Behandeling van de Bankwet Tweede Kamer Bewusteloos langs den weg gevonden Er komt een Staatscommissie Buitenland De ontploffing van Dr. Schacht te Ankara Donderdag 19 November 1936 Derde blad Wegens een teveel een- biggen moeien de boeren een aantal van deze beestjes inleveren om geslacht te worden. Tijdens btggenseJeetfe op een der boerderijen te Hoogwoud vallen, mevr. Bakker-Nort om aanvatting van de. kwestie aangaande de rechtspositie van de met een vreemdeling gehuwde Ne- derlandsche vrouw en betreffende overspelige kinderen, die momenteel dikwijls totaal rechteloos zijn. Mr. Donker bracht 'ook nog een zaak van meer algemeen gewicht aan de orde, name lijk het optreden tegen extremistische stroo mingen en hierbij was hij van meening, dat een blad als „Volk en Vaderland" regelrecht tot opruiing aanspoort, getuige het gebeurde te Utrecht met de vergadering van „Se Da geraad". In dit verband achtte de afge vaardigde 't van de Regeering een hoogst- onhandige daad om nu de zendtijdvergun ning aan genoemde vereeniging in te trek ken, want op die manier wekt men den in druk, alsof de Overheid wijkt, voor terreur, „Het Nationale Dagblad" van 17 dezer kraait ten deze dan ook reeds victorie, hetgeen na tuurlijk tot voortzetting der acties wil prik kelen. Morgen worden de debatten voortgezet. Er staan nog heelwat gegadigden op het sprekerslijstje! Wat ook eenigermate nog het geval is met de begrooting van Binnenlandsche Zaken, welke in de afgeloopen avondzitting werd aangesneden. 'Daarbij kwamen echter talrij ke détailpunten ter sprake, waarover beter kan worden geschreven als minister De Wilde morgenavond zal hebben gesproken. De rijksmiddelen in October In tien maanden i 7 millioen bij de raming ten achter. October bracht meer op dan vorig jaar. De Rijksmiddelen brachten in October 35.307, millioen, tegen f 31.404 millioen in October 1935 en 30.96 millioen als 1/12 der raming. In de eerste tien maanden van het jaar bedroegen de totale ontvangsten f 302.826 millioen (v.J. f 305.025 millioen),.bij f 309.604 millioen als 10/12 der raming. Wat de kohierbelasting betreft, was eind October in totaal f 95.032 millioen op kohier gebracht tegen f 90.088 millioen op 31 Octo ber 1935. Naar alle waarschijnlijkheid is van K. aangereden door een vrachtauto. De politie heeft een signalement van deze vrachtauto in de omgeving van Oosterbeek bekend ge maakt. De brievenbesteller had zich vanmorgen met zijn fiets op weg naar het postkantoor te Arnhem begeven. In den loop van den dag is het slachtof fer, zonder tot het bewustzijn teruggekeerd te zijn, in het gemeenteziekenhuis te Arn hem, waarheen het was vervoerd, overleden. Wenschen en grieven van het P.T.T.-personeel Duizenden losse arbeiders wacb. ten reeds jaren op een vaste aan stelling. Utrecht. Gister kwam de bondsraad van den centralen bond van Nederl. Post-, Tele graaf- en Telefoonpersoneel te Utrecht bijeen. Verschillende ingediende voorstellen van landelijke vakgroepen kwamen in behande ling. Hierbij bleek, dat veel onvoldaanheid en ontevredenheid bestaat over de wijze waarop aan de personeelsverlangens wordt tegemoet gekomen. Bij het winstgevend be drijf der PTT zijn duizenden losse arbeids contractanten werkzaam gesteld, van wie velen reeds 15, 20 en meer jaren op een vaste aanstelling wachten en waarvan er ook velen een volle of nagenoeg volle dag taak verrichten. In plaats van vaste aan stellingen te verleenen, wordt echter het aantal losse krachten voortdurend uitge breid. De z.g. personeelszoom van kantoor als bestellend personeel neemt steeds groo- tere afmetingen aan. Het capitulantenstelsel bedreigt voorts tevens de vooruitzichten van deze arbeids contractanten, omdat capitulanten reeds nu vacatures gaan bezetten. Zulks werd in strijd geacht met toezeggingen van de re geering aan de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal. Ook bevorderingen tot hoogeren rang heb ben bij PTT in de laatste jaren slechts in een miniem aantal plaats. Besloten werd tot het houden van een vakgroepen-congres in 1937 ter bespreking en behandeling dezer grieven. Over den arbeidsduur en de intensiteit der te verrichten werkzaamheden werd sterk geklaagd. Een en ander werd in een tweetal moties ter kennis van de autoriteiten gebracht. DE ORDEHANDHAVING EN DE JUSTITIE IN BEHANDELING. „HAAGSCHE ZEDENZAAK" TER SPRAKE. ONVOLDOENDE RECHTSZEKERHEID? DEN HAAG, 18 Nov. 1036. Tusschen het begrootingswerk door worden zoo nu en dan „aparte" ontwerpjes in be handeling genomen en aldus stond heden mede op de agenda „wetsontwerp tot verlen ging en wijziging van het aan de Nederland- sche Bank verleende octrooi", een formeele wijziging der Bankwet, welke noodig was ge oordeeld naar aanleiding van de opzegging ,van het octrooi op 31 Maart 1932 (als gevolg ,van het gebeurde met het „pondenbezit"),, zoodat het loopende octrooi op 31 Maart Ü937 eindigt. Minister De Geer zegde indertijd het octrooi op, overtuigd zijnde, dat er betere bepalin gen dienen te worden gemaakt. Een en ander had dus niet de strekking, met de Ned. Bank als centrale circulatiebank af te rekenen, [verre van dat. Minister Oud nu is van oordeel, dat die bpzegging eigenlijk beter niet had kunnen geschieden, gelijk hij heden-middag bij de be handeling van het wijzigingswet je dan ook ronduit zei, wijl men allereerst de ruim hon derdjarige gunstige ervaring met de bank toch niet uit het oog moet verliezen, en daar naast bedenken moge, dat onze circulatie bank nimmer het algemeen belang opofferde aan particuliere belangen. Daarbijwanneer zich een niet te overbruggen verschil tus- ischen Regeering en Bank voordoet over een kwestie van zeer groot belang, dan zal de [Bankclirectie moeten wijken. De minister had echter de gelegenheid aan gegrepen om enkele wijzigingen en aanvul lingen van het octrooi, beperkt tot diverse practische zaken, te ontwerpen. Minister Oud is er heden echter niet in geslaagd, de Kamer zonder meer mee te krij gen met zijn voorstel. De heeren Van der IWaerden (S.D.) en Teulings (R.K.) toonden zich heel weinig ingenomen met den loop ;van zaken, en vooral eerstgenoemde verlang de in de toekomst heel wat solieder maatre gelen ten aanzien van de zekerheid, dat het beheer van de Nederlandsche Bank steeds het algemeen belang zal doen voorgaan. Ir. Van der Waerden ontboezemde nog eens zijn liefde voor een Staatscirculatiebank, dit de eenige manier achtende aan particuliere winzucht bij de centrale circulatiebank een einde te maken. De heer Teulings achtte den invloed van de gemeenschap op de Ned. Bank te gering en bepleitte de instelling van een Staatscommissie, om het gansche vraag stuk eens terdege te doen onderzoeken en om ite komen tot een regeling, waardoor de Re geering het beleid van de bank voldoende in de hand heeft. En de afgevaardigde diende een motie in, [vragend de instelling eener Staatscommis sie, gelijk hierboven reeds werd omschre ven. Minister Oud bleek door de speeches der afgevaardigden bekeerd ten aanzien van die Staatscommissie (in de schriftelijke stukken wees Z.Exc. het denkbeeld af) en [verklaarde zich principieel bereid, de Staats commissie in te stellen, waardoor niet alleen de kwestie der Nederlandsche Bank beke ken zal worden, doch het bankwezen in zijn ganschen omvang. Toen ontstond er nog weer strijd bij art. 1 van het ontwerp. De heer Van der Waer den had een amendement, strekkende om het octrooi automatisch na vijf jaar te doen afloopen. De Regeering wilde wel een op zeggingsmogelijkheid, maar dan zoo, dat na de opzegging nog vijf jaar verloopen, eer aan de relatie een einde komt. Mr. Oud wees er op, dat de bank na een eventueele opzegging voldoende tijd moet hebben, om de loopende zaken af te doen. Volgens het systeem-Van der Waerden zou de bank de mogelijkheid moeten open houden, dat haar octrooi over vijf jaar niet verlengd wordt (b.v. bij instelling van een Staatsbank), het geen een groote mate van onzekerheid zou scheppen. Daarbij legde de minister den nadruk op het feit, dat de opzeggingsmoge- lijkheid, zooals de Regeering die beoogt, steeds kan dienen als een „stok achter de deur" bij *eventueele onderhandelingen met de Bankdirectie ten aanzien van nieuwe octrooi-voorwaarden. En ten slotte was de bewindsman van meening, dat, als het oc trooi dan (gelijk ir. Van der Waerde wilde) over vijf jaar opnieuw eindigt, en er op dat moment geen regeeringsinitiatief ten aanzien van een nieuwe situatie op tafel ligt, de Kamer eigenlijk machteloos staat, wijl men 't toch moeilijk zonder circulatie bank kan stellen. Zoodat Z.Exc. het amen dement bleef zien als een verstroeving der procedure. De heer Teulings, die eerst wel sympathie [voor het amendement-Van der Waerden ge voelde, doch door den minister eenigermate werd overtuigd, deed het denkbeeld aan de hand, 't amendement aldus in te kleeden, dat behouden bleef de verlenging van het octrooi met vijf jaar (dus tot '42), maar dat na een eventueele opzegging in dat jaar de relatie niet nog vijf, maar twee jaar behou den blijft. Minister Oud tapte plotseling uit een an der vaatje. De Nederlandsche Bank stelt prijs op een periode van vijf jaar, zoo zei de bewindsman en nu achtte hij het onbe hoorlijk om in deze een beslissing te ne men, zonder eerst overleg met de bank te plegen, weshalve Z.Exc. schorsing van de beraadslaging over het wetje vroeg. De Kamer was 'n momentje verbaasd! Mr. Teulings kwam verwonderd vragen, waarin dat „onbehoorlijke" dan school? Mocht de Kamer niet meer naar eigen in zichten handelen? De minister zette recht, dat hij bedoelde „niet van de Kamer, maar van mij!" Omdat de bewindsman niet wist., of de bank na de beoogde wijziging.nog wel prijs stelt op verlenging van het oc trooi. Welk argument de Kamer in een Jachbuitje deed srhipf«nt Mr. Goseling (R.K.) vroeg, waarom de behandeling van het geheele wetje moest blijven liggen, wijl men toch het artikel alleen kon aanhouden! 't Denkbeeld sloeg in en zoo werd het artikel voorloopig aan gehouden, en ging men verder met de af doening van het ontwerp. Maar er zouden toch weer strubbelingen komen. Eerst werd bij art. 7 een amende ment-Van der Waerden verworpen, beoo- gend het College van Commissarissen der Ned. Bank uit 15 leden te doen bestaan, waarvan 8 door de Kroon zouden worden aangewezen. Z. Exc. zei ervan, dat men in deze beter kon wachten op de adviezen der in te stellen Staatscommissie. Nadat bij art. 8 een amendement IJssel- muiden (R.K.) (een redactie-verbetering) was aangenomen, kwam die afgevaardigde bij art. 9 met een amendement, bedoelend de „overwinst" der Bank (de reserves) niet voor de helft, maar in zijn geheel aan den Staat ten goede te doen komen. Hij achtte het niet gewenscht dat de aandeelhouder niet zooveel belang bij winst hebben als dat thans het geval is. De heer LTsselmui- den wees in clit verband op de komende „depreciatiewinst". Minister Oud bestreed het amendement, wijl de Staat nu in elk geval de helft van de winst krijgt, doch bij het systeem van den afgevaardigde niets als het verlies van de winst evenaart of overtreft. En wat de depreciatiewinst aangaat die zal men straks volkomen in de hand hebben, waar de ko mende herwaardeering bij de wet dient te geschieden. Waarop de ander vroeg, welk recht de Overheid heeft, den aandeelhou ders de depreciatiewinst, te onthouden? Minister Oud bleek hierop niet dadelijk te willen of te kunnen antwoorden, want hij verzocht aan den president ook dit artikel aan te houden. En eveneens over het. ge heele ontwerpje zal later worden beslist. Men ziet: de Kamer kan heel „ongemak kelijk" zijn! Wat eveneens zal blijken, en heden reeds bleek bij de aangevatte behandeling van de Justitie-begrooting. Vooral de bekende „Haagsche zedenzaak", waarbij een hoog geplaatst ambtenaar mr. Ries, thesaurier- generaal bij Financiën, immers zoo onbegrij pelijk-lichtvaardig door de Justitie in op spraak zou zijn gebracht, en dat alleen door de (valsche) verklaringen van een jeugdigen en uiterst-bedriegelijken fantast, werd heden door een drietal afgevaardigden de héeren Donker (S.D.), Coops (V.B.) en mevr. BakkerNort (V.D.) ter sprake gebracht en dan in voor de rechterlijke macht, bij de zaak betrokken, allerminst- bewonderenden zin. Vooral was men teleur gesteld, dat de minister weigert, opening van zaken te geven, vooral waar hij ver klaard heeft, dat. nog andere motieven dan de beschuldiging van den fantast tot ingrijpen genoopt hebben.. Was het won der, dat mr. Coops om „klaarheid in deze zaak" vroeg, wijl de brochure van de hee ren Van der Heide en Bouman den indruk vestigen, dat hier grof onrecht tegenover een eervol Staatsburger is gepleegd. „Deze toestand is onaanvaardbaar!", aldus verder de afgevaardigde. Mr. Donker verklaarde eveneens terecht, dat het volk eerst gerust zal zijn, als de zaak openlijk wordt behan deld. Nu wekt de minister den indruk, als of er „geheime dossiers" bestaan! Mr. Coops zei verder, dat nu toch moet worden beslist over het al of niet herstellen van den thesaurier-generaal in zijn functie, doch hoe zou dat kunnen, als daar blijft lig gen de (geheimzinnig aandoende!) ministe- rieele verklaring, dat er „nog ander belastend materiaal bestaat", waarvan men echter geen kennis zou kunnen nemen Zeer ernstig achtten de over deze kwestie sprekende afgevaardigden de wijze van optre den van den Haagschen recht er-commissaris, die de zaak in vooronderzoek te behandelen kreeg. Hij zou allemaal volgens de ge noemde brochures! geweigerd hebben, ge tuigen a décharge te hooren, alsook rappor ten in te zien, die voor mr. Ries' zaak gunstig waren. Mr. Coops vroeg, of de rechterlijke macht wel onttrokken kan blijven aan een controle van hoogere macht, een Raad van Toezicht bijvoorbeeld? Er werden heden ook nog andere kwesties aangeroerd. Zoo vroeg mr. Donker o.a. om maatregelen tegen de kwakzalverij; mr. Coops om een wettelijke regeling der aan sprakelijkheid van autobestuurders bij onge Brievenbesteller het slachtoffer. Arnhem, 18 Nov. Op den Utrechtschen straatweg tusschen Oosterbeek en Arnhem is gistermorgen in de vroegte de brievenbe steller van K. uit Oosterbeek in bewuste- loozen toestand, met zijn fiets naast' zich, op den weg gevonden. SPELLINGSBESLUIT. De Staatscourant van gisteravond bevatte een Kon. besluit, waarbij het nieuwe spel- lingsbesluit ook is voorgeschreven voor het eindexamen der hoogere burgerscholen A. Saint Chamas De ruimingsarbeid wordt voort gezet. Uit de mededeelingen van de ziekenhuizen, waar de slachtoffers van de ontploffing in de buskruitfabriek van Saint Chamas zijn ondergebracht, blijkt, dat over het alge meen een lichte verbetering is te bespeuren in den gezondheidstoestand .van de gewon den. Op het terrein wordt de ruimingsarbeid voortgezet. Men vreest, dat nog drie lijken onder het puin liggen. Het directiegebouw is ingericht als Gha- pelle ardente en zonder ophouden brengen de inwoners van Saint Chamas bloemen op de kisten. Nog twee dooden te Saint Cha mas geborgen. Tijdens het ruimingswerk op de terreinen van de buskruitfabriek is het stoffelijk over< schot van nog twee slachtoffers gevonden. Devaluatie van de Rijksmark onvermijdelijk? Van officieuse zijde wordt vernomen, dat dr. Schacht aan de Turksche regeering zou hebben voorgesteld om de katoen-cultuur in Zuid- en Zuidwest Turkije te bevorderen. Dit zou dan door Duitschland worden gefi nancierd. Duitschland zou zich verbinden de geheele productie te koopen tegen een prijs, welke 40 procent hooger is, dan de gangbare prijs op de Turksche katoenmarkt, Anderzijds wordt vernomen, dat de Duit- sche minister in een onderhoud met de Turksche ministers van financiën en econo mische zaken de mogelijkheid van een de valuatie van het Turksche pond heeft be sproken, als gevolg van de devaluatie van de Rijksmark, welke dr. Schacht, naar te Ankara wordt verklaard, binnen een half jaar onvermijdelijk zou achten. FRANSCHE ONDERDANEN IN DUITSCH LAND GEARRESTEERD. Omtrent de arrestatie van vijf Franscheny in den Duitschen staat Baden wordt naden gemeld, dat twee van hen beschuldigd worden van communistische propaganda, twee anderen worden gevangen gehouden wegens overtreding van de deviezenvoor- schriften en de vijfde wegens onvriendelijke opmerkingen over Hitier. De beide eersten zullen voor het hoog gerechtshof te Berlijn terecht staan. De Fransche consul te Karlsruhe heeft de noo-< dige stappen genomen en stelde zich ten plaatse op de hoogte van de behandeling der arrestanten. UITBREIDING VAN DE BRITSCHE LUCHTMACHT. 8000 H.A. cultuurgrond voor vlieg velden aangekocht. De onderstaatssecretaris van luchtvaart, Sir Philip Sassoom, heeft in een schriftelijk antwoord op een desbetreffende vraag van een der afgevaardigden verklaard, dat de re geering in verband met het ontwerp tot ont wikkeling van de militaire luchtvaart, onge veer 8.000 H.A. terrein heeft aangekocht, die tpt dusver voor landbouwdoeleinden werden gebruikt. Deze terreinen zullen dienen voor den aanleg van nieuwe vliegvelden. MODERNISEERING VAN HET EGYPTISCHE LEGER. Het Egyptische ministerie van oorlog heeft een crediet van 55.000 Egyptische ponden toe gestaan voor den aankoop van 6.000 nieuwe geweren voor het Egyptische leger. Dit is een der eerste stappen der regeering tot moderniseering van het Egyptische leger krachtens de bepalingen van het Engelsch— Egyptische verdrag, dat Zaterdag door het Egyptische parlement is geratificeerd. De geweren zullen bij een Britsche firma worden gekocht. Het nieuwe crediet is een aanvulling op de 20.000 Egyptische ponden, die reeds in de begrooting waren uitgetrok ken voor den aankoop van 3.000 geweren voor de provinciale garden, waarvan velen nog geweren gebruiken, die uit den tijd van .Napoleon dateeren. De «November-spekmarkt" te Alkmaar, waar vele particulieren een varken koópen om te slachten voor de kuip, was Maandag weer druk bezocht. Een kijkje op de marlet, genomen vanuit den Waagtoren

Schager Courant | 1936 | | pagina 9