TROOPER ATLANTIS GEVONDEN Geestmerambacht V.V.V. Groet- Camperduin Romantiek, Spanning Fantasie Boekhandel TRAPMAN De Wachter Boekhandel TRAPMAN Feuilleton Donderdag 19 November 1936 Vierde blad (Oosterdijk en Molengeerzen) Het Bestuur en Hoofdingelanden van den polder het Geestmerambacht Oosterdijk en Molengeerzen vergaderde Dinsdagmiddag met de commissie uit de Ringpolder op de gewone plaats. Voorzitter de heer Jb. Krom, opende de vergadering met woorden van welkom, in het bijzonder tot de heeren Krom en Kroon. De oud-molenmeester, heeft steeds veel m. d. polder op gehad, waarom het bestuur hem op deze herfstvergadering heeft uitgenoo digd. De notulen der vorige vergadering voor gelezen door den heer K. G. Reinders wer den onder dankzegging aan den samenstel ler goedgekeurd en vastgesteld. Ingekomen was de goedkeuring van Ged. Staten op den verkoop van grond aan de provincie. Ged. Staten deelden mede dat de polder uit het Wegenfonds een uitkeering van j 1350 zou ontvangen. Vorige jaren was dit 1300. Voorgelezen werd een schrijven van Ged. Staten over de herbenoeming van ambte naren, die met pensioen zijn gegaan, om op deze wijze óf de polder óf den betrokkene te bevoordeelen ten koste van het Pensioen fonds. Deze benoemingen zullen niet worden goedgekeurd. Ten aanzien van de betaling aan de Uit waterende Sluizen, waar op verzoek van den heer Wagenaar een onderzoek naar was ingesteld, deelde voorzitter mede, dat dit een heffing is van voor 1886. Eerst moesten de bannen deze opbrengen, maar later zijn deze overgebracht op de Hoofdwaterschappen. Men kan er dus niet yan af. Voorz. deelde nog mede, dat de heer Borst niet aanwezig kan zijn, wegens ernstige on gesteldheid. Voorz. hoopte, dat de heer Borst de volgende vergadering weer aanwe zig zal kunnen zijn. De machine. Aan de machine, aldus de voorzitter, Kregen we veel reparatie. Wij hebben een onderhoud gehad met een ingenieur van Stork's fabrieken. Deze ried ons aan, de machine goed te laten nazien. Het bestuur heeft toen unaniem besloten, deze raad op te volgen. Er is de eerste jaren wel wat veel yan de machine gevergd; zij waren eigenlijk [te klein voor ons waterschap. De machines zijn nu weer goed in orde en nu kan 520 a 5.40 kub. M. water uitgeslagen worden. We hebben nog één molen. Daaraan moest nog wat worden hersteld. Nu is er iets meer aan gedaan zoodat deze weer in goede orde is. Het bestuur wilde deze molen weer in dienst stellen. Deze molen slaat pl.m. 60 kub. M. per minuut uit. De kosten zullen geen yerhooging van den omslag tengevolge heb ben. De kosten kunnen in tweeën worden betaald, verdeeld over twee jaar. De heer Kostelijk informeerde naar de kosten. Voorzitter antwoordde, dat dit 2500 wa ren. Dit werd nogal veel gevonden, doch het .Was noodig. Verscheidene heeren voerden over deze zaak nog het woord, waarbij o.m. naar vo ren kwam dat men gauw aan onderhoud toe was en aan wien het te wijten was, dat de machines waren overbelast. Voorzitter merkte op, dat het niet aan jÖen machinist lag. De opzichter, de heer.Tauber, deelde nog mede, dat de machine in 24 uur tijds 5Vfc c.M. water uit den polder heeft gemalen, waaruit werd geconclueerd, dat men het water in zijn macht had. Nadat de voorzitter had vastgesteld, dat üe machine in zeer goede conditie was, stapte men van dit punt af. De geloofsbrieven van de herkozen hoofd ingelanden, de heeren P. Slot, T. Kostelijk en A. Wagenaar werden onderzocht door de heeren Jb. Kroon Az. en Van Wonderen. Deze werden in orde bevonden, waarna de heeren werden toegelaten. Voorzitter feliciteerde de heeren met hun benoeming en hoopte op aangename samen werking. Hierna was aan de orde de verkiezing yan een molenmeester, De heer P. Borst, die als zoodanig aftrad, werd met algemee- ne stemmen herkozen. Voorzitter hoopte dat de heer Borst spoe dig hersteld mag zijn en in de belangen van den polder werkzaam mag zijn. Afkoop jaarlijksche termijn Hoogheemraadschap. Het bestuur stelde voor, de jaarlijksche bijdrage aan het Hoogheemraadschap voor het onderhoud van den Oosterdijk in eens af te betalen. De jaarlijksche bijdrage is f1200. Als het afgelost wordt beteekent dit voordeel. Men zal wel goedkeuring kun nen krijgen om een leening aan te gaan over 40 of 50 jaar. De rente zal ten hoogste 4^4 pet. zijn. Het totaal bedrag waarvoor de jaarlijksche bijdrage kan worden afge kocht is f 26.400. De heer T. Kostelijk was er niet erg voor. Burgemeester Slot te Broek op Langendijk ook niet. Wij hebben de kaden om ze te on derhouden. Wat is er voor om ons nage slacht te vrijwaren van de kosten van dit onderhoud? Spr. zag het nut er niet van in. De heer Groot, Warmenhuizen, vond het nu de tijd niet om zoo iets te doen. De heer Kostelijk vroeg waarom men nu het dubbele onderhoud zou moeten betalen en de anderen later zonder onkosten te laten. Na eenige besprekingen werd het bestuurs voorstel verworpen met 8 tegen 4 stemmen, die der heeren Lambertschaag, Vlam, Pran ger en Kroon. Het bestuur werd gemachtigd, een kas- geldleening aan te gaan. Bij de rondvraag vestigde de heer Slote- Deze vereeniging hield gisteren haar na jaarsvergadering in het lokaal van den heer P. Huibers. Aanwezig waren 50 leden, waar onder enkele dames. De voorzitter, de heer P. Kos, opende, waarna lezing der notulen door den heer T. Meedendorp plaats vond. Mededeeling wordt gedaan van diverse in gekomen stukken en van de verzoeken die werden verzonden voor den aanleg van goe de wegen naar Schoorl. Slechts één der aan wezigen verklaarde zich tegen den aanleg van een weg Camperduin-Geestmerambacht. Vervolgens werden diverse verslagen uit gebracht; o.a. blijkt dat het strandfeest een nadeelig saldo van f 2.27 opbracht. Van de heeren Minlcema en Groothof wa ren voor dit feest vlaggen beschikbaar ge steld, waarvoor ze een woord van dank ontvingen. De penningmeester echter had graag een paar vlaggen van de vereeni ging, welke hem spontaan werden toege zegd. Van den gehouden tuinwedstrijd werd de uitslag bekend gemaakt. Breedvoerig wordt besproken of de ver eeniging lid moet blijven van de A.N.V.V. en van de federatie, maar een beslissing valt niet. De voorzitter, de heer P. Kos, wordt op nieuw gekozen. Begrooting. De begrooting voor 1937 dat alles vindt de lezer in het nieu we boek van DENNIS WHEATLEY: Prijs 12.90 gebonden. LAAN. SCHAGEN. maker de aandacht op de lage waterstand, waardoor in het Zuidelijk deel van den polder last was ondervonden .bij het kool halen. Eenige der heeren hebben hun meening nog gezegd over dezen waterstand, waarin soms, door de invloed van den wind zulke groote verschillen zijn te constateeren. Aan den eenen kant van den polder is het soms heel hoog, terwijl het aan den anderen kant beneden peil is. Door de toezegging, dat in de bedoelde tijden voor het malen overleg zal worden gepleegd met verschil lende plaatsen van de polder zal wel aan de wenschen der ingelanden tegemoet zijn gekomen. N.a.v. een brief van den Bond van Wa terschappen werd aangedrongen om goed op te letten, dat geen vuil en struiken in sloot werden gegooid. Bij de machine heeft men er soms ook heel wat last van. Voorzitter sprak den heer Slotemaker nog eenige hartelijke afscheidswoorden toe op deze. laatste vergadering die hij zal bijwo nen, in verband met zijn aftreden, door het bereiken van den 70-jarigen leeftijd* Voorz. wenschte den heer Slotemaker nog vele jaren in gezondheid toe, hem dankende voor zijn medewerking in het belang van den polder. De oude heer Kroon dankte voor de hem geboden gelegenheid om steeds deze verga deringen bij te wonen. Het is voor spr. de laatste vergadering welke hij zal' bezoeken. Spr. sprak zijn voldoening uit, dat het Geestmerambacht nu weer, evenals vroe ger, een Jacob Kroon als voorzitter heeft. Daarna volgde sluiting der vergadering. wordt in zijn geheel aangenomen met een ontvangst en uitgaaf van f 645.50, met een post onvoorzien van f 41.50. Benoeming commissies voor 1936. De' voorzitter acht het beter dit punt aan te houden tot de voorjaarsvergadering. Dit wordt aangenomen onder protest van den heer Haring, en anderen. De heer Haring wil althans de reclamecommissie benoemd zien. Het mocht hem echter niet baten en werd tot volgend jaar uitgesteld. Besloten wordt tot het dóen drukken van nieuwe gids-wandelkaarten. De pensionlijst wordt gehandhaafd, met dien verstande, dat degene die weer verzuimd om in 1937 niet op te geven dat er verhuurd is, in 1938 niet op de lijst kan voorkomen. Tevens wordt aan de lijst een plattegrond-toegevoegd, zoodat men een goed overzicht heeft voor den wo ningzoekenden. Van den heer Th. Schotvanger komt nu een voorstel in behandeling om geen leden van Schoorl meer aan te nemen. In zijn toelich ting zegt spreker, dat wij wel genoeg leden in Groet kunnen krijgen en spr. beschouwt de leden welke van Schoorl bij ons lid zou den worden, als pottekijkers. De heer D. Duin voelt wel wat voor het voorstel van Schotvanger, doch de heer v. d. Garde stelt als eisch dat wil men lid van Groet worden, men ook lid van Schoorl moet zijn en zoo ook omgekeerd. Dit voorstel in stemming gebracht, wordt met groote meer derheid aangenomen. Rondvraag. Bij de rondvraag komt door den heer v. d. Oord ter sprake de minder prettige houding bij den gehouden reclametocht ten zijne op zichte. Spreker wenscht dan ook als lid en deelnemer dier tocht te bedanken. Het bedanken als lid wordt niet aanvaard, daar het bestuur in deze vrij uit gaat. De heer G. Duinmeijer hoopt, dat er bij de op het strand geplaatst zuurstofappa raat meer deskundig personeel wordt aange steld. Bij het laatste geval werd beweerd dat de zuurstofflesch leeg was, wat door anderen weer wordt tegengesproken. De Voorzitter hoopt dat een en ander tot een goede regeling zal komen. Ook zou de heer Duinmeijer gaarne een paar dekens aan het strand geplaatst zien. Dezelfde spreker dringt er bij het bestuur op aan dat aan het gemeentebestuur een schrijven wordt verzonden om het vastrecht van het gasbedrijf te laten vervallen. Dit zal worden gedaan. De heer v. d. Garde wil dat de V.V.V. een krachtige stem laat hooren over het behoud der Alkmaarsche kaasmarkt. Deze is voor de seizoenplaatsen van zeer groot belang. Op de vergadering van de federatie welke heden wordt gehouden zal dit ook ter spra ke worden gebracht. Het heeft aller instem ming dat in dien zin wordt gewerkt tot behoud der Alkmaarsche Kaasmarkt. Tot slot wordt de houding van het R.K. Raadslid Kaandorp over de door hem in de vorige raadsvergadering naar voren ge brachte opmerking over de onwelvoegelijke kleeding in 't seizoen aan scherpe critiek onderworpen. Door de R.K, leden der V.V.V. op de ver gadering aanwezig, wordt dit optreden van oen heer Kaandorp afgekeurd. Er moet wel degelijk rekening mede worden gehouden, dat Schoorl een badplaats is en dat dit zijn eigenaardigheden steeds behouden zal. De politie en andere autoriteiten hebben steeds het oog op te groote overdrijving en boven dien is het. niet zoo erg als de heer Kaan dorp zich heeft uitgedrukt. De Voorzitter sluit na deze ontboezemin gen over dit onderwerp de vergadering, dankzeggend voor de vlotte besprekingen Uit onze Omgeving LANGENDIJK BROEK OP LANGENDIJK. BUITENGEWONE LEDENVERGADERING „DE LAATSTE EER". De begrafenis-vereeniging „De laatste Eer" kwam Dinsdagavond in buitengewone leden vergadering bijeen in het lokaal van den heer Vijzelaar. De w.n, voorzitter W. Slot wijdde in zijn opening enkele waardeerende woorden aan wijlen den heer Jaarsma, in leven voorzit ter der vereeniging. Verhooging inleggeld nieuwe leden. Ter tafel kwam vervolgens een voorstél om het inleggeld van nieuwe liden te ver anderen als volgt: voor personen van 16 jaar 4.— met een jaarlijksche verhooging van 0.25 tot en met den leeftijd van 32 jaar, maximum 8.Voor personen van 32 jaar 8.met een jaarlijksche verhooging van Een muziek-instrument uti den tijd van 100 jaar terug, waarop het ongetwijfeld niet gemakkelijk geweest zal zijn te blazen. In de verzameling van een Duitschen pro- fessor is dit instrument te zien. van J. VISSER, Roosendaal, is een roman, die zich kenmerkt door de eenvoudige en boeiende wijze waarop de auteur de toestan den beschrijft en de personen voor ons doet leven. „De Wachteris de naam van een ouden molen, waarin en waaromheen het leven der hoofdpersonen zich af speelt. De oude molenaar in zijn strijd tegen den nieuwen tijd; zijn buurman de trotsche boer van de Ridderplaats en zijn luchthartige kinderen; de stille, trouwe molenaarsknecht zij zijn al len ten voeten uit geteekend. Heel hun dorp en zijn doening gaat fel en sterk voor ons leven. Maar in Eva, de hoofdpersoon van het boek, die in strijd en nood den moeilij ken weg naar de Gouden Poort der Liefde vindt, heeft de schrijfster een figuur geschapen, die waarlijk onver getelijk is. Het is een roman die belooft een der succesboeken van dit seizoen te wor den. Verkrijgbaar in: LAAN. - SCHAGEN. 0.50 tot den leeftijd van 50 jaren, maximum 16.-. De heer C. Timmerman, penningmeester wees er op dat de verhouding van 1632 jaar 6.66 en van 3250 jaar 10.inleg geld niet billijk was, vandaar dat het be stuur een progressieve heffing juister achtte. De heer A. Boon Jbz. vraagt, of het ver plichtend is dat kinderen uit een gezin lid worden, daar anders de verhouding wel eenigszins scheef komt te staan, en men dan beter wachten kan tot zijn 16e jaar, dan spaart men 12 uit. Opgemerkt werd echter dat de risico bij een eventueel sterfgeval dan toch te groot is, daar de kosten verbonden aan een begra fenis 71.50 bedragen, wat bij een kind iets lager zal zijn. Op een daartoe gedane vraag, wanneer kinderen in het huwelijk treden van een ge zin, die lid zijn, ook opnieuw inleggeld moet worden betaald, werd ontkennend ge antwoord. Het voorstel werd hierna zonder hoofde - lijke stemming aangenomen. De vergoeding voor begrafenis kosten van niet-leden wordt verhoogd. Een volgend voorstel bevatte de vergoeding voor. niet-leden te verhoogen tot 7.50 per begrafenis. Waar de huishoudelijke kosten de laatste jaren 12.per sterfgeval bedragen werd het niet meer dan billijk geacht dat ook niet- leden daaraan helpen meedragen. De heer J. M. de Jong achtte het gewenscht dat voor niet-leden de volle 12— werd ge schreven. Het is eerstens een aansporing om lid te worden, terwijl daarnaast een niet-lid er toch geen voordeel van behoeft te heb ben. Opgemerkt werd echter dat de onkosten er toch evengoed zijn en zal bij de verhou ding der begrafenissen van niet-leden tot leden 7.50 voldoende zijn om er geen schade van te hebben, maar zal het eenig voordeel opleveren voor de kas. Het voorstel werd hierna zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Bestuursverkiezing. Bij de gehouden bestuurs-verkiezing werd ter voorziening in de vacature van wijlen den heer A. Kz. Jaarsma gekozen A. Dirk- maat. Hierna sluiting. „Ja, ze zijn kostbaar," zei ze op afwezigen toon. „Ze zijn gekocht met bloed. Ik zelf heb bloed vergoten voor die smaragden, maar ik deed het, omdat ik ze liefheb, Kaye, en om dat ze groen zijn groen als de zee bij avond, lichtend, stralend groen!" Zij staarde begeerig naar de juweelen, maar nauwelijks bewoog Kaye even zijn handen, om te probeeren wat hij kon wagen, of zij kwam uit haar extase tot de werkelijkheid terug. De fanatieke vreugde in haar oogen was uitgewischt en had plaats gemaakt voor een uitdrukking, die iets voorspelde Kaye wist niet wat. „Nu, Kaye," zei ze onnatuurlijk kalm, „zul len we teurgkeeren. Neem die doos op en loop, maar voorzichtig, want ik heb me veel ge troost terwille van den inhoiM." Hij keek in twee harde, vastbesloten oogen en nam de doos op, waarmee hg langzaam terugging in de richting van het huis. Hij zou misschien niet toegegeven hebben, dat hij bevreesd was, maar de zweetdruppels blon ken op zgn gezicht, en zijn mond voelde on- pleizierig droog aan. Al dien tijd hoorde hij haar lichte voetstappen achter zich, en hoe wel hg tot zekere hoogte voorbereid was, on dervond hij het, alsof hij een stomp tegen de maagstreek kreeg, toen zij weer begon te spreken. „Je kunt stilstaan, Kaye aan den rand van je graf!" Hij had het gevoel gehad, alsof hij door het lange uitstel aan dat noodlottige bevel ont komen was, maar besefte nu, dat hij zich daarin bedrogen had, en gaf alle hoop op. Sam was te laat! „Zet die doos neer," zei Barbara, en werk- tuigelgk plaatste hg ze in het gras. „Nu komt ons afscheid, superintendant. Het is werkelijk jammer, dat een talentvol man zoo ongeëerd en onbezongen moet ster ven en waarschijnlijk ook onbetreurd behalve door Keating." Die naam scheen haar woede op te wek ken, want plotseling begon ze weer te razen. „Keating die ouwe kaalhoofdige aanbid der, die zin in mg had. Hoor je? En waarom heb ik hem eigenlgk niet genomen? Die stumperige imbeciel wou jong bloed, en dat moest ik hem geven. En krankzinnigheid. Zou hij daar ook zoo op gesteld geweest zijn, denk je?" Ze barstte uit In een hysterische lachbui, dat haar slank lichaam er van schokte. „Eens zal ik den idioot zgn beleedigend aanzoek betaald zetten maarjg zult er niet meer bg zgn." Zij hief haar revolver langzaam op en Kaye zag haar vingers zich buigen om den trekker. Dat was het einde. Toen hg de oogen sloot, verbrijzelde een knal de stilte. XXXII. Er zijn menschen, die men onbezorgd 's morgens om kwart voor twee kan wekken. Zachtaardige menschen met volmaakt be- heerschte zenuwen; menschen, die er in ge oefend zijn, alle onedele gevoelens te onder drukken; menschen, die op zulk een uur zelfs kunnen glimlachen. Zulke menschen bestaan, maar inspecteur Keating behoorde niet tot die categorie. Het kostte hem vgf minuten om den slaap uit zgn oogen te wrijven, gedurende welken tgd Brown als een uil naar. hem stond te staren naar Keating en naar den hotelier. Die heer, gekleed in pyjama en wollen swea ter, had een dikken stok by zich, waarmee hg zich voorgenomen had, Brown, als het te pas kwam, weg te jagen. Langzamerhand kwam Keating tot het be sef, wie de verstoorder van zijn rust was, en begon vuur naar hem te spuwen. „En wat voor de hel kom jg hier doen," viel hij plotseling uit. „Ik dacht je goed en wel ergens opgesloten zat!" „Meneer denkt, dat 't een nachtclub is," verklaarde de hotelier gelaten, en had de vol doening, Brown in plaats van uilachtig ook eens schaapachtig te zien kgken. Keating greep den brief, dien zgn onder geschikte hem had aangeboden, en een oogen- blik dacht Brown, dat de inspecteur op het punt stond te barsten. Toch gebeurde dat niet, maar hij maakte eenige opmerkingen, waarvan de eerste niet te herhalen is, en de tweede niet erg stichtelijk. „Wel vervloekt! Heb je me om twee uur 's morgens een brief te brengen, jou stapelzot toonbeeld van stomheid! Waar, alle donkers, denk je, dat de post voor dient?" „Neem me niet kwalijk, meneer," verde digde Brown zich schuchter, „maar misschien zoudt u beter doen, den brief eerst te lezen. Hij is van eh een vriend van u." Hij keek waarschuwend naar den hotelier, die gebleven was, om te zien of een van zijn gasten misschien krankzinnig zou blgken te zijn, en brand wilde stichten. „Een vriend van mg stuurt me geen brief om twee uur 's morgens," bulderde Keating. „En wat jou betreft, voor twee spie zou ik je je hart uitsnijden en het hem daar laten opvreten!" Hg keek daarbg den kleine hotelier aan, die zich gereed maakte een heldhaftig ant woord te geven, 't welk echter voor de wereld verloren ging, omdat op dat oogenblik een stem van boven zeer nadrukkelijk „Henry!" riep. En Henry ging, om zijn bszorgd vrouwtje uit te leggen, „dat hij in 't geheel niet in de gelagkamer geweest was en bier hem boven dien zoo vroeg niet goed bekwam." Hij liet een beangsten detective achter, en een in specteur, die op springen stond. Terwijl Keating den brief begon te lezen, nam Brown een strategische positie in aan den voet van het bed, en bad, dat Kaye's brief geen nieuws mocht bevatten, dat den inspec teur zou nopen, de onheilspellende stilte te verbreken met een nog onheilspellender rede voering. „Dat is nou, wat Kaye vriendschap noemt," merkte Keating tenslotte bitter op, en stapte uit het bed om zgn kleeren bijeen te gaan zamelen. „Hij noemt het een nachtfeestje. Hij denkt.dat ik er van houd. Drie mijl sjouwen, den heelen weg bergop, en een gezelig warme garage aan het eind ervan. Heeft die dief achtige dreumes mijn onderbroek gejat?" Detective-aergeant Brown reikte hem het bewuste artikel bedeesd aan. „Hoezoo, mijnheer?" waagde hij, „Dat van die garage vat ik niet goed." „Nee, al wat wij vatten is rheumatiek, In die verrotte garage. Waarom voor den duivel gaat Kaye daar zelf niet op wacht staan?" „Over die garage begon Brown. „Naar de hel met die garage, en met jou erbij! Als je dien grooten leelijken hoef ten minste van mijn sok nam! Als Kaye denkt, dat ik vannacht naar de stad zal rijden, heeft hij het gruwelijk mis kijk nou die sok eens, lummel. Veeg je voeten dan af, aan de sprei, of zooiets." Terwijl hij zich aankleedde, bleef hij met tusschenpoozen herhalen, wat hij superinten dant Kaye en de detective-sergeant Brown, bij een meer passende gelegenheid zou aan doen, en tenslotte kondigde hij terloops aan, dat hij gereed was voor het vertrek. In de hal sloeg hij bijna de vrouw des huizes neer, die, door Henry's redekunst niet overtuigd, be sloten had, in persoon opheldering te gaan vragen. Eén blik op inspecteur Keating's ge zicht deed haar inzien, dat alles zijn tijd heeft, en dat twee uur voormidadgs de tijd is om te slapen. Toen de inspecteur en zgn metgezel op Marske House aankwamen, had Keating zgn voorraad krachttermen uitgeput, maar hy was volkomen bereid, Brown van dienst te zijn met een herhaling van zijn repertoire, en ging er ook toe over, toen hij de steenen garage in 't oog kreeg, waarin hij veronder steld werd, de rest van den nacht door te brengen. De deur was niet gesloten, en zoodra zy binnen waren, bevonden zg zich in de diepste duisternis. Binnen een paar minuten had Keating vijf van de vele manieren ontdekt, waarop men de huid van zgn scheenen kan schaven. „Hoe lang moeten we hier parkeeren, myn- heer?" vroeg Brown fluisterend. „De hemel alleen weet het," gromde Keating. „Kaye zegt, dat hg den wagen klaar wil hebben voor onmiddellijk gebruik, en dat

Schager Courant | 1936 | | pagina 11