Raad Schagen Plaatselijk Nieuws. AKKERTJES Hoe kom ik van die hoofdpijn af? Dinsdag 13 October 1936 Tweede blad Een kort en krachtig antwoord van B. en W. van Winkel. De verkoop van het oude school-ter- rein. Een verrassende gang van za ken. Een niet-sluitende begroo ting maakt het noodig onmiddellijk een beslissing te nemen. Meer dere aanbiedingen! Thans het ge- heele terrein voor f6600.— verkocht aan den heer K. Middelbeek. Het Rusthuis nog eens op 't tapijt. De nieuwe schoolgeldheffing aange nomen. Vergadering van den Raad op Maandag 12 October 1936, des namiddags kwart over zeven uur. Voorzitter de heer J. Schoorl Pz., loco-bur gemeester; secretaris de heer A. C. R&gge- iveen. Afwezig is de heer Van Erp. Na opening volgt vaststelling der notu len. Mededeeling. Door den Voorzitter wordt medegedeeld: B. en W. hebben zich opnieuw gewend tot fret gemeentebestuur van Winkel, met ver zoek te willen mededeelen of thans gevoeld wordt voor het aangaan van een wederzij d- sche regeling ter zake van het leerlingenbe- zoek aan de U.L.O.-scholen. Het ontvangen antwoordt luidt afwijzend. De heer De Vries merkt op, dat z. i. het antwoord van B. en W. van Winkel bijzon der kort en krachtig is. Misschien vindt spr. het gewenscht bij de behandeling van de be grooting op deze zaak terug te komen. De Voorzitter deelt mede, straks in comité een mededeeling te zullen doen. Ingekomen stukken en adressen. Ingekomen is het jaarverslag 1935 van de .Woningbouwvereniging „Schagen". Procesverbaal van opname van boeken en kas van de gemeenteontvanger op 15 Sept. 1936. Van den Commissaris der Koningin kwam bericht in, houdende de benoeming van A. E. Lievens tot bezoldigd veldwachter. Ged. Staten deden mededeeling over de .vaststelling van het quotiënt art. 18 2e lid ,van het financieele verhoudingsbesluit, dat. voor het rekeningsjaar 1934 voorloopig is vastgesteld op f 13.2969. Ingekomen zijn de verslagen van het gas- en electriciteitsbedrijf over het dienstjaar 1935. De gasproductie bedroeg 366.515 M3. of 35.663 M3. minder dan in 1934. Het buizennet onderging geen verandering. De totale lengte van het hoofdnet electrici teitsbedrijf bedroeg 24510 meter. Het aantal aansluitleidingen bedroeg voor: licht- en huishoudelijke doeleinden 1104 stuks, uitsluitend voor kracht 88 stuks. Het aantal verbruikers bedroeg op 31 De cember 1935 1039 stuks. De stroominkoop, zonder transformatorver- liezen bedroeg 340.351, het stroomverlies 37.561 K.Wh.; verkocht werd: lichtstroom 257.395, krachtstroom 45.341 K.Wh. De kost prijs van den verkochten stroom bedroeg 15.97. Ged. Staten zonden bericht van ontvangst van de wijziging der algemeene politiever ordening. Goedgekeurd werd het besluit tot nadere regeling van de borgstelling door de ge meenteontvanger. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Aflossen in 40 jaar, in plaats van in 50 jaren. Van Gedeputeerde Staten dezer provincie is terug ontvangen het besluit van den Raad van 11 Sept. 1936 tot het aangaan van een geldleening groot f 56823,80. voor de uitkee- ring aan het R.K. schoolbestuur van 80 pet. van de geschatte waarde van schoolgebouw en terrein. Ofschoon B. en W. nog op het standpunt staan dat 't schoolgebouw mins tens 50 jaar een goede gebruikswaarde heeft, meenen zij toch aan het verlangen van Ge deputeerde Staten te moeten tegemoetkomen betreffende het aflossen van de geldleening in 40 jaren. De geldschietster heeft tegen aflossing in 40 jaren geen bezwaren. De halfjaarlijksche annuiteiten ten laste der gemeente komende zullen bij aflossing in 40 jaren groot zijn pl.m. f 1506. B. en W. stellen den raad voor onder in trekking van het besluit van 11 September 1936 bedoeld besluit, te nemen. Allen voor. Den heer De Vries spijt het dat het aan vankelijk genomen raadsbesluit niet ge handhaafd kan worden, want het mag in het totaal bedrag geen verschil maken, 40 jaren lang zal de gemeente nu jaarlijks f225 meer moeten betalen. Door de familie Schoorl wordt verzocht te willen aanvaarden een schenking groot f 100.en alsdan voor eeuwigdurend onder houd te willen zorgen voor het graf van Cor- nelis Schoorl. B. en W. stellen voor deze schenking te aanvaarden en het bedrag rentegevend te be leggen. Allen voor. Vastgesteld wordt een suppletoire begroo ting dienst 1936. Verkoop van bouwterreinen. B. en W. stellen den Raad voor de na volgende bouwterreinen te verkoopen aan de aanvragers hieronder vermeld: 1. De Westelijke helft van het terrein der oude O. L. school ter grootte van pl.m. 733 M2. aan H. Willemse te Schagen, voor de som van f 2500. De N.-Oostelijke helft van het terrein der oude O. L. school ter grootte van pl.m. 733 M2., aan L. van Rijswijk voor de som van f 2500. 3. Een perceel bouwterrein gelegen aan de Oude Slotstraat ten Oosten van het per ceel van H. P. Fellinga ter grootte van pl.m. 180 M2. aan Joh. Schenk te Barsinger- hom voor den prijs van f 6.per M2. De verkochte grond moet binnen 12 maan den na de overdracht bebouwd zijn mei woon- en of winkelhuizen, op boete van f 10.— voor elke volle week verzuim. De opbrengst van het verkochte te be stemmen tol buitengewone aflossing van schuld. 4. Een perceel bouwterrein gelegen aan de Heerenboschstraat ten Westen van het perceel van C. Bontes, ter grootte van pl.m. 607 M2. aan het Rijk voor den prijs van f 5 per M2. Dit terrein is bestemd voor den bouw van een telefoongebouwtje. De Voorzitter brengt allereerst in behande ling de aanvragen van den heer Joh. Schenk en het Rijk, respectievelijk onder 3 en 4 ge noemd. Conform de voorstellen van B. en W. wordt t. a. v. deze beide aanvragen besloten. Het oude schoolterrein. Wie verhoogt dat bod? Wie zegt er meer van? Daarna komen in behandeling de aanbie dingen van de heeren Willemse en Van Rijswijk tot aankoop van de terreinen dei- oude O. L. school. De Voorzitter deelt mede, dat de voorstel len van B. en W. zooals ze hier ter tafel liggen, door B. en W. worden ingetrokken en zij met een ander voorstel komen. Spr. geeft een uitvoerige toelichting. Allereerst hebben B. en W. gekregen een schrijven ■van den heer Willemse dat hij een gedeelte van het terrein wilde koopen, welke brief reeds spoedig werd achterhaald door een tweede schrijven, waarbij de heer Willemse voor de werkelijke helft van het terrein f 2500 bood. Bijna tegelijker tijd (het was op denzelfden dag), sprak de heer Van Rijswijk spr. aan en deelde mede, liefhebberij te heb ben om terrein van de oude school te koo pen en spr. heeft toen de beide liefhebbers aangeraden zich ieder tot de helft van het terrein te bepalen. In de eerstvolgende ver gadering hebben B. en W. de beide aanvra gen behandeld en hoewel zij aanvankelijk niet best wisten of de terreinen voor de ge boden prijzen zouden dienen te worden ver kocht, later toen spr. 2 menschen sprak die grond zochten, doch verklaarden den gebo den prijs niet voor bedoelde terreinen over te zullen hebben, dachten B. en W. dat de geboden prijs er op leek. Aan den heer Van Rijswijk is toen ook gevraagd een bod te wil len uitbrengen, waarop van hem een brief inkwam, waarin hij voor het oostelijk ge deelte f 2500 bood. Eerlijkheidshalve moet spr. hierbij vertellen, dat den heer Van Rijs wijk was medegedeeld, dat wanneer deze niet minstens f 2500 bood, geen voorstel tot verkoop van het terrein aan den Raad zou worden gedaan. Zoo stond de zaak, toen B. en W. hun voorstellen aan dén Raad hebben geformu leerd, en aan welke voorstellen ruchtbaar heid werd gegeven, toen de agenda dezer ver gadering werd verzonden en de voorstellen ook in de courant verschenen. Het gevolg was, dat hier een schrijven, ge dateerd 11 October inkwam, waarbij, de heer M. Nuijens in de Heerenstraat, zich als ge gadigde aanmeldde, en voor de westelijke helft, naast de onderwijzerswoning, een be drag van f 3200 bood, of voor de oostelijke helft, naast de oude bewaarschool f 2900. Hij gaf echter de voorkeur aan de westelijke helft. Spr. heeft zich toen met wethouder Buis kool verstaan en B. en W. oordeelden dat goed fatsoen gebood, dat de beide eerste bie ders op de hoogte werden gesteld en daartoe werden zij uitgenoodigd om vanmiddag te 5 uur ten raadhuize te komen. Intusschen was er een andere brief ingekomen van K. Middelbeek, gedateerd vandaag 12 October, die voor het geheele terrein f 6000 bood. Het onderhoud met de heeren Willemse en Van Rijswijk vond plaats, zij werden in kennis gesteld met het andere bod en zoowel aan deze beide heeren als aan de andere gegadig den werd nu gevraagd hun uiterste bod te doen. Van de heeren Willemse en Van Rijs wijk kwam daarna het aanbod om het ge heele terrein voor f 6150 te koopen, nl. f 3225 voor het westelijk gedeelte en f 2925 voor de oostelijke helft. Wat de andere re flectanten betreft, zooeven kwam van den heer Middelbeek een kort briefje' binnen, waarin hij mededeelde, voor het geheele per ceel f 6600 te bieden, of voor het gedeelte naast de bewaarschool f 3200. Onder deze omstandigheden moesten B. en W. wel met andere voorstellen komen en spr. zet dan uiteen dat waar het sluitend krijgen van de begrooting 1937 met groote moeilijkheden gepaard ging, rekening moest woren gehouden met de verkoopsommen van dit terrein. Een aantal leeningen kwa men voor vervroegde aflossing in aanmer king en op deze wijze kon aan aflossingen en rente de begrooting aanmerkelijk worden ontlast. Daarom is het noodzakelijk dat de raad reeds vanavond een beslissing neemt t.a.v. de verkoop van het oude-school-terrein. Ge beurt het niet en kan dus de ontlasting van de begrooting niet plaats vinden, dan zal het eenigste middel om de begrooting sluitend te krijgen, zijn: verlaging van de salarissen en loonen. Daarvoor voelen de wethouders niet in de eerste plaats, omdat het tijdstip daarvoor in verband met den veranderden monetairen toestand slecht ge kozen zou zijn: en bovendien, zoolang de salarissen van de 3 hoogste ambtenaren niet zijn herzien, zoolang achten zij verla ging van andere salarissen niet gewenscht. Er is dus maar één weg, n.1. verkoop van het terrein der oude school en B. en W. stellen voor het hoogst aanwezige bod te ac cepteeren en dus aan den heer K. Middel beek het geheele terrein te verkoopen voor f 6600. De heer Mr. Dr. Buiskool merkt nog op, dat als niet tot verkoop van het terrein werd besloten, het tekort van de begrooting niet voldoende döor verlaging van loonen en salarissen gedekt zou kunnen worden. De heer De Vries vraagt hoeveel dan door den verkoop van het terrein aan de begroo ting ten goede zou komen. De Voorzitter zegt dat bij verkoop van het terrein tegen f 5000, een bedrag van f 1200 aan de begrooting ten goede kwam. Door het hoogere bedrag zullen echter grootere besparingen kunnen worden verkregen. De heer De Vries wijst erop dat de aan vankelijke voorstellen van B. en W. hem weinig sympathiek waren, want spr. oor deelde dat z. i. de prijzen die B. en W. voorstelden te accepteeren er glad naast waren. Waarom moet de grond in 't Hee renbosch f 6 kosten en dit terrein, het mooiste plekje in de geheele gemeente, voor f 3.41 worden gelaten. Bovendien wil spr. de kwestie van het rusthuis niet geheel los laten. Spr. deelt uitvoerig mede, hoe pessi mistisch hij was na de laatste mededeelin- gen door den heer Buiskool, ook al deelde deze dan mede, dat er nog een brief was gezonden naar een groote instelling, die voor deze dingen gevoelt. Maar opitimisti- scher werd spr. toen hij daarna een com missielid sprak, die als zijn meening te kennen gaf dat de zaak niet als afgedaan beschouwd moest worden en hij later een ander commissielid sprak, die vertelde, dat er nog een bespreking met B. en W. was aangevraagd. Spr. achtte de plannen tot stichting van een rusthuis van vitaal be lang voor onze gemeente en toen spr. later hoorde dat B. en W. het niet noodig acht ten de twee commissieleden te ontvangen, toen heeft hij een weinig parlementair woord gebruikt. Spr. heeft dat een beetje bar gevonden en oordeelt dat een commis sie die geen geld en geen moeite gespaard heeft voor deze zaak, niet op zulk een botte, onbeleefde wijze voor het hoofd ge- stooten mocht worden. De Voorzitter zal de beantwoording van den heer De Vries in hoofdzaak aan den heer Buiskool verlaten, maar spr. is van een botte of onbeleefde afwijzing niets be kend. B. en W. hebben medegedeeld dat een bespreking niet meer dienstig kon zijn. De ontvangsten voor het terrein heeft de gemeente noodig voor de begrooting. B. en W. zagen geen andere manier om de be grooting sluitend te krijgen en een confe rentie was dan ook niet meer noodig. De heer Mr. Dr. Buiskool heeft met ge noegen kennis genomen dat de heer De Vries de rusthuiscommissie 'n compliment maakte voor hetgeen zij heeft gedaan en dat compliment is dan allereerst aan spr.'s adres, want spr. heeft zeker wel 't meeste werk en het meeste geld aan deze zaak be steed. Als dus de commissie voor 't hoofd is gestooten, is 't spr. die dat 't meest is gedaan en spr. heeft dat dan zelf gedaan. Spr. wijst er dan verder op dat het door den heer De Vries bedoelde Commissielid ver zuimd heeft den heer De Vries te vertellen hoe spr. de zaak uitvoerig met dat com missielid heeft besproken, spr hem heeft medegedeeld hoe de voorz. der commissie, de heer Blaauboer met alles op de hoogte was en dat een commisielid dan ook erken de dat als de zaak zoo stond, het erg iam- meh was, maar er dan weinig aan te doen was. Spr. heeft duidelijk doen uitkomen, hoe de begrooting een zeer belangrijke reden was voor B. en W. en spr. wijst er met na druk op, dat hoewel de commissie wist dat met 1 October de optietermijn eindigde, voor October geen enkel voorstel tot verlenging van dien optietermijn bij B. en W. inkwam, dat de voorzitter dier commissie het zelfs niet noodig heeft geacht een commissiever gadering uit te schrijven. Spr. deelt verder mede, dat de mijnheer van de groote instel ling spr. telefonisch antwoordde, dat het toch ondenkbaar was een obligatieleening aan te gaan, tot de volle stichtingskosten voor een stichting waarvan de rentabiliteit niet verzekerd was. En dat was het ant woord, dat van links en rechts werd verno men. Spr. herinnert aan alle moeiten, die de commissie heeft gedaan om bijdragen te verkrijgen uit werkfonds, uit het provin ciaal werkfonds enz. Spr. heeft het stukje in de Schager Courant gelezen en ook spr. vindt het jammer dat aan den jongen ar chitect nu geen gelegenheid kan worden, geboden dit werk tot stand te brengen, maar spr. wijst op alle pogingen, die zijn aangewend om gelden te krijgen, hoe arti kelen met cliché's in de courant hebben gestaan en gelegenheid werd geboden om reeds obligaties te nemen, doch geen enkele aanvrage kwam in. De heer De Vries zegt dat het hem zoo bevreemd heeft, dat het rusthuis niet meer werd genoemd. Als deze grond eenmaal ver kocht is, is de zaak van het rusthuis van de baan, want dat is d e plaats. De heer Mr. Dr. Buiskool wijst op andere mogelijkheden, die het uitbreidingsplan der gemeente biedt. De heer De Vries blijft het niet goedvin den dat de commissieleden niet zijn gehoord Spr. vindt dat een eigenaardige houding. De heer Mr. Dr. Buiskool wijst er echter op, dat die commissieleden niet kwamen spreken namens de commissie; spr. als secretaris dier commissie wist er tenminste niets van. De Voorzitter zegt dat B. en W. het werk der commissie hoogelijk hebben gewaar deerd; 3Yz jaar hebben zij de commissie tijd gegeven. Maar als dan na afloop van den optietermijn geen verzoek om verlenging van dien termijn inkomt, dan mag na ja renlang geduld, toch niet gesproken worden van een eigenaardige houding. De heer Dekker vraagt of na het bod van f 6600 door andere reflectanten geen hoo- ger bod kan worden gedaan. De heer Mr. Dr. Buiskool merkt op dat aan alle reflectanten gevraagd is hun uiter ste bod te doen. Voorzitter meent dat er toch eenmaal een eind aan komt, en uit Haarlem is sterk aangedrongen op toezending van de begroo ting. En in die begrooting moeten we met feiten aankomen. De heer De Veer meent dat toch in de eerste plaats moet komen een behoorlijken prijs te kunnen krijgen; in de tweede plaats, mag het motief der begrooting gel den. Spr. achtte den aanvankelijk geboden prijs te laag en spr. is blij dat tenslotte nog een ander bod is ingekomen, want onjuist vond spr. dat B. en W. met het bod van Nuvens naar de beide eerste bieders gingen. De heer Mr. Buiskool en ook de Voorzit ter wijzen er op dat zij dat fatsoenshalve wel moesten doen, want er was immers reeds een voorstel aan den Raad om op het aanbod van de beide eerste aanvragers in te gaan. De heer De Vries acht. den grond evenveel waard als die in 't Heerenbosch, doch hem wordt gewezen op de diepte van het ter rein. Het resultaat van de verdere bespreking is dat de raad tenslotte met 9 tegen 1 stem, die van den heer De Vries, het voorstel van B. en W. om het geheele terrein aan den heer Middelbeek voor f 6600 te verkoopen, aanneemt, Wanneer Uw hoofdpijn (migraine) U over valt bij het opstaan, vóór of na den maal tijd, koop dan even bij Uw drogist of apotheker een doosje "AKKERTJES". Deze nieuwe vinding van Apotheker Dumont wordt overal en door iederen gebruiker geroemd om haar wonderlijke resultaten bij Hoofdpijn, Migraine, Kies- Bijn, Zenuwpijn, Kou, Influenza, Spierpijn, euralgische pijnen, Rheumatische pijnen. Het is niet noodig U te laten plagen door Uw pijn. Want bijna onmiddellijk zullen "AKKERTJES" U helpen en Uw pijnen snel tot bedaren brengen. Ook Gij zult opge togen zijn over de resultaten. Probeert ze I Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumont AKKÉR-CACHETS' Voorstel tot grondruil. In verband 'met den aanleg van den pro vincialen weg, wegvak Dorpen- de Loet, wordt door B. en W. voorgesteld een grond ruil aan te gaan met Mevr. de wed. J. Mo lenaar. Wordt goedgevonden. Nieuwe schoolgeldheffing. In verband met de wijziging van de L.O.- wet 1920, betreffende het heffen van school geld wordt door B. en W. ter vaststelling aangeboden een nieuwe verordening op de heffing en invordering van schoolgeld. Voor de wijziging moest de heffing wor den geregeld naar het belastbaar inko men (zuiver inkomen verminderd met kin deraftrek). Thans zal de heffing geschieden INSPECTIEBEZOEK COMMISSARIS DER KONINGIN. Gisteren bracht de Commissaris der Ko ningin Jhr. Mr. Dr. A. Roël wederom zijn gewoon vierjaarlijksche inspectiebezoek aan enkele gemeentesecretarieën in onze omge ving. Tegen den middag arriveerde de gouver neur, vergezeld van Mr. Backer, referenda ris ter Provinciale griffie -te St. Maarten, waar hij, zooals gewoonlijk, de koffietafel gebruikte ten huize van Burgemeester Klerk. Tegen twee uur reed de auto voor het Schager Raadhuis voor. De Commissaris werd op de stoep verwelkomd door den lo co-burgemeester J. Schoorl Pz. Onderwijl Mr.Backer de secretarie inspec teerde, onderhield de Commissaris zich met den loco en de raadsleden de Veer en de Vries, die ter ontvangst mede aanwezig wa ren. Met belangstelling informeerde de gou verneur naar ons markwezen en liet zich op de hoogte stellen van de beweging in onze haven en de stand der woningbouw. Nadat Mr. Backer zijn tevredenheid had geuit over de orde en regel ter secretarie, begaf de Commissaris zich naar Helder. EEN „KANJER." Bij den heer T. Baas op Lagedijk werd gisteren een peen gerooid welke het enorme gewicht van 22 pond had. EEN ZWARTE ONDERWIJZER VERTELT OVER SURINAME. Lezing in een slecht geventileerd schoollokaal. In het weinig afwisseling biedende school leven was gisteren voor een welkome on derbreking gezorgd. Niemand minder dan de heer Toeloet, een rasechte Surinaamsche neger kwam onze schooljeugd het. een en ander over Surina me vertellen. Uit den aard van de zaak is de heer Toloct zeer deskundig. Afkomstig uit Suriname, studeerde hij hier ter land, behaalde het onderwijzersdiploma en trok toen naar zijn geboorteland terug. Hij kon echter geen emplooi vinden en heeft weer koers naar ons land gezet, waar hij nu door lezingen en inleidingen op de scholen in zijn onderhoud tracht te voorzien. Op zeer on derhoudende wijze vertelde de heer Toloet de kinderen van de zeden en gewoonten in Suriname, gaf een korte beschouwing over de fauna en flora en deelde tal van bijzonderheden mede. Zoo was het eigenaar dig te vernemen, hoe de Negers zich van de morseteekens bedienden, om groepen te waarschuwen, die dieper in het. binnenland hun tenten hadden opgeslagen om deze zoo doende er opmerkzaam op te maken, dat b.v. een blanke handelaar zaken kwam doen. De levensstandaard in Suriname schijnt zeer laag te zijn. 4 Bananen voor een cent, 10 sinaasappels voor 1 cent, dat zijn daar zoo de prijzen. Voor een villa betaalt men een huur van f 2.50. Zooals men ziet, dat is te doen. Als de inkomsten nu ook maar niet idem zoo veel lager zijn dan hier In ieder geval: onze jongens en meisjes op de basis van hoofdsom der gemeente- fondsbelasting en vermogensbelasting. B. en W. stellen een tarief voor, waarvan de opbrengst naar raming dezelfde of iets hooger zal zijn dan die in 1935. In verband met de daling van de kosten van het levensonderhoud bestaan er naar de meening van B. en W. geen bezwaren tegen, ook van de lagere inkomens iets te vragen voor de kosten van het onderwijs. In de bestaande verordeningen is beneden een zuiver inkomen van f 1000 geen school geld verschuldigd. Zooals wordt voorgesteld zal iemand schoolgeldplichtig zijn, wanneer de hoofdsom van de gemeentefondsbelasting en vermogensbelasting f 4-.of meer is. Voor een gehuwde met 1 kind zal dit het geval zijn, wanneer het zuiver inkomen fSOO of meer bedraagt, voor een gehuwde met 2 kinderen, f 900 of meer, voor een gehuwde met 3 kinderen f 1000 of meer, voor een ge huwde met 4 kinderen f 1100 of meer en voor een gehuwde met 5 kinderen f 1350 of meer. Met de vermogensbelasting is hier geen rekening gehouden. In klasse 1 zal verschuldigd zijn f 3 voor gewoon lager onderwijs en f 6 voor uitge breid lager onderws (dus de helft van de wettelijke tarieven). Evenals in de bestaan de verordening dus een verhouding,als 1;2. Het schoolgeld van hot voorbereidend la ger onderwijs zal aansluiten aan dat van het gewoon lager onderwijs. Van het vervolgonderwijs is het school geldtarief iets lager gesteld dan die van het gewoon lager onderwijs. De heer De Vries had aanvankelijk be zwaar tegen de voorgestelde regeling, waar bij de menschen met f 800 inkomen of meer, met 1 kind reeds f 3.schoolgeld moet be talen. Spr. zou willen dat de beide eerste klassen vervielen en weer begonnen werd met een inkomen van f 1000. De heer Stam vindt het juist een billijke regeling en bij de bespreking wordt gewezen op de progressie en degressie die bij de voor gestelde regeling tot uiting komt, de progres sie t.a.v. het inkomen, de degressie t.a.v. het aantal kinderen. De heer Bijlsma is het met den heer De Vries eens en wijst ook op de devaluatie, waarop hem wordt geantwoord, dat de de valuatie ongetwijfeld tot oorzaak zal hebben dat verhooging van loonen moet komen. De voorgestelde regeling wordt aangeno men met 9 tegen 1 stem, die van den heer Bijlsma. Bij de rondvraag vestigt de heer Dekker de aandacht'op het gevaar dat ontstaat als au to's komende van de Nieuwe Laagzijde, bij het perceel Kroone de Molenstraat inrijden en dan te veel links houden. De heer Stam noemt als oplossing verlen ging van het trottoir, om het perceel Kroone heen, doch de heer Dekker meent dat niet voor voetgangers het gevaar is te duchten, doch meer voor fietsers. B. en W. zullen er hun aandacht aan schenken. Hierna sluiting. hebben een amusanten en tegelijk leerzamen middag gehad en het zal geen verbazing wekken, als we schrijven, dat de heer To loet een aandachtig gehoor had. Bij de lezing welke de heer Toloet in de vroege middaguren in de ULO-school heeft gehouden, deed zich een onaangenaam in cident voor. In het lokaal waar alle leerlin gen vereenigd waren werd de lucht door onvoldoende ventilatie zoo slecht, dat twee leerlingen flauw vielen en meerderen met groote haast het lokaal moesten verlaten. Vrijwel alle aanwezigen klaagden over hoofdpijn. Na volgens de regelen der kunst weer te zijn bijgemaakt, bleken de slacht offers gelukkig geen nadeelige gevolgen van deze onachtzaamheid te hebben onder vonden. KOVACS LAJOS IN THEATER ROYAL. Een avond van 100 procent amusement. Kovacs Lajos komt! Kovacs Lajos, een naam met een welhaast magische kracht. Amusements-orkesten worden uit den grond gestampt, maken soms een ongeken de bloei mee maar hun levensduur is als die van een vlinder: dë ineenstorting volgt spoe dig en na verloop van korten tijd kent nie mand ze meer. Anders is het met Kovacs Lajos' orkest, dat nu al circa 6 jaren onze ooren streelt en nog niets aan populariteit heeft verloren. Schagen heeft het bekende radio-orkest gis teren weer met eigen oogen kunnen aan schouwen. Kovacs Lajos en zijn orkest, The Song Singers, het vocale kwart et,dat zijn schlagers met veel humor de zaal inslingert, Greta Burbach, sopraan en Guus Markman, tenor, beiden uitstekende vocalisten en ten slotte Patricia Marshall en haar gracieus rhythmisch ensemble, zij allen hebben ons een avond van amusement bezorgd. De Song Singers hadden hij hun optreden al een geweldig applaus in ontvangst te ne men en kwamen er zonder een toegift niet af. Men begrijpt de dolle vreugde van de zaal, toen zij daarvoor het bijna klassiek ge worden Chiribiribin kozen. In den Rococo-tijd mochten we ook al een blik werpen. Het menuet van Mozart, ge danst. met begeleiding van strijkmuziek, was uiterst kunstzinnig en het „Schlafe mein Prinzchen". eveneens van Mozart, brachten de Song Singers op buitengewoon gevoelige wijze naar voren. In dit nummer kregen de solisten meteen weer gelegenheid ons van hun uitzonderlijke talenten te doen genieten. De A.V.R.O.-film geeft een juisten kijk op het studio-leven en is cinematografisch een waar meesterwerk. 5 jaar Kovacs Lajos, het laatste program ma-nummer. Oude schlagers, we kenden ze al niet meer, maar Kovacs doet ze weer voor ons leven. 19311936 het is slechts een stap. Weldra klinkt het machtige eindac- coord en brengt de zaal Kovacs een langdu rige ovatie. Kovacs, die bescheiden als altijd, zijn medewerkers in zijn succes laat deelen. Hoe de luistervinken het soms zoeken, vertelde A.V.R.O.'s voorzitter, die een zeer kort woord sprak wat volkomen in het kader van dezen avond past. Men had dan een brief ontvangen van een luistervink, die schreef de muziekprogramma's zoo lucht hartig te vinden en de Spaansche revo lutie er een gevolg van noemde. Als men nu maar ernstige muziek door den aether liet klinken, dan zou de vrede wel spoedig her steld zijn. Als het zoo eenvoudig was

Schager Courant | 1936 | | pagina 5