iik Nieuws. Katholieke Nederlandsche Boeren- Tuindersbond en Draverijen te Duindigt Uit onze omgeving LANGENDIJK Met den handel in pootaardappelen is de laatste week wat meer opleving gekomen. Aan beide veilingen is heel wat verladen, in het bijzonder naar Duitschland. De prij zen vallen echter niet mee. Er is te wei nig concurrentie. Voor de betrokken telers is dit een tegenvaller. Een goed teeken. Verlaging en op heffing van sommige invoerrechten in Zwitserland. De Zwitsersche Bondsraad besloot tot vrijstelling van invoerrechten op versche appelen en peren, sluitkool uien tomaten en gele rapen en tot verlaging van het invoer recht op alle andere versche groenten en druiven x wel van 10 of 5 Zw. francs. Voor den tuinbouw-export zijn deze ver lagingen ongetwijfeld van groot belang, vooral in een tijd dat Engeland, Duitsch land en Frankrijk maatregelen nemen, waardoor onze export naar die landen ten zeerste wordt belemmerd of practisch on mogelijk gemaakt. Al is Zwitserland, Duitschland niet voor de mogelijkheden van export, het is toch een niet te versma den afzetgebied, blijkende uit den export over het jaar 1935. Moge andere landen, dit voorbeeld van Zwitserland volgen, kan onze tuinbouw er dooi' van den ondergang worden behoed. Uitvoer van bloembollen. In de afgeloopen maand bedroeg de uit voer van bloembollen 20.251 ton ter waarde van f 10.890.000 tegen in dezelfde maand van het vorige jaar 17.083 ton ter waarde van f 8.546.000. Gerekend over de tijdvak ken Januari t.m. Sept. 1936 en 1935 waren deze cijfers resp. 36.211 ton (waarde f 18.881.000 en 34.736 ton (waarde f 17.075.000) Hiei'uit blijkt dus, dat onze uitvoer eind Sept. ruim f 1.800.000 voor stond, vergeleken bij eind 1935, terwijl het aantal K.G. 1.485.000 grooter was. In de laatste maand ging het meeste naar Gro'ot-Brittannië, n.1. 9618 ton. Daarop volgden de V.S. van Amerika met 3.375 ton, Zweden met 213 ton, Duitsch land met 1711 ton en Frankrijk met 1028 ton. Het overige ging in kleinere hoeveel heden naar andere landen. We geven hier nog de cijfers van uitvoer tot eind Sept. der laatste zes jaar. 1930: 39.482.500 K.G.. f40.598.600; 1931: 38.493.600 K.G., f25.148.600; 1932 40.171.000 K.G. f 16.159.000; 1933: 38.284.000 K.G. f 16.067.000; 1934: 38.961.000 K.G. f 19.490.000; 1935: 34.736.000 K.G. f 17.075.000. Hieruit volgt, dat de hoeveelheden vrijwel dezelfde zijn gebleven, doch dat de waarde met meer dan de helft is gedaald. Uitvoer groenten. Over de maand September geven de uit- voercijfers van groenten een beeld te zien, dat weinig bemoedigend is, vooral als men in aanmerking neemt, dat de overeenkom stige maand van 1935 een lichte verbetering te zien gaf. Thans echter is de export in de September-maand zoo gedaald, dat een laag- tepunt is bereikt, dat t.ot nu toe ongekend was. Bedroevend is het daarbij te constatee- ren, dat naar de hoófd-afzetgebieden, Duitschland, Engeland en België, weer be langrijk minder werd uitgevoerd dan verle den jaar. Toen bedroeg de uitvoer nog 30.509.000 kg. met een waarde van f 1.854.000, nu 24.393.000 kg. ter waarde van f 1.380.000. In 1928 waren deze cijfers nog 63023000 kg. en f 6.458.000! Koolhalerstijd aangebroken. De traditioneele koolhalerstijd is weer aan gebroken. Verscheidene bouwers zijn hier mede reeds bezig. De oogstverwachtingen zijn tamelijk gunstig, d.w.z. in dezen zin, dat er dit jaar een goede oogst van gele en Deensclie witte kool zal zijn, terwijl ook de roode kool, hoewel in mindere mate dan de andere soorten, een goede oogst belooft. Of er hooge prijzen zullen worden be steed? Deze vraag wordt door velen ontkennend beantwoord. De handelsbelemmeringen van verschillende omliggende landen zullen niet toelaten, dat een levendige handel in onze tuinbouwproducten wordt gedreven. De bollenveiling. Het is ook dit jaar met de bollenveiling niet naar wensch gegaan. Er is op de ver schillende veilingen, welke gehouden zijn, zoo goed als niets verkocht. Is het op andere veilingen ook niet schit terend geloopen, zoo slecht als op de Broe it er bollenveiling is het, naar ons werd mee gedeeld, nergens gegaan. Ten einde ons op de hoogte te stellen van de oorzaken, die tot dezen toestand hebben geleid, hebben we Ons gewend tot een voor- aanslaand bollenlcweeker aan Langendijk. De allervoornaamste oorzaak is gelegen in de omstandigheid, dat aan deze veiling slechts a contant wordt verkocht. Contante betaling is in theorie een prach tige maatregel en het ware te wenschen, dat die overal wordt toegepast, doch in den bol- lenhandel is de betaling op tijd zoo ingebur gerd, dat de kooplui daarop geheel zijn inge steld. De korting, welke zij bij contante be taling genieten, is wel hoog 3A pet. per maand), doch de meeste exporteurs kunnen, vooral in den tegenwoordigen tijd, niet klaar komen in het verkrijgen van het be- noodigde crediet. Zoo moet de veiling wel een kwijnend be staan leiden. Voor de Langendijker bollen- kweekers zit er anders voldoende aantrekke lijkheid in, om hier te veilen. De veilings- kosten zijn er niet hoog, slechts 5 pet., ter wijl die op de meeste veilingen 7 pet, bedra gen. Intusschen heeft de Broeker veiling on der die omstandigheden in hoofdzaak be- teelcenis gekregen voor surplusbollen. Men zou zelfs kunnen zeggen, dat de, hoeveelheid van deze bollen er nu grooter door wordt, omdat., bestond deze veiling niet, sommige kweekers allicht er toe zouden overgaan, hun bollen op andere veilingen aan te bieden, waar er nog wel een deel van zou worden Verkocht. Op onze vraag, hoeveel door de kweekers voor hun surplusbollen aan de Broeker vei ling ingeleverd, wordt ontvangen, deelde onze zegsman mee, dat de regeering 85 vergoedt, waarvan dan nog 5 veilings7 kosten worden afgetroken, 3 opslagkosten. DE IN DE KULL VERZIEKTE VROEGE AARDAPPELEN. Ten aanzien van de ingekuilde vroege aardappelen, welke in de kuilen verziekt zijn, is door de Ned. Groenten en Fruit Centrale een circulaire gericht tot de veilin gen, waarin wordt medegedeeld, dat er voor de verdere afhandeling en verrekening van deze aardappelen 'n regeling is getroffen.De partijen waarvan de ziekte door de controle is gecontroleerd, komen voor een vergoe ding in aanmerking. Aan al de aanvoerders, wier verschil in gewicht tusschen in- en uitkuil niet ver klaarbaar is, en niet op „ziek" berust, mag geen enkele vergoeding voor ziek worden gegeven. Al deze aanvoerders moeten af zonderlijk en met vermelding der omstan digheden aan de W.G.F.C. worden opge geven. „De Thinderij" concludeert dat hier van een billijke vergoeding sprake is en is dank baar voor de getroffen regeling. NOORDSCHARWOUDE. Uitslagen Sjoelclub Richt Beter van Don derdag 14 Oct,. 1936. Eerste klas: gew. gel. vl. pnt. Jn. Duives-P. Koeman 12 1 7 1568-1496 A. Visser-Jac. de Laat IS 1 1 1511-1243 A. Kramer-U. v. Rijn niet gespeeld A. Duyvis-Ant. Kroon 7 13 1329-1457 P. Meman0-Pklapóol 13 1 6 1293-1133 J. H. de Laat-G. Smit 5 1 14 1361—1454 J. v. Dort-E. Bos 16 4 1276-1125 J. Peters-J. Smit niet gespeeld D. Drost-J.dansen 19 1 1465-1191 Jb. Tromp-D. Man 17 3 1360- 969 C. Put—v. d. Zei 15 1 4 1333-1157 H. Lichtenberg-J. Beenken 9 11 984-1067 „Crescendo" voor de microfoon. Zondag werd door onze plaatselijke zang- vereeniging „Crescendo" met een drietal bussen de reis naar Hilversum aanvaard, alwaar onder leiding van den Dirigent Willem Hespe voor de A.V.R.O.-microfoon eenige liederen werden gazongen. Zoowel de liederen, gezongen door het Vrouwenkoor, als die van het Gemengd Koor, werden heel mooi gezongen en kwa men goed door. In Hilversum werd nog een kort bezoek gebracht aan de Noorderbegraafplaat, waar een stille hulde werd gebracht aan het graf van wijlen meester W. Dorsman, in- leven oud-hoofd der O. L. school alhier en oud dirigent van „Crescendo". Op den terugweg werd Amsterdam nog aangedaan, waarop men voldaan huis waarts keerde Een bloeiende sering. Bij den heer Piersman alhier staat een seringenboompje in de vrije natuur, dat thans voor de tweede maal in dit jaar bloeit. Wel merkwaardig! Jnbilenm I.D.D.A. Zaterdagavond herdacht de arbeiderstoo neelvereen. I.D.D.A. het eerste lustrum. Ter gelegenheid van deze herdenking gaf de Vereen, een uitvoering met het blijspel „De Distel" van J. Fabricius. De heer J. van den Abeele sprak, vóórdat het doek openging, een kort welkomst woord en memoreerde hetgeen men in de afgeloopen periode van het bestaan heeft gedaan. Men was nooit in de gelegenheid eens een uitvoering voor eigen rekening te geven. Alleen met „Zaken zijn Zaken" van Jaspeer en Meraike heeft men 9 uitvoerin gen gegeven, hier en elders, maar doordat dit ook steeds werd gedaan voor Afd. van den Bond voor Staatspensionn. heeft men nooit meer dan de werkelijke kosten in rekening gebracht. Nu heeft men het eens geprobeerd voor eigen rekening. Het bezoek is echter gering, hetgeen niet tot verwondering aanleiding geeft. Er is zooveel te doen aan den Langendijk. Op wat meer steun van de arbeidersbeweging had men echter wel gerekend. De oprichting van een arbeiderstooneelver. naast de be staande vereenigingen is wel gemotiveerd geweest, daar kort voor de oprichting een verzoek aan de bestaande vereen, voor de arbeidersbeweging op te willen treden, was afgewezen. De tooneelver. kwam hierna aan het woord. Het blijspel „De Distel" werd op zeer verdienstelijke wijze ten tooneele ge voerd. I.D.D.A. heeft met de opvoering van ,De Distel" zij het in kleinen kring, een groot succes geoogst. Bloemen werden aangeboden door de fa milie Oud en De Laat en dank werd ge bracht aan de regisseuse Mevr. Loevens uit Alkmaar. Bridge-wedstrijd. Zondag werd in hotel „Concordia" alhier een bridge-wedstrijd gehouden, waarvoor niet bijzonder veel belangstelling bestond. Er werd n.1. gespeeld aan zes tafels, dit maal met zes spellen op elke tafel. Ondanks de geringe deelname is de wed strijd heel vlot en gezellig verloopen. De uitslagen luiden: Oneven nummers: Eerste prijs: A. Keppel en C. Kliffen, Noordscharwoude, 11 punten; tweede prijs: C. Smit en M. Wagenaar te Broek op Langendijk, 19 punten; derde prijs: S. de Rijke en J. Meeldijk, Noordscharwoude, 22 punten. Even nummers: Eerste prijs: P. Goet en A. Dekker, Zuidscharwoude, 18 punten; twee de prijs: P. Eecen Sr. en A. Bakker te Oud karspel, 18 punten(minder score-punten); derde prijs: A. van der Welle en Mej. Lies Voogt, Zuidscharwoude, 19 punten. ZIJPE dirigeeren maar jammer genoeg slaagde dit plan niet. Het leidsel geraakte tusschen de wagen waardoor de ket nog meer ach teruit ging en de wagen in de langs den weg loopende sloot terecht kwam. Geluk kig zat in de wagen nog maar weinig brood zoodat die schade nog al mee viel. Met 'n man of 8 werd vervolgens de wagen weer op den weg gezet waar bleek dat een spoorstok was gebroken. ST. MAARTENSBRUG. Nieuwe zaak. Naar wij vernemen, zal in het huis, thans bewoond door den heer Bas Zeeman, een da mes- en heeren-lcapperszaak worden geves tigd door den heer K. Bekker van Oudkar spel. BERGEN KUNSTKRING „HET SCHOUWSPEL." Baron Tip, blijspel in drie be drijven van Cecil Holm en Geor- ge Abbott, door het Gezelschap Jan Musch in de Rustende Ja ger. Neen een blijspel is bovenstaand too- neelproduct van Engelsche makelij in gee- nen deele! Het mist daartoe den fijnen hu mor en de geestige trouvailles. Het is daar voor te rommelig en helt al te zeer over naar clownerie. Het is een klucht welke aan vaardbaar is, doch daarmede is dan ook al les gezegd. En een klucht van de beproefde soort is het ook nog niet eens. Want, ik moet ernstig bezwaar maken tegen den wel wat al te laag bij den grondschen humor, welke „Baron Tip" redden moet en tegen de tallooze banaliteiten waarmede dit stuk is doorspekt. Het is me daarbij te simpel van opzet, waardoor een tekort aan hande ling ontstaan is en het gebeuren te veel aan de oppervlakte blijft. Jan Musch draagt het geheel, in al z'n omvang, wat maar goed is ook, want zonder Jan Musch zou „Baron Tip" gedoemd zijn een zeer bedenkelijke salto-mortale te ma ken. Waarmede ik maar zeggen wil, dat het spel van dezen voortreffelijken tooneelspe- ler, van dezen ras-artist, de tekortkomingen in den opzet, maar ook de tekortkomingen in het spel der andere leden van het ge zelschap, volkomen dekt. We gelooven goed te doen het hierbij ver der maar te laten. Een algemeen succes was dezen avond niet. VERKEERSBELEMMERÏNG OPGEHEVEN Sinds eenigen tijd werd door verschil lende autobestuurders geklaagd dat het verkeer bij Stolpervlotbrug zoo traag ge regeld werd waardoor verschillende ma len zeer lang gewacht moest worden voor dat den weg vervolgd kon worden. Thans is aan deze hinderpaal een einde gekomen. Met ingang van Zondag is de verkeersrege ling aldaar opgeheven. IN DE SLOOT! Bakker B. van St. Maartensbrug ging Zaterdag als gewoonlijk z'n klanten van het hoognoodige brood voorzien. Ter hoog te van den heer van Eeten werd ter bedie ning van 'zijn klant even paard en wagen alleen gelaten. Het was maar voor even waardoor de ket niet werd vast gezet. Dit werd de bakker noodlottig. Steeds meer ging z'n ket achteruit. Een der daar spe lende knapen, wilde de ket weer voorwaarts HOOGWOUD Donderdagavond j.1. speelde in café Baer- demaker te Spanbroek een 10-tal kolvers uit Hoogwoud tegen een tiental uit Spanbroek. De Spanbroekers, die hun beste krachten hadden thuisgelaten, verloren met 807 tegen 724 punten. Onze plaatsgenoot, de heer H. F. C. Ha- bermann, de laatst overgeblevene der Uhla- ncn, mocht nog ter gelegenheid van zijn 90ste verjaardag, een portret van ex-keizer Wilhelm uit Doorn ontvangen, welk portret door hemzelf was onderteekend. SINT MAARTEN Door de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen C. S. alhier, die niet nader te noemen handelingen' had gepleegd. EEN GEHEIMZINNIGE DAME! Men kan soms rare dingen beleven. Dit zou de heer Lievens dienstdoende ambte naar der politie alhier U kunnen vertellen. Zaterdagnacht werd door hem eenige ma len geconstateerd dat een dame zich gere geld langs Schagens straten begaf zonder het kennelijk doel te hebben ergens naar toe te gaan. De heer L. dacht dat de dame wel iemand zocht. De dame in kwestie aansprekende werd hem nijdig toegeroepen dat ze niemand zocht. Meteen versnelde ze haar pas en ging er vandoor. Dat was toch al te mal. Wie is en wat moet die ge heimzinnige dame midden in den nacht op straat? De manier is toch zeker dat als iemand van de politie iets vraagt dat men niet aan de haal gaat. Een nader ingesteld onderzoek bracht geen verder licht over deze geheimzinnige dame. Ze was plotse ling- ais door de grond opgenomen. BEEN GEBROKEN. De speler van onze plaatselijke R.K. voetbalvereeniging H. Deutekom brak z'n been in de wedstrijd tegen Victoria uit Obdam. Later is hij naar z'n woning te Schagen met een particuliere auto vervoerd Zijn toestand is redelijk wel. INVALLEN BIJ SIGARENWINKELIERS. Een groote partij sigarettenpa pier in beslag genomen. Vrijdag heeft onze plaatselijke politie in samenwerking met de kommies en een ambtenaar van het belastingkantoor bij verschillende sigarenwinkeliers hier ter plaatse invallen gedaan, om te onderzoeken or deze soms sigarettenvloei in huis had den, waarop geen belasting was betaald. Inderdaad heeft men in verscheidene winkels en niet alleen in de winkels, want uit allerlei plaatsen werd het vloei te voorschijn gehaaldpartijen aangetrof fen, die natuurlijk in beslag werden geno men. Zaterdag werd door de laatstgenoemde twee ambtenaren het onderzoek nog voort gezet en ook toen nog kwam men tot posi tieve resultaten. Zijn we goed ingelicht dan is de bekende smokkelaar aangehouden, die het papier placht te leveren. De namen van zijn cliënten had hij in een boekje staan en dit boekje nu zou de re cherche in handen zijn gevallen. Onze po litie werd van een en ander in kennis ge steld en men wist dus, dat men allen kans had een goede beurt te maken. Intusschen zijn deze invallen een groote strop voor hen, bij wie partijen van het vloei werden in beslag genomen. Want men is niet malsch met de straffen tegen belastingontduikers! DE UIL HAD ZICH VERGIST. De uil, welke Vrijdag bij den heer Van Geelen is komen aanvliegen, blijkt thuis te behooren bij den heer Blokker in de Lau- riestraat. Indertijd is een nest jonge uilen gevonden in dé schoorsteen van Avondrust. Enkele ingezetenen kregen er een cadeau. Ook de hoer Blokker behoorde tot de uit verkorenen en wat meer zegt, hij was de eenige bij wie de uil 's morgens na zijn nachtelijke escapade geregeld terugkeerde, en een vaste plaats innam buiten op een aan de muur bevestigd plankje. De vogel werd geringd door den heer Struif alhier, die zich hiermede wel meer bezighoudt en daartoe ringmateriaal be komt van het Natuur-Historisch Museum. De uil schijnt zich Vrijdag J.1. enkele huizen te hebben vergist en is dus per abuis neergestreken in den tuin van den heer Van Geelen. Hij prijkt nu weer eiken dag op zijn oude plaats bij de familie Blokker, die hem ze ker na zijn behouden terugkomst extra zal verwennen. HET STORMWEER. Ook in onze omgeving heeft het in den nacht van Zaterdag op Zondag en geduren de den geheelen Zondag hevig gewaaid en hier en daar zijn de gevolgen niet uitge bleven. Zoo werd bij de wed. C. Winkel aan den Nesdijk den vijzelberg finaal de kap ontnomen en kwam deze in de nabij staan de boomen terecht. Voorts moesten diverse boomen het ontgelden. PAARDENSPORT. DEN HAAG De uitslagen van de dra verijen, welke gister op Duindigt werden gehouden, luidden: Prijzendravenj vierde klasse, afstand 2040 meter, om den Regina-prijs: 1. Ylbode (2060 meter) eigenaar P. Kra mer, tijd 1 min. 38 sec.; 2. Zeeroover (2040 meter) eigenaar H. van der Pol; Heat prijzendraverij tweede en derde klas se, afstand 1740 meter, om den Roi Soleil- prijs: 1. Xitty Scot (1740 meter) eigenaresse mevr. de wed. J. Oosting .tijd 1 min. 35 sec.; 2. Xerxes (1740 meter) eigenaresse mevr. K. van Wieringen-Reselman. Ren op de vlakke baan voor paarden van drie jaar en ouder, gereden door dames, afstand 2400 meter, om den Sansovimo- prijs: 1. Sarafar, eigenaar A. W. Timmer; 2. Mephistopheles (eigenaar The Balfour Farm) op vijf lengten. Derde en laatste draverij voor twee ja rige Nederlandsche paarden over 1200 me ter, om den Reine de Navarreprijs: 1. Baronesse Hollo, eigenaar J. Kerkvliet tijd 1 min. 39 sec.; 2. Bartinus, eigenaar Jb. Slegt Jbzn. Ren op de vlakke baan voor paarden van drie jaar en ouder, gereden door heerrijders en jockeys, afstand 1350 meter, om den Santiagoprijs: 1. Kenya* eigenaar luit. G. F. Immink; 2. Galahardia, eigenaar W. Jochems op hoofdlengte. Handicapdraverij eerste klasse, afstand 2000 meter om den Rhodopeprijs: 1. Nelly Duffy (2060 meter) eigenaar L. Kooistra, tijd 1 min. 28 sec.; 2. Senator Boga (2020 meter) eigenaar stal R. LACHPILLEN HINDERLIJK BURENGERUCHT. Ie buurman: „Zeg eens, vriend, je zoudt me een groot genoegen doen, indien jp niet meer 's ochtends je tuin wilde op harken". 2e buurman: „Ik wist niet, dat je dat hinderde." Ie buurman: „Hinderen en hinderen is tweeMaar telkens als jij je tuin op- harkt, zegt mijn vrouw tegen me: Man dat moest jij'nu ook eens doen!" ER INGELOOPEN! „Wat ben jij 'n gemeene oplichter, zeg! Toen ik die ouwe wagen van je kocht, beweerde je, dat-ie wel tachtig kilometer liep „Dat doet-ie ook! Als je 'm den tijd maar geeft." Vandaag is in „De Twee Steden" te 's-Gra- venhage de algemeene vergadering gehouden van den Katholieken Nederlandschen Boe ren- en Tuindersbond. De vergadering werd geopend door den voorzitter met een rede, waaraan het volgen de is ontleend: De crisis en al wat er aan vast zat heeft aldus de heer Verheggen nagenoeg al onzen tijd en al onze belangstelling noodge dwongen opgeëischt. In de openingsrede, die ik op onze laat ste algemeene vergadering, op 28 October 1935, heb uitgesproken, heb ik o.m. gezegd, dat, indien de regeering niet met alle ge oorloofde middelen een „consequente defla tie" (inden zin, waarin prof. Aalberse zich ten aanzien hiervan heeft uitgesproken) na streeft, zij niet alleen niet het door haar zoo gevreesde gevaar van devaluatie zou afwe ren, maar dat Nederland dan zeker in den afgrond van inflatie zou vallen. Eenige weken geleden is op dit gebied het pleit beslecht. De Nederlandsche gulden heeft zijn goudbasis verlaten. Of deze operatie nu mag worden aangeduid met den term de valuatie of niet, doet weinig ter zake. Feit is, dat de gulden in het internationale geld verkeer een gedeelte van zijn waarde heeft verloren. Wij zullen het feit te aanvaarden hebben, zooais het er ligt. En wij zullen verstandig doen om van den nieuw ingetreden toestand een zoo goed mogelijk gebruik te maken. We moeten meer aan de economische dan aan de monetaire politiek denken, althans aan dé eerste den voorrang geven bij ons denken en handelen. Wij hopen, dat de optimisten, die nu een opleving van het Nederlandsche bedrijfsleven verwachten, ten volle gelijk zullen krijgen. Wanneer wij de ontwikkeling der dingen sedert den befaamden Zaterdagnacht van 26 September beschouwen, kunnen wij echter de vrees, dat de land- en tuinbouw het kind van de erkening zou kunnen worden, moei lijk onderdrukken. Het begint er, aldus spre ker, eenigszins somber voor ons uit te zien. Vervolgens komende tot een bespreking van de wettelijke maatregelen tegen prijs opdrijving zeide spreker, dat op de eerste plaats een scherp onderscheid moet worden gemaakt tusschen wat als een redelijke prijsverhooging en wat als een onrede lijke prijs verhooging moet worden be schouwd. Voorzoover de productiekosten van een bepaald artikel of product tenge volge van de monetaire of andere omstan digheden werkelijk onvermijdelijk hooger komen te liggen, zal een prijsverhooging van dat artikel of product met een ongeveer ge lijk bedrag als de verhooging van den kost prijs bedraagt zeer zeker redelijk zijn te noemen. Trouwens, de regeering heeft dit zelf ook toegegeven, toen dr. Colijn in de vergadering van de Tweede Kamer op 30 September op 30 September verklaarde: „Men mag niet zeggen, wat in deze Kamer hedenmiddag gezegd is, dat er onder geen omstandigheden prijsverhooging mag intre den. Wie de grondstoffen uil het buitenland moet betrekken en daarvoor een lagere waarde in guldens moet betalen, zal op de een of andere wijze dat tenslotte ook in zijn prijzen tot uitdrukking moeten brengen". Aan deze verklaring van de regeering zul len wij haar houden en het is te hopen, dat ook het Nederlandsche volk in zijn geheel zich scherp rekenschap zal geven van de noodzakelijkheid, dat een onont koombare verhooging van den kostprijs com penseerend uitdrukking zal moeten vinden in den eindprijs van het product. Dr. Colijn sprak in zijn Kamer-verlclaring alleen van „grondstoffen", maar het is dui delijk, dat hij daarbij ook doelde op andere elementen, dien den kostprijs bepalen. Zoo in tien land- en tuinbouw vooral ook de meststoffen, de landbouwwerktuigen en machines, en wat dies meer zij. Hier en daar immers worden reeds prijsverhoogingen van deze artike len gesignaleerd. Indien nu in de naaste toekomst de prijzen, die de boer ontvangt voor zijn producten, zouden worden verhoogd, moet „men" geen moord en brand roe pen. Immers het is nu reeds te voorzien, dat alles wat de land- en tuinbouw uit het buitenland betrekt aan meststoffen, voedermiddelen, ma chines, werktuigen, enz., duurder (in guldens uitgedrukt) zal moeten worden betaald. En met eenzelfde be drag zal dus het eindproduct van de boerderij en de tuinderij moeten wor den verhoogd, indien men niet wil, dat onze boeren en tuinders nog die per in den put komen dan zij nu reeds zitten. Maar daar komt nog iets bij. Ook voordat de gulden van het goud losraakte, waren, de agrarische bedrijven reeds verder aan gepast dan vele andere bedrijven in Ne derland. Een deel onzer bedrijven leverde feitelijk reeds geen bestaan meer op. Nu de algemeene toestand ,naar velen verwachten, een verbetering zal ondergaan, is het alles zins redelijk, dat ook de agrarische bedrij ven van deze verbetering medeprofiteeren. Voorzoover het mogelijk is, moeten zij ten minste weer met het hoofd boven water worden gehaald. Het zou toch onduldbaar, zijn de agrarische bedrijven uit te sluiten van het profijt eener agrarische conjunc tuur. Wij verwachten niet, dat de toestand van de agrarische bedrijven alleen door de ge volgen van de depreciatie van den gulden weer gezond zal worden. Er zal in ieder ge val met groote kracht moeten worden voortgewerkt aan al hetgeen kan bijdragen tot verlaging van de productiekosten. Intusschen zijn reeds onmiddellijk na de wijziging in de monetaire politiek door on ze regeering maatregelen genomen, die naar hare meening zouden voorkomen, dat belangrijke eerste levensmiddelen als brood, aardappelen, boter, melk en consumptie-zet- meelen een prijsverhooging zouden onder gaan. De toslag op rogge en gerst werd ver laagd, de boterheffing verminderd, dc uit- keering op de melk werd van 2.25 op 2 te ruggebracht, de exportpremie voor aardap pelen werd voorloopig vervallen verklaard, de heffing op varkensvleesch werd inge trokken. Spr. betreurde, dat hiervoor in het geheel geen overleg met de centraio land bouworganisaties is gepleegd. Noch de mi nister van landbouw en visscherij, noch het college van regeeringscommissarissen heb ben het blijkbaar noodig of nuttig geoor deeld hierover met de centrale landbouw organisaties van gedachten te wisselen. Het is begrijpelijk, dat dit voor onze organisa ties een bittere teleurstelling is en dat hier over in onze kringen een ernstige ontstem ming heerscht. Spr. besloot: de min of meer verkregen aanpassing van de waarde van ons natio naal ruilmiddel aan dat van de rest der wereld heeft bij velen in den lande de ver wachting gewekt aan een opleving van het Nederlandsche werkelijkheid. Indien deze verwachting werkelijkheid wordt, zal ook de land- en tuinbouw in ons land, alleen daardoor reeds, er beter voor komen te staan. Laten wij dus hopen, dat de optimis ten in het gelijk zullen worden gesteld en laten wij God hiervoor bidden.

Schager Courant | 1936 | | pagina 3