De werking van het egalisatiefonds Evtlill Met een auto er van door Zijn vrouw gestoken Twee kinderen door auto aangereden. Het lot van den kleinen boer He Rilt seint Stofzuigerwee Een onderhoud met Mr, Trip. „Een en ander wijst er op, dat wij de toekomst met vertrouwen tegemoet kunnen gaan." Do President der Nederlandsche Bank, Mr. L. J. A. Trip, heeft :Cqii onderhoud toe gestaan aan liet A.N.P., naar aanleiding van de voorgenomen instelling van een egali satiefonds. Op de vraag, wat hierbij het uit gangspunt is geweest, antwoordde Mr. Trip, dat men geredeneerd heeft: wanneer er zich zulke internationale omstandigheden voordoen op mone tair gebied als thans, kunnen wij den gulden, losgemaakt van het goud, niet eenvoudig de beweging van vraag en aanbod laten volgen. Zulks kan niet, omdat er in de wereld reusachtige bedragen aan kort geld zijn, welke heen en weer trekken en omdat er bovendien na het gouduit; voerverbod een speculatieve bewe ging is te verwachten. Om de gevol gen daarvan voor onzen gulden te mitigeeron, moet men kunnen ingrij pen. Dat is ook de basis geweest van liet Engelsche egalisatiefonds. Wij willen den tred het koersverloop vaii den gulden op den langen duur niet bedwingen, maar de schommelingen, die het gevolg zijn van het heen en weer trekken van het korte geld en van speculatieve operaties, zooveel mogelijk voorkomen. Op het oogenblik is de pariteit van den gulden, volgens de muntwet, onveranderd. Of er aanleiding zal zijn, deze te herzien en wanneer dat zal geschieden, hangt af van de omstandigheden. In Engeland is sinds Maart 1935 liet Engelsche pond tegenover de goud-valuta en den dollar tamelijk stabiel gebleven. Dat heeft de Engelsche regeering bereikt met behulp van het egalisatiefonds. Intusschen zou zich de mogelijkheid kun nen voordoen, dat Engeland wijziging in den pondenkoers bracht, wanneer de Engelsèhe regeering bleek, dat het pond te hoog was komen te staan. Zulks zou liet geval zijn, wanneer het bleek, dat de betalingsbalans van Engeland een deficit vertoonde, dat niet was aan te merken als een gevolg van het terugtrekken van kort geld, maar op den duur aanwezig bleef. In dat geval dus, zou het pond bij de tegenwoordige Engelsche politiek, naar beneden moeten, maar wan neer er door het fluctueeren van liet korte geld tijdelijk een te sterke druk op het pond komt, dan verbetert het egalisatiefonds den koers. De regeling van den gulden koers. Op de vraag, of het dan niet gewenscht is, dat er ten aanzien van onzen gulden zoo spoedig mogelijk vastheid komt, was het antwoord, dat men den tweeden dag na den monetairen maatregel van onze regee ring, zeker niet kan vergen, dat er vastheid bestaat, Het is volkomen begrijpelijk, dat men eerst zegt: wij willen nu eens zien, hoe liet met den gulden gaat. Over een langeren duur gerekend kan men zeker calculatie- punten vaststellen en in verband daarmede den guldenkoers zooveel mogelijk regelen. Kan men dan niet, zoo luidde een volgen de vraag aan mr. Trip, den gulden het koersverloop laten volgen van een der an dere groote valuta's met name van het pond? Mr. Trip antwoordde: Evenmin als er op het oogenblik een vaste verhouding bestaat tegenover het goud, kan men zich hinden aan een vaste verhouding tegenover het pond. Wij moeten nu eerst de ontwikkeling der dingen aanzien. Op de vraag, of er dan niet na zekeren tijd een oogenblik is gekomen, waarop men met het oog op den dan ingetreden toestand, waarin de gulden niet langer belangrijke schommelingen vertoont, zal kunnen over gaan tot stabilisatie, luidde het bescheid: dat hangt er van af, in hoeverre de toestand in ternationaal rijp is om tot. stabilisatie te ko men. Engeland weigert vooralsnog tot inter nationale stabilisatie mede te werken, o.a. omdat de oorlogsschulden nog niet geregeld zijn en bovendien, omdat het eerst eens wil zien, hoe het met Frankrijk gaat. De werking van het fonds. Vervolgens deelde mr. Trip enkele bijzon derheden mede, omtrent de werking van 't egalisatiefonds. Wij kunnen den gulden al leen steunen, door buitenlandscho valuta te verkoopen. Deze kunnen wij krijgen door ze op de markt te koopen en ze daarna te ver koopen. Dit koopen zal in het begin moeten geschieden, omdat er clan nog geen ponden- voorraad in het fonds aanwezig is, maar bovendien kan de Nederlandsche Bank hij- springen met haar goudvoorraad. Zooals de heer A. Plate, vroeger commissaris van de Nederlandsche bank, zeide: „Het is geen stroo, wat in je kelders ligt, je hebt goud om het te gebruiken." Waarom zoo vroegen wij vervolgens was het noodig, dat het egalisatiefonds door de regeering werd ingesteld en bij de wet bekrachtigd? De Nederlandsche bank, die tot nu toe gezorgd heeft voor de handhaving van de pariteit van den gulden tegenover de buitenlandsche valuta's, was daartoe toch ook in den vervolge in staat geweest, ook zonder dit fonds? Mr. Trip antwoordde: De Nederlandsche bank, die het beheer over het fonds heeft en de operaties uitvoert, blijft zeker in deze een hoofdrol spelen, maar, wanneer het fonds niet bestond, zou men onmiddellijk moeten devalueeren. Ik moet mijn goud blijven be rekenen op den wettelijken koers. Hetzelfde is het geval in Engeland. De bank. of Eng- land houdt haar pond nog steeds op de oude waarde van f 12.10, maar ook daar is liet egalisatiefonds een regeeringsinstelling. Moet er dan geen herwaardeering van den goudvoorraad plaats hebben, volgens den thans ingetreden toestand?, luidde een vol gende vraag. Op het oogenblik antwoordde Mr. Trip, dat de definitieve stabilisatie komt, d.w.z., wanneer het oogenblik is gekomen, dat die stabilisatie kan worden doorgevoerd, is er aanleiding tot herwaardeering van den goudvoorraad en realiseering van de even- tueele winst daarop. Waarom is liet fonds 300 millioen groot?, zoo vroegen wij verder. Dat bedrag alcius mr. Trip is een schatting. In elk geval is het een flink be drag. Men kan br een heeleboel mee doen. De loop van zaken moet bepalen, of met dit bedrag kan worden volstaan. Ook in En geland is men begonnen met een lager be drag clan tenslotte in het fonds is gestort. Voor welken tijd zoo luidde een vol gende vraag, is dit fonds ingesteld? Het fonds wordt geliquideerd, antwoord de Mr. Trip, bij de definitieve stabilisatie. De middelen van het fonds -komen uit den verkoop van het schatkistpapier, of de be leening er van. Als er veel geld in de open markt is, kan dit papier ook daar worden geplaatst en dan-kan de Nederlandsche Bank het voorschot, dat zij er op gegeven heeft, verminderen. Ik behoef niet direct het ge- heele bedrag van 300 inilli'oen in voorschot te geven. Natuurlijk,zoo vervolgde Mr. Trip blijven de bijzonderheden omtrent de wer king en de resultaten van het fonds geheim, maar de Nederlandsche regeering, die er toezicht op uitoefent, kan door een accoun tant, die de staten van het fonds krijgt, den gang van zaken laten controleeren. Het publiek toont vertrouwen in den gulden. Ten slotte deelde Mr. Trip nog mede, dat, de bij hem ingekomen berichten er op wij zen, dat gevlucht kapitaal in Nederland te rugkeert. Overigens zit er nog heel wat kort kapi taal in het buitenland. Het blijkt, dat Ne derland toch een rijk land is. Naar de mce- ning van Mr. Trip is onze betalingsbalans volkomen in orcle. De geheele vraag van den guldenkoers is in hoofdzaak een psycholo gische kwestie. Op zulk een beperkt terrein als er voor den. gouden standaard was overgebleven, kan de gouden standaard niet spelen, dat heeft geen zin. Daar zijn wij alleen t.e klein voor. Maar het publiek toont vertrou wen in den gvd den. Mr. Trip was zeer tevreden met het ver loop van zaken, nu de beurs weer open is gegaan. Er hebben zich ook geen verschijn selen van onrust voorgedaan. Gewoonlijk gaat in tijden van zenuwachtigheid of van paniek het disconto naar boven, evenals voor prolongatie en call money. Een en ander wijst er op, dat wij de toe komst met vertrouwen tegemoet kunnen gaan. Haagsche politie treedt reeds op Enkele winkeliers gewaarschuwd die de prijs opdreven. De politie te Den Haag heeft, naar aanleiding van ingekomen klachten van het publiek in zake de prijsop drijving, eenige winkeliers gewaar schuwd. Wordt aan deze waarschuwing niet onmiddellijk gevolg gegeven, dan zal, in afwachting van de verdere maatregelen, voor den betrokken winkel een politiepost worden ge plaatst om het publiek te waarschu wen. Aanrijding bracht hem in handen van de politie. De Bussumsche politie arresteerde oen 19-jarige monteur uit Amsterdam die dezer dagen een auto wegnam die voor een hotel te Bussum geparkeerd stond. Later werd de wagen in de Konings laan aldaar teruggevonden. Het jongmensch bleek met de auto naar Hilversum te zijn gegaan, waar hij op den Betonweg een aanrijding had. De aangeredene eischte schadevergoe ding waarop de auto-dief zioh legiti meerde met de zich in den wagen berin dende papieren en verzocht 's avonds bij hem thuis de schade te komen rege len. De aangeredene, een ingezetene van Hilversum, vervoegde zich aan het op gegeven adres doch vanzelfsprekend zon der succes. Toevalligerwijze meldde zich hij de po litie een voorbijganger, die de anrijding gezien had. Deze kon een nauwkeurig signalement van den monteur opgeven met het gevolg dat de politie tot zijn ar restatie kon overgaan. De man ontkende de bedoeling te hebben de auto te stelen, doch haar slechts gebruikt te hebben voor het doen van een uitstapje. Kamer van Koophandel Inschrijvingen Handelsregister van 22 September—29 Sept. 1936. Nieuwe zaken: Texel: N.V. Conservatrix, Zwaanstraat 4, Den Burg. exploitatie van vaste goederen, verstrekken van credieten. Wijzigingen: Nieuwe N i e d o r p: P. Swager, Terdiek B 3, timmerbedrijf en aannemer; overge gaan aan K. Koopman. Schagen: Ch. H. Th. Schmalz, Laagzijde B 23, handel in dames- en heerenklee- ding, meubelen en manufacturen; 'omge zet in een vennootschap onder firma. Zijpe: De Coop. Landbouwersaanlcoopver. annex malerij „De Goede Verwachting", Schagerbrug E 15, veevoedcrhandel an nex graanmalerij; in liq. getreden en overgegaan in: Coop. Aankoop ver. en Graan malerij „De Goede Verwachting" G.A. Een huiselijke twist die met een steekpartij eindigde. Gisteravond heeft in een pand op den Crooswijkschen weg te Botterdam een steekpartij plaats gehad, welke wonder hoven wonder nogal gunstig is afge- loopen. De bewoner, de 56 jarige C. L. kreeg ruzie met zijn 55 jarige vrouw A.M.S. De ruzie liep zoo hoog, dat de man een zakmes greep en de vrouw daarmede bedreigde Op het gillen van de vrouw snelde de 33 jarige havenarbeider H. J. W. een buurman, toe en ontzette de vrouw. De echtgenoot ontstak hierdoor echter zoo in woede, dat hij juist aan het steken ging. Met een steek verwond de hij zoowel de vrouw als den man aan de hand. De buurman en de vrouw zijn gezamenlijk nar het ziekenhuis aan den Bergweg gegaan waar zij behandeld zijn De politie heeft L. ingesloten en het zak mes in beslag genomen. ZIJ STAKEN ONVERWACHTS MET HUN AUTOPED DEN WEG OVER Op den rijksweg tussohen Nispen en Roosendaal zijn gisteravond omstreeks zeven uur twee kinderen, het elfjarig zoontje en het driejarig dochtertje van den landbouwer A. Bak, die met een autoped plotseling den weg overstaken, aangereden door eenuit de richting van de Belgische grens komende auto, be stuurd door den heer Sw. uit Haarlem. De kinderen werden op verschillende plaatsen, vooral aan het hoofd, vrij ernstig gewond en men vreesde, dat zij bovendien inwendige kneuzingen hadden bekomen. Dokter Brabers uit Roosendaal verleende deeerste hulp, waarna de kleinen naar het ziekenhuis Charitas te Roosendaal zijn vervoerd. De politie heeft een onderzoek ingesteld Van de cel naar het ziekenhuis Arrestant slikte een vork in Gistermiddag had in het arrestanten lokaal der gemeentepolitie te Venlo een eigenaardig incident plaats. De 36-jarige zwerver H afkomstig uit Rotterdam die Maandagavond onder verdenking van diefstal van een rijwiel in het arrestan tenlokaal was opgesloten, slikte gister middag, toen hem het eten werd ge bracht, zijn vork in. Te voren had hij den steel van de vork afgebroken en het andere gedeelte, waaraan de tan den zitten, door zijn slokdarm naar binnen laten verdwijnen. Al spoedig kreeg de man het erg benauwd en belde om hulp. Hij vertelde wat hij ge daan had, waarna een dokter werd ont boden. Op diens advies werd H. naar het R.K. ziekenhuis overgebracht waar men na opname van een röntgenfoto kon vaststellen dat de vork zich werke lijk in den slokdarm van den man be vond Langs operatieven weg zal men trachten het voorwerp te verwijderen. Bij ondervraging door den inspecteur van politie gaf H. als motief voor 25jn daad op, dat hij overspannen was. Hij was pas kortgeleden uit een gevangenis in Duitschland ontslagen. Gelijktijdig be kende hij zich aan den fietsendiefstal, te hebben schuldig gemaakt. Hij had het rijwiel te Eindhoven ontvreemd. Maatregelen tot behoud der kleine bedrijven Opheffingen: Callantsoog: J. H. C. Kakebeeke, Dorp A 90, hoenderpark „Catharina". INSTALLATIE COMMISSIE VAN ADVIES DOOR DEN MINISTER VAN LANDBOUW. Zaterdag 26 Sept. heeft in een der zalen van het departement van Landbouw en Visscherij de installatie plaats gevonden van de commissie van advies van den dienst voor de kleine boerenbedrijven. De Minister van Landbouw en Visscherij, Dr. L. N. Deckcrs, sprak daarbij een rede uit, waarin hij allereerst er op wees, dat toen hij ruim een jaar geleden optrad als minister van landbouw en visscherij, hij zich voornam, bijzondere aandacht te schen ken aan het lot van den kleinen boer, wijl de behartiging van het algemeen welzijn eischt, dat de overheid zich niet. in de laat ste plahts het lot aantrekt van hen, wier welzijn het meest wordt bedreigd, de econo misch zwakken. De Nederlandsche landbouw aldus de bewindsman heeft tot dubbele taak den genen die er in werkzaam zijn, een redelijk bestaan te verzekeren en voedsel en grond stoffen voort te brengen ten behoeve van de niet-landbouwende bevolkingsgroepen. Hij zal die taak beter kunnen vervullen, naar mate het getal van hen die onder redelijke voorwaarden in den landbouw werkzaam zijn, grooter is. Hulp aan de zwakken komt dus niet alleen dezen, maar ook den sterken ten goede. Volgens de tellingen van 1930 bezat Ne derland 175.000 zelfstandige landbouwers, die tezamen 2 millioen II.A. grond gebruik ten. 30 pet. van deze zelfstandige landbou wers hadden een bedrijf van 5 H.A. of min der. Enkele cijfers, die duidelijk doen zien, van welk een beteekenis het kleine land bouwbedrijf in Nederland is en boe groot het.aantal landbouwers is, die voor de cri sis een zelfstandig bestaan konden vinden in het kleine landbouwbedrijf. De Minister wees vervolgens op de soc'iale waarde van den kleinen landbouw, op den schat van volkskracht en volksgeluk in de gezinnen van onze eenvoudige, hardwer kende kleine boeren, waarom ook het be houd van dozen nationalen schat doel is van den ingestelden dienst voor de kleine boe renbedrijven. Zou zulk een dienst reeds in normale tijden van onmiskenbaar nut zijn, de crisis .maakte zijn instelling, naar 's mi nisters meening, bepaald noodzakelijk. Het valt immers niet te ontkennen, dat de kleine landbouwbedrijven uit de- crisis maatregelen naar verhouding minder pro fijt trekken dan de groote. De minister dacht zich als bijzonder toe te passen mid delen verzachting van sommige beperkings maatregelen, bedrijfssteun binnen de gren zen van het financieel mogelijke, deugde lijke voorlichting, gericht op aanpassing van de bedrijven aan de gewijzigde omstan digheden. Omtrent de meest doelmatige toepassing van deze en wellicht nog andere middelen hoopte de minister van de com missie voorlichting te mogen ontvangen. Antwoord voorzitter commissie. De voorzitter der commissie van advies, ir. A. Roebroek, directeur-generaal van den landbouw, antwoordde met een rede. waaraan wij hel volgende ontlecnen. Ir. Roebrock zegde den minister dank, dat hij de commissie persoonlijk wilde instal- leeren. om vervolgens te wijzen op de moeilijke taak, der commissie opgelegd, n.1. den minister bij te staan in het zoeken naar middelen, die kunnen leiden tot be houd der kleine boerenbedrijven in dit zoo mociliike tijdsgewricht. Moeilijk ook in zichzelf, omdat het in zicht in de samenstelling van bet kleine boerenbedrijf nog niet voldoende scherp is. Wanneer er verschillend over het kleine boerenbedrijf geoordeeld wordt, dan is dit in het bijzonder toe te schrijven aan bet feit, dat meestal de beschouwingen rusten uitsluitend op bet waarnemen in een om geving van beperkten omvang, vandaar ook dat een rijke verscheidenheid van middelen naar voren wordt gebracht, om het kleine bedrijf te redden. Het kleine bóeren-vraagstuk is een problemenvra'agstuk op bijna elk ter rein. Uiteraard moet, aldus ir. Roe broek, de arbeid der commissie afge stemd zijn op het behoud van het be staande, niet op bevordering van het kleine boerenbedrijf. .Over een der middelen die naar voren worden ge bracht, bestaat volstrekte eenstem migheid, n.L het middel der voorlich ting. Rationaliseerïng van het kleine bedrijf heeft een blijvende waarde. Het is een moeilijke opdracht, ook deze groep van .landgebrui kers binnen de practische voorlichting te brengen. Tenslotte wees de heer Roebroek er op, dat de arbeid niet alleen moeilijk is in zichzelf, maar ook, omdat hij verricht moet worden in dezen tijd, met zijn ken merkend gebrek aan geldmiddelen. Verwachting: zwakke tot matige, wes telijke tot noordelijke wind, gedeelte lijk bewolkt, weinig of geen neerslag, weinig verandering in temperatuur. Verdere vooru i t zi c h t en: weinig verandering. Hierboven BAROMETERSTAND v. HEDENMORGEN 8 UUR: 769. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 11 gr. C. is 52 gr. F. UW BRIL STUK? Opticien TERLEP repareert vlug goed goedkoop '8 Hoogzijde 103 Scliagen WIELRIJDER VERLOOR DE MACHT OVER HET STUUR Met het hoofd onder een au- towiel. Gistermiddag is te Boskoop de 45- jarige slager A. van der H. onder een. vrachtauto geraakt en op slag gedood Van der H. die op de fiets de macht over zijn stuur verloor, reed tegen een. huis en smakte daarna tegen de straat. Op hetzelfde moment naderde een vracht auto. Ondanks de pogingen van den chauffeur om een aanrijding te voorko men, kon hij niet verhinderen, dat een wiel van de auto over het hoofd van het slafchtöfïêr ging. Den dhdilffèur treft dan'óók geen schuld. Van der H. laat een vrouw en twee kinderen achter RECHTBANK Drie weken geeischt Een werklooze „koopman" noemt de dagvaarding hem, stond gister in hoó- ger beroep voor het Hof te recht. Het is het oude euvel: een handige reiziger heeft hem een nieuwe blinken de, zuigende en vegende stofzuiger aan gepraat. Natuurlijk op afbetaling. Ruim f 100zou hij na maanden en maanden in totaal moeten afdragen* voor hij dit kostbaar huishoud voorwerp zijn eigendom zou mogen nomen. Op zer- ker oogenblik, heel kort na het teckenen van het contract en het storten van f25 was de nood in het gezin hoog gestegen De stofzuiger, waarschijnlijk het eenige waardevolle voorwerp in het armoedige werklóozengezin, wordt verkocht. Twee en twintig gulden vijftig ontvangt deze „koopman" en korten tijd later hoort hij zich wegens verduistering tot drie weken veroórdeelen. De rechter heeft blijkbaar hij 'de strafmaat al rekening ge houden met de wijze waarop de man is overgehaald om het huurkoopcontract te teekenen en waarhij een werklooze zich verplicht ruim f 100— op te bren gen. Hij is in hoóger beroep gekomen: de straf is naar zijn meening te hoog. Geen oogenblik voelt hij de verkoop als „verduistering" Tegen een vriend had hij dan ook gezegd: „Als ik maar doorbe taal. maken ze me niets" De President houdt hem de cijfers nog eens voor: U kocht die stofzuiger op afbetaling voor f103.U betaalde den volgenden maand f 5.— en verkocht korten tijd later de stofzuiger'voor f 22.50. Vérd.: „Ja..dat is wel zoo, maar ik had geen eten! Pres.: „Ik vind het een brutale ver duistering Verd. vertelt dan hoe de stofzuiger- colporteur hem heeft overgehaald een contract van ruim f 100.te teekenen „De eerste maanden zou ik uitstel van betaling krijgen, als ik maar teekendë" De procureur-generaal mr. Versteegh vindt de straf door den politierechter opgelegd, juist: drie weken gevangenis straf. Het hof zal beraadslagen en over veertien dagen uitspraak doen.

Schager Courant | 1936 | | pagina 2