Minister Salengro pleegt zelfmoord Mongoolsche aanval V erbitterde Brief nagelaten aan Blum Gevolgen van Duitschland's geste Clandestiene wapenfabriek in Frankrijk op Taolin strijd in Madrid Britsche nota aan de Locarno-mogendheden Donderdag 19 November 1936 Tweede blad „IK BEN NOCH EEN DESER TEUR NOCH EEN VERRADER." De Fransche Minister van Binnen- landsche Zaken, Salengro, is gister morgen overleden. Minister Salengro had nog Dinsdagmiddag tegenover een vakvereenigingsdelegatie, die hem een bezoek bracht, verklaard, dat hij door de tegen hem gevoerde perscampagne van desertie voor het front van den vijand, meer getroffen was dan het wel scheen. Des avonds zeide hij tegen zijn chauffeur, 'die hem naar huis bracht, „tot morgen". Wat er nadien gebeurd is, weet men niet. Officieel is vastgesteld, dat Salengro het diner, dat zijn dienstmeisje voor hem had klaar ge maakt, niet heeft, aangeraakt. De minister werd dood op den grond aangetroffen op de zelfde plek in dc keuken, waar het vorig jaar plotseling zijn vrouw dood werd gevon den. De huishoudster, die het lijk vond, waar schuwde onmiddellijk het gemeentehuis. Een tweetal geneesheeren constateerden daarop den dood door verstikking. De dood moet om elf uur des avonds zijn ingetreden. Door Salengro nagelaten brieven. Blum in het sterfhuis. Minister-President Blum heeft, in gezel schap van Verlomme, den chef van het ka binet van Salengro, eeii bezoek gebracht aan het huis van den overleden minister van Binnenlandsche Zaken. Hij werd daar ont vangen door den plaatsvervangenden kabi netschef en Henri Salengro, een broer van den overledene. Blum begaf zich naar de kamer, waar zich het stoffelijk overschot bevond en bleef ecnigen tijd niet gebogen hoofd voor het lichaam staan. Blum heeft den journalisten inzage ge geven van een brief, hem door Salengro na gelaten. Deze brief is gedateerd op den 16en November en luidt als volgt: „Waarde Blum, Het zal weldra 18 maan den geleden zijn, dat mijn vrouw is over leden tengevolge van den laster, dien men haar niet bespaard heeft en waaronder zij zoo zeer geleden heeft. Mijn moeder her stelt niet van de gevolgen harer operatie, terwijl de 'laster haar tot in het merg ver teert. Wat mij betreft, ik heb moedig ge streden, maar mijn kracht is ten einde. Als zij er niet in geslaagd zijn mij te onteeren, dragen zij in ieder geval de verantwoorde lijkheid voor mijn dood, want ik ben noch een deserteur, noch een verrader. Mijn par tij is mijn vreugde en mijn leven geweest". Onder het voorlezen van dezen brief barstte Blum in tranen uit. Een aan Henri Salengro nagelaten brief heeft oorspronkelijk als datum gehad: 16 Mei. Deze datum is doorgestreept en ver vangen door 17 November. Dit schrijven luidt als volgt: „Beste Henri, De overwerkt heid en de laster zijn teveel voor mij. Zij en het verdriet hebben mij overwonnen." Blum roept zijn aanhangers op tot kalmte. Toen Blum de woning van Salengro ver liet, heeft hij tot de arbeidersbevolking van Rijssel een oproep gericht, waarin hij o.m. zegt; De moed heeft Salengro niet ontbroken, De beroemde Enqélsche Kunstrijdster Megan Taylor, die naast haar niet minder bekende landgenoote, Cecillia Colledge, als 'ernstige candidate voor het amateurwereld- kampioenschap beschouwd wordt, nu de Ijskoningin, Sonja Henie zich heeft terug getrokken. zoolang hij tegen den laster moest strijden. Nadat de laster verslagen was, waren zijn irachten ten einde. Gij weet wie aan zijn lood schuldig zijn, maar het is niet aan u lien te treffen. Zelfs na den dood van Sa lengro moet gij zijn wil eerbiedigen. Uit zijn naam bezweer ik u kalm te blijven. Hij zou u twee dingen hebben verboden: te vergeten en te wreken. Salengro zou slechts écn her stel hebben gewild: de overwinning van de zaak, waaraan hij zijn leven gewijd heeft. De schandelijkste Taster van zijn tegenstan ders werkt daarvoor. Uw heftigheid, zelf ge wettigd, zou de overwinning belemmeren. Wie als opvolgers van Salengro genoemd worden. Volgens de „Intransigeant" wordt in de eerste plaats als opvolger van Salengro Chautemps genoemd, wiens deelneming aan de regeering volgens het blad zou bij dragen tot een spoedige kalmeering der ge moederen. Indien het kabinet echter een so cialist aan binnenlandsche zaken zou wen- schen te handhaven, komen Max d' Ormoy, onderstaatssecretaris van den minister-pre sident en Louis Monnet, minister van land bouw, in aanmerking. Zaterdag begrafenis. Zaterdagmiddag twee uur a.s. zal het stoffelijk overschot van wijlen minister Sa lengro ter aarde besteld worden. Speciaal Tsjecho Slowakije en Polen zwaar getroffen. De „Gazeta Polska" gaat de gevolgen na van de opzegging door Duitschland van de bepalingen van het verdrag van Versailles, betreffende de internationalisatie der rivie ren, en stelt daarbij vast, dat het eenzijdige besluit van Duitschland niet gemotiveerd is, aangezien het verdrag voorziet in een pro cedure tot herziening der bewuste bepalin gen. De gevolgen van dit besluit zullen volgens het blad van veel verdere strekking zijn dan een eenvoudige opheffing van bepalingen, die de Duitsche souvereiniteit beknotten. De gevolgen zullen het meest merkbaar zijn voor Tsjecho Slowakije', dat met de zee ver bonden was door twee door Duitschland loopende geïnternationaliseerde rivieren. Het Duitsche besluit kan op het statuut inzake de vaart op de Niemen slechts indirect van invloed zijn, ingeval een der oeverstaten zich op dit besluit zou beroepen om de daadwerkelijke internationalisatie van den benedenloop van deze rivier te weigeren. Het ernstigst zijn de gevolgen van de opzegging der bepalingen nopens het Kiel-kanaal, want voortaan zal het alleen van de Duitsche regee ring afhangen of de schepen der Oostzeestaten het kanaal mogen pas- seeren. Deze zullen met de buitenwereld slechts verbinding hebben via de Sont en de Belt, die gemakkelijk te blokkeeren zijn. Als lid va$ den Volkenbond en onderteekenaar van Versailles is Polen belanghebbende bij alle gevolgen van de schending dezer clausules. De Poolsche belangen worden slechts ge troffen door wijziging van het Oder- en het Kiel-statuut. Ten aanzien van den Oder hebben wij, aldus de „Gazeta Polska", vrij onaangena me ervaringen opgedaan, aangezien de in ternationale Oder-commissie haar jurisdic tie heeft willen uitbreiden tot de zijrivie ren Notec en Warta en het Haagsche Hof uitspraak gedaan heeft ten gunste van de anti-Poolsche these. Deze zaak behoort thans tot het verleden. Wat Kiel betreft, dient herinnerd te worden aan het jaar 1920, toen de Duitsche regeering een Engelsch schip aanhield, dat geladen was met voor Polen bestemde munitie, met de bewering, dat hier sprake was van smokkelwaar. Het Haagsche Hof heeft Polen toen in het gelijk gesteld. In de toekomst kan het standpunt, dat toen door Duitschland werd ingenomen, regel worden voor zijn gedrag in analoge gevallen. Dit zijn, zoo besluit het blad, de juridische gevolgen van het Duitsche be sluit. De politieke gevolgen ervan zullen nog veel belangrijker zijn. Men is te Bordeaux op het spoor gekomen van een geheime wapenfabriek. Volgens geloofwaardige inlichtingen zijn 200 vlieg tuigbommen en 40.000 mortierbommen. ver vaardigd oor een industrieel uit Bordeaux, in beslag genomen. Een ingenieur zou in hechtenis genomen zijn. De consul ie Bor deaux van een buitenlandsche mogendheid zou den industrieel geld voor de fabricage van deze wapens ter beschikking hebben gesteld. Omtrent de ontdekking van een clan destiene wapenfabriek te Bordeaux is nog bekend geworden, dat daar twintig kisten oorlogstuig zijn gevonden, dat vervaardigd was volgens lichtelijk gewijzigd model der Fransche luchtmacht. Vastgesteld is, dat het materiaal uit Parijs afkomstig is, waar het vervaardigd is voor rekening van Lu- cien Bourdal, die zich ingenieur noemt. Tot dusverre schijnt de goede trouw vast te staan van dengene, die het materiaal heeft vervoerd. Op Bourdal zijn echter com- promitteerende paieren gevonden, waaruit blijkt, dat hij van den consul van een bui tenlandsche mogendheid 50.000 francs heeft ontvangen. Bourdale had ook onderhandeld met twee" industrieele ondernemingen te Bordeaux over de vervaardiging van ondei'- deelen van bommen. Bourdale is in verze kerde bewaring gesteld onder beschuldiging .van handel in wapenen. Japan heeft niets met de opera ties te maken. Van Chineesche zijde werd gistci-ochtend medegedeeld, dat de Mandsjoekwo-Mongool- sche ti-oepen een hevigen aanval hebben ge daan op Taolin. Zij werden hierbij gesteund door .Tapansche tanks en bombardements vliegtuigen. Japan staat buiten de kwestie. De woordvoerder van het Kwantoengleger heeft als zijn meening te kennen gegeven, dat de operaties, die door Binnen-Mongolie tegen de Provincie Soei-Joean zijn onderno- j men, niets anders dan maatregelen van zelf- j verdediging tegen de communistische drei- ging zijn. Hij verklaarde, dat het Kwan- toeng-leger niets met de militaire operaties van Binnen-Mongolie te maken heeft TsjangKai Sjek te Taijoean. Van Chineesche zijde wordt medegedeeld, dat maarschalk Tsang Kai Sjek te Tai .Toe an is aangekomen. Hij wil hier met de au toriteiten van de provincie Sjansi de midde len bespreken tot het bieden van weerstand aan den inval van de Mongolen in Soei Joean. China vraagt opschorting der onderhandelingen. Volgens een Domei-bericht uit Nanking heeft de directeur van het Chineesche mi nisterie van Buitenlandsche zaken, Kao, in opdracht van Tsjang Kai Sjek den Japan- schen ambassadeur Kawagoe voor gesteld, de Chineesch-Japansclie onderhandelingen uit te stellen, daar de Nanking-regeering in beslag wordt genomen door de gebeurtenis sen in Soei-Yoean. RUSSISCHE AANKOOPEN VAN BENZINE Tengevolge van bedrijfsstoornis- sen in de eigen installaties. Volgens berichten' in de bladen heeft Sov jet-Rusland onlangs wederom in Amerika Benzine aankoopen verricht met als plaats van levering Wladiwostoclc. De totale uitvoer van Amerikaansche pe- troleum-producten naar SovjetRusland be droeg over de eerste 9 maanden van dit jaar 46.940 ton ter waarde van 1,29 millioen goud roebel. De jongste Sovjet-Russische aankoopen van benzine zouden voornamelijk te wijten zijn aan de voortdurende productie-stagnatie bij de nieuwe „Ci*acking"-installaties te Chabarowsk. Deze installaties werden opgericht voor het winnen van benzine uit ruwe Sachalin- 'olie en hebben ten. gevolge van bedrijfssto ringen gedurende dezen zomer 10 weken stil gelegen. DE REIS VAN HORTHY NAAR ITALIë. Bij zijn reis naar Italië zal de Hongaar- sche rijksbestuurder Horthy over Oosten rijk gaan. Van Weenen tot de Italiaansche grens zal hij dan door bondskanselier Schuschnigg worden begeleid. SPANJE Elk huis is een vesting De regeerinstroepen ontvangen ver- De tekst reeds goedgekeurd. Volgens in parlementaii-e kringen ontvan gen inlichtingen zou het Britsch kabinet gisterenochtend den tekst hebben goedge keurd van de nota, welke Groot Brittannië binnenkort zal richten tot de mogendheden van Locarno. De nota zou zekere opmerkingen formu leeren aangaande de antwoorden van Frank rijk, Duitschland, Italië en Belgmop de Brit sche voorstellen van 18 September. Het nieuwe document zou niet den datum vaststellen voor de conferentie, waarop de laatste nota doelt. De nota zou met name de opmerkingen formuleeren aangaande het verband tus- schen een pact voor het Westen en het Vol kenbondshandvest. Overigens zou zij ophel dering trachten te verkrijgen omtrent eenige punten, welke vooral vervat zijn in de ant woorden van Italië en Duitschland. HET IS THANS RUSTIG IN SYRIË. Beyroeth, 18 November. In tegenstelling tot geruchten, die verspreid worden door zekere radiozenders, kan verklaard worden, dat het thans rustig is in de stad Beyroeth. Het is niet juist, dat de staat van beleg is afgekondigd. Meer dan de helft der'winke liers hebben hun zaken weer geopend. MIJNONGELUK IN POLEN. In een steenkolenmijn bij Kattowitz zijn ten gevolge van een grondverschuiving drie mijnwerkers op een diepte van 610 meter bedolven. Een hunner is met verwondingen naar boven gebracht. Men vreest, dat de beide andere arbeiders het leven hebben gelaten. an de loopgraven hetgeen een uitsteken den indruk gemaakt heeft op de militieman nen. Versterkingen uit Catalonië. 40.000 man versche troepen. Gisteren zijn 40.000 man te Madrid aan gekomen om deel te nemen aan de verdedi ging der hoofdstad. Deze mededeeling werd kort na middernacht, gedaan door den om roeper van het regeeringsstation te Bilbao, die daaraan toevoegde, dat verdere verster kingen worden verwacht. HET BOMBARDEMENT VAN MADRID. HONDERDEN DOODEN EN GEWON- DEN. TIENTALLEN HUIZEN VER WOEST. Een arbeidsconferentie in het Verre Oosten Men overweegt te Genève eexi voorstel om in het Verre Oosten een ai'beidsconferen- tie te houden, in denzelfden geest als die welke in Januari van dit jaar te Santiago de Chili is gehouden. De Aziatische vertegenwoordigers in het bestuur van het Internationale Arbeids bureau zijn allen sterk voor een dergelijke bijeenkomst en besloten is om grondig de mogelijkheid te onderzoeken om het volgend jaar een conferentie te houden. Dc technische organisaties van het Inter nationaal arbeidsbureau hebben opdracht gekregen, een rapport op te stellen, dat in de bestuursvergadering van Februari zal worden behandeld, omtrent het werk dat een dergelijke conferentie verwacht kan worden tot stónd te brengen, de wijze van organisatie en de vermoedelijke kosten. STORM IN HET KANAAL. De hevige storm, die gisteren in het zuide lijk deel van de Noordzee en in het Kanaal heeft gewoed, heeft verschillende vaartui gen in ernstige moeilijkheden gebracht. De uit tien koppen bestaande bemanning van het stoomschip „Newbank" uit Glasgow is door de reddingboot van Winterton van boord gehaald. Ter hoogte van Yarmouth is een visschersboot met de acht opvarenden vei'gaan. De redepngbooten van verscheide ne havenplaatsen zijn uitgevaren om in ge vaar verkeerende schepen hulp te veiTeenen. HET VISSCHERIJVERDRA.G TUSSCHEN JAPAN EN RUSLAND. De geheime raad, die gistermorgen in een plenaire zitting, welke werd bijgewoond door den Keizer, is bijeen gekomen, heeft het protocol, waarin het visscherijvei'drag met Sovjet-Rusland met ingang van 1 Ja nuari voor den tijd van 8 jaar wordt ver lengd, aangenomen. Het protocol zal op 20 dezer te Moskou wor den onderteekend door den Japanschen zaakgelastigde Sako en den directeur van de afdeeling Oostersche zaken van het Russi sche volkscommissai'iaat van buitenland sche zaken, Kozlovsky. ROOSEVELT GAAT OOK NAAR BRAZILIë. President Roosevelt heeft aan president Vargas geseind, dat hij zijn uitnoodiging om een bezoek te brengen aan Brazilië tijdens zijn reis naar Zuid-Amerika aanneemt. Roo sevelt vertrok gisteren van Charlestown aan boord van den kruiser Indianapolis. ECUADOR TEGEN HET COMMUNISME. sterkingen. Den geheelen dag, tot den middag toe, is hevig geschoten in den sector van den ,brug der Franschen", waar de opstandelingen stellingen hebben weten te betrkken. De taktiek der opstandelingen is niet gewij zigd: Zij bestaat daarin, dat getracht wordt om de stellingen der regeeiüngstroepen heen te trekken, en Madrid van het Noorden uit binnen te rukken. Tot nu toe is dit mis lukt, en vannacht zijn de stellingen der re- geeringstroepen, 9ndanks den hevigen druk die door de opstandelingen werd uitgeoe fend, niet gewijzigd. Het is moeilijk zich een juisten indi*uk te vormen van den toestand in de omgeving van de Universiteitewijk en het Westerpark. Er wordt hevig gescho ten, en van alle kanten vuren de mitrail leurs. De tegenstanders zijn elkaar zoo dicht genaderd, dat een officier der regee- ringstroepen verklaarde, dat de Marokka nen in de duisternis elkaar doodschieten. Herhaaldelijk loopen de Marokkaansche ti*oepen storm tegen de stellingen welke de regeeringstroepen in de Montanakazerne en den Carcel Modelo hebben ingenomen. Uit vensters en van de daken knettert het geweer- en mitrailleurvuur van de verdedi gers, die elke meter grond met groote moed verdedigen. In alle sectoren van de hoofdstad wordt door de artillerie van weerszijden ononder broken gevuurd. De regeeringstroepen heb ben nieuwe stukken in stelling gebracht en laten geen minuut respijt aan hun tegenstan ders, die dikwijls tot werkeloosheid gedoemd worden. General Miaja heeft een bezoek gebracht De correspondent van Reuter te Madrid heeft gisteravond getelefoneerd, dat de ver woesting welke tijdens de luchtaanvallen van Dinsdagavond zijn aangericht, bijna niet te besclirijven is, Bij de Zonnepoort zijn twee mijntrechters. De branden, welke veroorzaakt werden door calcium- en phosphor-houdende brandbommen, hebben het Carmen-plein geheel vernield en een groot aantal gebou wen, o.m. de drukkei'ij van „la Libertad" en de „Informaciones" ernstig beschadigd. Eenige huizenblokken werden geheel door brandbommen of granaten verwoest. De buurt van Argueles ziet er uit als het too- neel van een oorlogsfilm. Dit stadsdeel is bijna seheel ontruimd. Regeeringsvliegtui- gen maken patrouillevluchten om herhaling te voorkomen van den rampzaligen lucht aanval, waarbij volgens officieele mededee- lingen 300 personen werden gedood en 500 gewond, terwijl 50 huizen werden ver woest. De toestand aan het front is onver anderd gebleven. Gebruiken de opstandelingen gif gassen? Vernomen wordt, dat de Spaansche am bassade te Londen gisteren tijdens een tele fonisch gesprek met Madrid er van in ken nis is gesteld, dat de opstandelingen traan gassen gebruiken tegen de regeeringstroe pen aan het front van Madrid. Opstandelingenkruiser gehavend. Uit Bilbao wordt gemeld, dat de opstande lingenkruiser Velasco, die sinds eenige da gen laveerde in de Cenabrische golf, ernstig gehavend is door de kanonnen van twee Spaansche treiters, die hij ongewapend dacht en die hij wilde praaien. De kruiser die ern stig getroffen werd, is ijlings naar de baai van San Sebastian gevlucht. Het schip helde daarbij over. De Minister van buitenlandsche zaken heeft alle consuls van Ecuador opdracht gegeven, geen passen te verleenen aan per sonen, die het communisme aanhangen en naar Ecuador willen gaan. Verder besloot de regeering zoo snel mogelijk de buiten landsche communisten, die in Ecuador ver toeven over de grens te zetten. DE PAUS GEEFT ZIJN MEENING OVER DE FILM. De Paus heeft naar de „Daily Telegraph" uit Vaticaanstad meldt, den president van de Motion Picture Producers-distributors of America, Will Hays, ontvangen. Het onderhoud, dat Hays met Z. H. heeft gehad, duurde een half uur. Bij het verlaten van het Vaticaan verklaarde de filmmag- naat; mijn bezoek aan den Paus is 't hoog tepunt van mijn loopbaan. Ik stond versteld van zijn kennisvan de film, en ik was aan genaam verrast, hem zoo frisch van geest en uiterlijk aan te treffen, voora' na de ge ruchten, dat zijn gezondheidstoestand te wenschen overliet. Wij hebben gesproken over films en hun techniek, hun moreele voor- en nadeelen. Z.H. verklaarde, dat hij sterk voor ontwikkeling van dc film was, zoolang deze ten doel had, de algemeene' levensomstandigheden van den mensch te verbeteren. TWEE VLIEGTUIGEN IN TSJECHO- SLOWAKIJE TEGEN ELKAAR GEBOTST. Vier inzittenden om het leven ge- komen. Nabij Prostejof in Norade zijn twee mili- laire vliegtuigen tegen elkaar gebotst. De yier inzittenden zijn om het leven gekomen.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5