Het aanstaande kroningsfeest van den Engelschen Koning Militaire dictatuur in Japan? Dolle wolf rooft kind Een lastige dubbelganger Een 49sfe Amerikaansche Bondsstaat? Jong Japan in feestdos bij de feesten ter herdenking van de grondvesting van het Japansche Rijk. De knapen dragen het costuum der oud-Japansche ridders, de Samurat. Wat dergelijke plechtigheden kosten. Koning Eduard VIII komt met slechts600.000 pnd. toe. Londen, October 1990 Van Koning Eduard VIII is bekend, dat hij alle onnutte pracht en praal veracht, maar desondanks schat men de kosten van zijn kroning, die op 12 Mei 1937 volgens de oude gebrui ken zal worden gevierd, op 400.000 pond sterling, of ongeveer drie en een half-mil- lioen gulden. Hoewel men gewend is, zich den En- gelschman als een nuchter koopman voor te stellen, is de kroning van Britsche ko ningen steeds een schouwspel van buiten gewone schittering geweest, omdat men dat nu eenmaal verwachtte, In de laatste eeuwen waren de kroningsfeesten van de Plantagenets, Tudors, Stuarts en Hanno- vers de meest schitterende gebeurtenissen in Europa. De meest kostbare kroning in de Engelsche geschiedenis was die van George IV in het jaar 1822, toen Water- loo en Napoleon in het vergeetboek begon nen te geraken en het volk na een pauze van GO jaar recht op een mooi feest had- Alleen de nieuwe staatskroon van den Koning kostte reeds meer dan 1 millioen gulden, terwijl twee koningsmantels ieder meer dan 10.000 gulden kostten. De goud- brokate schoenen van den koning waren meer dan 1000 gulden waard en de bloemen versieringen der tribunes, enz. verslonden ongeveer 70.000 gulden, zoodat het totale bedrag van 70.000 pond sterling al spoedig bereikt was. Geen banket meer. Met George IV verdween een oud, maar zeer duur gebruik: het banket in den Westminster Hall. Met zijn 21 gangen en vele duizenden gasten, schitterende versie ringen en stralende verlichting was het een hoogtepunt, maar ook het meest kost bare deel van den kroningsdag. George IV gaf er 600.000 gulden voor uit en iede re Engelsche peer had ongeveer 50.000 gul den voor de kleeding van zich en zijn vrouw te betalen. En wat de stad Londen indertijd voor illuminatie, enz. uitgaf, liep in de sterling-millioenen. Dat was, zooals gezegd, de duurste kro ning van de Engelsche geschiedenis. Ko ningin Victoria gaf bevel, dat bij haar kroning in het jaar 1838 het banket uit overwegingen van spaarzaamheid niet meer zou plaatsvinden en sindsdien is dit zoo gebleven. Reeds vroeger, onder .Tacob II, had men afgezien van den traditionee- len kroningstocht van den Tower naar Westminster Abbey, een tocht, die nimmer minder dan 100.000 pond en dikwijls zelfs tot 300.000 pond kostte, omdat aan een ieder van de vele toeschouwers gebraad en wijn „in flinke porties" moest worden uit gereikt. Lang bleef dan ook de kronings processie van koningin Elisabeth in de herinnering van het volk, wat echter door deze koningin met meer dan 1 millioen pond kroningsuitgaven zeer duur gekocht was. ^Goedkoope kroningsfeesten Tegenover deze kroningsfeesten staan ook eenige zeer „goedkoope". De „vroolijke mo narch" Karei II, die als de eerste Engel sche koning na de revolutie van 1648 den troon besteeg, kwam al zeer goedkoop uit, door de rekeningen van zijn leverancier onbetaald te laten. Daar de kroonjuwee- len in den tijd van de revolutie verdwe nen, gebroken of verkocht waren, moest Karei II alles opnieuw laten maken en daar hij al reeds een vroolijk heerschap was en zich bovendien na de revolutie wel eens een duur pretje gunde, beliepen zijn kroningsuitgaven ongeveer 7 millioen gul den. Een vijfde gedeelte daarvan werd door de schatkist betaald, de rest bleef de mo narch schuldig. Zelfs kroon, scepter en Op de rijksautobaan Frankfur a Main- Darmstadt heeft de motorrenner Ernst Henne acht nieuwe werelderecords gebro ken. Zijn motorrijwiel was omgeven door een licht metalen omhulsel* KONING EDWARD. rijksappel werden niet geheel betaald. De voorganger van Karei II, Karei I, gaf voor zijn kroningsfeest slechts 75.000 pnd. uit en schijnt daarmede een goedkoopte- record gevestigd te hebben, indien men tenminste van de buitengewone spaarme- thoden van zijn opvolger afziet. De reden Voorstellen tot het instellen eener militaire regeering. De ministers van oorlog en marine heb ben Hirota, den minister-president, voor stellen tot wijziging der regeering over handigd en de onmiddellijke verwezenlij king dezer voorstellen gevraagd. Deze voorstellen bevatten: vermindering van het aantal ministers, waarbij elk ver scheidene portefeuilles zou moeten houden en instelling van een onafhankelijk orgaan, belast met de coördinatie der ministeries en ondergeschikt aan de noodzakelijkheden der verdediging. Dit orgaan, waarin vooral militairen zitting zouden hebben, zou ge leid worden door een man, die buiten de partijen staat en aangewezen zou worden door het leger. Het orgaan zou als schakel tusschen leger, vloot en civiele regeering dienst doen. Welingelichte kringen achten het zeer waarschijnlijk, dat Hirota binnenkort zal aftreden, omdat hij naar hun meening een dergelijk systeem, dat zou neerkomen op een militaire dictatuur, niet kan aanvaar den. De Russische bedreiging. Mamoroe Sjigemitsoe, de nieuwbenoemde Japansche ambassadeur te Moskou, is te Tokio aangekomen na een inspectietocht door Mandsjoekwo en Noord-China. In een tegenover journalisten afgelegde verklaring heeft hij o.m. naar voren gebracht, dat er geen hoop bestaat op de afsluiting van een non-agressiepact, met Rusland, zoolang de Sowjetleiders met veel ophef verklaren een doodelijken slag te zullen toebrengen aan ieder land, dat Sowjet-Rusland aanvalt. Hij voegde hieraan echter toe, dat het niet tot een Russisch-Japanschen strijd zou ko men, wanneer de toestand met tact wordt behandeld. Duitsche stappen ten aanzien van het Engelsch-Russisch vlootaccoord toegejuicht Tokio, 13 Oct. In vlootkringen heeft men de Duitsche houding ten aanzien van het Engelsch-Russische vlootaccoord met sympathie ontvangen. In het geleverde commentaar wijst men er op, dat Duitscn- land in dit accoord een bedreiging moet zien voor zijn suprematie in de Oostzee, zoodat het zeer wel mogelijk is, dat Duitschland thans zal overgaan tot het aanvragen van herziening van het Duitsch- Engelsche vlootaccoord, aangezien dit de to tale Duitsche vloot vaststelt op 35 procent van de Engelsche. STIJGING GEBOORTECIJFER IN OEKRAÏNE. In Oekraine stijgt het geboortecijfer. Van 1 Januari tot 1 September 1936 werden in de Oekrainsche Sowjet republiek 561.423 ge boorten ingeschreven 14 pet. meer dan in dezelfde periode van 1935. Vooral opmer kelijk is de stijging van het geboortecijfer in de steden van het Charkofgebied, waar in den loop van het jaar een toeneming van bijna 38 pet. kon worden geconstateerd. In het gebied van Kief steeg het geboortecijfer met 27.5 pet., in het Onjepropetrowski-ge- bied steeg het met ruim 24 pet. BRANDSTICHTING IN HET LONDENSCHE FASCISTENHUIS Gisternaoht is een begin van brand ont dekt in het plaatselijk lokaal van den Brit- schen fascistenbond in Eastland. De buiten deur stond in vlammen. De politie stelt 'n onderzoek in. Volgens een ooggetuige hebben twee indi viduen de deur met petroleum overgoten en vervolgens in brand gestoken. Zij vluchtten in een auto. van deze beperking der feestelijkheden, toen Karei I in 1625 den troon besteeg, lag in het woeden van de pest, die indertijd Londen's bevolking decimeerde. Toch schijnt het volk met deze spaarzaamheid van zijn heerscher niet geheel tevreden te zijn geweest, want er wordt vermeld, dat er geen bijval werd gehoord, toen aartsbisschop Laud in de Westminster Ab bey den pas gekroonden koning aan de toeschouwers voorstelde; eerst na uitdruk kelijk bevel van den hofmaarschalk weer klonk het „God bescherme koning Karei" en toen koning Karei 24 jaren later het schavot besteeg, zullen vele toeschouwers nog wel aan de pijnlijke scène gedacht hebben. De kroning van Eduard VIII Het is een diepingeworteld Britsch bijge loof, dat een „goedkoope" kroning voor de daaropvolgende regeeringsperiode niets goeds beteekent en hoewel men ook men dit bijgeloof geen rekening houden wil, hebben toch wijze raadgevers van de Brit sche koningen altijd aangeraden, bij de kroningsfeesten niet te zeer op de penning te zijn. Ieder dergelijk feest brengt geld in omloop en de handel wordt er door ge steund. Hoewel men de uitgaven voor de kroning van Eduard VIII met 400.000 pond ook volgens de papierwaarde niet laag taxeert, is toch de waarde van het geld in Enge land niet meer dezelfde als vroeger. Wan neer koning George V, de vader van den tegenwoordigen koning, bij zijn kroning in het jaar 1911 iets meer dan 246.000 pond en bij zijn daarop volgende kroning tot keizer van Indië 500.000 pond uitgaf, dan zou men, om op het oogenblik hetzelfde te krijgen, een veelvoud van deze sommen moeten uitgeven. Evenver blijft koning Eduard VIII op het punt van de kronings uitgaven bij zijn grootvader Eduard VII achter, die bij die gelegenheid een half millioen goede vooroorlogsche ponden op tafel legde. In ieder geval is het besluit van den jongen monarch, zich in uiterlijke pracht en praal bij het kroningsfeest tot een gezonde middenmaat te beperken, wijs en rechtvaardig des te meer, daar im mers pond, shilling en pence geen goede maatstaven voor de aanhankelijkheid van een volk zijn. (v.p.b.) In de stad Darende, in het Oosten van Klein-Azië is een dolle wolf doorgedrongen. Het wilde dier beet 16 mannen, vier vrou wen, vier runderen en sleepte een kind weg, voordat men er in slaagde het ongure dier te dooden. De wolf, die buiten de stad de runderen reeds had aangevallen, was een huis bin nengedrongen en had daar een slapend kind gegrepen. Opgeschrikt door het schreien van het kind snelden de ouders en een aantal buren toe. Zij joegen achter den wolf aan en wisten het dier te dwin gen het kind los te laten. Verscheidene hun ner echter werden ernstig gebeten. Brand weer en politie voegden zich daarop bij de achtervolgenden en gezamenlijk zette men de jacht geruimen tijd over het land voort, tot men eindelijk dicht genoeg bij het dier genaderd was om het onder vuur te nemen. Een der politiemannen schoot het toen neer. Geslaagde opgravingen in Zuid-Slavië Belgrado, 13 Oct. (A.N.P.) Nabij Ossek heeft men een Romeinsch graf opgedolven, dat een groot aantal voortreffelijk bewaard gebleven gebruiksvoorwerpen en munten bevatte. Een eerste onderzoek wees uit, dat men hier voor het graf van een rijke Romeinsche vrije van hoogen rang stond. In het graf lagen merkwaardig goed ge conserveerde kleedingstukken, lange ko peren naalden, fraai bewerkte knoopen en 11000 Romeinsche munten uit het jaar 375 voor Chr. Vele munten zijn van goud of zilver. De binnenzijde van het graf is met een dikken laag van een soort kalk bedekt, die al dien tijd zijn zuivere witte kleur behouden heeft. Dat de inhoud van het graf zoo voortreffelijk bewaard is gebleven, verklaart men doordat het volstrekt luchtdicht afge sloten is geweest. Opgravingen in Bourgondië Parijs (ANP). Nabij den Mont-Auxois (plateau de Langres), waar in het jaar 52 vóór onze jaartelling, de Gallische legeraan voerder Vercingetoi'ix door de Romeinen werd verslagen, worden sedert geruimen tijd opgravingswerken verricht, waardoor men hoopt, een zoo groot mogelijk deel van de in de oudheid vermaarde vesting Alesua aan het licht te brengen. Tijdens de regee ring van Napoleon 3 werden, omstreeks 1860 reeds pogingen in deze richting aan gewend, doch eerst de huidige expeditie in deze heeft door de toepassing van een wel overwogen en aanmerkelijk verbeterde werk wijze, belangrijke resultaten bereikt. Uit de architectonische resten, welke men in de afgeloopen maanden heeft ontdekt een voudige woonhuizen, eenige monumenten, enkele fragmentarische winkels heeft men kunnen afleiden, dat het voormalige Alesua een stad was van een niet zeer groote oppervlakte en van een zeer sobere structuur. Een zeer groot aantal antieke gebruiksvoorwerpen, sieraden, vazen en eenige beeldhouwwerken o.a, een kop van Silenus, een stervende Gallier, eri een vrou wentors welke men gedurende deze op gravingen heeft gevonden, zijn voorloopig in een, tijdelijk tot museum bevorderde oude herberg ondergebracht. De nieuwe Russische grondwet Een omslachtige procedure. Medegedeeld wordt, dat in de fabrieken, trusts, collectieve landbouwbedrijven etc. in alle gebieden van Rusland door de arbei ders uitvoerige besprekingen gehouden worden over het ontwerp voor een nieuwe grondwet. Er worden duizenden resoluties aangenomen en amendementen voorgesteld. Zoo zijn te Leningrad uit de steden en col lectieve landbouwbedrijven van het gebied tot de kust van de Barendts-zee en het schiereiland Kola ruim 2500 voorstellen tot aanvullende verbeteringen ontvangen. De arbeiders van den Gouw-Kirof dienden in totaal eveneens omstreeks 2500 amendemen ten in, waarover door een millioen perso nen in 850 kringen besprekingen waren ge voerd. In den Gouw-Gorki zijn 11.518 verga deringen gehouden, die ruim 4000 amende menten tengevolge hadden. In het Woro- nesj-gebied werden 4500 amendementen op gesteld. Een groot aantal der opgestelde amendementen en correcties heeft betrek king op het roode leger en de landsverdedi ging, en heeft ten doel de grensbewaking zoo scherp mogelijk te formuleeren. Voorts hebben tal van amendementen betrekking op cultureele kwesties en op de versterking van den socialistischen eigendom. FELLE BRAND OP ZEILJACHT. Een doode, zes gewonden. Buenos Aires, 13 Oct. (ANP). Kort voor den start van de internationale Regatte, die hier georganiseerd was ter gelegenheid van Columbusdag, is het jacht „Facundo Pri- mero" op de rivier Lujan in brand gevlo gen. Een persoon vond den dood in de vlammen, zes anderen werden gewond. Londen. Wegens diefstal is Zaterdag te Glasgow een man gearresteerd en ingeslo ten, die door de betrokkenen met pertinente zekerheid als de dader geïdentificeerd was. Het merkwaardige feit deed zich nu voor, dat, terwijl de man in hechtenis zat, we derom diefstallen gepleegd werden door een man, wiens signalement van a tot z klopte met dat van den gevangenedie een dubbelganger bleek te hebben van min der prijzenswaardigen levenswandel. De ten onrechte gearresteerde is nu in vrijheid gesteld. Zijn verdediger drong er bij het gerecht op aan er zorg voor te dragen, dat zijn cliënt niet weer het slachtoffer zou worden van vergissingen en niet weer zou worden opgepakt voor door zijn dubbelgan ger gepleegde misdrijven. De rechter was echter van meening, dat gezien de merk waardige frappante gelijkenis, daar wel niet veel tegen te doen zou zijn, behalve dan door de arrestatie van den dubbelganger. SCHUSCHNIGG WAS DOOR MUSSOLINI GEÏNSPIREERD. In een onderhoud met het agentschap Ste- fani heeft de Oostenrijksche bondskanselier Schuschnigg gezegd: „Bij de besprekingen, die ik met den Duce te Rocca Della Caminate had en die Schmidt met Mussolini te Rome heeft ge had, heeft het voorbeeld van Italië ons be moedigd, zonder verwijl en zonder onzeker heid voort te gaan op den weg der organi satie van den autoritairen staat, die de grondslag van onze nieuwe constitutie is." Schuschnigg voegde hieraan toe, dat hij met voldoening had vernomeh, dat de Duce zijn beslissing ten aanzien van den Heimat- schutz had goedgekeurd Hawaii wil in de Unie opgeno- men worden. Honoloeloe, October 1936 De Hawaii-eilanden willen als 49sten staat in den Bond .van de Noord-Ameri- kaansche Unie opgenomen worden. Hawaii zal daarom op het eerstvolgende congres, dat in Januari 1937 te Washington bijeen komt, zijn wenschen tot inschakeling in den Amerikaanschen federatieven staat met allen nadruk kenbaar maken. Samuel Wilder King, de congres-afgevaardigde van dit Amerikaansche territorium heeft reeds aangekondigd, dat hij direct op den ope ningsdag een voorstel zal doen tot het be noemen van een gemengde commissie uit leden van den Senaat en het Huis van afgevaardigden. Deze commissie zou de rechtvaardigheid van den wensch van Ha waii, het verkrijgen van staatsrechten, «zoo als deze ook door de andere 48 staten van de Unie worden genoten, te onderzoeken. In verband met dit voornemen gaf King de navolgende verklaring af: „Wij gelooven, dat Hawaii thans, nadat het zich 38 jaren als territorium zelf ge regeerd heeft, het recht verworven heeft, als gelijkgerechtigde staat in de Unie te worden opgenomen. Hoewel ook vroegere pogingen van Hawaii in deze richting zon der succes zijn gebleven, hebben zij toch den weg geëffend en er voor gezorgd, dat Washington meer aandacht aan Ilawaii heeft besteed. Wij eischen thans, dat leden van het congres ons territorium bezoeken, de eilanden van ieder gezichtspunt so ciaal, economisch en politiek uit bestu- deeren en zich er met eigen oogen van overtuigen, of Hawaii op de verheffing tot staat voorbereid is." De resolutie van Samuel Wilder King eischt de benoeming van een commissie van 24 leden, waarvan de eene helft tot den Senaat, de andere helft tot het Huis van Afgevaardigden zou moeten behooren. Hij spoort er toe aan, dat de voorzitters en invloedrijkste leden van de congres-com missies voor territoriale aangelegenheden, leger- en vlootaangelegenheden, landbouw, werkverschaffing en financiën, zullen worden opgenomen in het comité, dat in (ten zomer van het volgende jaar de Ha waii-eilanden zou moeten bezoeken. De kosten van de reis naar de Hawalï- eilanden, die naar alle waarschijnlijkheid 25.000 dollar zouden beloopen, moeten voor drie-vijfde gedeelte door de territoriale re geering en voor twee-vijfde gedeelte door de federale regeering worden gedragen.

Schager Courant | 1936 | | pagina 8