Jacht op gifslangen Interessante oudheidkundige ontdekking in Engeland negers- affaire te New York ondekt. .verpatst. Na controleering kwam de fraude voor den dag, hoewel Jan zich trachtte te redden door te zeggen dat hij 200 kilo an dere aardappelen er voor in de plaats zou stellen. Diverse getuigen werden gehoord, die allen prompt op de desbetreffende vra gen wisten te antwoorden. Jan, die 'n type was van 'een echte stijve, koppige boer, ikreeg natuurlijk 'n flinke uitbrander en ilast 'but not least 'n geldboete van f25 of 15 idagen brommen. Uitspraak f20 of 10 dg. 3} en Helder. ALS LAATSTE DER VERDACHTEN EEN 71-JARIGE MET HERCULISCHE KRACHTEN. Zoo bij 't binnenkomen, dus voor den aanvang der zitting, konden wij bemerken, ■dat er iets bijzonders zou zijn, dit bijzondere kwam dan ook, doch eerst bij 't einde der zitting. Toen de naam Wilhelm Sch, werd afgeroepen, klonken ons vanuit de gang luide geruchten tegemoet, als van marchee- rende troepen. En werkelijk, 't was zoo. Voorop de stoere en krachtige Minnée en geëscorteerd door nog 3 veldwachters, allen pootige kerels, werd de verd. binnengeleid, terwijl Majoor Fluiter als chef d'équipe de rij sloot. Groot was aller verbazing, toen de verd. bleek 71 jaar oud te zijn, maar een kracht bezat, die aan 't wonderbaarlijke grenst, want, wonende te Den Helder, was hij in 'n dwangbuis, begeleid door 4 agen ten naar de Alkmaarsche lik overgebracht. Deze oude heer dan, die bovendien 'n al coholslikker en 'n Don Juan is, had zich schuldig gemaakt aan vernieling, huisvrede breuk en mishandeling te Den Helder, ge pleegd op 21, 22 en 23 September. Alles was met een bijl stukgeslagen, beklaagden zich de opgeroepen getuigen Roorda en Pieter Passenier, die blii zijn dat deze krachtpatser uit hun buurt is verdwenen, althans tijde lijk. Want de Officier, die na langen tijd ge duld met 't aanhooren van verschillende dingen eindelijk aan 't, woord kwam, vroeg 2 maanden gev.straf, door te brengen in de bijzondere inrichting te Scheveningen. Verd. zat steeds maar te grommelen en werd natuurlijk flink in de gaten gehou den. Humoristisch deed 't aan, dat verd. als hij mocht gaan zitten, ging staan en wanneer hij moest staan, ging zitten. Mr. Bromberg, als toegevoegd verdediger, ging, eigenaardig genoeg, ten volle aecoord met de doorbrenging van de straf, maar achtte mede met 't. oog op de psychische onderzoeken, de tijd te kort en vroeg een langeren tijd of desnoods opzending naar 'n krankzinnigengesticht, waar zijn cliënt toch rijp voor was. Na eenig re- en dupliek legde de Politierechter 4 maanden gev.straf op, te Scheveningen door te brengen. Kalm verliet de verdachte de zaal en een klop met de hamer op de groene tafel kon digde 't einde der zitting aan. Drieduizend jaar oude paalwoningen opgegraven. Londen September 1936 In stijgende mate interesseert men ieich in Engeland voor den Britscben oertijd. Voor het grootste gedeelte heeft inen reeds alle Romednsohe nederzettin gen opgegraven en onderzocht. Met [evenveel energie is men thans tot de be- istudeering van den voor-Romeinschen 'tijd overgegaan. Dezer dagen heeft men 'een „waterdrop" in het veengebied van Somerset ontdekt. Het betreft hier een [paaldorp, dat drieduizend jaar geleden jn een meef gestaan moet hebben. De eerste vondsten werden reeds 40 ■Jaar geleden gedaan, toen een hoer bij het omploegen van zijn land op scherven yan oud vaatwerk stootte Na een on derzoek van tientallen jaren heeft men fcich thans, namelijk na de laatste op graving, een eenigszins duidelijk beeld yan het leven dezer oerbevolking kim men vormen. Men heeft kunnen vasctstellen, dat de menschen van het latere ijstijdperk reeds de kunst van het pottenbakken en het vlechten van manden kenden. Men [weet op het oogenblik, dat zij graan zaaiden en oogstten, dat zij handige ismeden en goede kenners van metalen [waren, dat zij een kano uit een boom stam konden snijden, dat zij met andere volkeren handel dreven én kettingen van barnsteen maakten. Het zoojuist ontdekte paaldorp hevat- ïe, nar de Britsche archologen mede- tieelen, een groote voorraad zaadgoed. Men kon ook vaststellen, dat de inwo ners van het dorp om de een of andere reden gedwongen geweest waren, om het dorp vluchtend te verlaten. Of zulks bet gevolg is geweest van een hoogen vloed of een aanval van vijanden is niet Imeer na te gaan. Wat men anders óver de geschiedenis Van deze meerbewoners heeft kunnen vaststellen, stemt geheel overeen met de waarnemingen, die men reeds in ande re Europeesche landen heeft gedaan: de menschen woonden in paalwoningen om zioh tegen de aanvallen van dieren en menschen te beschermen. Als transport middel op het meer gebruikten zij uit geholde boomstammen. Onder anderen heeft men in Somerset ook een gevlechte wieg ontdekt, die ge voerd was met mos. Verder vond men talrijke .glazen parels, die meestal ge kleurd waren: lichtblauw donkerblauw, zeegroen en in weinige gevallen zwart en donkerrood. Ook halsbanden van be renklauwen en konijnentanden behoor den tot de vondsten. Als levensmiddelen dienden hoofdza kelijk tarwebrood met honing en vleesch De gevonden graansoort herinnert ei genaardig genoeg aan een soort tarwe dat op het oogenblik nog in Abessinië groeit, wat des te verwonderlijker is, daar er meer dan honderd soorten tar we zijn; Eenige broches, die mén in Somerset, vond, zijn intusschen door de Londensche juweliers geoopiëerd en vormen op het oogenblik de „nieuwste" mode. (VPB) SPEELCLUB, DIE JONGE MEN SCHEN TOT HET VERDERF LEIDDE Te New York is een bedriegers- affaire ontdekt, waarvan zelfs de op dit gebied tamelijk ver wende Amerikaan verstomd staat, en waarover thans een ieder spreekt. Amerika is niet alleen het land der hoog ontwikkelde techniek maar ook dat der grootste moraal. Tenminste, dat be weren de. talrijke vrouwenorganisaties, die in de Vereenigde Staten een buiten gewonen invloed op het openbare leven hebben. AMERIKAANSCHE GELEERDEN BIJ DE INDIANEN VAN ARIZONA DE RATELSLANGENDANSERS VAN HO- PI HET GEHEIM VAN DE IMMU NITEIT DER SLANGENDANSERS (Van een bijzonderen medewerker) Phoenix (Arizona), September 1936 Een commissie van Amerikaansche medici heeft onderhandelingen aan geknoopt met de Indianen van het Ho pi-reservaat in Noord-Arizona teneinde van hen het onfeilbare middel tegen den beet van de ratel slang te weten te komen, dat de slangendansers van Hopi sinds eeuwen gébruiken DE Hopi's de Indianen van Arizo na, onderscheiden zioh sterk van alle andere Indianen van Noord Amerika. Er wordt beweerd ,dat zij in reohte lijn van de Azteken afstammen Er zijn nog 6000 van hen in leven. Zij zijn verdeeld over zes steden, als men de merkwaardige huizen op de toppen van de mesa's de roode zandheuvels, al thans zoo noemen wal. Oraihi is de groot ste van hun steden. Hier leven 2000 menschen in steenen huizen, die eeuwen oud zijn en vijf verdiepingen hebben voorloopers als bet ware van de wolken krabbers van het huidige Amerika Elke verdieping van deze huizen springt wat terüg, zoodat trapvormige gebouwen ont staan, waarop duizenden Indianen een zitplaats kunnen vinden, als beneden tusschen de huizen de „slangendans" begint. De Hopi's raadplegen eerst de maan en stellen dan de jachtkolonnes samen die de woestijn intrekken om naar ra telslangen te zoeken die daar onder stee nen en ruig struikgewas, in kuilen en gaten in den grond hun holen hebben. Drie dagen en drie nachten blijven de slangenjagers uit. Als ze terugkeeren, zijn hun manden tot boven aan toe ge vuld met deze griezelige reptielen, want er zijn vele slangen noodig voor den grooten dans, die de goden moet ver zoenen. Midden in Oraibi bevindt zich in den steenigen ondergrond ingemetseld een onderaardsche tempel, die voor deze gelegenheid geopend wordt; daarin wor den de manden met slangen gebracht. De slangenpriesters halen de giftige reptielen eruit., de dieren worden ge baad en gekoesterd, tot het uur voor de dansen is aangebroken. Met bloote handen in den slangemnand Deze onderaardsche tempel is de Ki- va. Als de veertig slangenpriesters naar voren treden om zich eerst door eento nig tromgeroffel in een toestand van extase te laten brengen, dan is daarbo ven op de toeschouwersplaatsen, op de verdiepingen der hooge huizen, de span ning reeds ten top gestegen. Op een bepaald teeken naderen de dansers de gang die naar de Kiva leidt en tasten met de handen in de groote slangenbekkens, die men hun voorhoudt Ieder neemt zooveel slangen als hij maar grijpen kan. Een ervan wordt tusschen de tanden gehouden. De dieren kronkelen zich om vrij te komen. De helpers van de slangendan sers staan gereed om de slangen die trachten te ontkomen, terug te brengen. Drie maal schrijden de priesters met hun slangen in een grooten kring om den ingang van de Kiva heen, driemaal steken de slangen hun kop omhoog. Dan is het oogenblik gekomen, dat de ratel slangen hun vrijheid herkrijgen. Enkele oogenhlikken later zijn ze allen spoorloos verdwenen. Gebeten maar ongedeerd Tijdens dezen slangendans zijn dozij nen priesters geheten. De commissie van Amerikaansche medici, die dezen dans bijwoonde, kon duidelijk waarnemen,- dat de dieren woedend op de hand toe schoten die zich naar hen uitstrekte en dat de giftanden diep in het vleesch drongen. Nooit echter is het nog ge- gebeurd, dat een slangenpriester ook maar de geringste nadeelige gevolgen van zoo'n heet ondervond van een slangebeet, die algemeen als doodelijik bekend staat. Zijn deze slangenpriesters zooals de*- Hopi's gelooven onkwetsbaar door een of andere goddelijke bescher ming? Of hebben de veertig drinkscha len met een sterkwerkend braakmiddel* die de priesters terstond na den dans leegen, iets met hun immuniteit tegen slangenbeten te maken? De Hopi's geven voor het gebruik van -dit braakmiddel de volgende verklaring: de priesters ach ten zich door de aanraking met de reptielen bevlekt en moeten zioh daarom op deze drastische wijze sch-oonwas- schen. Erfelijke bloedeigenschappen? Nu de priesters van Hopi den Ame- rakaanschen medici hebben toegestaan* een slangendans bij te wonen, zal mis schien spoedig het wetenschappelijk on derzoek eenig licht kunnen brengen in dit geheimzinnige raadsel. Voorloopig moet volstaan worden met het vermoe den van een Engelsch onderzoeker, die lang entijd in Arizona gewoond heeft en tot de overtuiging is gekomen, dat de slangenpriesters door een of andere overgeërfde eigenschap van hun bloed* door een zeker antitoxine, dat in hun bloed aanwzig is,, ongevoelig voor het gif zijn geworden. Doch dit is slechts een veronderstelling. Nog is het geheim van' de slangendansers van Hopi niet op gelost. (v.p.b.) De oude volkwijsheid dat' n't alles goud is, wat er blinkt, kan men ook hier toe passen. Wel -wordt het gangsterssysteem op alle mogelijke en onmogelijke wijzen bestreden. Wel is de politie in actie tegen allen vorm van misdaad, doch achter degenen die tot de zg. „Higtb Life" be- hooren, heeft men nimmer iets van den misdaad durven zoeken En nu 't resul taat: De Amerikaansche politie is vóór en kele weken op het spoor gekomen van een zeer uitgebreide afpersers- onderne ming, die het hoofdzakelijk had gemunt op rijke en voorname vrouwen en meis jes die in het bezit waren van 'n wei- luidenden naam. Het politioneel onderzoek, dat intus schen nog lang niet beëndigd is, heeft feiten aan het daglicht gebracht, welke ongelooflijk schijnen. De mthoden, wel ke de gentleman-afpersers gebruikten, om tot hun doel te ko.men, waren bij zonder geraffineerd en het moet gezegd worden, origineel. Het schandaal begon zoo: zooals ge zegd vindt men in Amerika vele vrou wen- en meisjesclubs, ook voor de ge goeder stand. Een dergelijkeclub was opgericht waarin slechts meisjes met vermogen en titel werden opgenomen. Het bestuur bleek achteraf te bestaan uit een aantal gangsters, die hun slag op een meer fatsoenlijke manier probeer den te slaan. De rijke jongedames be zochten voor de eerste maal de club. waar den tijd werd verdreven met spe len óm geld. De eerste maai dat een nieuw lid meespeelde, won zij. Tevreden keerde zij naar huis en beloofde spoedig terug te komen; als zij dit wenschte, mocht zij iederen avond in de club door brengen. Kwam zij de volgende keer weer aan de speeltafel, dan werd er voor gezorgd, dat de jongedame, die een goed gevulde portemonnaie bij zich had, verloor. Verloor zij zooveel, dat zij niet kon betalen, dan was dat geen bezwaar; de volgende maal werd het geld itel af gehouden van de winst. De club stond zelfs in nauwe relatie met een machtig modehuis te New York die de meisjes dure kleeren „op afbetaling" liet koopen Was een meisje eenmaal in de club inge burgerd, dan eerst kwam zij te weten waarin zij verzeild was geraakt. Geraak te zij in diepe schuld, dan werd er pres sie op haar uitgeoefend en bedreigde men haar haar familie er bij te betrek ken, wanneer zij niet wenschte te doen, hetgeen haar door het bestuur" werd opgedragen. De rijke meisjes, die een goeden naam hadden, moesten voor handlangster spelen in verschillende be- driegelijke handelsaffaires. Haar. goed klinkende naam (vele meisjes waren dochters van groot-industrieelen) zorg de voor het welslagen van de bedriege- lijke onderneming. Doordat één der jongedames op den 9en Sept. jl. zelfmoord heeft gepleegd, doordat zij van alle kanten werd be dreigd, is de geheele affaire aan het licht" gekomen. De politie heeft, door haar streng optreden, een plotseling ein de kunnen maken aan het misdadig be drijf. De luchtverbinding Rusland-Amerika Mogelijkheid aangenomen. De chef van de Algemeene directie der Russische burgerlucht,vloot, legercorpscom mandant Tkatsjef heeft gisteren een con ferentie bijeengeroepen, welke de kwestie der assimilatie der luchtwegen tusschen de Sovjet-Unie en de Vereenigde Staten heeft besproken. Aan de gedacbtenwisselingen: werd deglgenomen door aviateurs, ingeni eurs en medewerkers der instituten voor wetenschappelijk onderzoek. Tkatsjef verv klaarde o.m.: de luchtverbindingen tus* schen Rusland en de Vereenigde Staten; kunnen ten volle verwerkelijkt worden. Do bruikbaarste variant van deze internationar le lijn gaat over het noordelijk deel der Sovjet-Unie. De verrichtingen van Sowjetn vliegers in deze streek, de raids van Let>- sjenko en Molonof bewijzen de volledige mogelijkheid van regelmatige verbindingen tusschen bei.de landen. Tkatsjef duidde vet> volgens aan, dat de lijn bij benadering als volgt zou moeten loopen: Moskou, Krasno- jarsk, Jakoetsk, Nogaevo, Anadir, Fair- banks, Seattle, een afstand van ongeveer 16.000 K.M. Nadat Levanefski, Lepenef, en de navigator Leftsjenko en anderen nog het woord hadden gevoerd, kwam de con ferentie unaniem tot liet besluit, dat de luchtverbinding tusschen de Ver. Staten en Rusland volstrekt vatbaar voor verwerke lijking is. maar als je in gevoeligheden vervalt,' word je bepaald onuitstaanbaar". Jan deed, alsof er géén Ralph bestond. „Waar óm doe je dat allemaal, George?" „Hoezoo? Me dunkt, dat het niets meer dan natuurlijk is. Jullie zijn mijn eenige familie, en bet bloed kruipt waar het niet gaan kan, hoe wel dat van mij op 't oogenblik niet hard meer kruipt". Jan keek naar de slordig verbonden borst van [zijn broer en merkte op, dat de dof-roode vlek midden .op 't verband aanmerkelijk helderder geworden was een teeken dat de wond weer bloedde. „Kunnen we daar niets aan doen, GeorgeV" yroes hij. „Nee, al wat je kunt is mijn zorgen te verlich ten en daarvoor moet je' doen wat ik van je verlang En als je prijs stelt op je vrijheid moet je zorgen, dat je hier binnen het uur weg bent Ik hoef je niet te zeggen, dat jullie alle drie .wordt opgepakt, als Keating je in mijn, gezel schap vindt" H,Meen je, dat. we er tusschenuit zouden gaan en .ion hier achterlaten voor Keating en. de Bcwad?' protesteerde Jan. „Natuurlijk. En nou luister eens. Vanmiddag heb ik voor ieder yan jullie een briefje gepost. Elke brief bevat een strookje blauw papier, Eén strookje alleen is waardeloos, maar als je ze alle drie bij mekaar legt, vertellen ze je pre cies, waar ie mijn laatste eh aanwinst moet zoeken". Hij trok behaaglijk aan zijn sigarrt en sloeg tmet belangstelling hun verschillende gelaats uitdrukking gade dor den bolauwen rook die in de lucht hing. Ralph scheen het moest verstoord. .Zooals ik begrijp, is het minder een voor waarde dan een ultimatum Je hebt het ons werkelijk onmogelijk gemaakt, iets anders te doen dan samen te werken". Hij liet zich in een stoel vallen en keek zijn broers om de beurt aan. met oogen, die aller lei gevoelens uitdrukten maar geen al te vrien delijke. „Is dat zoo moeilijk?" vroeg de kolonel. „Vroe ger heb je het toch ook gedaan. Je kunt het weer doen en de politie van drie continenten zou je nooit te pakken krijgen'. Jan knikte verstrooid. „Hoor eens, George vergeet deze bui van edelmoedigheid. Je denkt nou, dat .ie doodgaat, maar daar is geen sprake van. Je bent nog lang niet oud. Dennis heeft zijn wagen buiten staan, we kunnen je ergens heen brengen en je oplap pen, en dan kunnen we de zaken misschien weer op den ouden voet voortzetten in elk geval zouden we zoolang wapenstilstand kunnen slui ten" „Beste Jan, als ik nog meer dan e enuur te leven heb, zal dat een onaangename verrassing voor me zijn. Mijn vrienden Keating en Kay zullen gauw genoeg hier zijn om meer voor me te doen dan ik noodig vind" Hii glimlachte hitter. „Wat mij betreft, ik neem het aan" zei Ralph en stond plotseling op. „Eh meende je dat, van Keating en Kaye? zijn ze i'k bedoel, het heeft me verduiveld veel moeite gekost om de Sciuad kwijt te worden als je denkt, dat ze. „Dat denk ik, ja. Ze zitten mij vlak op de hielen. Kaye bedonder je niet licht. Ze zullen gauw genoeg hier zijn, dus hoe eer je maakt, dat je dikke buik uit de buurt is, hoe beter" Ralph keek kwaad maar stond op en ging naar de deur. „Ik boop dat je wond geneest" zei hij. echter zonder een zweem van overtuiging in zijn stem, en vertrok. Jan en Dennis keken hem met verachting in hun blikken na. „Onze beminnelijke Ralph geeft aan de op brengst de voorkeur boven het risico" meende Dennis. •»Zo zullen niet lang meer wegblijven" ant woordde de kolonel. „Als je niet van plan bent hun in de armen te loopen. zou ik ook maar zien, dat je wegkomt. Het beste, jongens" Hij reikte hun de hand toe en Jan nam ze met tegenzin aan. „Ik zou liever blijven, George „Dat zou dom zijn. Doe maar zooals je ge zegd wordt Ik wil niet anders Nou geluk er mee, oude jongen!" Zij drukten elkaar de hand en Jan ging, zon der nog eens om te kijken, de kamer uit. maar Dennis bleef aan de deur staan. Hij scheen ver legen, wat dan een nieuwe gewaarwording bij hem was. Dekolonel keek op en ontmoette de blikken van den jóngeren man. Voor dezen eenen keer lag er een bijna vriendelijke uitdrukking op diens cynisch gezicht. „Je hebt een vergissing begaan George" zei Den nis langzaam. „Je denkt dat deze geschie denis ons tot elkaar zal brengen, maar dat zal ze niet. Integendeel, je hebt iets in ons gewekt* dat tot nu toe gesluimerd heeft. Vóór dezen in val van jou heb ik nooit reden gehad, Ralph' iets te misgunnen, of het moest Barbara. zijn aardige dochter zijn. Evenmin hadden hij en Jan een reden om mij te benijden, en bovendien zal Jan zich ook vel nooit aan nijd bezondigen** Hij stak een sigaret op en keek, hoe de rook naar boven dreef. „Je bent iets begonnen, wat je niet kunt doorzetten" vervolgde hij. „Ik zal er geen doek jes omwinden, je ligt op sterven* en het is maar een kwestie van tijd, dat twee van ons jou vol gen. Ik vraag me -af, welke twee? En wat zal de' overlevende er door bereiken? Een fortuin de gevangenis den strop? Ik zeg je, George* je hebt iemands verlofpas geteekend." Peinzend keek de kolonel hem aan. „Je bent wel sluw. Dennis" zei hij toen: „maar je bent een uitgesproken zwijn. Ik geloof echter dat mijn oplossing toch rde beste is" Dennis lachte onverschillig. „Nou, geluk ermee dan! Als ik dacht, dat ik iets voor je kon doen, zou ik blijven „Dat hoeft niet. Schiet maar op en kijk een beetje uit je oogen". „Je dienaar!" Dennis knikte bii wijze van afscheid en draai de iemand, dien hii voor den laatsten keer ge sproken had, den rug toe. Hij verliet het huis,- zonder het gesmoorde geluid uit de karnpr.- waar zijn broer zat, nog te hooren. Het was George, die hem trachtte terug te roepen. Voordat Dennis zijn auto bereikt had, was de kolonel dpod. (Wordt vervolgd.)1

Schager Courant | 1936 | | pagina 12