Hoogheemraadschap Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw Noordhollands Noor derk war tier» In memoriam J. J. de Boer. Besluiten voor wegverbete- ringen. Een voorstel Inzake pen- sionneerlng van Hoog heemraden. Behandeling van de be grooting 1937. De heffing van omslag op gebouwd en ongebouwd. Algemeene Vergadering van het Bestuur van het hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier, °P Woensdag 18 November 1936, des voormiddags 10 uur, in het Gemeen- landshuis te Alkmaar. Voorzitter de heer C. Wijdenes Spaans Jr., dijkgraaf; secretaris de heer J. W. Boersma; penningmeester de heer P. W. Groot; inge nieur de heer P. Tj. Poppens. Afwezig met kennisgeving van verhinde ring zijn de heeren P. Groot, hoogheemraad en de heer J. Ringcrs, hoofdingeland-plaats vervanger, de laatstgenoemde, omdat zijn gezondheidstoestand aanwezig zijn nog niet toealat. De Voorzitter heet de heeren welkom en moet helaas beginnen met de mededeeling over het verscheiden van den heer J. J. de Boer, Assendelft, in leven hoofdingeland plaatsvervanger. Spr. wijdt waardeerende woorden aan diens nagedachtenis, roemt de samenwerking die steeds van den overledene werd ondervonden en die steeds zag de groo- te lijn en deze vasthield. Wij zullen den over ledene steeds in vriendschap herdenken. Mededeeling wordt gedaan van een groot aantal goedkeuringsbesluiten door Ged. Sta ten, van diverse hesluiten door de Algemeene Vergadering genomen. Ze worden voor kennisgeving aangenomen. De pensionneering van hoogheem raden. Van de hoofdingelanden, de heeren C. P. Hartog en C. Kramer Glijnïs en van de hoofdingelanden-plaatsvervangers, de heeren P. Blaauboer en Joh. de Veer, is een adres ingekomen, waarin adressanten Dijkgraaf en Hoogheemraden verzoeken in de eerstvolgen de vergadering prae-advies te willen uitbren gen over hun voorstel om de pensioenrege ling voor hoogheemraden zoodanig te wijzi gen, dat, voor hoogheemraden die na 1 Januari 1937 voor de eerste maal als zoodanig worden benoemd, alleen weduwe- en weezen- pensioen zal worden uitgekeerd, wanneer het overlijden rechtstreeks het gevolg is van de uitoefening van de functie als hoogheemraad en niet door eigen schuld. Adressanten zijn van oordeel, dat do functie van hoog heemraad beschouwd moet worden als ne venbetrekking en zij geven de voorkeur aan een behoorlijke salarisregeling, boven een thans geldende pensioenregeling. Goedgevonden wordt dit adres in handen te stellen van het Dag. Bestuur. Voorstellen van het Dag. Bestuur die geen discussie uitlokken. Nu de hernieuwde vaststelling van de jaarwedde-regeling van den Secretaris, den Penningmeester en den Ingenieur door Ged. Staten is goedgekeurd, wordt de pensioen grondslag van deze hoofdambtenaren door de algemeenev ergadering vastgesteld. Dijkgraaf en Hoogheemraden stellen voor om ten laste van het Hoogheemraadschap te brengen het onderhoud van gedeelten van den weg door Obdam, gelegen ter weerszijden van den spoorwegovergang in de gemeente Obdam, alsmede tot liet in verband hiermede aangaan van overeenkomsten met de N.V. I-Ioliandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij en met de banne of polder Obdam. Wordt goedgevonden. DijkgraaJ en Hoogheemraden stellen voor te besluiten tot verkoop van voor de verbreé- ding van den Heerenweg om het Hargcrgat in beslag genomen strookjes grond, deel uit makende van den Hondsbossche Slaperdijk aldaar, aan de gemeente Schoorl. Aldus besloten. Dijkgraaf en Hoogheemraden stellen voor tot het aangaan eener overeenkomst met de gemeente Warder en Oosthuizen in verband met in 1932 door laatstgenoemde Gemeente uitgevoerde verbeteringen aan het z.g. War- derpad (of den weg naar Warder) voor zoo ver gelegen in die gemeente. Conform besloten. Overeenkomstig het voorstel van Dijkgraaf en Hoogheemraden wordt besloten tot uitgif te in erfpacht aan W. Kwakman te Volen- dam van een gedeelte van liet binnentalud van den Zuidpolderzeedijk aldaar. Volgt het voorstel tot verkoop van gedeel ten van een perceel grond nabij het Harger- gat. in de gemeente Schoorl aan W. Oost- indië en P. Duin Wzn., beiden wonende al daar. Allen voor. Aan de orde is het voorstel van Dijkgraaf en Hoogheemraden tot aankoop van het recht van erfpacht van de gemeente Amster dam en van enkele particulieren op gedeel ten van hot binnentalud en den binnenberm van den Kadoelendijk ten behoeve van ver betering van den weg op dien dijk. Zonder discussie wordt aldus besloten. Dijkgraaf en Hoogheemraden stellen voor tot het aangaan eener overeenkomst met de hanne Enkhuizen en Westeinde inzake over dracht van het onderhoud van de bermsloot langs den Oosterdijk van Drechterland. Wordt goedgevonden. Volgt het voorstel om een overeenkomst van ruiling van grond aan te gaan met P. Vlam Pzn. te Schoorldam, ten behoeve van de verbetering van bochten in den weg op den Noorder Rckcrdijk aldaar. Zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming wordt aldus besloten. Tenslotte wordt dan nog door Dijkgraaf en Hoogheemraden voorgesteld te besluiten tot verkoop van bet dijksmagazijn met erf gele gen aan den Zuidpolderzeedijk in de ge meente Edam, aan K. Laan, wonende al daar. Allen voor. De begrooting voor 1937. Hierna komt aan de orde de behandeling van de begrooting voor 1937, waarbij zooals reeds eerder door ons medegedeeld. Dijk graaf en Hoogheemraden voorstellen het hef fingspercentage van den omslag met 0.2 of bijna 6 te verlagen. Algemeene beschouwingen. Van de gelegenheid tot het houden van algemeene beschouwingen wordt allereerst gebruik gemaakt door den heer J. Laken- man, die met genoegen geconstateerd heeft dat wederom verlaging van lasten kan plaats vinden. Toch is er een leemte in de twee laatste begrootingen en wel wat be treft de ongelijkheid van heffingspercentage op gebouwd en ongebouwd. Spr. informeert of de beslissing van Ged. Staten al bekend is. De Voorzitter antwoordt, dat het Dag. Be stuur ook nu nog niets kan mededcelen over het oordeel van Ged. Staten. Het schijnt dat deze zaak gelijktijdig met andere wijzigingen vafi belangrijken aard, zal af komen. Een definitief antwoord hebben D. en H. nog steeds niet ontvangen. Door den beer Ilam wqj-dt er op gewezen dat het karakter van het waterschap sterk is gewijzigd en dat het nu meer is een insti tuut voor weegenbouw. En wat de technische zijde dan betreft, slaagt liet Hoogheemraad schap zeer goed bij de uitvoering van den wegenbouw, spr. heeft daarvoor alle lof. Iets anders evenwel is dat het dijksbeheer belang rijk is verminderd en dat de uitgaafposten daarvan voor 7/8 gedeelte opgeslokt wór den door het onderhouden van do dijken bij Petten. Spr. vraagt of het nu noodzake lijk is, dat die lasten den ingelanden van dit waterschap worden opgelegd en of het niet eerlijk is dat dergelijke lasten gedra gen worden door de provincie Noordholland. In de tweede plaats wijst spr. op de ster kere heffing over de landerijen dan over de gebouwen en waar het hoogheemraad schap jaarlijks moet opbrengen f 300.000, aan watersnoodkosten, vraagt spr. of het t.a.v. de ingelanden niet veel billijker is, dat de Provincie deze taak overneemt en voor aflossing van deze kosten zorg draagt. Spr. wijst er op, dat kleine bedrijven, zooals spr. heeft, bijna de helft zwaarder worden belast dan een bakker voor zijn bakkerij, enz. De Voorzitter beaamt dat het karakter van het Hoogheemraadschap sterk is gewijzigd, dat het voor 't belangrijkste deel wegschap is geworden. Het doet spr. genoegen dat door den heer Ham lof wordt gegeven aan den Ingenieur en diens staf. Wat nu de druk van het onderhoud van de dijken be treft, het lijkt spr. toe, dat de heer Ham de historie niet voldoende recht laat weder varen. Spr. herinnert er aan, dat de f 61,000 bijdrage volgens staat A ook reeds vroeger door de Hondsbossche over dezelfde gronden werd geheven en er in dat opzicht geen wijziging heeft plaats gehad. Het zal moeilijk zijn om een reden aan te geven, waarom een regeling die ongeveer in het jaar 1500 is begonnen, gewijzigd dient te worden. Het onderhouden van de Pettemer zee wering is in de waarde van den grond ver disconteerd. Bovendien, we weten dat als de Provincie het onderhoud zou overnemen, de van ouds ondërhoudsplichtigen zullen moe ten betalen. Door het Hoogheemraadschap zou gevraagd kunnen worden om van de bijdrage verlost te worden, maar ook an dere lichamen zouden dan volgen en het eindresultaat zou dan weer zijn, dat de in gelanden het in een anderen vorm zouden moeten betalen, terwijl we in 't geheel geen zeggingschap meer zouden hebben. Wat de f300.000 watersnoodkosten be treft, spr. herinnert eraan dat dezerzijds geprobeerd is, verandering te brengen in de heffingsverhouding, gebouwd en onge bouwd en ook dat het percentage der bij drage in de jaren die achter ons liggen, verlaagd is geworden. Postgewijze behandeling. Vervolgens wordt overgegaan tot postge wijze behandeling der begrooting. Bij den post kosten verbreeden van de kruin van den Zuiderdijk van Drechter land, herhaalt de heer P. Blaauboer, dat hij deze verbreeding niet noodzakelijk acht. Spr. weet wel dat het een mooi werkver schaffingsobject is, doch voor het verkeer is de verbreeding niet noodig, de nieuwe provinciale weg ligt er vlak bij. Mochten de hijdragon der gemeenten in de kosten voor de werkverschaffing niet voldoende zijn om dg kosten dezer verbreeding te dekken, dan zou spr. de uitvoering van dit werk niet kunnen goedvinden. De Voorzitter legt uit dat de uitvoering van dit werk zakelijk heel goed is en spr. staat niet op het standpunt dat er hier weinig verkeer is. Spr. zou het jammer vindon als de boeren het zouden moeten stellen met beroerde, smalle wegen. In den hooitijd bijv. kan men elkaar op dezen dijk niet passeeren. De heer Blaauboer is het ermee eens, dat ook de boeren behoorlijke wegen moeten hebben maar naar verhouding van het ver keer lijken spr. de kosten te hoog. Bij de posten uitgaven ten behoeve van wegen voorkomende op het Prov." wegen plan, aanvullend wegenplan en van wegen, die niet op de wegenplannen voorkomen, wijst de heer De Veer erop dal er een te kort op de geraamde bedragen is, doch dat in de rekening niet is te vinden, hoe de stand in werkelijkheid is. Spr. zou het op prijs stellen, dat de leden een overzicht kregen hoe de stand is en dan wellicht met een beschouwing hoe in de toekomst dat te kort weggewerkt moet worden. De Voorzitter zegt dat deze materie zich moeilijk leent, tot het geven van een alge meen overzicht, en raadt belangstellenden aan, ter secretarie om toelichting te vra gen. Spr. wijst erop dat de zaak zoo zit, dat. als dit jaar voor het onderhoud een bedrag wordt uitgegeven de bijdrage daarvoor vol gend jaar binnenkomt. De begrooting wordt vervolgens zonder eenige wijziging vastgesteld. Tot leden van de commissie van onder zoek voor het nazien van de rekening over 1936 worden benoemd de heeren C. Kramer Glijnis, C. de Boer Jzn., J. Best Nz. en P. Tromp Sr.; tof plaatsvervangende leden, dc heeren C. Haremaker, C. P. Hartog, J. Lakcnman en Jb. Jimmink Hz. Hierna volgt sluiting. DE NAJAARSVERGADERING IN HOTEL „DE BEURS" TE SCHAGEN. In de groote zaal van hotel de Beurs al hier, had gister de najaarsvergadering plaats van de Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorder kwartier, onder voorzitterschap van den heer P. Bührmann. De vergadering was slechts matig bezocht. De opening. De Voorzitter opent met een woord van welkom, in het bijzonder gericht tot den Voorzitter en den Secretaris van de Holland sche Maatschappij en zegt dat hij, alvorens tot het meer zakelijk gedeelte over te gaan, op deze plaats in herinnering meent te mogen brengen de verloving van II.K.II. Prinses Juliana met. Z.D.H. prins Bomhard, er van overtuigd zijnde dat ook de leden van Noorderkwartier het geluk van II.K.H van harte toejuichen. Het is een usance dat van de bestuurs tafel een kort overzicht gegeven wordt van den toestand waarin de landbouw zich be vindt. Algemeen hoort men en men leest het ook in de groote pers, dat hij nijverheid en han del een opleving te bespeuren valt. Moge dit voor deze groepen het geval wezen, de voorteekenen voor den landbouw echter zijn nog zeer ongunstig, en worden naar te vreezen is door den monctairen toestand nog ongunstiger, indien tenminste de Regeering op het standpunt blijft staan dat de eerste levensbehoeften niet in prijs mogen stijgen, aldus spr. Zoo heeft b.v. de veehouderij wel zeer geleden. Eenerzijds zijn de voerprijzen zeer gestegen, terwijl anderzijds een redelijke prijsverhooging harer producten wordt ge weerd. Evenzoo dreigt het tot het uiterste aan gepaste akkerhouwbedrijf meer in de knel te komen, doordat, ook de door haar benoo- digde grondstoffen circa 2030 pt. zijn ge stegen. Moge de regeering in dezen onhou.1- haren toestand spoedig voorzien en vooral niet den raad van andere bevolkingsgroe- pen opvolgen, om den landbouwsteun di reet maar te liquidceren. Vervolgens wil spr. nog even wijzen op de nieuwe pachtwet welke dezer dagen door de Tweede Kamer is aangenomen. Opmerkelijk hierbij is, dat de landhouw- vertegenwoordigers hebben tegengestemd, terwijl een groote meerderheid van agrarisch georiënteerde vertegenwoordigers vóór stemde. Het bestuur van H.N.K. heeft zich inder tijd uitgesproken tegen het ontwerp, omdat dit m.i.b., veel te diep ingrijpt in het par- tiulier bezit en zoodoende veel schade aan den landbouw kan toebrengen men denke slechts aan crcdietverleening. Er rest slechts nog een hoop dat ook dit maal de Eerste Kamer dit politieke ontwerp zal verwerpen. "Notulen. Aan de orde is vervolgens de vaststelling der notulen van de vergadering van 6 Mei 1936 welke zonder op- of aanmerkingen worden goedgekeurd. Ingekomen stukken. Wij 'maken melding van de navolgende ingekomen stukken: 1. Kennisgeving van verhindering o.a. van den heer Mr. Dr. J. A. E. Buiskool, •Wethouder van Schagen, door bijwoning der vergadering van 't Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier te Alk maar. 2. Een afschrift van een adres aan den Minister van Landbouw en Visscherij van den Alg. Ned. Zuivelbond, den Chr. Boeren en Tuindershond. den Kath. Boeren- en Tuindersbond, en het Kon. Ned. Landbouw- Comité houdende het verzoek, om in ver band met de denreciafie van ons betaal middel en de stijging van de productie kosten der melk, doordat veevoeder, kunst mest en gebruiksartikelen voor den vee houder duurder geworden zijn den toe slag op de melk alsnog als zoodanig te ver- hoogen dat de veehouder hierin voldoende compensatie vindt voor de verhooging, welke de productiekosten sedert den vorigen winter ondergaan hebben. Een even redige vergoeding voor dc hoogcre kosten der wintermelkproductie kan daarin dan echter nog niet gezien worden. Mededeelingen. Vervolgens doet de Secretaris, de heer G. Nobel, de navolgende mededeelingen: 1. Nieuwe leden. Zeer tot genoegen van het Bestuur kan worden medegedeeld, dat weer enkele nieu we leden tot de vereeniging zijn toegetre den. Het Bestuur ziet hierin het begin van een uitbreiding van het ledenaantal, waar door Noorderkwartier binnen niet te lan gen tijd weer op gopde getalsterkte is. wat vewenscht is om het goede werk van Noor derkwartier, waaraan alle consulenten me' de vooraanstaanden in den landbouw pret tig en goed samenwerken, voort te zetten. In het bijzonder wordt een beroep gedaan op de Oudleerlingen der Rijkslandbouw- winterschool te Schagen om toe te treden en mede te werken aan het goede werk van Noorderkwartier, wat algemeen be kend is. Moge het voorbeeld van de toe treding van de enkele Oudleerlingcn navol ging vinden. 2. Excursie naar Terschelling. In samenwerking met de afd. Noordhol land boven het IJ der Ned. I-Ieide-Mij. werd 14 Juli een excursie naar Terschelling ge maakt, welke begunstigd door mooi weer buitengewoon goed slaagde en voor alle deelnemers een buitengewoon prettigen was en de gelegenheid bood om van de schoon heid van dit eiland te genieten. Opnieuw een aanleiding orri met het organiseeren van excursies voort te gaan. 3. Dambelasting. Van het Kon. Ned. Landbouw Comité een mededeeling uit de vergadering van de Rente-afdeeling. waaruit blijkt dat in Dren te een z.g. „Dambelastine" wordt geheven van eigenaren die met hunne landerijen aan een Rijksweg zijn gelegen en daarmee verbonden zijn. Deze Dambelasting, die eenige jaren geleden f0.25 a f0.50 was, is in de laatste jaren verhoogd tot f2.50. Gevraagd wordt of in het gebied onzer Vereeniging dergelijke heffingen ook be staan, waarop het Bestuur heeft geant woord dat deze heffingen voor zoover ons bekend hier niet worden toegepast. 4. Pachtwet. Van het Kon. Ned. Landbouw Comité werd een afschrift van een rapport omtrent het gewijzigde ontwerp „Pacht" van de pachtcommissie der Groninger Maatschap-- pij van Landbouw ontvangen. In dat rapport wordt voornamelijk be- zwaar gemaakt tegen den maatregel waar bij den eigenaar het recht wordt ontnomen om binnen 10 jaar zijn boerderij in eigen exploilatie te nemen of te verpachten aan zijn naaste bloedverwanten, welke maat regel volgens de commissie veel te •ver gaat. Het Bestuur verklaarde zich ook tegen dezen maatregel. 5. Reorganisatie Veevoederbureau. Over de reorganisatie van het Veevoeder- bureau is heel wat te doen geweest. Van Katholieke zijde werd er op aange drongen, dat Noorderkwartier zou worden uitgesloten om een vertegenwoordiger in het Veevoederbureau te hebben. Spr. heeft deze zaak besproken met den Directeur-Generaal van den Landbouw en had daarbij goed succes. Aangezien Noor derkwartier oprichter is van het Veevoeder- bureau, gaat het toch niet aan om Noorder kwartier uit te sluiten, welke zienswijze de Directeur-Generaal geheel deelde. Verder heeft spr. op een gemeenschap pelijke vergadering met de Holl. Mij. van Landbouw ook gepleit voor het behoud van oen vertegenwoordiger van Noorderkwar tier en ook daar werd de stemming voor Noorderkwartier goed. Tot ons genoegen werd dan ook van den Minister van Landbouw en Visscherij bet verzoek ontvangen om, een vertegenwoordi ger van Noorderkwartier aan te wijzen; aan welk verzoek voldaan is, door den heer E. Dz. Govers te Alkmaar daarvoor aan te wijzen. De heer Govers was gaarne bereid deze benoeming aan te nemen. 6. Bevordering goed ploegen. Het Bestuur zal gaarne zien dat de werk zaamheden voor het bevorderen van goed ploegen en het beschikbaar stellen van diploma's voor bouwknechten worden her vat. 7. Reorganisatie landbouwvereeni- gingsleven in Noord-Holland. De Commissie ingesteld tot- de bestu deering van de vraag: Is het gewenscht een Noord-Hollandscbe Maatschappij van Land bouw op te richten? is met haar werk begonnen. Bij de besprekingen hiervan in het bestuur werd besloten, don Voorzitter en Secretaris der Hollandsohe Maatschappij ook uit te noodigen om zitting te willen nemen in deze Commissie, omdat de reor ganisatie voornamelijk de Hollandsche Mij. zal raken en het. gewenscht is dat de Hol landsche Maatschappij van Landbouw weet wat er in deze gebeurt. Mededeelingen Wegencommissie Deze mededeelingen geven een kort over zicht van den stand der werken voor de Provineiale wegen. Van het bijna 349 K.M. lange net van pri maire wegen is thans 831/?. K.M. in voorbe reiding, \W/p K.M. in uitvoering, en 219 K.M. voltooid. In de wegen voor doorgaand verkeer zijn 22 br.uggcn in uitvoering; vol tooid of nagenoeg voltooid zijn thans 121 bruggen. Wanneer wij de vorderingen van het werk der Provincie in deze overzien dan bestaat er alle reden om daarover tevreden te zijn. Verwacht mag worden dat binnen enkele jaren het Provinciale wegennet gereed zal zijn, wat voor het doorgaand verkeer een groote verbetering zal zijn en waarover met alle waarrleerina kan worden gesproken. Alle tracé's, die voltooid of bijna vol tooid zijn te noemen zou in deze mede deeling te uitvoerig worden, daarom vol staan wij met deze korte mededeeling. 9. Rijksweg HoornAbbekerk. Op de laatste vergadering van leden kon spr. de verheugende mededeeling doen, dat do Rijksweg HoornAbbekerk, voor zoover mogelijk, zou worden aangelegd op den aarden baan van de voormalig^ lokaal- spoorbaan HoornMedemblik waarvoor de Minister van Waterslaat alle medewerking toezegde en ter plaatse den sland van za ken opnam met irevolg dat hij het plan goed vond. Thans kan worden medegedeeld dat van dit plan niets terecht komt, omdat de Noderlandsche Spoorwegen de spoorbaan inlact wenscht te houden voor het goede renvervoer naar Medemblik. Van landhouwstandpunt valt dit te be- reu ren, want de Rijksweg wordt nu van Wotrnum af op een afstand van ongeveer '50 M. van de spoorbaan aangelegd, waarbii door den Rijkswaterstaat ernstig gestreefd is om zoo weinig mogelijke schadesnijding fe veroorzaken. De plannen vprkeeren in een vergevorderd sladium, zoodal de kans op wijziging niet groot zal zijn. Al komt er nog gelegenheid om bij de ter visie ligging bezwaren in te dienen. De mededeelingen worden alle voor ken nisgeving aangenomen. Mededeelingen van Consulenten De heer ir. Lienesch, de Landbouwcon- sulent, deelt mede, dat het aantal leerlingen) der Landbouwschool steeds stijgende is, ook al door de exploratie van de Wieringer- meer. Misschien komen we nog wel eens met het verzoek om subsidie bij de Ver eeniging, welke zeker gerechtvaardigd is. (Gelach). De heer Brakman zegt, in z'ji. hoedanig heid van bedrijfsconsulcnt, dat er een spe ciale dienst is ingesteld voor de kleine be drijven. Daarvoor is hulp noodig van jonge assistenten. Deze dienen als schakel tus- schen den consulent en den boerenstand. De Voorzitter dankt de heeren Lienesch en Brakman voor hunne mededeeling. De tuinbouw- en veeteeltconsulcnt wareni niet ter vergadering aanwezig. Plaats voor de Voorjaarsvergadering. Als plaats voor de voorjaarsvergadering 1937 wordt met algemeene stemmen Alk maar aangewezen. Verkiezing van een Voorzitter. Wegens aftreding van den Voorzitter, den heer P. Bührmann, die niet herkiesbaar is, moet een nieuwe Voorzitter worden gekozen. Na stemming blijken er 20 stemmen ie zijn uitgebracht. Aangezien niemand de meerderheid heeft verkregen, moet een nieuwe vrije stemming worden gehouden. De heer Stapel zegt, in geen geval het Voorzitterschap te zullen aanvaarden aan gezien hij door drukke bezigheden dit ambt niet kan ambieeren. Na deze stemming blijkt de heer J. de» Veer uit Schagen met 17 van do 20 stem men te zijn gekozen De heer De Veer neemt zijn benoeming aan. Rapport Melkcommissie. Bij afwezigheid van den heer L. T. C. Schcy brengt de lieer Eriks rapport uit over dewerkzaamheden der Melk-commissie, waaraan het volgende is ontleend: Door het Rijk is i. 1936 1066.subsidie verleend, n.1. f 810.voor salaris van do voormelkers, 106.voor reiskosten van de voormelkers of vergoeding voor het beschik baarstellen van eigen veestapel, 22.voor theoretische lessen voor 2 cursussen en 12S.als aandeel in de algemeene kosten. Hollands Noorderkwartier, de Holl. Mij, van Landbouw en de L.T.B. namen ook ieder 128.voor hare rekening. In 1936 zijn 27 cursussen gehouden, n.1. 14 vanwege afdeelingen van de Holl. Mij. v. Landbouw, 9 vanwege afdeelingen van den L.T.B., 3, vanwege afdeelinggen van de H. M. v. L. en den L.T.B. samen en 1 cursus vanwege de afd. Nieuwer-Amstel van den Chr. B. en T. Bond. Verschillende zuivelfabrieken werkten met deze afdeelingen samen en verleenden finan" tieelen steun. De deelnemers van- 2 cursussen te Becm- ster en van den cursus te Bovenkerk zullen in 1937 wordon geëxamineerd; 25 cursussen zijn dus afgewerkt. Het aantal deelnemers hieraan bedroeg 124, waarvan 105 na afgelegd examen het getuigschrift ontvingen, n.1. 93 van de 111 jongens en-12 van de 13 meisjes; 85% slaagde dus. Over het algemeen was er dus een groo- tere belangstelling, n.1. 9 cursussen meer dan in 1935. Ten deele is deze stijging toe te schrijven aan de in 1935 gediplomeerde Voormelkers, die in hun woonplaats, of in de naaste omgeving daarvan hunne mede werking ook bij de propaganda verleenden; 7 van de 8 nieuwe voormelkers leidden 1 of meer cursussen. De medewerking van de zuivelfabrieken is ook dit jaar weer belangrijk geweest, niet alleen finantieel, maar ook doordat de theoretische lessen aan 12 cursussen gege ven werden door den directeur of den assi stent in het bezit van het diploma R. Z. S. Met genoegen constateert de Commissie, dat het hygiënisch besef omtrent de melk- winning in de provincie groeiende is; het Zuidelijk gedeelte komt met slechts 3 cur sussen nog ten achter, hetgeen in verband met dc klassificeering van de consumptie- melk zeer te verwonderen en te betreuren is. Dc Commissie beeft getracht en zal trachten, in samenwerking met. de bonden van Melk veehouders aldaar, hierin verbetering te brengen. Met den C. B. T. B. wordt overleg gepleegd omtrent vertegenwoordiging van dien Bond in de N. H. Melkcommissie. In het geheel zijn nu door de Noordliol- landsche Melkcommissie uitgereikt: 37 di ploma's aan voormelkers en 587 getuig schriften voor goed melken. De voorzitter dankte den heer Eriks voor zijn uitgebreid verslag. Vakschool voor Kaasmakers te Hoorn. Aan het verslag, van bovengenoemde Vak school, uitgebracht door den heer Eriks, is het volgende ontleend: In het tiidvak October 1935 tot April 1936 werd het 2de gedeelte van den 17den twee jarigen cursus gegeven. De lessen vingen aan op 3 October 1935 met 14 leerlingen-kaasmakers en 4 toehoor ders. Het lesverzuim was van geen beteekenis en steeds om geldige redenen. Op 4 Mei 1936 werd het eindexamen ge houden in tegenwoordigheid van de Rege lingscommissie en enkele genoodigden. Van de 14 leerlingen-kaasmakers kon 1 het diploma niet verkrijgen. Van de 4 toehoor ders kregen er 3 het getuigschrift. Aan het toelatingsexamen van den nieu wen cursus 1936/38 namen 25 kaasmakers deel; 9 hunner moesten worden afgewezen wegens hun slecht examen, vooral in het rekenen. De lessen zijn op 1 October 1936 begonnen met 16 leerlingen, allen kaasmakers. Mededeelingen Werktuigen commissie. Aan hef verslag, uitgebracht door den heer Jm. Blaauboer Gzn., ontleenen wij, dat steeds meer rekening wordt gehouden met adviezen door de commissie verleend. Verschillende demonstralies met nieuwe machines werden in tal van deelen der provincie gehouden. Het ligt in de bcdoe ling der commissie een cursus in het leven

Schager Courant | 1936 | | pagina 6