een ontzaggelijke menigte, waaronder lieden, die de uniform van de luchtmacht droegen, zijn naar de preek van dominee Niemoeller in de voorstad Dahlem gaan luisteren. Verscheidene vrouwen konden hun tranen niet bedwingen toen deze de lange lijst van predikanten uit ge heel Duitschland voorlas, die thans uit hun kerken zijn gezet. Engelsch jacht in aanvaring op het IJ Amsterdam 26 September Gistermiddag kort na het middaguur is het Engelsohe motor jacht „Rosaura" van lord Moyne op het Y in aanvaring gekomen met het kust-motorschip „Henca". Ter hoogte van den Westerdoksdijk kwam het jacht, dat op de boeien gemeerd zou worden binnen. Bij het meren liep het schip achteruit en kwam in aanvaring met de motor boot, die onder water een lek kreeg. Door een sleepboot is het schip naar de „Kromhout" mo- torfabriek gesleept, waar het aan den grond is gezet De lading zemelen zal zoo spoedig moge lijk gelost worden, waarna de „Henca" naar bet dok zal worden gesleept. Het jacht heeft lichte schade aan het achterschip. DINSDAG 29 SEPTEMBER. HILVERSUM (1875 M.) AVRO-uitzending; 6.30 R.V.U. 8.00 Orgelspel; 8,20 Grampl; 10.00 Morgenwijding, Grampl; 10.30 Ensem ble „Romania"; 11.00 Kookpraatje; 11.30 Vervolg concert; 12.30 Omroeporkest en Grampl; 2.00 Grampl; 3.00 Omroeporkest en solist; 4-00 Zang en piano; 4 30 Radio-kinderkoorzang; 5.05 Kinderuurtje; 5.35 De Palladians; 6.30 R.V.U.: Het werk der volksuniversi teiten; 700 Voor de kinderen; 7.05 Causerie over de а.s. kniplessen; 7.10 Dansmuziek; 800 Berichten A.N. P.; 11.1012.00 Dansmuziek. HILVERSUM (301 M.) KRO-uitzending. 8.00—0.15 en 10.00 Grampl; 11.30 —12.00 Godsd. haifuur; 12.15 KRO-Orkest en Gram. pi; 2.00 Vrouwenuur; 3.00 Grampl; 3.15 KRO-orkest; 4.00 Grampl; 5.05 KRO-Melodisten en zang; 5.45 Ge luk wenschen; 600 Grampl; 6.15 Vervolg van 5.05; 7.00 Berichten; 7.15 Religieuze causerie; 7.35 Sport- praatje; 8 00 Berichten A.N.P.; Mededeelingen; 8.15 KRO-Troubadours, en Grampl; 9.15 Grampl; 10.00 KRO-Svmphonie-orkest; 10.30 Berichten A.N.P.; 10.35 Vervolg van 10.00; 11.1512.00 Grampl. DROITWICH (1500 M.) 11.20—11.50 Grampl; 12.10 Het Birminghamsch Thea- tre Royal Orkest; 12.50 Het BBC-Nothern-Ireland- Fanfare-orkest en solist; 1.50—2.20 Kwintetconcert en solist; 4.20 Causerie over Abessinië; 4.40 Het Hun- garia-Zigeunerorkest; 5.05 Grampl; 5.35 Het Victor Olof Sextet; 6.20 Berichten; 6.45 Het Vario-Trio; 7.20 Dansmuziek; 8.05 „This frecdom of ours", cau serie; 8.20 BBC-Symphonie-orkest, en zang; 10.00 Be richten; 10.30 Ouatre-mains; 11.00 Voordracht; 11.20 —12.20 Dansmuziek. KEULEN (456 M.) б.50 en 12.20 Orkestconcert; 1.35 Sachsen orkest; 2.35 Gevar. concert; 4.20 Omroepkleinorkest; 6.20 en 7.00 Grampl; 8.30 Dansmuziek; 9.20 Omroeporkest (tot 10.20). BRUSSEL (322 en 484 M.) 322 M.r 12.20 Grampl; 12.50 Dansmuziek; 1.30 Om roeporkest; 1.502.20 Grampl; 5.20 Salonorkest; 6.50 en 7.20 Grampl; 8.20 Omroeporkest en zang; 10.30 11.20 Grampl. 484 M.: 12.20 Grampl; 12.50 Omroep orkest; 1.30 Dansmuziek; 1.50—2.20 Grampl; 5.20 Voordracht en pianorecital; 6.35 Grampl; 6.50 Sa- Icnorkest; 8.20 Gevar. programma; 9.35 Salonorkest 10.30—11.15 Grampl. DEUTSCHLANDSENDER (1571 M.) 8.30 Ilja Livschakof's orkest en Blaasorkest; 10.20 Berichten; 10.50 Kwartetconcert; 11.05 Weerbericht; 11.2012.20 S. Wagner-concert (Gr.pl). rente hebben weten af te dragen, in de laatste twee jaren. Ten opzichte van de clearing is men het eens met het Centraal Bureau. Alleen moet deze materie meer behandeld worden uit het gezichtspunt, dat de hui dige crisis een consumptie-crisis is. Om de tuinders in de gelegenheid te stellen, de oogst 1937 te halen zijn noodig, een snelle uitkeering van de steungelden over het jaar 1936, opgevoerd tot de volledige productieprijs. Schepping van credietwaardigheid, door openbaar making dat over de jaren 1936 en volgende jaren de volle productieprijs zal worden gegarandeerd. Meer unformiteit wordt gewenscht in de regelen voor armenzorg en werkverschaffing, opdat de mo gelijkheid wordt geschapen de tuinder op eigen be drijf te werk te stellen. Verder de tuinders in de ge legenheid te stellen van de goedkoope levensmidde len te profiteeren. Als zijn meening spreekt de Nederlandsche Tuin dershond uit dat: de sociaal-economische beteekenis van den tuin bouw alle gevraagde maatregelen ten volle waard is, omdat die waarde niet uitsluitend door geld, maar ook door menschenlevens wordt beheerscht. Aanpassing kan alleen effectief worden door vol ledige en krachtige correctie der wanverhoudingen, terwijl afdoende resultaten slechts kunnen worden bereikt als het monopolie der circulatiebank staats zaak wordt.

Schager Courant | 1936 | | pagina 7