TROOPER Langendijker Groentenveiingen AKKERTJES Zoo'n Kiespijn Boerinnen en plattelands vrouwen bijeen, Het pachtvraagstuk. Feuilleton De verbeterde stemming van verleden week grootendeels ver dwenen. - De prijzen zoo laag, dat daling den minimumprijs benadert. - Over t geheel slecht. Roode kool lager. - Idem gele; draait gedeeltelijk door Groo ts aanvoer van witte kool - Mi nimumprijs of l dubbeltje meer. Draait gedeeltelijk door. - Lage prijzen voor Deensche witte kooL - Idem voor groene. - Met de uien gaat het redelijk. - Voor al nep en drielingen. - Te lage prijzen voor peen en bleten. Veel minder aanvoer van sla- boonen. - Weinig goede kwali teit. - Tomaten duurder. - Bloem kool goedkooper. Snljboonen duur. - Andijvie draait door of brengt minimumprijs of iets meer op. - Rammenas laag. Konden we de vorige week meedeelen, dat de tendens op onze groentenveilingen iets beter was en waarschuwden we daarbij te gen een optimisme, als konden we nu op permanente beterschap hopen, deze week heeft ons daarbij in het gelijk gesteld. Van verbetering in vergelijking met de vorige week was geen sprake en van enkele pro ducten kwamen de prijzen weer op het oude peil. Er zit nog weinig gang in de markt, de handel is nog veel te gedrukt, bemoeilijkt als hij wordt door tal van belemmeringen, die een ruimeren armslag in den weg staan. Gelukkig, dat de aanvoer van de verschil lende producten niet groot is. Is er van een bepaald artikel op zekeren marktdag een af wijkend grootere aanvoer, dan is het .on middellijk aan den prijs te merken. Erg was dit niet, als deze wel een stootje naar beneden kon lijden, doch dit is nu juist het bedenkelijke: de prijzen zijn al zoo laag, dat een vermindering niet te dragen is. Veel meer dan de vastgestelde minimumprijzen wordti er over 't algemeen niet gemaakt en die zijn veel te laag. Wat zal dat worden met de winterkool. Daarop is nu weer de hoop gevestigd, doch ze is niet hoog gespan nen. Moge Zwitserland al een navolgens waardig voorbeeld hebben gegeven door de invoerrechten deels te verlagen, deels in te trekken, voor enkele tuinbouwproducten uit deze streek, zoolang Duitschland en Enge land voortgaan met hun maatregelen van invoerrechten, contingenten, e.d., zoolang zal Langendijk de noodlottige gevolgen van de tegenwoordige invoerbelemmering-tac- tiek ondervinden. Al zal de oogst van de winterkool niet tegenvallen, als de prijzen weer maar even boven de minimumprijzen gaan, zal er van een loonende exploitatie geen sprake kunnen zijn en raakt Langen dijk al dieper in den put. De meeste aardappelen kwamen aan de veiling van den Noordermarktbond. Schot- sche muizen kwamen er maar weinig meer. Gewone Schotten brachten f 1.40—f 1.50 op. Voor bonken werd f 2.10—f 2.30 betaald, een enkel partijtje bracht iets meer op. Drie lingen golden f 1.50—f 1.60. De meeste blau we Eigenheimers werden voor f 2—f 2.20 verkocht; puike partijtjes brachten het tot f 2.40. Blanke Eigenheimers weken maar weinig van dezen prijs af. Schoolmeesters werden voor f 1.40 verkocht, Robijn voor f 1.60, Bevelanders f 1.60—f 1.90, ronde Du ke voor f 1.50. De hoogste noteering van roode kool was f2.50 voor partijtjes vón de beste kwaliteit en de gewildste sorteering. Deze prijs vormde echter een uitzondering. Veel werd verkocht voor prijzen, liggende tusschen f 1.30 en f 1.70. Zelfs werden er nog partijen beneden dien laagsten prijs verhandeld. Gemiddeld werden in totaal aan beide veilingen ongeveer drie spoorwagens per dag aangevoerd, een hoe veelheid, welke toch gering moet worden ge noemd. Aanvankelijk handhaafde zich de betere stemming, die vorige week voor gele kool was ingetreden, doch later ging het daardoor 35. In de duisternis en de stilte van Larry's zitkamer kon hij het halfluide gesprek tusschen Keating en Clem goed volgen Toen er niets meer gezegd werd, sloop hij naai de tafel en krabbelde iets op een stukje papier. Daarna ging hij naar het raam, waar hij een oogenblik bleef staan kijken een slanke grijze gestalte, de oogen be schaduwd door den neergeslagen rand van een slappen hoed, en den mond verborgen ontstane prijsavans weer verloren. De hoog ste noieering was aanvankelijk f 1.70, later daalde die tot f 1.40. Veel werd verkocht voor f 1—f 1.20, minder voor f 1.20—f 1.40. Een deel was bovendien nog onverkoopbaar en draai de door. De aanvoer aan beide veilingen was maar ruim 2 spoorwagons per dag. Groot was de aanvoer van witte kool, be stemd voor den inmaak van zuurkool. Hij bleek eigenlijk te groot, want veel was bij eerste aanbod niet te verkoopen en bij oyer- veilen den volgenden dag draaide nog veel door. Ofschoon de zuurkoolfabrieken op volle kracht werken, is de voorraad blijkbaar te groot. Een groote zeldzaamheid was het als f 1.werd gemaakt. De meeste bracht 80 tot 90 cent op, de vrije 50 60 cent. In to taal werden ongeveer 130 spoorwagons ver handeld. Ook voor de Deensche witte kool werden lage prijzen besteed n.1. f 1f 1.20, een enkele maal iets meer. Groene kool kwam er nog vrij veel aan de Bróeker veiling. Ook daarmee liep het niet best. De hoogste noteering was f2.90, de laag ste 90 cent. Gemiddeld zal ongeveer f 1.50 zijn gemaakt., een te lage prijs voor dit product van uitstekende kwaliteit. Vrij goed ging het met de uien. Uit het buitenland is er vrij goede vraag voor dit artikel. Gewone uien brachten f 1.30—f 1.80 op, met afwijkingen daar beneden en boven. Grove uien brachten ongeveer dezelfde prij- achter een grijs-zijden sjaal. Even later klom hij uit het raam en dook ineen op het dak van een uitbouwtje, een paar voet lager. Hij slaagde er in, het raam weer te sluiten, juist twee seconden vóór Clem, met Keating op de hielen, de kamer bin nenkwam. Keating reikte naar den schakelaar; en toen het licht aanfloepte, keken de twee mannen elkaar verbaasd aan. De heele ka mer lag ondersteboven: wat zij een moment tevoren hadden gevreesd, bleek zich be waarheid te hebben. De Strooper was hen vóór geweest. Papieren lagen door elkaar gegooid, laden waren leeggehaald en het heele meubilair was verschoven. Alleen vlak bij de tafel was een stoel overeind blijven staan, en ineens kwam Keating op een idee. Hij voelde aan de zitting, zooals hij verwacht had, was die nog warm, dus moest de Strooper de kamer nog nauwe lijks twee minuten geleden verlaten heb ben. De inspecteur keek rond; zijn oog viel op de deur van de slaapkamer, die zooals hij bij ervaring wist naar de bad kamer leidde, en zoo naar het platdak, „Ik geef je een kans", wendde hij zich tot Clem. „Ik moet den Strooper achterna, maak jij je maar uit de voeten en zie, dat niemand je te pakken krijgt". Clem knikte en Keating ging behoedzaam naar de slaapkamer. Eén blik zei hem, dat ze leeg was, en hij trad de badkamer binnen, Die was ook leeg, maar het boven raam stond open en het was hem niet kwa lijk te nemen, dat hij den weg, waarlangs de Strooper zich toegang tot de flat had verschaft, hield voor den weg, waarlangs hij was ontsnapt. Op het oogenblik, dat Keating die verkeerde veronderstelling zen op. Voor nep en drielingen was de stem ming beter. De eerste golden van f5.30f 6.40. en de laatsten van f 2f3, al naar gelang van kwaliteit. Ongeveer 25 spoorwagens werden aangevoerd. Wortelen brachten in den aanvang betere prijzen op dan later. Kleine werden voor 50 a 70 cent verkocht, of draaiden door, groote voor f 1f 1.60; sommige partijen brachten later minder op. De prijs van de bieten is nog al variëerend. De groote brengen 50 cent of iets meer op. Het meerendeel van de andere werd voor f 1.10—f 1.70 verkocht. Met den aanvoer van slaboonen zal het. gauw gedaan zijn; de aanvoer begint sterk te verminderen. Er is maar weinig prima goed onder. Dit brengt prijzen van f 10—f 18 op. Het afwijkende goed ging van f3—f5, al naar den aard van het kwaliteitsverschil. Snijboonen uit de kassen waren duur; f24 tot ruim f28.—. De tomaten waren aardig in prijs geste gen. Voor A werd f 12.10—f 12.80 besteed, B f 11 f 12, C f 10 tot f 11.50 en CC f3.20— f5.70. De bloemkool liep iets in prijs terug. Bracht Lecerf aanvankelijk f 11f 16 op voor eerste soort, later werd ze voor f6—f10 verkocht. Reuzen golden van f5.50 tot ruim f7. Tweede soort bracht f 1.50 tot ruim f 4.op. De druivensoort Alicante, werd voor ge middeld f20 verkocht, Frankenthalers voor ruim f 18.Andijvie werd in vrij groote hoeveelheden verhandeld. Een groot deel was echter onverkoopbaar. De prijs was 50 tot 70 cent. Rammenas bracht fl.60f2.50 op. Een deel draaide door. zijn voornaamste beheersrecht raakt versto ken door .de wet. Hoe oneindig beter, schoon ook eenzijdig, is dan nog de Engelsche regeling, die bij unreasonable disturbance (onredelijke op zegging) vanwege den verpachter dezen verplicht alle schade te vergoeden, maar hem niet een pachter opdringt, dien hij kwijt wil. In de pachtverhouding is de goede trouw zoozeer alpha en omega voor een behoorlijke werking van het contract, dat het opdrin gen van een pachter aan een verpachter nooit tot iets goeds kan leiden. De hier bedoelde mogelijkheid is uitnemend in staat, wantrouwen en chicanes op te roepen daar, waar vroeger vertrouwen en welwillend heid den grondtoon aangaven. Wel is te verwachten, dat bij zulk een regeling veel grond op een of an dere wijze uit de pacht zal wor den teruggenomen, omdat voor de pachters de „aardigheid" er totaal af is. Een volgende stap zou dan zijn: dwang tot verpachten. En weer een volgende: óf het maken van de pachters tot eigenaren, ge lijk in Ierland is geschied, óf so cialisatie van den grondeigendom, waarbij geleidelijk de nu nog zelf standige pachters gesalarieerde zet- boeren zouden worden. Er is in dit ontwerp zoo weinig eerbied voor den grondeigendom, dat niet eens door een onderzoek van feiten is vastge steld, of misbruik op groote schaal van het recht van opzegging door den verpachter dit krasse ingrijpen althans eenigermate zou kunnen rechtvaardigen. Men is doorgedraaid op het stokpaardje, dat de om het uit te schreeuwen.... Natuurlijk kan alleen de tandarts Uw zieke kies beier maken. Maar 's nachts, als de f>ijn door de warmte van Uw bed hoe anger hoe heftiger wordt, of als Ge door Qw werk niet naar hem toe kunt gaan: Neem dan één of twee van die onmiddellijk werkende "AKKERTJES", die U van Uw pijn verlossen. Ze nemen de zenuwprikke ling weg, die de oorzaak van Uw lijden is. Heb dus steeds een buisje "AKKERTJES" bij de hand. In ontelbare gevallen zullen ze U en Uw huisgenooten onschatbare diensten bewijzen. "AKKERTJES" zijn ook ongeëvenaard door hun snelle pijnstillende werking bij allerlei aandoeningen als Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn, Lenden pijn, Rheumatische pijnen, Vrouwenpijn, Onbehaaglijkheid, Migraine en „Kater". Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumonf AKKER.CACHETS pachter als economisch zwakkere tegen de aanslagen van den verpachter als eco nomisch sterkere 'door een sociale wet moet worden beveiligd. Spr. critiseerde de enorme macht, die aan den rechter is gegeven met betrekking tot den inhoud der loopende en nieuw te sluiten pachtcontracten, waarbij deze, als gold het rechtspraak, zijn wil aan par tijen kan opleggen. Hij eindigde met den wensch, dat de Kamer, bij het oordeel, dat zij over dit wetsontwerp zal vellen, meer oog zal hebben voor de eischen der ver- deelende gerechtigheid dan voor partijpoli tiek, daarbij het fabeltje van den zwakken pachter en den sterken verpachter ver wijzend naar het rijk, waaruit het voort kwam: dat der verbeelding. Dezer dagen kwam te Alkmaar in café Switser de Bond van Boerinnen en Platte landsvrouwen in gewestelijke vergadering bijeen. Men verzoekt ons opname van het verslag van deze vergadering, voorkomen de in de Alkm. Crt. Wij laten dit verslag hieronder volgen: De presidente, mevr. Visser—Bakker uit Wieringerwaard, uitte haar blijdschap in haar openingswoord over de goede op komst. Dankbaar gestemd was zij jegens de pers, daar zij het prettig vond, dat het werk van de vrouwen onder de aandacht van het publiek werd gebracht, hetgeen de ontwikkeling op het platteland ten goede moet komen. Nadat mej. Kuiper de notulen had voorgelezen, gaf mevr. Rol het jaar verslag, dat blijde klanken liet hooren. De bond is weder met 435 leden gegroeid, vijf nieuwe afdeelingen zijn opgericht, vele excursies zijn gemaakt, belangrijke verga deringen gehouden. Mevr. Stolp uit de Beemster gaf een overzicht van de finan ciën, welke en batig saldo opleveren van f 6.74, De voorzitster deelde mede, dat de heer Hertog, architect te Haarlem, gaarne lezingen wil houden over de woninginrich ting. De heer Edw. Felster had zich aange meld om filmavonden te geven. Spreekster gaf den raad aan de afdeelingen, eerst naar de onkosten te informeeren, daar men op dit punt dikwijls voor onaangename verrassingen komt te staan. In de plaats van de voorzitster, die als propagandiste hare werkzaamheden in den bond voortzet, werd met algemeene stem men mevr. Waiboervan Elteren uit Anna Paulowna gekozen. Na het opmaken van het jaarverslag be reikte haar de tijding, dat in Twisk een afdeeling met 48 leden is opgericht, waar mee de vergadering in haar schik was. Mevr. de Boer—Haringhuizen stelde voor, de volgende vergadering in de Wieringer- meer te houden, om daar de boerderijen meteen te bezichtigen. Het meerendeel der bezoeksters was voor Alkmaar als vergader plaats. De presidente beloofde dit punt in het bestuur nader onder de oogen te zien. Mevr. v. d. Laan (Schermer) vroeg, of de Boerinnenbond een geschenk ter gelegen heid van het huwelijk van de prinses met prins Bernhard zal geven. Zij vond dat wen schelijk. Mevr. v. d. Wal—de Boer wees er op, dat er reeds een Centraal Comité opgericht was. Wanneer iedere vereeniging apart iets geeft, vreesde zii versnippering en ook te groote opoffering wanneer men van vele organisaties lid is. Mevr. GlijnisScher- merhorn (Schermer), H.B.lid, achtte dit juist, de Boerinnenbond kwam als zoodanig niet in aanmerking. De presidente beloofde het onder de aandacht van het hoofdbe stuur te brengen. Het dankwoord van mevr. Visser was te vens haar afscheidswoord. Zij dankte de af deelingen voor de prettige s amenwerking, welke haar arbeid zoo gemakkelijk had gemaakt. Mevr. GlijnisSchermerhorn dankte haar in een gevoelvol speechje voor de goede leiding, welke zij steeds gegeven had. „Wij zien U noode heengaan", eindig de zij, ,want Gij waart de rechte vrouw op de rechte plaats." De instemming van de vergadering zal deze eminente leidster zeker getroffen heb ben. bezig, maar sprong als het ware de straat over, het huis binnen, dat Clem bedoeld moest hebben, en waarin hij een vage ge stalte nog juist had zien verdwijnen, toen hij van boven kwam. De deur stond open en Keating keek in een onverlichte hal. Hij nam zijn revolver in de hand, vóór hij verder ging om eens te zien, wat er in dat huis te koop was, maar behalve een trap kón hij niet veel onderscheiden. Een kou de tocht speelde hem langs het gezicht en hij tuurde argwanend in alle richtingen om den oorsprong daarvan op te sporen: ergens moest nog een deur open staan. Óp een moment hoorde hij een geluid en hij draaide zich met een ruk om. Er kwam iemand naar beneden. „O, ben jij het?" vroeg een gerekte stem, en tegelijkertijd ging het licht aan. Keating keek in het prettig glimlachende gezicht van Larry Wade, die tegen den post van de trap leunde. De inspecteur gromde van voldoening en bracht werktuigelijk zijn re volver op één lijn met Larry's heup. „Het ziet er naar uit," zei hij rustig „alsof ik eindelijk vat op je gekregen hel/ Larry glimlachte nog. „We zullen er niet om wedden, maar waarom denk je dat?" „Voor twee minuten is de Strooper hier binnen gegaan," zei Keating gewichtig. „Ik volgde hem en vond jou". Larry's oogen werden kleiner. „Dus hij is het geweest? Dan hebben we juist een minuut, Keating, om het zaakje hier te doorzoeken." Hij maakte een bewe ging om den inspecteur voorbij te gaan, maar vond zijn weg versperd. „Ik wou jou anders eens doorzoeken," gaf Keating terug. „Doe nou niet dwazer dan je al bent Ik zeg je, dat we onmiddellijk het huis een beurt moeten geven." .Dadelijk misschien," stemde Keating toe; „Omhoog." (Wordt vervolgd.) Rede van Prof. Bordewijk. Voor den Nederlandschen Bond van Land- verpachters sprak gisterenmiddag in de „Harmonie" te Groningen Prof. H. W. C. Bordewijk over den politieken strijd om het economische pachtvraagstuk in Nederland. Spr. begon met een schets van de histori sche ontwikkeling van het pachtvraagstuk hier te lande. Vervolgens ging hij na, het geen in de verslagen der drie officieele com missies: de Landbouwcommissie-Sickesz van 1886, de Staatscommissie voor den Land bouw 1906 Lovink-Westerdijk, en de Staatscommissie voor het pachtvraagstuk 1919Diepenhorst over het pachtvraagstuk wordt voorgesteld. Ten slotte besprak hij in het kort de beide ontwerpen-pacht-Donner- Kan en het ontwerp 1935-van Schaik-Steen- berghe-Oud. Het is daarbij duidelijk, dat 't dubbele) verslag Ier commissie-Diepenhorst op de ontwerpen van 1929 en 1935 den mees ten invloed heeft uitgeoefend, al zijn er be langrijke afwijkingen. Voor de beoordeeling van de aanhangige wet is het continuatierecht van het meeste belang. Hierop is het ontwerp-1929 in de Eerste Kamer gestrand. Het is daarmee een eigenaardige geschiedenis. Noch de Staats commissie van 1906, noch de commissie-Die penhorst wilden er aan. Op dit wel meest in grijpende punt wijken dus de wetsontwer pen van 1929 en 1935 af van hetgeen die twee zoo deskundige staatscommissies mo gelijk en toelaatbaar ooideelden. Dit geeft te denken. Het gaat hier om de wellicht groot ste besnoeiing van het grondeigendomsrecht, die ooit in overweging is genomen. Het ont werp van 1929 kende gedwongen verlenging voor 'n gelijk tijdvak, als waarvoor de over eenkomst was aangegaan, met verdere be paling, dat niet meer dan twee keer mocht worden verlengd en ten hoogste voor tien jaar samen. Daarbij bleef de pachtsom bui ten schot, zeer ten nadeele van den ver pachter, daar immers de pachters alleen ver lenging zouden eischen wanneer de pachten stegen. Eerst bij de behandeling in de Twee de Kamer veranderde de regeering dit al dus, dat de kantonrechter den pachtprijs zou kunnen vaststellen. Het huidige ont werp zoekt een middenweg en heeft daar toe uitgedacht, dat, behoudens een paar on beduidende uitzonderingen, alleen pacht voor onbepaalden tijd mogelijk zal zijn. Het continuatierecht schuilt nu in de regeling van de opzegging. Zegt de pachter schriftelijk met een termijn van ten minste 18 maanden op, dan gebeurt er wettelijk verder niets. Maar zegt de verpachter op, dan zijn er velerlei haken en oogen. De bekende eenzijdigheid, waarvoor de wet te hoog moest staan. Gaat de opzegging uit van den verpachter, zoo kan de pachter binnen een maand haar nietigverklaring vorderen. Is de pachter niet „behoorlijk" zijn verplichtingen nagekomen, zoo blijft de opzegging geldig. Was hij wel een behoorlijk pachter dan wordt onder scheiden tusschen drie gevallen van schade voor den verpachter bij voortduren van de overeenkomst: 1. geen of geen ernstige scha de; 2. ernstige, maar niet zeer ernstige scha de en 3. zeer ernstige schade. Van een en ander hangt af, of de opzegging wordt nie tig verklaard dan wel gehandhaafd blijft. De bescherming van den pachter gaat zoo ver, dat, al is ook de schade bij verlenging voor den verpachter ernstig, deze toch moet berusten in de continuatie wanneer de pach ter kan bewijzen, dat zijn schade bij niet continueeren zeer ernstig is en schadevergoe ding voor hem geen redelijke compensatie zou vormen. Moet hiervan geen willekeur komen, juist in die talrijke gevallen, welke zullen liggen op de zoo vaag gehouden zo nes van grenzen mag men niet spreken die niet-ernstig, ernstig en zeer ernstig zoo genaamd gescheiden houden. Dit is een onaanvaardbaar staal' van wetgeving, waar bij de wet alles op don rechter afschuift, ver mits hij zelf geen kans ziet tot een „behoor lijke" regeling. Om tot deze wonderlijke con structie van het langs een omweg gehand haafde continuatierecht te komen, was noo- dig het vrijwel algeheele verbod van pacht voor bepaalden tijd, hoewel dit laatste systeem sinds jaar en dag het in den land bouw vrijwel eenig gevolgde was. Welk een inbreuk op het recht van beide partijen, haar belangen in vrijheid en gemeen over leg contractueel te regelen. Wanneer nu nog maar deze inbreuk de poort opende naar een land van belofte. Procesluchtige pachters kunnen nu een kansje wagen. En de ver pachters, die zouden willen opzeggen, zullen zich wel zeer bedenken, voor zij hun hand steken in dit wespennest waarin hun funda menteel recht van eigenaar om uit te ma ken, wien zij als pachter willen handhaven en wien niet, is omgetooverd. Spr. ziet hier bij niet voorbij de verzachting aangebracht bij art. 39, waardoor de verpachter om de tien jaar even den strik om zijn hals kan losmaken. Deze concessie heeft zeker betee- kenis. Maar het groote gevaar ligt altijd in den eersten stap, en die is: dat de verpach ter tegen zijn wensch en ondanks zijn aan vorm en termijn voldoende opzegging, van maakte, ontdekte Clem wat anders, name lijk een blad papier op de tafel, dat de iden titeit van den vorigen bezoeker afdoende vaststelde. „Wie 't eerst komt, 't eerst maalt", las Clem. „Dat is zeker: iemand die stalen ze nuwen heeft", mompelde hij bij wijze van commentaar. Maar op slag maakte de half bewonderende uitdrukking van zijn ge zicht plaats voor het gewone, wezenlooze masker. Door blik noch beweging verried hij, wat hij in den spiegel tegenover het raam had gezien: het bovenste gedeelte van een grijzen hoed, welks vorm nu onuit- wischbaar in zijn geheugen geprent was. Oogenblikkelijk verdween het spiegelbeeld weer en de spiegel weerkaatste nog slechts, het raam. Clem drentelde wat om de tafel en kwam als bij toeval' bij den muur waarin het raam was, en waar hij van buiten niet ge zien kon worden. Hij drukte zich er plat tegen aan, schoof zich zijdelings vooruit en loerde, zonder zich bloot te geven, voorzichtig naar buiten. Vaag onderscheidde hij de gestalte van een man in het grijs, die het schuine dak van den uitbouw afklauterde, en Clem's oogen schitterden. Hij wist niet, waarom de Strooper gebleven was, in plaats van onmiddellijk te vluchten, maar zijn gedach te was dit heerschap eens aan zijn mouw te trekken. Op hetzelfde oogenblik hoorde hij Keating terugkomen, en omdat een nieuwe ontmoeting met den inspecteur niet in zijn lijn lag, maakte hij zich uit de voeten. Hij nam de treden bij drie tegelijk en kwam ongehinderd beneden. Om den Stroo per achter de huizen bij de garages te ontmoeten, moest hij om het blok heen loo- pen, maar hij voorzag de mogelijkheid, dat hij hem nog in de open straat zou tegen komen wat minder naar zijn zin was. Hij aarzelde even, want hij was niet van plan een fout te maken zooals bij een vorige ge legenheid in Birmingham waar de man, dien hij nu achterna zat, aan het langste eindje getrokken had. Het litteeken was nog duidelijk te zien. Nog had Clem geen besluit genomen, toen de moeilijkheid voor hem opgelost werd. De Strooper was vlugger geweest dan hij en kwam juist den hoek om, toen Clem op het punt stond, de portiek van Larry's huis te verlaten. De Amerikaan trok zich onmiddellijk terug en zag vanuit zijn schuilhoek den Strooper naar zich toe ko men, die onder het loopen de sjaal voor den mond wegnam. Toen de Strooper op gelijke hoogte kwam met de portiek, warin Clem hem afwachtte, stond hij plotseling in den verblindende lichtbundel van een zaklan taarn, die hem juist de oogen trof. „Hallo", teemde Clem, „op deze ontmoe ting heb ik al lang gevlast. We hebben samen nog verdomd!" Stom verbaasd brak hij af en staarde een seconde ontzet in het gezicht, dat zijn zak lantaarn hem deed aanschouwen! Toen zette hij een stap vooruit, en dat was zijn ongeluk. Twee scherpe knallen vielen sa men met den vuurstraal uit den rechter zak van den Strooper. Clem tuimelde rug gelings tegen den deurpost aan en gleed op den grond, terwijl de Strooper met een vluggen blik naar het huis de straat over glipte en wegdook in de donkere portiek van de tegenoverliggende flat. Intusschen kwam Keating, die den vrij gelaten gevangene weer terug wilde heb ben, nu de Strooper ontsnapt scheen te zijn de trap afhollen en viel in zijn volle lengte over Clem heen. Onder vloeken en verwen- schingen krabbelde hij weer overeind. „Wil je rust gaan nemen?" snauwde hij, maar zag dadelijk, dat er iets niet in orde was. Clem's gezicht was vertrokken van pijn, en zijn stem was niet veel meer dan een flauwe zucht. „Strooper huis hier tegenover ik Daarna rolde hij opzij. Keating hield zich niet lang met hem

Schager Courant | 1936 | | pagina 6