VROUW 0/X\ODL ONZE GOEDKOOPE PATRONEN. (iniJ.JORtEtncH WAT BRENGT DE MODE ONS? Vele mooie garneerin gen maken een der voornaamste onderdee- len der mode uit. Crème en ivoire wor den meer voor gekleede doeleinden toegepast, doch daarentegen wordt dankbaar gebruik ge maakt van gekleurd flu weel, velours chiffon, soepel laken, stiksels, knoopen en bont. Paars van donker tot zacht lila ziet men op zwart en 'grijs en dankbaar wordt gebruik gemaakt van de vele mogelijkheden. Modern is het garni tuur van zijde met smal le strook of plissé, dat kruiselings opgeknoopt wordt (boven links). Het model is uiterst gemakkelijk te maken, zooals men op de afb. ernaast ziet. Rechts bo ven is een sportieve japon met breede, korte revers, die doorgestikt zijn. Voor middag-japonnen is een opstaande ruche langs de hals met jabot, die eveneens uit ruches bestaat en een garneering van bandfluweel heeft, zeer gekleed. In de halsuitsnijding van de japon (rechts) wordt als afwisseling een vestje met opstaand kraagje gedragen; terwijl de tulle met kanten jabot zeer flatteus is (links). Rechts onder is een vest van laken in bijpassende tint met knoop-garneering, waarvan de schets (even links) is weer gegeven. De gekleede japon in het midden (onder) en de pofmouwen (links) hebben een garneering van ettelijke kleine op tulle gewerkte bloemen. HET PRACTISCHE HUIS. De tijd is weer aangebroken, dat de kachels de aandacht der huisvrouw vragen. Hoe dankbaar men ook moge zijn voor de heerlijke warmte, die zij uitstralen, is het toch een feit, dat zij veel meer werk geven, dan in de maanden, dat niet gestookt be hoeft te worden. Toch kan men trachten dit werk tot een minimum terug te bren gen. weer breede golvende randen, doch de hoofdtrek van deze modellen is gewild. We zien tevens de barets en mutsen weer ten tooneele verschijnen, hoe kan het ook anders, zouden wij willen vragen? De ruimte valt even op zij, naar voren en de zeer wijde modellen zijn ontleend aan de jockey-petten, v/orden ver in het gezicht gedragen. Toques ziet men vooral onder de meer gekleurde moddellen, terwijl dè voilet te even over de rand der hoeder komen of gedeeltelijk het gelaat bedekken. Antilope en vilt worden veel gedragen met ribslint en fantasie-veertjes, soms zelfs wordt een vleugel tegen de bol gehecht, steeds in afstekende kleur, zoodat men soms twee, drie of meer kleuren als gar neering waar kan nemen. Voor de meer gekleede moddellen viert fluweel hoogtij. Enkele modellen laten het voorhoofd vrij, zooals o.a. de verpleegsters kapjes, die men den afgeloopen zomer veel in linnen, thans van effen en geruit fnate- riaal ziet dragen. Ze dreigen echter wat al te populair te worden, flatteeren volstrekt niet iedereen en - behooren slecht bij een passend geheel n.1. dat van de verpleegster thuis! De komende modekleur paars en lila is ook waar te nemen bij hoeden. Niet het harde paars, dat wij in den regel zien dra gen, doch meer een warmer toon, rood- paars. Bij zwarte hoeden ziet men garnee ringen in paars en lila, maiskleur en een bijzondere kleur rood. In de eerste plaats houdt men een paar oude handschoenen bij de hand, die telken male worden aangetrokken bij poken, vul len enz. Practisch zijn de tangen om slak ken te verwijderen, terwijl een handige schop onmisbaar is. (links boven). Het dagelij ksche schoonmaken van kachels is al even onaangenaam als het ledigen van den bak en hier moet vooral niet verzuimd worden, om de laatste steeds met een oude, vochtige doek af te dekken. Brandstof wordt bespaard, indien boven op de brandstof briquetten worden gelegd, die in meerdere lagen vochtig papier zijn gewikkeld. Uit zuinigheidsoverwegingen worden thans weer allerlei zuinig branden de kachels gebruikt, die echter niet altijd een sieraad voor het oog zijn en b.v. van gehamerd metaal heel goed staan. NIEUWE MODELLEN VAN HERFSTHOEDEN. Reeds midden zomer zagen wij vilthoe- den dragen, meest zeer eenvoudige model len, die niet bijzonder opvielen door een excentrieken vorm.. Toch mogen wij aan nemen, dat de herfstmodellcn, tamelijk hooge en spitse modellen, het wel zullen winnen van de platte bollen. De cloche is eveneens modern en mag zich in een tamelijk hooge bol verheugen, inderdaad een verheugend verschijnsel, want de arme slachtoffers, die de nagenoeg bol- looze hoed droegen, wisten bij het geringste windstootje geen raad. De z.g. postillonhoed, een soort lage cy- linder speelt eveneens een groote rol, veelal met een garneering van rosetten van ribs lint. Vele modellen van hoeden zijn trou wens ontleend aan een Napoleon-tentoon stelling, die in Parijs gehouden is. Min of meer middeleeuwsche modellen ziet men zooals die door wonderdokters en alchi misten gedragen werden, terwijl andere modellen weer doen denken aan een hoed door een rooverhoofdman gedragen. Nu eens een nonchalant ingedeukte bol dan HUISHOUD- EN ANDERE SCHORTEN VEROVEREN ZICH EEN PLAATS! De laatste jaren waren schorten zeer pp den achtergrond geraakt, en „waarom", vragen wij ons af. Is het wellicht een vooroordeel, dat men tegen het dragen van schorten heeft, om dat het veelal een uiterlijk teeken is, dat de draagster verschillend huishoudelijk werk zelf moet uitvoeren? Zulks mogen wij toch zeker niét aannemen, want alle werk, zelfs het eenvoudigste is waard gedaan te worden en geen enkele vrouw behoeft zich voor welk huishoudelijk werk ook te schamen. Trouwens de practische overalls bedekken de japon geheel en al en in minder dan geen tijd heeft men ze uitgetrokken bij onverwacht bezoek. Het groote voordeel is dan, dat men onder het groote schort steeds een nette japon kan dragen. Men kan alle huishou delijke schorten zoo gekleed maken als men zelf wenscht, omdat de rijke keuze in materiaal hiertoe mede werkt, alsmede de coupe, die vaak een morgenjapon nabij komt. Satinet, katoen, cretonne, zelfs kunst zijde verwerkt men voor deze uiterst prac tische modellen, vooropgesteld, dat de weefsels goed waschbaar zijn. Nemen wij b.v. een frisch katoen ruitje, hoezeer vol doet dit, evenals de aardige moesjes of vlotte strepen. Een ieder moet bij zichzelf nagaan welke kleur en motief het best bij haar passen en spoedig zal het dan blijken, dat huishoudschorten onmisbaar zijn en men ze gaarne draagt. Behalve deze groote modellen ziet men ook allerlei aardige kleine schortjes in groote verscheidenheid, die even voorge daan worden bij verschillende kleinere bezigheden. Wij zagen zelfs eenvoudige kunstzijden japonnen, waarop een schortje gedragen werd van hetzelfde materiaal, hetgeen niet alleen blijk gaf van een prac tische opvatting, doch ook bijzonder aardig stond. Ten slotte de jeugd, hoe staat het met onze meisjes èn het dragen van een schort? Vrijwel geen enkel meisje draagt deze meer en toch zal een oud, degelijk gebruik zich weer over de gansche linie een plaats weten te veroveren, zij het dan, dat de modellen en materialen ook voor meisjes- schorten anders zijn dan voorheen. Wie uwer herinnert zich niet de mooie gesteven witte schorten met geborduurde strooken, die wij op school droegen en die hun smetteloos aanzien reeds binnen enkele uren verloren? We leven thans in een tijd, dat we geld en tijd moeten sparen. Het eerste doen we, door ook onze meisjes niet allerlei bezig heden te laten doen, zonder, dat zij een schort dragen, dit spaart immers de jurken. Tijd sparen we door vlotte gekleurde schorten te kiezen, die langer stand houden, dan de vroegere witte, stijf gesteven mo dellen. Inderdaad is het een feit, dat alle huis vrouwen het nut van schorten dragen zul len gaan inzien en deze weer spoedig een eerste plaats innemen, ook al, doordat de mode dit thans wenscht. MODE-GRILLEN BONT EN BONTSTOFFEN. De mode voorkomt de wensch van velé vrouwen, n.1. om op de meest voordeelige wijze oude bontmantels en resten te ver werken tot een flatteuse en tevens doel matige garneering. Hoe had men eenige jaren geleden kun nen vermoeden, dat thans een mantel met bonte mouwen en bontknoopen zéér up to date zou zijn? (fig. 1). Rechts boven ziet men een korte, aansluitende mantel met breede platte kraag en korte revers van bont, terwijl in het midden een afbeelding is weergegeven van een mantelcostume, waarbij een cape van dezelfde stof is met opstaande kraag en middenstuk van bont of bontstof. Nieuw is de klokkende bontgarneering, welke tot onder aan den mantel reikt, die rechts onder te zien is en waarover een wildleeren ceintuur gedragen wordt. Het onderdeel van deze afwerking is dubbel genomen en dient tevens als mof, terwijl veie oudere dames, bestaand bont zóó laten vermaken, dat het smal in de taille uit loopt en de knoopsluiting te zien blijft. De japon met lange volants, die naar onderen toe in wijde klokken valt is omzoomd met bont. Bonten shawls, die niet boven, doch onder de halsuitsnijding worden gedragen, hebben bijpassende moffen. Paarlen kettingen kan men heel gemak kelijk opnieuw aanrijgen, indien men een uiterst dunne metalen snoer koopt. Een andere methode is, als men zijde prefe reert, dat men de uiteinden van de oude en de nieuwe snoer in elkander rolt (stevig) en vastlijmt, daarna volkomen droog laten worden. Men kan de paarlen dan zonder de minste moeite overschuiven op de nieuwe snoer. CASAQUES EN SJAAL-CAPES. Voor avondkleeding zijn lange casaques van ciré laqué hoogst modern, ook ziet men ze van fluweel, atlas en moiré, alsmede van zware kwaliteiten satijn. De sjaal-cape is bijzonder elegant en aangezien hiervoor breede rechte banen verwerkt worden, laat het materiaal zich later gemakkelijk omwerken tot een gekleede blouse. DE VERSIERDE BRUIDSTAFEL. Een feestelijk gedekte tafel werkt er in hooge mate toe bij om de stem ming bij bijzondere ge legenheden te verhoo- gen. Huwelijken, kope ren, zilveren en gouden bruiloften stellen ieder voor zich, weer andere eischen aan de versie ring evenals die voor heeren-, jacht en allerlei ar.dere feestmalen. Overlading werkt sto- :end op het schoonheids gevoel en daarom blijft soberheid geboden. Wit en groen vormen te- samen met het porselein van het eetservies en het kristal een mooi geheel. Zachte rose rozen ma ken hier een uitzonde ring wat kleur betreft, doch zijn vrijwel altijd in alle jaargetijden door witte te vervangen. Soms is een combina tie van rose en wit ook heel mooi. Ranken mythengroen mogen op de tafel niet ont breken, evenmin als kaarsen. Heeft men geen luchters, dan neemt men kleine kan delaars, die in een kring of driehoek ge plaatst worden. Het behojft geen betoog, dat de plaatsen voor bruid en bruidegom een extra versiering krijgen. WAT ZAL DE WINTER ONS BRENGEN? De modelijn voor den komenden winter zal niet veel verschillen met datgene wat de herfst ons zal bieden. Hoogstens zal de tegenstelling van het nauw aansluitende bovendeel der rokken met klokkende onderkant nog meer tot uitdrukking ge bracht worden. Men zal vele aangezette volants waarnemen, die naar het figuur geknipt zijn en menigmaal zullen ze ver vangen worden door hooge geplisseerde volants, die klokkend uitspringen. Veel afwisseling brengen de verschillende mode details en niet te vergeten Engelsch bor duursel in taftzijde uitgevo^ru. Fluweel maakt een overheerschend groot deel der mode uit, casaques niet minder en dan de verscheidenheid in vlotte korte man teltjes, waarbij een tamelijk korte rok ge dragen wordt. Cellophaan wordt niet slechts ter verkrij ging van lichteffecten ingeweven, doch wordt thans ook verwerkt voor garnituren. Zijden doekjes nemen vaak de plaats in van kraagjes, de punt valt vóór, de geknoopte uiteinden komen in den hals, terwijl een passende clips de dunne zijden weefsels op schouderhoogte vasthoudt. Bloemen, vooral rozen en margarieten zul len veel gedragen worden, zoowel op man tels als op japonnen. Men zal ze niet alleen van geschoten fluweel, doch ook van perlemoer zien dra gen, ook van gekleurde galalith, ivoor, email en kristal op blouses en in of op de ooren gehecht. Goud- en ztfver leeren ceintuurs, soms met email of steenen bezet versieren al te sombere japonnen. Zij zijn aar de voorzijde tamelijk breed, aan de rugzijde smal en vaak dicht geregen. Glazen kegeltjes zijn de mode, waar het byoutrieën betreft, halskettin gen, armbanden, oorringen worden van dit effectvolle doch weinig kostbare materiaal gemaakt. De mof zal deze komen? Aan het begin van ieder winterseizoen doet hij schucntere pogingen eindelijk toch eens een vaste plaats te veroveren, maa* zijn succes was tot dusverre niet bijzonder groot. Ditmaal echter gaat hij ietwat tact voller te werk, en aangezien hij tenvolle overtuigd is op straat meer last dan gemak te geven, zal hijbinnenshuis eens een kansje wagen. Men verwacht de middag en avondmof! De eerste doet denken aan een tasch met overslag van de stof der japon met trek ritssluting en een kleurige clips of strik op zij; hij is up to date bij teas en cock tails. De avondmoffen worden in den schouwburg gedragen en zelfs op officieele avondfeesten. Zijn van het materiaal der japon of van tulle, bloemen of velours ge maakt en is menigmaal in den vorm van een schild. Zulks ter verdediging der draagster? Wellicht zouden velen boven dit model de hartvorm kiezen!! MEN DRAAGT DEZEN WINTER..., klokken, veel klokken, zoowel aan japonrokken, mantels, casaques en aan de rugzijde van de schootjes aan blouses. Sportieve rokken worder "korter, avond japonnen blijven lang, terwijl de gekleede middag japonnen halverwege de kuit reiken. de verbreede schouderlijn, welke ver kregen wordt door mouwen, die met ruim te worden ingezet en waarin ten over vloede nog gaas of linnen woirUj. gewerkt. bontgarneeringen, niet zoo«is wij tot dusverre gewend waren toe t.e passen, doch in den vorm van halve boven- of onder mouwen, voorstukken, zakken of wel onderaan de ruim klokkende volants. .driedeelige complets, die vele mogelijk heden bieden en daarom zeer practisch zijn. Verder sportieve japonnen of costume- rokken met vesten en jasjes van dezelfde stof, waarbij tevens nog een driekwart lange mantel wordt gedragen, met plooien of klokkend. De samenstelling van een en ander wordt aan de smaak en fantasie der draagster overgelaten. Minder clips, doch zeer veel knoopen van hout, ceramique, metaal, handgehamer- de metalen, oud zilver e.d. 's Morgens bij voorkeur grijze, bruine en beige kousen, 's middags bij de meer ge kleede japonnen blauw, groen en rood in verschillende mooie, donkere tinten en ook zwarte. Ten gerieve onzer lezeressen wor den van de modellen in de rubriek „goedkoope patronen" tegen inzen ding van 25 cent 5 ct. voor ver zend- en administratiekosten, post zegels (liefst van iy2. 3 of 6 ct.) aan „Het Practisch Modeblad" Postbus 36, Den Haag, (Giro 2U3203), schitterende patronen franco toegezonden. Zij, die van deze goedkoope patronen willen profiteeren, dienen het nummer en de maat van het gewenschte patroon bene vens naam en adres duidelijk op te geven Indien men tegelijk met het patroon te vens gaarne het laatste nummer van „Het Practisch Modeblad" wenscht te ontvangen, dient men 10 ct. extra in te sluiten. Het verkrijgbaar stellen van deze fraaie patronen is uitsluitend ingesteld om de lezeressen van deze krant te gerieven. Wij hopen gaarne, dat U ook Uw kennissen, die misschien nog geen abonnee zijn, op deze mogelijkheid wilt wijzen, zoodat ook zij in de gelegenheid gesteld worden van de vele voordeelen, die een abonnement op deze krant biedt, te genieten. PRACTISCHE SCHOOLJURK. Succespatroon VKK 1990 Prijs 0.25 0.05 voor adm.- en ver zendkosten. Na de groote vacantie moet weer voor de herfstkleeding gezorgd worden en ko men dunne wollen stoffen in aanmerking. Alhoewel de kleuren gedekt moeten zijn, mogen ze voor de jeugd toch niet te somber gekozen worden, vooral niet, indien er geen andere garneering op aangebracht wordt dan afstekende knoopen en bijpas sende gesp. De jurk wordt van onder tot boven dichtgeknoopt en heeft doorloopende baantjes. Patronen voor meisjes van 6—8 jaar. ONDERJURK VOOR GEZETTE FIGUREN Succespatroon VKK 2014. Prijs 0.25 -)- 0.05 voor adm.- en ver zendkosten. Geen enkele japon kan onberispelijk zit ten, indien men niet zorgt voor een goed passende onderjurk, b.v. van kunstzijde ge maakt. Men moet bij de keuze van het ma teriaal steeds zorgen, dat de bovenstof er gemakkelijk overheen glijdt. Ons model bestaat uit één achterpand met figuur naden en een opgeknipt voorstuk met twee met een weinig ruimte ingezette bovenge deelten, die het figuur een mooie lijn geven. Afwerking hals met smalle zwarte kant. Smalle of breedere schouderband. Patronen in de maten 46—48—50 en 52.

Schager Courant | 1936 | | pagina 12