Italië en Duitschland Een ongekend succes erkennen Franco's regeering DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Stijgende moeilijkheden voor den Volkenbond Ernstig wantrouwen te Londen De arrestaties van|José Primo de Rivera ter buitenlanders in Rusland dood veroordeeld Ook in Engeland dienstplicht 7 Duitsch- Oostenrijksche besprekingen Hoest bij kinderen 'ampo lucht op en geneest! .O**' ft O Radio-Centrale H. WILLEMSE KIJKEN >s K OOPE Nüt LOECK De weg tot elkander Boekhandel TRAPMAN DONDERDAG 19 NOVEMBER 1936. 80e Jaargang. No. 10117 Uitgave der N.V. v.h. Trapman Co. Schagen. VRIJWEL GELIJKLUIDENDE COMMUNIQUE'S VAN ROME EN HERLIJN. GEEN WIJZI GING IN DE NIET-INMENGING VERWACHT. Gisterenavond werd officieel te Rome het jyolgende communiqué verstrekt: Gisteravond te zes uur is een ge lijktijdige officieele regeerings- mededeeling van den zelfden in houd te Berlijn en Rome gepubli ceerd, waarin gezegd wordt, dat de Duitsche en Italiaansche re geeringen, omdat het grootste deel van Spanje in handen van de troepen van generaal Franco is, en van een wettig bestaande regeering der tegenpartij niet langer kan worden gesproken, nu deze vrijwillig de hoofdstad heeft verlaten, besloten hebben van dit oogenblik af de regeering van Burgos te erkennen als de wettige Spaansche regeering. De motiveeringen. Nopens de erkenning der regeering van generaal Franco schrijft de Giornale d'Ita- lia, dat deze maatregel de logische en in ternationale oplossing vormt van de ont wikkeling der jongste gebeurtenissen in Spanje. Alles spreekt er voor, dat de regeering van Generaal Franco de werkelijke meer derheid van de Spaansche natie bezit en dat zij niet alleen maar het grootste deel van Spanje in haar feitelijk bezit heeft ge nomen. De erkenning houdt met dit feit rekening. Overigens Is reeds bij de Duitsch-Itali- aansche besprekingen te Berlijn de kwestie der erkenning van de Spaansche regeering van Generaal Franco opgelost in den zin, welke thans door het officieele communi qué in definitieven zin is bekrachtigd. Uiteenzetting van de „Völkische Beobachter". Over de erkenning der regeering van Fran co door Duitschland. schrijft de Völkischer Beobachter o.m.: Het is niet in overeenstem ming te brengen met de waarheid en de eenvoudigste nationale verplichtingen van «en regeering wanneer zij aan een systeem de handhaving van zijn erkenning naar buiten verschaft, terwijl het in werkelijk heid aan geen enkele voorwaarde meer vol doet voor een zoodanigen invloed. Duitschland heeft zich tegenover de z.g. Spaansche regeering van Caballero in deze positie geplaatst gezien en daaruit de con sequentie getrokken, welke volgens onze meening een zich van haar plicht bewuste regeering daaruit moet trekken. Niemand kan thans meer betwisten, dat de machtsbevoegdheden der regeering van Caballero, welke haar zetel reeds naar Va- lencia heeft moeten verplaatsen, thans zijn overgegaan op krachten die in geen enkele wijze noch naar binnen, noch naar buiten bereid of in staat waren een verantwoorde lijkheid op zich te nemen voor eenige ge beurtenis. Wanneer het zoover komt, aldus de Völ kischer Beobachter" dat tegen de toezeg gingen der regeeringsautoriteiten te Barce- lona in, en in strijd met de verordeningen der haar overgebleven politiestrijdkrachten anarchistische groepen wekenlang steeds opnieuw Duitsche bezitsrechten op de ergste wijze schenden, dan is dat het ondubbel zinnige bewijs er voor, dat verdere erken ning van een z.g. regeering niets anders meer is dan de handhaving van een schijn. De Duitsche regeering heeft zich genoodzaakt gezien er de consequen ties uit te trekken, dat de moord op vier Duitsche onder danen te Barcelona gepleegd, nog niet is vergolden; dat het geval van het doorzoeken van het Duitsche stoomschip Kame- run in strijd met het Volkenrecht nog niet is agfgehandeld; dat de bescherming der Duitsche ambassade te Madrid niet langer kan worden gewaarborgd; dat Bureaux van organisaties, wel ke in zeer nauwe betrekking tot den staat staan, werden verwoest; dat de wil tot vernietigen der com munistische en anarchistische groe pen geen halt heeft gehouden voor Duitsche schoolgebouwen. Grenzen van zelfrespect. Er zijn, aldus vervolgt de Völkischer Beo bachter, grenzen van zelfrespect, zoowel voor een individu als voor een Staat. Deze grenzen zijn voor Duitschland be reikt, op het oogenblik, dat Duitsche men- schen, Duitsche grond en Duitsch eigendom, ondanks of juist wegens uitdrukkelijke ken- teekening, niet meer de behandeling genie ten welke hun naar onze meening toekomen. De „zelfmystificatie" van Europa. De Berliner Lokalanzeiger schrijft, dat de Duitsche regeering weer eens een einde maakt, aan een „zelfmystificatie", zooals aan zoovele andere, waarin dit van de werkelijk heid afkeerig Europa en zijn diplomaten ja renlang hebben geleefd. Het blad verklaart, dat men misschien nog zal probeeren de we reld in te praten, dat de ware regeering van Spanje niet die v. Franco doch van Rosen- berg (den Sovjet Russischen gezant) is. In dit verband trekt de Berliner Lokalanzeiger fel van leer tegen Sovjet-Rusland en de „schijnregeering" van Spanje. Moeilijkheden voor den Volkenbond. De reacties op de erkenning van de re geering-Franco, aldus verwacht men te Ge- nève, zal misschien nieuwe problemen op werpen voor den Volkenbond. Men wijst er n.1. op dat de daad van Italië een schending vormt van artikel 10 van het Volkenbonds handvest. Er bestaat ook een verwijderde mo gelijkheid op moeilijkheden in den Volken bondsraad, waar de gedelegeerde van de Spaansche regeering een zetel bezet. Wan neer de stap van Italië gevolgd mocht wor den door andere leden van den Volkenbond, zouden de moeilijkheden toenemen. De eerst- volgende belangrijke bijeenkomst van den Volkenbond zal plaats hebben op 7 December. Engeland blijft trouw aan de politiek van niet-inmenging. Officieele kringen te Londen verklaren, naar aanleiding van de erkenning der re- geering van Franco, dat dit een ,practisch blijk van sympathie is, dat nimmer werd ontveinsd", met andere woorden en ondanks den onaangenamen indruk, welke het nieuws heeft gewekt, men wil gelooven, dat het niet van kwaadaardigen invloed op het stelsel der niet-inmenging zal zijn. Maar in feite vraagt de Engelsche open bare meening zich af of het Duitsche en Ita liaansche gevaar welks gelijktijdigheid men onderstreept niet een wijziging van standpunt jegens de tot nu toe gevolgde politiek doet vreezen. Met eenig ongeduld wenscht men dan ook op dit punt de bedoelingen yan Italië en Duitschland te vernemien. Lntusschen blijft de Britsche regee ring trouw aan haar niet-inmen- gingspolitiek en de houding der bei de mogendheden heeft in geen en kel opzicht haar standpunt gewij zigd. Gisteravond was nog geen beslis sing genomen aangaande een bijeen komst der niet-inmengingscommissie ter bespreking van den nieuw ge schapen toestand. De ambtenaar van de Russische ambas sade te Londen heeft geweigerd eenigerlei verklaring af te leggen over de mogelijk heid of deze kwestie aan de niet-inmengings commissie zal worden voorgelegd, maar in ieder geval, zoo zeide hij, is de Duitsch-Ita- liaansche stap niet voorbestemd de nietin- menging gemakkelijker te maken. Parijs niet verrast. Het bericht, dat Italië en Duitschland de regeering van Franco erkennen, heeft te Pa rijs geen verrassing gebaard. In feite wist men sinds langen tijd, dat de kabinetten te Rome en Berlijn dit voornemen hadden, dat zij overigens officieel bevestigden bij de besprekingen van Ciano in Duitschland. Deze maatregel komt misschien wat vroe ger dan verwacht werd, daar men dacht, dat Duitschland en Italië pas na de bezet ting van Madrid tot erkenning zouden overgaan. Men vraagt zich af of deze snelle beslissing geen verband houdt met het bericht van de Junta van Bur gos aangaande eventueele operaties der opstandelingen vóór Barcelona, om de voorziening van Catalonië met oorlogsmateriaal te verhinde ren. Duitschland en Italië zouden eensdeels verlangend kunnen zijn geweest te voorkomen dat de door de regeering van Franco aangekon digde maatregelen niet op hun schepen zouden worden toegepast. Misschien is het andersdeels niet misplaatst te denken dat zij. door de erkenning van een regelmatige regeering der opstandelingen de operaties voor Barcelona wettigen, welke anders volkomen in strijd zouden zijn met het zeerecht. De Fransche regeering zal te dien aan zien een wijziging in haar standpunt bren gen. Het ministerie van buitenlandsche za ken zal zich dan ook in verbinding stel len met het ministerie van marine om vei ligheidsmaatregelen onder oogen te zien, welke zouden moeten worden genomen ter verzekering van de onschendbaarheid van Fransche onderdanen en bezittingen te Bar celona. OVER DE VORMING VAN HET ANTICOMMUNISTISCH FRONT TUSSCHEN DUITSCHLAND EN JAPAN. De eerste berichten over een Japansch- Duitsche overeenkomst hebben te Londen een zeer ongunstigen indruk gemaakt. De bladen hebben den laatsten tijd wel geruch ten over een entente tusschen de beide lan den overgenomen, doch men twijfelde er aan, of deze geruchten wel een concreten vorm zouden nemen. In officieele kringen zegt men nog te weinig bijzonderheden over de overeenkomst te kennen, doch men meent te weten, dat zij in wezen op een anti-com munistische samenwerking zal neerkomen, en dit zou weer neerkomen op de vorming van een „ideologisch blok", waartegen mi nister Hoare in zijn rede voor de buiten landsche pers eergisteren nog waarschuwde. Over het algemeen zijn de Londensche bla den zeer scherp in hun critiek, die van de Times hebben wij in ons vorig avondblad overgenomen en deze critiek is wel in over eenstemming met het algemeen wantrouwen dat te Londen tegenover de nieuwe entente bestaat. Uit strategische overwegingen behoeft de nieuwe entente voor Engeland niet zoo be langrijk te zijn noch in het Verre Oosten, noch in Europa, althans niet zoo, dat de toestand er in belangrijke mate ernstiger door wordt. Men vestigt echter met den meesten nadruk de aandacht op het feit, dat hier sprake is van vereeniging door een bepaalde leer, wat een precedent is. In dit, verband is het van belang te weten in hoe' verre Italië zich bij Duitschland en Japan zal aansluiten. Indien Italië zich inderdaad nauw bij de nieuwe entente aansloot, zou dit de stem ming ten opzichte van Italië in Engeland niet verbeteren en het zou tevens een al wel zeer slechte inleiding zijn voor de Itali- aansch-Britsche besprekingen, die tot een „gentlemens agreement" tusschen de beide landen zouden moeten voeren. De vorming vaneen hechte anti-communistische entente zou de splitsing in twee blokken van ideolo gieën in de hand werken en tegen een der gelijke splitsing begint mén zich in Enge land meer en meer te verzetten. Zooals men weet heeft Eden den Japanschen ambassa deur te Londen om nadere inlichtingen om trent de entente verzocht, waaromtrent men voor het overige niet officieel was ingelicht. Gearresteerde Duitscher staat heden terecht. De Russische bladen publiceeren thans een bericht, volgens hetwelk het Volkscom missariaat van Binnenlandsche zaken in de eerste dagen van November te Moskou en Leningrad een aantal Duitsche onderda nen heeft gearresteerd, die in het geheim tegen de Sovjet-Unie ageerden. De gearres teerde personen trachtten fascistische cellen te vormen, waarbij zij Sovjet-onderdanen be trokken. Zij voerden onder deze laatsten fascistische propaganda, verspreidden op onwettige wijze fascistische lectuur en hiel den zich bezig met militaire spionnage ten gunste van een buitenlandsche mogendheid tot welk doel zij inlichtingen trachtten te verkrijgen, welke een speciaal beschermd staatsgeheim vormen. De activiteit van som mige beklaagden bestond eveneens in ver- nielingsarbeid in industrieele staatson dernemingen en het voorbereiden van ter roristische daden tegen de leiders van de Sovjet-regeering. In het communiqué worden de namen van 10 gearresteerde Duitschers genoemd. Heden het eerste proces. De eerste der gearresteerde Duitschers zal heden terechtstaan voor het gerecht te No- vosibirsk bij Tomsk. Deze man is de mijn ingenieur Stickling, die er van beschuldigd wordt, den arbeid in een mijn gesaboteerd te hebben „in overeenstemming met de in structies van de fascistische organisatie, waarvan hij lid is" Tegen dit delict bedreigt het strafwetboek de doodstraf. De Duitsche consul zal de rechtzitting bijwonen. STEUN AAN BEHOEFTIGE BOEREN IN PALESTINA. De Hooge commissaris heeft in overleg met het Britsche ministerie van koloniën een bedrag van 34.000 pond sterling beschik baar gesteld voor steun aan de boeren, die in behoeftige omstandigheden zijn komen te verkeeren ten gevolge van de mislukking van den oogst in bepaalde deelen van het land. Het geld zal worden verdeeld in den vorm van leeningen voor het onmiddellijk aanschaffen van zaaigoed. Alicante, 18 Nov. (Havas) José Anto- nio Primo de Rivera, zoon van den vroege- ren dictator van Spanje, is door de Volks rechtbank ter dood veroordeeld. JOSé ANTONIO PRIMO DE RIVERA, die door het Spaansche Volksgerecht ter dood is veroordeeld. Zijn broer Miguel is tot dertig jaar ge vangenisstraf veroordeeld. José Primo de Rivera, leider der Spaan sche Phalanx, werd beschuldigd van deel neming aan den opstand tegen de regee ring te Madrid. AMERIKAANSCHE MARINE BESTELT 66 BOMMENWERPERS. Het departement van marine heeft bij de Consolidated Aircraft Corporation Ltd. een order geplaatst op 66 bommenwerpers. Vrijwillige dienstneming niet langer voldoende? In het Hoogerhuis zijn de debatten over de defensie voortgezet. Lord Stanhope, die na mens de regeering sprak, zeide onder meer: „Het zal afhangen van de luchtbewapening der andere landen, of wij, indien het pro gramma van 1937 voltooid zal zijn, zullen moeten overgaan tot verdere uitbreiding dei- luchtmacht". Voorts verklaarde Stanhope: „Ik moet toegeven, dat in de bestaande omstandigheden het stelsel van vrij willige militaire dienstneming in ern- •stig gevaar is". Stanhope erkende, dat de verdediging van Malta verleden jaar niet op het peil stond, dat thans bereikt is. Niemand aldus ver volgde hij kon echter denken, dat onze historische vriendschap met Italië in gevaar kon worden gebracht. Wij hebben alle hoop, dat die vriendschap binnenkort geheel her steld zal worden. Stanhope legde er tenslotte den nadruk op, dat het Hoogerhuis eenstem mig de herwapening goedkeurt. De debatten werden tot Donderdag verdaagd. Herstel der oude betrekkingen. Voor zijn vertrek naar Duitschland, heeft de Oostenrijksche staatssecretaris van Bui tenlandsche Zaken, Schmidt, een onderhoud toegestaan aan den vertegenwoordiger van het Duitsche Nieuwsbureau. Hij zeide, dat de besprekingen te Berlijn gewijd zullen zijn aan alle hangende kwesties. Hindernissen, die in de laatste jaren ontstaan zijn, moe ten uit de weg worden geruimd. De wrij vingsvlakken moeten zoo klein mogelijk ge maakt worden en de grenslijn der samenwer king op het gebied van wetenschap, kunst, tooneel, film enz. moet worden getrokken. De oude betrekkingen moeten zooveel mo gelijk weer aangeknoopt worden. De economische besprekingen zul len worden voortgezet. Het is de be doeling, dat een zoo groot mogelijk ruilverkeer verkregen wordt. Een der belangrijkste kwesties is die van het reisverkeer in den winter en het be schikbaar stellen van de deviezen, die daarvoor noodig zijn. DHet borstje inwrijven met Dampo. Pot SO. Doos 30 ct. Bij Apoth. ca Drogisten. i U kunt Uw leven niet met 10 of 20 jaar verlengen, zelfs niet met een half nnr. Wat U wél kunt doen is: Uw leven dubbele waarde geven. Lezingen, wijdingsuren, kerk* diensten, orgelbespelingen, be- roemde concerten, voordracht kunst, boekbesprekingen, talen leeren, enz. enz. zullen Uw le ven verrijken, wanneer ge U aansluit bij de Radio-Centrale. Steeds hebt U keuze uit het beste wat onze cultuur te hoo- ren kan geven. En dat voor 50 cent per week Onthoud Uzelf dien rijkdom niet langer, U kunt immers aanzetten en afzetten wanneer U wilt? W. v. Beyerenstraat C 41 Schagen Wie vrede in Europa wil aldus Schmidt moet de vrijheid van iederen staat, ook die van het Duitsche rijk willen, want een duurzame vrede is slechts tusschen vrijen mogelijk. Wij gelooven, dat Duitschland zijn rol met vreedzame middelen wil spelen, want ook voor het Duitsche volk is de vrede de beste waarborg voor innerlijke versterking en herstel van het economische leven. DE VLIEGTOCHT VAN JAPA. Naar Tokio vertrokken. Hongkong, 18 Nov. (Reuter): Japa is van Hongkong naar Tokio vertrokken als laatste étappe van zijn vliegtocht Parijs Tokio. werd bereikt met de prachtromans „En eeuwig zingen de bosschen1* en „Winden waaien om de rotsen'*, van TRYGVE GULBRANSSEN. Thans is van dezen Noorschen auteur het vervolg-deel verschenen: Prijs geb. 1 4.50. Wilt U een voornaam Sint Nicolaas- geschenk geven of ontvangen, dan moge Gulbranssen's literatuur daar voor in de eerste plaats in aanmer king komen!! Verkrijgbaar in LAAN SCHAGEN.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1