tYfftlli'fflllt Kamers aanvaarden de Maatregelen Opweg naar Madrid monetaire wetsontwerpen der regeering DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Verklaringen Wat is dc koers van de gulden? KIJKEN is KM) PEN tij C LOECK Heffingsverlaging graan gevraagd Staat van beleg in Palestina SPANJE! WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1936. 79ste Jaargang. No. 10074. Uitgave der N.V. v.h. Trapman Co. Schogen. van de regeering Geen maatregelen tegen hamste ren. Vaste koers voor den gul den nog ongewenscht. Eerste en Tweede Kamer zijn gisteren be gonnen met de behandeling der monetaire .wetsontwerpen, in verband met het afkondi gen van het goudembargo. Niet alleen echter begonnen, maar ook feeds ten einde gebracht. Met den stok achter de deur hebben onze volksvertegenwoordigers en daarna de Sena toren de regeeringsvoorstellen bezien en vrij Wel unaniem geaccepteerd. De voorzitter van de Tweede Kamer hield 'de debatten streng zakelijk en wilde, volko men terecht, niet toestaan dat ook nog ge- jdiscusseerd werd over de verklaring van Mi nister Colijn, welke men elders in dit num- men kan vinden. Hierover zullen de heeren yandaag gelegenheid krijgen hun meening te Zeggen. Gisteren dienden zij zich te bepalen tot de voorgestelde wetsontwerpen, welker goedkeuring de regeering nu eenmaal noo dig had 0111 ons voor verdere onheilen op monetair gebied te behoeden. Slechts over het wetsontwerp tot het te gengaan van prijsopdrijving is in onze volks vertegenwoordiging op eeniszïns ruimere schaal gedebatteerd. De andere ontwerpen gingen er als gesmeerd doorheen. Op dat tot het tegengaan van prijsopdrij Ving hadden dc communisten amendementen voorgesteld, resp. ter schadeloosstelling van de landbouwers tegen eventueele gevolgen van de gewijzigde muntpolitiek en tot ver hooging van de nominale loonen, van de pensioenen en van de uitlceeringen aan wérk- loozen. Blijkbaar vond de Kamer het niet een geschikt moment daar thans mede te komen, althans deze amendementen werden niet voldoende ondersteund en konden dus niet in behandeling worden genomen. Op aandrang der secties en den heer Van Dijk nam minister Gelissen het denkbeeld over om het wetsontwerp inzake prijsopdrij ving slechts tot 1 Maart 1937 te doen gelden. Minister Gelissen deelde nog mede, dat spoedig een wetsontwerp zal worden inge diend tot verlenging der Crisispachtwet. Moeilijk heeft deze minister het met de verdediging van zijn wetsontwerp niet ge had, evenmin als trouwens minister Oud, die het verbod van gouduitvoer en het egalisatie fonds voor zijn rekening had genomen. Minister Oud betoogt, dat het niet de bedoeling is, thans een koers voor den gul den te bepalen. De winst op den gouduit voer voor Dc Nederlandsche Bank zal eerst kunnen worden vastgesteld, nadat definitief omtrent de pariteit is beslist. Voorts zal de ze ten bate van het Rijk moeten worden gebracht, na aftrek van het pondenverlies dat destijds is geleden. Van de omstandigheden zal ver der afhangen of maatregelen tot aanpassing van loonen en pensioe nen noodig zijn. Maatregelen tegen hamsteren acht de regeering niet noodig. MINISTER OUD. Slechts de communisten en de heer Ver voorn (plattel.) waren in de oppositie, doch zij bleven alleen staan en zagen al hun po gingen om stemming te maken tegen de re geering schipbreuk lijden. Alle voorstellen werden door de Tweede Kamer zonder hoofdelijke stemming aange nomen. In de Eerste Kamer ging het nog gemakke lijker. Hier kwam de heer Van Vcssem (N.S.B.) in het geweer, doch de fascistische senator kreeg van Minister Oud een lang geen malsch bescheid. Ook hier werden de wetsontwerpen aan genomen. Minister Oud had na de zitting de geluk- wenschen van vele leden in ontvangst te ne men. VASTE STEMMING OP DE WIS SELMARKT. Na een aanvankelijk sterke in zinking wederom een krachtig herstel. Een depreciatie van ongeveer 17 pet. Nadat Maandag in den „straathandel" de gulden met ongeveer 20 pet. was gedaald, trad gisteren op de officieele wisselmarkt al spoedig een herstel in. De gulden steeg in den loop van den dag en tenslotte noteerde het pond sterling f 8.91 tegen f 7.46 op Zaterdag, terwijl de dollar I 1.80 noteerde tegen f 1.48. De gulden heeft dus tegenover het pond 16.3 pet. verloren en tegenover den dollar 17.8 pet. Er heerschte op de beurs een zeer rustige stemming. Van de zijde der regeering wer den in de Tweede Kamer de vol gende mededeelingen gedaan: Het ligt niet in de bedoeling thans een koers van den gulden te bepalen. Van de omstandigheden zal ver der afhangen of maatregelen tot aanpassing van loonen en pensioe nen noodig zijn. Maatregelen tegen hamsteren acht de regeering niet noodig. Het ligt niet in de bedoeling een wissel-centrale te stichten. Nog andere maatregelen dan de voorgestelde tegen prijsopdrijving worden door de regeering waar schijnlijk geacht. De werking van de crisis-pacht wet zal tot 1 Maart 1937 worden ver lengd. Het bestuur van den Bond van Ned. Graan- en Zaadimporteurs te Rotter dam wijst in een telegram aan den voorzitter van den ministerraad op de sterke prijsverliooging van buitenland- sche tarwe en voedergranen, tengevolge van de nu blijkende lagere waardeering van den gulden op de Londensche en New Yorksobe wisselmarkt. De buitenlandsche tarwe is daardoor ongeveer ƒ1.25 rogge ƒ1.20 gerst ƒ1, mais 1 per 100 kg. gestegen terwijl on afhankelijk daarvan de graanprijzen tevoren reeds aanmerkelijk gestegen waren. Derhalve gelooft de Bond, dat een overeenkomstige verlaging der mo nopolie-rechten op deze artikelen in het algemeen landsbelang urgent en nood zakelijk is. BETOOGING VAN GROENTEBOEREN TE PARIJS VERIJDELD. Parijs. Na een te Saint-Gerniain gehou den vergadering hebben de groenteboeren besloten, zich naar Parijs te begeven om daar te betoogen. De politie stelde zich aan de verschillen de ingangen der stad op en verzocht den groentekweekers zich te willen verspreiden. Zij, die daaraan geen gevolg wilden geven, werden opgebracht. In totaal werden hon derd arrestaties verricht. Incidenten hebben overigens niet plaats gehad. Het D.N.B. meldt nog uit Parijs: De centrale commissie voor de verdedi ging der boeren publiceert een verklaring, waarin de staking in de Parijsche markt hallen gisteravond slechts „een eerste waar schuwing" wordt genoemd. De boeren behouden zich het recht voor, de levering aan alle markthallen in Frank rijk stop te zetten, indien niet terstond de geëischte verhooging der groenteprijzen tot stand komt. UITGEBREIDE VOLMACHTEN VOOR GENERAAL DILL. Reuter seint uit Londen: Op het slot Balmoral is een kroonraad ge houden, waarop besloten is, den opperbe velhebber van de Britsche strijdkrachten in Palestina, generaal Dill, alle volmachten te geven voor het afkondjgen van den staat van beleg. Vermoedelijk zal deze Donderdag door een proclamatie van den hoogen commissa ris worden afgekondigd. Krachtens de bevoegdheid, den staat van beleg af te kondigen over het geheele man daatgebied, heeft de opperbevelhebber der Britsche strijdkrachten in Palestina ook het recht ieder beroep tegen de beslissing van het oppercommando of een zijner vertegen woordigers te verbieden. Gevecht nabij Jaba. Jeruzalem. Bij een gevecht nabij Jaba zouden 20 Arabieren gewond zijn. Vier bar taljons, hebben aan den strijd deelgenomen en zijn in een convergeerende beweging tegen de bende Arabieren opgerukt. Men gelooft, dat het aantal gewonde Arabieren nog grooter zal blijken te zijn, als gevolg van de uitwerking van den luchtaanval. ZEEGEVECHT BIJ TANGER. BILBAO OPNIEUW GEBOM BARDEERD. Toledo is thans vast in handen der opstandelingen en de witte troepen zetten hun opmarsch reeds voort in de richting van Madrid. De spoorlijn is reeds in hun bezit en het lijkt nog slechts een kwestie van enkele dagen, dat de rechtschen voor de poorten van de Spaansche hoofdstad staan. De regeeringstroepen werken met koortsachtigen haast om haar in een zoo goed mogelijken staat van ver dediging te brengen en zijn bezig 'n drietal verdedigingslinies rond de bedreigde stad te- bouwen. Bovendien treft het gemeentebe stuur van Madrid in allerijl maatre gelen voor het opslaan van levens- middelenvoorraden, om in geval van belegering van de hoofdstad niet voor verrassingen te komen te staan De gemeenteraad heeft een crediet toegestaan van 20 millioen peseta's, welke bestemd zijn voor het koopen van voorraden. Reeds is onlangs uit verschillende landen tot een bedrag van 16 millioen peseta's gekocht. De colonne-Caslejon, die den aanval op de Spaansche hoofdstad voorbereidt, be vindt zich reeds op 7 K.M. voorbij Toledo en rukt snel op. De geregelde troepen, wien de eer te beurt viel, het eerst Toledo binnen te rukken, ïuarcheeren ook thans aan het hoofd dezer colonne. Zooals reeds is gemeld, zullen de luchtstrijdkrachten zich voorloopig uitsluitend bezig houden mét het bombar deeren van het vliegveld Gctafe en de an dere aèrodrooms der Madrileensche strijd krachten. Van de 750 officieren en manschappen, die het Alcazar van Toledo verdedigden, waren nog slechts 300 in staat, de wapens.te hanteeren. Deze hebben zich vrijwillig ge meld, om naar het front voor Madrid te vertrekken. De verliezen van de regeeringstroepen in Toledo bedragen 700 dooden; onder de geval lenen heeft men 15 sovjet-Russen gevonden. Bilbao opnieuw gebombardeerd. Intusschen wordt ook bij Bilbao het offen- sief voortgezet. De luchtmacht der nationa- listen heeft deze stad opnieuw onder vuur genomen. Tot dusver zijn 150 huizen tot puin gebombardeerd. De nationalistische zenders maken mel ding van het feit, dat de rooden te Bilbao I 210 gijzelaars hebben neergeschoten* Geen Ieren naar Spanje. De leider van de Iersche blauwhemden, generaal O'Duffy is heden in Valladolid aan gekomen. Hij bood den Spaanschen natio nalisten aan, hen met ongeveer 2000 Ieren te hulp te komen. Naar de „Evening Standard" bericht, heeft generaal Cabanellas, de leider van de natio nalistische regeering van de opstandelingen, het aanbod van de hand gewezen. Hij wenschte niet, dat buitenlanders deelne men aan het bevrijdingswerk van Spanje. Een zeegevecht bij Tanger. In de nabijheid van Kaap Spartel, de bij Tanger gelegen uiterste Noordwestpunt van Afrika, is het heden tot een treffen gekomen tusschen den kruiser „Canarias' van de nationalistische zeestrijdkrachten en twee oorlogsbodems der regeeringsvloot, den torpedojager „Almïrante Ferrandiz" en de torpedoboot „Gravina". De torpedojager „Almirante Fer randiz" werd door den nationalen kruiser in den grond geboord, waar op de „Gravina" de vlucht nam in de richting van Malaga, achtervolgd door de „Canarias". Een nader bericht uit Casablanca meldt, dat de „Gravina" in den loop van den na middag de haven van Casablanca is bin- nengeloopen en een aantal gewonden aan land heeft gezet, waarna het schip tegen den avond wéér zee koos, - Het Fransche stoomschip „Koutoubia" heeft veertig schipbreukelingen van de „Almirante Ferandiz", die door de „Cana rias" tot zinken is gebracht, aan boord ge nomen. De „Koutoubia" is thans op weg naar Marseille. Opnieuw gekleurde troepen naar Spanje overgebracht. Onder bescherming van nationale oorlogs schepen zijn gisteren versterkingen van Ceu- ta naar Algeciras overgebracht. Dit ver klaart, waarom de nationale kruiser de oorlogsbodems der regeering heeft aangeval len. De convooischepen, welke de aanvullende nationale troepen overbrachten zullen, di rect naar Ceuta terugkeeren, om tweedui zend andere soldaten aan boord te nemen. Een colonne van 8000 nationalen, voorzien van veldartillerie en cavallerie zou deze week Malaga aanvallen, met medewerking van twee nationale kruisers. Succes der regeeringstroepen Talavera. DE MONETAIRE TOESTAND IN ZWITSERLAND. Maatregelen tegen prijsopdrijving. Bern. Officieel wordt meegedeeld dat de Zwitsersche franc is aangepast aan de groote wereld-valuta's. De wettelijke gouddekking blijft 40 pet., de limieten van de devaluatie zijn 34.5 pet. en 25.94 pet. In. feite is het voorloopig niveau pet. beneden de vorige pariteit. Dit moet een voldoende aanpassing van de productieprijs in Zwitserland toestaan en een hernieuwde vlucht van de Zwit sersche export mogelijk maken. De bankactiviteit en de handel in goud deviezen is op geen enkele wijze be perkt door den monetairen toestand welke zeer solide is gebleven, de gouddekkrng blijft hoog, de financieele politiek blijft voorzichtig en de toestand van de begroo ting blijft gezond. Tenslotte zijn alle maatregelen genomen om 'n vérhooging van den levensstandaard te voorkómen. DE POSITIE DER JODEN IN DUITSCHLAND. Genève. Het Amerikaansche Joodsch Comité, het internationaal verbond van vak- vereenigingen en de internationale liga voor vrede en vrijheid hebben een petitie gericht tot Saavadra Lames, warin zij de tusschen- komst van den Volkenbond bij de Rijksre- geering verzoeken ten gunste van de Duit- sche Joden. Zij verklaren, dat de anti-semietische Duit- sche wetgeving in strijd is met de bescher ming der minderheden en dat de Joodsche vluchtelingen een zwaren last beteekenen voor de aan Duitschland grenzende landen. BRAND IN TSJECHISCHE MEELFABRIEK Het gerucht gaat, dat een regeeringsco- lonne onder generaal Mengada bij verras sing Talavera binnengedrong, of in elk geval tot den rand der stad genaderd zou zijn. 120 wagons meel in de vlam men verloren gegaan Praag In de meelfabriek „Nove- zamky" is een groote brand uitgebroken waardoor 120 wag. meel verloren gingen en verder aanzienlijke schade werd aangericht. Door den brand zijn 200 arbeiders werkloos geworden GEN BOUW IN DUITSCHLAND 'P den weg van Breslau naar Liegniet z heeft dezen dagen de ingebruikneming plats gevonden van den duizendste kil ometer wegdie een onderdeel vormt v an het geweldige autowegenplanwaar aan reeds sedert eenige jaren in Duitse land gewerkt wordt. Links ziet men Hitier het nieuwe gedeelte openen en rechts de schitterende weg van Berlijn naar Stettin

Schager Courant | 1936 | | pagina 1