BINNENLAND Uit stationskap gevallen Drie boerderijen in asch gelegd Hevige brand te Venlo Uitvoering van de wet tegen de prijsopdrijving* BUITENLAND Hotelstaking te Parijs geëindigd Recordpoging met den dood bekocht Brand in het Paleis van Versailles Maandag 5 October 1936 Tweede blad Brutale roofoverval te Wassenaar Houdster van een consump tietent in Meijendell beroofd. Vrijdagavond is de houdster van de jconsumptietent „Sunny Home'% welke op een afgelegen plek in de duinen van Meijendell bij Wassenaar staat 't slacht offer geworden van een zeer brutalen roofoverval Omstreeks kwart over acht kwam een man de consumptietent binnen en bestel de een kop koffie. Toen de juffrouw het bestelde ging klaar maken, daarbij den rug naar den laten bezoeker keerde, ;werd zij door dezen plotseling beet ge grepen en met geweld de keuken inge duwd. Hier greep de onverlaat haar bij de keel Een worsteling ontstond en de vrouw slaagde er in zioh los te rukken De man pakte toen een brandend petro leumstel, dat binnen zijn bereik stond en slingerde dit de tenthoudster naar het hoofd. Het gevaarlijke projectiel miste gelukkig,, maar veroorzaakte een begin van brand, dat evenwel tijdig ;werd gedoofd. De roaver greep daarop een groote gevulde roomflesch en sloeg lleze stuk op het hoofd van de juffrouw jlie tengevolge van den slag ineenzakte. De man is vervolgens naar den voor- Eant van de tent teruggegaan, waar hij pit de toonbanklade een bedrag van 10 tot 15 gulden wegnam. De vrouw, die inmiddels was bijgeko men, verliet de tent aan de achterzijde en riep luide om hulp. De roever snelde hierop weer naar den achterkant, waar hij de vrouw opnieuw te lijf ging. Toen 'er evenwel, hulp kwam opdagen, maakte hij zidh ijlings uit de voeten. Alhoewel anen den man goed heeft kunnen opne men, heeft men hem niet kunnen grij pen. Hij is in het duister verdwenen. De aangevallene heeft striemen en plekken aan den hals bekomen, alsmede 'een kleine hoofdwonde en buil op het hoofd. Ernstige nicotinevergiftiging Wraak van dienstbode Arnhem 3 Oct. Dezer dagen heeft een bejaard echtpaar, wonende aan het Rozenbosch te de Steeg (gemeente Rhe- de) de minder aangename gevolgen ondervonden van de wraak van hun dienstbode, nadat de echtgenoot van een glas wijn had gedronken, werd hij korten tijd later ernstig onwel. De hulp van een in de nabijheid wonenden ge neesheer dr. Bloemers, werd ingeroe pen De medicus constateerde een ern stige vergiftiging en diende onmiddellijk een tegengif toe, waardoor hij levens gevaar bij den ernstig zieken patiënt twist te voorkomen. 'Bij een ingesteld onderzoek bleek dat de wijn vloeibare picotine, welke tot bestrijding van in secten op boomen en planten wordt ge bruikt, bevatte. En bij verhoor door de politie bekende de 23-jarige dienstbode die afkomstig is uit Doetinohem dat zij uit een fleschje dat op de schrijftafel Van den heer des huizes stond, een scheutje vloeibare nicotine in den wijn had gedaan. Zij was tot deze daad ge komen, omdat zij zioh had willen wre ken op haar mevrouw, die, naar zij zeide, haar bevitte en aanmerkingen op haar werk maakte. Het meisje zal ter beschikking van den officier van justi tie worden gesteld. Ook de eehtgenoote had van den wijn willen drinken, doch deze bij den eer" sten teug vanwege den slechten smaak weer uitgespuwd. VERHOOGING VAN DEN BROOD PRIJS TE ROTTERDAM? Ernstig arbeidsongeval in het Centraal Station te Amsterdam. Een doode en een zwaar ge wonde. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is op het Centraal Station te Amsterdam een ernstig ongeluk gebeurd. Gedurende de nachtelijke uren zijn schil ders bezig met het verven van de buitenzij de van de eerste stationskap. Door tot nog toe onbekende oorzaak zijn vannacht twee arbeiders gevallen. Een van hen is kort na het ongeluk overleden, de andere is zeer zwaar gewond. Beide schil ders, de 28-jarige L. en de 23-jarige H. wa ren te ruim 4 uur in de nacht naar beneden gekomen om te gaan schaften en om een oogenblik te rusten. Zij zouden te omstreeks half vijf weer aan hun werk zijn. Op dien tijd hoorden hun medearbeiders plotseling een gil en eenige doffe slagen. Zoo vlug mogelijk klommen zij naar de plaats, waar zij vermoedden, dat iets gebeurd was. Tot hun groote ontsteltenis zagen zij hun twee kameraden L. en H. op den luifel lig gen boven het derde perron. De G.G.D. werd onmiddellijk gewaar schuwd, beide mannen bleken hoogst ern stige verwondingen te hebben opgeloopen en kort na aankomst in het binnengasthuis is L. overleden. De 23-jarige H. verkeert nog in diepe be wusteloosheid, zoodat de politie hem nog niet kon hooren. Het is niet onmogelijk, dat de beide mannen uitgegleden zijn doordat de buiten zijde van de kap door de nachtvorst oop ver schillende plaatsen glad was geworden. Op glad gedeelte uitgegleden. Betreffende het ongeluk pp het Centraal Station vernemen wij nog nader, dat de beide schilders hun arbeid aan de binnen zijde van de kap moesten verrichten. Om daar te komen moesten zij over de buiten zijde van den kap klimmen. Een sterk gebogen gedeelte was door de nachtvorst glad. Hier is waarschijnlijk een van de arbeiders uitgegleden, de ander zal naar wordt aangenomen, gepoogd hebben hem te grijpen. Bij deze reddingspoging is ook hij gevallen met het reeds vermelde noodlottige gevolg. Hedennacht om half een werden alle po gingen in het werk gesteld om den eierkel- der van laatstgenoemde boerderij te behou den. De perceelen zijn overigens nagenoeg ge heel afgebrand. Zij waren allen met riet ge dekt Het busschingswerk stond onder lei ding van den burgemeester van Hedel en Kerkwijk, den heer H. Dronkens. Uiteraard was de belangstelling van de zijde der dorpsbewoners zeer groot MEISJE OVERREDEN EN GEDOOD. De gezamenlijke bonden van bakkers patroons en coöperatieve besturen te Rotterdam hebben Zaterdagochtend aan den voorzitter van den Minister raad een telegram doen toekomen, waarin zij m-ededeelen, dat zij hun standpunt handhaven, dat broodprijs- verhooging noodzakelijk is tengevolge van de verhooging van den bloemprijs der laatste maanden met ongeveer 2 per honderd kilogram. Zij zijn bereid deze stijging van den bloemprijs tegenover regeering en pu bliek aan te toonen door inzage te ge ven der facturen. Felle vuurzee te HedeL Gisteravond omstreeks kwart voor elf is door tot nu toe onbekende oorzaak brand ontstaan in de boerderij van de familie A. van de Bogcrt in de Korenstraat te Hedel. De bewoners, die zich ter rust hadden he geven, moesten in nachtgewaad het bran dende. huis verlaten. Het vuur greep met groote snelheid om zich heen en sloeg weldra over naar de twee aangrenzende boerderijen van P. van Hemert en C. van den Bogert Dzn. De plaatselijke handspuit kon niets tegen de vuurzee uitrichten. Na geruimen tijd ver scheen ook de motorspuit van Ammerzoden, doch deze behoefde toen geen dienst meer te doen, aangezien er, dank zij de windrichting geen gevaar meer bestond voor uitbreiding. Het grootste gedeelte van de inboedels der drie woningen is verloren gegaan, evenals groote hoeveelheden hooi en stroo. De groote hooischuur van den landbouwer C. van den Bogert bleef gespaard, evenals een auto. Gisteravond omstreeks half zeven stak een 5-jarig meisje op den Rijksstraatweg te Haarlem, ter hoogte van de Maasstraat, den weg over, zonder op het verkeer te letten. Er naderde juist uit de richting van de stad een auto, waartegen het meisje is op geloopen. Zij werd op den grond gesmakt en bleef bewusteloos liggen. Zij is naar de Ma- ria-stichting vervoerd, waar zij in den loop van den avond is overleden. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat den autobestuurder geen schuld treft. Complex houten noodwoningen in de asch gelegd. Gisteravond omstreeks zes uur werd door cle bewoners van een complex houten.nood woningen, gelegen op de kleine heide te Ven lo, brand ontdekt in een der woningen. Het betrof een onbewoond huisje, dat door tot nog toe onopgehelderde oorzaak in brand was geraakt. Kort nadat de brand ontdekt was, deelde het vuur zich mede aan een naastgelegen woning, terwijl weldra ook een derde hou ten huisje, evenals de beide andere onbe woond, door het vuur werd aangetast. De gezinnen van de aan deze woningen grenzende huisjes, begonnen nu in allerijl have en goed in veiligheid te brengen. Een felle wind joeg het vuur snel- voort langs de houten daken en een vierde woning, waarin de familie Janssen huisde, stond weldra eveneens in vlammen. Het gelukte den bewoners, hun inboedel gedeeltelijk naar buiten te brengen. De brandweer, die met groot materiaal ter plaatse kwam, stond voor een moeilijke taak, aangezien men op een afstand van 900 me ter met slangen aansluiting moest zoeken met een brandkraan. De verbinding was evenwel snel tot stand gebracht en spoedig werd met vier stralen water gegeven. Zoo dra de daken der brandende huizen ineen stortten, trok men met vuurhaken de hou ten woningen omver, teneinde het vuur zoo weinig mogelijk gelegenheid te geven zich nog verder tot de naastgelegen woningen uit te breiden. Men wist tenslotte hierdoor den brand tot vier woningen te beperken. De woningen zijn 't eigendom van de gemeente en dienden'in de oorlogsjaren als quaran taine-stations voor krijgsgevangenen en de serteurs. DE AANHOUDENDE GERUCHTEN OM TRENT OVERLIJDEN VAN STALIN. Tallinn, 3 October (Stefani-A.N.P.) Volgens berichten in het dagblad Un- disleht, zou Stalin Vrijdagavond in zijn vil la hij Moskou tengevolge van kanker over leden zijn. De regeering zou dit bericht geheim hou den om wanorde te voorkomen. Maarschalk Worosjilof zou de opvolger van Stalin zijn. Dit bericht zou bevestigd zijn door iemand, die uit Leningrad is aangekomen. DINSDAG 6 OCTOBER HILVERSUM II. 301. m. ORKEST CONCERT EN. 2.45 Omroeporkest. PERSBERICHTEN. 8.00 en 11.00 n.m. GRAMOFOONCERTEN. 8.00 v.m. LICHTE MUZE. 10.30 Ensemble Jetty Cantor. 11.30 Ensemble Jetty Cantor. 2.00 Lyra Trio. 5.30 AVRO-Aeolan-orkest. GODSDIENSTIGE UITZENDINGEN. 10.00 Morgenwijding. DANSMUZIEK. 12.30 Kovacs Lajos. 11.10 Dansmuziek. VOOR DE JEUGD. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Voor kleine kinderen. 7.05 Kinderkoor. SPORT. 10.20 Bridgeles. DIVERSEN 11.00 v.m. en 6.30 njn. R.V.U. 7.30 Causerie over Eskimo's. 8.00 Bonte Donderdagavondtrein, HILVERSUM L 1875 m. ORKESTCONCERTEN. 3.10 KRO-Orkest. 10.05 KRO-Orket. PERSBERICHTEN. 8.00 en 10.30 mm. GRAMOFOONMUZIEK. 8.00 vmi., 11.30—12.00 n.m. LICHTE MUZE. 12.15 KRO-Melodisten. 6.15 KRO-Melodisten. 10.35 Paul Godwin. GODSDIENSTIGE UITZENDINGEN. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. LEZINGEN. 2.00 Vrouwenuur. SPORT. 7.30 Sporthalfuurtje. DIVERSEN. 8.50 n.m. Radio-TooneeL Uw bijzondere aandacht vraagt: 1.308.00 n.m. Hilversum II. A.V.R.O. G. de Jong spreekt over „Eskimo's". Internationale specialiteite»».: 8.20 n.m. Droitwich, Operette Fragmen ten, Welke artikelen niet mogen worden verhoogd. Ten vervolge op zijn circulaire van 1 October en naar aanleiding van de vele gestelde vragen beeft de Minister van binnenlandscbe zaken Vrijdag een tweede circulaire aan alle burgemees ters doen uitgaan betreffende de uitvoe- ing van de wet tegen prijsopdrijving. De minister merkt in deze circulaire op, dat in het algemeen de hierna te noemen artikelen, welke bebooren tot de eerste levensbehoeften, in verband met de getroffen maatregelen niet in prijs verhoogd mogen worden, zoodat elke prijsverhooging daarvan als prijsop drijving is te beschouwen. X) aardappelen zoomede aardappel meel, stijfsel en puddingpoeder. X- boter brood. X) consumptievetten X) eieren X) groenten XX) huisbrand X) kaas -margarine melk X) roggebloem slaolie X) spek suiker tarwebloem X) vleescb Deze lijst is nog niet volledig, daar alle te nemen maatregelen nog niet vaststaan. Zoo noodig zal zij te zijner tijd nog uitgebreid worden Zij bedoelt den burgemeesters een richtsnoer te geven voor de prijzen der voornaamste levensbehoeften en geenszins mag de conclusie worden getrokken, dat de prijzen van artikelen, welke niet op deze lijst voorkomen, willekeurig verhoogd mogen worden. Be loopende contracten (afgesloten voor 27 September) moeten volle dig gehandhaafd worden. Be daar in bepaalde prijzen mog endus niet verhoogd worden. Het is mogelijk, dat de winkeliers zelf voor bepaalde artikelen hoogere offerten van hunne levenanciers ont vangen. Indien onvermijdelijk, zal in dit geval een geleidelijke geringe prijs verhooging toelaatbaar zijn. Echter zij uitdrukkelijk vastgesteld dat bet bedrag waarmede dewinkelier zijn prijs ver hoogt, nooit grooter mag zijn dan bet bedrag, hetwelk hijzelf meer aan den leverancier moet betalen. Indien dus b.v. een deken tot nu toe door den winkelier werd ingekocht voor ƒ5.50 en werd verkocht voor ƒ7.- terwijl de nieuwe offerte van den lever ancier met 10% is 55 ct. verhoogd is, dan mag de winkelier dëze deken aan het publiek niet hooger verkoopen dan voor maximaal 7 en 0.55 is 7.55. Deze mogelijkheid zal zioh in de eerste plaats voordoen bij verschillende textiel hout- en metaalwaren. Mochten er zich in de praktijk ten aanzien van de uit voering deze handleiding moeilijkhe den voordoen ,dan houden de ministers zich voor nadere vragen en mededeelin- gen aanbevolen. X) voor de met een X) gemerkte arti kelen behoudens geringe bij deze ar tikelen steeds optredende markt- scliommelingen. XX) normale winterprijs. Energiek optreden der regee ring. De staking van het hotel- en restaurant- personeel is Zaterdagavond beëindigd. Gisteren zijn de zaken weer geopend. Van belang, ook voor de toekomst, is, vooral de houding der regeering, die in af wijking met vorige stakingen, Zaterdagmid dag last gaf, de établissementen, welke be zet waren, te ontruimen. Hierdoor veranderde de houding der pa troons, die tot dat oogenblik geweigerd had den om te onderhandelen. De besprëkingen zijn langdurig en moei lijk geweest, maar tenslotte met een goed succes bekroond, zoodat de Minister van Arbeid Zaterdagavond kon mededeclen dat ook dit arbeidsconflict weer tot het verle den behoorde. DE MIJNRAMP IN HENEGOUWEN. 23 dooden te La Bouverie. Bergen (ANP). Op het oogenblik telt men 23 dooden tengevolge van het ongeluk van Le Bouverie. SOCIALISTEN IN DANTZIG GE ARRESTEERD. Zaterdag en gister zijn te Dantzig ongev. 80 socialisten gearresteerd. Behalve bij bet socialistisch orgaan „Volksstimme" is ook een huiszoeking verricht in de kantoren van het orgaan der haven- en spoorwegar beiders „Signal". Het geheele personeel van beide organen is gearresteerd. Tot nu toe is de organisatie der haven - en spoorwegar beiders steeds gespaard gebleven, omdat zij eveneens Poolsche arbeiders onder haar le den telt. Milaan. Bij een poging om het 12 uur record voor automobielen in de 1100 c.c. klasse te verbeteren heeft gister op de Mon- za-baan een vreeselïjk ongeluk plaats ge had. De Italiaansche coureur Radice Fos- sari reed met zijn Maserati met een gemid delde uursnelheid van 150 k.m. per uur, toen een hond over de baan liep. De hond werd door den wagen gegrepen, terwijl de cou reur de macht over zijn stuur verloor. De 26-jarige graaf Fossari moest zijn record poging met den dood bekoopen. FEY EN DE MOORD OP DOLFUSS. W e e n e n: Het Italiaansche agentschap Stefani verneemt, dat in verband met de tegen den uit de Heimwehren gestooten ma joor Fey geuite beschuldigingen door de Ma- ria-Theresia-orde, waarvan Fey de eeretee- kenen draagt, een onderzoek geopend zal worden naar den rol, die door Fey gespeeld is ter gelegenheid van den moord op bonds kanselier Dolfuss. Een millioen personen op den Buckeberg Ter gelegenheid van het groote oogstfeest. Voor de vierde keer is gister het oogst feest gevierd op den Buckeberg bij Goslar, in tegenwoordigheid van een millioen per sonen. Te twaalf uur werd de Fuehrer begroet met kanonschoten. De eerewacht was betrokken door afdee- lingen S.A., N.S.K.K. en Arbeidsdienst. Het feest begon met een spiegelgevecht met vliegtuigen, parachutespringers en tanks. In tegenwoordigheid van de kopstukken van de partij sprak Hitier een rede uit. Hij wees op de schoonheid van Duitschland, waar een sterk gevoel van gemeenschap en eenheid heerscht. 't Is onverschillig voor wat de rest van de wereld doet. Anderen kunnen elke drie weken de loonen verhoo- gen, devalueeren, weer verhoogen en nog maals devalueeren. Duitschland weet, dat het leven niet afhangt van economische spe culaties, doch van werk. Daarom werkt men in de steden en op het land, in hon derden fabrieken om Duitschland de grond stoffen te schenken, welke het mist. MEN WAS HET VUUR ECH TER SPOEDIG MEESTER. - Versailles. In het groote kasteel is in een der vleugels een begin van brand ont dekt en gelukkig spoedig gebluscht De schade beperkt zich tot enkele oude meu belen. De brand werd ontdekt door den adjunct conservator van het paleis, die laat thuis kwam. De brand is ontstaan door een verkeerd functioneeren van de verwarmingsinstalla tie. De minister van nationale opvoeding deelt mede: „Te middernacht is een begin van brand uitgebroken in het Paleis Versailles in de kelders van de zuidelijke vleugel. Het vuur brak uit bij de verwarmingsinstallatie voor de lokalen, welke grenzen aan de questuur van de kamer. Onmiddellijk werden de bluschapparaten in werking gesteld door de brandweer 'van het gebouw, terwijl enkele minuten later de brandweer van Versailles het vuur van af de rue Levau aangreep. Men was den brand spoedig meester. Uit voorzorg werd ook de brandweerkazerne Grenelle van Pa rijs gewaarschuwd en deze verscheen een half uur later, doch behoefde geen dienst meer te doen. De schade is van geen betee- kenis en heeft geen betrekking op de ar tistieke waarde van het gebouw." REVOLVERGEVECHT IN VOORSTAD VAN HAVANNA. Havanna. Zaterdag zijn tijdens een re volvergevecht in Santo Suarez, een voorstad van Havanna, vier mannen gedood, onder wie een nolitie-agent. Het gevecht ontstond tijdens een overval, die de politie ten uit voer had gelegd op een gebouw, waar ver moed werd, dat leden van de jonge Cu- baansche revolutionnaïre organisatie verbor- cori wnron.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5