WOENSDAGSCHE MIJMERIJ Binnenland Max Schmeling op Schiphol Verboden fietsvlaggetjes Prof. Mengelberg had pech Oplichter gearresteerd Verdacht van prijs opdrijving Steekpartij tijdens kermis Twee auto's te water gereden Die mooie communiqué's. 't Is een gek geval, met die officieele communiqué's. De moeilijkheid is te weten of je ze altyd wantrouwen moet. In het dagelijksche leven van ons, par ticuliere aardwormen, komen ook confe renties voor, net als bij de leiders van de groote internationale politiek. Wij plegen omtrent den afloop van onze conferenties geen communiqué's uit te geven. Niemand die het van ons verwacht. Niemand trou wens, die in onze beuzelarijen genoeg be lang zou stellen. Maar als wij communi qués zouden uitgeven, als wij (dwaze ver onderstelling) het nu eens moesten doen, hoe zouden die communiqués dan luiden? Wel, bijvoorbeeld zoo: „Heden heeft het lang verbeide onder houd plaats gehad tusschen den heer D. Ficit en zijn huiseigenaar K. Eihard, met het doel te geraken tot een verlaging van de huishuur. De heer Eihard zette uit een, dat in verband met de depreciatie van den gulden aan huurverlaging niet te den ken viel. De heer D. Ficit voerde aan, dat hij niet in staat was, zijn levensstandaard op te houden en naar een goedkooper huis moest omzien. De heer K. Eihard verklaar de zich overtuigd, dat hij het huis onmid- delijk aan een ander zou kunnen verhu ren. Men kwam overeen, wederzijds bin nen een week een definitieve beslissing te nemen." Of ZOO! „De heer Verbolgen, employé in het modehuis Barsch Bruut, heeft een open hartig onderhoud gehad met den firmant Bruut en hem uiteengezet, dat hij meent, onnoodig ruw te worden bejegend. Zijn kleine fouten worden breed uitgemeten, en die van de andere employés goedmoedig dooor de vingers gezien. De heer Bruut heeft, om voorbeelden gevraagd, die de heer Verbolgen hierna opsomde, eraan toevoegende, dat de heer Bruut een voor oordeel tegen hem had en tegenover hem niet de minste zelfbeheersching toonde. De heer Bruut gaf dit toe en ontsloeg den heer Verbolgen met ingang van den lsten December". Dergelijke conferenties nu schijnen in de hooge politiek volkomen uitgesloten. De heer Beek bezoekt den heer Eden. En dan komt er een communiqué: „De heer Beek verklaarde zich zeer ingenomen met het resultaat der besprekingen". Koning Carol bezoekt President Benesj: „Z.M. was zeer tevreden met het resul taat". De drie staten der Romeinsche Proto collen hebben te Weenen een conferentie gehad. „Zy stemmen Oostenrijk tot vol doening. Italië is zeer ingenomen met het resultaat. Hongarije is tevreden met het geen bereikt is". Minister Ciano heeft een bezoek ge bracht aan Schuschnigg. „Hij is hoogelijk voldaan teruggekeerd". Wie een goed geheugen heeft, herinnert zich, dat zulke conferenties in het verle den ook al eens hebben plaats gehad. De Engelsche gezant te Rome bezocht een jaar geleden Mussolini. Na afloop wa ren beiden „tevreden over de resultaten"... De Italiaansche gezant te Parijs bezocht menigmaal Laval. Beiden verklaarden zich uitermate voldaan... Greiser, staatspresident van Dantzig, be zocht menigmaal den Poolschen minister Beek. Beiden wreven zich daarna telkens in de 'handen. Ze waren het „in ieder op zicht eens"... Eden bezocht Hitier. „De openhartige bespreking heeft veel bijgedragen tot ver heldering van het wederzij dsche stand punt"... Herriot, Barthou, Laval, bezochten ach tereenvolgens Litwinof. „Op alle punten werd volkomen overeenstemming gecon stateerd"... Hooge Japanners bezochten hooge Rus sen. Men was het erover eens, dat „voor alle geschilpunten vreedzame oplossingen waren te vinden" en dat het resultaat „alleszins bevredigend" was. En toch schynt het hier en daar nog niet heelemaal te vlotten! Zouden werkelijk die officieele communi qué's... Nee, men mag er niet aan denken. Wat officieel is, draagt het stempel der overheidsgarantie. En al die oneenigheid, al die verdeeldheid, die wij meenen te zien, berust op gezichtsbedrog, inbeelding en on bevoegdheid. Een troost dat wij zoo dom zijn Uit het Junker-vliegtuig, dat even voor twaalf uur gistermiddag uit Berlijn aan kwam, stapte de zware figuur van den ex- wereldkampioen zwaargewicht boksen. Max Schmeling. Deze Duitschc Hercules was op een „stu diereis" naar Londen. De pers klampte hem aan, toen hij in het restaurant van de luchthaven even een har tig hapje nam. Spoedig onderwierp de reus zich aan de nieuwsgierige vragen. .Waar hij heen gaat? Morgenavond wordt te Londen de match Foord-Ncusel gebokst. Schmeling gaat er kij ken minder uit collegiale belangselling, dan wel om van de match te leeren. Elke match kan immers den vakman nieuwe mogelijkheden openbaren. Amsterdam kent Schmeling niet. Hij is er slechts op een doorreis geweest. Ook Lon den zal hij dezen keer niet zien. Overmor gen immers, als hij de match heeft gezien keert hij onverwijld, wederom over Amster dam, naar Berlijn terug, om daar zijn dagc- lijkschen arheid voort te zetten. Die dagelijksche arbeid bestaat uit een ingespannen training, want Max Schmeling heeft grootsche plannen. Hij is stellig over tuigd, dat hij in Juni 1937 zich met den we reldkampioen Braddoclc zal kunnen meten. Hij is vol goeden moed, dan te kunnen winnen. Zijn kansen acht hij niet slecht, wanneer hij de zaak ernstig opvat en zijn training intensief voortzet. Toen hem werd gevraagd, of hij geloof de aan een ontmoeting tusschen Braddock en Louis, zeide Schmeling kort: „Neen". Of hij Louis na diens nederlaag nog ge zien had? Ja, in diens match tegen Sharkey. Louis bokste toen goed en was zijn tegenstander verre de baas. Sharkey wordt te oud, vindt Schmeling. Deze korte glossen waren voldoends. De bokser nam vriendelijk afscheid, om zijn volle aandacht verder aan de Hollandsche broodjes met ham te wijden. WEER EEN OPDRACHT VAN DE KONINKLIJKE SHELL. De Koninklijke Shell heeft aan de Rot terdamsche Droogdok Maatschappij den houw opgedragen van een dubbelschro-r tankstoomschij) van 3300 ton draagven gen, met een machinevermogen van P.K Het schip is bestemd óm dienst Ie doen in Nederlandsch West-Indië. ZWARE STRAT VOOR EEN VOETBAL SPELER. Tot 1 Augustus 1939 geschorst wegiens mishandeling van een tegenstander. D m Bosch, 17 Nov. Naar wij vernemen is de B.V.V.-speler A. de Rooij, door de strafcommissie van den K.N.V.B. met in gang van 6 November geschorst tot 1 Aug. 1939 wegens mishandeling van een tegen stander en handtastelijk optreden tegen den scheidsrechter in den op 18 October j.1. gespeelden wedstrijd N.A.C.—B.V.V. „Als Hollander neean je de Neder- landsche vlag". Een Haagsche loopjongen, zekere A. P. M., heeft een fiets, die hij van een haken kruisvlaggetje heeft voorzien. Op 15 Augus tus jl. werd hij verbaliseerd, omdat dit vlag getje uitdrukking zou geven aan het natio- naal-socialistische streven, althans aan een fascistisch streven. Verdachte gaf voor den Haagschen kan tonrechter, mr. Ferguson, gisterochtend toe, dat het vlaggetje op zijn fiets bevestigd was, toen tegen hem proces verbaal werd opgemaakt, maar het was opgerold. „Waar om", vroeg de kantonrechter. „Ik was zelf binnenshuis en had mijn fiets buiten laten staan. Dan rol ik het vlaggetje altijd op, anders wordt het weg genomen. Alleen als ik fiets, ontrol ik het Mag ik niet rijden met vlag van een er kende natie?" De kantonrechter merkte op, dat als bij voorbeeld de Duitsche gezant een haken kruis vlag op zijn auto heeft, dit niet straf baar is. In dit geval moet de vlag echter beschouwd worden als een uiting van een staat kundig streven. En eenigszins barsch voegde hij er aan toe: „Als Hollander neem je de Nederlandsche vlag". De ambtenaar van het O.M., Mr. van der Kun, vond de te laste gelegde overtreding vooral in dezen tijd, van emstigen aard, en requireerde tot f 15 subsidiair 10 dagen en vernietiging van het inbeslaggenomen vlag getje. De kantonrechter knikte bevestigend. Een politieke tegenvoeter van verdachte, J. P. A. v. d. B., die een vlaggetje op zijn fiets had, dat uitdrukking zou geven aan het sociaal-democratische streven, althans aan Marxistisch staatkundig streven, had verstek laten gaan. De kantonrechter veroordeelde hem even eens tot f 10, subs. 5 dagen. CARAGE TE GOES AFGEBRAND. Gistermorgen te ongeveer half vijf werd door een surveilleerend agent van politie brand ontdekt in de garage „De Oude Kerk", de vroegere Gereformeerde kerk. gelegen aan de Wijngaardstraat te Goes. De brandweer was spoedig ter plaatse en wist, zij het dan ook met groote moeite, de belendende perc. te behouden .De garage is geheel uitgebrand. Het gebouw was ver zekerd. In de garage stonden veertien of vijftien auto's. Het is niet bekend of de eigenaars alle hun wagens verzekerd had den. De oorzaak van den brand is onbekend. Een koffertje met partituren weg geraakt. Naar 't Boedapester avondblad „Magvarors zag" weet mede te declen, heeft Prof. Dr. Willem Mengelberg, die verleden week Woensdag te Boedapest arriveerde voor het daar door hem te geven concert, enorme pech gehad. Bij aankomst bleek namelijk, dat een koffertje, waarin de partitu ren, welke hij voor het programma te Boedapest noodig had, spoorloos uit den bagagewagen verdwenen was. Het'gcvolg was, dat het programma voor het concert van Maandag geheel moest wor den gewijzigd, aangezien het Mengelberg door het ontbreken van het noodige mate riaal niet mogelijk was het oorspronkelijk astgestelde programma nog eens met het orkest door te nemen. De verandering van het programma kwam hierop neer, dat in plaats van de ze vende symphonie van Mahler de eerste sym- phonie van Brahms werd uitgevoerd. Het concerto grosse van Vivaldi „Les Préludes van Liszt" kon blijven gehand haafd.. Tenslotte werd de bekende pianiste Annie Fischer, die ook onder Mengelberg's lei ding in Amsterdam speelde, op het laatste moment uitgenoodigd om het D-moll-Con- cert. van Mozart ten beste te geven. Twee mijnwerkers doodgevallen In de schachtopening naar. he neden gestort. Maandagavond om 10 uur is op de Oranje Nassaumijn 3, te Heerlerheide een ernstig ongeluk gebeurd, Door tot nu toe onbekende oorzaak zijn twee ongehuwde arbeiders, de 25-jarige S. J. Meens en de 29-jarige A. Tecovich, bij het neerdalen in een schacht gevallen. Beide waren op slag dood. Nadere bijzonderheden. Omtrent dit noodlottige ongeluk verne men wij nader: Bij het uitstappen uit de kooi van de 250 M. verdieping van de nachtploeg, welke om tien uur aanving, en het gelijktijdig uit stapje van de dagploeg, is het sein voor het optrekken der kooi door den betrokken sein gever waarschijnlijk gegeven op het oogen- biik, dat de laatste arbeider, de Italiaan Tecovich, die de kooi wilde verlaten, slechts gedeeltelijk was uitgestapt. Door het op trekken der kooi werd deze arbeider naar boven getrokken. Hij .is hierbij in de schachtopening gevallen. Verondersteld wordt, dat hij bij zijn val den arbeider Mecns, die belast was met het bedienen van de kooi, heeft gegrepen en meegesleurd. Ook deze arbeider is tegelijk met den Italiaan naar beneden gestort. BOERDERIJ TE LONNEKER AFGEBRAND. Gisternacht omstreeks twee uur is brand ontstaan in een der schuren van de boeren- behuizing van H. Uilenkade in de buurt schap Lonneker, onder de gemeente Ensche de. De brand nam weldra zulk een omvang aan, dat aan blussclien niet te denken viel. De boerderij brandde geheel uit. Vijf kalve ren zijn in de vlammen omgekomen, terwijl vijftig voer hooi verloren gingen. Ook van de gereedschappen en inboedel kon niets worden gered. De schade wordt door verze kering gedekt. Met een verduisterde overjas en een spoorkaartje van het arm bestuur naar zijn woonplaats Hoorn vertrokken. Doch in Utrecht had de politie hem reeds te pakken. Heerlen, 17 Nov. Een zekere V. uit Hoorn, die te Heerlen verblijf had gekozen in een pension, vervoegde zich bij de firma Hollenkamp, teneinde een overjas en een costuum te koopen. Met het oog op den korten tijd verzocht hij om een zichtzen- ding naar zijn pension. Vervolgens wendde hij zich tot het bur gerlijk armbestuur en verzocht reiskosten Heerlen—Hoorn te mogen ontvangen, aan gezien hij voorgaf onbemiddeld te zijn en wenschte terug te keeren naar zijn woon plaats. 's Avonds deed hij een keuze uit de zicht- zending en den volgenden morgen ver dween hij, gestoken in een nieuw costuum er. overjas, naar Hoorn. De firma Hollenkamp kwam bij informatie tot de onaangename ontdekking, dat V. met den noorderzon vertrokken was. De pensionhoudster, die eveneens door V. was gedupeerd, deed aangifte bij de politie, evenals genoemde firma. De politie had spoedig succes. In Utrecht werd V. door de plaatselijke recherche ge arresteerd. Hij had in Utrecht nog het reisbiljet in geruild en het bedrag van de reis Utrecht —Hoorn ad f 1.40 terug ontvangen. Nadat V. op transport was gesteld naar Heerlen en aldaar in het politiebureau was opgeslo ten, is hij thans naar Maastricht overge bracht om voorgeleid te worden voor den Officier van Justitie. De opgelichte firma kreeg haar costuum en overjas terug. Kantonrechter ontslaat verd. van rechtsv ervolging. D kantoni'echter, Mr. Ci'one, behandelde gister de eerste strafzaak betreffende prijs- opdrijving te Amsterdam. Een winkelier in heerenmodeartikelen zou op 6 October een stel heeren ondergoed aan een cliënt hebben aangeboden voor f 14. Op 3 October was de prijs f 9.50 per stel ge weest. De cliënt werd als getuige gehoord. Zij had de bedoeling ondergoed voor haar man te koopen. Op Zaterdag 3 October informeer de zij naar de prijzen: „voor f 9.50 kan ik U dit stel leveren", had verd. gezegd. Dinsdag was zij teruggekomen om 3 stel te koopen. De winkelier had echter slechts één pak in voorraad en bij nabestelling zou de prijs f 14.worden. Kantonrechter: Dat klinkt al heel anders... Getuige: Per 3-stel zou de prijs f33.- wor den. Kantonrechter (tot verd.): Kunt U uw in koopsprijzen aantoonen? Verd.: De inkoopsprijs van dit Engelsche goed is door de devaluatie gestegen van f 75.68 per dozijn tot f 96.42, dat beteekent dus een opslag van 29 pet. Het aanbod om 3 pakken voor f 33.- te leveren was zeer billijk en aldus verd. ik deed dit, omdat getuige een oude klant is.. De kantonrechter maakt uitvoerige bere keningen en zeide daarbij tegen verd.: „Dat moeten we nu hier allemaal doen, om dat u de politie geen inlichtingen wilde geven De ambtenaar van het O. M. vond de prijsverhooging te sterk en meende dat de nieuwe wet overtreden was. Eisch f 100. boete, subs. 40 dagen hechtenis. De kantonrechter, Mr. Crone, was van meening, dat hier geen sprake was van on rechtmatige prijsopdrijving, zoodat hij hem van rechtsvervolging ontsloeg. Minnenijd de oorzaak. Maandagnacht heeft tijdens de kermis te Beilen een ernstige steekpartij plaats ge had. Tusschen eenige jongelui uit de buurt schap Hijkerdijk bestond al eenigen tijd een gespannen verhouding, waarvan een meisje de oorzaak was. In een café werd het onderwerp ter spra ke gebracht en noodigde men elkaar uit om even mee naar buiten te gaan, waai de zaak in het duister verder zou worden afgehandeld. Weldra kwamen hierbij de messen te voorschijn, waarbij de 24-jarige G. Fokkens bij het afweren van een aanval een slag met een mes over de hand kreeg, waarbij enkele pezen werden doorgesneden. Hij werd door Dr. Gorter voorloopig ver bondon en daarna per auto naar het Wil- helminaziekenhuis te Assen overgebracht. Ook de vermoedelijke dader, de 22-jarige E. H. uit Hijkerdijk die bij de vechtpartij eveneens een wond aan de hand had opge- loopen waarbij pezen waren geraakt, werd na voorloopig te zijn verbonden, naar het zelfde ziekenhuis vervoerd. LEDERFABRIEK TE RIJEN UITGEBRAND. Maandagavond omstreeks negen uur brak door nog onbekende oorzaak brand uit in het magazijn van de N.V. Lederfabriek van de Gebr. van der Steen, gèlegen aan de Gillesstraat te Rijen. De brandweren van Rijen en Tilburg wa- LANDBOUW. DE STEUNMAATREGELEN VOOR SCHOK KERERWTEN EN BRUINE BOONEN. 's-Gravenhage. Op 31 Juli j.1. werd medegedeeld, dat de Nederlandsche Akker- bouwcentrale de bevoegdheid zou verkrij gen, tot steun van de markt schokkererw ten en bruine boonen tegen richtprijs ie koopen van daarvoor in aanmerking komen de reorganiseerden. De prijzen van schokkererwten en bruine boonen waren echter tot nu toe op een zoo danige hoogte dat het niet noodig geweest is, van die bevoegdheid gebruik te maken, daar de telers de gelegenheid hadden tegen een voldoend hoogen prijs op de vrije markt te verkoopen. Indien de markttoestand tot 27 November a.s. zoodanig zal blijven, dat ingrijpen niet noodzakelijk wordt dan zal van dien da tum af, de toezegging dat bij lage prijzen maatregelen zullen worden getroffen om de richtprijzen te berekenen, niet meer van kracht zijn. De telers dienen er dus rekening mede te houden, dat dan, onafhankelijk van het verdere prijsverloop, hun voorraden op de vrije markt zullen moeten worden ge plaatst. ren spoedig ter plaatse. Zij konden echter niet verhinderen, dat het vuur, dat intus- schen ook de fabriek had aangetast, het geheele gebouw vernielde. De brandweer moest zich tenslotte beperken tot het nat houden van de omliggende gebouwen, welke veel waterschade kregen. De burgemeester van Rijen, dr. J. C. M. Sweens, was op het terrein van den brand aanwezig en leidde het blusschingswerk. De schade wordt door verzekering gedekt. Een persoon verdronken. Gistermorgen om kwart over negen reed langs het Aar-kanaal te ter Aar een perso nen-auto, bestuurd door den weleerw. heer Hoogervorst, kapelaan van de parochie kerk van de H. Lidwina te Haarlem. Vóór deze auto reed een vrachtwagen, bestuurd door den vrachtrijder F. Lek uit ter Aar. Toen de particuliere auto den vrachtwagen wilde passeeren. raakte eerstgenoemde wa gen met het rechterachterwiel het linker voorwiel van de vrachtauto met het gevolg, dat beide voertuigen door deze botsing in het Aarkanaal reden. De bestuurder van den vrachtwagen kon zich nog tijdig in veiligheid stellen. De po litie en de burgemeester van ter Aar wa ren spoedig ter plaatse en onmiddellijk stelde men pogingen in het werk, den be stuurder van de personen-auto uit zijn be narde positie te bevrijden. Toen men daar in geslaagd was, bleken de levensgeesten reeds geweken. Het stoffelijk overschot van kapelaan Hoogervorst werd naar een nabij gelegen woning overgebracht. De auto's werden later opgehaald. DONDERDAG 19 NOVEMBER. T HILVERSUM n Orkest Concerten Omroeporkest AVRO Nieuwsberichten A.NJP. Gramofoonmuziek Lichte Muze Lyra Trio AVRO Kovacs Lajos AVRO Kovacs Lajos AVRO Dansmuziek AVRO-dansorkest AVRO-dansorkest Orgelbespelingen Orgelspel AVRO Godsdienstige Uitz. Morgenwijding AVRO Solisten-concert Orgelconcert en zang AVRO Omroeporkest, solist en HolL Vocaal Kwartet AVRO Sport Sportpraatje AVRO Sportreportage AVRO Voor de jeugd Radio Tooneel AVRO Diversen Voor de Vrouw AVRO Naaicursus AVRO Ziekenhalfuur AVRO Engelsche les. AVRO Radio Tooneel AVRO 8.00 10.15 8.00 11.00 2.30 3.45 200 1.00 4 J0 7.05 11.20 6.30 11.10 7 °0 8.45 HILVERSUM I Orkest-concerten. KRO-Orkest A'damsch Salonorkest NCRV Nieuwsberichten A.N.P. Gramofoonmuziek Lezingen Over 't Leger des Heils NCRV Journalistiek week overzicht NCRV Een vaste burcht NCRV Orgelbespelingen Orgelconcert NCRV Godsdienstige Ultz. Morgendienst NCRV Godsdienstig nalfuur KRO Bijbellezing NCRV Solisten-concerten Viool en piano NCRV Voor de jeugd Handenarbeid NCRV Diversen Handwerkcursus NCRV V rou wenhalf uur NCRV •6 bi O O 2 12.30 8.00 12.15 10.00 3.00 10.45 10.15 11.30 4.00 5.30 5.00 2.00 3.15 8.00 10.00 6.30 7.15 9.00

Schager Courant | 1936 | | pagina 7