Onze regeering paraat WOENSDAGSCHE MIJMERIJ. Heffing op varkensvleesch buiten werking Waarschuwing van minister Deckers De landbouw in gevaar Ontrouw penningmeester Hoe ver zal den gulden dalen? Prins Bernhard reed te hard Woensdag 7 October 1936 Tweede blad De monetaire maatregelen Een vergadering van Zwijgers. Het klinkt als het begin van een no velle: „De ontwapeningscommissie kwam voor de eerste maal sinds twee jaar weer eens bijeen, maar geen der gedelegeerden heeft het woord willen nemen...." Het staat echter in de krant, en niet onder de streep, en het is dus heelemddl geen sprookje. Het moet zelfs een erg onplezierige, ia een bepaald pijnlijke, geschiedenis ge weest zijn. De voorzitter opende de plech tigheid met een herdenking van Arthur Henderson en vroeg, wie er het woord wou hebben. Niemand. Dan zou hij de vergadering maar verdagen tot den vol genden dag. Protesten: den volgenden dag zou ook niemand willen spreken. Dan drie dagen later. Nieuwe schrik: drie da gen later zou evenmin iemand wat te vertellen hebben. En toen zei de voorzit ter, dat de heeren het dan wel zouden hooren, wanneer ze weer werden ver wacht. Het nut van zoo'n zwijgende bijeen komst is natuurlijk een beetje proble matisch. Moest men daarvoor een nieuw Volkenbondsgebouw hebben? Zwijgen is goud, zegt men. Maar goud is tegenwoor dig ook niet meer alles; hebben niet alle staten het goud den rug toegekeerd? En wat kan er verder nog voor voordeel in zoo'n vergadering van mannen met ge sloten lippen liggen? Paedagogie? Op Montessorischolen wordt nu en dan een z.g. stilte-lesje" gegeven. De leidster sluit de gordijnen en de kinderen moeten zich gedurenden eenigen tijd van ieder geluid onthouden. Dan noemt de leidster fluisterend een naam. Het geroepen kind moet nu op zijn teenen naar voren ko men en stil als een muis een opdracht volvoeren. Zoo leeren de kleintjes hun stem en hun bewegingen beheerschen. Een prachtoefening. Heeft de president van de ontwapeningscommissie een Mon- tessoriaansch stiltelesje willen geven? Ook dat is niet erg waarschijnlijk, want nergens lezen we, dat de gordijnen dicht gingen en dat de heeren één voor één op hun teentjes bij meester Lange moesten komen. Nee, ze waren bleu. Doodgewoon bleu. Niemand had den moed z'n mond open te doen. Wie had dat voor mogelijk ge houden van groote mannen? Laten zich een verkiezing als gedelegeerde welge vallen. schrijven dikke onkostennota's. maken een denderend knal feest mee ter eere van de opening van het nieuwe pa leis, lunches hier, diners daar, en als ze dan ook wat moeten ten beste geven voor het algemeene amusement, staan ze met hun mond vol tanden. Een rare vertooning. En in ieder geval is een vergadering van Zwijgers een onding: Wil men niet spreken over ontwapening, dan vuile men den tijd tenminste op prettige manier, men zingt een aria, men draagt gedich ten voor of redevoeringen van vorige vergaderingen, er is allicht een minister van financiën bij, die aardige goochel kunstjes kent, men doet een stoelendans, of een polonaise, men speelt een partij bridge of domino, men doet een aardig kwartetspel, of „Zwarte Piet", of iemand houdt een voordracht over struisvogels heel toepasselijk of zelfs ronduit over het sympathieke, oorlog-verkortende ka rakter van hyperiet (en andere gifgassen) Maar een vergadering, waar heelemaal niemand z'n mond opendoet nee, dat is van een bescheidenheid, die b ij n a ontwapenend is.. Honderd millioen goud voor het egalisatiefonds De per 5 October j.1. opgemaakte verkorte balans van de Nederland- sche Bank, geeft o.m. eene verminde ring van den goudvoorraad te zien ten bedrage van ongeveer honderd millioen gulden. De Nederlandsche Bank deelt mede dat deze verminde ring is ontstaan doordat de Bank een gedeelte van haar goudvoorraad als werkkapitaal ter beschikking heeft gesteld van het krachtens art. 1 der wet van 30 September 1936 (Staatsblad no. 403) ingestelde egali satiefonds. De stijging van den post „beleeningen (inclusief voorschotten in rekening courant en onderpand)" op den weekstaat der Bank houdt voor het grootste gedeelte verband met deze goudtransactie. Verlaging invoerheffing op koffie De regeering heeft besloten de in- voer-heffing op ongebrande koffie, ingesteld bij het crisis-koffiebesluit 1936 I met ingang van 7 October a.s. van 12 tot 6 cent per Kg. te verla gen. Ook de overige op gebrande koffie, koffie-extracten, etc. ingestelde in voerheffingen worden met ingang van dienzelfden datum met 50 pet. verlaagd. Gezien het verloop der varkensmarkt heeft de Minister van Landbouw en Vissche- rij gemeend, in overeenstemming met de door de regeering gevolgde politiek ten aan zien van de prijzen der eerste levensbehoef ten, de heffing op varkensvleesch buiten Jtverking te moeten stellen. Venvacht wordt hiervan, dat de zich op 'de vax-kensmarkt voordoende prijsstijging zich niet op de vleeschmarkt zal doen ge voelen. Bij de varkenshouders wordt hier en daar fcenige terughoudenheid geconstateerd ten aanzien van den verkoop van varkens. Uit drukkelijk moge er op gewezen worden, dat er door de depreciatie van den gulden geen eigenlijke wijziging op de varkensmarkt is ingetreden, daar de exportmogelijkheden piet zijn vergroot. INTREKKING VAN CONTINGEN- TEERINGEN. Men deelt ons van officieele zijde mede, 'dat thans ook de contingenteeringen van meubelen, van hout en van wollen en half wollen dekens zullen wórden ingetrokken. DE INTREKKING VAN DE HEFFING OP VARKENSVLEESCH. Verzocht wordt mede te deel en, dat de intrekking van de heffing op varkensvleesch reeds heden zal ingaan. R. K. overheidsperoneel en muntcorrectie. 's-Gravenhage, 6 Oct. Het bestuur van de R.K. centrale van Burgerlijk Overheids personeel was Dinsdag 6 October in verga dering bijeen. Besproken werd de positie van het over heidspersoneel, in verband met de maatre gelen der regeering, betreffende de munt correctie, waarbij werd vastgesteld, dat over de gevolgen van het besluit der regee ring, thans nog geen definitief oordeel is pit te spreken. Juist echter daarom kwam de vergadering 'tot de conclusie dat behandeling van aan hangige maatregelen, gericht op verminde ring van inkomen, dient te worden uitge steld. Gezien dit uitgangspunt, besloot de ver gadering een adres te zenden aan den raad van ministers, waarin verzocht zal worden, de behandeling van het wetsontwerp tot herberekening van burgelijke en militaire pensioenen op te schorten. De in het voor- loopig verslag, betreffend genoemd wetsont werp gemaakte opmerkingen over de ge volgen van de muntcorrectie, voor de ge- pensionneerden werden daarbij omschreven Vervolgens werd aandacht geschonken iaan de overige maatregelen, die, bijzonder onder den invloed der regeering, tot stand kwamen of nog aanhangig zijn voor het per soneel der lagere bestuursorganen. Naar het inzicht der R.K. centrale, behooren ook deze in uitzicht gestelde maatregelen, in zoover re deze zouden leiden tot verlaging van loo- nen en salarissen, te worden opgeschort. Overeenkomstig dit inzicht zal in de aan de orde zijnde en komende gevallen, worden opgetreden. De ontwikkeling van den toestand be houdt de bijzondere belangstelling. Zoo spoedig hiertoe aanleiding bestaat, zal de R.K. centrale nader haar standpunt be palen. BOEREN MET UITSLUITING VAN STEUN BEDREIGD. In enkele persorganen zijn berichten ver schenen, volgens welke zich hier of daar ge vallen van onredelijke prijsstijging van landbouwproducten hebben voorgedaan, zulks in strijd met de desbetreffende wet, doordat bepaalde voor den handel bestemde voorraden van die producten zouden worden vastgehouden. Wij hebben naar aanleiding hiervan den Minister van Landbouw en Visscherij, Mr. Dr. Deckers, inlichtingen gevraagd. De minister antwoordde: Ook ik heb kennis genomen van persbe richten omtrent onredelijke prijs verhooging. Mocht blijken, dat er landbouwers zijn, die voor den handel bestemde voorraden vast houden, in de hoop, dat zij er straks een ex- tra-winst op zullen behalen, dan zal ik niet nalaten ernstige maatregelen te nemen. Zoo noodig zal ik er niet voor te rugschrikken, het bedrijf van den geen, wien de gemeenschapszin zoo zeer ontbreekt, uit te sluiten van den steun, die het krachtens de land- bouwcrisiswet wordt geboden. Ik heb echter alle vertrouwen, dat derge lijke maatregelen achterwege kunnen blij ven. Onze boeren bewezen meermalen, dat zij oog hebben voor de belangen van hun medeburgers. Mochten £r nochtans enkelen zijn, die in grof egoisme die belangen zou den schaden, dan zal met gestrengheid te gen hen worden opgetreden. PRIJSSTIJGING ZOU REDE LIJK ZIJN. Het dagelijksch bestuur der Hol- landsche Maatschappij van Land bouw heeft zich in verband met den nieuw geschapen toestand tot het Koninklijk Nederlandsch Landbouw- Comité gewend. Na er op gewezen, te hebben, dat van verschillende zij den op afschaffing der landbouwcri sismaatregelen wordt aangedrongen, doch door de regeering prijsstijging der voedingsmiddelen wordt tegen gegaan en van bepaalde zijden een verdere aanpassing van lasten en loo- nen nu niet meer noodig wordt ge acht, meent het dagelijksch bestuur er met klem op te mogen wijzen, dat de landbouw hier ernstig en een zijdig in gevaar dreigt te komen. Allereerst wordt gewezen op de prijsstij ging der voederstoffen. Inzonderheid de varkenshouderij, rundveehouderij en pluim veehouderij ondervinden hierdoor een groo te verhooging der uitgaven, zoodat een catastrophe dreigt en een evenredige prijs- Misbruik van machts bevoegdheid Het Tweede Kamerlid Sneevliet doet vragen over den politie commissaris te Hilversum. 's-Gravenhage Het Tweede Ka merlid Sneevliet heeft aan de minis ters van justitie en van binnenland- sche zaken de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het juist, dat de commissaris van politie te Hilversum, kennis dragen de van het houden op Zondag 27 September 1935 van een bijeenkomst door de vereeniging voor socialisti sche ontwikkeling aldaar, inlichtin gen liet vragen over inhoud en strek king van de novelle „de Beul" van Per Lagerkwist om vervolgens de in die bijeenkomst te houden voordracht over dat boek te verbieden? 2. Is het juist, dat nog een poging is aangewend om deze beslissing onge daan te maken, waarbij duidelijk is te kennen gegeven, dat het niet om een tooneeluitvoering ging, zonder dat wijziging in de afwijzende beslis sing werd verkregen? 3. Is het juist, dat op Zondag 27 Sep tember 1936 evenmin de gelegenheid gegeven werd om de bespreking van bovengenoemde novelle door den voor deze taak aanwezigen kunste naar te vervangen door declamatie uit het boek, „des Keizers Koelies" van Th. Plivier? 4. Is het eveneens juist, dat tenslotte telefonisch van den commissaris van politie het bericht inkwam, dat zelfs voor het voordragen uit Shake- speare's „De Koopman van Venetië" stijging niet onredelijk doch juist redelijk zou zijn te achten. Wil de regeering, die door de cri sismaatregelen hiertoe in staat is, niet aan eenige prijsstijging meewer ken, dan is er geen andere weg dan de prijsstijging der voederstoffen on gedaan te maken, hetgeen de regee ring eveneens in de hand heeft. Ge wezen wordt op de invoermonopolie- winsten en op de bestaande crisis heffing op varkensvleesch. Voorts wordt de aandacht van het Ko ninklijk Nederlandsch Landbouwcomité ge vestigd, op het feit, dat reeds thans blijkt, dat bij de landbouwwerktuigen, kunstmest stoffen, enz., een niet onbelangrijke prijsstij ging intreedt, welke ook weder de productie kosten verhoogen, zoodat het noodzakelijk is de richtprijzen bij de veehouderij, doch ook bij den akkerbouw te gaan herzien. Een verhooging van prijzen kan toch moeilijk onredelijk worden ge acht, indien zij alleen maar verband houdt met het duurder worden van grondstoffenprijzen en het betreffen de bedrijf zelf nog niet winstgevend is. Voorts wijst het bestuur op het feit, dat het peil der lasten nog steeds stamt uit de jaren met tweemaal zoo hooge en hoogere prijzen en tallooze bedrijven daaronder nog gebukt gaan, zoodat aanpassing aan die zij de ook bij eenige prijsstijging allerminst overbodig moet worden geacht en indien hier in iets wordt gedaan, dat dan alleen een' flinke prijsverhooging den landbouw uit de crisisomstandigheden kan vrijmaken. Het bestuur geeft ernstig in overweging een kleine commissie in te stellen, die, de tallooze vragen, welke in den eerstkomenden tijd een snelle oplossing zullen vragen, di rect in studie neemt. TEGEN VERHOOGING OLIEPRIJZEN VOOR BAKKERS. Naar ons werd medegedeeld door de bak kers-organisaties, is gebleken, dat tusschen de ofertes van 25 September en 29 Sept. j.1. een prijsverschil van 4 cent per k.g. voor alle soorten oliën bestaat, zoodat deze met voornoemd bedrag gestegen zijn. De voorraden worden eveneens slechts tegen dezen verhoogden prijs geleverd. Protest daartegen, ingediend bij de be trokken handelaren, vermocht tot dusverre geen uitwerking te hebben, weshalve de ten deze samenwerkende bakkersorganisa ties zich telegrafisch tot de commissie uit den ministerraad tegen de prijsopdrijving hebben gewend, met het verzoek na te wil len gaan of in dit geval niet van ongerecht vaardigde prijsverhooging moet worden ge sproken en zoo ja,.daartegen stelling te wil len nemen. DE GEDEVALUEERDE MUNTEENHEDEN Oeconomisch liberalisme. In de Parijsche Soir beveelt Sauerwein aan, dat Frankrijk, Zwitserland, Nederland, Engeland en de Vereenigde Staten een over eenkomst aangaan ten einde op handelsge bied de monetaire accoorden vrucht te la ten dragen. De andere landen zullen zich te hunner tijd bij hen aansluiten. Het zal onnoodig zijn hen te verzoeken tot dit oeconomische liberalisme terug te keeren. Ze hebben credieten noodig om hun gedevalueerde munt op een andere basis dan dwang te grondvesten en behoeven dit verzoek maar vergezeld te laten gaan van een vraag om politieke en oeconomische waarborgen welke de geldschieters gerech tigd zijn te eischen. of „Julius Ceasar" de voorwaarde gesteld werd, dat het boek, waaruit voorgedragen zou worden, eerst op het bureau moest worden gebracht? 5. Indien de voorgaande vragen beves tigend moeten worden beantwoord, zijn de ministers dan niet van oor deel dat van willekeurige bemoeilij king en misbruik van maebtsbevoegd heid in deze zaak gesproken moet worden en zijn zij dan bereid te be vorderen, dat hem, die voor dit op treden verantwoordelijk is, daarop wordt gewezen? DOOR EEN STIER AANGEVALLEN EN GEDOOD. Varsseveld Gistermiddag om vier uur kwam de landbouwer D. W. Vree man te Heelweg bij Varsseveld bij het uitleiden van een stier te struikelen. Het dier schrok en viel den man aan. Deze bekwam zoo ernstige inwendige kneuzingen, dat bij eenige uren later is bezweken. Knoeierijen met steun voor werkloozen. Te Enschede is aangehouden de 39- jarige H. -penningmeester van een vak organisatie aldaar, die wordt verdacht van fraude met steun uitkeeringen aan werklooze leden. De man vervalschte de lijsten van de leden, die reglemen taire steunuitkeering ontvingen, door er namen op te plaatsen, van personen die in het geheel geen steun ontvingen De gelden gebruikte bij ten eigen bate. Gebleken is, dat deze verduiste ringen reeds enkele jaren achtereen zijn gepleegd. Het bedrag kon nog niet worden vastgesteld, doch het is vrij aanzien lijk.. De kruideniers in de klem IMPORTEURS EN FABRIKANTEN VERHOOGDEN REEDS HUN PRIJ ZEN. De Nederlandsche Kruideniersbond, de Federatieve Bond v. Winkeliersorganisaties in het koloniale-warenvak „Febowiko" en de R.K. Bond van Kruideniersvereenigingen, vereenigd in het Comité van Samenwer king, verzonden gistermorgen het volgende adres aan het ministerie van Handel, Nij verheid en Scheepvaart: Zooals Uwe Excellentie bekend zal zijn, hebben de drie kruideniersbonden, ver eenigd in het Comité van Samenwerking, op 27 September j.1. hun volle medewerking toegezegd om onnoodige prijs verhoogingen te voorkomen. Nu beginnen zich echter groote moeilijkheden voor te doen, welke oorzaak zijn, dat verschillende arti kelen in prijs zullen moeten worden verhoogd. Zoo hebben de importeurs van zuidvruchten de prijzen met 20 percent verhoogd voor alle artikelen, welke uit het buitenland worden ge- importeerd en deze verhooging ook toegepast op de loco-voorraden. Vervolgens stijgen ook de prijzen voor producten van eigen bodem. Voor peulvruch ten liggen de prijzen, vergeleken bij die van vóór 27 September j.1. reeds f2.per 100 ko. hooger. Deze prijsstijgingen zijn oorzaak, dat de detaillisten en de prijzen voor al deze arti kelen zullen moeten verhoogen. De kleinhandel, als laatste schakel, ver keert echter niet in de gunstige positie van den producent, om de prijsstijgingen op den voet te kunnen volgen. Het publiek beschouwt dergelijke prijs- verhoogingen als prijsopdrijving, reden dat de kleinhandel nog steeds een afwachtende houding aanneemt en niet tot prijsverhoo ging durft overgaan. Lang kan deze toestand echter niet duren, aangezien de kleinhandel niet voldoende weerstand bezit om zijne ar tikelen zonder winst om te zetten. Het is op deze gronden, dat wij uwe Excel lentie verzoeken spoedig maatregelen te tref fen om te komen tot een publieke voorlich ting, welke den détaillist vrijwaart voor on verdiende blaam van de zijde van den con sument. SPONTANE HULDIGING VAN HET DE BOER VAN RIJK-ENSEMBLE. Tijdens de opvoering van Heijermans, „Al lerzielen" door het Esther de Boer-van Rijk ensemble in het N.V. Huis te Utrecht, had het gezelschap Maandagavond een hartelijke huldiging in ontvangst te nemen, zulks naar aanleiding van den goeden afloop van het auto-ongeluk van Zondagavond jl. Na afloop van het tweede bedrijf betrad het lid der Eerste Kamer, de heer P. Moltma- ker, het podium, om de gevoelens der Utrechtschc vrienden van mevr. Esther de Boer-van Rijk en de haren te vertolken. Hij overhandigde de grijze actrice een groote bloemenmand, waarop een luide ova tie volgde. FIETSRIJDER DOOR VRACHTAUTO OVER REDEN EN GEDOOD. Gisterochtend is de 53-jarige heer Z. de Bruin, die voor landbouwdoeleinden per fiets uit Geldermalsen naar het naburige Tricht was gegaan ,bij het verlaten van den hoofdweg om een zijweg in te slaan, door een passeerende vrachtauto gegrepen. De man die ernstige verwondingen bekwam is ongeveer een kwartier na de aanrijding overleden. EEN HERSTEL TE WACHTEN. Het is te begrijpen, dat onze gulden een dergelijke buiteling maakte toen hij van het goud werd losgemaakt. De vraag is echter of deze val van ruim 22 niet te diep is geweest. Zooals wij reeds eerder opmerkten, vallen alle factoren, welke op de wisselkoersen inwerken, moeilijk te overzien, maar vast staat dat bij het koers verloop in dagen van ernstige monetaire sto ringen, zooals wij in de afgeloopen week beleefden, ook psychologische invloeden een hartig woordje medespreken. Eerst later, als de rust wat is weerge keerd, doen cijfers en feiten hun invloed gel den. Wij meenen dan ook te mogen voor spellen dat de koers van den gulden nog wel wat zal aantrekken en het laagste punt reeds is overschreden. Trouwens als de koers nog verder zou af brokkelen, zal onze regeering zeker gedwon gen worden tot ingrijpen. Een te sterke da ling van den gulden zou de prijzen voor som mige artikelen te sterk opdrijven, waardoor de arbeidsvrede op bedenkelijke wijze zou kunnen worden verstoord en de voordeelen van de devaluatie geheel teniet zouden gaan. Gisteren had onze valuta al heel wat meer grond onder de voeten en werden pond en dollar iets teruggedrukt. Het depreciatie percentage bedraagt thans ruim 22 Volgende keer een bekeuring. De maximum-snelheid voor voertuigen bedraagt in de hoofdstad 40 K.M. Het komt nogal eens voor, dat haastige automobilis ten te hard rijden en de verkeerspolitie stelt nu en dan „vallen" op. Gisterochtend waren het de forensen uit het Gooi, die bij het binnenrijden der stad op den Amsteldijk gecontroleerd werden. Een der automobilisten, die zich met zeer grooten spoed naar zijn werk begaf, was Z. H. Prins Bern hard. „Uwe Hoogheid rijdt met te groote snelheid", zeide de agent, die de auto aanhield. „Dat is jammer," antwoordde de Prins. „Ja, U rijdt 80 K.M. per uur". „Hoeveel boete moet ik daarvoor betalen?" vroeg Prins Bernhard. In Duitschland worden verkeers- overtreders ter plaatse beboet, hier volgt voorloopig slechts een bekeu ring. De agent heeft het dezen keer echter bij een waarschuwing gelaten. „Als Uwe Hoog heid morgen weer te snel rijdt, moet ik U bekeuren". Waarop de prins zijn onderbroken tocht kon voortzetten. OOK DE „IJSVOGEL" VERKOCHT. De „Ijsvogel" van de K.L.M., de PH AIJ, een fokker F 12 welke in 1933 in dienst werd genomen, is verkocht naar Frankrijk. De kooper van de drie Fok kertoestellen, waaronder de Pelikaan en de Zilvermeeuw, welke bestemd zijn voor de Fransche maatschappij Air Tropique voor den dienst Dakar-Goa, heeft ook de Ijsvogel overgenomen. Dit toestel deed, zooals men weet. geruimen tijd dienst op de Indiëliin der K.L.M. en in den afgeloopen maan den streek het geregeld neer op het vliegveld Eelde in Groningen. De „Ijsvogel" zal medio, October van Schiphol naar Parijs vertrekken.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5