Uitvoering van de wet Het verhaal van den postconducteur tegen prijsopdrijving Verlaging Zuivelsteun Circulaire van den minister aan de burgemeesters Hamsteren is strafbaar Gevolgen van de monetaire maatregelen Tegen onredelijke wonin guitzetting Arbeider onder tractor vermorzeld De Canadeesche v ij f 1 i n g Zaterdag 3 October 1936 Tweede blad 's-Gravenhage. De minister van bin- nenlandsche zaken heeft de volgende circu laire aan de burgemeesters gezonden: Op 30 September j.1. is afgekondigd de wet van den zelfden datum, houdende tijde lijke maatregelen tot het tegengaan van prijsopdrijving. De wet is in het staatsblad opgenomen en onmiddellijk in werking ge treden. Zooals uit de artikelen 1, 2 en 3 blijkt, kunnen door de regeering op verschillend gebied regelingen inzake prijzen worden .vastgesteld. Daarnevens verbiedt artikel 4 prijsopdrij ving voor die gevallen, waarvoor de arti kelen 1, 2 en 3 niet zijn toegepast. Zoolang beschikkingen, als in de genoemde wetsarti kelen bedoeld, niet zijn genomen, geldt ar tikel 4 dus ten aanzien van alle goederen, idiensten en huren. De beide maatregelen vinden in de voor naamste plaats hun sanctie in artikel S .van de wet. Voor wat het toezicht op de na leving van artikel 4 betreft, vestig ik er de aandacht op, dat, zooals trouwens ook uit de officieele stuk ken betreffende de wet blijkt, niet elke prijsverhooging zonder meer als prijsopdrijving kan worden aange merkt, doch dat daarvan slechts dan sprake is, indien de verhooging niet als een noodzakelijk uitvloeisel van de op monetair gebied geno men maatregelen kan worden be schouwd. Elk geval zal dus op zich zelf moeten worden bezien. Zoo is het mogelijk, dat tengevolge van Ihoogere inkoopsprijzen de verkooper voor de noodzaak wordt gesteld ook zijnerzijds de prijzen te verhoogen. Blijft zulk een ver hooging binnen redelijke grenzen, dan is prijsopdrijving niet aanwezig. Bij twijfel verdient het aanbeveling, dat men zich, naar gelang van het geval, direct in ver binding stelt met een der departementen ,van handel, nijverheid en scheepvaart, van landbouw en visscherij of van sociale zaken, welke departementen alle telefonisch te be reiken zijn onder letter „G." Ik stel er prijs op hieraan toe te voegen, dat ik anderzijds gaarne zal zien, dat in duidelijk aanwijsbare gevallen van prijsop drijving met kracht wordt opgetreden en dat alsdan niet wordt volstaan met een waarschuwing, doch de de politie-ambtena- ren aanstonds ingrijpen door het opmaken van proces-verbaal. Naast de hiervoor besproken voorziening opent artikel 5 van de wet de mogelijkheid voor den burgemeester der gemeente tot een onverwijld ingrijpen ingeval van ver denking van overtreding der artikelen 1 en 4. „Ik moge er de aandacht op vestigen, dat de wet uitdrukkelijk van „gegronde" ver denking spreekt, hetgeen dus wil zeggen, dat slechts dan tot inbezitneming kan worden overgegaan, indien het zoo goed als zeker is, dat in strijd met de in een ministerieele beschikking als bedoeld in ar tikel 1 gegeven voorschriften wordt gehan deld of wel een prijsverhooging van goe deren, waarvoor zulke voorschriften niet gelden, geheel of gedeeltelijk ongemotiveerd is te achten. Het tweede lid van artikel 5 kent eenzelf de bevoegdheid toe ingeval, zonder gegron de redenen of in strijd met het doel der wet, geweigerd wordt te verkoopen. Als voorbeeld van gegronde redenen kan wor den genoemd een poging tot hamsteren door afnemers. Voor de goede orde wijs ik er op, dat elke inbezitneming ingevolge het bepaalde in lid 1 en lid 2 van artikel 5, slechts die soort van goederen mag omvatten, ten aanzien waarvan de verdenking van prijsopdrijving bestaat. De inbezitneming kan zonder eenige for- INBRAAK IN MEUBELMAGAZIJN maliteit geschieden, wel bepaalt de wet, dat door de gemeente schadeloosstelling ver schuldigd is, welke schadeloosstelling vooraf moet betaald zijn of voor welke betaling vooraf zekerheid moet zijn gesteld. Omtrent de wijze van voorafgaande zekerheidstelling, welke figuur naar ik vermoed wel uitzonde ring zal blijven, zullen bij Kon. Besluit nog nadere regelingen worden vastgesteld. De in bezit genomen goederen worden door den burgemeester zonder verwijl op door hem te bepalen wijze ter beschikking gesteld van de bevolking of bepaalde groe pen der bevolking en wel ten hoogste tegen de officieel geldende c.q. normale prijzen. De uitdrukking, „bepaalde groepen der be volking" maakt b.v. mogelijk in geval van inbezitneming van goederen bij den groot handel deze ter beschikking te stellen van de daarvoor in aanmerking komende detail listen in de gemeente. Indien door u bijzondere ervaringen wor den opgedaan bij de handhaving der wet, dan wordt u verzocht daarvan regelmatig meedeeling te doen aan het daarvoor in aanmerking komend departement, terwijl voorts aan die departementen gaarne perio diek opgave wordt ingewacht van de geval len, dat proes-verbaal werd opgemaakt of uwerzijds tor handhaving van de wet andere maatregelen werden genomen. Voorts hou den de departementen zich aanbevolen voor alle mededeelingen en aanwijzingen, welke voor een goede uitvoering der wet van nut kunnen zijn. Gisternacht is in het meubelmaga zijn van den heer H. Kleinpenning, ge legen naast de woning in de dorps straat te Zeddam ingebroken Toen de echtgenote van den heer K. gister morgen het magazijn wilde binnengaan bemerkte zij, dat het slot slechts een maal was omgedraaid. Bij nader on derzoek bleek, dat ongenoode gasten zich toegang tot het magazijn had den verschaft en daaruit dekens, tafel kleedjes. lakens, enz. een gezamenlijke waarde vertegenwoordigende van ruim tweehonderd gulden hadden ontvreemd Bijks- en gemeentepolitie hebben het (Onderzoek in handen. STIJGING DER BLOEMPRIJ- ZEN. TELEGRAM AAN MI NISTER COLIJN. Rotterdam. Het volgende telegram is gestuurd aan den voorzitter van den mi nisterraad, Dr. H. Col ij n: „De gezamenlijke bonden van bakkerspa troons en de cooperatiebesturen te Rotter dam vestigen de aandacht van uwe Excel lentie op de scherpe stijging, welke de blocmprijzen de laatste maanden hebben ondergaan, welke hooge prijzen, thans vijf tien gulden, het onmogelijk maken, de broodproductie zonder belangrijke verliezen te onderhouden. Reeds voor de monetairemaatregelen was een broodprijsverhooging noodzakelijk, thans is die verhooging onontkoombaar, waarom uwe Excellentie wordt verzocht, maatregelen te nemen, opdat de blocmprij zen ten spoedigste worden verlaagd." RESTITUTIE BIJ UITVOER VAN EIEREN. VOORDEELI- GER GEWORDEN OM EIEREN NAAR ENGELAND TE EXPOR TEEREN. Tengevolge van het verbod van den uit voer van goud, is het voor de Nederlandsche exporteurs van eieren voordeeliger gewor den, om naar Engeland te exporteeren. Het gevolg zou kunnen zijn, dat de prijs van het ei op de binnenlandsche markt tot een voor den verbruiker te hoog peil zou stijgen van daar dat het gewcnscht is, het bedrag van de graanrechten, dat bij uitvoer wordt ge restitueerd te verlagen, evenwel met inacht neming van een volledige vergoeding aan den pluimveehouder, van het bedrag waar mede de buitenlandsche voederprijzen zijn gestegen. In verband met een en ander is de res titutie die tot nu toe voor kippen- en eend eieren was vastgesteld resp. op 85 cent en 50 cent, bepaald op 60 cent en 40 cent per 100 stuks. Bij het beschouwen van den loop der eierprijzen in de naaste toekomst, dient er rekening mede te worden gehouden, dat ten gevolge van de gëringe productie in het na jaar steeds een prijsverhooging pleegt in te treden. 's-Gravenhage, Naar wij vernemen is de indiening van een wetsontwerp tegen onredelijke wo ninguitzetting, hetwelk reeds vrijwel gereed gekomen was, als gevolg van de gewijzigde omstandigheden op monetair gebied, opnieuw in over weging genomen. Van 2.24 cent Bij de aanstaande kroningsfeesten in En geland zal men veel nieuwsgierigen zich zien voortbewegen op 30 c.M. hooge stelten van licht metaal, welke aan de voeten kun nen worden vastgegespt. Het nieuwe arti kel, waarvan men een groote verkoop ver wacht, ziet men hierboven afgebeeld. op 2 cent per K.G. In aansluiting op de gedane mede- deeling, dat de uitkeering over de tot zuivel- en melkproducten verwerkte melk zal worden verlaagd, vernemen wij van bevoegde zijde, dat deze uit keering met ingang van Zondag 4 October a.s. wordt verlaagd op basis van 2,24 cent tot 2 cent per kg. melk met een vetgehalte van 3,2 pet. De thans vastgestelde nieuwe uit keering stemt overeen met een toe slag van 52,5 cent per kg. boter en 62,5 cent per kg. melkvet, aanwezig in zuivel en melkproducten. Bij verwerking van melk tot boter, zoodanig, dat uit 100 kg. melk van 3,2 pet. vet 3,60 kg. boter verkregen wordt, zal de uitkeering hierop dus 3.60 X f 0.525 is f 1.89 per 100 kg. melk bedragen. DOOR VERZAKKING SLOEG HET GEVAARTE ACHTER WAARTS OVER DEN KOP, DEN BESTUURDER TOTAAL VERPLETTEREND. Te Westerbork in Drente heeft Donderdagavond een ernstig onge val plaats gehad, waarbij de 38-ja- rige gehuwde arbeider J. V. G. Ot- tens, afkomstig uit Tweede Eloêr- mond om het leven is gekomen. Ot- tens, die als loonploeger met een tractor bij het ontginnen van heide veld te Westerbrok werkzaam was, wilde na afloop van zijn werkzaam heden een blootgekomen zeer groote veldkei verslepen. Daarbij moest hij een greppel passeeren. Toen de trac tor reeds hier over heen was, is de grond aan het verzakken gegaan, waardoor de wagen achterwaarts over den kop sloeg, terwijl O., daar onder terecht kwam. Het duurde ge- ruimen tijd voordat men den zwa- ren wagen omhoog had kunnen wer ken. Het lichaam van O. was totaal vermorzeld. DIE DE ERNSTIGE BOTSING OP DEN ONBEWAAKTEN OVERWEG NABIJ DALFSEN MEEMAAKTE. „Groote stukken hout en ijzer vlogen rakelings langs mij heen" Groningen, 2 Oct. Na de ernstige bot sing, welke Donderdagavond op den onbc- waakten overweg te Berkum, nabij Dalfsen, tusschen een vrachtauto geladen met cylin- ders Buta-gas en den sneltrein Amsterdam —Groningen heeft plaats gehad, tengevolge waarvan de vrachtautobestuurder werd ge dood en de machinist en stoker van den trein ernstige brandwonden opliepen, heb ben wij gisternacht, nadat de trein om 1.05 uur het station Groningen was binnengere den, een 'onderhoud gehad met den postcon ducteur. De man, die nog sterk onder den indruk was van hetgeen hij had meege maakt, vertelde: „Als gewoonlijk was ik bezig met het sorteeren der poststukken toen ik het liep ongeveer tegen kwart over zeven, een hevige schok voelde. Ik greep mij vast aan de postzakken en zag dat vlammen sloegen langs en tegen de ruiten, gevolgd door het geluid van hevige explosies. Toen ik in allerijl de deur opende, teneinde uit den wagen te springen, vlogen groote stukken hout en ijzer mij ra kelings voorbij. Geen wonder dat ik dacht: „Jongens daar gaan we". De trein stopte vrijwel onmiddellijk en door den schok viel ik en kwam aan den kant van den weg te liggen. Ik had mij niet bezeerd en keek om mij heen om te zien wat er gebeurd was. Onder de postzakken zag ik een groot brandend voorwerp liggen. Met nog iemand snelde ik er naar toe en zoo goed en kwaad als het ging kregen wij het brandende voorwerp onder den postwagen vandaan en brachten het naar den kant van den weg, toen er op eens geroepen werd: „Pas op, dat ding ontploft". Wij hadden het juist losgelaten, toen de groote cylinder, die naar later bleek met Buta-gas gevuld was, onder een hevige knal uit elkaar vloog. Ik heb nog den machinist en den stoker gezien die met brandwonden overdekt wa ren. De stukken vel hingen aan hun han den en armen. Beide mannen leden veel pijn. Uit den aard der zaak heerschte er een groote ver warring, welke nog verergerd werd door de steeds weer voorkomende ontploffingen. Overal lagen en stonden de reizigers. Na 'n ingesteld onderzoek bleek wonder boven wonder niemand gewond te zijn. De auto met de Buta-gas cylinders kwam uit Schiedam. Hij vervoerde ongeveer een vijftigtal van deze cylinders. De wagen is geheel in vlammen opgegaan. De chauffeur s op slag gedood. Toen ik de vlammen langs de ramen van mijn wagon zag lekken kon ik niet denken, er zoo goed te zullen afkomen". De spoorlijn over 300 meter ern stig beschadigd. Doordat, zooals gemeld, de opruimings werkzaamheden Donderdag terstond .met kracht zijn ter hand genomen, slaagde men er in, omstreeks half twaalf, één lijn weer vrij te maken, zoodat, kort na dat tijdstip, het treinverkeer weer voortgang kon vin den. Sinds gistermorgen acht uur is ook de andere lijn weer vrij. Daar deze echter ernstig beschadigd werd over een afstand van ongeveer 300 meter waren vrijwel alle bouten er af gewrongen heeft het verkeer hierover thans met zeer beperkte snelheid plaats. Ons relaas van gister behoeft in zooverre nog een verbetering, dat de auto, waarmede de aanrijding geschiedde, niet toebehoort aan de firma Buttinger te Zwolle, doch aan de N.V. Buta-gas te 's-Gravenhage, van wel ke zaak de firma Buttinger depot-houdster is. Het slachtoffer, de 44-jarige A. de Ko ning uit Nieuwenhoorn in Zuid-Holland, was gehuwd en vader van één kind. De machinist, de heer Huisman en de stoker, de heer Van Dijken, beiden uit Gro ningen, die thans nog in het Sophia-Zie- kenhuis te Zwolle worden verpleegd, maak ten het gistermorgen, naar omstandigheden, goed. DOOR ELECTRISCHE STROOM GEDOOD De 15-jarige J. H. te Ginneken is gistermorgen om half elf bij het leggen van eleotrische spanningen in de cen trale werkplaats voor jeugdige werk- loozen te Breda in aanmerking geko men met een der draden De jongen was op slag dood RECHTBANK. VALSCHE KASSABONNEN. Zware straffen geëischt. Amsterdam. Eenige maanden geleden stonden vijf vrouwen terecht die een hazar voor een belangrijk bedrag hadden bena deeld, doordat zij met valsche stempels kassabonnen afstempelden en de goederen zonder betaling in ontvangst namen. Vier vrouwen werden tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld, waarvan vier maanden voorwaardelijk. De vijfde vrouw was niet ter zitting verschenen, wegens ziekte; zij stond veertien dagen geleden terecht en hoorde zich gister tot eenzelfde straf veroordeelen. Hoogconjunctuur fc Callander Nog steeds staan de Canadee sche meisjes Dionne in het mid delpunt van de belangstelling. Het aantal bezoekers is nog niet gedaald en de stad Callan der profiteert er van. Wat zich iederen dag te Callander, in de Staat Ontario afspeelt, spot voor Europeesche begrippen met iedere beschrijving. De stemming, die aldaar heerscht, zou men het best kunnen vergelijken met een uiterst opgewekte carnavalstemming Iedere dag arriveeren karavanen nieuwsgierigen en duizenden men- schen verdringen zich voor het huis, waar de vijfling woont. Volgens voorzichtige ramingen, zouden thans reeds ongeveer 750.000 menschen de reis naar Callander ondernomen heb ben, om de vijfling te bezichtigen. Eenige duizenden kiezelsteentjes zijn door de bezoekers uit den tuin mee genomen als relikwie! Het zaken leven maakt een ongekende opbloei mee. Huizen en terreinen worden te gen exhorbitant hooge prijzen ver kocht. Restaurants, hotels en pensi ons komen plaatsen te kort om alle gasten te herbergen. De werkloos heid is bijna geheel verdwenen. Overigens gedragen de belangstellende bezoekers zich zeer rustig. De ouderen on der hen kijken zeer aandachtig toe en de meesten hebben tranen van ontroering in de oogen. Vrouwen, die op de speelplaats naar de kinderen keken en zagen, hoe deze 1 over ijzeren stangen klommen, vielen flauw. Reeds bij de „ochtendvoorstelling" verzamelen zich ongeveer 2500 menschen, teneinde de vijfling bij het spel gade te slaan. In de namiddag ziet men ongeveer eenzelfde menigte. Hun niet stof bedekte auto's staan op de verschillende parkeer plaatsen van het stadje. Zon- en feestdagen is het aantal bezoekers nog veel grooter. Bij sommige „voorstellingen" kon men de nummerborden der auto's van één en der tig staten tellen! Bijna iedereen, die de „voorstelling" der Dionne-vijfling verlaat, bezit de vaste overtuiging een der grootste sensaties ter wereld meegemaakt te heb ben. Intusschen brengen de beroemde meis jes hun dag door met spelen, eten en sla pen, evenals gewone kinderen. Van de ge weldige belangstelling, die er voor haar be staat, bemerken zij zoo goed als niets. Het is half zeven 's morgens. Plaats van handeling: de hoofdstraat van Callander. De winkeltjes waar men prentbriefkaarten en souvenirs kan koopen, zijn nog niet open Evenmin de garages en de benzinepomp stations. Dit is ook in het geheel niet noo- dig, want de „eerste voorstelling" vindt pas om half tien plaats. De straat is verlaten en stil, in de hotels en pensions is nog alles rustig. Iedere kamer en ieder bed, dat in een omtrek van tien mijlen voor touristen be schikbaar is, is bezet. Hetzelfde geldt voor North Bays, een stad van 17.000 inwoners en drie hotels. Aldaar is sinds Juni iedere ka mer dagelijks bezet geweest. Thans komen eenige stoffige auto's de hoofdstraat binnen rijden. Zij volgen een wegwijzer, die hen tot aan het Dafoe-kindertehuis de weg wijst. De inzittenden der auto's rekken hun hals uit, wanneer zij de villa van Dr. Dafoe passeeren. Omstreeks half acht worden de auto's talrijker. Om acht uur kan men reeds van een stroom van auto's spreken. Om half negen is het een corso geworden! Sommigen stallen hun auto in een garage, anderen parkeeren hem op een der vele parkeerplaatsen, terwijl weer andere doorrij den tot aan het kindertehuis van Dr. Da foe. De weg naar het kindertehuis is breed en geasfalteerd, een groote verbetering, ver geleken bij de toestand, zooals deze nog in Mei 1934 was. Links en rechts van deze weg zijn de winkeltjes, waar men souvenirs en versnaperingen kan koopen, als padde stoelen uit den grond verrezen. Alles is hier nieuw en modern. De eenige uitzondering hierop is het huis der Dionne's, waar de vijfling twee jaar geleden geboren werd. Dit huis bevindt zich nog in denzelfden toestand. Om half negen, dus een uur voor de aan vang van de „eerste voorstelling", zijn reeds meer dan tweehonderd automobielen in de omgeving geparkeerd. Het parkeeren even als de „voorstelling" is geheel gratis, doch prentbriefkaarten, souvenirs en versnape ringen moeten met duur geld betaald wor den. Langs het hooge hek, dat het kinder tehuis van den straatweg scheidt, hoopen zich de menschen samen, teneinde een glimp op te vangen van de vroolijk spe lende meisjes, die zich van hun beroemd heid nauwelijks bewust zijn. De menschen staan in een reusachtige file opgesteld. Precies half tien gaat het hek open en langzaam zet zich de groote menschenmassa in beweging. In het voorbij gaan neemt een ieder een kiezelsteentje uit een daarvoor speciaal geplaatste ijzeren pot. Deze steentjes dienen als aandenken e\n ook wel als talisman voor vruchtbaarheid. In de tuin wordt de stroom bezoekers in tweeën gesplitst en worden de menschen langs een soort galerij geleid, die zich rondom de speelplaats der kinderen be vindt. De vijf zusjes zijn precies hetzelfde aangekleed. De eene dag dragen zij groene jurkjes, dan weer eens blauwe, ook wel rosé jurkjes. Zij spelen lustig met elkaar. Zij klimmen over tonnetjes, rijden op hob belpaarden, trekken elkaar ook wel in een klein wagentje voort, kortom de kindertjes spelen als alle andere kinderen. Onder het oog van de politie mag het publiek een kwartier toekijken. Dan klinkt de stem van een Canadeesche politie-agent: „Nog een laatste blik op de kindéren en dan... door- loopen alstublieft!!" De bezoekers verlaten de tuin en velen begeven zich thans naar de winkel van Mrs. Dionne, waar zij verschillende souve- nirtjes koopen kunnen. Ook hier is het hoogconjunctuur. De tien verkoopers en verkoopsters komen handen te kort om de talrijke klanten te helpen aan prentbrief kaarten, notitieboekjes, potlooden. penhou ders, aschbakjes en nog tal van an'ln-e snuisterijen, die alle voorzien zijn van de afbeelding van de vijf Canadeesche meis jes. (v. d.)

Schager Courant | 1936 | | pagina 5