Plaatselijk Nieuws De nieuw benoemde burgemeester van Callantsoog Dinsdag 17 November 1936 Tweede blad „EEN JONG, ENERGIEK MAN, DIE ZIJN NIEUWE GEMEEN TE ZEKER MET VASTE HAND ZAL LEIDEN." De reeks Koninklijke Besluiten, welke steeds zoo in den loop van den middag door de telex op ons redac tiebureau binnenkomt, had den laat- sten tijd onze bijzondere aandacht De benoeming toch van den burge meester van Callantsoog zat als het ware in de luchf en wij wilden graag de eerste zijn, die den nieuwen functionnaris feliciteerden. En 't is gelukt ook,- Gisterenmiddag kwam de bood schap, dat bij K. B. van 13 dezer met ingang van 15 November was benoemd tot burgemeester van de bijna tot verdwijnen gedoemde ge meente, de heer G. D. Rehorst, thans secretaris en ontvanger der gemeente Westzaan, Vlug het telefoonboek ter hand genomen, (verbinding met Westzaan gevraagd en bin nen enkele minuten hadden wij den nieu wen functionaris, die nog van niets wist, aan de telefoon. Zooals te begrijpen valt, was het nieuws 'dat wij konden mededeelen, zeer welkom. De gloednieuwe burgervader dankte ons [vriendelijk voor onze moeite en verklaarde zich gaarne bereid ons 's avonds bij zich thuis te ontvangen. En zoo togen wij gisteravond naar het landelijk Westzaan, teneinde eens kennis te maken met het nieuwe gemeentehoofd [van Callantsoog en onze lezers daarvan wat te vertellen. Fel boorden zich de koplampen van onze auto in de duisternis, toen wij de goed ver lichte weg Alkmaar-Amsterdam verlieten en rechtsaf slaand door het stille Assen delft reden. Sterk deed het plaatsje denken aan de Langedijken, met de smalle brug getjes, over de langs den weg loopende sloot. Aan het einde van dit dorp linksaf, de watertoren gepasseerd, dan nog eenmaal .rechtsaf en Westzaan is bereikt. Een vriendelijke wielrijder, geassisteerd 'door een niet minder behulpzamen kruide nier, wijzen ons de gezochte woning en dra staan wij van aangezicht tot aangezicht met den heer en mevrouw Rehorst. De plichtplegingen nemen niet veel tijd In beslag en al spoedig zitten wij, wegge doken in een gemakkelijke fauteuil in de gezellig ingerichte huiskamer van de fami lie, die straks een eerste plaats in Callants oog zal gaan innemen. Prettig, en vlot loopt al direct de conver satie met deze, nog betrekkelijk jonge men- schen, voor wie deze dag een belangrijke mijlpaal in het leven is. De heer Rehorst is immers pas 34 jaar oud en zal dus een zeer jong gemeentehoofd zijn. Maar wij laten er direct op volgen, dat Xvij de overtuiging hebben, dat zijn jeugd geen beletsel zal zijn om de hem toever trouwde gemeente met beleid en vaste hand te besturen. Burgemeester Rehorst werd 22 September 1902 te Berkenwoude, een dorpje bij Gouda, geboren. Hij is de zoon van een boer en kwam zóó van de lagere school bij vader in het bedrijf, waar hij tot zijn 18e jaar werk zaam is geweest. Toen deed zijn zin voor studie hem een andere loopbaan kiezen en beijverde hij zich om door middel van privaatlessen het voorbereidend examen gemeente-administra tie te doen. Al spoedig volgden acte gemeente-admini stratie, Staatsinrichting, M.O. en examen B. (hooger vakexamen gemeente-administratie) terwijl thans ernstige plannen bestaan om excusez du peu op 36-jarigen leeftijd rechten te gaan studeeren. De nieuwe burgervader weet zijn weetje dus wel, zooals wij in West-Friesland zeg gen. Hij kwam allereerst als volontair op de secretarie te Berkenwoude, daarna als amb- De nieuwe roman van J. B. PRIESTLEY. Een groot kunstwerk, een boek zoo als wellicht eens in de honderd jaar verschijnt. Avontuurlijk, modern en spannend zonder een oogenblik iets van zijn distinctie in te boeten. Een boek dat blijft, waarnaar men teruggrijpt om het telkens weer te doorleven. Gebonden f 4.90, ingenaaid 2 3.90. Verkrijgbaar in LAAN SCHAGEN. Rechtst Burgemeester Rehorst tenaar in Ouderkerk a. d. IJsel, dan als commies-ontvanger in Neede (Achterhoek) en sinds 1 Juli 1936 als secretaris-ontvanger in Westzaan. Wat ons vooral verheugde is, te verne men, dat de heer Rehorst zich ten zeerste voor het openbare leven interesseert, hij ver vult in de plaats zijner inwoning tal van be stuursfuncties, waarvan wij slechts noemen: voorzitter van de IJsclub, bestuurslid van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen en voorzitter van de onderafdeeling Zaanstreek van den Bond van Gemeenteambtenaren. Voor het openbare leven van Callantsoog zal hij dus zeker een goede steun zijn. De nieuwe burgemeester is vrijzinnig her vormd en in politiek opzicht vrijzinnig-demo cratisch georiënteerd. Uit den aard van de zaak ging het ge sprek in het eerst geheel over 's burge meesters verleden, maar al spoedig eischte onze beminnelijke gastvrouw, de burge- meestersche, onze aandacht op, om van den vreemden krantenman iets te vernemen van de plaats waar zij ongetwijfeld een deel, mis schien wel een groot deel, van haar leven zal moeten doorbrengen. Wij hopen haar nieuws gierigheid voldoende te hebben bevredigd. Trouwens, wij waren maar al te geneigd haar alles te vertellen wat wij wisten, want mevrouw Rehorst bezit de benijdenswaardi ge gave, een sfeer van behagelijkheid te scheppen, welke als vanzelf tot mededeel zaamheid uitlokt. Wij durven dan ook reeds nu te voorspellen, dat Callantsoog een „eer ste burgeres" krijgt, die het hart der burgerij zal weten te winnen. Zij vertelde het bijzonder prettig te vin den, aan zee te komen wonen en verheugde er zich nu reeds op in den komenden zomer met haar kinderen (twee meisjes en een jongetje, resp. 9, 1 en 5 jaar oud), dagelijks van het strandgenot te kunnen profiteeren. Ook de heer Rehorst liet zich niet onbe tuigd in het informeeren naar zijn nieuwe gemeente en uit de vragen, welke hij stelde, alsmede uit geheel zijn optreden, meenen wij te mogen concludeeren, dat Callantsoog een burgemeester krijgt, die het plattelands-le ven liefheeft en daarnaast een open oog zal hebben voor de speciale behoeften, welke het heeft als een zich ontwikkelende bad plaats. Callantsoog krijgt een jong, energiek hoofd der gemeente, die naar onze overtuiging ze ker alles zal doen om de ontwikkeling in elk opzicht te bevorderen. NACHTELIJKE HERRIE. Veldwachter Flapper wordt ge dwongen de sabel te trekken. Voor dit wapen blijkt men ont zag te hebben. Processen- verbaal opgemaakt Na afloop van de opvoering der jubileum revue, Zondagavond, heeft zich op straat nog een onverkwikkelijk incident voor gedaan, dat zich, naar wij uit zeer betrouw bare bron vernemen, als volgt heeft afge speeld. Het was reeds diep in den nacht, toen in het Nrd.-Holl. Koffiehuis eenige herrie ont stond en zekere R. alhier, verwijderd moest worden. Veel zin had mijnheer echter niet, want hij kwam weer terug, zoodat veld wachter Flapper zich genoodzaakt zag R., die wat je noemt eenigszins „schevig" was, wederom naar buiten te transporteeren en zelfs een eind naar huis te brengen. Weer kwam R. echter terug en was al spoedig in een gevecht gewikkeld, waaraan veldwach ter Flapper, inmiddels gewaarschuwd, een einde wist te maken, waarbij hij zich van de gummistok bediende. R. werd ingerekend Een der combattanten was inmiddels lee- lijk in de muis van de hand gebeten en eischte van onzen politieman dat hij dade lijk proces-verbaal zou opmaken. Het tijd stip daartoe het was inmiddels half 3 leek aggnt Flapper met het oog op de slui ting niet gunstig en hij stelde voor, daar Maandagochtend of na drieën ipaar toe over te gaan. Dit stond de heeren evenwel niet aan; zij namen een dreigende houding aan, sarden en treiterden agent Flapper zooda- tiig, dat hij, wilde hij den toestand meester blijven, gedwongen was zijn sabel te trek ken. Voor de Waag, waar een en ander plaats vond, had zich intusschen reeds een heele oploop gevormd. Toen evenwel de sabel uit de scheede kwam, bleek men toch voor dit gevaarlijke wapen eerbied te bezitten, want nog voordat de sabel kwaad kon doen, was het Marktplein als het ware schoongeveegd en de orde hersteld. Gisteren is veldwachter Flapper op onder zoek uitgeweest en het is hem gelukt zijn bedreigers te pakken te krijgen. Het bleken te zijn zekere van N. en B. uit de Zijpe. tegen wie proces-verbaal is opgemaakt. Ook R. is natuurlijk verbaliseerd. Min of meer opvallend bij dit nachtelijk rumoer was, dat op het „terrein van den strijd" slechts één enkele politieman aan wezig was. AN.W.B.PAAL AANGEREDEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag Is door een roekeloozen autobestuurder een richtingwijzer van den A.N.W.B. op den Tólkerdijkhoek Chrisjeswerf zoodanig aan gereden, dat hij zoowat tot halve manshoog te omgebogen is. Het is onbegrijpelijk, dat na een dergelijke aanrijding van een ver nielden auto geen spoor te ontdekken is. CURSUSAVONDEN HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW. Inleidingen door den heer Brakman. Gisteravond werd in Hotel De Beurs van den heer C. Boontjes de eerste cursusver gadering gehouden, georganiseerd door de afd. Schagen, Barsingerhorn, Winkel en Nieuwe Niedorp van de Holl. Mij. van Land bouw. De opkomst was bevredigend. Na opening van den heer P. S. Een hoorn (St. Maarten) werd direct het woord verleend aan den heer Drs. C. Brakman, die een lezing hield over het onderwerp De taak van den bedrijfsconsulent. Waar Drs. Brakman, bedrijfsconsulent _voor den landbouw, reeds meermalen over dit onderwerp heeft gesproken nog kort geleden maakten wij melding van zijn zelf de lezing te Heerhugowaard, willen we ons tot een korte weergave beperken. Drs. Brakman dan begon met te zeggen, dat de economische voorlichting dateert van Mei 1935. De taak van dezen dienst is tot in bijzonderheden nog niet bekend. De prac- tijk zal uitwijzen, welke richting ingeslagen dient te worden; het is ook de practijk van het leven, die den dienst heeft geroepen. Algemeen wordt in den laatsten tijd het gebrek aan statistisch materiaal gevoeld: duidelijk kwam dit tot uiting in verschei dene rapporten omtrent den toestand in den landbouw. Ook t.o.v. de afzet moesten we beter ge oriënteerd zijn. We hebben studie te maken van den aard van de producten om te we ten: hoeveel vleesch, hoeveel eieren, etc. moet uitgevoerd worden om het binnen- landsch prijspeil te handhaven; we hebben gebrek aan deze cijfers. Kennen wij deze, dan kunnen we conclusies trekken en de zaak benaderen. Voor we daar aan toe zijn, zal echter nog wel even duren. Op het gebied van de productie is het juist zoo gesteld. De cijfers van de boerderij moeten wij weten om aan te geven, hoe de bedrijfswijze zich zal moeten ontwikkelen. Spr. wijst voorts op het nut van de boek houding; uit talrijke boekhoudingen kan de juiste bedrijfsvoering blijken. Nu is juist het boerenbedrijf niet zoo geëigend voor administratie, maar toch is deze administra tie niet moeilijk. Moeilijker is het in een bedrijf als de Bijenkorf dagelijks de bruto winst te bepalen! Iets anders is het met het trekken van conclusies uit de cijfers; dat is niet het werk van den boer. Overigens zal spr. tevreden zijn, wanneer over 20 jaar het zaakje behoorlijk voor el kaar is. 4 Op verzoek' vertelde spr. tenslott een en ander over het assistents-wezen. Van de gelegenheid tot het stellen van vra gen werd een gering gebruik gemaakt, zoo dat Drs. Brakman spoedig tot zijn tweede onderwerp kwamf De nieuwe Pachtwet. Van de week, zoo ving spr. aan, is de nieuwe Pachtwet aangenomen in de Tweede Kamer en ook de Eerste Kamer zal haar wel accepteeren. Vervolgens liep spr. de ver schillende artikelen van de wet door en gaf hier en daar een korte toelichting. Over de nieuwe Pachtwet is in onze kolommen reeds zooveel te doen geweest, dat we kunnen vol staan met te vermelden, dat Drs. Brakman van oordeel was, dat het wel die richting zou uitgaan, dat de Pachtkamer en Pacht- bureaux zullen trachten de zaak te regelen (deze heeren zullen worden voorgelicht door den bedrijfsconsulent) en zoo dit niet gaat, dan pas de Kantonrechter zal behoeven op te treden. Spr. kwam tot de conclusie, dat wanneer een pachter goed voor de zaken zorgt, hij voor lll/2 jaar is geborgen. N. a. v. het gesprokene van den heer Brak man, vroeg de heer Wit (Moerbeek), wat er gebeurt als het proefjaar om is en één van de partijen is ontevreden. Voorts gaf spr. als zijn meening te kennen, dat de landprijzen zullen dalen. Deelt u deze meening, zoo vroeg spr. aan den inleider.. De heer Brakman antwoordde op de eerste vraag dat dan de zaak vervalt; om een contract te sluiten zijn nog altijd 2 partijen noodig. Of de landprijzen zullen dalen, weet spr. nog niet; in de nieuwe Pachtwet zit wel een dusdanige tendenz, maar aan den anderen kant is de rentestandaard gedaald, wat weer verhooging van de landprijzen in de hand werkt. De heer Wit had gedacht, dat de prijzen zouden dalen door een andere oorzaak, n.1. meerdere onverschilligheid van de grondeige naren voor het land. De heer Borst (Barsingerhorn) vreesde, dat het crediet door de nieuwe wet zou worden geschokt. De heer Brakman was daar niet zoo bang voor. De heer J. de Veer (Winkel) Informeerde of voor kerkelijke goederen dezelfde bepa lingen golden, waarop spr. een bevestigend antwoord gaf; openbare verhuringen gaan dus van de baan. Van de andere zijde werd nog opgemerkt, dat men geen kwaad zag in deze wet. De pachter verkeerde wel in een zeer onvoor- deelige positie en de regeering maakt daar nu een eind aan. Deze spr. zag volstrekt geen moeilijkheden, een zienswijze, die ook door den heer Brakman ten volle werd gedeeld. Om ongeveer 10 uur sloot de heer Eenhoorn d^ze uitstekend geslaagde cursusvergade ring. Uit onze Omgeving ANNA PAULOWNA The Heick Boys. Zondag hadden we het genoegen kennis te maken met de jongste spruit van het Poldersche vereenigingsleven. Hoe voos en hol het vereenigingsleven hier voor een groot deel ook moge zijn, toch schiet, als uit den kop van een ouden knotwillig, telkens weer een nieuwe loot omhoog en komt zich voe gen tusschen al de anderen, die op den uit- geholden stam hun steun en voedingsbo dem moeten vinden. Er komen nieuwe tak ken, er verdwijnen ook oude en als de nieu we gezond en krachtig zijn, hebben wij er onzerzijds vrede mee, als zij de plaats van een paar armtierige twijgjes innemen. Of haar kracht zoo groot is dat haar een lang leven is beschoren, zal in de toekomst blij ken, maar jong-frisch was de nieuwe loot zeker, die zich als „The Heick Boys" Zon dagavond kwam presenteeren. De club maakte een heel goed debuut; we hebben er met pleizier naar geluisterd en als we boven schreven er met genoegen kennis mee gemaakt te hebben, bedoelden we daar niet mee de gewone plichtpleging te uiten, maar meenden het in de volle beteekenis van het woord. Het is een aardig ensemble, gevormd door oudere en jongere leden, waaronder we er verscheidene als werkelijk muzikaal ken nen; er zijn gelukkig maar dat is per soonlijke smaak betrekkelijk veel strijk instrumenten en er is maar weinig schette rend koper en ook de andere'instrumenten zijn van dat klankgehalte, dat niet al te luidruchtige muziek wordt voortgebracht. Wij voor ons vinden dat, als het muziek geldt, die we uitsluitend om de muziek aan- hooren en niet tegelijkertijd als stimulans voor den dans behoeven te beschouwen, een voordeel. Om dezelfde reden hadden we ook veel waardeering voor de samenstelling van het programma, dat aan moderne muziek een groote plaats inruimde, maar b.v. ook het oude „Donauwellen" omvatte, al was het dan ook, dat we die wals te hooien kre gen in een bewerking naar de laatste mu- ziek-mode. Jan Geense en Klaas Kaan waren de refreinzangers en 't is wei wat ongewoon om er mee te eindigen N. Rijkers is de leider. Als de leden van volhouden weten en er geregeld gerepeteerd wordt, is zijn muzikaliteit er zeker borg voor, dat de club steeds met een goed verzorgd programma voor den dag kan komen. Hij stond in het begin nog wat onwennig tegenover het lei den van z'n club bij deze eerste uitvoering, maar dat komt wel in orde, want na de pauze was z'n zekerheid op dit punt al groo- ter. Zelf meespelen en leiden tegelijkertijd is trouwens niet zoo gemakkelijk, vooral niet bij dilettanten, die immers niet dag aan dag samenspelen. Had de club en dus haar leider, succes met het geheele optreden, een persoonlijk succes behaalde de heer Rijkers nog met den door hem zelf gearrangeerden Heick Marsch, waarmee het programma werd ge opend en besloten en het zou de club zeker teleurstellen, als we ook nog niet even op merkten, dat we de lessenaars keürig von den! Ter afwisseling trad op „Prof. Melorini", goochelaar en buikspreker, die verscheidene aardige staaltjes op dit gebied liet zien en hooren. Vooral het buikspreken, waarbij de „kleine Greet" z'n partnerin was, sloeg in. De heer Prins sprak een kort openings- en sluitingswoord en het hartelijk applaus, waarmee het publiek club en Melorini tel kens beloonde, was het bewijs, dat z'n wensch, nl. dat men een pleizierigen avond mocht hebben, in .vervulling is gegaan. Het minste tandbederf, indien U poetst met wat goeds, dus met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. IVOROL WIER1NGEN POLITIE Verloren: een portemonnaie inhoudende eenig kleingeld en een kosteloos uitgereikt rijwielplaatje. Verloren: een portemonnaie inhoudende wat kleingeld en een abonnement op een autobus. Gevonden: een rijwielplaatje in etui. Inl. bij den gemeentebode. DEN OEVER AUTOBOTSING J.l. Maandagmorgen even na zeven uur kwam, de vrachtauto van de aannemers firma Hendriks welke uit de Bakkerstraat kwam in botsing 'met de vrachtauto van de eendenhouder J. Bakker te Vatrop, welke door den Hofstraat in de richting Den Oever ging. H. had voorrang moeten geven en deed dit niet, met bovengenoemd gevolg Beide auto's, doch die van B. wel het meest, liepen materieele schade op. Van het ongeval is aangifte bij de politie gedaan. CONTROLE RIJWIELMERKEN Bij de op j.l. Zondagmorgen te Hippoly- tushoef gehouden controle op de rijwielbe- lastingmerkcn liepen weer een tiental per sonen tegen de lamp Verschillende hadden geen plaatje en anderen droegen het op een verkeerden plaats. LAN GEN DIJK BROEK OP LANGENDIJK. De zaak tegen de 3 jonge mannen, die be trokken zijn bij de nachtelijke schietpartij in den nacht van 21 op 22 Sept. jl. zal Dins dag 24 November voor de Arrond. Recht bank te Alkmaar dienen. NOORDSCHARWOUDE. De eindstand van de clubkampioenschap pen van de ren- en tourvereeniging Onder ling Genoegen alhier was als volgt: A klasse, lange afstand: 1. J. Boon, 3 pt., na overrijden met P. Kort, die met 3 punten 2 werd; 3. W. Dekker 7 pt.; 4. M. Strijbis 8 p.; 5. J. van Zijl 9 p. B klasse, lange afstand: 1. C. de Meijer, 5 pt. (door een eerste plaats op nummer 1 gekomen); 2. Cs. Zeegers 5 pt.; 3. Cs. Groen 6 pt.; 4. Bijhouwer 6 pt.; 5. E, Bos 8 pt.; Juniores lange afstand: 1. P. Zeegers 32 pt.; 2. H. Groen 4 pt.; 3. P. Glas; 4. A. ten Bruggencate en 5. T, Woldhuis. Korte afstand: A klasse: 1. J. Boon 3 pt.; 2. M. Schagen 4 pt.; 3. M. Strijbis 8 pt.; 4. W. Dekker 8 p.}| 5. P. Kort 9 p.; 6. P. van Exter 9 p. B klasse: 1. E. Bos; 2. Cc. Groen; 3. P„ Bijhouwer; 4. C. de Meijer; 5. Cs. Zeegers, Juniores: 1. H. Groen, 2. Cs. Zeegers en 3^ P. Glas. REN- EN TOURVEREENIGING OND. GENOEGEN. De ren- en tourvereeniging Onderling Ge noegen alhier vergaderde in hotel Concordia alhier. De opkomst der leden was niet heel groot. Na opening met een hartelijk woord van welkom door den voorzitter, den heer M. J. Maars werden de notulen voorgelezen en onveranderd vastgesteld. Na opening met een hartelijk woord van welkom door den voorzitter, den heer M. J. Maars werden de notulen voorgelezen en on veranderd vastgesteld. Ingekomen waren verscheidene verslagen en uitnoodigingen van gehouden wedstrij den Aan de meeste heeft men echter niet kunnen deelnemen wegens de niet goede organisatie dezer wedstrijden. Een ingekomen schrijven over de kwestie N.W.U. of N.W.B. werd voor kennisgeving aangenomen. Een hartig woordje werd door den voor zitter gesproken over de peleton-wedstrijd tegen DTS uit Zaandam, waar zoo weinig leden vertegenwoordigd waren. Medegedeeld werd, dat de home-trainers zijn opgesteld bij Jongsma. Gehoopt wordt, dat de leden er gebruik van zullen willen maken. De belangstelling voor de home trainers was de eerste paar weken nog zeer gering geweest. Wat de financiën betrof deelde penning meester Nap mede, dat de kas halfweg het seizoen zoowat leeg was. Daarna ging het weer wat in stijgende lijn. Momenteel is in kas f 14.12, en op de spaarbank f 64.— Daar tegenover staat echter, dat de prijzen alle maal nog moeten worden gekocht. Na een breedvoerige toelichting door den secretaris, den heer J. Renaud werd beslo ten, te bedanken voor het lidmaatschap van de federatie van Wielerclubs, met ingang van 1 Januari. Redenen: Aan contributie f 7.50 betaald, evenals de andere aangeslo ten vereenigingen. Toch heeft de federatie een kastekort van pl.m. f 50.—. Verder is er niets gekomen van alles wat op de fede ratievergaderingen is voorgesteld en aange nomen. Dan zijn er nog eenige andere kwes ties in de federatie, zooals „geschorste leden". Medegedeeld werd, dat de oude home-trai ners zijn verkocht. Bij de rondvraag werd voorts nog voorgesteld, een gezellige avond te houden aan de Langendijk. Na eenige mededeelingen werd besloten, te trachten een middagwedstrijd te houden op home-trainers tegen een andere vereeni- gmg. HOOGWOUD In café Schermer heeft de returnmatch van een tiental leden van de Hoogwoudsche kolfclub tegen tien leden van de Spanbroe- ker kolfclub plaats gehad. Ook nu wist Hoogwoud te winnen met 1341 tegen 1238 punten BARSINGERHORN DOOPSGEZINDE GEMEENTE „BARSINGERHORN c-a.". Bij de Zondag j.l. gehouden vertoeving In de Doopsgezinde kerk te Barsingerhorn wer den tot diakenen gekozen de heeren D. Wai- boer te Schagen en Jm. Blaauboer te Kol- horn vai de plaats van de aftredende hoe ren AShkker te Schagen en P. Blaauboer te Kolhorn, welke niet herkiesbaar waren Tot kasnazieners werden gekozen de hee ren Jb. Broersma te Barsingerhorn en K. Roggeveen te Schagen en als plaatsvervan- <ger de heer C. Schenk te Wieringerwaard.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5