jVu slecAts cent CDe. prijs is v&rtcLaxjxi f jJe rrericing. is verJwvgel/ CLkkers Auto-ongeluk met Middenstand in het gedrang verstrekkende gevolgen Wijziging io de steunregeling Geen verhooging Dorp Nispen in het donker Duitsche schoener gestrand "Vbvï de Morst" „Solliciteeren is nutteloos" HUIDUITSLAG met jeuk die dol maakt veroorzaakt vurige wond KLOOSTERBALSEM Zaterdag 3 October 1936 Derde blad Dronken autobestuurder rijdt tegen transformatorhuisje Geen persoonlijke ongeluk ken. Nispen Op den rijksweg Nispen Roosendaal is gisteravond omstreeks fcwart voor negen een auto, die uit de richting, van de Belgische grens kwam jnet een ontzettende vaart volgens poggetuigen meer dan 100 km. per uur mm uit de bocht gevlogen en tegen een transformatorhuisje gebotst. Vervol gens reed de auto door een sloot, door een heg en kwam tenslotte tot stilstand OP het erf van de boerderij van den landbouwer Hektors, De auto, welke pas nieuw was, tverd geheel in elkaar gedrukt, 'doch als door 'n wonder hieven de heide inzittenden ongedeerd De wagen werd bestuurd door den heer Matthijssen uit Roosendaal, terwijl als passagier in den wagen meereed de heer de Vet uit Ouden bosch. Bij het transformatorhuis- 'je stond een dienstdoende agent, We ternauwer nood aan een vree- selijk ongeluk ontsnapt is. Toen hij van zijn eerste schrik hekomen was en proces-verhaal ging opmaken, kwam hij tot de ont 'dekking, dat zoowel bestuurder als medepassagier zwaar aan hacchus hadden geofferd. iDe agent waarschuwde ook de po litie van Roosendaal, die spoedig larriveerde De chauffeur werd in verzekerde bewaring gesteld en de auto in be slag genomen. Het ongeluk had echter nog meer - 'gevolgen Daar ht transformatorhuisje geheel onzet was, was met een slag het geheele dorp Nispen in het donker gezet En de verwoesting bleek van dien aard te zijn, dat het zich liet aanzien dat pas na verloop van enkele dagen de storing verholpen zou kunnen wor den. Niet alleen, dat hierdoor het dorp nog eenige dagen in het donker zal zitten, doch in enkele fabrieken, waar electrisohe machines worden gebruikt zal niet gewerkt kunnen worden. Wij vernamen nog dat de bestuurder wel tegen derden was verzekerd, zoodat ideze verstrekkende gevolgen van het ongeluk waarschijnlijk door de verze kering zullen worden gedekt Hij was echter niet verzekerd voor de auto zelf, die geheel nieuw was en idie thans vrijwel geheel is vernield. Oogenblikkelijk is vanmorgen met de herstelwerkzaamheden van het trans formatorgebouwtje begonnen. De zwaar gehavende auto is door een takelwagen uit Roosendaal in den loop van den naoht weggesleept. De chauf feur is in Roosendaal in arrest ge steld Bij Terschelling aan den grond geloopen. Gistermorgen is op de Noordergronden bij Terschelling het 3500 ton groote, met meel geladen Duitsche motorschip „Emma" ge strand. Het schip was uit Wismar vertrok ken met bestemming voor Keulen. Door den noordoosten wind stond er veel branding en werd de positie van het schip critiek. De motorreddingboot „Brandaris" van de Noord en Zuidhollandsche reddingmaatschappij voer daarop ter assistentie uit onder schip per P. Tot. Het mocht de bemanning geluk ken de. uit drie man bestaande equipage van boord te halen. De „Emma", welke in Dorbusch thuis (behoort en onder kapitein Ebeling varat, zit ongunstig op de banken. De „Texel" en de „Oceaan", twee sleepbooten van de firma Doeksen, zijn uitgevaren om te trachten bij hoogtij het schip los te sleepen. De „Emma" vlot gesleept. Nader uit Terschelling: Het Duitsche motorscheepje Emma, dat gisterochtend op tie Noordergronden was vastgeloopen, is gisteravond omstreeks negen uur vlot ge trokken door de sleepbooten Texel en Oce aan van de firma Doeksen. Het vaartuig is &o haven van Terschelling binnepgesleept. VOORSCHRIFT BETREFFENDE DE STANDAARDLOONEN VOOR LOOPIG OPGESCHORT De regeling in de plaats van den huurbijslag De regeeringsdienst deelt het volgen de mede: Een dezer dagen is, in aansluiting op hetgeen door den Minister-President daaromtrent in de Tweede Kamer werd verklaard, door den Minister van soci ale zaken bekend gemaakt, welke rege ling in de plaats van den huurbijslag is getroffen. Bij de circulaire van 31 Juli, waarin de herziening van de steunregeling, welke 13 September jl. in werking trad is hervat, is, behalve de gewijzigde re geling van den huurbijslag, o.m. nog opgenomen een bepaling omtrent vast stelling van standaardloonen voor ar beiders, die langdurig werkloos zijn. Uit overweging, dat, tengevolge van de wijziging in de monetaire positie, eenige werkverruiming tot stand zal komen, heeft de Minister van sociale zaken besloten ook in dit laatste voor schrift wijziging n te brengen. Deze wijziging komt hierop neer, dat de bepaling wordt opgeschort voor arbeiders, die uitsluitend ten gevolge van gebrek aan werkgele genheid op steun aangewezen zijn geweest, en omtrent wier bereid heid tot arbeiden geen twijfel bestaat Immers deze hebben thans de kans om weer aan den arbeid te komen De regeling tot vaststelling van stan daardloonen zal echter van kracht blijven voor die ondersteunden van wie is gebleken of moet worden aangeno men dat hun langdurige werkloosheid moet worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat zij niet of niet vol doende naar werk omzien. Zal dus eenerzijds het voorschrift betreffende de standaard'loonep. wor den opgeschort voor zoover de arbei ders betreft die weliswaar reeds gerui- men tijd werkloos zijn, doch die niette min geen prikkel tot het zoeken van werk behoeven, anderzijds zullen de bedragen der vastgestelde standaard loonen, waar de regeling uitsluitend voor de beroepswerkloozen en in het algemeen voor diegenen die op den steun blijven leunen, zal gelden, wor den verlaagd. Waar aan de regeling een ander karakter zal worden gegeven, heeft de minister, in afwachting van de nadere ten deze aan de gemeenten te geven voorschriften, besloten, de regeling der standaardloonen met ingang van 4 October ek. voorloopig op te schorten. Richtprijs tarwe Wel eenige bracht. wijziging aange- Naar aanleiding van de verschillende ver zoeken, tot den Minister van Landbouw en Visscherij gericht, om den richtprijs van tarwe, welke f 9 bedraagt, te verhoogen, kan worden medegedeeld, dat hierop door den minister afwijzend is beschikt. Wel heeft de minister gemeend, in de be staande regeling eenige wijziging te moeten aanbrengen, om eenige onjuistheden, die speciaal bij de verlaging van den richtprijs zwaar drukken, weg te nemen. De richtprijs werd toch door de telers eerst behaald voor tarwe, die omstreeks 1 Februari door hen werd afgeleverd. De tarweverbouwers ont vingen voor de tarwe, afgeleverd in den herfst, dus niet den richtprijs. De minister heeft gemeend, hierin eenige wijziging te moeten brengen door de rechtprijs op 'n vroegere da tum te doen bereiken. Voor dit jaar is deze datum vastgesteld op 1 Sep tember. De aflevering in den aanvang is wat aan trekkelijker gesteld, wijl het van groot be lang werd geacht, de aflevering door de landbouwer zonder stagnatie te doen plaats hebben. Voor latere leveringen wordt de prijs van f 9 per 100 kg. met 3 cent per week verhoogd. Aan de hand van deze regeling zullen de tarwe-organisaties, ieder voor eigen gewest, speciale regelingen ontwerpen. Een bijeenkomst van afgevaardigden dezer organisaties is te dien einde heden gehou den, De vanouds beroemde AKKER's ABDIJSIROOP is een natuur=genees- middel, daar de werking in hoofdzaak berust op de geneeskracht van extracten uit reeds in oude tijden bekende „genees-kruyden". AKKER's ABDIJSIROOP, bereid volgens oud recept, is dus een aan de natuur ontleend geneesmiddel! Dit verklaart de gunstige werking! De genezende, hoeslsiillende, slijmoplossende en kalmeerende werking van de kruiden-extracten, welke AKKER'S ABDIJSIROOP zoo beroemd gemaakt hebben, is door 'n nieuwe toevoeging van den bekenden Apotheker Dumont nog sterker, nóg sneller, nóg krachtiger en nog doeltreffender geworden! Een lepel AKKER'S ABDIJSIROOP werkt thans 2 x zoo snel als voorheen Een ongeëvenaarde werking tegenhoest, bronchitis, kinkhoest, verwaarloosde ver koudheid, griep, influenza, keelpijn, asthma, enz. enz. De verlaagde prijzen zijn thans 75 ct. F 1.25 F 2.00 F 3.50 3 dagen 6 dagen 12 dagen 24 dagen gebruik gebruik gebruik gebruik De grootere flacons zijn bij voortgezet gebruik voordeeliger 1 „Normale prijsverhooging mag niet worden tegengehouden" Oud-minister Steenberghe over het vraagstuk van den dag. Oud-Minister Mr. Steenberghe, de voor zitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Tilburg en omstreken, heeft gisterenavond de vergadering van die Ka mer geopend met een rede, waarin hij de jongste monetaire maatregelen der regee ring besprak. In de eerste plaats zou spr. willen aan sporen tot een voor het zakenleven zoo be langrijk optimisme, een optimisme, dat in dit verband ook volkomen zakelijk gefun deerd is. Wanneer de regeering de devalu atie zoo hanteert, dat het devaluatiepercen tage het verschil in kostprijs, dat ook na de toepassing van de aanpassingspolitiek tus- schen ons bedrijfsleven en dat van het bui tenland is blijven bestaan, overbrugt, zal de stimuleerende invloed hiervan zich reeds spoedig in ons bedrijfsleven manifesteeren. Spr. legde den nadruk op het economisch element, dat bij de bepaling van het de valuatiepercentage moet overheerschen. Zoo wel een te groot als een te klein percen tage zou verkeerde gevolgen teweegbren gen. Een te klein percentage zou voor het bedrijfsleven dit funeste gevolg hebben, dat het dan niet overbrugde verschil met het internationaal kostenpeil, alsnog door een opnieuw te voeren aanpassingspolitiek zou moeten worden bestreden. Hoewel reeds spoedig een verbe tering in de bedrijvigheid zal kun nen worden geconstateerd, zullen de beste resultaten echter eerst na eeni ge maanden zich vertoonen. Dit heb ben wij ook in Engeland en België gezien, waar zeven d acht maanden na de devaluatie het normaal wel vaartsniveau wederom is bereikt. Vele tegenstanders van devaluatie hebben het tegenovergestelde verkondigd, n.1. dat slechts gedurende de eerste maanden voor- deelen te zien zouden zijn. Het feit, dat de aanpassing aan het internationaal kosten peil de bedrijvigheid cumulatief stimuleert, doordat het betere rendement en of groote re werkgelegenheid in het eene bedrijf we derom tot verbetering, in een anderen be drijfstak voert, geeft van deze werking op langeren termijn de verklarign. Ook op het gebied van de prijzenpolitiek zal de devaluatie goed moeten worden toe gepast. Ook hier hangt van de uitvoering alles af. Spr. is het er geheel mede eens, dat de wet tegen de prijsopdrijving noodza kelijk was, doch het zal ook noodig zijn de >werking van deze wet strikt te beperken tot de onredelijke prijs verhoogingen. Dit is gelukkig ook duidelijk naar voren geko men in de gepubliceerde circulatie van den minister van binneiilandsche zaken aan de burgemeesters. Een normale prijsverhooging, welke het gevolg is van de stijging van den kostprijs mag niet worden tegengehouden. Zelfs bij goederen, die op het moment van de devalu atie voorradig waren, is dit het ge val. Wanneer toch het bedrijfsleven gedwongen wordt, na al de aderlatin gen die het reeds bij de dalende markt op het gebied van de voorra den heeft moeten ondergaan, op nieuw practisch op de bestaande voorraden verliezen te leiden, zou dit een slecht begin zijn van de nieuwe economische politiek. Wanneer deze goederen tegen oude prijzen ver kocht moeten worden, mag men in derdaad van verlies spreken, aange zien de aanvulling van de noodza kelijke voorraden op een hooger prijspeil zal moeten geschieden. Bo vendien zal dit in verschillende be drijven crediet- en liquidatiemoei lijkheden geven. Teneinde verwarring te voorkomen, ware het wel goed, dat de regeering zich op dit punt, ook wat de voorraden betreft, duide lijk uitsprak, aangezien ik anders vrees, dat de middenstand het slachtoffer zal worden. Deze toch zal het eerst de voorraden moeten verkoopen en dan voor de moeilijkheden van de prijsverhooging komen te staan. Zal men dus volkomen logisch hier en daar voor sommige artikelen betrekkelijk groote prijsverhoogingen te zien krijgen, zoo beteekent dit toch niet, dat de kosten van levensonderhoud in het algemeen belangrijk zullen worden verhoogd. Immers voor kos ten van levensonderhoud spelen de prijzen van de levensmiddelen de voornaamste rol. Bij een oordeelkundige en resolute hantee ring zonder uitstel van de landbouw-crisis- wet, met inachtneming van de gerechtvaar digde belangen van den landbouw, is het mogelijk de prijzen van de levensmiddelen op Ijetzelfde peil als voor de devaluatie te handhaven. Een en ander met bovendien de voor ons geheele volk en in het bijzonder voor den landbouw groote winst van een ver mindering van de staatsreglementeering op dit terrein. Spr. zou dit korte woord willen beëindigen met te constateeren, dat wij thans, zooals hij dit reeds vele malen gezegd heeft, ein delijk de basis gelegd hebben voor een ac tieve welvaartspolitiek. De politiek .van prijs- en loondruk moet thans definitief wor den beëindigd. Wanneer dit met het nood zakelijk vertrouwen geleidelijk en voorzich tig, doch consequent geschiedt, gaan wij on der God's zegen een betere toekomst voor ons volk tegemoet. GEEN UITBREIDING LAND BOUWCRISISDIENSTEN. 's-Gravenhage, 2 October. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat op grond van de gewijzigde omstandig heden op monetair gebied zeker geen uitbreiding aan de landbouwcrisis diensten zal worden gegeven. Mitsdien is het nutteloos, te solli citeeren naar betrekkingen bij de ze diensten, tenzij in geval van op roeping. Dank zij den K100STERBALSEM verdwijn! wond en huiduitslag mGe moei er niet aan krabben, zeide men mg, als ik klaagde dat de uitslag, die ik op een kwaden morgen op mijn hand ontdekte, zoo verschrikkelijk jeukte. Maar door 't krabben ontstond een wond op mijn hand zoo groot als een kwartje, welke wond mij hevige pijn bezorgde. Toen niets hielp, nam ik Kloosterbalsem. Dadelijk vermin derde het jeukerige gevoel, de wond werd mooi zuiver, de uitslag vermin derde en verdween en ook de wond len" U Bio. a ORIQIN SBL TIR INZAQB AKKER'S „Geen goud zoo goed" Onovertroffen b|j brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bU Rtaenmatiek, spil en pijnlijke spieren ichroefdoos SS et Pottem 62)4 ct. en 1.01

Schager Courant | 1936 | | pagina 9