Dr. H. DETERDING als zakenman en mensch „Napoleontisch in zijn durf en Cromwelliaansch in zijn doortastendheid I Deterding's meening Energie en durf Zijn naam zal door de eeuwen heen in Nederland genoemd worden M „De juiste waarde van het geld ligt in onze bekwaamheid, om het op de goede wijze te gebruiken." schiepen machtige wereldorganisatie SIR HENRI DETERDING heeft, zooals wij reeds hebben gemeld, den wensch te kennen gegeven, als dir.-generaal der Koninklijke Shell af te treden. Bij het afscheid van deze groote figuur past het dr. Deterding nader te beschouwen, niet alleen als zakenman, .doch .vooral ook als mensch. Wanneer men zich neerzet om den mensch Deterding te beschrijven, ziet men zich waarlijk niet voor een eenvoudige taak gesteld. Niet, dat het karakter van Dr. Deterding zooals bij andere genieën het geval is en dr. Deterding is een geniaal mensch zoo ingewikkeld is. In tegendeel, veeleer treft ons zijn weinig ge compliceerde aard. Dr. Deterding is een man van principes, principes, die hij zijn geheele leven niet heeft verloochend en die, mag men succes als een goede maat staf bij de beoordeeling van deze principes beschouwen, wel een zeer groote mate van juistheid moet bevatten. Wanneer wij dan ook desondanks van een „moeilijke taak" spreken is deze moeilijk heid gelegen in de veelheid van stof, die bij de schildering van den persoon Deter ding verwerkt moet worden iets, dat in een dergelijk klein bestek als ons ter be schikking staat, eenvoudig een onmogelijk heid is. Want Dr. Deterding heeft een rijk leven achter den rug en is veel meer dan slechts een zakenman, die enkel en alleen naar succes streeft, ook al noemt hij zich zelf een koopman in hart en nieren, een van één gedachte, een „Higher Simpleton" een Hoogere Onnoozele zooals hij zichzelf eens geestig heeft gekarakteri seerd. Ja, zakenman is Dr. Deterding zeker, zelfs een groot zakenman, maar daarnaast ook philosoof, die niet slechts eigen geluk maar ook het geluk van vele tienduizenden menschen, die hij door middel van zijn on derneming reeds een zorgenvrij bestaan had verschaft, zocht. Dat blijkt uit talrijke typische uitlatingen van dezen Nederlan der, b.v.: „Welvaart en succes brengen ver antwoordelijkheid mede. Er zijn twee paden: het eene leidt naar het ware genot van hetgeen werd be reikt, het andere naar ellende en misschien zelfs waanzin. In het bezit van geld moge een groote macht liggen, maar alleen, indien men begrijpt, dat succes alleen niet voldoende is. Wij zijn allen op de wereld met een doel. Dit doel is iets tot stand te brengen, hetzij klein of groot. Indien wij er ons van bewust zijn, dat wij werkelijk iets tot stand hebben gebracht, kunnen wij zeg gen, dat ons leven de moeite waard is geweest. De man, die nooit iets Het huidige Kantoorgebouw der Konink lijke te s-GravenhagèInzet: het eerste kantoor der Bataafsche was een eenvou dig heerenhuis te s-Gravenhage heeft geschapen, verdient geen be looning en mag zich niet beklagen over zijn teleurstelling. Dat Dr. Deterding overigens verre van een eenzijdige zakenman is, blijkt uit een andere uitlating van hem, waarin hij er de menschen tegen waarschuwt, alle energie op één ding te concentreeren. Of wij rijk of arm zijn, het leven kan niet op één ding geconcentreerd worden. Sommige menschen con centreeren zich zóó overdreven op één ding, met uitsluiting van al het andere, dat zij tenslotte voor zich- zelve een geestelijke gevangenis bouwen". Niet slechts woorden, doch daden. Woorden op zichzelve beteekenen intus- schen weinig, ook al is htm inhoud nog zoo rijk. Hun beteekenis krijgen zij eerst, indien zij ook in daden worden omgezet. En dat is bij Deterding wel in zeer hooge mate het geval, want bij hem zijn de daden steeds aan zijn woorden voorafgegaan. Dat Dr. Deterding iets heeft weten te scheppen onze foto's leggen er getuigenis van af. De Koninklijke Petroleum Maatschappij is na de fusie met de Shell, die Deterding tot stand wist te brengen, een wereldcon cern geworden, dank zij het inzicht, de groote zakelijke kennis en de doortastend heid van haar directeur-generaal. Dat Dr. Deterding zich niet op één ding concentreerde: talrijke schilderijen in Ne- derlandsche musea, geschenken met zeld zame kunstzinnigheid uitgezocht, bewijzen het. Dat Dr. Deterding bovendien voor zijn personeel meer dan slechts de directeur was, maar er een eer in stelde niet slechts voor het lichamelijke, doch ook voor het geestelijke welzijn te zorgen, wie kan het ontkennen? Welk personeel heeft buiten werktijd zoo veel gelegenheden tot ontspanning, zooveel schitterende sportvelden? Links: het in moderne stijl opgetrokken Shell-Haus te Berlijn. Midden: het kan toor te Londen. Rechts: de reusachtige wolkenkrabber der Shell te Los Angeles- En hij heeft ons door zijn leven, door wat hij bereikte, een voorbeeld ge geven, een voorbeeld, dat ook de komende generaties zich voor oogen zullen hebben te stellen. Want wanneer over bijv. hon derd jaar vele bekende namen van het oogenblik vergeten zal zijn, zal die van Deterding behooren tot de korte rij der genen, die in de historie bewaard blijven, wijl hun dragers hoogst uitzonderlijke menschen waren. En Deterding is een hoogst uitzonderlijk mensch. Hij heeft in zich de goede eigen schappen van een Napoleon en een Crom- well tesamen. Dit is geen ontdekking van ons, maar van den bekenden Engelschen admiraal Fisher, den ronden zeeman, waar van bekend was, dat hij nooit een blad voor den mond nam. „Napoleonistisch is zijn durf en Cromwelliaansch is zijn door tastendheid", zei hij van Deterding. Dag en nacht werken. Men stelle zich intusschen niet voor, dat men met al deze aangeboren gaven zou kunnen bereiken, wat een Deterding be reikt heeft, indien deze gaven niet gepaard gaan aan een zeer uitzonderlijken ijver. Dag en nacht heeft Dr. Deterding gewerkt, om de KoninklijkeShell te maken tot wat zij geworden is. Deterding heeft eens ver klaard, dat hij een mensch is als alle men schen. Maar hoeveel menschen zijn in staat, zich met een dergelijken ijver aan een ge steld doel te wijden en wat meer zegt, dan nog tijd over te houden voor andere dingen, die h-'-angrijk zijn in het leven? feSjfi'i i" i' ""«iiiiiiiru t n b t11 n HUIli Typisch in Deterdings scheppen en wer ken is steeds geweest, dat dit alles niet ontaardde in een krankzinnige jacht naar het goud, zooals hij zelf de handelingen van sommige lieden eens noemde. Wat De terding hieromtrent zeide, is waard, aan de vergetelheid ontrukt te worden. Zij, die gelooven, dat als de glan zende prijs (het goud) eenmaal in hun bezit is, al het andere, dat zij wenschen, vanzelf zal volgen, ver gissen zich. Als zij hun doel hebben bereikt, ontdekken zij eenzaam te zijn. Hun vrienden zijn verdwenen en met hen het huiselijk leven, de belangstelling in kunst en weten schappen, alles wat er toe bijdraagt het leven de moeite waard te maken.". Deterding heeft altijd groote waarde ge hecht aan een gezellig huiselijk milieu. Het is waarschijnlijk zijn moeder, waaraan een groote liefde hem bond, die hem dit naar waarde heeft leeren schatten. Dr. Deterding is op het oogenblik zeven tig jaar oud, maar maakt den indruk van een zestiger. Hij zelf wijt dit aan de sport en het gematigd leven, dat hij leidde, maar wel moet hij over een zeer sterk gestel de beschikking hebben, wanneer men nagaat, wat hij zooal presteerde. „Je bent een ijzer schip!" zei indertijd reeds de professor, die hem keurde, voor hij naar Indië trok. Zijn krachtige natuur heeft hy ongetwij feld te danken gehad aan het gezonde leven van zijn vader, kapitein Philip Jacob Deterding, wiens gebeente in den Oost- Indischen Archipel rust en zijn grootvader van moeder's zijde, H. L. A. Kayser, kapi tein van het Barkschip „De Zeemeeuw", dat in 1866 in de Straat van Madagascar met man en muis verging. Uit een oer-Hollandsche zeemansfamilie geboren, verlaat deze man de commando brug van het Nederlandsch-Engelsch we reldconcern, dat hij door noest werken heeft weten groot te maken. Geheel en al zonder hem zal de KoninklijkeShell het intusschen nog niet behoeven te stellen. Als lid van den Raad van Commissarissen zal de onderneming nog veel kunnen pro- fiteeren van zijn enorme ervaring en groot inzicht op elk gebied. Hopen wij, dat hij ons land en volk, dat zoo onnoemelijk veel aan Henri Wilhelm August Deterding te danken heeft, nog vele jaren met zijn inzicht en veel omvattende kennis dienen zal! Deterding over zijn loopbaan. In een van de weinige interviews, die Sir Henri Deterding toestond, verhaalt hij zelf iets over zijn loopbaan: „Ik ben in Amsterdam geboren In 1866. Toen ik zes jaar was, is mijn vader ge storven. Hij was kapitein van een vracht boot. Wij waren een groote familie. Van vijf kinderen was ik op één na de jongste. Na beëindiging van studies kwam ik bij de Twentsche Bank te Amsterdam, en daar bleef ik tot 1888. Toen solliciteerde ik bij de Nederlandsche Handelsmaatschappij en werd sub-agent in Penang, in de Straits. Het waren dagen van pionierschap. Ik kan u verzekeren, dat iedereen daar van aanpakken wist. Het werk was zwaar. Van acht uur 's ochtends tot 's middags zaten wij op kantoor." „Maar er was toch schafttijd?" „Schafttijd? Nauwelijks. Wij aten ons brood op de zaak. In 1896 werd ik door Dh. Kessler aangenomen als assistent bij een pas opgerichte maatschappij tot ex ploitatie van oliebronnen in Nederlandsch- Indië. Het was toen nog een klein concern, met een kapitaal van 200.000." „En nu?" „Nu? De Koninklijke werkt met een kapitaal van f 170.000.000, de Shell met 6 100.000.000, de preferente aandeelen en „debentures" niet meegerekend. (Alle rechten Vereenigde Persbureaux, Den Haag.),

Schager Courant | 1936 | | pagina 11