OMGEVINGNIEUWS Uit Bergen Uit Alkmaar Draverijen te Duindigt LANGENDIJK U.L.O. EN G.L.O. Ongetwijfeld is met de oprichting van de U.L.O.-school indertijd een goede daad ver richt. Een streek als deze met zijn intensie- ven tuinbouw en den daardoor ontstanen handel kan eigenlijk geen U.L.O.-School missen. Afgescheiden daarvan, is het een loffelijk streven van autoriteiten, om voor hen, die meer verlangen dan het gewoon lager ondenvijs, het uitgebreid onderwijs Ibeschikbaarstellen, Te begrijpen is het dan ook moeilijk, als men zich althans stelt op het standpunt van een neutrale overheid, dat de gemeente Broek op Langendijk nim mer is toegetreden tot de geemeenschappe- lijke regeling voor de instandhouding van een U.L.O.-School aan Langedijk. Of de ULO school aan Langedijk aan de verwachtingen voldoet, zullen we niet aan een nader on derzoek onderwerpen. Alleen willen we con- stateeren, dat de grieven, welke op deze plaats wel eens naar voren zijn gebracht en uit persoonlijke antipathieën als ongegrond werden gequalificeerd, nu meer en meer weerklank vinden. Meer en meer komt men in ons grievenhoekje terecht. Uit de gevoerde discussies in de laatste vergadering van den raad van Oudkarspel bleek dit overduidelijk. Hoofden van o.l. aan Langendijk scharen zich aan onze zijde, in ons oordeel, dat de U.L.O.-School een onderwijsinrichting be hoort te zijn, waarop de leerlingen worden toegelaten met het doel, het einddiploma te na'on. Als zij dient om de leerlingen voor 1 of 2 jaar op te vangen, komende van de lagere school, dan mist zij haar doel. In den tegenwoordigen tijd. waarin de gewone openbare school zulke moeilijke tijden door maakt (men denke aan het aantal onder wijzers in verband met 't aantal leerlingen) is het onttrekken van leerlingen aan de ge wone lagere school nog een ernstiger grief. Nog ernstiger wordt die grief gevoeld, als het onttrekken van enkele leerlingen aan de o.l. school tot gevolg heeft dat de gemeenten teneinde het onderwijs van de gewone lagere school op peil te houden, een onderwijzer voor eigen rekening moeten aanstellen. ;Yls men dan overtuigd is, zooals vele onderwijs- autoriteiten zijn, dat die kinderen, welke slechts 1 of 2 jaar op de U.L.O.-school door brengen, evengoed of beter op de lagere school hadden kunnen blijven, dan is het duidelijk, dat die animositeit van sommige leerkrachten der o.l. school te verklaren is'. Van die zijde werd er ons op gewezen, dat de resultaten der U.L.O.-school niet zijn, welke ze behooren te zijn. Dat ligt voor de hand. Als een belangrijk deel der leerlingen niet hun plaats op die school innemen met de bedoeling hun einddiploma te halen, dan zijn zij niet het gewenschte materiaal om er flinke leerlingen van te vormen. Dan wordt daar na schooltijd niet met den noo- digen ijver en de noodzakelijke ambitie ge werkt. De ouders voelen dan ook niet de noodzakelijkheid tot volledige medewerking met de onderwijzers: hun kinderen behoe ven immers geen diploma te halen! De ernst bij het noodzakelijke huiswerk blijft dan achterwege, en de onderwijzers klagen over onvoldoende vorderingen. Door ministrieële beschikkingen, op welker Inhoud we de noodzakelijkheid vroeger wel eens hebben aangetoond, zal o.m. ongetwij feld aan de grieven tegemoet worden geko men. Deze zijn: onderzoek naar de geschikt heid der leerlingen om het U.L.O. te kunnen volgen, alvorens ze tot de school worden toe gelaten en de eisch, dat er een bepaalde ver houding zal moeten zijn tusschen het aantal leerlingen op de verschillende klassen inge schreven. Dan zal het niet meer kunnen voorkomen, dat rijp en groen tot de U.L.O.- school kunnen worden toegeiaten en zal er een middel moeten worden gezocht om meer zekerheid te verkrijgen dat de toegelaten leerlingen voornemens zijn, het onderwijs tot het eind van de cursus te volgen. Wordt daaraan niet strikt de hand gehouden, dan zal de rijkssubsidie verloren gaan. zoodat dan mag worden verwacht dat gemeentelijke autoriteiten niet langer ernstige grieven als niet bestaand voor kennisgeving zullen aan nemen. De Langendijker Groentencentra- le en haar Betaalmeester. Zoowel tuinders als kooplieden stonden er vreemd van op te kijken, dai de betaal meester van de L.G.C. met ingang van 1 Ja nuari a.s. zijn ontslag had aangeboden. Hij heeft dus zijn ontslag niet gevraagd, en ook is hem niet in overweging gegeven, dit te vragen. Daar moet wel uit volgen, dat er pog kans bestaat, dat de betaalmeester blijft. En het komt ons zoo voor, dat die kans zeer groot is. Met wat welwillend heid, tact en een willen begrijpen van el kauders standpunt, is er o.i. ales ovor, om te voorkomen, dat een ambtenaar, op wiens werk, voor zoover ons bekend is, nooit eeni- ge gegronde aanmerking is gemaakt, er het bijltje bij neerlegt. Als we goed zijn ingelicht, heeft de be taalmeester geweigerd een kascontrole toe te laten aan den Accountantsdienst van het Centraal Bureau der Veilingen. Op hot eer ste gezicht ziet dit er nog al ernstig uit, doch inderdaad is er niets ernstigs in gele gen. Deze Accountantsdienst heeft de boek houding der veilingen te controleeren en nu is deze een heel andere dan die van den I betaalmeester. De boekhouding van de vei ling is die van den penningmeester, een der functionnarissen-bestuursleden van de L.G.C. Hij heeft verantwoording af te leggen van zijn beheer der financiën. Hij ontvangt b.v. het percentage, dat de tuinders moeten af staan van hun over de veiling verkochte producten, (vorige jaar bedroeg dit f21.408.93) van den betaalmeester, die het inhoudt van het bedrag aan de tuinders verschuldigd. Hij int de keurboete, entree- en liggelden, huur van gebouwen, land- en basculehuur, bonnengeld, in rekening gebrachte embal lage enz. Verder betaalt hij alles, wat de L.G.C. verplicht is te betalen. Een dergelijke functionnaris behoort vanwege den Ac- coutantsdienst der Veilingen of anderszins gecontroleerd te worden en het is duidelijk, dat de controle ook eischt blootlegging der gelden, ten einde te constateeren, of het kassaldo, blijkende uit de boeken, in over eenstemming is met de aanwezige kasgel den. Heel anders staat het met den Betaal meester, die eigenlijk niets anders is dan de schakel tusschen tuinders, aanvoerders van hun producten aan de veiling, en de koop lieden, die deze producten koopon. De be dragen, welke de kooplieden bij hem stor ten heeft hij uit te betalen aan de aanvoer ders, van wie de kooplieden kochten. Meer malen gebeurt het, naar men ons meedeel de, dat de betaalmeester reeds ten behoeve van kooplieden betaalt, terwijl deze nog niet de benoodigde gelden hebben gestort. Ook komt het voor, dat de betaalmeester cre- diet verstrekt, al of niet gewaarborgd door borgstelling. Zoo kan het voorkomen, en is het ook wel voorgekomen, dat de betaal meester door deze credietverstrekking een strop haalt. Ter meerdere zekerheid, dat de tuinders de gelden ontvangen, die zij voor verkochte goederen te vorderen hebben, moet de betaalmeester een waarborgsom storten. Thans is dit, naar we vernamen, f 5000. Uit een en ander moge blijken, dat de be taalmeester slechts gelden onder zich heeft van kooplui. Elke maand heeft hij een ze ker percentage van den omzet aan den penningmeester van de L.G.C. af te dragen. Zoo lang hij daaraan voldoet, en de af dracht is in overeenstemming met den om zet, zoolang is er voor ingrijpen van de L.G.C. geen reden. Voor kascontrole is in geen geval aanleiding. De gezamenlijke kooplieden hadden eerder reden om de kas te controleeren, doch daartoe kan ook geen enkele reden aanwezig zijn, zoolang de be taalmeester hun gestorte gelden aan de be trokken tuinders uitbetaalt. En als dit niet geschiedde, zouden de tuinders wel van zich laten hooren, doch dan zou er wel iets anders gebeuren dan de kas controleeren. De betaalmeester heeft zijn ontslag aan geboden. Wij meenen, daaruit te mogen lezen, dat hij nu aan deskundigen wil overlaten, de vraag te beantwoorden, wie in dezen gelijk heeft, hij of de anderen; deze zullen ongetwijfeld wel bestuurders van de L.G.C. zijn. Mocht blijken, dat hij met zijn weigering in zijn volste recht staat, dan zal hij, dunkt ons, wel niet tot ontslagaanvrage overgaan en zullen die an deren het hem ook wel niet geven. En als wij het goed zien, dan gelooven we, dat geen enkel reglement hem verplicht kas controle toe te laten aan een Accountants dienst, die met den staat zijner kasmidde len niets te maken heeft. Als dit zoo is, geven wij hem gelijk. Ten slotte kunnen we nog meedeelen, dat men in de kringen van den handel en den tuinbouw deze zaak met belangstelling volgt. Tainbouwstean. Volgens de laatste Ministerieele beschik king zal uit het Landbouw-Crisisfonds aan tuinders steun worden verleend tot een to taal bedrag van ten hoogste f 1.696.530. Voor Langendijk zal daarvan slechts een klein ge deelte zijn bestemd, daar de meeste steun wordt verleend over producten, welke hier niat worden geteeld. Augurken, komkom mers, doperwten en meloenen zullen met het leeuwendeel van deri steun gaan strij ken. Roode kool, gele en witte kool, welke den minimumprijs niet hebben opgebracht, zullen voor het tijdvak van 15 Juni tot 23 Augustus met 50 cent per 100 K.G. worden gesteund, en tomaten met f2.50 over het tijd vak van 15 Juni tot 30 Aug. Wie de aanvoe ren en prijsnoteeringen over genoemde tijd perken aan de Langendijker veilingen heeft gevolgd, zal tot de conclusie komen, dat de tuinders in dit tuinbouwdistrict op niet veel hebben te rekenen. NOORDSCHARWOUDE. Nationale Tooneelwedstrijd. Zondagavond werd in de groote tooneel- zaal van Concordia alhier de eerste avond gegeven van de Nationale Tooneelwedstrijd, georganiseerd door het bekende Kleine Too neel van Noordscharwoude. De zaal was tot in de uiterste hoeken be zet. Voordat de Zaandamsche tooneelvereeni- ging begon met de opvoering van De Privé- Verpleegster, sprak de heer Jac. Prijs eenige woorden tot de talrijke aanwezigen. Spreker heette allen hartelijk welkom, zich verheu gende over de zeer groote belangstelling. Aanvankelijk was de belangstelling voor den tooneelwedstrijd niet groot. Men heeft toen samenwerking met het Spaarfonds ge zocht en is tot overeenstemming gekomen om de leden van het Spaarfonds ook den tooneelwedstrijd te doen bijwonen. Het was Het Kleine Tooneel een behoefte, dank te brengen aan de bestuursleden van dit fonds voor de spontane medewerking, welke men heeft ondervonden, waardoor men in staat was gesteld zoo'n volle zaal te hebben. Vervolgens verwelkomde spr. de juryleden, waarvan helaas door ziekte de heer Van Leersum afwezig was. De heer R. Deutekom heeft nu diens plaats als plaatsvervanger ingenomen. De heer Prijs drukte de erkentelijkheid der vereeniging uit voor de bereidwilligheid waarmee de heeren Van Leersum, Goettsch, Holsmuller en Deutekom wederom hun taak hebben opgenomen. Spr. hoopte dat de heer Van Leersum spoedig hersteld mag zijn van zijn ziekte, opdat hij de volgende uitvoerin gen kan medemaken. Hierna was het woord aan de tooneelver- ecniging „Dr. Willem Royaards" van Zaan dam, welke het blijspel in vier bedrijven „De Privé-Verploegster" van A. den Hertog, op verdienstelijke wijze ten tooneele voerde. Over het spel enz. zullen wij niet in détails treden, doch kunnen wel verklaren, dat dooi de aanwezigen wel is genoten van dit leuke blijspel. Uitslagen „Schaakmat". Wit Zwart Stand K. Bierman—H. Bouwens 0—1 N. KaanJ. Deutekom 10 H. HartJ. Klinkert 01 G. Zwier—J. Kroon 10 W. Kaan—H. Stins 1—0 A. de VriesJ. Bouwens Vzn D. Koorn—K. de Vries, afgebroken. Uitslagen Sjoelclub „Richt beter", Donder dag 22 October 1936. Iste klasse: w. g. v. punten A. Visser-A. Kramer 14—6 1511—1390 A. Duivis-G. v. Rijn 5 2 13 13741484 Ant. Kroon-P. Koeman 15 5 1327-1136 ITr> 1c 1 n ccp G. Smit-J. v'. Dort 15 J 5 1511-1400 E. Bos-Jb. Peters 7 1 12 1238—1322 Ille klasse: J. Jansen-Jb. Tromp 8 3 9 13661341 v. d. Zel-H. Lichtenburg 8 12 1049—1163 J. Beenten-D. Drost 4 16 13231440 Jan Duivis 5 strafpunten wegens niet in leveren van den uitslag. GEMEENTERAAD. Zooals wij reeds hebben gemeld, komt a.s. Woensdag, 28 October* des avonds om half acht de Raad dezer gemeente in open bare zitting bijeen, ter behandeling van de navolgende agenda: 1. Vaststelling van de notulen der open bare vergadring van 3 September j.1. 2. Ingekomen stukken. 3. Behandeling van de door ons reeds ge publiceerde motie van de Raadsleden, de heeren M. C. Dingerdis, C. W. Ellis en J. N. de Koning. 4. Aanbieding van de Gemeenterekening over 1935 en de rekeningen van het gem.- electriciteitsbedrijf, het gem. Woningbe drijf en van het Burgerlijk Armbestuur over 1935. 5. Vaststelling der le Suppletoire begroo ting over het dienstjaar 1936. i. a Vaststelling eener Verordening op de heffing van 150-220 opcenten op de hoofd som der Personeele belasting. b. Intrekking der Verordening op de invor dering van opcenten op de hoofdsom der Personeele Belasting. c. Intrekking der verordening op de invor dering van opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van verschillende vergoedingen aan bij zondere scholen op art. 101 der L.O. wet. 8. Voorstel van B. en W. tot vaststelling eener verordening, aanwijzende de nog geldende strafbedreigende verordeningen in de gemeente Bergen. 9. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van ten hoogste f 125.- voor het houden van een woningtelling. 10. Voorstel van B. en W. tot het verlee nen van een crediet groot f 1000.- aan den burgemeester voor eventueel nood zakelijke uitvoering der wet, houdende tijdelijke maatregelen tot het tegengaan van prijsopdrijving. 11. a. Adres van het werkloozen Comité houdende verzoek om de huurprijs der in Bergen staande woningwetwoningen niet hooger te stellen dan f 2.50 per week per woning; b. Motie aangenomen in de openbare ver gadering, welke door het werkloozenco- mité op 3 October j.1. werd gehouden, de zelfde zaak betrekkelijk. 12. Rondvraag. Geneeskundig schooltoezicht op Kleuterscholen. Ged. Staten achten het niet juist, dat thans is besloten het geneeskundig school toezicht zoodanig uit te breiden, dat daarin ook de leerlingen van de bewaar- en kleu terscholen worden betrokken. B. en W. zijn echter van oordeel, dat het medisch toezicht op de leerlingen, der be waar- en kleuterscholen dringend noodza kelijk is te achten. Verhooging der schoolgelden. Door Ged. Staten wordt verzocht de hef fing van de schoolgelden, aanzienlijk te verhoogen. B. en W. merken op, dat in verband met- de jongste wijziging der L.O.-wet een nieu we verordening op de heffing van school geld reeds bij B. en W. in voorbereiding is. Deze nieuwe heffing zal eerst in 1937 kun nen ingaan. Intrekking der subsidies. Ged. Staten willen de subsidies aan mu ziekcorpsen en andere vereenigingen zien ingetrokken. B. en W. echter zijn van mee ning, dat dit voor Bergen's Harmonie niet wel mogelijk is, daar dit muziekcorps in het zomerseizoen ten minste 10 concerten geeft in den Gemeentelijken Muziektuin, welke door vele zomergasten worden bij gewoond. Het subsidie is derhalve te be schouwen als een kleine vergoeding voor gepresteerde diensten. Om eenigszins tege moet te komen aan den eisch van Gedepu teerden, stellen B. en W. voor, het subsi die te verlagen van f 320 tot f 250 Wat de subsidies aan andere vereenigin gen betreft, achten B. en W. het niet wen- schelijk ,nu het jaar alreeds zoo ver is ge vorderd, deze plotseling in te trekken, waardoor aan verschillende vereenigingen, die nuttig werk verrichten op cultureel- en sociaal gebied en wel in het bijzonder in het belang der lichamelijke opvoeding het voortbestaan onmogelijk zou worden ge maakt. Subsidie aan de V.V.V. Volgens mededeeling van de Commissie van Overleg moet het subsidie ten behoeve van de Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer te beginnen met 1937 van f 1000 tot f 800 worden verlaagd. B. en W. zeggen, deze aangelegenheid bij de begrooting voor 1937 onder de oogen te zullen zien. Vermakelijkheidsbelasting. Door Ged. Staten wordt verzocht ten spoe digste een verordening vast te stellen tot, het heffen van een belasting op tooneelvertoo- ningen en andere vermakelijkheden. De hef fing zal 20 der entréegelden moeten bedra- gen. B. en W. zeggen, naar aanleiding van deze eisch, pogingen in het werk te willen stel len, hieraan te ontkomen, aangezien een ver makelijkheidsbelasting h.i. voor vele bedrij ven ter plaatse, die reeds onder zware lasten gebukt gaan, funeste gevolgen zal hebben, Bovendien wordt een dergelijke belasting heffing door het College zeer ondienstig ge acht, in verband met het Vreemdelingenver keer. Jaarwedden Wethouders. Van Ged. Staten van Noordholland is het besluit binnengekomen, waarbij de jaarwed den van elk der wethouders, ingaande 1 Jan 1936, is vastgesteld op f457.80 per jaar. Een goed geregeld huurauto- en taxibedrijf. Van het bestuur der afd. Alkmaar van den Ned. Bond van Luxe Verhuur- en Taxi-onder nemers, is bij den Raad een adres ingeko men, houdende verzoek, die maatregelen 4e nemen of stappen te doen, welke tot gevolg kunnen hebben, dat te Bergen in het belang van het publiek, van het huurauto- en taxi bedrijf en in het bijzonder van de onder nemers en werknemers die in het bedrijf hun brood moeten verdienen, een goed gere geld en behoorlijk functioneerend huurauto- en taxibedrijf tot stand kome, waartoe in de eerste plaats volgens de meening van adres sant noodig zou zijn, dat, evenals zulks in verschillende andere gemeenten het geval Aankoop van panden in de Lan- gestraat. Welke groote zaak zal in Alk maar worden gevestigd? Uit betrouwbare bron vernemen we, dat de kooper van het huis van den heer Metz thans ook het daarnaast staande pand van den heer Groebe, hoek v. d. Boschstraat, heeft gekocht. De koopprijs zou f 30000 heb ben bedragen. Ook is een stukje tuin van den heer Zwaan gekocht tegen f 50 de M2., terwijl tevens geboden is op het pand van den heer Swager aan de Gedempte Nieuwe- sloot. Het moet dus wel een groot concern zijn dat dit terrein heeft aangekocht. De naam van den kooper is nog onbe kend. Eerst sprak men van de Hema, doch dit gerucht is met bevestigd. Ook wordt het Rijk genoemd, ten behoeve van den bouw van een postkantoor. Verkooping van land. Zaterdagmiddag had in het café Bos aan de Houttil de verkooping bij opbod plaats door notaris C. J. de Lange, van de volgen de perceelen: Boerenwoning met schuur, tuin, bouw grond, erf en diverse perceelen weiland, al les ter grootte van 8.28.92 H.A. Een perceel weiland, genaamd „Niet Ver", ter grootte van 2.34.50 H.A. Een en ander behoorde toe aan de Wed. Admiraal en was gelegen aan den Hoever- weg. Het hoogste bod bedroeg f 24.236.—. Raadsvergadering op Donderdag 29 October 1936. De agenda luidt als volgt: Notulen, mededeeling, ingekomen stukken. Benoeming conrector aan het Murmellius- Gymnasium. Voorstel inzake omlegging van den Berger- weg op het gebied van Alkmaar. Idem betreffende huurverlaging van met Rijkssteun gebouwde woningen. Idem inzake verhuring van gemeente-eigen dommen. Idem tot verlenging van den bewoningster- mijn van het perceel Lindenlaan 56. Idem tot wijziging der gemeentebegrooting dienst 1936. Idem tot het verleenen van een crediet van f 10.000.— voor het nemen van maatrege len tot het tegengaan van prijsopdrijving. Idem om het contract met het Centraal Bu reau voor verificatie en financieele advie zen der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten met een jaar te verlengen. Idem tot het verleenen van subsidie aan den Stadsautobusdienst over het le halfjaar 1935. Idem tot wijziging der gemeentebegrooting dienst 1936, in verband met de toepassing van art. 205-ter der L.O. wet 1920. Idem tot aankoop van grond ten behoeve van den verbindingsweg ten N.O. van deze gemeente. Aanbieding van de gemeenterekening 1935 en van de rekeningen der afzonderlijk be heerde takken van dienst over dat jaar. Voorstel inzake wijziging der grenzen tus schen de gemeente Alkmaar en de ge meenten Heiloo en Oudorp. Idem om afwijzend te beschikken op een verzoek der vereeniging van politieperso neel om in te trekken het Raadsbesluit dd. 24 Sept. jl., tot wijziging der salarisrege ling voor dat personeel. Handelsrelaties met Zuid-Afrika. Ten kantore van de Kamer van Koophan del alhier heeft op Vrijdag j.1. de heer J M. Donker zitting gehouden namens de Commissie voord en Nederlandsch-Zuid Afrikaanschen handel. Tal van zakenlieden uit dit gewest heb ben een dankbaar gebruik gemaakt van de ze gelegenheid om kosteloos en toch op voortreffelijke wijze te worden ingelicht omtrent de mogelijkheden in Zuid-Afrika, dat soms wordt gekenschetst als „het land van de toekomst". Ook particulieren konden informaties ont vangen omtrent de kansen van emigran ten ,die daar behoorlijk goed schijnen te zijn. Het mag worden toegejuicht, dat de K. v. K. op deze wijze velen in de gelegen heid heeft gesteld zich op practische wijze geheel te orienteeren. is, voor het personenvervoer tegen betaling met huurauto's uitgeoefend binnen en vanuit de gemeente, worde vereischt een vergunning uitgegeven door B. en W., aan welke ver gunning de noodige voorwaarden zouden moeten worden verbonden. B. en W. stellen den Raad voor, dit adres in hunne handen te stellen om advies. De Watermolen in den Zuurvens- polder. In de vorige Raadsvergadering werd beslo ten advies in te winnen van de Ver. „De Hollandsche Molen" over de mogelijkheid tot behoud van den watermolen in den Zuurvenspolder. Genoemde vereeniging heeft thans bericht, dat zij zich voor slilstaande molens niet in teresseert en dat zij nooit een jaarlijks weer- keerende finantieele verplichting op zich neemt. Gezien den toestand van den molen kun nen B. en W. geen vrijheid vinden, tot ,oyej> nëxïrrng van den molen te adviseëren. Presentiegeld. Ged. Staten zijn voornemens de vergoeding van de leden van den Raad voor het bij wonen van zijne vergaderingen vast te stel-* len op f3.— per lid voor elke bijgewoonde vergadering. B. en W. stellen den Raad voor, zich met het voorstel van Ged. Staten accoord te ver klaren. De vergoeding bedroeg tot heden f 4. Bij Koninklijk Besluit van 22 October 1936, is benoemd tot lid van den Voogdij raad te Alkmaar: Mr. F. G. G. Boerrigter, kantonrechter, wonende alhier. KIPPENDIEVEN. In den nacht vanVrijdag op Zaterdag heeft een langvingerige bij den landbouwer C. Th. Leijen aan den Kerkedijk een vijftal kippen en twee eenden gestolen. De politie stelt een onderzoek in. GEMEENTEREKENING 1934. De gemeenterekening dienst 1934 is door Gedeputeerde Staten yastgesteld; de ont vangsten van den gewonen dienst op 479.047.15; de uitgaven op f 483.449.49; het nadeelig saldo op f 4.402.34; voor den kapi- taaldicnst, de ontvangsten op 637.721.89; de uitgaven op f 610.890.14, het voordeelig saldo op f 26.831.75. HUIS- EN KRAAMVERZORGING. Blijkens het jaarverslag der plaatselijke vereeniging voor Huis- en Kraamverzorging over 1935 was dit jaar financieel niet on- voordeelig, alhoewel het saldo terugliep van f 847,85 tot f 779,61. Aan alle aanvragen om hulp kon worden voldaan. Voor huisverzor ging werd aan 20 gezinnen hulp verleend en wel 174 heele dagen; 30 halve dagen; 263 alleen 's morgens en 51 keer 's middag. Hiervoor werd uitgegeven f 799,50, waar van f 100,40 van de betrokkenen werd terug ontvangen. Voor de kraamverzorging werd in 10 gezinnen hulp verleend. Het hiervoor uitbetaalde bedrag bedroeg 433,waar van 48.05 werd terugontvangen. In 1935 werd meer hulp verleend dan in het jaar tevoren. Ondanks de crisis werd door de betrokkenen meer terugbetaald, on danks het feit, dat het tarief hetzelfde bleef. HUURAUTO'S en TAXI'S AAN BANDEN GELEGD. Door de Afdeeling Alkmaar en Omstreken van den Nederlandschen Bond van Luxe Verhuur- en Taxi-ondernemers is aan den Gemeenteraad verzocht om, evenals zij dit aan het gemeentebestuur van Alkmaar heeft gedaan, voor het personenvervoer tegen betaling met huurauto's en taxi's, een ver gunning van Burgemeester en Wethouders verplichtend te stellen, die daaraan voor waarden kunnen verbinden. Indien Alkmaar een verordening als hier voor noodig mocht vaststellen, zal het ge- wenscht zijn, wil een vergunningsstelsel effect sorteeren, dat de omliggende gemeen ten een gelijke regeling vaststellen. BARS1NGERH0RN Vanwege de daartoe ingestelde commissie zal op 6 November a.s. in de O.L. school te Kolhom worden vertoond de propaganda film: „Huishoudelijke Voorlichting". De film behandelt o.m. de volgende onderwer pen. De tentoonstellingen goede en goed- koope voeding en kleeding en lichaamsver zorging; een demonstratie kookles, een naailes, herstellen van linoleum, wasschen van wolgoed, een les in kinderverzorging, .Huishouding van Nu". Een en ander zal worden toegelicht door een leerares van eén Huishoudschool. In de pauze zal door den heer Dr. J. J. Werner een populair medisch onderwerp worden behandeld. De film is voor iedereen gratis toegan kelijk en is voor huisvrouwen zeer leer zaam. Voor de betrekking van Hoofd de O. L. School alhier hebben zich niet minder dan 89 sollicitanten aangemeld. Evenals de gemeente en het Algemeen Burgerlijk Armbestuur besloot ook het Weezen Armenbestuur dezer gemeente de landerijen met ingang van 25 December a.s. voor een tijdvak van 2 jaren publiek te ver- verhuren. CALLANTSOOG BOUWVERGUNNING. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is aan den heer Jb. de Waal, al hier, vergunning verleend tot verbouwing van een gedeelte van zijn café CURSUS E.H.B.O. Ten vervolge op ons bericht van eenige dagen geleden, kunnen we nog mededeelen dat de cursus voor eerste hulp bij ongeluk ken uitgaande van het Roode Kruis, afd. Schagen gegeven zal worden door den heer J. J. Boerma, arts te 't Zand, in een der lokalen van de O.L. school te Callantsoog. Als cursusavond zal de Maandagavond wor den vastgesteld. Nadere bekendmaking zal nog per advertentie worden gedaan. VERLOTING VER „VOLKSONDERWIJS. Zaterdagavond vond in hotel „De Haan" alhier de verloting plaats ten bate van de vereeniging „Volksonderwijs" alhier. De eerste prijs een dames- of heerenrijwiel, werd gewonnen door den heer A. Brantc- naar, alhier, op lotnummer 369. OPMEER BENOEMD. Onze plaatsgenoot de heer C. Moeijes is benoemd tot directeur van de Coop. Aan- koopvereeniging en malerij „De Goede Ver wachting" te Schagerbrug. PAARDENSPORT. Den Haag Op het sportpark Duindigt werden gister draverijen gehouden, waar van de resultaten luidden: Zevende aanmoedigingprijs (prijzendra- verij 4e klasse. Afstand 1740 meter.) 1. Zonnestraat (eig. Ph. Knijnenburg) km tijd: 1 min. 40,9 sec.; 2. Achilles (eig. Stal Zeezicht) km. tijd: 1 min. 40 2,10 sec.; 3. Aleida Scott eig. H. Dragt.) Unionprijs: Ren op de vlakke baan. Afstand 1300 m. 1. Sarafar (eig. J O. J. Hiddema) km. tijd: 1 min. 28 1,5 sec.; 2. Yatagen (eig. stal Gruno). Kampioenschap der heerrijders: Draverij over 2800 meter: 1. Allegheny (eig. M. France) km. tijd 1 min. 33 1,4 sec; 2 Victoria (eig. H. v. d. Pol) km. tijd: 1 min. 34 7,10 sec.; Toscaprijs: Prij zendraverij 2e en 3e klasse. Afstand 2040 meter: 1. Xaisine Scot (eig. stal R.) km. tijd: 1 min. 33 sec.; Yankee Scott (eig. stal B.) 1 min. 34 3,10 sec.; Upsalaprijs: Ren op de vlakke baan over 1800 meter: 1. Kenya (eig. luit. G. F. Immink) tijd 2 min. 6 2,5 sec.; 2. Vin Pur (eig. P. Mar- seille); 3. Mephistopheles (eig. The Balfour Farm); Tourterelleprijs: handicap le klasse. Af stand 2000 meter: 1. Lillian W. Axworthy (eig. stal Good Luck) totaal tijd 3 min. 3 4,5 sec. 2. Olympia (eig. Th. L. v. d. Santfe) totaal tijd 3 min. 5 2,5 sec.

Schager Courant | 1936 | | pagina 2