OMGEVINGNIEUWS Brandwonden Pu rol er op Puro! geneest te roepen ter opleiding van bekwame in structeurs voor de bediening der land bouwwerktuigen. De Bietenalcohol-oommissie. De heer ir. G. J. Lienesch deelt vervolgens namens bovengenoemde Commissie mede, dat deze Commissie en ook de Regeerings- commissie nog steeds liggen. Het is de Commissie nog niet gelukt re sultaat te bereiken, daar men aanvankelijk zeer sceptisch tegenover dit werk stond. Ge lukkig is dit thans verbeterd, doch er wordt nog altijd over gekibbeld, zoodat het bie tenalcohol-plan secondair is geworden. Bietenalcohol, zegt spr., is zeer geschi.it voor brandstof voor motoren. Persoonlijk is spr. zeer voor den bieten-alcohol, doch we zitten nog steeds te wachten op het Regee- ringsrapport. De zaak is nog niet dood, of schoon men dit van Regeeringswege wel had gehoopt. Althans aanvankelijk. Nu echter wordt er meer aandacht aa-n ge schonken, omdat in Frankrijk tal van auto s op dit mengsel loopen en de bietenalcohol ook in Denemarken en Tsjecho-Slowakije goede resultaten afwerpt. Spr. stelt daarom voor de Commissie nog even in tact te laten; misschien komt er nog eens wat van! De heer Blaauboer betreurt het, dat de Regeering zoo lang noodig heeft, om tot een resultaat te komen. De Voorzitter sluit zich gaarne bij de woorden van de heeren Lienesch en Blaau boer aan en spreekt de hoop uit, dat nu spoedig van Regeeringswege iets hierom trent mag worden vernomen. De vergadering wordt hierop tot 's mid dags één uur geschorst. MIDDAGVERGADERING. Tegen half twee heropent de Voorzitter de vergadering. De opkomst was thans grooter, daar tal van leerlingen der Land bouwschool aanwezig waren. Deze worden door den Voorzitter hartelijk welkom ge- heetcn. Spr. geeft daarop onmiddellijk het woord aan den spreker op deze vergadering. De positie van den landbouw na de devaluatie. De heer ir. T. P. Huisman, secretaris van de Hollandsche Maatschappij, uit 's Graven- hage, geeft dan een overzicht van de positie van den Landbouw na de devaluatie, waar aan het volgende is ontleend: Spr. begint met te wijzen op de zeer groote belangstelling, welke de landbouwcrisis- maatregelen van verschillende zijden moch ten ondervinden direct na de depreciatie van den gulden. Van verschillende zijdeii werd de overtuiging uitgesproken, dat deze crisismaatregelen nu wel konden verdwij nen en de landbouw zich zelf kon helpen. Uit het antwoord, dat de Regeering aan de Centrale Landbouworganisaties heeft ver strekt aangaande haar houding ten dezen- aanzien blijkt, dat de Regeering voornemens is het prijspeil der landbouwproducten na de devaluatie ongeveer te houden op het peil als voorheen met uitzondering van die producten, welke met grondstoffen worden voortgebracht, die hoofdzakelijk moeten wor den ingevoerd en waar de depreciatie van don gulden een prijsstijging heeft te weeg gebracht. Daar zal, zij het schijnbaar niet met al te groote snelheid, gaandeweg naar een hooger prijsniveau worden gestreefd. Een verdere beperking van den varkenssta pel is reeds afgekondigd. Afhankelijk van de Regeering. Spr. wijst op de afhankelijkheid in deze van de Regeering. Dit maakt ook, dat on mogelijk gezegd kan worden, of de deprecia tie van den gulden den landbouw tot voor dcel zal afwachten, ja of neen. Dat neemt niet weg, dat spr. inzonderheid voor de toekomst in deze depreciatie ver schillende voordeelen ziet. In de eerste plaats is in het Nederlandsche bedrijfs leven eenige opleving te bespeuren, welke een vermindering van de werkloosheid tot gevolg heeft, hetgeen, daar de binnenland- sche markt de belangrijkste markt is voor den Nederlandschen landbouw, een gunstige invloed op onze afzetmogelijkheid zal heb ben. Is het prijsniveau voldoende aangepast? Spr. wijdt vervolgens uit over de vraag, of het prijsniveau van den Nederlandschen landbouw zooals het thans wordt gesteund, in vergelijking met het niveau in andere landen voldoende aangepast moet worden geacht. Aan de hand van uitvoerige beschouwin gen komt spr. tot de conclusie, dat in bijna alle landen van West Europa de prijzen hooger zijn, dan waarmede de Nederlandsche landbouw genoegen moet nemen. Inzonder heid is dit ook het geval met Engeland, waar de prijs, welken de veehouder voor de melk ontvangt, 9 cent bedraagt en dus twee keer zoo hoog is als de prijs, welken de Neder landsche veehouder ontvangt. Denemarken staat intusschen met zijn productiekosten iets lager, doch als de factoren, die dit ver oorzaakt hebben worden nagegaan, blijkt, dat deze moet worden gezocht in de grootere devaluatie van de kroon. Wanverhouding hier te lande. Dit maakt dat het loon en de lasten niet in zoodanige wanverhouding staan tot de productieprijzen, als dit hier te lande nog het geval is. Indien de Nederlandsche regee ring verlangt, dat onze boerenstand op den duur voor denzelfden prijs kan produeeeren als Denemarken, zal deze wanverhouding door een verlaging van het loon- en kosten- peil in de beschutte*bedrijven hier te lande en van de schulden en lasten, die op de be drijven drukken, niet achterwege moeten blijven. Export is noodzakelijk; zelfs in toenemende mate. Spr. meent, dat de Nederlandsche boeren stand in een onbevredigender toestand ver- keert, dan die in vrijwel alle andere landen. Sprekende over: productie voor export of streven naar zelfvoorziening, meent ir. Huis man, dat gezien de dichte bevolking, niet alleen voor ons land, maar inzonderheid ook voor ons platteland, export noodzakelijk is en zulks in toenemende mate. En waar onze producten hoofdzakelijk gaan naar Duitsch land en Engeland, daar dient, om niet een nog grootere werkloosheid ten plattelande en een nog grootere armoede te. veroorzaken er door de Itegeering alles op te worden gezet, om vooral de export naar deze beide landen voor den land- en tuinbouw zoo groot mogelijk te maken en te houden. Bij het streven naar autarkie van de andere landen is een motief aanwezig, dat inzonderheid ook voor ons land geldt, n.1. de vrees om bij oorlog verstoken te zijn van voldoende aan voer van voedingsmiddelen. Ook uit dien hoofde dient de Regeering er voor te waken, dat de Nederlandsche landbouwbedrijven, op behoorlijk intensieve wijze aan den gang worden gehouden. De Crisispolitiek der Regeering. De crisispolitiek, door de Regeering ge volgd, zou spr. juist achten, indien naar loonende prijzen werd gestreefd. De prijs voor het belangrijkste product, de melk, was in October j.1. nog lager dan een jaar gele den, terwijl de productiekosten, mede dooi de depreciatie van den gulden zoodanig zijn verhoogd, dat de prijs een halve cent hooger zou moeten liggen. Van de doorloopend ver lies gevende prijzen der dierlijke producten, zijn inzonderheid ook de tallooze kleine be drijven de dupe. Steun aan het kleine bedrijf. Ir. Huisman wijst vervolgens op de voor stellen van de Commissie van Loon, inzake de extra steun aan het kleine bedrijf, waar bij de kans bestaat, dat deze kleine bedrijven niet zullen worden geholpen door een loo- nend( prijspeil, maar dat de grootere bedrij ven, waar de toestand ook onhoudbaar is, zullen worden belast, om aan de kleine be drijven een bijzonderen bedrijfssteun te ver schaffen, welke geen enkel uitzicht biedt voor een betere toekomst. Spr. meent, dat indien door een wat hoo ger prijsniveau het boerenbedrijf in Neder land rendabel zou worden gemaakt* dit een zegenende werking zou uitoefenen, de diepe armoede van duizenden en duizenden zou verminderen, men zou weer wat gaan koo- pen bij den middenstand, de werkloosheid zou afnemen, terwijl die prijzen dan nog ge zien mogen worden, in vergelijking met de veel hoogere prijzen in Duitschland, Enge land en de andere landen. De geringe wel vaart, welke Nederland thans bezit wordt wel zeer onevenredig verdeeld. Bij een meer evenredige verdeeling zou ongetwijfeld aan de beschutte bedrijfsgroepen wat moeten worden ontnomen en aan de bedrijven, in zonderheid in den landbouw moeten worden verschaft. Het eenige middel om de kleine boeren te helpen! Het zou aan de sociale rechtvaardigheid niet te kort doen, indien de overheid hare aandacht eens wat meer liet uitgaan naar den toestand van bittere armoede, waarin duizende kleine boeren leven en naar het eenig middel dezen menschen eenig uitzicht te verschaffen een loonend prijspeil hun ner producten en een verlaging hunner rente en schuldenlast. Gedachtenwisseling. De heer Muntinga vraagt of in de toe komst Engeland de hooge prijzen voor zijn producten zal handhaven. De heer Lienesch wil erop wijzen, dat bij onderhandelingen van onze vertegenwoor digers met Duitschland, zooveel minder wordt bereikt dan door andere landen. Spr. zegt, dat de heer Huisman van twee wallen wil eten, n.1. een beetje doen aan autarki'e en een beetje aan export, maar spr. meent, dat wij van onze beste klanten moeten gedaan zien te krijgen, wat wij kun nen. Die beste klanten zijn Duitschland en Engeland. De heer Visser is de meening toegedaan, dat het gevaarlijk is vergelijkingen te tref fen met andere landen, als men met index cijfers gaat werken. De heer Brakman vraagt eenige bijzonder heden over de vergelijkingen tusschen Ne derland en andere landen. O.a. heeft spr. niets gehoord over de pachten. Hoe is het daarmede in andere landen gesteld? Spr. bestrijdt de meening van den heer Huis man, als zou de uitkeering aan de kleine bedrijven vanwege het Landbouwcrisisfonds van weinig beteekenis zijn. De heer Huisman, de sprekers beantwoor dende, is in de eerste plaats van oordeel, dat in de toekomst Engeland zeker z'n lage prijzen zal handhaven. Wat de heer Lienesch heeft gezegd, daar op kan spr. geen antwoord geven. Wel kan spr. zeggen, dat wij in Nederland een veel lastiger positie innemen. Een factor is het, dat onze schuldenlast wordt dienstbaar ge maakt aan de clearing en vermoedelijk zal dat binnenkort wel verbeteren. Het spreekt vanzelf, dat wij onze voornaamste klanten niet in den weg moeten zitten, in casu Duitschland en Engeland. Spr. bestrijdt de meening van den heer Visser, als zou geen vergelijking kunnen worden gemaakt tusschen de verschillende indexcijfers. Wat betreft de opmerking van den heer Brakman over de pachten, is spr. de mee ning toegedaan, dat het pachtvraagstuk los van den prijs kan worden bekeken. Daarom heeft hij het niet aangeroerd. Met prijzen alleen zijn we er niet, er is ook nog een ander terrein van concurrentie en dat is de pacht en het koopen van land. Spr. is wel degelijk van meening, dat de armoede der kleine menschen wordt be- invloed door de wijze, waarop thans het Landbouwcrisisfonds meent te moeten steu- ten. De kleine boerenstand dient nog veel en veel meer te worden geholpen. De voorzitter dankt den heer Huisman hartelijk Voor zijn interessante rede (ap plaus). Spr. complimenteerde daarna den heer de Veer met zijn benoeming tot voorzitter. De heer de Veer dankt de vergadering voor het vertrouwen in hem gesteld, om hem voor de tweede maal tot voorzitter te kiezen. Spr. hoopte op een prettige samenwerking (Applaus). Na de rondvraag, welke niets oplevert, dankt de heer Nobel, den scheidenden voor zitter voor de prettige samenwerking. (Ap plaus). De heer Bürmann wil de leden en het be stuur dank zeggen voor de wijze waarop hij met allen heeft samengewerkt. Spr. sluit met den wensch, dat de Vereeni fcing een bloeiende toekomst zal tegemoet gaan, in het belang van den Noord Holland- schen landbouw. 7. Bouwland en kade te Slootgaard, groot 69.10 ha. of 29 snees a f24— per snees of f 696.strijkgeld P. Klaver te Zijdewind en S. Stam Szn. te Slootgaard, nader overgegaan aan W. Bruin Dzn. voornoemd. Bouwland aan den Zandweg te Sloot gaard, 0.70.80 ha. (30 snees); strijkgeld P. Gelder, Waarland, f 27.~ per snees of f 810.—. Bouwland achter perceel 8, groot 0.80.30 ha. (34 snees), a f26.— per snees, aan Bern. Ruiter, 't Veld voor f 884. Combinatie van 8 en 9, samen groot 1.51.10 ha., stond op f 1694—, gemijnd door C. Blank te Slootgaard op f 2.of f 1696, voor mej. Anna Koning, wed. N. van Ophem te Waar- land. De perceelen van C. Schipper Dzn. te Oud karspel werden allen opgehouden. Voor Jb. Molenaar te Heiloo werden ver kocht perceel 15, bouwland aan den Sloot gaard weg, groot 0.35.40 ha. of 15 snees, strijk geld C. Schipper Dzn. a f24.of f360. Perceel 16, bouwland aldaar, groot 0.48.40 ha. of 20y2 snees; strijkgeld Jb. Ruiter te Spierdijk op f24.of f492. Combinatie 15 en 16 samen groot f 0.83.80 ha., staande in bod op f 852.gemijnd door Jb. Stoop Gzn. te Waarland op f2.—, voor mej. Trijntje Weel, wed. Gerrit Stoop te Waarland. Voor mej. de wed. C. Trompetter te Alk maar, bouwland bij het station Noordschar- woude, groot 0.33.80 ha. of 14 snées voor f i2.— per snees, aan K. Bakkum en Jb. Rui ter te Spierdijk, Joh. Blank en Paul Konijn te Heerhugowaard en P. Burgmeijer te 't Veld, samen f 168. Weiland aldaar, 0.13.60 ha. of 6 snees a io.— of f 60.—, aan dezelfden. Nader overge daan aan Blank en Ruiter voornoemd. OUDE NIEDORP SOLLICITATIES HOOFD DER SCHOOL Voor de vaceerende betrekking van Hoofd der O.L. School hebben zich 46 sollicitanten aangemeld. BOUWVERGUNNING Aan den heer C. Klaver is vergunning ver leend tot het bouwen van een koeboet. WIERINGÈRMEER HET WITTE KRUIS Bovengenoemde vereeniging „afd. Wierin- germeer" was Dinsdagavond onder leiding van den heer G. Schoorl Pz. in Hotel Smit te M.Mcer in algemeene ledenvergadering bijeen. Opkomst als gewoonlijk, n.1. slecht. Slechts 15 personen w.o. bestuur en ad- viseerende ledenbestuur gaven actedeprésen De Voorz. heet allen hartelijk welkom inzonderheid Pastoor Braak alsmede de Pers, Voortgaande memoreert spr. de finan- cieele moeilijkheden dezer uitgestrekte af deel ing, doch spr. kan ook hoop geven de mededeelingen doen. Spr. wijdt voorts eenige waardeerende woorden aan den bode, voor diens bijzonde re activiteit. Deze wist in kort tijdsbestek 80 nieuwe leden te verwerven. (Het. leden- cijfer is thans de 400 bijna gcnadërd.) Het Hoofdbestuur heeft de hoopvolle toezegging gedaan in den eersten tijd- de nieuwe af- deeling bijzonder hulp te verleenen. De heer Harshagen leest de notulen, wel ke onder dankzegging ongewijzigd worden vastgesteld. Dr. Tamsma komt ter vergadering en wordt door Voorz. verwelkomd. Bestuursverkiezing Aftredend zijn de heeren G. Schoorl en T. Tijsma. Beiden worden herbenoemd. Benoeming lid Commissie nazien der re kening 1937, per. aftr. de heer J. A. Wol- dering. Gekozen wordt de heer P. Rcitsma te Slootdorp. Rondvraag. De heer v. Vegten stelt daarna voor Dr. Tamsma te W.-Werf te benoemen tot advi- seerend bestuurslid. Dr. Tamsma wordt inderdaad als zoodanig benoemd. De heer v. Vegten vraagt of met. het oog op de financiën het wel geoorloofd is een 3 tal magazijnen te onderhouden. Voorz. be pleit er de noodzakelijkheid van wegens de geografische ligging der polders en deelt mede dat, (hoewel we nu nog 2 magazijnen tellen,) ook het bestuur te W.-Werf een ma gazijn hoopt in te richten toegerust met het noodige instrument aria. Gevraagd wordt of men bij tekort aan materiaal bij zusterafdeelingen kan leenen De voorz. meent hierop gerust stellend te mogen antwoorden. Mw. de Boer-Kater klaagt over de nala tigheid van sommige gebruikers om zelfs na herhaalde aanschrijving nog in gebreke te blijven de artikelen terug te brengen; ook over bèvuiling gaf spr. enkele voorbeelden Voorz. geeft toe dat er nog menschen zijn die het zeer slordig zijn doch het ingevoer de bonnenstelsel werkt zeer preventief De voorz. gaf hierop een kort verslag over de door hem te Amsterdam bezochte algemeene vergadering. Daarna sluiting. WIERINGERWAART. om iets te laten hooren over het tooneelstuk „Allerzielen" van Heijermans. In haar openingswoord sprak Mevr. Vis ser een woord van welkom speciaal tot den heer Hemmer. De zaal van den heer Breed zag er echt feestelijk uit; op elk tafeltje een helder wit kleedje en een vaas bloemen? waarvoor ze dan ook een pluimpje van de presidente ontvingen. Tevens werd gehoopt op een pret tige samenwerking. Verder zeide voorzitster, dat het een avond was van bijzonderen aard, vooral wat betreft het onderwerp „Allerzielen' In verband met het feit dat de opvoering van dit stuk te Alkmaar werd verboden werd de vraag wel eens gesteld: Waarom? De heer Hemmer begon dan ook te zeg gen, dat men algemeen wat meer hiervan wil weten. Als inleiding werd gesproken over den opzet, den bouw om dan verder de ontwikkelingsgang na te gaan en wat we hebben te verstaan onder een zinne beeldig stuk. liet gaat in hoofdzaak om drie levenshoudingen, nl. het zuivere Christen dom (Pastoor Nansen), het Dogma (star en strak vasthouden zonder dieper onderzoek omtrent de juistheid) (Pastoor Bronk) ten 3e het socialisme (piej. Rita de onge huwde moeder). Deze drie hoofdpersonen komen steeds weer met elkander in conflict. Het Dogma heeft gezegevierd over het Christendom, dit is waarschijnlijk de oorzaak geweest dat de opvoering te Alkmaar werd verboden, aldus spr. De manier waarop Heijermans dit heeft uitgewerkt, heeft de heer Hemmer ons helder en duidelijk uiteengezet door eenige fragmenten, die allen betrekking had den tot de hoofdpersonen, voor te dragen. Met algeheele aandacht hebben we naar den spreker geluisterd. Pastoor Nansen, die zich over de onge huwde moeder en haar kind ontfermde, werd geschorst, ondanks zijn echt christe lijk beginsel, terwijl Pastoor Bronk met zijn dogma in zijn plaats werd gesteld. Met een woord van dank aan spreker voor zijn buitengewone mooie voordracht en aan de aanwezigen (waaronder een tiental heeren), werd deze goed geslaagde avond met een „Wel te rusten" besloten. OUDE NIEDORP Het actieve bestuur van de afd. Wiorin- gerwaard van don Bond van Boerinnen en a plattelandsvrouwen zit. niet stil en komt iedere maand met iets nieuws. Nu was hot de heer Hemmer, leeraar M.U.L.O. te Boom- ster, die door het bestuur was uitgenoodigd ZIJDEWIND. Verkooping. Maandag 16 dezer werden ten overstaan van Notaris P. H. Hilbrand te Obdam, ten lokale van den heer G. Ligthart te Zijdewind, diverse vaste goederen in publieke veiling gepresenteerd met den volgende uitslag: Voor de erven Th. Bruin: 1. Huis met schuurtj'e en erf, 0.14.60 ha. strijkgeld D. Buskcr, Zijdewind op f 1500.—. 2. Koolschuur en huis, groot 0.08.60 ha. strijkgeld P. Gelder, Waarland op f 410. 3. Weiland, 11 snees f36.P. Burg meijer, 't Veld, f396. 4. Bouwterrein, 13 aren, de Marm, Alk maar, f280.—. 5. Bouwterrein, 11 aren, F. C. Jong, 't Veld, f230. 6. Bouwterrein, 9 aren, de Marm, Alk maar, f210. 1 tot en met 6 gecombineerd samen groot 83 aren, stond in bod op f 3.026.—gemijnd door P. J. Zult, Waarland op f00, voor W Bruin Dzn. te Zijdewind, WINKEL Wat Miinhardt maakt ii goed Voor een vrij goed bezette zaal werd op Dinsdag 1.1. door „Winkel s Tooneelclub" ten tweede male het stuk opgevoerd „Broeders Vrijmetselaars", thans ten bate van het Ge nootschap tot uitzending van zwakke kin deren. De voorzitter van dit Genootschap, Dr. J. Broekens, opende dezen avond met een toe spraak, waarbij hij het zwakke kind in de gunst van de aanwezigen aanbeval. De uitvoering van het blijspel is in ons verslag van Zondag uitvoerig besproken en ook thans werd het stuk weer vlot gespeeld en hebben de aanwezigen een genotvollen avond gehad. Aan het vorige verslag is wel iets te kort gedaan betreffende de derde debutante, mej. F. Douma, die van haar kleine rol van Mevr. Zegveld in het derde bedrijf, gemaakt heeft wat er van gemaakt kon worden en zich zeer goed bij de anderen aanpaste. In de pauze werden de aanwezigen opge wekt om lid van het Genootschap te worden tegen de geringe contributie van f 1 per jaar en verschillende nieuwe leden werden ingeschreven. Na afloop sprak Dr. Broekens woorden van erkentelijkheid voor de sympathieke geste van de tooneelclub en hoopte, dat een dergelijken avond weer eens gegeven zou worden, waardoor het mogelijk is, dat zwak ke kinderen, die* anders niet uitgezonden zouden kunnen worden, dit nu gelukkig wel kunnen. Bij monde van den voorzitter van de too neelclub, den heer J. Wit Pz., werd dan ook alle medewerking toegezegd. Door Burgemeester en Wethouders zijn de volgende vergunningen verleend: aan K. Leguit, voor het uitbreiden van zijn werkplaats; aan de Coop. Zuivelfabriek Westfriesland te Lutjewinkel, voor aanbouw fabriek; aan K. Bakker Ezn. en R. Bangman voor het bouwen van een drietal woningen te Win kel; aan P. Klare te Winkel voor het bouwen van een woonhuis. - Aan de Gymnastiekvereniging „Sparta" is vergunning verleend tot het houden van een verloting op 29 November a.s. LAN GEN DIJK Niet minder dan 18481 ton gingen naar Groot-Brittannië en 1612 naar België. Boo- nen gingen tot een totaal gewicht van 690 ton ter waarde van f 69000 naar het buiten land tegen 127 ton ter waarde van f 12000 in dezelfde maand van 1935. Uitvoer van bloembollen. Hiermee is het niet meegeloopen. Er weer den n.1. slechts 4713 ton ter waarde van- f 2586.000 geëxporteerd tegen 6520 ton ter waarde van f 3294.000 in October van het vorige jaar. Gelukkig had 1936 nog een voorsprong op 1935, zoodat het tegen een stootje kon. Groot-Brittannië nam 1976 ton voor zijn rekening, Duitschland 1057 ton, Frankrijk 437 ton en de V.S. van Noord- Amerika 321 ton. Van Ons Weekblad, het orgaan van de Langendijker Winkeliers-, Nering- en Vak- vereeniging, is heden een Jubileum-Uitgaaf verschenen, ter gelegenheid van zijn 25-jarig bestaan. De tegenwoordige redactie, alsme de de oud-redacteur, de heer F. Butter, hebben er waardeerende artikelen in ge schreven. evenals de drukker van het Or gaan, de heer J. Keizer en de oud-voorzitter, de heer H. Hart. Van de oorspronkelijke op richters maakt alleen de heer S. Timmer man te Noordscharwoude nog deel van het Bestuur uit, n.1. Voorzitter. ZUIDSCHARWOUDE. We vernemen, dat het Bestuur der ban- ne besloot, nogmaals een verzoek tot het gemeentebestuur te richten om te voorko komen dat het water verder veront reinigd wordt door allerlei rommel en afval. BROEK OP LANGENDIJK PROTEST „KOOPHANDEL TEGEN BIT- KOOPEN UIEN DER GROENTEN- EN FRUITCENTRALE Dat de beschikbaarstelling van groenten door bemiddeling der Groenten- en Fruit- centrale, bij de toch al zoo lage prijzen fu nest werkt voor de binnenlandsche han del, moge wel blijken uit de verzending van het volgende telegram door de Groenten Groothandelaren-vcrecniging „De Koophan del". Excellentie Minister van Sociale Zaken 's-Gravenhage. „Protesteeren ten sterkste tegen bijkoopen „van uien door de Nederlandsche Groen den- en Fruitcentrale." „Bij de tegenwoordige minimumprijzen „kan handel uien voor 3 a 4 ct. per Kg. aan „consumenten leveren." „Binnenlandsche handel in uien, kool, „peen, kroten is toch al buitengewoon „slecht en wordt door distributie nog ten .zeerste belemmerd." „Verzoeken dus bij- „koopen te doen ophouden." „De Koophandel", Langendijk C. Wagenaar Kz., Voorzitter P. F. Slot, Secretaris. OPBRENGST BAZAR. De gehouden bazar, waarvan de opbrengst bestemd is voor het dekken van de onkos ten der op te voeren revue tijdens de te houden feestelijkheden bij het huwelijk van Prins Bernhard en Prinses Juliana, heeft opgebracht plm. f 200. WERKLOOSHEID BREIDT ZICH UIT. Nu de werkzaamheden op den akker zoo langzamerhand ten einde loopen wordt de werkloosheid weer grooter. De meeste ar beiders worden tewerkgesteld bij de werkver schaffing baggeren ter plaatse, terwijl de overigen opgenomen zijn in de steunrege ling. NIEUWE NIEDORP Uitvoer van aardappelen. In de afgeloopen maand zijn uit ons land weer belangrijke hoeveelheden aardappelen uitgevoerd. Aan klei-aardappelen zijn n.1. geëxporteerd 28930 ton ter waarde van f994.000 tegen 10.373 ton ter waarde van 248.000 in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. Dat is dus een verheugen de vooruiteang. De uitvoer naar landen buiten Europa was opvallend: naar Argen tinië gingen 12.842 ton en naar Egypte 24.888 ton. Voor Zwitserland waren 1694 ton bestemd 1596 ton voor Uruguay, 1594 ton voor Spanje, 1483 ton voor Groot-Brittannie, 1288 ton voor Gibraltar en 888 ton voor Ve nezuela. Ook met den uitvoer van poot- aardappelen ging het crescendo: 42574 ton ter waarde van f 2.616.000 tegen 36031 ton ter waarde van f 2.084.000 in de maand Oc tober van 1935. Frankrijk en Belgie waren onze beste afnemers: naar het eerste land gingen 20589 ton, naar België 13397 ton, terwijl naar Duitschland slechts 7040, naar Brazilië 450 en naar Zwitserland 405 ton gingen. Uitvoer van groenten. De uitvoercijfers van groenten vormen voor Langendijk 'n minder opgewekt beeld, daar van de hier domineerende producten, als witte, gele en roode kool, zoo goed als geen export heeft plaats gehad. Bloemkool, die hier echter minder verbouwd wordt, had een flinke vooruitgang te boeken. Er wer den 1989 ton uitgevoerd ter waarde van f 138.000 tegen 299 ton in de overeenkom stige maand van 1935. Opvallend weinig ging weer naar Duitschland. n.1. 389 ton. Naar België gingen 1000 ton, naar Zwitser land 586 ton. Tomaten boekten ook voor uitgang n.1. 1754 ton ter waarde van f 104.000 in Octoher 1935 tot 2381 ton ter waarde van f 269.000 in Oct. 1936. Engeland nam weer het grootste aandeel voor zijn rekening n.1. 1449 ton Zwitserland 414 ton en Duitschland 260 ton. Aan uien ging 21251 ton ter waarde van f 479.000 grenzen over tegen 15431 ton ter waarde van f 370.000 in Oct. 1935. PROPAGANDA-AVOND BOND VAN STAATSPENSIONNEERING. Vanwege de afdeeling N. Niedorp van bovengenoemde Bond werd in de Prins Maurits de jaarlijksche propaganda-avond gegeven. De afdeeling zorgt er steeds voor dat deze avonden iets heel goeds wordt ge boden, ook voor dezen avond was er gezorgd voor een programma, dat heel wat publiek ondanks het zware weer) naar de zaal van Gelder heeft doen trekken. Voor dezen avond was het zeer bekende gezelschap familie Hofmann geëngageerd. Alvorens deze familie optrad had voorzit ter Borst de avond geopend met een woord van welkom, waarna hij het woord gaf aan den heer Dekker van Winkel. In het kort vertelde deze heer ons enkele bijzonderhe den over den bond. Speciaal bracht spreker naar voren, dat er momenteel door de leden v. d. Bond niets is te verwachten van de Regeering, daar was voor de Ouden van dagen géén geld. Het is wel een heel rare toestand in deze wereld, zoo lees je dage lijks over groote uitgaven, nu eens voor een prachtige nieuwe kruiser dan weer over eenige millioenen voor een dozijn voor het land toch zoo onmisbare bommenwerpers. Zoo zou er nog veel zijn op te sommen over geweldige kapitalen die gemoeid zijn me tandere oorlogsmiddelen en materiaal. Doch als er wordt gevraagd om geld voor ondersteuning van een groot aantal hulpbe- hoeftige menschen die heel hun leven ge zwoegd hebbende, oud geworden en soms zoo heel erg gebrek lijden dan is daar geen geld voor. Wordt allen dan ook lid van dezen Bond, opdat het worde een Volks wil, aldus de heer Dekker. Na deze ern stige woorden, trad voor ons op de familie Hofmann. Al spoedig had Hofmann (de baas zelf) er een goede stemming in, met een serie originecle moppen had hij groot suc ces. Prachtige zang kregen we te hooren van Hofmann en Co., o.i. de mooiste nummers waren: „De groote Maaier", „Het lied van de Klokken" en in het bijzonder het „Zee mansbruidje". De gezusters Hofmann had den eveneens een belangrijk deel in het wel slagen van het geheel in hun muzieknum mers en in hun songs waren zij heel goed. Zoo heeft de familie Hofmann de reputatie van goede kunstenaars hier in N. Niedorp weer zeer zeker versterkt. Het is een avond geweest van groote kleinkunst, een avond waarop het afdeelingsbestuur met voldoening kan terugzien en die zeker aan het doel propaganda te maken voor het goede groote doel zal beantwoorden.

Schager Courant | 1936 | | pagina 7