De politieke rekening wordt opgemaakt! DeZesdaagsche Binnenland De brandstoffenhandel Overgangstoelage en goed- koope levensmiddelen Doodelijk verkeersongeluk Het jonge vorstelijk paar naar Soestdijk Gehakt in blik Tweede Kamer tc Rotterdam Hef huwelijksgeschenk voor Prinses Juliana „Het recht van opstand" EEN ADRES VAN DE HANDE LAARS OVER HET RAPPORT VERSCHUUR AAN DE EER STE EN TWEEDE KAMER. Naar aanleiding van het dezer dagen ver schenen rapport-Verschuur heeft de Bond van Nederlandsche handelaren in brandstof fen een adres aan de Eerste en Tweede Ka mer der Staten-Generaal gezonden, waarin gezegd wordt wel met enkele denkbeelden van den rapporteur te kunnen medegaan, doch waarin anderzijds critiek wordt uitge oefend op den inhoud van het rapport, even als op het feit, dat het eerst ruim een jaar na dagteekening gepubliceerd is, zoodat het voor een beoordeeling van de huidige situatie als vrijwel waardeloos moet worden be schouwd, en slechts tot misverstand aan leiding kan geven. Ontkend wordt, dat de huidige saneering door het belang van den détailhandel wordt beheerscht. Daartegenover wordt juist ge steld, dat de saneering vooral tot stand is gekomen ten behoeve van de Ned. mijnen, welke daarvan blijkens de jaarverslagen over 1935 reeds hebben geprofiteerd. Verder wordt den rapporteur het verwijt gemaakt, geen enkel argument te hebben aangevoerd voor zijn geheel willekeurig ad vies om de marge van de détailhandelaren met 50 cent per ton of '2 ct. per H.L. voor eierkolen te verminderen. Er wordt wel ge sproken van een zeker onderzoek, doch om trent de resultaten daarvan wordt niets ver meld. Alleeen wordt gezegd, dat een beper king van een marge voor den détailhandel „een prikkel zal zijn om zijn service binnen redelijke grenzen terug te brengen", waar uit adressant concludeert, dat bij de huidige service welke het publiek evenwel eischt geen motief tot vermindering van de mar ge is gevonden. Niettemin is evenwel het denkbeeld tot verkleining van de winstmarge inmiddels al door de feiten achterhaald, aangezien de Nederlandsche mijnen voor de meest ge vraagde soorten den handelaren in dit jaar in tegenstelling met 1935 de omzetbelasting in rekening hebben gebracht, welke belasting circa 60 ct. per ton voor anthraciet en 35 ct. per ton voor eierkolen bedraagt. Hierdoor is de toch al niet te hooge winstmarge van den détailhandel dus reeds aangetast. Ten volle handhavende de bewering, dat het rapport- Verschuur ten aanzien van de verlaging van de marge een denkbeeld heeft geopperd, zon der daarvoor ook maar eenige argumentatie aan te voeren, kan men aldus adressant, ook zich stellende op het standpunt, van den rapporteur niet meer op grond van diens rapport, beweren, dat de marge nog te groot zou zijn. De prijzen zijn dan ook juist waar het rapport-Verschuur ze hebben wilde. Het rapport-Verschuur adviseert om de opbrengst van de huisbrandproducten voor de mijnen te vergrooten door de winstmarge van den kleinhandelaar nog te verkleinen. Dit is inmiddels geschied, doch had vol gens adressant toch in ieder geval in een bij lage dienen te worden vermeld. Adressen der vakcentralen. Gelijk bekend is, wordt aan werklooze arbeiders, die in het tijdvak van 1 Maart— 1 October 1936 in ondersteuning war^n en huurbijslag ontvingen, alsmede aan degenen, die na 1 October in ondersteuning zijn ge komen en in een der zeven groote gemeen ten woonachtig zijn, een z.g. overgangstoe- lage op het steunbedrag verstrekt, welke dient ter vervanging van den vroegeren huurbijslag. Zij, die na 1 October werkloos worden, en yan 1 Maart1 October 1936 niet in onder steuning waren noch in der zeven groote gemeenten woonachtig zijn, ontvangen zul- ken bijslag dus niet. Uiteraard voert deze maatregel ten opzichto van laatstbedoelde personen tot zekere onbillijkheid. In verband hiermede worden de besturen der werknemers-vakcentralen, t.w. het Ned. Verbond van Vakvereenigingen, het R.K. Werklieden Verbond, het Chr. Nat. Vakver bond en de Ned. Vakcentrale zich bij schrij ven van 7 November tot den minister van sociale zaken gewend met het verzoek te willen besluiten, dat de bedoelde overgangs toelage ook voor de overige gemeenten kan worden toegestaan, voorzoover in deze ge meenten een of meerdere z.g. „nieuwe" wcrkloozen, die voor toeslag in aanmerking komen, in ondersteuning opgenomen zijn. Eveneens op 7 November hebben genoemde vakcentralen een adres tot den minister van sociale zaken gericht, waarin verzocht wordt een ruimere verstrekking van onvermengde margarine voor kleine gezinnen, alsmedeodc openstelling van de toegezegde distributie van goedkoop bak- en braadvet en voorts van groenten in blik ten behoeve van werk looze arbeiders te bevorderen. Notaris door auto aangereden. Groningen, 10 November. Gistermiddag omstreeks half vijf is de 83-jarige oud-nota ris P. Drenth, wonende aan den Heerenweg te Groningen, bij het oversteken van den rijweg, doordat hij aarzelde, door een per sonenauto, bestuurd door den heer R. J. P. uit Amsterdam aangereden. De heer Drenth bekwam een schedelbasis- fractuur en een hersenschudding en werd in zorgwekkenden toestand naar het R.K. zie kenhuis vervoerd, waar hij kort na aan komst aan zijn verwondingen is bezweken. De heer Drenth heeft een lange reeks van jaren het notarisambt uitgeoefend te Zuid broek en was daar een zeer geziene figuur. Na het neerleggen van zijn functie aldaar, heeft hij zich te Groningen gevestigd. Men meldt ons, dat H.M. de Koningin aan Prinses Juliana en Prins Bernhard een gedeelte van het paleis Soestdijk heeft aan geboden, om als toekomstige woning in te richten. Het prinselijk paar heeft den wensch te kennen gegeven, dat de noodige verande ringen en inrichting van hun aanstaande woning een gedeelte zullen vormen van het nationale geschenk, hetwelk aan de Prin ses en den Prins bij gelegenheid van hun huwelijk zal worden aangeboden. Resultaat der inschrijving voor het verwerken van 4685 varkens. De veehouderijcentrale heeft gisteren ten behoeve van het Departement van Sociale Zaken, na gehouden inschrijving, het ver werken van 4685 varkens per week tot blik-' gehakt voor den tijd van acht weken ge gund aan tien firma's tegen verwerkings- prijzen van 14.20 tot 16.26 per 100 kilo blik-gehakt. Evenals bij de bacon-inschrijving zijn, vol gens het „Handelsblad" de firma's van Zwanenberg en Pasman de hoogste inschrij vers, aan wie nog gegund is n.1. beide met 16.26. Tevens verdiend opmerking het feit dat thans ook aan de cooperatieve-fabrieken is gegund, benevens dat deze laagste in schrijvers zijn, wellicht als ravanche op de bacon-inschrijving. Twee van haar schre ven in voor 14.20 en één voor 14.89. De firma's van Zwanenberg en Pasman staan dus 15 pet hooger dan de coöperatieve slachterijen te Weert en Akkrum. Tenslotte verdient het de aandacht, dat de firma HartogOss niet voor hetzelfde bedrag heeft ingeschreven als de twee groote confrères van Zwanenberg en Pas man; bij de bacon-inschrijving was dit wèl het geval, op den cent af. VERHAAL VAN DEN SCHEEPSJONEGEN VAN DE „ISES". De kapitein van de „Westernland",' die de „Isis" na de S.O.S.-seinen te hulp is gesneld, heeft medegedeeld, dat hij alleen de scheeps jongen van de „Isis", Fritz Moethke, heeft gevonden. De jongen was geheel uitgeput. Hij ver telde, dat de „Isis" lek was geslagen en door stortzeeën in de diepte werd gesleurd. De jongen had zich aan een omgeslagen boot weten vast te klampen. Nog een half uur lang had hij hulpgeroep gehoord, doch daar na werd alles stil. Een van zijn kameraden was er nog in geslaagd dezelfde boot te be reiken, waaraan Fritz zich vasthield, doch een nieuwe stortzee had hem weer weggesla gen. Door deze zee was de boot weer omge keerd, zoodat hij goed lag en Fritz was er in geklommen. Van de andere opvarenden had hij niets meer gezien. DE TRUC MET DE TROUWBELOFTE. Vrouw opgelicht voor bedrag van 3300. Bij de politie te Amsterdam is door een bewoonster van de Eerste Jacob van Cam- penstraat aangifte gedaan terzake van op lichting door een diamantsnijder uit Ant werpen voor 1245 en een bedrag van cir ca 2100 aan effecten. De man had de vrouw trouwbeloften gedaan en herhaalde lijk geld van haar geleend. Tenslotte heeft de man de relatie met de vrouw verbroken zonder haar de voorgeschoten bedragen te rug te betalen. Het betreft hier dus een truc welke reeds vaker is toegepast. Ir. Albarda opent de algemeene beschouwingen. De regeer ders wel bekwaammaar toch... ongeschikt. Den Kaag, 10 November 1936. Heden brak dan wederom het moment aan waarop Regeering en Volksvertegen woordiging elkaar terdege aan den tand gaan voelen. Ditmaal zijn de omstandighe den, waaronder dit gebeurt, wel van heel bijzonderen aard! De toekomst is onzeker der dan ooit. Het zittende Kabinet treedt straks af, en niemand weet, welk het zal opvolgen. Voorts heeft men te maken met een Rijksbudget, dat even „zwevend" is als den vermaarden guldenDe daar in voorkomende cijfers zijn vrijwel waar deloos, men behoeft er niet lang bij stil te staan. Wat valt er dan eigenlijk nog te praten bij de algemeene beschouwingen over de be grooting? Natuurlijk meer dan genoeg! Al- op te maken nopens het gevoerde bewnid lereerst dient men de politieke rekening sedert Mei '33, toen dr. Colijn als premier optrad, als de man, die den Nederlandschen Staat door de moeilijkste jaren zou heen- lodsen. n verder hebben de politieke par tijen met elkaar nog 't een en ander te ver handelen, om verantwoordelijkheden vast te stellen en inzichten te verduidelijken, em ook: om eigen daden in het verleden te* verdedigen. Het valt niet te verwachten, dat de thans aangevangen debatten reeds eenige aan wijzing zullen geven omtrent de samenwer king, welke na de verkiezingen mag wor den verwacht. Eerst zal de stembus moeten hebben gesproken! Heden ging de kamer op ongewoon-vroeg uur uiteen, nadat slechts een drietal le den het woord hadden gevoerd. Veel „over zichtelijks" leverde de'zitting niet op, want van de groote partijen sprak alleen Ir. Al barda (S.D.) Diens groote „Novemberrede" door het achter de regeeringstafel geze ten voltallige ministerie aangehoord was niet minder critisch dan in andere jaren, en handhaafde de ernstige grieven, welke de Socialisten steeds teg enhet Kabinet-Co- lijn hebben geuit, al kon hij wel accoord gaan met het nog „zwevende" houden van ons betaalmiddel, wijl anders allerlei ge varen te duchten waren. Maar wel was de afgevaardigde van oordeel, dat de periode van onzekerheid zoo spoedig mogelijk moet afloopen. De S.D.-leider, die met groote ernst en mot overtuiging sprak, was zoo loyaal rond uit te erkennen, dal het Kabinet-Colijn niet verantwoordelijk is voor de crisis. „Men kan de kapitein van een schip niet verwijten dat het gaat stormen! aldus Ir. Albarda, maar wel is hij verantwoordelijk voor de navigatieEn die vond hij verkeerd. Maar toch erkende de afgevaardigde even later gaarne, doordrongen te zijn van de be kwaamheid der bewindslieden, al was hun „aanpassing"uit den booze! Want Nederland heeft bijna geen aandeel aan den vooruitgang, welke zich overal in de wereld manifesteert, zoo vervolgde de spreker. Men zie de Scandinavische landen België, Amerika! Albarda zei voorts, dat de Katholieken nu verder „het verleden willen vergeten, maar daar willen de Socialisten niet in tredenDe kiezers zullen straks uitspraak doen; er is veel geleden en veel goeds verloren gegaan. Colijn beloofde in '33 „herstel der ontredderde financiën", maar welken naam verdienen zij thans? vroeg de heer Albarda. „Opheffing van het economisch leven uit zijn verval" was ver volgens de kreet, doch wij zijn vond de PIJNENBRUG—WALS BEHEER- SCHEN HET VELD. (Van een specialen verslaggever). Gisteravond was het buitengewoon druk in de Nenijto-hal. Duizenden toeschouwers waren ditmaal gekomen om getuige te zijn van een strijd tusschen de hoodkoppels, die naar men weet, allen gelijk aan de lei ding zijn. Omstreeks half tien was de hal dan ook vrijwel uitverkocht. Om tien uur zou het klassement beginnen, doch om kwart voor tien werden de jachten, dit maal door de Belgen BillietDepauw in gezet. In de jacht, die nu volgde., en drie kwartier duurde, beheerschten Pijnenburg Wals volkomen het veld. Ronde na ronde namen zij op de overigen en wanneer Pij nenburg of Wals er tusschen uit trokken, hadden de anderen de grootste moeite hen weer bij te trekken en gelukte dit ook vele malen niet. Naast Pijnenburg—Wals vielen vooral SchönPellenaars en SlaatCharlier op. Nu bleek eerst dat PijnenburgWals toch ook wel favorieten zijn van het Rotter- damsche publiek. Eerst stond men er nog wat onwennig tegenover, doch nu men heeft kunnen constateeren dat .Pijnenburg en Wals toch eigenlijk de besten van alle hier aanwezige renners zijn, juicht men hen beiden, door hun schitterend rijden aangemoedigd, hartelijk toe. Piet van Kem pen had gistermiddag reeds willen opgeven, doch aan zijn rijden is te zien, dat hij zich nog lang niet fit gevoelt. In de jachten merkt men hem dan ook nauwelijks op. .Tan win Kempen moet het zware werk doon. Toen om half elf een stand kon worden opgemaakt, waarbij Slaats—Charlier en Schön—Pellenaars aan den kon lagen, met Pijnenburg—Wals en RauschGuimbrotière op één ronde achterstand, een stand die o.i. door de jury volkomen foutief is genoteerd, prikkelde dat Pijnenburg—Wals dermate, dat zij onmiddellijk, ondanks het feit, dat de rust eenigszins was teruggekeerd, een nieuwe jacht ontketenden, die om kwart voor elf nog niet was afgeloopen. De tweede jacht gisteren, die direct op de eerste volgde, was van iets korteren duur. Maar ook in dezen jacht veranderde in den kopgroep slechts weinig. Door het eminente rijden der sterke koppels, verloren de min der goede verscheidene ronden. Vooral de beide Van Kempen's verloren ronde op ronde en toen om elf uur de rust terug keerde, bleek, dat zij op dertien ronden achterstand lagen. Men mag hier gerust spreken van een drama, waarbij Piet van Kempen het slachtoffer wérd. Het mocht toch vanzelfsprekend heeten, dat de Zcs- dagen-koning dit razende tempo niet vol kon houden, daarvoor had zijn physiek door den ernstigen val te veel geleden. Het tra gische van het heele gebeuren is, dat Piet van Kempen juist in dezen Zcsdaagsche zoo'n zin heeft gehad, dat hij de eerste da gen met de beide Amerikanen den koers groot, heeft, gemaakt, dat hij. de veteraan in dit veld, nog jnenigen jongere liet zien, hoe een sprintje gewonnen moest worden, en juist toen werd hij door een ongelukki ge samenloop van onmstandigheden uitge schakeld. Maar zijn wilskracht deed hem hesluiten niet op te geven, door te zetten. Tot de andere koppels, die in hem terecht den gevreesden concurrent zagen, hem door herhaalde zware jachten een achterstand bezorgden welke hem ook nog een moreelen klap bezorgde. Behalve zoo nu en dan enkelo korte facTi-r ten gebeurde er niets meer en in den stand kwam maar weinig verandering. Vannacht om vier uur bij de neutralisatie was de stand: Aan den kop: 1. Pijnenburg—Wals 585 pnt.; 2. Slaats—Charlier 118 p.J 3. Wal- thourCrossley 99 p.; 4. SchönPellenaars 101 p.; 5. RauschGuimbretière 97 p.; op één ronde; 6. Billiet—de Pauw 239 p.; 7. Braspenninx—v. d. Ruit 103 p.; 'op zeven ronden: 8. Leducq—Wambst 454 p.; op acht ronden; 9. Matena—Heslinga 398 p.; 10. Ple ger—Ehmer 229 p.; op elf ronden: 11. Piet en Jan van Kempen 344 p. spreker voortdurend dieper gezonken. „Krachtige bestrijding der werkloosheid" de Nota van minister Slingenberg ver schaft daar een voldoende antwoord op! Ook werd het Werkfonds een diepe teleur stelling, aldus Ir. Albarda, die vervolgde: De „handhaving van het gezag" kan niet worden bereikt door strafrecht en politie macht, slechts herstel der welvaart kan de geestelijke verwildering tegengaan. De devaluatie heeft de depressie niet op geheven, maar er is ontspanning in de gees ten gekomen, zei de S.D. leider verder, de voorwaarde voor herstel is er, hoewel de re geering van de devaluatie altijd een schrik beeld heeft gemaakt. De heer Albarda vond, dat wij niet op het „natuurlijke herstel" mo gen wachten, dat nu meer dan ooit het „Plan van den Arbeid" op den voorgrond moet komen, want ons volk is in groote. meerderheid overtuigd, dat wat Amerika, de Scandinavische landen en België kunnen, wij ook vermogen. „Dat zal in '37 blijken!" riep de afgevaardigde uit, verzekerend, dat het Kabinet illusies ruw vernietigde, toen het in de Memorie van Antwoord schreef: „Het kan en het mag niet anders", doelend op voortzetting van de gevoerde politiek. Deze beschouwingen van den socialisti- schen leider waren te verwachten. Meer ac tueel werd de afgevaardigde,toen hij eenige oogenblikken nader op de komende verkie zingen inging. De „politieke hengel" werd uitgegooid, toen ir. Albarda zei, dat de orde ningsgedachte, waarvoor do socialisten even zeer strijden, mede door de Katholieken en de Crist. Historischen wordt gepropageerd.... Heel onvriendelijk liet ir. Albarda zich uit over een mogelijk herstel der oude, reeds zoo lang doodverklaarde „coalitie"? Hij ont kende niet de waarde van religieuse le vensbeschouwingen, maar kon niet aanne men, dat de geloofsbeleidenissen grond voor een vruchtbaar bewind kunnen opleveren, want „eeuwenoude tegenstellingen" staan de homogeniteit in den weg, men denke slechts aan de opheffing van het gezant schap bij den Paus, het processieverbod, do invoering van de doodstraf, de Staatsloterij, de Begraafwet., de Zondagswet, de Leerplicht wet, de stemdwang, het vrouwenkiesrecht En dat zou willen komen tot een staat kundige eenheid Volgens ir. Albarda kan de „coalitie" bij de verkiezingen niet op een meerderheid hopen. Bij de Statenverkie zingen haalde zij niet eens meer de vijftig procent. De afgevaardigde zocht achter dien drang naar de coalitie een minder gerust Het Prinselijk Paar zal het als zelfstandig geschenk aanvaarden. Men deelt ons mede: Het comité van de Nederlandsche schooljeugd mocht van Prin ses Juliana bericht ontvangen, dat H.K.H. met. groote belangstelling heeft kennis geno men van de plannen en de werkwijze van het comité en dat het geschenk van de Ne derlandsche schooljeugd door Haar en Prins Bernhard gaarne als zelfstandig geschenk zal worden aanvaard. De lijst van autoriteiten, enz., die hun in stemming met deze inzameling betuigd heb ben, bevat reeds bijna 70 namen en zal bin nenkort, worden gepubliceerd. Ook do vereeniging van Christelijke onder wijzers en onderwijzeressen in Nederland en de Ovcrzeesche gewesten heeft door haar hoofdbestuur haar medewerking toegezegd en een directeur van haar bureau, dpn heer A. de Jong Ezn., als lid van het comité aan gewezen. Verschillende gemeentebesturen hebben be reids toestemming verleend tot het houden der inzameling op de openbare scholen. Eveneens werd deze toestemming voor de R.K. scholen door het doorluchtig episopaat verleend. LANDBOUWER VAN WAGEN GEVALLEN EN DOOR AUTO GEGREPEN. Paard was geschrokken. Te Hoogeveen heeft zich een ernstig onge luk voorgedaan, waarbij een landbouwer den dood heeft gevonden. Op den Riegshoogten- dijk reed de 25-jarige II. Wolting met een landbouwerswagen. De man had juist var kens afgeleverd te Hoogeveen. Plotseling schrok het paard, dat voor zijn wagen ge spannen was, voor een naderende vracht auto. De wagen kwam zoodanig in beweging, dat W. op de keien werd gesmakt en ver schillende verwondingen bekwam. Hij werd naar het ziekenhuis Bethesda overgebracht, waar hij kort na aankomst overleed. INBRAAK IN HET STATION TE BEESD. Zware straffen opgelegd. Het gerechtshof te Amsterdam veroor deelde gisteren twee jeugdige Amsterdam mers wegens inbraak met diefstal, gepleegd in het Stationsgebouw te Beesd, resp. tot twee en drie. jaar gevangenisstraf. De rechtbank te Utrecht had dezelfde straffen opgelegd echter onder aftrek van voorarrest. De procureur-generaal had te gen de ontkennende verdachten bevestiging van het vonnis geeischt. Het tweetal had zich per auto naar Beesd laten brengen. Met behulp van een val- schen sleutel waren zij in de kamer van den chef binnengedrongen: de dieven na men de kleine brandkast, waarin zich 85 bevond, mee. Even buiten het station werd de auto on klaar en per vrachtauto en trein zijn zij in de hoofdstad teruggekeerd. geweten bij de rechtsche partijen De N.S.B. maakt „slachtoffers" bij Katholieken en Christelijken, en ilu hoopt men de geloovi- gen bij elkaar te houden, doch die hoop noemde ir. Albarda ijdel, want slechts de heeren Van Houten, Lingbeek en KeNsten zullen er zijde bij spinnen! En: de coalitie zal de tegenstellingen t\is- schen rechts en links zeer vergrooten. Wjat de spreker niet wilde, aangezien de huidigp tijd gevaarlijker is dan die van den groo« ten oorlog, toen werd onze vrijheid slechts* van buiten bedreigd. Daarom is noodig een stevige Regeering met een groot deel van het. volk achter zich. Ir. Albarda verzette zich verder krachtig tegen fascisme en communisme, die in ons land gelukkig kleine minderheden vormen, want bij de jongste Statenverkiezingen haalden zij gezamenlijk slechts 12.7 pet. der uitgebrachte stemmen. Op de arbeidersklas se van ons land kan worden gerekend, en daarom betreurde de heer Albarda 't zoo, dat de S.D.A.P. nog steeds op de „zwarte lijst" staat. En met bijzondcren nadruk be vestigde de S.D. leider, dat S.D.A.P. en N.V.V. „onder alle omstandigheden en on voorwaardelijk" het wettig gezag zullen steunen. Wel kondigde de Regeering en de Memorie aan, de geheele uitsluitingsregeling te zullen herzien, doch de afgevaardigde drong op spoed aan en laakte het, dat de S.D.A.P. in deze op één lijn wordt gesteld met de on-democratische N.S.B., die o.a. met kwaadwillige ordeverstoring werkt. Zijn slotwoord sprak de hoop uit, dat de verkiezingen van '37 een krachtige regee ring moge opleveren, die door haar bezielen de leiding Kamer en Regeering zal vereeni gen in den strijd voor onze volksvrijheden en democratische Staatsinstellingen. De door een lang niet voltallige Kamer aangehoorde rede, werd echter door alle aan wezigen met groote aandacht gevolgd. Welke attentie wel eenigermate verslapte, toen een paar „eenlingen" het woord verkregen. Mr. Westerman (ex-N.H.) constateerde, dat de Regeering maar niet wil inzien, dat alles in de wereld aan het veranderen is. Vooral he kelde hij de z.i. bestaande „straatterreur" in ons land, waardoor de arbeidsvrijheid teloor gaat, werk 'illigen bij een staking worden gemolesteerd. Dóértegen wordt lang niet ge noeg opgetreden, vond de afgevaardigde. Ook vroeg hij, of Nederland nu maar niet uit den Volkenhond moest treden en: waarom de versterking onzer weermacht zoo „ontstellend langzaam" vordert? Ds. Lingbeek (H.G.S.) kwam speciaal op tegen een mogelijk herstel der coalitie, van meening zijnde, dat van Protestantsche zijde verraad is gepleegd, toen men met de R.-K. Staatspartij ging samenwerken. Als dat weer gebeurde, dan zag ds. Lingbeek Neder land nog „een tweede Spanje" worden Het debat van morgen zal zeer vermoede lijk wel wat meer kleuren op het palet bren gen! Er rest nog de vermelding, dat bij den aanvang der vergadering van heden de nieuwe Pachtwet met 76—12 stemmen werd aangenomen. Tegen steraden de iberalen, de Staatk. Gereformeerden en de heeren Ver- vodrn (Platt.), Lingbeek en Westerman. Succes der Nederlandsche staatsleening BIJNA ZEVEN MAAL VOLTEEKEND 's-Gravenhage, 10 November. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, is heden op de 3 staatsleening ad. f 100 millioen (waarvan f 50 millioen was geplaatst bij de rijksfondsen) in geschreven voor plm. 1 338 millioen. Dit beteekent derhalve dat de f 50 millioen voor vije inschrijving bijna zevenmaal is volteekend. Omtrent de toewijzing op de In schrijvingen zullen morgen nadere berichten volgen. Algemeene Roomsche Katholieke Officieren-vereeniging. 's-Gravenhage, 10 November. Voor de leden van do afdeeling 's-Gravenhage der Algemeene Roomsch Katholieke Officieren- vereeniging heeft gisteravond in een der za len van „Pulchri Studio" te Den Haag pater mr. Rob Regout S. J. een lezing gehouden over;- „Het recht van opstand, mede in ver band met de Spaansche kwestie". Aanwezig waren o.m. de ministers Deckers en Gelis- sen. Pater Regout besprak allereerst het recht van opstand in het algemeen en stelde vast aan welke voorwaard,>n moest worden vol daan eer een volk recht had om zich tegen zijn regeering te verzetten. Goed moest men voor oogen houden, dat men zoo lang mogelijk aan het bestaande wettig gezag moest blijven gehoorzamen en dat men slechts in het uiterste geval, wanneer de overheidspersonen aanranders worden van de hoogste goederen van het volk tegen de machthebbers in opstand mocht komen. In onzen tijd is echter de vraag moeilijker te beantwoorden. In verschillende landen zijn regeeringen aan het bewind .steunend op belangrijke groepen der bevolking, die een bepaald politiek en sociaal systeem voor staan, dntd oor velen als heil en redding en door anderen als een ramp wordt be schouwd. Een ernstig onderzoek Is dan geboden. Wat nu den toestand in Spanje betreft, daar nam het overwicht van de extreem- linksche partijen zoodanig toe dat het ge vaar bestond van een anarchistisch-com- munistische overheersching, in de nabije toekomst, welke spreker niet als een wet tige regeering kon aanvanrden. Of men niet door een anderm iddel had moeten trach ten tot een anderen regeerlngsvorm te ko men, liet spr. buiten beschouwing. Hij wilde er slechts op wijzen, dat, welke gruwelen er in Spanje ook zijn gepleegd tij dens den burgeroorlog, deze een geringer kwaad zijn dan een bolsjewistische over heersching in dat land. Na de rede van pater Regout was er ge legenheid tot discussie, waarvan velen ge bruik maakten.

Schager Courant | 1936 | | pagina 2