Plaatselijk Nieuws SINT NICOLAAS POORTE R's HET ADRES HEEREN-ULSTER I I is hedenavond gereed GRATIS Collecten. FORTUIN's BOELHUIS 2 GELDE MEIEN, Onze Een Moderne BEKENDMAKING. Nederlandsche Blindenbond Middenstandsvraagstukken van het oogenblik CJ re re a Tapijt- en Meubelhandel, tel. 87, Schagen Kleedingmagazijnen pachten van het recht op de Sluis- en Doorvaartgelden COMMISSARIS Tuinman's 2de mand Dinsdag 24 November 1936 BURGEMEESTER en WETHOU DERS van SCHAGEN noodigen de besturen der alhier gevestigde ver- eenigingen en stichtingen, die in het jaar 1937 een inzameling van gelden willen houden, uit, hiertoe vóór 1 December a.s. schriftelijk het verzoek tot hun College te richten, waarna de bepaling der data voor bedoelde in zamelingen zal plaats hebben, Schagen, 14 November 1936. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. CORNELISSEN. De Secretaris, ROGGEVEEN. Goedgeslaagde kunst- en film avond in het Theater RoyaL Voor den propaganda-avond van den Ne- derlandschen Blindenbond, die gisteravond in Theater Royal werd gegeven, bestond goede belangstelling. Het was even na achten, toen namens het comité van voorbereiding, de heer Dr. H. U. Nanninga, den avond opende, waarbij spr. er zijn vreugde over uitsprak, dat zoovelen waren gekomen om kennis te nemen van het streven van den Ned. Blindenbond. Spr. dankte voor de medewerking, die aller we gen was ondervonden om dezen avond te doen slagen en hoopte, dat hetgeen van avond zou worden geboden van nut mocht zijn voor de toehoorders en toeschouwers niet alleen, maar eveneens voor den Blin denbond. (Applaus). Het Schager Symphonie-Orkest o. 1. v. den heer Jb. 1. Hovenier, vertolkte na deze woor den op verdienstelijke wijze een drietal mu zieknummers, nl. Mondnacht auf der Alster van Oscar Fctras, Andalusische Serenade van Richard Eilenberg en Heil Europa van Franz von Blom. Declamatie volgde door den Bondspropa- gandist, den heer Joh. v. d. Berg, zelf een blinde, die ons o.a. eenige verzen van blin de dichters bracht. De heer v. d. Berg bleek een uitstekend declamator te zijn, van zijn voordracht ging een groote zeggingskracht uit en het was dan ook geen wonder, dat elkeen gespannen toeluisterde onder het zeg gen van deze verzen. Een hartelijk applaus was den heer v. d. Berg s deel. Van te voren had de propagandist reeds zijn erkentelijkheid uitgedrukt voor de or ganisatoren van dezen avond. Nadat de heer v. d. Berg had verteld van de groote beteekenis van den hond voor den blinde, wat ook per film duidelijk werd ge demonstreerd, begon men met het eerste ge deelte van de film „Wat we willen", dat be handelt het blinde kind, waarin we kennis maken met de vele mogelijkheden, ook voor de blinden, waarin we de blinden gebruik zien maken van het Braille-schrift. Door dit schrift is de blinde geestelijk volkomen vol waardig. De heer v. d. Berg sprak vervolgens een kort woord en zette het doel van den Blin denbond uiteen. Spr. wees er op, hoe er in de houding die men tegenover de blinden innam, toch wel een en ander is veranderd. Vroeger werden de blinden beschouwd als geestelijk onvolwaardigen en werden zij naar de liefdadigheid verwezen. Maar dat is nu al heel anders. Wij willen in de maatschap pij staan, zoo riep spr. uit, in het volle leven. Spr. vestigde de aandacht er op, dat er voor do blinden van Staatswege niets wordt gedaan; de blindenzorg moet in de sociale wetgeving worden opgenomen, dat is het streven van den Bond. Spr. besloot met de opwekking donateur te worden van den Ned. Blindenbond. De heer v. d. Berg toonde zich een boeiend redenaar en het applaus, dat hij oogstte, was in alle opzichten verdiend. Na de pauze werd allereerst door het dames-Zangkoor met orkest-begeleiding ge zongen en wel Avondcantate van Cath. v. Rennes en Droomenvrouw kom, van Jac. Bonset. In het laatste deel van de propaganda-film zagen wij het handwerk uitgeoefend in de instellingen, waar de blinden werkzaam zijn. En het was opmerkelijk te constateeren, welke goede vaklui de blinden kunnen zijn, Schoenmaken, mandenmaken, pianostem men, etc., deze vakken worden even goed .verstaan door de blinden. Wel een bewijs, dat de blinden moeilijk onvolwaardig kunnen worden genoemd, blijkt uit het feit, dat b.v. bij Philips blinde monteurs werkzaam zijn! De film „Wat wij willen", illustreerde dui delijk. wat er in ons land op het gebied van het blindenwezen wordt gepresteerd. Dat men den Ned. Blindenbond daarvoor dank baar kan zijn, dat is duidelijk: deze Bond verdient den steun van een ieder. Helpt aan dit mooie werk, laat de blinden in het volle leven staan! Het was reeds half twaalf geworden, toen Dr. Nanninga de bijeenkomst onder de ge bruikelijke plichtplegingen sloot. AANBESTEDING WINKELPAND. Voor de Velo-Waschmachine- maatschappij N.V. Door den architect, den heer Chr. Dek ker alhier, werd aanbesteed het bouwen van een winkelhuis voor rekening van de Velo-Waschmachine-Maatschappij N.V. tus- schen de winkels van de firma de Gruyter en Gebr. Kweldam aan de Hoogzijde. De volgende biljetten werden ingeleverd A. K. Pik, Barsingerhorn f 9834; J. N. Schuit, Alkmaar f 8950; D. Koning, Scha gen f 8797; K. Kreijger, Oudesluis f 8697; W. Uitterdijk, Wieringerwaard f 8672; Jb. King- ma, Middenineer f 8695; M. Schipper, Scha- gerbrug f 8690; G. v. d. Wal, Den Helder, f 8600; F. Faus, Nieuwe Niedorp f 8544; Fir ma Kingma, Slootdorp f 8544;G. H. Geus, Den Heidér f 8400; J. Mosch, Breezand f 8395; P. de Geus en Zoon, Sint Maarten f 8390; N. Hoogzaad, Spanbroek f 8363; C. Blaau- boer en B. v. d. Hoven, Schagen f 8250; K. Venema, Den Hlder f 8160; Reijers en Vla ming, Den Helder f 7900. Over dit onderwerp sprak de heer Mr. Drs. W. O. Lieuwen, adjunct-directeur van het Bondsbureau van den Kon. Ned. Midden standsbond, gisteravond in Hotel „Vrede- lust" van den heer I. Igesz, voor het district Noordholland-Noord van genoemden Mid denstandsbond. Na het openingswoord van den Voorzitter van het district, den heer W. D. Niestadt, behandelde de heer Lieuwen allereerst het monetaire vraagstuk, een zeer ingewikkeld probleem, dat hij echter zoo eenvoudig mo gelijk en op populaire wijze zou behandelen. Spr. wees er dan op hoe door het uitvoer verbod van goud, de betalingen aan het buitenland dus uitsluitend door middel van wisels moeten woeden betaald en de koers nu wisselt naar vraag en aanbod van de wissels De waarde van den gulden hangt op deze wijze af van vraag en aanbod naar buitenlandsche betalingsmiddelen. Wij heb ben momenteel geen devaluatie, maar mo gen alleen spreken van waardevermindering van den gulden, van depreciatie. Meer uitvoerig behandelt spr. de tweede vraag, n.1.: wat zijn de gevolgen voor den middenstand en hoe ver mag de midden stander met prijsverhooging gaan? Er zijn in dit opzicht 3 stadia geweest, immers in de eerste week stelde de regeering als eisch: handhaving van de oude prijzen; het tweede stadium vormde de toepassing van de ver- vangingswaarde, die de verkooper bij de calculatie van oude voorwaarden mocht toepassen, terwijl bij het hedendaagsche sta dium een procentueele inslagverhooging geoorloofd is. Spr. doet uitkomen, dat waar er geen sprake is van nieuwe koopkracht, het voor den middenstand zeer gewenscht is dat voorzichtigheid wordt betracht met prijs- verhoogingen. Spr. zet dat alles zeer dui delijk uiteen en wijst daarbij met nadruk op de kwestbare positie van den midden stand. Van de gelegenheid tot, het stellen van vragen wordt door verschillende aanwezi gen gebruik gemaakt. In het tweede gedeelte van zijn inleiding behandelt de heer Mr. Dr. Lieuwen Het wetsontwerp op de vesti- gingseischen, en vertelt wat de vakorganisaties moeten doen om vestigingseischen ingevoerd te krijgen. Men zal zich daartoe tot den Mi nister moeten wenden en omdat de Minis ter t.a.v. de door de vakorganisatie gevraag de eischen om advies zal wenden tot den Middenstandsraad, het adviescollege van den Minister is het van groot belang, bij den Middenstandsbond aangesloten te zijn. Actief heeft de K.N.M.B. zich met deze materie bezig gehouden en heeft in samen werking met de beide andere middenstands bonden, een schema ontworpen t.a.v. de eischen tot verkrijging van een diploma handelskennis. Hier konden de eischen im mers gelijkluidend zijn. Wat de vakbe kwaamheid betreft, deze is voor ieder vak verschillend en de top-organisatie dient zich in dit opzicht te beperken tot het geven van voorlichting. T.a.v. de credietwaardigheid wordt gewe zen op de normen die in de publicatie van de Ned. Middenstandsbank genoemd worden normen waarover de K.N.M.B. conferen ties heeft gehad en waarbij de vakorgani saties uitgenoodigd waren. Spr. acht het wetsontwerp op de vesti gingseischen voor den middenstand van zeer groote beteekenis en merkt op dat de huidige toestand, een toestand waarbij de middenstander een zoo moeilijken strijd heeft te voeren, ontstaan is door: lo. den nadeelieen invloed van den slechten econo- mischen toestand; 2o. de steeds stereker wor dende concurrentie van de groot- en fili aalbedrijven; 3o. de interne verzwakking van den middenstand door de onbekwaam heid en niet-credietwaardigheid van een groep, die den middenstand beconcur reert, een groep die ondergèat, maar weer door een andere wordt opgevolgd. Spr. acht deze groep een niet te onderschatten bacil Het wetsontwerp op de vestigingseischen heeft tot strekking: verheffing van het vak; een kerngezonde, krachtige midden stand zal beter het hoofd kunnen bieden aan de concurentie van het grootbedrijf en de vestigingseischen zullen ook voor het algemeen belang van groote beteekenis zijn. immers, het publiek krijgt waarborg, dat de middenstander op zijn plaats en be kwaam is. Spr. hoopt dan ook dat het wetsontwerp zoo spoedig mogelijk tot wet wordt verhe ven, dat er een actief verecnigingsleven met hechten band en goede samenwerking zal ontstaan en dat in nauw verband met de top-organisaties zal worden gewerkt. Applaus. Ook nu weer wordt gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen en daarbij wordt dan o.m. gewezen op de noodzakelijkheid het behoefte-vraagstuk in de wet op te ne men. Zeer uitvoerig staat de heer Lieuwen bij deze quaestie stil en doet uitkomen hoe ge vaarlijk het in de toekomst voor den midden stand zou zijn, als het behoefte-element in de wet werd opgenomen. Immers de behoefte kan niet in een aantal worden aangeduid niet het aantal kan de maatstaf van de be hoefte zijn, doch de vraag naar producten en die vraag is nooit vooruit te bepalen. Er zijn geen normen voor het behoefte-element. Wel heeft de K.N.M.B. een open oog om naast de. vestigingseischen een beperking van het aantal winkels te kunnen krijgen, doch dat zou dan moeten geschieden door toepassing van de woningwet, via de bouw verordening. Nadat nog meerdere vragen uitvoerig wa ren beantwoord, sluit de voorzitter met woorden van harfelijken dank tot den heer Lieuwen de bijeenkomst, doch wees daarbij EïflLFlEE CS CS CJ O VS CJ O B CS CS CJ CS c Het is de moeite waard om eens een kijkje te nemen in onze uitgebreide magazijnen. Wij hebben zeer vele aange name en nnttige artikelen. Door onzen vroegtijdigen inkoop en onze bekende groote voorraden zijn wij in staat U scherp concurreerend te bedienen. U kunt gerust naar binnen loopen om alles te bekijken. Alles is aangeprijsd, zoodat, indien U wat van Uw gading ziet; U meteen weet wat oi het kost. Door de uitgebreide sorteering kunnen wij alles niet éta- leeren, zoodat een kijkje in de zaak zeli niet overbodig is. Wij doen mee aan de St. Nicolaas-attractie en deelen hier tevens mede, dat wij alles voor levering 5 December ge kocht (ook wat reeds gekocht is) voor iedere bestede 50 cent, 1 Zwarte Piet geven. Komt en zietl Alles wordt, Indien gewenscht, op 5 Decem ber thuisbezorgd. reeds van f6.— af in Alkmaar - Langestraat hoek Houttil Purmerend Dubbele Buurt Burgemeester en Wethouders van OUDE NIEDORP roepen gegadigden op voor het van de schutsluis aan het Oude Niedorper Verlaat, voor het tijd vak 1 Januari31 December 1937. Sluiswoping beschikbaar ad f 2.75 per week. Voorwaarden en inlichtingen ter gemeente-secretarie van Oude Niedorp, dagelijks van 10 tot. 12 uur, waar inschrijvings biljetten verkrijgbaar zijn. De biljetten moeten vóór 1 Decem ber a.s. zijn ingeleverd. plaats in Vennootschap aangeboden. Benoo- digd f5000. Geringe bezigheden. Vergoeding enz. f 1000 per jaar. Inl. gevr. en te beko men br. no 66 Bur. van dit blad. Fijne Fruitzaak geelt iedere 10de kooper van een FRUITMAND een Notaris F. J. M. PINXTER te Schoorldam, zal op v.m. 9 u., ten verzoeke en ten huize van den heer C. BROER- SEN Cz. te KALVERDIJK gem. Harenkarspel, om contant geld, publiek verkoopen: ongev. 3000 K.G. best landhooi, 16 a 17000 K.G. penen, 1000 K.G. tarwe- en erwtenstroo, stuitje koemest, 2 kruiwagens, schuit je, bascule met gew., zoutkist, slijpsteen, partij zakken en dckkleeden, aardappelbakken, melkbussen, maatemmer v. 25 L., groote koperen petr. lamp, huisraad en inboedel en het geen verder ten verkoop zal worden aangeboden. Te koop: DRAINEERBUIZEN, van 5 tot 12 c.M., met eind en hulpstukken en Rioolbal- zen en Tegels, 30 X 30. Lage prijzen, Steeds voorradig bij: M. SCHOEN, Schagen, en Jb. BRUIN, Grootesloot. Burgerbrng. op de mogelijkheid dat deze populaire uit eenzetting zou uitgroeien tot een zekeren ontwikkelingscursus, waarbij per winter soortgelijke avonden werden gehouden. Spr. wekte op de belangen van de middenstands organisatie uit te dragen, opdat, indien de noodzakelijkheid daartoe blijkt, een hechte band zou zijn verkregen tusschen Bond, District en Afdeeling. EENJARIG BESTAAN VAN DE AFD. SCHAGEN VAN DEN NEDERL. TREKKERSBOND. Zaterdaig J.l. vierde de afd. Schagen van den N.T.B. haar 1-jarig bestaan ten lokale van den heer C. Boontjes, alhier. Ondanks het minder gunstige weer kwa men behalve de trekkers uit Schagen zelf, ook een flink aantal der leden uit de om liggende plaatsen aangepeddeld om geza menlijk een feestavond te houden. Het zaaltje was voor deze gelegenheid met wat groen en clubvlaggetjes versierd en zag er echt gezellig uit. De voorzitster, Gree Blaauboer, heette allen hartelijk welkom en sprak haar vol doening uit over de goede opkomst. Enkele belangrijke feiten uit het verleden en In verband met het ontstaan der jonge afdee ling werden door haar naar voren gebracht, waarbij zij opmerkte, dat in de toekomst nog meer propaganda voor den bond en de jeugdherbergbeweging moet worden ge maakt. Hierna werd voorgelezen een ingekomen felicitatie-brief van Doris Roselaar, bonds voorzitter, met opwekking om met enthou siasme op den ingeslagen weg voort te gaan. Vervolgens werd begonnen aan het „bon te programma", dat geheel door de leden zelf zou worden verzorgd. In het eerste nummer stelde een vijftal treksters zich verdekt op achter een aan het einde der zaal gespannen laken, om er na enkele minuten met haar lachende gezichten bo venuit te komen en een voordracht te houden, waarin de N.T.B. op den wijs van „taraboemdiee "bezongen werd. Bij hét re frein verdwenen telkens de hoofden en verschenen hiervoor in de plaats de „bee- nen". Mede tengevolge van het feit, dat de jonge actrices over het algemeen niet geheel vrij waren van plankenkoorts, oogstten zij met haar optreden een welverdiend trek- kersapplaus. Achtereenvolgens werden nu naar 'voren gebracht: „Harddraverij-krabbels", „Een pleizierige nacht", declamatie van een paar gedichten van Adama van Scheltema, voor. lezing van een fragment uit de „Christus legenden' van Selma Lagerlöf, toespraak over „Vrede", alles door verschillende trek kers en treksters. Tusschen de bedrijven door werd de feest. pudding (welke reeds 's middags door en kele treksters met Huishoudschoolopleiding was klaargemaakt) opgediend, besproken en opgegeten. Heel mooi klonk hierna nog een lied, gezongen door een trekster. Al met al was de avond prachtig ge slaagd en het was reeds iets over „sluiters- tijd", toen wij zeer tevreden onze fietsen weer bestegen om op weg naar huis te gaan. BURGELIJKE STAND VAN SCHAGEN. Geboren: Jacobus Jozef, zoon van Michaël Wilhelmus Gielens en van Geertruida Maria Schouten. POLITIE. Verloren: Kosteloos belastingmerk, Lips sleutel, vulpenhouder, autoped.

Schager Courant | 1936 | | pagina 3