De oppositie in Frankrijk Versterkingen aan de Duitsche vloot Victor Emmanuel „Keizer van Italië" De agressieve koers in Rusland Opleving communistische actie in Duitschland Jacques Doriot en zijn partij Laval achter de coulissen Parijs November 1936. Toen men op 9 November het Parijsche métrostation Porto de La Chapelle verliet, bevond men zich op een boulevard, waaraan door lichtreclames en kleurige plakaten een waarlijk feestelijk aanzien was gegeven. Saint Denis, de oude stad der Fransche ko ningin, waar de Capetingers in hun marme ren graven rusten, ontving het eerste con gres van de „Parti Populaire Francais". De ze party werd eerst in Juli gesticht door Jasques Doriot, die reeds sinds acht jaren burgemeester van deze belangrijke Parij sche voorstad is. In het stedelijk theater van St. Denis be schenen zes reusachtige schijnwerpers een dicht opeengepakte menigte: 1200 gedelegeer den vertegenwoordigers van 100.000 partij gangers die uit alle deelcn van Frankrijk naar hier gekomen waren. 1200 gedelegeer den100.000 aanhangersindien het waar is, dat de P.P.t\ die nauwelijks vier maanden bestaat, werkelijk zooveel leden telt, dan moet men toegeven, dat men hier met een belangrijke nieuwe factor in het politieke leven van Frankrijk te doen heeft. Hoe de P.P.F. ontstond. „De communisten hebben mij gezegd: „In dien je ons verlaat, om minister te worden zullen wij je niet bestrijden. Maar wanneer je een nieuwe partij wilt stichten, zullen wij een onverbiddelijken strijd voeren!" Zoo verklaart Doriot zelf het conflict, waarin hij zich met de leiders van de Fransche communistische partij bevindt. De biografie van Doriot is typisch voor den tegenwoordigen tijd. Zoon van een ar beidersfamilie, zelf in zijn jeugd metaalbe werker, later soldaat aan het Sy rische front werd hij na den oorlog leider van de com munistische jeugd. In 1924 26 jaren oud, ter wijl hij een gevangenisstraf onderging, werd hij tot gedeputeerde gekozen en de IIIe In ternationale vertrouwde hem belangrijke missies in Marokko en China toe. Negen ja ren lang van 1925 tot 1934 was hij lid van het Politieke Bureau der Communis tische Partij. Kort na den 6en Februari '34 brak hij met de partij, omdat hij voor een eenheidsfront met de socialisten was, een plan, waarvan men indertijd in Moskou niet wilde hooren. Tot einde 1935 noemde Doriot zich nog „marxist" en citeerde Engels in zijn dag blad; zijn organisatie noemde hij nog steeds „Communistische Afdeeling van Saint De nis". Nog in Juni van dit jaar stemde de ge deputeerde Doriot voor de regeering Blum. Eerst in Juli, na de stakingen, nam hij een fascistische houding aan en stichtte de „Par ti Populaire Francais", waarvan de zetel zich in de Rue de Lanne te St. Denis be vindt, in een huis dat door een heerlijken tuin omgeven is en dat kortgeleden door Doriot werd aangekocht. Doriot's programma. Terwijl de „Groenhemden-beweging" on der leiding van Dorgères de Fransche fas cistische boeren vertegenwoordigt, terwijl de „Parti Social Francais" van overste De Ia Rocque in het strijdperk treedt voor zeke re burgerlijke lagen der bevolking en den geruineerden adel, steunt Doriot op de ar beidersklasse. Zijn programma was tot voor kort geheel negatief. Het liet zich in enkele woorden samenvatten: „Bestrijding vdn het communisme van Moskou". Op het eerste congres van zijn nieuwe partij heeft Doriot voor de eerste maal getracht, een construc tief programma op te stellen, dat zich als volgt laat definiëeren: Binnenlandsche politiek: „Zuivering der de mocratie'; „Einde van de partijheerschap pij"; „Reorganisatie van den staat op de ba sis van standen"; „Bestrijding van het mar xisme en het grootkapitalisme", (Men zal toegeven, dat al deze formules niet bepaald precies te noemen zijn) Buitenlandsche politiek: „Samenwerking met alle autoritaire staten" (Duitschland, Italië, Spanje onder Franco) met het doel een Europecsch blok tegen Moskou te vor men. De partij-organisatie. De leden van de partij van Doriot zijn in drie eenheden verdeeld: in locale afdeelin- gen (in de steden of dorpen), in bedrijfscel len (hoofdzakelijk in de metaalfabrieken) in corporatieve af deelingen (artsen, advoca ten, kunstenaars enz.) Dit komt zoo tame lijk wel neer op het communistische organi satieprincipe. De sterkste organisatie van Doriot bevin den zich in Saint Denis en in Zuid-Frank rijk. De „Doriotisten" mogen lid zijn van de vakvercenigingen, maar slechts onder voor waarde dat zij dar den strijd tegen Mos kou voortzetten. Doriot's generale staf is gcrecruteerd uit drie zeer verschillende politieke en sociale categorieën: Eersten vroegere communisten, die met Moskou niets meer te maken willen heb ben. Daaronder bevinden zich: Henri Bar- bé, secretaris generaal van de partij van Do riot, een jonge metaalbewerker; verder Marschal, penningmeester van de party, eveneens arbeider; Teulade, die jaren gele den de revolutionaire stakingen in Algiers organiseerde; Paul Marion, vroeger direc teur van de „Leninistische Propagandaschool te Parijs" en de Jood Abromski (Doriot ver klaart uitdrukkelijk niet anti semitisch te zijn). Dan zijn er een aantal vroegere leiders van de nationalistische liga's die teleurge steld door het sociale conservatisme van De la Rocque naar Doriot zijn overgeloopen. Tenslotte verzamelen zich om Doriot eeni- ge intellectueelen, die tegekertijd „nationa listisch en socialistisch" zijn en een ideaal en een „Fuhrer" zoeken. De meest bekenden onder hen zijn Bertrand de Jouvenel, zoon van den vroegeren Franschen gezant te Ro me en de schrijver Drieu la hochelle. De gedeputeerde en Burgemeester van Niz- za, Medecin, en de vroegere gedeputeerde en burgemeester van Marseille, Simon Sa- biani, twee politieke machtsfactoren in Zuid- Frankrijlc, behooren eveneens tot den gene- ralen staf van Doriot, die, zooals men ziet, wel uit zeer bonte elementen is samenge steld. Wat de anhangers betreft maakt het „Par tij huis" in de Rue de Lanne bekend, dat zich daaronder 65% arbeiders, 25% kleine koop lieden en intfustriëelen en 10% boeren. Een statistiek, die men voorzichtig moet worden beoordeeld vooral het percentage arbei ders zal wel iets overdreven zijn. De P.P.F. geeft iedere week een groot blad uit, dat „Emancipation Nationale" heet. Het is een blad met veel roode slagzin nen en veel illustratie van een uitgesproken „impressionistisch" karakter. Men zegt, dat deze courant, die spoedig dagelijks zal gaan verschijnen, 60.000 abonnees en 220.000 lezers heeft. Intusschen wordt een aanzienlijk deel der oplage gratis in de straten van Parijs verdeeld... ,Als iedere „candidaat-Führer" heeft Do riot zijn partij een vlag en een hymne geschonken. De vlag is de eerste vlag der Fransche revolutie, n.1. die van 1730, waarin het koninklijke wit door het blauw en rood van de stad Parijs wordt doorkruist.' De hymne heeft een arbeider uit St. Denis ge componeerd Zij heet: „Frankrijk bevrijd je! De aanhangers van Doriot hebben tot nog toe geen uniform, zooals andere fascistische groepen in Europa. De „Drie D's". Drie mannen in Frankrijk willen het .marxisme", het „Volksfront" en de „parle mentaire republiek" bestrijden. De journa listen van links noemen hen „De Drie D's: De la Roque, Doriot en Dorgères. Wie van dezen drie heeft op het oogenblik de meeste kans, den wedloop om de macht te winnen? 'Het schijnt, dat de financieële en indus- trieële kringen het hoe langer hoe meer met Doriot en Oorgères gaan houden. Nadat men zich van de weinige energie van De la Roque overtuigd heeft en bovendien voor de tegen slagen, die hij óndervonden heeft, genoeg geld heeft uitgeteld, schijnt men het thans te willen probeeren met een soort .nationaal arbeiders- en boerenfront". Dit front schijnt de groote idee van den financier Leroy-La- duric te zijn, die men als de financieele steunpilaar van Doriot beschouwt. Met zijn dynamisme a la Mussolini plus Hitier, met zijn directe wijze van spreken, met zijn revolutionaire training schijnt de vroegere arbeider Doriot, een „kind van het volk" inderdaad beter voor de rol van een Fransch „Führer" geschikt te zijn dan de aristocratische De la Roque. Dit schijnt ook de meening van Laval te zijn, van wien z.ekere lieden beweren, dat hij de kas van Doriot zou spekken, dat hij de drukkerij van zijn blad financiert en het spel van de P.P.F. in zijn geheel goedkeurt. De positie van Denemarken in een komenden oorlog. De correspondent van de „Echo de Paris" te Londen schrijft, dat de Britsche admira liteit zeer goed op de hoogte is met de voor bereidingen van Duitschland aan de kust van de Noord- en Oost-zee. Sedert verschei dene maanden zijn de toegangen tot het kanaal van Kiel versterkt met aanzienlij ke batterijen, welke zijn opgesteld te Cux- hafen en Brunsbuettel. De haven van Kiel wordt beschermd door de forten Laboe en Friedrichsort, welke eveneens in staat van verdediging zijn gebracht.. Duitschland be schikt dus wederom over de controle van den weg van de Noordzee naar de Oostzee. De Duitsche kust, hierbij inbegrepen, de Frieschc eilanden en Helgoland, is thans voorzien van verdedigingswerken, sterker dan voor den oorlog. Aan de kust tuschen Ruegen en Flensburg werken dag en nacht, zonder ophouden vliegtuig-fabrieken. De Duitsche generale staf is van oordeel, dat hier het minst kwetsbare deel van het Rijk ligt en derhal ve is hier de oorlogsindustrie gevestigd. Een aanval van uit de lucht op de kust van de Oostzee zou toch via Denemarken moeten gaan. Nu zou Duitschland dit land in 48 uur met zijn gemotoriseerde kolonnes kun nen bezetten. Deze kolonnes zouden Slees- wijk binnen rukken, terwijl Kopenhagen met vliegtuigen in bedwang kan worden gehouden. Niet -alleenis.de sleutel-positie van Dene marken als toegang tot de Oostzee van be lang, doch ook zou Denemarken Duitsch land kunnen voorzien van vee en andere voedingsproducten. WOENSDAG 18 NOVEMBER* HILVERSUM H. Nieuwsberichten A.N.P. Gramofoonmuziek Lichte Muze Melody Circle VARA De Bohemians VARA Godsdienstige Uitz. Morgenwijding VPRO Dansmuziek De Flierefluiters VARA De Ramblers VARA Lezingen Causerie VARA Democratie en auto cratie VARA Huwelijksverhoudin gen VARA Orgelconcerten Orgelspel VARA Voor de jeugd Voor de Kinderen VARA Solisten-concert Zang en orgel VARA Sport Sportuitzending VARA Diversen Onze Keuken VARA Voor de Vrouw VARA Radio Tooneei VARA 2.00 6.00 8.03 10.00 10.05 11.30 7.40 11.00 HILVERSUM I. Orkest Concerten Kwintet Concert NCRV Kwintet Concert NCRV Nieuwsberichten A.N.P. Gramofoonmuziek Godsdienstige Uitz. Schriftlezing NCRV Morgendienst NCRV Chr. Liederenuurtje NCRV Schriftlezing NCRV Lezingen Landbouwhalfuur NCRV Onderwijsfonds v. d. Scheepvaart NCRV Een woord aan de slechthoorenden NCRV Voor de jeugd Voor jeugdige postze gelverzamelaars NCRV Kinderuur NCRV Solisten-concerten Harmonium en so praan NCRV Hobo en piano NCRV Pianorecital NCRV Sport Schaakcursus Diversen Revius Herdenking •d bi) 0) £3 O s 12.30 2.00 8.15 12.15 1.30 8.00 10.30 4.00 6.00 2.30 5.00 11.00 3.00 8.00 9.55 7.30 9.30 10.45 10.15 10.00 De „Matin" publiceert een mededeeling van zijn Romeinschen correspondent, waar in deze verklaart van welingelichte zijde vernomen te hebben, dat de Italiaansche regeering besloten heeft, in verband met de kroning van Victor Emmanuel tot Keizer van het Italiaansche imperium, dat de toe komstige titel van den Ilaliaanschen vorst zal zijn „Keizer van Italië" en niet „Koning van Italië" en „Keizer van Ethiopië", zoo als eerst het voornemen was. Hierdoor zouden alle moeilijkheden in de diplomatieke wereld, welke in het leven zijn geroepen door de erkenning van Abessinië als Italiaansch gebied, uit den weg geruimd zijn en zou ook de nieuwe Fransche ambas sadeur zijn geloofsbrieven kunnen overhan digen. Het is slechts een wijziging in de Italiaansche constitutie, waarop men te Geneve geen aanmerking kan maken. De groote fascistische raad zal, naar de correspondent van de „Matin" verder ver neemt, binnenkort de noodige constitutio-^ neele maatregelen nemen. ONGERUSTHEID OMTRENT ZENDE LINGEN IN MONGOLIË. Men koestert groote bezorgdheid omtrent het lot van twee Anierikaansche zendelin gen, het echtpaar Wiens, Zij zouden te Tsjotzesjan, in de provincie Socijoean, door bandieten gevangen genomen zijn. MAROKKAANSCHE NATIONALISTEN GEARRESTEERD. In verband met een vergadering van Ma- rokkaansche nationalisten le Casablanca,, welke was georganiseerd door de commissie van actie van de Marokkaansche nationa listen, zijn de beide leiders van deze bewe ging Allal Pasi en Ilassan el Vezani gear resteerd. OPNIEUW ONGEREGELDHEDEN TE BOMBAY. Wederom hebben in het noorden van Bomba.v godsdienst-onlusten plaats gehad, waarbij de politie van haar vuurwapenen gebruik moest maken. Een vijftigtal perso nen werd gearresteerd. 12 Personen werden licht gewond door steenworpen. HOOP OP SPOEDIG EINDE DER SCHEEPVAARTSTAKING IN AMERIKA. De burgemeesters van 5 havensteden aan de Stille Zuidzeekust, t.w. Scattle, Portland, San Francisco, Oakland en Los Angeles, hebben zich gisteren per vliegtuig naar Washington begeven, teneinde president Rooscvelt om een conferentie te vragen in zake de scheepvaartstaking. Naar de plaatsvervangende minister van arbeid, Mac Grady, verklaarde, was de sta- ldngstocstand Zondagavond hoopvoller dan sedert verscheidene dagen het geval was ge weest. MAMMOUTH-BEENDEREN IN POLEN GEVONDEN. Nabij Loebliana hebben arbeiders tijdens graafwerkzaamheden een 20 kg. wegenden slagtand van een Mamniouth gevonden, die een lengte van 1 meter en een doorsnede van 15 c.M. had. Het exemplaar is volgens de schatting van deskundigen 20.000 jaar oud. Het vorig jaar zou men nabij Loebliana ook reeds beenderen van Mammouths ge vonden hebben. GANDHI'S ZOON KEERT TERUG NAAR DEN HINDOE-GODSDIENST. Abdoellah Gandhi, de oudste zoon van den Mahatma Gandhi, is teruggekeerd naar het Ilindoegeloof, dat. hij in Mei jl. had verwis seld voor den Islam. Bij zijn bekecring tot het Mohammedanisme veranderde hij zijji naam llarilal in Abdoellah, doch hij neemt thans tevens weder zijn oorspronkelijken naam aan. Hij verklaarde, dat liet Hindoeïsme in geen enkel opzicht bij andere godsdiensten achter staat. GUNSTIGE KATOENOOGST IN RUSLAND. Het jaarlijksche plan voor het oogsten en opslaan van 1.878.000 ton katoen is een maand voor den vastgeslelden termijn ver wezenlijkt. Men heeft dit jaar 485.000 ton ka toen meer geoogst en afgeleverd dan ver leden jaar. De Russische pers. stelt met voldoening vast, dat ondanks de ongunstige weersom standigheden een recordoogst kon worden binnengehaald. Alles wijst er op, dat reeds dit jaar het tweede vijfjarenplan voor ka toen kan worden vervuld. De Sovjet Unie neemt dit jaar wat de katoenoogst betreft de derde plaats ter wereld in en dreigt reeds aan Egypte de eerste plaats te ontne men, wat betreft de opbrengsten van den oogst. Tengevolge van den gunstigen ka toenoogst bedroegen de inkomsten van hon derden collectieve katoenbedrijven dit jaar meer dan 1 millioen roebel elk, van tien tallen andere collecticvo bedrijven ruim 2 k 3 milliocn roebel. Litwinoff's positie tijdelijk ver zekerd. De eerste phaze in den strijd van Kres» tinski en Jejoff tegen Litwinoff schijnt ge wonnen te zijn door den huidigen volkscom missaris van Buitenlandsche zaken. Litwinoff, die bij zijn aankomst te Moskou begreep, dat hij zijn kansen nog kon verde digen, is, „naar de „Matin" meldt, een be zoek gaan brengen aan Stalin in het sanato rium te Voronej en te Gorki, teneinde zijn zaak persoonlijk te bepleiten. Hij begon met zich- bereid te verklaren, de nieuwe politiek van „revolutionnair activisme", uit gewerkt door het politiekbureau te verdedi gen, hoewel deze lijnrecht in strijd was met die welke hij tot dusver had gevolgd. Hij vestigde de aandacht van Stalin op de directe gevolgen van zijn gedwongen ontslag, dat al te zeer de aandacht van het buiten land zou vestigen op den nieuwen agressieven koers, waartoe in het Kremlin besloten was. Nadat hij, althans voorloopig, Stalin voor zijn zaak had gewonnen, eischte Litwinoff rehabilitatie, opdat zijn prestige in het bui tenland. dat ernstig geschokt was nadat be kend was geworden, dat hij in ongenade was gevallen, zou worden hersteld. Hij eischte in de eerste plaats de onmiddellijke verwijdering van zijn eersten plaatsvervan ger en rivaal, Krestinski, en in de tweede plaats een officieele daad, waarmede in het openbaar het „onwrikbare vertrouwen" dat hij bij de Sovjet-rcgeering genoot, werd bevestigd. Zooals men weet, is hem op dit tweede punt reeds voldoening geschonken. Hij had reeds óp zijn zestigsten verjaardag een de coratie ontvangen en zoojuist is hem een tweede, de Lenin-orde verleend. Zijn voornaamste eisch, die zijn positie in het binnenland zou hebben geconsolideerd, is echter niet ingewilligd, Krestinski blijft bij het volkscommissariaat van buitenland sche zaken als de voornaamste vertegen woordiger van den nieuwen koers van re volutionnair activisme en als vertrouwens man van Jejoff. Berlijn. De toeneming van het aantal po litieke processen en arrestaties wegens sa menzwering tegen de veiligheid van den staat verontrust de nationaal-socialistische autoriteiten, die er een duidelijk teeken van een opleving der communistische actie in Duitschland in zien. -Dr. Franz Curtaer, de minister van justi tie, heeft op zijn ministerie een belangrijke conferentie bijeengeroepen voor het organi- seeren van een onderdrukkingscampagne. Aan deze conferentie werd deelgenomen door het hoofd van de politieke politie, den president en rechters van de volks-recht- bank, den voorzitter van het hof van beroep, en den president en openbare ministeries van alle rechtbanken, die zich met hoog verraad hebben bezig te houden. De conferentie kwam tot overeenstemming aangaande de noodzakelijkheid eener nauwe samenwerking tusschen politie en rechtban ken, bij het voeren van energieken strijd tegen alle samenzweringen tegen de veilig heid van den staat. Bovendien hield de conferentie zich bezig met de onderdrukking van den misdaad van „rassenschending". EEN NATUURRESERVAAT OP SARDINIË. Uit Cagliari, de hoofdstad van Sardinië wordt geuield, dat er thans plannen in stu die zijn genoemen betreffende de aanleg van een nationaal park. Op grond van hel feit, dat het eiland, zoowel wat natuurschoon, als wat overblijfselen van oude beschaving en folklore aangaat, tot de interessantste ge bieden van Italië behoort, heeft de overheid alle medewerking toegezegd, tot het doen uitvoeren van dit project. ARCHAEOLOGISCHE VONDSTEN TE ROME. In Rome rijn, naar wij vernomen, gedu rende de werkzaamheden, betreffende de ont manteling van hcthistorische Palazzo Lan- cellotti, belangwekkende overblijfselen uit de Romeinsche oudheid aan het. licht geko men. Vermoedelijk heeft men hier te doen met fragmenten van een der keizerlijke tem pels, welke eertijds ter plaatse verrezen. Tot nu toe heeft men voornamelijk deelen van zuilen, van fraai bewerkte marmeren kapi- teelcn en van een met beeldhouwwerk voor zien fries gevonden, doch in de verwachting, hier nog meer resten van het antieke monu ment te ontdekken, worden de opgravingen thans voortgezet. ITALIë BOUWT DUIKBOOTEN. De vlootcorrespondent van de „Daily Te- legraph" verklaart te hebben vernomen, dat Italië thans 24 duikbooten in aanbouw heeft, hetgeen het meest uitgebreide pro gramma van alle mogendheden is. Wan neer deze 24 duikbooten klaar zijn, zal Italië de beschikking hebben over 77 onder zeebooten, van modern type, hetgeen slechts drie minder is dan Frankrijk, de leidende mogendheid op het gebied der duikbooten. DE HONGERMARCHEERDERS VERLATEN LONDEN. De 2000 hongermarcheerders, die naar Londen waren gekomen om te protesteeren tegen de regeling van de wcrkloozen-verze- kering, hebben gisteren de stad weer ver laten. om naar Noord- Engeland terug te kecren. Zij zongen de „Internationale" en de „Roode Vaan".

Schager Courant | 1936 | | pagina 2