De Achtkamp Schaken* Geen landbouwproduc ten meer naar België? Melkwagens verpletterd Een 14-jarige brandstichter De vergiftiging te Spekholzerheide Vaste koers van den gulden Het ongeluk bij de manoeuvres SPORT Schotland slaat Duitschland Het wereld-uurrecord verbeterd Donderdag 15 October 1936 Tweede blad EuweFine remise. Ook Al jechin komt op remise. Vierde ronde in Den Haag. In de Dierentuin te 's Gravenhage werd gisteravond onder groote belangstelling de vierde ronde gespeeld van den internatio nalen achtkamp. -.r De directeur van de Vooruit, de heer Van der Velden, sprak eenige hartelijke woor den van welkom, waarna de burgemeester van 's Gravenhage, mr. S. J. R. de Mon- chy, een korte rede hield. Nadat ook de voorzitter van den Haag- schen Schaakbond, ir. De Munck en de voor zitter der wedstrijdcommissie, mr. Leven- bach nog hadden gesproken, namen de spelers aan de tafels plaats. Euwe—Fine. De partij Euwe—Fine was een orthodox dame-gambiet. Zwart koos echter als ze venden zet niet c7c6, maar c7—c5, wat de partij direct een scherper karakter ver leende. Nadat wit op d5 een pion had ge nomen volgde een ruil der zwarte loopers en Wit nam thans ook het paard op d5, waardoor Zwart een geisoleerden pion op dit veld verkreeg. Fine wist echter alle moeilijkheden te boven te komen, dame en torens af te rui len en kon zich in het eindspel zelfs per- mitteeren een pion te offeren, daar remise voor hem altijd verzekerd was. Na 33 zetten werd de partij dan ook remise gegeven. AljechinVan den Bosch. Eveneens een orthodox damegambiet, ech ter met de kalmere voortzetting c7—c6. De partij was een tijdlang dezelfde ais die tus- schen Aljechin en Sir Thomas in Podebrad, met dit verschil echter, dat Van den Bosch zijn pion h7 voor pion b2 prijsgaf, waardoor hij in een ietwat benauwde positie geraak te, des te meer daar Aljechin reeds een toren op de derde lijn gebracht had. Er ontstond een eindspel van dame, twee torens en 5 pionnen elk, dat na den 25sten zet ongetwij feld voor Aljechin iets gunstiger stond. In het vervolg van zijn partij tegen van den Bosch wist Aljechin door een mooie combinatie een pion te veroveren, waardoor zijn pion op de a-lijn vrij kwam. Door nauw keurig spel van zijn tegenstander echter was hij gedwongen dezen pion terug te ge ven, waarop na 43 zetten tot remise werd besloten. GrünfeldLand au. Ook deze partij was een orthodox dame gambiet. Landau kwam echter na afruil der zwarte loopers op e7 met het paard terug. Door fijn. positiespel bracht hij zijn pion op e 4, waardoor de witte stelling eenigszins gedrukt kwam te staan. Landau verkreeg tenslotte door goed positiespel een betere stelling. De partij werd na 40 zetten afge broken. Kmoch—Van Scheltinga. Kmoch opende, zooals trouwens alle an dere wit-spelers op dezen avond, met d2— d4, waartegen zich van Scheltinga West-In disch verdedigde. Wit fianchetteerde beide loopers, ruilde de witte spoedig af en ver kreeg hierdoor iets beter spel. Toen het Kmoch lukte een pion te verove ren, ruilde hij alles af en ging in een eind spel van paard en 4 pionnen tegen looper en 3 pionnen over, dat hij vermoedelijk zal gaan winnen. De partij werd na 42 zetten afgebroken. Ernstig ongeluk bij een baggerwerk Takellosgeschoten Arbeider le vensgevaarlijk gewond. Gistermiddag hoeft bij het uitbaggeren van een kanaal te Steenderen, welke werk door de Nedcrlandsche Heide Maatschappij in werkverschaffing wordt uitgevoerd, een ernstig ongeval plaats gehad. Bij het plaatsen van een duiker, schoot plotseling een takel los, waardoor de voor werker, Noordhuis werd getroffen. Hij liep daarbij een ernstige kneuzing aan de wervelkolom op en is, nadat door een medicus de eerste hulp was verleend, naar het Algemeen Ziekenhuis te Zutfen vervoerd. De toestand van Noordhuis, die gehuwd is en vader van een kind, was hedenavond levensgevaarlijk. HET VERBLIJF VAN DEN HEER SNEEVLIET IN SPANJE. AMSTERDAM Eenige dagen geleden, is het Tweede Kamerlid, Sneevliet, voor zitter van de R.S.A.P. en tevens voorzitter van het Nationaal Arbeiders Secretariaat (N.A.S.) in opdracht van beide laatstge noemde organisaties naar Barcelona ver trokken met ingezamelde gelden voor steun aan de Spaansche regeering. Mede ver toeft de heer Sneevliet aldaar om bespre kingen te voeren om de wijze te bepalen, waarop aan Spanje het best de steun tot .uitdrukking kan worden gebracht. De heer Sneevliet is verzocht voor den radiozender P.O.U.M. (de Spaansche Trotz- kistische partij van Andreas Nin) een re devoering te houden. TUINBOUW. De invoer van groenten in Frankrijk Contingent over het laatste kwartaal 1936 0. Bezwaren voor de Westlandsche tuinderij. Een paar dagen geleden is bekend geworden, dat het Fransche invoer contingent voor groenten uit ons land over het laatste kwartaal van het loopende jaar 0 (nul) is, wat wil zeggen, dat er in den loop van dit kwartaal in het geheel geen groen ten uit ons land naar Frankrijk ver zonden zullen kunnen worden. Dit besluit is blijkbaar bijna tegelijkertijd gevallen, dat van Fransche zijde de verzekering werd gegeven, dat men niet, in verband met de monetaire verschuivingen, belemmeringen aan den invoer in den weg wenschte te leggen. Voor onze groenten komt het op een in voerverbod neer. In het bizonder is dit voor het Westland van beteekenis. Het is nu de tijd van de schorseneren, waarvan Frankrijk de laatste drie jaren belangrijke hoeveelheden, gemid deld wel een 300.000 kg. per jaar, heeft af gekocht. Deze kunnen er thans niet uit en het spreekt vanzelf, dat zulks voor de West landsche kweekers, welke zich op de schor seneren-cultuur toeleggen, een bizonder on welkome en onaangename boodschap en kortweg gezegd een zware klap is. Schorse neren vormden het overgroote bestanddeel van de groenten, die Frankrijk anders in de zen tijd van het jaar invoerde. Men begrijpt in het Westland de reden van het invoer verbod niet, omda£ Frankrijk de zwarte schorseneren, waarom het te doen is, niet of tenminste in slechts zeer geringe hoeveelhe den voortbrengt. De Fransche tuinders telen in hoofdzaak witte schorseneren. Het Centraal bureau voor de veilingen heeft in den Franschen maatregel aanlei ding gevonden zich met de regeering in ver binding te stellen en er bij haar op aan te dringen, dat zij stapen doet om het Fran sche „contingent" herzien te krijgen, resp. tenminste voor het eerste kwartaal van 1937 een redelijk contingent te bedingen. Als ge luk bij het ongeluk kan in verband hierme de worden vermeld, dat schorseneren niet als andere producten bederfelijk zijn, zoo dat de tuinderij ook met een flink contin gent voor het eerste kwartaal 1937 nog ge holpen zou wezen. Op den onbewaakten overweg aan de Watermolenstraat bij Roosendaal is gister morgen tegen half elf een melkkar, waarop gezeten was de 18-jarige dochter van den melkhandelaar G. Verdonk door den trein naar Bazel, die om negentien minuten over tien uit Roosendaal was vertrokken, gegre pen. De kar werd vernield, het meisje liep zware wonden op en is naar het R.K. zie kenhuis „Charitas" te Rosendaal vervoerd. Iemand, die den trein zag naderen, waar schuwde het meisje nog op het laatste oogenblik, doch zij schijnt dit niet te heb ben gehoord. Het paard werd eveneens ge wond en zal moeten worden afgemaakt. Gisterochtend omstreeks negen uur reed nabij het station te Wouw een auto, ko mende uit de richting Bergen-op-Zoom en bestuurd door een bewoner uit Halsteren, op een melkwagen van de Wouwsche Melkfabriek. Bij de hevige botsing werd de auto geheel in elkaar gedrukt. De chauffeur werd met een herschenschudding naar het Algemeen Burgerziekenhuis te Bergen-op-Zoom overgebracht. Van den melkwagen braken de burries; het paard dat er voor stond, werd gedood De jon geman, die den melkwagen bestuurde, had geen letsel (Hsbl.) LANDBOUW EN BOERDERIJ. Wegens valuta-concurrentie op de Belgische markt. Geruch ten te Brussel. Naar verluidt, aldus de Brusselsche corr. van het Alg. Hsbl., zou het Belgische minis terie van Landbouw met het oog op de de preciatie van den gulden en het daaruit voortvloeiende gevaar eener Nederlandsche valuta-concurrentie op de Belgische markt, hebben besloten den invoer van landbouw- en zuivelproducten uit Nederland tijdelijk te schorsen. Het was ons niet mogelijk he denavond een bevestiging yan dit gerucht te verki'ijgen. Indien de Belgische regeering inderdaad tot zulk een stap zou overgaan, zou dit voor Nederland's agrarischen export een slag beteekenen, want de uitvoer van agra rische producten naar België heeft in de laatste acht jaren bedragen: (in millioenen guldens) Agrarische Procent van Jaar export naar totale export België naar B 1928 46 27 1929 66 32 1930 64 34 1931 59 35 1932 38 32 1933 30 30 1934 23 27 1935 22 31 Het gedeelte van den totalen Nederland- schen agrarischen export, dat in het afge- loopen jaar naar België ging, bedroeg 10 Twee gewonden, twee gedood. ■paarden Woningontruiming gevraagd voor een huurschuld van f 1.50 Kantonrechter beveelt persoon lijke comparitie. Voor den Amsterdamschen kantonrechter Mr. L. S. G. den Hartog diende gisteren een civiele zaak tusschen een huiseigenaar als eischer en een huurder als gedaagde. De eigenaar eischte ontruiming van de woning, omdat de huurder, die werkloos is en wiens huurtoeslag door de regeering was ingehouden, zijn huur slechts gedeeltelijk betaalde. Hij had de vervallen huurtoeslag afgetrokken. Voor den gedagvaarden huurder trad op Mr. W. Loeb. Pleiter wees er op, dat de huurbijslag op bevel van de regeering was ingetrokken. Hier is geen sprake van een herhaling van een huurstaking. De huur der heeft eenvoudig de bijslag, die niet meer werd betaald, van den huur afgetrok ken. In dit geval betaalde hij f 0.75 per week minder. Toen de regeering, na de de valuatie, weer andere maatregelen nam en op ander gebied toeslag gaf, betaalde de huurder direct de volle huur weer. Het gaat dus om een bedrag van f 1.50. Een bevel tot ontruiming komt pl. dan ook hoogst onbillijk voor. De kantonrechter ge lastte een persoonlijke comparitie op 21 BRANDSTICHTING IN BIOSCOOP THEATER TE AMSTERDAM. HET VUUR NOG JUIST OP TIJD GEDOOFD. Tijdens den middagvoorstelling is gistermiddag omstreeks vier uur in het Nöggerath-theater aan de Regu- lierbreestraat te Amsterdam brand ontstaan. Een 14-jarige scholier kwam naar beneden geloopen, roe pende dat er boven brand was. Daar hij verdacht deed, leverde men hem aan de politie over, die hem naar het bureau Singel overbracht, waar hij weldra bekende, den brand gesticht te hebben. Het geval heeft zich om kwart over vie ren afgespeeld tijdens de voorstelling. De jongen was doorgedrongen naar een der bal kons, die 's middags niet gebruikt worden. Onbemerkt wist hij dat balkon te bereiken. Hier opende hij een luik, haalde een fleschje petroleum, speciaal voor dit doel meegeno men, uit zijn jaszak en begoot een paar bal ken, achter het luikje, met de olie. En ver volgens stak hij de balken in brand... De jongen ging er nu snel vandoor en nie mand bemerkte iets van het geval. Maar ge lukkig passeerde onmiddellijk daarna een timmerman het balkon. Hij zag de vlammen, greep zonder aarzelen een brandslang en doofde met dezen straal de vlammen; het pu bliek in de zaal heeft van het incident fei telijk niets bemerkt. De politie van het bureau Singel slaagde er spoedig in uit te vinden, wie de brand stichter was geweest en weldra slaagde zij er ook in den jongen aan te houden. Hij heeft zijn daad bekend en schijnt uit pure balda digheid te hebben gehandeld. De politie heeft den jongen in bewaring gehouden. NOG NIET BEKEND, HOE ZE HEEFT PLAATS GEHAD. POLITIERAPPORT AAN DE JUSTITIE VERZONDEN. De politie te Kerkrade heeft Dinsdag den geheelen dag een diepgaand onderzoek in gesteld inzake het sensationeele vergifti- gingsgeval te Spekholzerheide, dat aan twee menschen het leven heeft gekost. Daarbij is inderdaad gebleken, zooals de doktoren ver klaren, dat L. en F. door vergiftiging zijn overleden. Van een dubbele misdaad, door een bewus- ten derde, waaromtrent allerlei geruchten liepen, is niets gebleken. Tot een arrestatie werd dan ook niet overgegaan. F. is Maandagavond tegen 7 uur gestor ven en L. Dinsdagnacht. De laatste was des avonds nog in het zie kenhuis te Kerkrade geweest en had daar medegedeeld, dat hij zich niet geheel lek ker gevoelde, aldus de „Msb." Bij het onder zoek werd echter niets verdachts gevonden. De politie-rapporten zijn hedenmorgen naar de justitie te Maastricht verzonden, die nader zal hebben uit te maken of sectie op de beide in beslag genomen lijken zal dienen te geschieden. Uit de getuigen-verklaringen is in ieder geval komen vast te staan, dat degene, die als de dader werd genoemd, met de ver giftiging niets te maken heeft. Afgewacht dient te worden hoe de vergif tiging dan wel heeft plaats gehad. Onze munt blijft een vaste tendenz ver- toonen en heeft schijnbaar geen neiging meer om veel verder te zakken. De depréciatie bedroeg gisteren 21,8 DEKKNECHT OVER BOORD GESLAGEN. En verdronken. AMSTERDAM Gisteravond te kwart over zes is een 19-jarige dekknecht van een sleepboot, welke ligplaats heeft in den Amstel bij de Nieuwe Brug te Amsterdam, toen hij van de sleepboot op een daarnaast gemeerd liggende zandschuit wilde over stappen, gestruikeld en in het water te recht gekomen. Voor hulp ter plaatse was, was het slachtoffer, dat in .Wormerveer woonach tig was, in de diepte verdwenen. De politie heeft den geheelen avond naar het lijk gedregd, doch eerst om kwart over twaalf is het mogen gelukken het lijk op te balen. De roofoverval aan den overkant van het IJ Tegen dader zes jaar geëischt, Amsterdam, 14 Oc. De Officier van Justitie Mr. Bosch heeft tegen een der da ders van den roofoverval aan den overkant van het IJ, een gevangenisstraf voor den tijd van zes jaar geëischt. Verd. is gearresteerd, op den dag waarop de overval welke zooals men weet, mislukt is, werd gepleegd. Hij heeft verschillende van elkaar afwij kende verklaringen afgelegd en de justitie achtte het noodzakelijk deze zaak met ge sloten deuren te behandelen, daar het onder zoek nog voortduurt. DE KONINGIN UIT HET WIJNLAND In den Pfalz, waar elk jaar het feest van de wijnoogst gevierd wordt, werd dit jaar bovenstaande jonge vrouw tot koningin van het wijnland uitgeroepen. Proces-verbaal tegen den wacht meester, aan wiens schuld het te wijten was, dat een kanonschot afging. Bij de legeroefeningen in Noord-Brabant is, naar men weet, plotseling een kanon afgegaan, waardoor een soldaat gedood werd. Tegen den wachtmeester B. van het 5e reg. veldartillerie te Amersfoort, aan wiens schuld het te wijten zou zijn ge weest, dat het schot afging, is nu proces verbaal opgemaakt. Het staat echter nog niet vast, dat de zaak voortgang zal hebben. Ze is in ieder geval nog niet naar den krijgsraad verwe zen. Amerikaanscli vliegtuig omlaag gestort Drie dooden. M i a m i: Tijdens een vlucht boven a Florida verloor een vliegtuig een vleugel. Het toestel stortte omlaag en drie inzitten den kwamen om het leven. DE SPRONG NAAR DE AARDE —Een fotografische opname van het oogenblik, waarop de parachute-springer het toestel verlaat en zijn reis door het luchtruim vnnr de aar de begint. EEN VOLKOMEN VERDIENDE 2—0 OVERWINNING DER SCHOTTEN. Meer dan 50.000 toeschouwers heb ben gistermiddag op het Ibroxveld te Glasgow den tweeden landen wed strijd tusschen Schotland en Duitsch land bijgewoond. Tot aan de rust wist het Duitsche elftal stand te hou den, in de tweede helft echter wist de Schotsche rechtsbuiten in het laatste kwartier twee doelpunten te maken. Het Schotsche elftal heeft een wedstrijd gespeeld, welke inderdaad op zeer hoog peil stond. Het achtertrio was zeer moeilijk te passeeren, in de middenlinie fungeerde spil Simpson als stopper, terwijl de vleu- gelhalfs daarentegen hun voedende taak niet vergaten. In de voorhoede stonden vijf technici van superieure kwaliteit, waarbij de vleugel Delaney—Walker nog een tikje meer uitblonk dan het overige deel. Tegen over dit elftal heeft Duitschland zeker geen onverdienstelijke prestatie verricht. Zij, die ook de ontmoeting van Duitschland tegen Tsjecho-Slowakije te Praag hebben bijge woond, verzekerden, dat de Duitschers te Glasgow beter voetbal speelden, dan in de Tsjechische hoofdstad, ondanks het feit, dat toen met 21 gewonnen wérd. Inderdaad, een zwak punt in het Duitsche elftal was moeilijk te vinden, maar tenslotte waren de Schotten sterker in hun positie spel, terwijl ook hun technische kwaliteiten nog iets hooger moesten worden aangesla gen. In de eerste helft wisten de Duitschers door kranig tegenstand te bieden de score nog blank te houden, doch niet lang na de rust werd het overwicht van Schotland zoo groot, dat doelpunten wel moesten vallen. De leiding was in handen van den En gelschen scheidsrechter Nattras. Het verloop van den wedstrijd. In de eerste minuten was. Schotland ster ker, doch het Duitsche elftal herstelde zich spoedig en de aanvallen van Siffling c.s. waren niet van gevaar ontbloot. Het Schotsche samenspel stelde de Duitsche verdediging steeds voor nieuwe raadsels en het Duitsche achtertrio, waarin doelman Jakob uitblonk, had alle moeite doelpunten te voorkomen. In het veld was Duitschland in de eerste helft niet bepaald zwakker en zoo kon het gebeuren, dat de rust met blanken stand inging. In de tweede helft was het reeds spoedig duidelijk, dat de Duitsche verdediging voor het geraffineerd samenspel der Schotten tenslotte zou moeten zwichten. Dank zij het onvergelijkelijke positiespel der Schotten kwam de Duitsche voorhoede er niet meer aan te pas. Na 20. minuten kon Jacob een hoogen bal niet goed bereiken en de Schot sche rechtsbuiten Delaney profiteerde on middellijk van de kans, 10. Na dit eerste doelpunt werd het Duitsche doel belegerd en zes minuten voor tijd wist Delaney zich op magnifieke wijze vrij te spelen, hij loste een scherp hard schot, dat buiten bereik van Jakob in doel belandde. Vermelding verdient nog, dat in de eerste helft een doelpunt van Gellesch ongeldig werd verklaard wegend buitenspel. In het Duitsche elftal blonk behalve het achtertrio ook de spil Goldbrunner uit, wiens taak het was den gevaarlijken Schot- schen midvoor Armstrong te schaduwen. In de Duitsche voorhoede viel Siffling op. Hij stelde zich gewoonlijk ver naar voren op, terwijl Szepan juist de positie van een te ruggetrokken binnenspeler innam. Hij was wellicht de beste van het Duitsche team. WIELRENNEN. Richard brengt het op 45,398 K.M. Milaan. Op de wielerbaan te Vi- gorelli bij Milaan is de bekende Fransche wielrenner Maurice Ri chard er gister in geslaagd het we reld-uurrecord te verbeteren en te brengen op 45,398 k.m. Het oude we reld-uurrecord stond op naam van Guiseppe Olmo (Italië) met een af stand van 45,090 k.m., gevestigd op 31 October van het vorige jaar op dezelfde baan. Richard is onmiddellijk na zijn aankomst te Milaan, Dinsdag in den middag naar de Vigorelli-baan getogen. Hij draaide er een twintigtal ronden de baan te Vigorelli is 397 meter lang en bewees, dat hij in vollen vorm was. Hij maakte ronden van 33 seconden, later van 32 seconden en leg de de beide laatsten respectievelijk af in 30.2 en 30.4 sec. De weersomstandigheden waren Dinsdag reeds aanzienlijk veel beter. Na weken van regen was 'het fraai weer geworden en toen gister opnieuw bleek, dat de weersomstandigheden er zich uitstekend toe leenden een poging tot verbetering van het wereld-uurrecord te wagen, nam Ri chard onmiddellijk het besluit daartoe. Om het wereld-uurrecord van Olmo te verbeteren was het noodzakelijk, dat de ge middelde tijd van een ronde 31.6 sec. be droeg. Hierin is de Franschman wonderwel geslaagd.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5