4 jaar tegen commissaris van politie geëischt Overste Beek in de Downingstreet Voedselgebrek in Alaska Overeenstemming tusschen Duitschland en Oostenrijk Het vergaan van de „Van der Wijck" Woensdag 11 November 1936 Tweede blad DANTZIG EN LOCARNO IN HET MIDDELPUNT DER BESPREKIN GEN. DE KWESTIE DER JOOD- SCHE EMIGRATIE. WARSCHAU, Nov. 1936. Een oud Poolsch spreekwoord zegt: „No vember, welk een gevaarlijke maand voor Polen!" Minder bijgeloovig is Polen's mi nister van Buitenlandsche Zaken Beek, die thans, tengevolge van een officieele uit- noodiging, aan Zijne Britsche Majesteit wordt voorgesteld en met de ministers van Zijne Majesteit belangrijke besprekingen ihoudt. Zeggen wij het maar dadelijk: de kringen rondom de Wicrzbowastraat, waar het tfni- nisterie van Buitenlandsche Zaken geves tigd is, beschouwen Beck's Londensche reis als een groot succes, zoowel voor den mi nister persoonlijk als voor de Poolsche po litiek in het algemeen. Doch de overgroote meerderheid der Polen zoekt achter deze reis slechts den wensch van Engeland, zich eens op de hoogte te stellen van de wer kelijke doeleinden van de Poolsche politiek. In de Engelsche hoofdstad heeft men na melijk dikwijls hooren verkondigen: „No- body knows Polish policy" „Niemand weet, hoe de Poolsche politiek er werkelijk -Uitziet. De politieke situatie, waarin Polen zich, van internationaal standpunt uit bezien, op het oogenblik bevindt, is niet al te gun stig. Twee problemen vooral eisch-en de al lergrootste aandacht: eerstens het Dant- ziger vraagstuk en tweedens het ontwerp .van het nieuwe Locarno-pact. De kwestie-Dantzig. Dantzig is zoowel als voorbeeld als „op zichzelf" van principieele beteekenis. Door Dantzig kwam immers in 1934 de Poolsch- Duitsche ontspanning tot. stand, intussc-hen onder omstandigheden, die voor Polen heel wat gunstiger waren dan de tegenwoordige. Nog steeds kan Dantzig zoo noodig den Poolschen toegang tot de zee blokkeeren, want Gdynia ligt in het bereik van modern geschut, dat eventueel in de oude Hanze stad zou kunnen worden opgesteld.. Het is bekend, dat maarschalk Rydz-Smigly in het geheel niet verrukt was. toen Polen hem uit Genève het geschenk van een „Poolschen" Hoogen Volkenbondscommis saris voor Dantzig bracht. Het is Polen zeer onaangenaam de verantwoordelijkheid voor deze gevaarlijke affaire geheel alleen te moeten dragen. Er bestaat dan ook geen twijfel aan, dat Eden en Beek veel en lang over Dantzig zullen spreken. Maar dan waarschijnlijk niet over de schoon heid van de Mariakenk. Meer misschien over de juistheid van de theorieën van den meest genialen Dantziger, een zekeren Arthur Schopenhauer. Het nieuwe Locarna-pact en de Russisohe kwestie. Anders staat het met het plan tot een nieuw Locarno. In Polen meent men, dat Euroap zich niet goedwillig door een direc torium der groote mogendheden zal laten regeeren. Frankrijk en Engeland hegrijpen waarschijnlijk niet, dat een eventueel tot stand komen van het pact-van-vier slechts Duitschland en Italië effectief voordeel kan fbrengeh. Frankrijk en Engeland zouden daarbij volgens Warschau aan het kortste einde trekken. Maar zeker is, dat hij in naam van Polen een veto zal laten hooren. In een opzicht zal Beek het Forelgn Of fice belangrijke diensten kunnen bewijzen. Polen is Rusland's buurman en weet dik wijls beter dan de anderen, wat er in de Sovjet-Unie gebeurt. Het Engelsche kabinet verwacht van Beek, dat hij de zich in han den van de Poolsche regeering bevindende informaties over Rusland aan Londen ter [beschikking stelt. Londen wil dus War- schau's meening'over de Sovjets hooren en zoo mogelijk een gemeenschappelijke inter pretatie uitwerken. Daarbij zal wel het be kende spelletje gespeeld worden: „Wie biedt het meest?' Duidelijker uitgedrukt, (beteekent dit ongeveer het volgende: hoe zien het Russische en Poolsche leger er uit len van welk nut kunnen zij voor Engeland zijn? Andere problemen Blijven er nog nadere 'belangrijke vraag stukken te bespreken. Polen wil koloniën hebben. Polen moet ook het Joodsche vraag stuk regelen. Ongeveer 75.000 Joden moeten jaarlijks emigreeren, stelt Jabotinsky, de leider van de Zinoistische Revisionisten voor en de regeering te Warschau is het daarmede eens. Doch Engeland, rekening houdende met den Islam, beperkt de Jood sche emigratie naar Palestina, speciaal de Poolsch-Joodsche. Blijven er ook nog persoonlijke vragen. Overste Beek is even zwijgzaam als ambi tieus. Hij reisde naar Monte Carlo, niet om zooals de oppositie hem al te primitief verweet roulette te spelen, maar slechts om in Hotel de Paris buurman van Eden te zijn en zoo de uitnoodiging van London voor te bereiden. Dan vertrok hij voor eenige dagen naar Parijs, hield daar besprekin gen, die geheel in het kader van de over eenkomst van Rydz-Smigly vielen en kwam naar Warschau terug. „Ik begrijp niet, wat U van mij wilt", zeide hij daarop tot eenige critici, „ziet, hoe ik te Parijs ont vangen werd. En Koning Eduard VIII wil mij persoonlijk spreken". Tegen een man met „dergelijke" relaties kan men moeilijk storm loopen. Vele lieden verwonderden zich zoowel in als buiten Polen dat na maarschalk Rydz-Smigly's reis naar Frankrijk nog lan ger minister van Buitenlandsche Zaken bleef Deze verwondering lijkt mij ongegrond Het gaat er tenslotte om, of de minister van Buitenlandsche Zaken een „carte blan- che" voor de leiding van „zijn" politiek bezit, dan wel dat bij de algemeene aan wijzingen van den maarschalk volgt. In dien Beek zich als ressort-minister in de algemeene politiek, geinspireerd door den maarschalk, geaccepteerd door den staats president en geleid door den minister-pre- OVERSTE BECK. sident schikt, zal hij niet slechts zeer lan gen tijd op zijn post kunnen blijven, maar bovendien aan de zaak van den wereld vrede belangrijke diensten kunnen bewij zen. Juist op het oogenblik heeft hij volop gelegenheid, zijn goeden wil en zijn talenten aan te toonen.. (v.p.b.) Een nienw Locarno-pact moet de vrede voor geheel Europa in luiden. I.onuen, 10 Nov. De minister van bui tenlandsche zaken van Polen, Beek, heeft gisteren de pers ontvangen. Hij deed uitko men, dat zijn besprekingen te Londen zich hebben beperkt tot een gedachtenwisseling over Locarno, Dantzig en de Joodsche im migratie in Palestina. Ten aanzien van de Locarno kwes tie is Beek er klaarblijkelijk van overtuigd, dat de Britsche regeering niet haar toestemming zal geven voor een manoeuvre, die een vier- mogendhedenpact tot resultaat zou hebben en dat Engeland op het standpunt zal blijven staan, dat een nieuw Locarno-pact de eerste stap op den weg naar een algemeene Europeesche regeling moet zijn. Wat betreft de kwestie Dantzig gelooft men in Poolsche kringen, dat Beek niet in de gelegenheid is geweest. Eden te polsen over omlijnde voorstellen tot regeling van het vraagstuk. Ten aanzien van de Joodsche kwestie kan worden aangenomen, dat Eden geen enkele verplichting op zich heeft kun nen nemen, waar hij nog geen aanbevelin gen van de koninklijke commissie heeft ontvangen. Over de Poolsch-Tsjecho Slo- waaksche betrekkingen is, naar in Poolsche kringen verzekerd wordt, vrijwel niet ge sproken. Het is mogelijk, dat Eden deze kwestie heeft aangeroerd. Aan Engelsche zijde is men van meening, dat'een ó^lofe'sing der moeilijkheden tusschen Polen en Tsje- cho-Slowakije van beteekenis zou zijn voor betrekkingen tusschen deze beide landen en Frankrijk. Het schijnt echter, dat Beek iede re bespreking van dit vraagstuk heeft ver meden. Beek heeft verklaard, dat Polen met alle staten van het Donaubekken, zonder onderscheid de best mogelijke betrekkingen wenscht te onderhouden. NIJMEGEN'S POLITIECOMMIS SARIS VOOR DE ARNHEM- SCHE RECHTBANK. Gisterenmiddag twee uur heeft de Recht bank te Arnhem een aanvang gemaakt met de behandeling van de strafzaak tegen den. Nijmeegschen politiecommissaris. Het was op den 2en Juli van dit jaar, dat de rijksrecherche op last van den Officier van Justitie te Arnhem overging tot de ar restatie van den Commissaris van politie te Nijmegen, dén heer S. J. W. van der M., op grond van de ernstige verdenking, dat hij zich aan verschillende financieele onregel matigheden zou hebben geschuldig gemaakt. Eenige dagen tevoren was de commissaris met ziekteverlof gegaan. De controleur van financiën verscheen eenige malen op het po litiebureau. In den namiddag van den 2en Juli ging men na een kort verhoor tot de arrestatie over. De commissaris werd naar Arnhem over gebracht, en in het Huis van bewaring in gesloten. De opzienbarende arrestatie. Groot opzien heeft deze arrestatie in de eerste dagen van Juli gewekt. Vooral in Nijmegen, waar de heer Van der M. eerst kort de leiding van het politiecorps had, dat hij geheel reorganiseerde. De commissaris had snel promotie ge maakt. Tevoren was hij inspecteur van po litie te Den Haag. De toenmalige hoofdcom missaris, de heer F. van 'tSant,, gaf hem meermalen eervolle en belangrijke opdrach ten. Zoo was hij belast met het onderzoek naar de knoeierijen bij het vuiltransport der Haa'gsche gemeentereiniging. In opdracht van de justitie maakte hij tal van dienstreizen naar het buitenland en als commissaris van politie te Nijmegen had hij kort te voren nog reizen naar Duitsch land, Engeland en Zwitserland ondernomen. Om twaalf uur reeds hadden zich voor t' hokje van het Arnhemsche Paleis van Ju stitie vele belangstellenden opgesteld. Verdachte was zeer zenuwachtig. Hij werd aanstonds door den president ondervraagd. Daarna las de Officier van Justitie de dag vaarding yoor en vervolgens werden de ver schillende punten der ten laste legging be handeld. Allereerst dat betreffende de vcrval- sching van de schuldbekentenis. Verdachte gaf toe, dat hij het stuk zelf op de schrijfmachine had getikt en ondertee- FUNESTE GEVOLGEN VAN DE ZEELIEDENSTAKING DUI ZENDEN ARBEIDERS AAN VER SCHILLENDE SCHEEPSWERVEN IN SAN FRANCISCO HEBBEN HET WERK EVENEENS NEER GELEGD. Dc onderhandelingen tusschen de stakende zeelieden en arbeiders aan de kusten van den Stillen Oceaan met de vertegenwoor digers der scheepvaartmaatschappijen heb ben tot nog toe slechts geringe vorderingen gemaakt, aldus een bericht van United Press uit San Francisco. De graanhandelaren in Spokane hebben verklaard, dat de graanhandel door de sta king volkomen is stilgelegd. In Ketchikan (Alaska) zijn de kooplieden reeds begonnen, de levensmiddelen en de meest noodzakelijke gebruiksartikelen voor de huisvrouwen te rantsoeneeren. Vooral de voorraad eieren en groenten is zeer klein. De aanwezige hoeveelheid aan bederf on derhevige voedingsmiddelen is nog slechts vor twee dagen toereikend.' In San Francisco hebben zich vandaag duizenden arbeiders aan verschillende scheepswerven bij de staking aangesloten. In Honoloeloe werden honderden arbei ders en reizigers door het stilleggen van het scheepvaartverkeer vastgehouden. Ve len hunner beschikken slechts over .de noo- dige geldmiddelen voor een verblijf van en kele dagen. Ooit Honoloeloe in moeilijkheden door de zeeliedenstaking. Dc staking der zeelieden in de Vereenig- de Staten heeft het transport over zee naar de Hawai-eilanden stopgezet. Hierdoor is het toerisme ernstig benadeeld, de schade voor Hawai bedraagt hierdoor naar schat ting een half millioen dollar per week. Niettegenstaande de instructie van de lei ders van den bond worden nog zeven sche pen vastgehouden in de haven van Hono loeloe. Ondertusschen kunnen 600 passagiers van deze schepen niet vertrekken, waardoor het voedings-probleem met den dag moei lijker wordt. 247 scheven door staking opgehou den San Francisco De stakers in het ha ven- en scheepvaartbedrijf verklaren, dat thans 147 schepen worden opgehouden. In handelskringen wordt eenige onge rustheid merkbaar. Dc onlusten in Èritsch Indtë Gisterenochtend werd opnieuw gevochten in het district Kamatipüra. Eén persoon werd gedood en 20 gewond. In totaal zijn bij de ongeregeldheden thans 71 personen gedood en meer dan 600 gewond. kend met den naam Paré. De president merkt op, dat dit niet de eer ste keer is, maar dat ook in de Haagsche geschiedenis van verdachte dergelijke geval len zijn voorgekomen. Bij bespreking van de overige punten van de dagvaarding gaf verdachte de verduiste ring toe van een bedrag van tweeduizend gulden, hetwelk hem ter hand was gesteld in de strafzaak, waarbij een tekort van twee duizend gulden was te dekken. Eveneens een bedrag van 945 gulden, dat hij van ze keren L. kreeg om een door dezen veroor zaakt tekort bij de firma Heek te Nijmegen aan te zuiveren. De procureur-generaal wijst hem er op, dat hij blijkens proces-verbaal van den curator in het faillissement van verdachte zich in totaal 28.000 gulden heeft toegeëigend. Eigen lijk gaat het om veel meer. Verschillende bedragen, die verdachte in den laatsten tijd heeft ontvangen van personen, die hem geld leenden, komen niet op de lijst voor. „Gebeurde dit alles sedert 1930?" Verdachte: „Al voor dien tijd!" Vervolgens ondervraagt de president den verdachte over een tweetal strafzaken, waar in de betrokkenen gelden hadden verduisterd en waarbij verdachte er op aandrong, dat zij geld bijeen zouden brengen om de tekorten aan te zuiveren. Hij beloofde dan, te zullen trachten, de zaken met den Officier van Justitie te zullen regelen. Bij het voortgezette verhoor van den ver dachte, bleek dat de Officier van Justitie nimmer de proc.-verbaal ontvangen had van eenige strafzaken, waarbij de verdachte den betrokkenen beloofd had de zaak met den Officier van Justitie te regelen, mits zij zorgden, dat het verduisterde geld weer te recht kwam. Officier van Justitie: „Die processen-ver baal zijn later bij u thuis op zolder gevon den. U hebt die menschen op eigen houtje in vrijheid gesteld en er nooit met de justitie over gesproken. Het is heel erg, dat u de justitie misleidde en het geld in den zak stak." De verdachte verklaarde, dat het wel in zijn bedoeling had gelegen de processen-ver baal in te zenden. Getuigenverhoor. Vervolgens werd een aanvang gemaakt, met het getuigenverhoor. Dr. J. G. Schnitzler, zenuwarts te Arnhem, die een onderzoek naar verdachte's geestvermogens had inge steld, kwam tot de conclusie, dat de door den verdachte begane feiten hem niet ten volle kunnen worden toegerekend. Vervolgens werd een reeks getuigen ge hoord, waarvan de meeste den politie-com- missaris geld ter hand hadden gesteld, het zij als borgstelling, hetzij als aanzuivering van een tekort, enz. Requisitoir. Hierna nam Mr. F. Couvée requisitoir. De ze herinnerde aan den dag der arrestatie. Coördinatie der beide legers. De Weensche correspondent van de Daily Telegraph geeft de volgende opsomming van de feiten ten aanzien van den huidigen politieken toestand, zooals deze uiteengezet zijn in een geheime bijeenkomst van de lei ders der Oostenrijksche nationaal-socialis- ten, die zoo juist te Weenen is gehouden: Hitier wenscht, om buitenlandsche' politieke redenen, dat in Oostenrijk vrede heerscht. De Oostenrijksche regeering is, wat de buitenlandsche politiek betreft, definitief aan Duitschland verbonden, en het Oos- - tenrijksche leger wordt onder Duitsch toezicht opgeleid. Ook zal de uitrusting van de beide legers van hetzelfde type zijn. De minister van binnenlandsche zaken, generaal Glaise von Horstenau heeft van bondskanselier Schuschnigg gedaan weten te krijgen, dat aan 70 procent der zich in hechtenis bevindende nationaal socialisten amnestie is verleend. De rest zal binnen een paar weken op vrije voeten worden gesteld. Het concentratiekamp Wöllersdorf, dat hoofdzakelijk voor nationaal-socialisten werd gebruikt, woi'dt gesloten, en de socialistische gevangenen, die zich daar bevinden, zullen naar Weenen worden overgebracht. Kaptein Lepoud, de vroegere nationaal- socialistischo afgevaardigde in den Opper- Oostenrijkschen landdag, is door Hitier be noemd tot leider in Oostenrijk. Tevens is de vroegere pan-Gei-maansche gouverneur van Opper-Oostenrijk, Langoth, benoemd tot lei der van het Oostenrijksche nationaal-so- cialistische steunfonds, en zal hij de gelden, die Duitschland voor dit fonds zendt, in ontvangst mogen nemen. De Oostenrijksche regeering, die zich be reid verklaard heeft, alle Duitsche nieuws bladen in het land toe te laten, heeft toege zegd, alle pogingen tot vorming van een Volksfront te zullen onderdrukken. De Duitsche ambassadeur, von Papen, is, naar op de conferentie werd medegedeeld, vooralsnog tegen de wettig-verklaring van de nationaal-socialistische partij in Oosten rijk, daar dit tot wanorde zou kunnen lei den. Het Vatikaan erkent Franco niet De geruchten over een erkennen van de re geering Franco in Spanje door het Vatikaan, worden in religieuze kringen tegengesproken. Op het oogenblik is men nog niet voornemens een dergelijken stap te doen. Als bewijs hier voor wordt aangevoerd, dat toen de oude Spaansche vlag op de Spaansche ambassade in Vatikaanstad werd geheschen, de kardi naal-staatssecretaris verzocht deze weer in te halen, hetgeen ook geschiedde. Hieraan wordt toegevoegd, dat indien de groote mogendheden de regeering Franco zullen erkennen, de heilige stoel zonder moeilijkheden zal volgen. Langzamerhand zijn toen meerdere feiten aan het licht gekomen en steeds sterker rees de twijfel of de verdachte wel het slachtoffer was van chantage, zooals hij be weerde. Tenslotte kwam vast te staan, dat het chantage-verhaal geheel gefantaseerd was. De vraag besprekend, wat dezen politie chef tot een dergelijken val heeft gebracht, gaf mr. Couvée als zijn meening te kennen dat de wijze waarop v. d. M. als politie-in- specteur werd geprezen, hem over het paard heeft getild. Zijn benoeming te Nijmegen had een keer punt moeten zijn. Men kan er trotsch op zijn een goed politieman te zijn, maar als men geen goed mensch is, dan ontbreekt de hoofdzaak. Het rapport van den psychiater gaf spre ker geen aanleiding een mildere straf te vragen. Gezien de ernst der ieiten eischte spreker wegens valschheid in ge schrifte en wegens verduistering door een ambtenaar van gelden, wel ke hij uit hoofde van zijn dienstbe trekking onder zich had, een gevan genisstraf voor den tijd van vier jaar. Mr. Lem uit Nijmegen, die als verdediger optrad, bepleitte mede op grond van het psychiatrisch rapport, een voorwaardelijke veroordeeling met een langen proeftijd. PI. verzocht tevens verdachte onmiddellijk in vrijheid te stellen, hetgeen door de recht bank werd afgewezen. De uitspraak is bepaald op 24 Nov. a.s. DE BEVOLKINGSCIJFERS VAN JAPAN. Het Bureau voor Statistiek deelt mede, dat de bevolking van Japan 1 October 1936 70.258.200 zielen bedroeg, 1.004.052 meey dan het jaar daarvoor. Van deze ruim 70 mil lioen zijn 35.224.000 mannen en 35.034.200 vrouwen. De steden Tokio en Osaka hebben een in wonertal van respectievelijk 6,085.800 en 3.101.900. DE BIERSTAKING TE RIJSSEL BREIDT ZICH UIT. Het stakingscomité deelde mede, dat het voort zal gaan met toezicht te houden op het doorvoeren van de staking van de slij ters en andere bier-verkoopers. De bierstaking heeft zich gisteren uitge breid tot de voorsteden van Rijssel en men verwacht, dat ook RoubaixTourcoing, C^u- dry en andere plaatsen zullen volgen. Hebben de patrijspoorten van twee luiken opengestaan? Een streng onderzoek gevraagd. Naar het Bat. Nbl. verneemt, zou het voor- loopig onderzoek naar de oorzaak van het kapseizen van de van der Wijck x-eeds zoo vele gegevens hebben opgeleverd, dat de snelle ondergang van het schip, nadat het eenmaal slagzij aan stuurboord maakte, aan de hand daarvan verklaard zou kunnen worden. Uit de afgelegde verklaringen zou zijn ko men vast te staan dat 's morgens te Soera- baja aan een verdronken mistric (tim merman) en een geredden djoeroemoe- di (stuurman) opdracht gegeven is, de pa trijspoorten van luik 2 en 4 te openen. Deze patrijspoorten zijn niet meer gesloten, zoodat het schip van Soei'abaja zou zijn ver trokken met open patrijspoorten in twee luiken. Volgens verklaringen van militairen, die aan boord waren van Makassar tot Soera- baja, zou het schip op dat gedeelte van de reis reeds slagzij naar stuurboord hebben gemaakt. Vragen in den Volksraad. Het lid van den Volksraad G. J. van Lonk- huyzen heeft zich schriftelijk tot de regee- ring gewend met de vraag of zij, om het onderzoek naar de oorzaak van het vergaan van het s.s. van der Wijck zoo volledig en deskundig mogelijk te doen zijn bei'eid is te doen nagaan of het mogelijk is het schip te lichten en zoo ja, daartoe over te gaan, ook indien het voor het bergingswerk benoo digde materiaal uit het buitenland moet worden betrokken. Mocht het lichten van het schip onmoge lijk blijken, is zij dan, zoo gaat de vrager voort, bereid een duikei-onderzoek te doen houden, ook al zouden het hiervoor deskun dige personeel en de toestellen van elders betrokken moeten woi'den? Ten slotte veroorlooft steller zich de vx-aag, of de regeering genegen is te doen nagaan wat verricht kan worden ter verbetering van het radio-alarmsysteem in geval van scheepsrampen. Toenadering tusschen Rusland en Japan Enkele wrijvingspunten opgehe ven. Meer toenadering in het verre Oosten. De „Daily Telegraph" meldt uit Moskou, dat men in buitenlandsche kringen aldaar thans een non-agressiepact tusschen de Sovjet-Unie en Japan en de demilitai'isatie van de, grens in het Vei're. Oosten mogelijk acht. Dit optimisme vloeit vooi't uit, de totstand koming van het RussischJapansche vis- scherijverdrag, dat 2 November zal woi'den onderteekend. Krachtens dit verdrag wordt de geldigheidsduur van de bestaande con ventie, waarbij aan Japan belangrijke rech ten op visscherijgebied in de Sovjet-Russi sche wateren in het Verre Oosten worden toe gekend, met 8 jaar verlengd. Men gelooft, dat de jongste redevoeringen van Hitier te gen de Sovjet-Unie dit land ertoe gebracht hebben, aan de Japansche eischen toe te ge ven. De onderteekening van deze conven tie beteekent dat hans ook de derde ernstige hinderpaal, die de totstandkoming van een verdrag tusschen de beide landen belette, uit den weg wordt geruimd. De andere waren de Chineesche Oosterspoorweg, die verleden jaar aan Japan is verkocht, en de concessie op Sachalin, die de voi'ige maand is ver lengd. Thans worden onderhandelingen ge voerd om de grens tusschen Sovjet-Rusland en Mandsjoekwo, vast te stellen. Felle .Japansche aanval op het fascisme Wakatsoeki zegt: Fascisme remt nationale ontwikkeling. De vroegere president van de Minseite- partij heeft bij gelegenheid van een herden kingsplechtigheid voor Yoeko Hamagoehi, wijlen den voorzitter van dezelfde partij, een redevoering uitgesproken, waarin hij een feilen aanval richtte op het fascisme, Baron Wakatsoeki zeide in deze redevoe ring o.m. dat het fascisme het volk geen zegen brengt, maar integendeel de natio nale ontwikkeling remt. Wanneer derhalve eenigerlei agitatie gevoerd wordt ten gun ste van het fascisme, moeten wij daartegen met alle kracht strijden, teneinde de con- stitutioneele regeering te beveiligen. FASCISTISCH COMPLOT IN RUSLAND. Groot aantal personen onder wie talrijke buitenlanders, gearres teerd. Reuter seint uit Moskou: De arrestatie van een groot aantal perso nen. onder wie Duitschers, Oostenrijkers, Zweden en Polen, in verband met de ont dekking van een uitgebreid complot om het fascisme in Sovjet-Rusland te organiseeren, wordt officieel bevestigd. PROEVEN MET EEN NIEUW BOMBARDE MENTSVLIEGTUIG IN ENGELAND. Technici van het Britsche ministerie van luchtvaart doen te Radlett in Yorkshire proeven met een nieuw type bombarde mentsvliegtuigen. Dit toestel is uitgerust met een draaibaren toren met een klein ka non. De machine wordt voortbewogen door twee Pegaso-motoren van 2000 pk. elk. Het toestel is in verschillende kleuren ge schilderd, zoodat het. bijna onzichtbaar wordt, ook wanneer het op geringe hoogte vliegt.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5