Ctrooper Langendijker Groentenveilingen OMGEVINGNIEUWS Feuilleton Geen opleving in den tuin bouw steun nog noodig wordt deze maand nog ver wacht veel winterkool geteeld verminderde aan voer van aardappelen lage prijzen slecht ging het met de verschillende koolsoorten veel gaat weg voor den minimumprijs een deel is onverkoopbaar in t bijzonder van roode en gele meer aanvoer van Deensche witte kool achteruitloopende prijs van deze groene kool iets be ter bloemkool matig te lage prijs voor druiven tomaten iets beter kleine aanvoer afwisselende uien prijs idem voor peen bieten laag draait gedeel telijk door groote aanvoer van andijvie BIJNA AL LES DRAAIT DOOR aan voer rammenas. De gang van zaken aan de Langendijker Groentenveilingen liet ook in de afgeloo- pen week buitengewoon veel te wenschen over. De minder of meerdere opleving, die in enkele andere takken van bedrijf is op te merken, blijft voor den tuinbouw helaas achterwege. Steun blijft daardoor nog al tijd noodzakelijk. Wat de tuinders kortge leden aan steunuitkeering hebben ontvan gen, was maar zeer gering. Verwacht wordt echter, dat deze maand nog een uitkee- ring zal volgen, die van iets meer beteeke- nis zal zijn. Men moet echter zijn verwach tingen maar niet te hoog spannen; dit is altijd fotaal uitgekomen. Het Landbouwcri sisfonds beschikt niet over die middelen, welke het mogelijk maken, den tuinbouw met grootere steunbedragen te bedeelen dan tot nu toe het geval is geweest, wordt ons meegedeeld. Nu het in de andere agrari sche bedrijven wat beter begint te gaan, zou wellicht de mogelijkheid ontstaan, dat er voor den tuinbouw wat meer beschik baar kwam. Het is echter de vraag, of de kleine opleving zich zal voortzetten .Dit is voor Langendijk op het oogenblik wel met zekerheid vast te stellen, dat de voor raad kool dezen winter van dien aard zal zijn dat, bij het bedingen van eenigszins redelijke prijzen, de uitkomsten van de koolbedrijven niet slecht zullen zijn. Het blijft dus afwachten. De internationale om standigheden op het gebied van den han del, het meer of minder in den weg leg gen van handelsbelemmeringen, zullen in dezen wel een woordje hebben mee te spre ken evenals het weer, dat herhaaldelijk van grooten invloed is geweest op de gang van zaken in 't Langendijker koolland. Weldra zal de kool zijn geborgen. Veel grooter zul len de voorraden zijn dan verleden jaar; de kwaliteit is goed. We wachten nu op een gezonden handel. Deze week was de aanvoer van aardap pels alweer geringer. Met dezen kleineren aanvoer gaat blij lebaar een mindere vraag gepaard. Althans van eenige prijsverbete ring was geen sprake. Gewone Schotsche Muizen werden voor 1.701.90 verkocht met voor enkele partijtjes 1 of 2 dubbel tjes minder. Bonken brachten 2.802.50 op, drielingen 1.60—2.-. Voor blauwe Eigenheimers werd de stationaire prijs be taald van 2.202.50, met voor enkele uitgezochte partijtjes iets meer; voor blanke Eigenheimers 1.902.20. Beve landers deden 1.80, Robijn 1.90, Friso 1.60. Zeer treurig was het gesteld met de prij zen van de verschillende koolsoorten. Er blijkt wel, dat de vraag buitengewoon slecht is en dat die nog in hoofdzaak uit het binnenland komt. De hoogste noteering voor roode kool was 1.80. Verreweg het meeste werd verkocht voor prijzen tusschen 1.- en 1.60. Het kleinste goed en afwij kende kwaliteit draaiden voor een belang rijk deel door of brachten ƒ1.— soms 1.10 op. Bijna nog slechter was het met de gele kool. De heele week door bepaalde de noteering zich tot 1.- soms 1.10 en zelden 1.30. Een belangrijk gedeelte draaide door ging naar de koeien Deensche witte kool, waarvan de aanvoer deze week vrij groot was, liep nog in prijs achteruit. In het begin werd nog de luttele prijs van 1.20 besteed, doch later werd er 80 cent tot 1.- voor betaald. De kleine sorteering was onverkoopbaar. Herfstwitte kool werd voor 0.80 tot 0.90 verkocht. Aan de Broeker veiling was er nog vrij groote aanvoer van groene kool. De prijs was iets beter dan enkele weken geleden. De kleinste werd voor 80 cent 1.50 ver kocht, iets grootere voor 2.- 2.50 en de grootste voor 2.803.20 Met de bloemkool was het ook maar matig. De mooiste Lecerf, eerste soort, werd voor 6.507.verkocht; iets minder mooie maar toch eerste kwaliteit, werd voor 5.- 6.- verhandeld. Reuzen golden 4.20 5.70. Voor tweede soort werd 1.60 2.50 bedongen. De aanvoer van Lecerf wordt al minder. Die zal spoedig geheel afgeloopen zijn. De aanvoer van druiven was niet bijzonder groot, en de prijzen wa ren te laag. De hoogste prijs was bij den eersten aanvoer voor Alicante nog 22.40. later kon als hoogste prijs slechts ruim 20.- worden bedongen. De laagste notee ring was 17.70. Voor zoover kassnijboonen werden ver handeld, brachten ze 27.— op. Met den handel in tomaten loopt het op een eind. De prijs was iets beter dan de voorgaande week. Voor A. kon nu 9.50 worden bedongen terwijl B. 11.30 opbracht C. werd verkocht voor 6.10—6.80 en C. C. voor 2.30. De uienprijzen wisselen nogal af, of schoon de verschillen niet groot waren. Voor nep bestond nog de meeste belangstel ling. Aanvankelijk werd voor nep 5. 5.10 betaald; later steeg de prijs nog iets, zoodat toen ongeveer 6.- werd gemaakt Grove uien werden verkocht voor 1.60 1.90, drielingen voor 1.301.70 en gewone uien wisselden af van 1.502.- met geringe fluctuaties naar beneden. De aanvoer was niet groot De prijs van losse wortelen werd sterk beinvloed door den aanvoer. Bij geringen aanvoer werd 1,201.50 besteed; bij grooteren aanvoer kon slechts 80 cent tot 1.- worden gemaakt Voor kleine werd 50 70 cent betaald. Van de bieten draait een deel door; ove rigens wordt voor groote en Modjo 50 cent betaald. Overigens lagen de noteeringen tusschen 0.80 en 1.30. Rammenas liep in 't begin der week tot 2.30; later werd ze opgehouden op 2.terwijl er ook voor 1.1.30 werd geveild. Groot was de aanvoer van andijvie, doch klein was de opbrengst ervan. De vraag is voor de grooten aanvoer veel te gering. Zelden wordt 1 of 2 dubbeltjes meer ge maakt. dan de minimumprijs. Wat ver kocht wordt, brengt 50 cent op. Doch verre weg het grootste deel bleef onverkocht. Die wordt nar de belt gebracht en voor men- schelijk voedsel onbruikbaar gemaakt. Wel was deze week uitermate slecht WIERINGEN Gym.-uit voering in Concordia, Schitterend werken van Geer Snooij en Trien de Wit. Suc- oesvol optreden van mej. Miek Kort. Zondagavond werd ln Concordia een groote non-stop-uitvoering gegeven door de Gymnastiekvereeniging „Wieringen". De heer II. Pcnnekamp opende en toonde zich zeer verheugd over de groote opkomst. Onder daverend applaus betreedt dan de conferencier, de heer J. J. Bosker, het too- neel. Als eerste gymnastische oefeningen kre- wij te zien: Vrije oefeningen door meisjes 3 en Brugoefeningen door dames '3. Vervolgens het optreden van de dames T. Lont, J. Blaauboer, J. Ruitenburg en B. Dijkshoorn op een vierpersoons tandem. Deze dames hadden zeer veel succes. Dan zagen we Paard dames 2, Knotsoefe ningen meisjes 2. Ook zeer goed. Onze aandacht werd daarna verzocht voor mej. Miek Kort, die zong: „Onder Moeders vleugels". Het enthousiaste applaus was zeker verdiend. Mej. G. Kuut liet daarna vrije oefeningen zien, die ieders respect afdwongen. Ook meisjes I met paardoefeningen brachten het er goed af. Het optreden van de dames S. Lont J,. Idema, B. Ruitenburg en A. Dekker was zeer succesvol. Deze da mes zongen een tweetal liedjes, en wel „Herinneringen" en „Breng eens een zon netje". Keurig werden hierna door mej. T. Wit vrije oefeningen verricht. Een donderend applaus was de zeer zeker verdiende be looning. Na nog een heel aardige dans van meis jes I zong mej. M. Kort het liedje „Die vieze hond", ook al weer met veel succes. Na de hierop volgende pauze zagen we brugoefeningen door dames 2. Prima hoor! Door de dames Geer Snooij en Trien de Wit werden daarna adembenemende oefe ningen aan de hoogbrug gedaan. Werke lijk een toprestatie. „Het Visschersmeisje", door mej. M. Kort gezongen, sloeg zeer bij het publiek in, evenals de dans, uitgevoerd door enkele dames. Hierna zong de heer J. Tijsen op ver dienstelijke wijze een heel aardig lied. Daarna kwam de hoofdschotel van den avond, n.1. vrije oefeningen door Geer Snooij. Een stormachtig applaus was haar welverdiende loon. Brugoefeningen door meijses I en paard door dames werden netjes afgewerkt. De heer J. Tijsen zong daarna nog zeer goed een lied, waarna de knotsoefeningen door dames volgden. Voor de laatste maal dezen avond trad daarna op met zeker haar meest succesvolle liedje „Treur dan maar niet". Brugoefeningen door dames I en Vrije oefeningen door meisjes en dames werden correct uitgevoerd, waarmede tevens het einde van den avond gekomen was. De heer Pennekamp bracht in zijn slot woord allen die medegewerkt hadden tot dezen avond, dank. Na nog een kort woord van den heer J. J. Bosker, namens allen, als dank voor het vele dat de heer Pennekamp gedaan heeft, werd met het bal begonnen, dat een waar dig slot vormde van dezen zoo goed geslaag den gym-avond. Hollamdsche Maatschappij van Landbouw, aid. Wieringen. Door bovengenoemde vereeniging werd Zaterdagavond j.1. in Hotel Centraal een vergadering gehouden, waar gesproken werd over meer intensief grondonderzoek, iets wat met het kiezen van de bemesting en teelt onmisbaar blijkt te zijn. Te acht uur opende de voorzitter, de heer O. J. Bosker, de vergadering en heette alle aanwezigen, leden, gasten en cursisten of oud-cursisten met den heer v. d .Heerink welkom. In 't bijzonder verwelkomde spr. den heer D©gering, Landbouwkundige bij het Bedrijfsgrondonderzoek in Groningen, die de spreker van dezen avond was. Hierna kwam de heer Degering aan het woord. Op een duidelijke en vlotte wijze zette spr. het belang van het grondonder zoek uiteen. Met dit grondonderzoek werd 15 a 16 jaar terug begonnen. In die 15 a 16 jaar is het aantal monsters al aardig toege nomen, waarom dan ook in 1928 het be- drijfslaboratorium in Groningen werd op gericht, daar de proefstations het niet meer afkonden. Hierdoor is het onderzoek ook veel goedkooper geworden. In 't vorig jaar werden 50.000 monsters behandeld. Hoofd zakelijk worden de monsters onderzocht voor P. H., d. i. om de zuurgraad van den grond te kennen. Ook kan de kalkfactor en het humus-gehalte onderzocht worden; deze veranderen echter practisch niet. Laat men b.v. nu het humusgehalte bepalen en dit is 4 of 5 pet. dan zal het hoogstwaar schijnlijk over 10 jaar nog zoo zijn; het zelfde geldt voor de kalkfactor. Aan de hand van eenige grafieken toonde spreker ons welke P. H. voor bepaalde ge wassen gewensoht is, waaruit bleek, dat de P. H. toch niet beneden 5 mag zijin. Voor granen en suikerbieten is zelfs 5^ of 6 ge- we nscht. Aan de hand van een andere kaart toon de spr. hoe of de uitslag van het onder zoek op kaart in kleur wordt gebracht. He phosphor- en kali-onderzoek kan in hetzelfde monster van het P. H.-onderzoek geschieden. De kosten van het P.H.-onder- zoek zijn 20 cent per monster. Na' nog de wijze van monsternemen, dat door eenige daarvoor aangewezen personen zal geschieden, uiteen gezet te hebben, be sloot spreker zijn door allen met aandacht gevolgde rede. Na een korte pauze werden spreker eenige vragen gesteld, die door spreker duidelijk beantwoord werden. De gelegenheid tot het opgeven voor grondonderzoek werd hierna gegeven. Vele landbouwers gaven zich hiervoor op. De heer O. J. Bosker deelde hierna mede, dat er gelegenheid bestaat om deel te ne men aan een excursie onder leiding van den heer v. d. Heerink naar Staphorst, om aldaar de hier toch ook zoo gewenschte ruilverkaveling te bezichtigen. 24 November a.s. komt hier iemand over ruilverkaveling spreken. De voorzitter hoopt dat dan evenals nu de zaal overvol mag zijn. KOEGRAS JULIANADORP. Opening van het oafé «Prins Hendrik". Zaterdagavond is het café „Prins Hen drik", dat thans geëxploiteerd wordt door den heer Ator. Doorn, onder groote belang stelling geopend. Het geheele complex ge bouwen, dat den laatsten tijd geduoht in verval begon te geraken, is nu dermate door de verschillende vaklieden onderhan den genomen, dat men uit het thans gecre- eerde, het oude niet meer zal herkennen. Alles is opnieuw ver- en betimmerd, ge schilderd, behangen enz. enz. en in een sfeer gebracht, die den bezoeker direct wel dadig aan moet doen. Het buffet is modern ingericht, terwijl het tooneel in de groote zaal in overeenstemming is gebracht met de eischen die daar in dezen tijd aan ge steld worden. Het geheel maakt een goeden indruk en het zal den bezoekers van buiten zeker bewondering afdwingen, wanneer men hier zulk een net aangekleede zaal aantreft. Zaterdagavond dan hadden vele vereeni- gingen, firma's of particulieren, hetzij door hun tegenwoordigheid of door het zenden van een bloemstuk acte de precénse gege ven. Vooral bloemen waren er tientallen aanwezig, en deden met hun natuurlijke kleuren er het hunne toe bij, nog meer luister aan een ander bij te zetten. Het was de heer L. Tigchelaar, die de aanwezigen het welkom toeroep, en wees op de reeds door ons gememoreerde ver andering. In de eerste plaats bracht hij hulde aan den heer Doorn voor het geno men initiatief, deze zaak zoo in te richten, dat nu het denkbeeld om te Julianadorp een vereenigingslokaal te stichten, wel van de baan zal zijn. Dank werd gebracht aan den architect, den heer Kleijn van Sloot- dorp, den uitvoerder van het werk, den heer C. Hollander, den heer H. Hardebol voor het schilderwerk en den heer Q. van Nuland voor de aangebrachte stoffeering. Spreker wenscht den ondernemer succes met deze zaak en verklaart deze voor ge opend. Het doek op het tooneel wijkt en de Har monie „Kunstzin" blaast een pittige ope- ningsmarsch. Het is de heer I. J. Schroe vers, die als eere-voorzitter van „Kunstzin" en namens andere vereenigingen, thans het woord neemt. Hij wijst er op dat een mensch na zijn arbeid wel eens naar ont spanning zoekt, en dat nu zeker hier zal vinden. Spr. memoreert ook terloops den vroegeren onihoudibaren toestand, maar spreekt tevens de hoop uit, dat een en an der op gepaste wijze gebruikt zal worden, en haalt deze woorden aan van „een nieu we herfst, een nieuw geluid". Hij biedt den heer Doorn zijn beste wenschen aan en overhandigt hem een keurige bloemenmand. „Kunstzin" laat nog een paar nummers hooren, en de heer Tigchelaar dankt voor de belangstelling en wenscht allen een genoegelijken avond toe. NIEUWE NIEDORP Vrijdagavond had in de Prins Maurits een ledenvergadering plaats van IJs- en Volks vermaak. Aanwezig waren 15 leden. Na opening door den heer v. d. Steen wor den de notulen en het jaarverslag gelezen, welke onveranderd onder dank voor de samenstelling worden goedgekeurd. Medegedeeld werd dat het secretariaat der vereeniging van den heer S. v. d. Stok is overgegaan naar den heer J. Keetman. Tevens werd medegedeeld dat een afwij zend antwoord van de ijsclub te Winkel was ontvangen, op een schrijven am door samenwerking te komen tot eventueele stichting van een ijsbaan in verband met het verlies van de Rijd als ijsbaan tenge volge van de komende kanalisatie. Namens de commissie voor het nazien der rekening brengt de heer Haringhuizen rap port uit. De ontvangsten hadden bedragen f369.82, de uitgaven f317.53, batig saldo f52.29. In de laatste 2 jaren is f200 schuld af gelost, doordat er geen ijs is geweest. De schuld bedraagt thans f 500, zonder ver plichte aflossing, waartegenover staat als bezit het clubhuis met materiaal. Alles was in keurige orde bevonden waarom spr. de vergadering adviseerde den penningmees ter te dechargeeren. Onder dank voor het accurate beheer, wordt de rekening alzoo goedgekeurd. Opgemerkt werd, dat. er nog al veel kaar ten terugkomen als deze ter betaling door den bode worden aangeboden. Zulke per sonen worden dan weer lid als het ijs er weer is. Zij, die lid willen worden als het ijs er weer is, moeten dubbele contributie voor dat jaar betalen. Zij, die vorig jaar hun contributiekaart hebben geweigerd, kunnen alsnog weer als lid toetreden voor de gewone contributie, zulks als amnestie in verband met het 50- jarig jubileum der vereeniging. Feitelijk zou de f2.contributieheffing op hen van toepassing zijn. De gelegenheid wordt echter opengesteld voor fl.wederom lid te worden, mits men zich voor Dec. op geeft. De heer J. v. d. Stok wordt aangewezen voor volgend jaar in de commissie voor het nazien der rekening. Bij acclamatie wordt de heer J. v. d. Steen wederom herbenoemd tot bestuurslid. Het bestuur stelde voor, naast het be stuur 3 baancommissarissen te benoemen, waarmede de vergadering accoord ging. Benoemd werden de heeren N. Davids, J. v. d. Stok en C. Koorn, die allen hunne benoeming aannemen. Bij bespreking te houden wedstrijden werd voor het a.s. seizoen het. volgende programma opgemaakt: Wedstrijden voor schoolkinderen, aangevraagd zijn bij den K.N.S.B. de wedstrijden hardrijden provin ciaal kampioenschap voor Noord-Holland, zulks in verband met het 50-jarig jubileum der vereeniging. Verder wedstrijden om de groote en kleine R ij d - wisse 1 b ek e r en de wisselbeker voor dames-amat.rices, benevens een wed strijd voor clubleden. Als vergaderlokaal voor het a.s. jaar wordt aangewezen de zaal van den heer Kossen. Op voorstel van het bestuur zullen voor den feestavond in verband met het 50-jarig bestaan der vereeniging worden uitgenoo- dtgd de besturen der ijsclubs van Winkel en Oudkarspel, het Gemeentebestuur en de Weezen-administratie. Voor het overige krijgt het bestuur vrij mandaat. Er zal aan dezen feestavond medege werkt worden door het fanfarecorps, de zangvereeniging en de damesafdeeling der gymnastiekvereeniging. Bijdragen van le den op dezen avond, als voordrachten, too- neelstukjes enz. zullen door het bestuur op hoogen prijs worden- gesteld. Men hoopt op een zoo groot mogelijke medewerking van de leden zelf, tot het wel slagen van dezen avond. Circulaires zullen nog rondgaan, om een zoo groot mogelijke medewerking te ver krijgen. Bij de rondvraag zeide de heer Haring huizen bij de mededeelingen omtrent een 52. Hij plaatste zijn vuist in het gezicht, dat het dichtst bg hem was, en zag het met een pijnlijken schreeuw verdwijnen toen lag hij ineens op zijn rug onder een regiment tieren de en klauwende woestelingen. Tenminste, dat was zijn indruk. In werkelijkheid werd hjj door zes van de gemeenste vechters van de Barbican murw geslagen. Deze heeren ken den menigen belangwekkenden kunstgreep, in welke wetenschap ze Keating edelmoedig lieten deelen. Tengevolge daarvan was de inspecteur na vijf minuten niet veel meer dan een slappe bundel, die werktuigelijk om zich heen sloeg, maar zijn slagen waren uiterst zwak en hadden geen bepaalde richting of doel meer. Hij lag nog gaten in de lucht te slaan, na dat zg'n tegenstanders al lang overeind geko men waren, en zou er ook niet mee opgehou den hebben, als hij zich niet vaag bewust ge worden was, dat ergens een koude, harde stem aan 't spreken was. „Verroer een vin en je bent er geweest," zei de stem, en Keating opende zgn oogen en ging rechtop zitten. De heele knokploeg, en ouwe Lou erbg, stond op een rijtje tegen den muur, en er tegenover, op de trap naar den winkel, stond een lange man in een blauw serge pak, met een lichtgrijzen slappen hoed over zi]n oogen en een revolver in de hand. Achter hem ston den drie stevige Jonge mannen, ook me^ blauwe serge pakken en slappe hoeden. Iets in hun onbewogen houding, en de zakelijke blik in hun oogen, stelden Keating's tijdelijk uitgeschakelde herinnering weer in werking. „Goeie hemel, Storm," zei hij, en krabbelde moeilijk op. „Je bent net op tijd man." Hij liep stijf door het vertrek naar den langen man met de revolver. Inspecteur Storm van de Flying Squad grinnikte. „We moesten hier een inval doen van Kaye," legde hij uit. „Hij moest Lou hebben wegens verduistering onder andere van jou." Keating voelde zich op dat oogenblik zeer verplicht aan Kaye en inspecteur Storm. „Heb je Chorley niet gezien?" vroeg hg plotseling. „Nee, maar iemand is met de lift naar omlaag gegaan." „Dat is Chorley geweest," riep Keating. „Geef me een revolver, iemand van jullie. Ik moet hem hebben. Als je naar de Yard terug gaat, Storm, kun je Chorley op sleeptouw nemen. Laat Lou maar hier, ik moet dadelijk even met hem praten." Hg wenkte een van Storm's metgezellen, ging met hem naar de liftschacht en rukte aan het touw. Zoodra het platform op gelijke hoogte gekomen was met den bovensten kel der, stapte hij er op en liet het weer dalen. „Houd je dicht tegen den muur," waar schuwde hij, terwijl het platform omlaag ging. Na een oogenblik kwam het beneden tot stilstand, en Keating stapte uit met den ander vlak op de hielen. „Je zult je moeten schikken, Chorley," zei hg, en tuurde in den donkeren kelder. „We zijn met z'n tweeën. (Wordt vervolgd). Er kwam geen antwoord, en de inspecteur bemerkte, dat de kelder verlaten was en dat het luik open stond. Keating haalde de schouders op. „Juist iets voor mij," gromde hij. „Het zou zoo'n aardig gezicht geweest zijn, Chorley aan het eind van een touw. We zullen maar weer naar bo ven gaan en de Waterratten waarschuwen. Misschien vinden zg iets, wat de visschen niet lusten." Toen zij in de bovenkamer terugkwamen, vonden zg daar alleen nog den ouden Lou en een man, die hem bewaakte. „Heb je Chorley niet gevonden?" vroeg Lou, en de ontzettende angst in £$n oogen herinnerde Keating aan zijn belofte. „Neen. Is inspecteur Storm weggegaan met de rest?" vroeg hij aan zijn ondergeschikte. „Ja, mijnneer." „Goed. Ga dan met dezen man het huis doorzoeken en maak een inventaris op." De beide mannen salueerden en Keating wendde zich tot den ouden jood. „Wg zullen samen een eindje gaan wande len, Lou," zei hij en nam hem bij den arm. Hij bracht hem langs de trap naar boven en vervolgens naar buiten. Er was geen mensch in de Angels Crescent te zien. „En nou, scheer je weg," commandeerde inspecteur Keating. Het was haast lachwekkend, te zien, hoe gauw het oude mannetje aan dat bevel ge hoorzaamde, maar Keating was niet in de stemming om zich daar nu vroolijk over te maken. Hg moest een geloofwaardig ver haaltje samenflansen om Lou's ontsnapping aan de Ronde Tafel te verklaren, en riep daartoe de hulp in van een plotselingen aan val door onbekende personen; op weg naar de Yard werkte hij dat verhaal tot in alle on derdeden uit, en toen hij het opdischte, be schouwde hij het als een volslagen kunst werk. Op de Yard vond Keating een telegram. Hét was niet onderteekend, maar hij wist toch wel, wie het afgezonden had, al voordat hij het had geopend. Er was maar één man bij de Yard, die telegrammen verzond en ze zonder te blozen door den Dienst liet betalen. Dit telegram was kort, maar de inhoud ver baasde Keating. Het luidde: „Larry, voor gevend, dat hij Kaye is, op Marske House. Hou je weg van Reigate." Keating las die regels twee keer en was gedurende een paar uren gehoorzaam. Maar den volgenden morgen toog hij op weg naar Reigate. Hij had geen bijzonder plan en liep gevaar, Larry te ontmoeten, wat Kaye's be doelingen natuurlijk in de ware zou sturen, maar er was iets, dat Keating onweerstaan baar naar Reigate trok. Hij begreep, wat dat „iets" geweest was, toen hg op de markt Barbara Teyst uit haar wagen zag stappen en dadelijk tot de overtui ging kwam, dat hij nooit lieflijker verscho ning had gezien. „Hallo, vreemdeling," zei ze schertsend en stak hem haar hand toe, „waar heb je zoo lang gezeten?" Hij voelde een lichte versnelling van zijn pols, toen zij hem met haar stralende blauwe oogen aankeek. „Ik heb patience gespeeld in de Barbi can," lachte hg; en voor de eerste maal in zijn leven ontsnapte hem een compliment. „Dat blauw kleedje goed, jonge dame." „Zoo, grootvader," plaagde zij. „Zeker," zei Keating. „Zullen we een eindje gaan wandelen?" stelde Barbara voor. „Ik kan den wagen hier wel laten staan. Die meneer met dat vuile diafragma zal er wel zoolang op passen." Keating knikte, en zg wenkte een leegloo- per, die bg het postkantoor stond en niets ander te doen scheen te hebben dan de onbe kende afgronden en bergteekenen van zijn kiezen te exploreeren met behulp van een lucifer. Een shilling bewerkte de eene helft van het wonder en Barbara's glimlach de andere. Toen gaf zij Keating een arm en wandelde met hem de High Street op. Keating, eenigszins bezorgd, dat zij Lany zouden tegenkomen, trachtte den afstand tusschen hen en Marske House zoo groot mogelijk te maken. En tevens trachtte hij van Barbara eenige inlichtingen te krijgen. „Jullie hebben bezoek op Marske House, is het niet?" vroeg hij. „Ja, je belangwekkende vriend Kaye," ant woordde Barbara. „Tenslotte heb ik dus ken nis met hem gemaakt." „Is hij belangwekkend, zeg je?" „Ja, maar niet heelemaal, zooals ik 't me voorgesteld had. Je hadt me niet verteld, dat hij een baard heeft." „Keating herinnerde zich juist op tijd, dat hij voorzichtig moest zijn. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1936 | | pagina 6