De Parijsche luchtvaart-salon Binnenland Brand in kapitale boerderij De brandstichtingen te Hedel Een vrijend paartje opgesloten Twee Kamerverkiezing IJmuiden houdt opruiming Auto met twee beschonkenen te water Belangstelling voor de beide Ne- derlandsche inzendingen. Fok ker en Koolhoven brengen de sensatie. De 15de luchtvaartsalon in het Grand Pa lais te Parijs mocht zich reeds dadelijk na de opening in een zeer groote belangstelling verheugen. Een belangstelling niet alleen van geïnteresseerden bij de luchtvaart, auto riteiten en deskundigen, maar vooral ook van het groote publiek, dat den afgeloopen Zondag reeds dadelijk na 9 uur des mor gens, als de salon geopend wordt, in drom men van duizenden de tentoonstelling overstroomde. Dit publiek is grootendeels weinig of niet op de hoogte van de proble men, waarvoor de luchtvaart zich in deze dagen gesteld ziet, en ook niet van de oplos singen, die voor tal van andere vraagstuk ken zijn gevonden. Maar hetzelfde verschijn sel doet zich hier voor als in zoovele andere landen, Nederland gelukkig niet uitgezon derd, dat het publiek hoe langer hoe meer „air-minded" wordt, zoodat de vele hier op gestelde vliegtuigen, waarvan sommige van binnen bekeken kunnen worden, modellen van vliegtuigen en motoren, schroeven en accessoires, zelfs zonder veel nieuws te bieden een groote aantrekkingskracht op de kijkers uitoefenen. Zondag alleen reeds waren er ongeveer honderdduizend bezoe kers. Den ingewijden echter gaat het anders. Voor hen is elke salon of tentoonstelling een balans van de in de afgeloopen periode bereikte verbeteringen op velerlei gebied, en een gelegenheid om kennis te nemen van het nieuwe, dat is ontstaan. En juist in dit opzicht is deze 15de Sa lon tamelijk teleurstellend, omdat zij slechts zeer enkel werkelijk belangrijke nieuwig heden biedt. Dat zij ditmaal ook minder belangrijk zou zijn dan in sommige vooraf gaande jaren was min of meer te voorzien, waar landen met een zeer belangrijke vlieg tuigindustrie als Engeland, Duitschland, Italië en de Vereenigde Staten nagenoeg niet of niet vertegenwoordigd zijn. Fokker's gevechtsmachine G 1. Des te verheugender is het, dat het weinig werkelijke nieuwe, dat op deze salon te zien is, de beide Neder- landsche inzendingen zijn, de nieu we jager van Koolhoven F. K. 55, en het nieuwe gevechtsvliegtuig van Fokker G 1. De belangstelling voor beide Nederland- sche prototypen is zeer groot en onomwon den geven zoowel Fransche als buitenland- sche deskundige bezoekers toe, dat deze beide inzendingen verreweg de belangrijkste van de geheele salon zijn. Van Fokkers G.is reeds een zeer uit voerige beschrijving verschenen. Ook min der deskundige bezoekers valt de kleine machine dadelijk op door haar merkwaar- waardigen vorm en de exhorbitante rood gele kleuren, die men haar tijdelijk juist om op te vallen heeft gegeven. Hoewel de Salon slechts eenige dagen aan den gang is hebben, naar wij vernemen, reeds thans verschillende vertegenwoordigers van regee ringen van vreemde mogendheden demon straties en proefvluchten aangevraagd. Met het oog op de steeds snellere zware bombardementsvliegtuigen, die zooals geble ken is in den luchtoorlog het voornaamste aanvalswapen zullen vormen, voldoen de gewone, lichte jachtvliegtuigen niet meer, aangezien elke zware bommenwerper een minstens zoo sterke bewapening meevoert als een jachtvliegtuig. Tegen de zware bombardementsmonsters acht men de Fokker G 1, ondanks zijn lichte, op snelheid berekende constructie, een der zwaarst bewapende afweermiddelen. Met zijn 2 naar voren gerichte machine geweren en 2 Madsen-snelvuurkanonnen van niet minder dan 23 m.m. kaliber als mede zijn in elke richting naar achteren vurend machinegeweer in de geheel draai bare geschutskoepel. Daarbij komt dat de G 1 door zijn merkwaardigen open vorm zelf slechts geringe trefkansen biedt. Waar zooveel deskundigen bijeen zijn, worden natuurlijk bij het lanceeren van een nieuw type ook bezwaren geopperd. Zoo zijn sommigen van meening, dat het toestel opzij te weinig beschermd zou zijn. Machinegeweren in of onder de vleugels zouden dit bezwaar uit den weg kunnen ruimen, terwijl de serie-aanduiding G 1 er wel op wijst dat verdere ontwikkeling van het nieuwe type verwacht mag worden en er te eeniger tijd een geperfectioneerde G 2 of G 3 kan verschijnen. Het algemeene bezwaar, dat tegen bom menwerpers, welker snelheid de 500 K.M. benadert, geen jachtvliegtuig meer zou zijn opgewassen, geldt natuurlijk in het alge meen voor de geheele jagerklasse. De nieuwe Koolhoven-jager. Juist dit echter is de reden, dat men de nieuwe Koolhoven-jager van zoo groote principieele beteekenis acht als inderdaad deze machine in de lucht de berekende snelheid van c.a. 540 K.M. per uur haalt. Men verzekerde ons dat de resultaten van de proefnemingen in den windtunnel zooda nig waren, dat daaraan niet getwijfeld kan worden. Zij heeft dan een voorsprong van groote militaire beteekenis op alle bestaande jagertypen. De constructie van het toestel, met zijn in het midden van de romp achter de bestuur dersplaats, ingebouwde motor, berust op een geheel nieuw, nog niet toegepast prin cipe, waardoor de overbrenging naar de schroeven geschiedt door middel van een lange krukas. Met behulp van tandraderen worden twee schroeven, waarvan de voorste gemonteerd is op een as. die door de holle as van de achterste loopt, in aan elkaar tegenge stelde richting in beweging gebracht. Het traagheidsmoment der machine is daardoor vrijwel tot nul gereduceerd en me de tengevolge van de zeer korte vleugels krijgt het een wendingssnelheid die, naar men verwacht, grooter is dan van elk ander bestaand jachtvliegtuig. Natuurlijk vragen ook hier de deskundigen zich af, of de lange krukas en de tandwieloverbrenging op den duur geen moeilijkheden zouden kunnen opleveren, maar alle buitenlanders, die wij erover hoorden, waren eenstemmig van meening, dat op het gebied der jachtvliegtuigen Koolhoven de eeni ge was, die iets principieel nieuws op de Salon had gebracht en waar schijnlijk ook de eenige, die er in ge slaagd is voor het uit militair oog punt zoo urgente probleem der luchtafweer, een oplosing te vinden. Met gespannen verwachting kijkt men in internationale luchtvaartkringen thans uit naar het oogenblik, dat na afloop van de Salon zoowel Fokkers G 1 als Koolhovens jager voor hun proefvluchten de eerste maal werkelijk de lucht in gaan. Veel vee en hoenders omgekomen. Een felle brand heeft gistermiddag de ka pitale boerderij van den landbouwer J. Vos te Ravenstein voor een groot gedeelte ver woest. De plaatselijke brandweer stond vrij wel machteloos tegenover de vuurzee. Haar taak werd geheel ondoenlijk, toen vonken op een nabijgelegen schuur oversloegen. Van deze schuur, waarin rogge en hooi waren geborgen, bleef niets over dan een enkele muur, evenals van de boerderij zelf. De brandweer bepaalde zich tot het bescher men van de omliggende perceelen. Hoe de brand is ontstaan, is onbekend. Enkele landbouwmachines vielen den vlammen ten prooi, terwijl van den veesta pel slechts het groote vee kon worden gered. Vijftien varkens en vele hoenders kwamen in de vlammen om. De schade, die in de duizenden guldens loopt, wordt door ver zekering gedekt. Echtpaar legt bekentenissen af. Verschillende personen aange houden. Het echtpaar M. 0-van den B. uit He- del, dat zich in het huis van bewaring te Den Bosch bevindt, verdacht van verschillende brandstichtingen, in den loop van de jaren gepleegd in dorp Hedel, heeft een bekentenis afgelegd en daarbij de verschillende mede plichtigen genoemd, die gearresteerd zijn. Zekere B. S. uit Hedel, die te Bruchem werd gearresteerd, heeft bekend in Septem ber 1932 de woning van het echtpaar Q. met hun medeweten in brand te hebben gesto ken. Voorts bekende S. medeplichtig te zijn aan de inbraak met diefstal bij A. J. te He del, in 1933, waarbij een geldkistje met pa pieren en f700 werd ontvreemd. Door gewe tenswroeging gedreven, heeft P. S. uit Hedel zich bij de politie aangemeld, en bekend, dat hij op den vooravond van de Hedelsche paardenmarkt in 1931, toen vele vreemdelin gen in Hedel vertoefden, een hooimijt in brand heeft gestoken. Hij is ook schuldig aan een mislukte inbraak bij den penning meester van het R.K. Werkliedenverbond, den heer J. van B. Verder is nog aangehouden zekere C. V., eveneens uit Hedel. De gearresteerden zijn allen het slachtoffer van den slechten in vloed van het echtpaar Q. Men verwacht spoedig opheldering in de zaak van den inbraak met diefstal bij den winkelier van D., gepleegd in het jaar 1923, waarbij duizend gulden en verschillende voorwerpen van waarde werden ontvreemd. STEIGER TE AMSTERDAM BEZWEKEN. Gistermorgen is bij de bouwwerken Van de matschappij „Labor" in de Willem de Zwijgerlaan een gedeelte van een steiger bezweken. Twee werklieden, die er zich op bevonden werden niet ernstig gewond. Een van hen werd naar huis gebracht, de ander ging naar een ziekenhuis om zich te laten on derzoeken. Het ongeluk is waarschijnlijk te wijten aan de weersomstandigheden. De steiger- touwen, die afwisselend nat en droog zijn, zijn daardoor aan krimpen en uitzetten onderhevig. Gistermorgen is een gedeelte dier touwen gaan glijden en veroorzaakte daardoor het instorten van een gedeelte van den steiger. DE G I CANDIDATEN VAN DE VRIJZINNIG, DEMOCRATEN. Aan de algemeene vergadering van den Vrijz Dem. Bond, a.s. Zaterdag en Zondag te Amsterdam te houden, zal de volgende candidatenlijst voor de Tweede Kamerver kiezing worden voorgesteld: 1. Mr. P. J. Oud; 2. Mr. A. M. Joekes; 3. in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Leiden, Dordrecht en Utrecht: mevr. mr. B. Bakker-Nort; in de andere kieskringen: F. E. JL Ebels; 4. als 3, doch dan omgekeerd; 5. J. Schilthuis; 6. in Amsterdam, Zuid-Holland en Utrecht L. Welling; verder J. J. G. S. Falkena; 7. als 6, doch dan omgekeerd 8. M. M. Cohen. Verder woi'dt voorgesteld alle lijsten te verbinden, en het aantal candidaten op elke lijst 20 te doen zijn, tenzij een minder aan tal wenschelijk wordt geacht. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER 10 NOV.-17 NOV, '36. NIEUWE ZAKEN: DEN HELDER: J. Tiessen, Weezenstraat 14, expeditiebedrijf en goederenvervoer. NOORDSCHARWOUDE: Bras Co., Ooster straat 24, grossiers in groenten en aard appelen. WIJZIGINGEN ALKMAAR: T. J. Idema, Comanstraat 32, kruidenierswinkel zaak verplaatst naac Schoorl, Heerenweg 64. Assurantie- en Loterij kantoor N. M. Oud, Houttil 9; gevolmachtigde ontslagen. Handelsnaam thans: Assurantie- en Loterij kantoor C. A. Oud Bruin, OPHEFFINGEN: ALKMAAR: N. M. Oud, Houttil 9, Sigaren-* winkel. SCHAGEN: Firma Gebrs. van Silfhout, Mo lenstraat C 35 winkeliers in kruideniers waren. ZWEMMEN. VIJF NEDERLANDSCHE ZWEMSTERS MINNELEED OP EEN RAN GEERTERREIN. Een zeer onaangenaam avontuur beleefde een paartje, dat op een duisteren herfst avond de stilte had gezocht van de verlaten Spoorhaven te Alphen a. d. Rijn. Tijdens de wandeling werd het tweetal n.1. overvallen door een stortbui en daar er geen andere schuilplaats in de buurt te be kennen was, vluchtte het in een leege goe derenwagen van de Ned. Spoorwegen. Tot zoover ging het nog, maar het nood lot wilde, dat een plichtsgetrouwe rangeer der, die omstreeks 7 uur de ronde deed, den wagen open vond, en, onbewust van zijn kostbaren inhoud, de deuren dicht schoof en grendelde. Het aldus van de wereld afgezonderde paar heeft uren lang tevergeefs om hulp geroe pen, tot tegen middernacht een geluk bij een ongeluk! eenige arbeiders, die in een keet in de buurt sliepen, door de nood kreten werden gewekt en het minnende twee tal uit zijn gevangenschap bevrijdden. VERDUISTERING TE HEILOO. Tegen den heer van D. te Heiloo Is door de afdeeling Heiloo van het Witte Kruis een aanklacht ingediend wegens verduiste ring. De heer van D. is ter beschikking van de justitie gesteld en in het huis van be waring te Alkmaar ingesloten. JAMMERLIJK VERDRONKEN. Gisternacht keerde de ongeveer 23-jarige brandstoffenhandelaar J. Sch. te Hoogeveen die bij zijn ouders aan den Riegshoogtendijk inwoont, van het achterom langs het School pad naar Noord, huiswaarts. Vermoedelijk tengevolge van het ruwe weer is Sch. aan het eind van dit pad, in de Hoogeveensche vaart gereden. Hoewel toegesnelde hulp ijlings pogingen tot redding aanwendde, ver dronk Sch. jammerlijk. Het lijk werd spoedig aangetroffen en voorloopig geborgen in een nabij staande rijwielherstelplaats, vanwaar het later naar de ouderlijke woning is vervoerd. ONDER ZESWIELIGE VRACHTAUTO. Gistermiddag omstreeks half een reed op den nieuwen weg te Hattem een truck met aanhangwagen van de Veluwsche Expresse, die een vrachtdienst onderhoudt tusschen Heerde en Amsterdam. Een bediende van deze firma, de 19-jarige K. uit Heerde, die naast den chauffeur zat, wilde een pakje op de auto zetten, terwijl de wagen in beweging was. Hij gleed van de treeplank van de truck en kwam onder de zeswielige auto terecht. De jongen was vrij wel op slag dood. In punt van een bajonet gevallen DOODELIJK ONGEVAL BIJ MILITAIRE OEFENING. Bij oefeningen van het 18e regiment infanterie heeft gistermiddag een noodlottig ongeval plaats gehad. Toen de dienstplich tige soldaat van Vliet uit Amsterdam zich uit een boom liet glijden, kwam hij in aan raking met de punt van een bajonet. Hij kreeg een betrekkelijk onbeteekenende ver wonding, doch overleed spoedig, hoogst waarschijnlijk tengevolge van den schrik. DE VLEESCHVERGIFTIGING TE HERZOGENRATH. Gisterochtend is wederom een persoon, tengevolge van de vleeschvergiftiging te Herzogenrath, de 84-jarige heer H., over leden, zoodat het aantal slachtoffers tot drie is gestegen. De andere patiënten maken het vrij goed. DOOR EEN KOE AANGEVALLEN. Een paar benauwde uren. De slager K. uit Horn bevond zich Zater dag tegen den avond bij zijn in de wei loo- pend vee aan „de Donck" onder Roermond Een der runderen stiet hem onverwacht omver; bij den val brak K. zijn enkel. Het dier, dat woedend werd, trachtte hem nog met de horens en pooten te bewerken. Door uiterste krachtsinspanning wist K., zich wentelend, de omheining te bereiken en er onder door te komen. Aangezien niemand in de buurt was, heeft K. daar ruim twee uur gelegen alvorens hulp kwam opdagen en hij naar het ziekenhuis te Roermond kon vervoerd worden. Auto, paard en wagen van een dijk gerold 'Voerman ernstig gewond. Zeddam (G) 16 November Gistermiddag omstreeks vijf uur heeft op den weg Zed- dam-'s Heerenberg een ernstig verkeerson geluk plaats gehad, dat, gezien de omstan digheden, nog vrij goed is afgeloopen. Op genoemden weg reed een boerenwa gen, met paard bespannen. Achter den wa gen reed een auto, bestuurd door den heer H. Op het moment, dat H. den boeren wagen wilde inhalen, kwam van de andere zijde met groote vaart een auto aanrijden, die na een botsing met H. 's auto zoowel het paard met den boerenwagen als de auto van den heer H. van den dijk deed rollen. De gevolgen waren minder ernstig dan men verwachten. De heer H. kwam er zonder eenige verwonding af.Met V. uit Wijnbergen was het ernstiger gesteld. Deze werd in bewusteloozen toestand opgenomen en met zware verwondingen naar 's Heerenberg vervoerd. Het paard was deerlijk verminkt. Van de auto en den boerenwagen is weinig overgebleven. De voerman overleden. Omtrent dit ongeluk wordt nader gemeld, dat de voerman van den boerenwagen in den loop van den vooravond in het zieken huis te 's Heerenberg aan zijn verwondin gen is bezweken. Het ongeluk vond niet zooals aanvan kelijk gemeld op een dijk, doch op een heuvel plaats, die op het punt, waar het ongeluk geschiedde, 5 meter hoog is. De Vrijdenkers radio-omroep De minister van binnenlandsche zaken is voornemens de voorloo- pige machtiging tot radio-uitzen dingen binnenkort in te trekken. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de begrooting voor 1937 van het staatsbedrijf der P.T.T. deelt de mi nister van binnenlandsche zaken mee, dat hij voornemens is de aan den Vrijdenkers radio-omroep verleende voorloopige machti ging tot radio-uitzendingen binnenkort in te trekken. De minister is van meening, dat de V.R.O. binnen het kader van de wettelijke voorschriften krachtens aard en doelstelling praktisch geen uitzendingen kan verzor gen, die zij volgens haar statuten beoogt te verzorgen. Het heeft, aldus de minister, geen zin voor dergelijke uitzendingen aan een afzonderlijke omroepvereeniging een, zij het klein, deel van den in zoo beperkte mate beschikbaren zendtijd ter beschikking te stellen. IJMUIDEN, 16 November. Naar wij verne men heeft de reederij „De Vem" 25 van haar oudste schepen, die alle reeds langen tijd uit de vaart zijn, voor den sloop verkocht aan N.V. Frank Rijsdijk's industrieele on dernemingen te Hendrik-Ido-Ambacht. Tot deze schepen behoort de „Kennemer- duin" en de „Betsy", de eerste trawler die. thans 40 jaar geleden, door een IJmuider reederij in de vaart werd gebracht. EEN VREEMDE INSPECTEERDE DE LINNENKAST. De 61-jarige weduwe L. uit de Schiebroek- schelaan, te Rotterdam, was Zaterdagavond eventjes boodschappen gaan doen en toen zij vrij spoedig weer in haar woning terug keerde, trof zij daar een man aan, die met een zaklantaarn den inhoud van haar lin nenkast inspecteerde. Toen de bewoonster den man vroeg, wat hij daar deed, antwoord de de man, dat hij den laatsten tijd nogal vergeetachtig was en dat hij zich bepaald in de woning had vergist. De bewoonster sloeg evenwel alarm en de man vluchtte naar buiten. Voorbijgangers zagen, dat de man een eindje verder van een vrouw, die stond te wachten, een fiets kreeg, waarop hij snel het hazenpad koos. De man ont kwam, doch de omstanders hebben de vrouw, de 26-jarige A. K., vastgegrepen en aan de politie overgeleverd. Spoedig kreeg men ook haar echtgenoot, de 26-jarige chauf feur, P. N., op het bureau en het tweetal is, •als eind van het lied, als verdacht van po ging tot inbraak en medeplichtigheid inge sloten. NAAR NED.-INDIë. Op uitnoodiging van den Ned.4 Indischen Zwembond. Naar het Alg. Hsbl. verneemt, zullen vijf Nederlandsche zwemsters, daartoe uitge- noodigd en in staat gesteld door den Neder- landsch-Indischen Zwembond, in Maart 1937 naar Nederlandsch-Indië gaan om daar in verschillende plaatsen in wedstrijden uit te komen. Het zijn de zwemsters Willy den Ouden, Rie Mastenboek, Nida Senff, Jopie Waalberg en Tini Wagner. Zij worden vergezeld door mevr. De Dood Koenen, die zooals men weet, o.a. Nida Senff heeft gecoacht. DIESELTRACTIE BIJ DE SPOORWEGEN. Op 30 November wederom op normaal peiL Naar het Hsbl. verneemt, zullen de Nederlandsche Spoorwegen Maan dag 30 November de volledige die- seltractie wederom invoeren, het geen neerkomt op uitbreiding van den dienst met ongeveer tien pro cent en waardoor de dieseltractie op normaal peil zal zijn ingevoerd. Bijna met hun leven betaald. Amsterdam, 16 November: In den laten avond hebben twee mannen, beiden ongeveer vijftig jaar oud, den verregaanden staat van dronkenschap, waarin zij verkeer den, bijna met hun leven betaald. Het twee tal, uit Utrecht afkomstig, had op het Thor- beckeplein en omgeving de bloemetjes danig buiten gezet, waarna zij zich tegen kwart over elf, zoo goed en zoo kwaad als hun beenen hen nog dragen konden, naar de Heerengracht, tusschen Utrechtschestraat en de Reguliersgracht begaven, waar aan den walkant hun auto geparkeerd stond. Toen zij in den wagen zaten, reed degene van hen, die aan het stuur zat, op aanwijzing van den autobe waker de auto achteruit om vrij van de boomen te komen. Terwijl echter de voorkant nog naar den walkant gekeerd was, schoot de wagen plotse ling vooruit en reed pardoes de gracht in, waarin hij met een hevigen plons geheel onder water verdween. Onmiddellijk schoot een burger te hulp, die de aan de leuning van de brug hangen de reddinghaak greep, teneinde te trachten de drenkelingen daarmede te redden. Een van hen had zich inmiddels zelf half door het portierraampje gewrongen, zoodat de haak onder zijn armen kon worden gescho ven, waarna hij door den burger, die daar bij door den aütobewaker werd geassisteerd, op het droge werd gebracht. Ook de man, die naast hem had gezeten, kon met behulp van de haak uit de auto worden bevrijd en verder door handreiking op den wal worden getrokken. Het tweetal, dat door de onderdompeling en den hevigen schrik vrijwel ontnuchterd was, werd naar het politieposthuis aan de Halvemaansteeg gebracht, van waar zij la ter met een particuliere auto naar Utrecht zijn vervoerd. Kort na het ongeluk verscheen een man schappen- en een reddingwagen van de brandweer, doch er ging nog veel tijd ver loren, alvocens, onder groote belangstelling van het publiek, dat ondanks het late uur van alle kanten was komen opzetten, de auto op het droge was gebracht. GEVAARLIJKE SINJEUR AANGEHOUDEN Had stel inbrekerswerktuigen en geladen revolver bij zich. Door de politie van Eist is gisteren op den rijksweg aldaar aangehouden de 29-jarige J. H., wonende te Zaandam, wiens opsporing was gevraagd door de politie van Budel. De man wordt verdacht van van een inbraak, die in Budel is gepleegd. Met 's mans aan houding had hij n.1. in een actetasch bij zich een volledig stel inbrekerswerktuigen terwijl hij bovendien een revolver, met zes scherpe patronen geladen, in zijn achterzak droeg. De aangehoudenen is ter beschikking ge- seld van den burgemeester van Eist en gaat vandaag op transport naar Budel.

Schager Courant | 1936 | | pagina 8