Verbond tusschen Madrid zwaar getroffen DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Japan en Duitschland? KIJKENKOOPEN h] CLOECK Vol ke ren bonds poli tick beteekent oorlog Buiietilandsch Overzicht Geen Middellandsche Zee - pact r rl'o» WOENSDAG 18 NOVEMBER 1936. 80e Jaargang. No. 10116. Uitgave der N.V. v.h. Trapman Co. Schagen. ENGELAND VRAAGT INLICHTIN GEN. INNIGE SAMENWERKING TER BESTRIJDING VAN HET COMMUNISME. Rusland tusschen twee fronten In zekere politieke kringen te Berlijn gaat het geruoht, dat eerlang een Duitsch-Ja- pansche verklaring van groote politieke draagwijdte zal worden gepubliceerd. Tot nu toe was hieromtrent geen bevestiging te verkrijgen. Samenwerking tusschen Duitsch land, Japan en Italië? De Duitsch-Japansche overeenkomst in zake een anti-communistisch front wordt Slechts door de Giornale dltalia vermeld, welk blad uitdrukkelijk spreekt van een namenwerking tusschen Italië, Duitschland en Japan. Politieke kringen verzekeren nochtans, Öat het nieuws nog slechts uit buitenland- sche bron is ontvangen. Dezelfde kringen hechten geen enkel geloof aan de geruch< ten, dat Italië met Japan zou willen onder handelen over de erkenning van het Itali- aansche keizerrijk in ruil voor de erkenning van Mandsjoekwo. Bevestiging uit Italiaansche bron. De „Giornale d'Italia", welk blad na de besprekingen te Berlijn deed verwachten, dat het anti-communistisch Italiaansch- Duifsche front spoedig zou worden uitge breid tot Japan verzekert gisteren, dat tus schen Duitschland en Japan te dien aan zien een overeenstemming tot stand is ge komen. „Het anticommunistische front tusschen Italië en Duitschland te Berlijn in 't leven geroepen, dat reeds tijdens de besprekingen te Weenen is uitgebreid met de deelneming Van Oostenrijk en Hongarije, omvat thans, d.w.z. na een maand, een deel van het Verre Oosten, door de toetreding van Japan. De aaneensluiting tusschen Italië, Duitsch land en Japan voor den defensieven strijd tegen het communisme, welke aaneenslui ting ten doel heeft het behoud van de hoog ste waarden der beschaving en der physieke en mpreele gezondheid der volkeren, was noodzakelijk geworden door het bewust op gevatte plan van agressief karakter van het communisme". Londen vraagt inlichtingen. Berichten uit Londen melden, dat Eden eergisteren de Japansche ambassadeur in lichtingen heeft gevraagd over het tot stand gekomen Japansch-Russisch accoord. Men neemt in Londen aan, dat samenwer king is verkregen op een gezamenlijk anti- Russisch front. Ook gelooft men, dat een economische overeenkomst is getroffen, waarin 'n weder zij dsche ruil van goederen en diensten wordt geregeld, in hoofdzaak ten bate van militaire doeleinden. Het Fransch-Russisch verdrag is een groot gevaar voor den vrede. Defensie-debat in het Engelsche Hoogerhuis. In het Hoogerhuis werd gistermiddag het debat over de landsverdediging geopend. Na mens de Labour-oppositie heeft Lord Stra- bolgi een motie ingediend, waarin inlichtin gen werden gevraagd omtrent de mate waar in tot herbewapening was overgegaan, als mede een regeeringsverklaring over de poli tiek ten opzichte van den Volkenbond en de buitenlandsche zaken, teneinde de groote toe name der militaire uitgaven te rechtvaar digen. Spreker stelde voor, dat de regeering zich tot de Vereenigde Staten wendt teneinde met Washington samenwerking te zoeken tot het onderdrukken der economische kwalen, waar aan de wereld lijdt. Vervolgens vroeg hij of de Ver eenigde Staten niet eveneens zou den kunnen samenwerken tot be houd der beschaving en voegde hij er aan toe, dat een belangrijke étap pe zou zijn afgelegd indien de Ver eenigde Staten slechts er in zouden willen toestemmen deel te nemen aan economischen boycot van den aan valler. Het tegenwoordige bewapeningsprogram ma scheen spreker bevredigend toe, behal ve dan wat betreft het tempo van uitvoe ring en de moeilijkheid van de verkrijging van sommige materialen en een voldoend aantal technici. Vervolgens de gebeurtenissen in Spanje besprekend, verzette spr. zich in principe er tegen, dat enkele fascistische volken een eventueele bedreigng voor den vrede vor men, en toonde hij het gevaar aan, dat ge legen was in een overwinning der Spaan- sche fascisten, vooral uit Engelsch oogpunt. Lord Lothian, die vervolgens het woord nam, wenscht te weten, wat de regeering bedoelt met haar ver klaring, dat haar politiek gebaseerd blijft op den Volkenbond. De Volken- bondspolitiek beteekent, dat wij gehouden zijn, vroeg of laat oorlog te voeren tegen Japan, Duitschland en Italië. Tenslotte oefent Lord Lo thian critiek op het Fransch-Sovjet- Rnssische verdrag, dat naar zijn mee ning buiten de normale Volken bondsprocedure valt en buitenge woon gevaarlijk is, daar Dnitschland er een bedreiging in ziet, terwijl dit land volgens hem in het geheel niet de bedoeling heeft Engeland of Frankrijk aan te vallen. De minister van luchtvaart, Swinton, ant woordde namens de regeering. Deze bracht allereerst de bijdragen in herinnering, die Engeland met betrekking tot de collectieve veiligheid had geleverd in den vorm van voorstellen, die de volgende maand te Ge- nève onderzocht zullen worden en den leden van den bond in staat zullen stellen duide- hun houding te bepalen. De politiek der regeering is er op gericht de macht van den Volkenbond effectief te maken en de organisatie van alle elementen, die voor den vrede werken, te versterken. Het debat wordt vervolgens tot heden verdaagd. Dr. Goebbels ontkent de noodzaak van oorlog Duitschland streeft naar sa menwerking met België. De Duitsche minister van pers en propa ganda, Dr. Goebbels, heeft Robert Leurquin te Berlijn een interview toegestaan aangaan de de Belgisch—Duitsche betrekkingen. In dit interview, dat in de Vingtieme Siècle van heden verschijnt, verklaart Dr. Goebbels, dat de punten van wrijving tusschen Duitschland en België van na den oorlog op den achtergrond zijn geraakt, wegens de groote taak, welke Duitschland en België thans moeten verwezenlijken. Goebbels prijst zich gelukkig, dat een groot deel van de Belgische openbare meening het bolsjewistisch gevaar heeft ingezien en ver heugt zich over den ommekeer, welke zich zoo juist in de buitenlandsche politiek van België heeft voltrokken. Na de middelen te hebben besproken, wel ke de Belgisch—Duitsche betrekkingen zou den kunnen verbeteren, met name een systeem van cultureele uitwisseling, ont kende Goebbels, dat hij zou willen spreken over een teruggave van Eupen en Malmedy, Hij voegde hieraan evenwel toe, dat het uiterst nuttig zou zijn zich te onderhouden over de wijze, waarop de bewoners moeten worden geregeerd. Goebbels dementeerde dat Duitschland imperialistische blikken op den Belgischen Congo zou slaan en hij bevestig de, dat Duitschland geen enkel agressief oog merk jegens België nastreeft. Tenslotte zeide Goebbels nog, dat in Eu ropa geen enkel vraagstuk bestaat, welks oplossing een oorlog noodzakelijk zou ma ken. DE ONTPLOFFING TE SAINT CHAMAS. Thans 52 dooden. Naar thans wordt medegedeeld zijn tot nu toe 52 personen tengevolge van de ontplof fing in de buskruitfabriek om het leven ge komen. Arbeiders van de kruitfabriek, waar de ontploffing heeft plaats gehad, alsmede sol daten zoeken voorzichtig onder de puinhoo- pen of daar nog meer slachtoffers liggen. Het onderzoek naar de oorzaak van de ontploffing is zeer moeilijk, daar allen die in het gebouw werkten, om het leven zijn ge komen. Men gelooft echter, dat er geen sprake is van kwaadwilligheid. AMERIKAANSCHE ZEELIEDEN WEIGEREN ARBITRAGE. De stakende zeelieden aan de Westkust hebben op de uitnoodiging der burgers om 't geschil aan arbitrage te onderwerpenden antwoord gegeven, dat geen arbitrage mo gelijk is over de fundamenteele beginselen, waarom gestreden wordt. De toestand jn de havens is niet veran derd. De stakers hebben medegedeeld, dat zij het vertrek van de „Washington", die morgen zee zou moeten kiezen naar Enge land, niet zullen toelaten. Tegen het Communisme De JapanschDuitsche samen werking tegen Rusland. De toestand te Madrid wordt cri tiek. Rusland is de doodsvijand van Duitsch land. In alle mogelijke toonaarden hebben Hitier en de zijnen hun haat tegen het bolsjewisme doen hooren. En wie zich de begin-periode van het nationaal-socialisme in gedachten terugroept, weet dat er geen dag voorbijging, zonder een scheldpartij op de communisten. Zij waren de vloek van Duitschland geweest en met niet te strenge middelen kon tegen hen worden opgetreden. Duitschland heeft bondgenootschap ge zocht in zijn strijd tegen het communisme en heeft die in zeker opzicht gevonden bij Italië Andere mogendheden, die ook allesbehalve sympathie voor Rusland hadden, durfden dit maar niet zoo openlijk uit te spreken, om dat tenslotte het Russische geld hun even lief was als dat van welk ander land ook. En Rusland, met zijn bevolking van onge veer 150 millioen zielen is nu eenmaal een begeerenswaardig commercieel object. En men weet, als het om de dubbeltjes gaat, wel, dan stinkt het geld ook niet van den man dien men om zijn principes haat. Zoo is de wereld nu eenmaal. Een bericht van gisteren maakte echter melding dat Duitschland een nieuwen vriend gevonden heeft in zijn anti-pathie tegen Rus land. Japan! Japan kreeg behoefte aan een nieuwe politieke vriendschap en waar het in zijn haat tegen het communisme, of liever, tegen Rusland, aan den kant van Duitsch land kan staan, heeft het contact met Duitschland gezocht, dat op zijn beurt even eens gaarne politieke versterking aanvaardt. Het Hdbld. schrijft: Beide landen hadden reeds sedert gerui- men tijd parallel loopende opvattingen èn ten aanzien van het bolsjewistische gevaar, dat hen uit Rusland bedreigde, en wat betreft hun territoriale buitenlandsche politiek, ten aanzien van Rusland. Vernietiging van het bolsjewisme viel hier evident samen met ver overing van Russisch grondgebied. Er teekent zich dus een nieuwe figuur af in de internationale politiek in het Verre Oosten. Men kan deze figuur onder méér dan één belichting zien. Dat Duitschland en Japan elkaar vinden op een ideologisch front, bestrijding van het communisme, ligt in den geest van den tijd. Duitschland is se dert het jongste congres van Neurenberg bezig met pogingen tot het organiseeren van „kruistocht tegen het communisme, waarin het de heele wereld tracht te betrek ken. Het heeft daarin den voonvaardelijken steun van het Vaticaan, dat, door de erva ring, die het katholiek geloof in Rusland en Mexico heeft opgedaan, en die het thans in Spanje opdoet, in Duitschland zoo geen na tuurlijken, dan toch een tijdelijk zeer bruik- baren bondgenoot tegen het communisme ziet Duitschland vindt thans gunstige voor waarden voor zijn „kruistocht" bij Japan. De Japansche politiek, in het Verre Oosten, enkele jaren geleden na de gewelddadige inpalming van Mandsjoerije met zooveel uit dagende onvervaardheid wereldkundig ge maakt, moet ervaren, dat de moeilijkheden en bezwaren, die zij in het begin licht en vrij makkelijk te overwinnen achtte, groot en vele zijn. Rusland blijkt Japan in militair en financieel opzicht voorloopig de baas en China toont zich nog steeds niet bereid in te gaan op de Japansche influisteringen, om trent het nut en de voordeelen van gemeen- schappelijken strijd tegen het Russische bolsjewisme. De strijd om de Spaansche hoofdstad be gint nu critiek te worden. De opstandelingen hebben hevige aanvallen ondernomen en een regen van bommen, op verschillende plaatsen in de stad geworpen. Daarbij zijn een groot aantal menschen gedood en is een ontzaglijke materieele schade veroorzaakt. De regeeringstroepen blijven heftigen te genstand bieden en hun moedig optreden dwingt bewondering af. Hoelang zal men nog stand kunnen houden en hoeveel men- schenlevens zullen nog gevraagd worden? Het blijft nog een open vraag, want al eer der heeft men zich vergist in de voorspel lingen te dien opzichte en wij zullen ons er dus niet opnieuw aan wagen, al blijft zeker, dat de regeering op den duur het onderspit zal delven. Jam inplaats van boter De Duitschers zullen jam moeten eten om het vet-tekort te ver minderen. De Duitschers moeten meer jam eten. De overheid heeft een groote campagne ingezet om de bevolking te animeeren jam inplaats van boter op het brood te smeren. Op deze wijze zou vet worden bespaard. Vierhonderd fabrieken zullen groote hoe veelheden jam gaan leveren. Naar schatting zullen in de volgende twaalf maanden meer dan 100 millioen kg. jam worden geprodu ceerd, d.w.z. een toeneming van 75 millioen kg., vergelijken met de overeenkomstige pe riode van 19321933. In hoofdzaak zullen pruimen en appelen tot jam worden ver werkt. De Duitschers vinden dat niet zoo'n prettig vooruitzicht. Velen herinneren zich daarbij de oorlogsjaren toen jam bijna geheel de plaats van boter innam. Enkele bladen ma ken hierop voorzichtige toespelingen. SPANJE Tusschen Italië en Engeland. Zekere In het buitenland verschenen be richten geven Engelsche diplomatieke krin gen aanleiding opnieuw te kennen te ge ven, dat geen „pact" met Rome wordt on der oogen gezien. De onderhandelingen, welke Grandi mo gelijk te Londen zal aanknoopen, na zijn terugkeer uit Rome, zullen een gentelemen's agreement beoogen, dat waarschijnlijk den vorm zal krijgen van een in beide hoofd steden af te leggen verklaring. Deze verklaring zou in de eerste plaats ten doel hebben een Engelsch-Italiaansche „toenadering" te wettigen en zou een einde moeten maken aan de periode van spanning tusschen de beide landen. Het is waarschijn lijk, dat zekere cssentieele punten aangaan de wedrezijdsche belangen en de politiek van beide landen in de Middellandsche Zee zullen worden verduidelijkt.. Men herinnert er in dit verband aan, dat de grootst moge lijke rekening zal worden gehouden met de belangen der aan de Middellandsche Zee gelegen staten. Grandi naar Rome vertrokken. De Italiaansche ambassadeur Grandi is gistermiddag naar Rome vertrokken om deel te nemen aan de beraadslagingen van den grooten Fascistischen raad. Naar hier ver luidt zal hij Mussolini uitvoerig verslag uitbrengen over zijn laatste besprekingen met Eden cn de mogelijkheid van verdere toenadering tusschen Engeland en Italië. Men is hier van meening, dat de tijd voor diplomatieke voorbereiding tot een derge lijke toenadering gekomen is: BOMMEN EN GRANATEN OP DE STAD IN DEN MILITAI REN TOESTAND WEINIG VER ANDERING. Stad brandt op vele plaatsen Gistermorgen om vijf uur verschenen de bombardementsvliegtuigen der opstandelin gen reeds weer boven de stad. Zij keerden tusschen acht en negen uur terug. De door hen uitgeworpen bommen kwamen neer in verscheidene wijken in het centrum, vooral in San Miguel, waar bommen op de markt vielen en talrijke personen doodden en ver wondden. Nooit nog had Madrid e enzoo intensief bombardement meegemaakt. Ook was het de eerste maal, dat de opstandelingen brand bommen neerwierpen. Het is nog niet bekend, hoeveel slachtof fers zijn gevallen, maar hun aantal is ze ker groot. Den geheelen nacht en den ge- heelen morgen zijn de brandweermannen, bijgestaan door reddingsploegen, bezig ge weest met het bestrijden van de branden, die op verschillende punten der stad wa ren ontstaan. Men is er in geslaagd de branden in de omgeving van de Fransche ambassade te blusschen. Den geheelen nacht reden de ambulance wagens af en aan voor het weghalen van dooden en gewonden; E* speelden zieh hart- PLATTEGROND VAN MADRID. roerende tooneelen af. Schreidende moe ders klemden de lijken harer kinderen vast en weigerden ze door de Roode Kruisman nen te laten weghalen. In een enkel huis in de Sint Augustijn straat werden 30 personen gedood. De cor respondent van Havas heeft gistermorgen een tocht gemaakt door de stad, waar hij kon aanschouwen hoe hevig de bombarde menten zijn geweest De materieele schade is ontzaggelijk groot. Het ziekenhuis van San Carlos is afgebrand. Een dikke rook, die een scherpe kruitlucht verspreidt, stijgt hoog op in de straten en verduistert het uitzicht. In den militairen toestand wei nig verandering. Val den militairen toestand betreft is er de laatste uren niet veel veranderd. De eerste regeeringslinies zijn betrokken door militietroepen de tweede en derde linies be zet houdt. Sedert gistermorgen zeer vroeg bombar deert de regeeringsartillerie de verschan singen der opstandelingen. Nieuwe stukken zijn in stelling gebracht en de stad dreunt van het kanongedonder. Aan den anderen kant blijven de grana ten der opstandelingen in de Noordwestelij ke wijken der stad neerkomen. Gezegd kan worden dat in de laatste drie dagen door bommen en granaten 200 personen gedood en vijfhonderd min of meer ernstig gewond zijn. Het gebouw van het Roemeensche gezant schap is getroffen door een bom, die groote schade aanrichtte. Het legatiepersoneel had het gebouw echter 48 uur tevoren ontruimd. Het vlak naast de legatie staande gebouw is eveneens getroffen en vernield, waarbij negen personen gedood werden. United Press meldt nog dat de bomexplo' sies op een gegeven moment zoo talrijk en zoo hevig waren, dat hooren en zien verging In het sinister concert van ontploffende bommen mengde zich het donderend la waai van de artillerie het ratelend geluid van de mitrailleurs en het geknetter van het flankgeschut. Het meerendeel van de bommen kwam terecht in de omgeving van de modelgevan genis, waar de volksfronters eenige batterij en in stelling hadden gebi*acht. Om vier uur gistermiddag werd de lucht aanval door de nationalistische vliegers her haald Dit maal was de wolkenkrabber waar in het telegraafkantoor is ondergebracht, het voornaamste mikpunt. Laatste berichten Liissabon (Woensdagmorgen). De correspondent van de Seculo in Spanje deelt mede, dat de Montana-kazerne en de modelgevangenis te Madrid door de op standelingen in brand zijn geschoten. Vol gens mededeelingen van de opstandelingen zouden de regeeringstroepen alvorens terug te trekken, duizenden gevangenen vermoord hebben. De Radioclub te Lissabon deelt mede dat republikeinsehe gardesoldaten, terwijl de I gisteravond 11.45 .uur twee radioclubs van dooden en 500 gewonden. Madrid, Union Radio en Radio Madrid plot seling hun uitzending staakten. Het schijnt dat beide stations door het bom bardement van de opstandelingen zijn ver nield. Waarschuwing van Burgos. De voorloopige regeering der opstandelin gen te Burgos heeft de buitenlandsche re geeringen gewaarschuwd hun schepen uit de haven van Barcelona te verwij deren, ten einde deze schepen geen gevaar te doen loo- pen bij de maatregelen, welke genomen zul len worden tegen het ontschepen van gas en oorlogsmateriaal in deze haven. Nieuwe aanval in het noordwes ten van Madrid. Avila (Woensdagmorgen), Gisterochtend vielen de opstandelingen wederom aan in de universiteitswijk. Zij drongen door in de richting van Cuatre Caminos. Het resultaat van dezen aanval is nog niet bekend, doch het hoofdkwartier van de opstandelingen was tevreden over den gang van zaken. Radio-Cadix deelde gisteravond mede, dat sedert het begin van den aanval op Ma drid 9000 man van de regeeringstroepen gewond werden. Zij konden niet meer aan den strijd deelnemen. Mededeelingen van de zijde der regeering. Madrid (Woensdagmorgen): Gistermid dag nam het bombardement van Madrid door de opstandelingen in hevigheid toe. Vooral werd de telefooncentrale onder vuur geno men. Dit gebouw steekt met zijn 17 verdie pingen hoog boven Madrid uit. Verscheidene granaten ontploften bij het gebouw en be schadigden het ernstig. Dit nieuwe bombardement eischte ver scheidene dooden en gewonden. Te tien uur in den avond streed de brandweer nog tegen de branden, welke overal in de stad woed den. Het verkeer op straat wordt men dag gevaarlijker, de opstandelingen sparen geen enkele wijk. Er zijn thans veel meer dan 200

Schager Courant | 1936 | | pagina 1