Plaatselijk Nieuws St. Nicolaas weet 't Districtsvergaderirg van de Kon. Ned. Middenstandsbond Raad Schagen Bij fa. De Waard koopt men met groot genoegen fa. G. de Waard Schoon het bedrag wel gauw uitgeput zal zijn. Ook spr. wijst op de vele moeilijk heden, waarmee de kleine tuinders hebben te kampen. De Voorzitter zou toch liever zien, dat de bedoelde tuinders in de werkverschaffing konden werken. Hierbij geldt als norm de grootte van de bedrijven en die zou dan veranderd dienen te worden. De heer Breed laat uitkomen, hoe men op een éénmansbedrijf van 15ty snees er even beroerd aan toe is als op een kleiner. De heer Brak voelt meer voor het idéé van den Voorzitter. De heer Gootjes kan de motieven van den heer De Pee onderschrijven, maar ver gelijkt een bedrag van f 1000 met een druppel op een gloeiende plaat. Spr. gaat met de zienswijze van den Voorzitter ac- coord. De heer Breed zegt, dat het slootwerk minder zal worden, omdat veel slootsn reeds zijn opgeknapt en er minder geld beschikbaar is. De heer De Pee vindt het voorstel van den Voorzitter beter, maar houdt ook graag een slag om de elleboog. De heer Breed zou de voorstellen willen combineeren; kunnen de tuinders in werk verschaffing werken en er is toch nog hulp noodig, dan kan de extra-post aangespro ken worden. We kunnen het eene in min dering brengen van het andere. Op de flesch! Wanneer spr. zegt, dat we anders de al gemeene reserveering moeten aanspreken, vraagt de Voorzitter: Moeten we dan heele- maal op de flesch? De heer Breed zegt, de laatste te zijn, die dat zou voorstaan, maar spr. is van mee ning, dat we geen maatregelen achterwege mogen laten, om de gemeenschap te hel pen. Het voorstel-De Pee wordt hierna in stemming gebracht en verworpen met 5—2 stemmen, die van de heeren De Pee en Breed. Wat is eigenlijk de bedoeling? De heer Blom zegt een beste modderman te hebben en die moet nu 4 pramen halen, maar het zijn er altijd 3 geweest; om er 4 te halen is niet te doen. De Voorzitter zegt, dat het nu eenmaal voorschrift is. Opgemerkt wordt, dat ze dan maar weer naar de steunregeling moeten. De heer Brak: Of naar het ziekenhuis! Memorie van toelichting. De heer De Pee wil volgend jaar van de begrooting gaarne een memorie van toe lichting ontvangen, Spr. heeft geen wetboek in zijn bezit en dan zijn sommige posten moeilijk te controléeren. De Voorzitter antwoordt dat de heer De Pee wel eens op de secretarie kan komen. De heer De Pee: Ik kan iederen middag niet vrij nemen. (Hilariteit). Ook de heer Breed bepleit het verstrek ken van toelichtingen; de schrijfmachines zijn nogal gewillig. De heer De Pee: Niet de schrijfmachine, maar degene, die er voor zit. De begrooting wordt hierna vastgesteld. Vastgesteld worden verordeningen op de heffing en invordering van: opcenten ge meentefondsbelasting en besmettelijke ziek- tegelden; aangehouden wordt de verorde ning op de heffing en invordering van schoolgeld. Dit op voorstel van den heer Breed, die meent, dat nog niet te beoordeelen is, waar we aan toe zijn; ook al in verband met de heffing naar de personeele belasting wil spr. eerst nog informaties inwinnen. De rondvraag. De heer Brak zegt, dat een paal van het P.E.N. die door de wegverbreeding midden op den weg staat, nog nooit is verplaatst. De Voorzitter licht ote, dat het P.E.N. ge schreven is, maar bericht is nog niet terug. Spr. betreurt de houding van het P.E.N. en wijst op de moeilijkheden, die al zijn onder vonden; dan is het bij de telefoon heel wat beter. Den Banne is nog verzocht een man beschikbaar te willen stellen. Spr. zou er Ged. Staten wel in willen moeien. Op verzoek van den heer Breed geeft de Voorzitter nog kennis van een ingekomen stuk van de 3 landbouw-organisatics, waar in wordt verzocht de brandstof toeslag ook te willen verstrekken aan die werkloozen, die tijdelijk van hun organisatie trekken. Dit was verkeerd door B. en W. begrepen, maar waar bovendien nog blijkt, dat hierin een overheidssubsidie wordt verstrekt van 99 hebben zij tegen het verzoek geen bezwaar. Besloten wordt dan de georganiseerden, die uit hun kas trekken deze toeslag toe te staan. Hierna volgt sluiting. Weinig gelden voor het Borg stellingsfonds binnengekomen. Opschorting der opruimin gen tot na i5 Januari. Dinsdag j.1. werd te Schagen in hotel „Vredelust" de jaarlijksche Algemeene Ver- dering van District XI van den Kon. Ned. Middenstandsbond, onder voorzitterschap van den heer W. D. Niestadt, gehouden. Deze wees er in zijn openingsrede op, dat het hem verheugd zou hebben, indien hij, na de thans doorgemaakte moeilijke jaren had kunnen en mogen gewagen van een opleving in handel en industrie en van een geweken zijn der economische depressie. De toestand van den middenstand is ech ter helaas nog geenszins gunstig. Talrij ke moeilijkheden van allerlei aard blok- keeren den handel en drukken de industrie de toestand in de agrarische bedrijven is nog steeds zeer bedenkelijk, terwijl het aantal werkloozen van 136000 in 1935 tot bijna een half millioen in 1936 gestegen is. Al deze noodlottige omstandigheden kun nen niet anders leiden dan tot daling der koopkracht en uiteraard geldt, de midden stand zeer zwaar getroffen. Tevens staat de middenstand tengevolge van de depreciatie, van den gulden voor groote moeilijkheden. Spr. hoopte echter, dat de optimisten, die nu een opleving van het Nederlandsche bedrijfsleven verwach ten, voor de volle 100% gelijk zullen krij gen. Wanneer men echter de ontwikkeling der dingen sedert den nacht van 26 Sep tember nagaat, dan kan spr. de vrees niet onderdrukken, dat de middenstand mede het kind van de rekening zal worden en dat de gevolgen der waardedaling van den gulden voor een goed deel op de ruggen der middenstanders uitgevochten zal wor den. In verband met de door regeering wette lijke genomen maatregelen tegen prijsop drijving wees spr. er op, dat er een scherp onderscheid gemaakt moet worden tus- schen onredelijke en redelijke prijsverhoo- ging. Naar spr. oordeel was de maatschap pelijke positie van den middenstand niet rooskleurig. De middenstand heeft echter altijd blijk gegeven van durf, initiatief en energie en ook in vroegere tijden reeds zijn veerkracht getoond, waardoor weer stand geboden kan worden aan sloopende economische inzinkingen. Spr. eindigt zijn inleiding met een opwekking tot het ster ker en hechter maken van de organisatie van den middenstand. Spr. moet daarna tot zijn spijt aan de vergadering de mededeeling doen, dat tot nu toe zeer weinig gelden voor het Borg stellingsfonds waren binnengekomen en deed een dringend beroep op de bestuurs leden der verschillende afdeelingen er voor zorg te dragen dat deze financieele bijdra ge alsnog binnenkomt. Daarna werd behandeld het verzoek van de Heldersche middenstandsvereeniging aan de Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Alkmaar om, in verband met de a.s. huwelijksfeesten de wettelijke uitverkoop uit te stellen tot na plm. 15 Januari. Na eenige bespreking bleek, dat de vergade ring zich in principe met dit voorstel zou kunnen vereenigen indien deze verschui ving van een termijn tot na de huwelijks feesten zou plaats vinden voor het gehee- lo land. Deze kwestie zou nog in de ver schillende afdeelingsvergaderingen bespro ken worden. Het standpunt zou ter kennis gebracht worden van de Kamer van Koop handel. De voorzitter hield daarna nog een vurig pleidooi voor het vormen van een actie om in 1938 alleen georganiseerde vertegen woordigers van den middenstand in de ka mer van Koophandel te krijgen. Als bestuursleden wei-den opnieuw her kozen de heeren Dissel en Brechmann en als lid en plaatsvervangend lid van den Standsraad de heeren Niestadt en Sij- brands. Besloten werd er bij het Hoofdbestuur van den K.N.M.B. op aan te dringen stel ling te nemen tegen de regeling van de retributies der warenwet krachtens Kon. Besluit van 23 Februari 1936. Vergadering van den Raad der gemeente Schagen op Vrijdag den 27 November 1936, des namiddags te kwart over zeven uur. Punten van behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming Cqmmissiën. 3. Voorstel tot het aanvaarden van een be drag voor het altijddurend onderhoud van een graf. 4. Voorstel tot intrekking der verordening teeltverbod van enkele soorten aard appelen. 5. Vaststelling verordening artikel 208 der Gemeentewet. 6. Voorstel tot wijziging van de verorde ning op de heffing van begrafenis rechten. 7. Voorstel tot eervol ontslag aan een bo ventalligen onderwijzer der o. 1. school. 8. Vaststelling suppletoire begrooting, dienst 1936. 9. Vaststelling verordening heffing be- smettelijke-ziektegelden. 10. Vaststelling suppletoir kohier belasting op de honden. 11. Reclame s en verzoeken om afschrij ving belasting op de honden en straat belasting. VOLKSTUINTJES. Naar aanleiding van het verzoek van de Besturen van den Schager Bestuurdersbond en den R.K. Volksbond betreffende uitgifte van Volkstuintjes, deelen B. en W. mede, dat zij tot bun spijl geen voorstel kunnen doen op het verzoek gunstig te beschikken, aangezien de gemeente niet over den noodi- gen grond beschikt, welke voor het onder havige doel zal kunnen worden bestemd. Voor zoover nog grond in het Heerenbosch beschikbaar is, wordt deze reeds in huur aan arbeiders uitgegeven. EEN ONTSLAG-AANVRAGE. Door het Hoofd der School voor voorberei dend onderwijs door Mevr. J. Sombroek—De Vries, is^ een verzoek om ontslag ingediend. B. en W. stellen voor het gevraagde ontslag ingaande 1 April 1937 eervol te verleenen en verzoeken de machtiging van den Raad tot het oprosnen van sollicitanten ter voorzie ning in de vacature. ONTSLAG BOVENTALLIGE ONDERWIJZER. B. en W. stellen voor tot het verleenen van eervol ontslag aan een boventalligen onder wijzer der openbare lagere school. Bij het opmaken der begrooting voor het jaar 1937 is gebleken, dat deze niet dan met veel moeite en ten koste van drastische be zuinigingen sluitende was te maken. Tot heden was in de uitgaven nog opgeno men het salaris van een boventallige leer kracht aan de openbare lagere school tot een bedrag van pl.m. f1400.—. B. en W. zijn van oordeel, dat de finan cieele toestand der gemeente niet langer toe laat. het salaris van dien onderwijzer voor rekening der gemeente te nemen, Belastingverhooging is voor 1937 onver mijdelijk, ongeacht nog het feit dat over een Dame twee winters in huis gevangen Na weer geheel vrij van spit en rheumatiek. „Ik leed verschrikkelijk aan spit in mijn rug en rheumatiek in mijn voeten, zoodat ik al twee winters niet op de been kon zijn. Mijn inan ried mij toen aan om Kruschen Salts te probeeren, en dat deed ik. Ik ben nu aan mijn vierde flacon, en het doet mij genoegen U te kunnen zeggen, dat al mijn afschuwe lijke pijnen weg zijn; ik voel mij een geheel andere vrouw zeker 10 jaren jonger, en ik ga even goed mijn gang bij het werk als een vrouw van 30. Ik ben nu 58 en kan zeer goed tegen een druk leven, dank zij Kruschen Salts. Ik zou er niet buiten kunnen." Mevr. M. M. te D. Rheumatische pijnen vinden meestal hun oorzaak in een overmaat van urinezuur in het lichaam. Dit kwaadaardige urinezuur kon zich ophoopen omdat de afvalstoffen op te trage wijze door Uw afvoerorganen, d.z. ingewanden, lever en nieren, uit Uw lichaam werden verwijderd. Kruschen Salts bestaat uit zes minerale zouten, die Uw afvoerorga nen aansporen tot krachtiger werking, waar door de schadelijke stoffen geen kans meer hebben om zich op te hoopen. Het bloed wordt nu gezuiverd, de rheumatische pijnen nemen geregeld af om eindelijk geheel op te houden, terwijl tegelijkertijd Uw algemeene gezondheidstoestand vooruitgaat. Zoo zult ge door de kleine dagelijksche dosis Kruschen Salts niet alleen gevrijwaard zijn tegen rheu matiek en spit, maar ge zult ook veel krach tiger en energieker voelen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 0.40, f0.75 en fl.60 per flacon, omzetbe lasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpak king de naam Rowntree Handels Maatschap pij, Amsterdam voorkomt. gedeelte van de bestaande reserve van het electriciteitsbedrijf moet worden beschikt, zoömede over een deel van het vermoedelijk batig saldo 1936. Ook van Regeeringswege zal, wanneer de begrooting niet sluitend kan worden ge maakt, ontslag van de boventallige leer kracht worden gcëischt. In verband met een en ander hebben Bur gemeester en Wethouders gemeend den Raad te moeten voorstellen, de thans nog aanwezige boventallige, tevens laatstbcnoem- de leerkracht der openbare lagere school, den heer B. Brouwer, met ingang van 1 Januari 1937 eervol ontslag uit zijne betrekking te verleenen. FEESTVIERING HUWELIJK VAN PRINSES JULIANA. Vergadering der Feestcommissie. Op uitnoodiging van de Oranjefeest-Com missie, waren gisterenavond vele vertegen woordigers van plaatselijke vereenigingen bijeengekomen, teneinde overleg te plegen omtrent de feestelijkheden te houden ter ge legenheid van het a.s. 'huwelijk van Prinses Juliana. De heer De Nooij opent als voorzitter der Commissie de vergadering met een woord van welkom, zet het doel der bijeenkomst uiteen en gaat dan direct over tot benoeming der diverse commissies, samen te stellen uit de aanwezigen. Tot leden van de financieele commissie worden benoemd de heeren Ds. Eikema, De ken Kuis, Van Rijswijk en de dames Settels de Nooij, Dekker, de Waard, Mandemaker, Bestevaar en Aij. De beide laatste behouden zich hun beslissing nader vodr. Alle anderen nemen hun benoeming aan. Eenige verbazing wekt het, als Burge meester Cornelissen zichzelf tot voorzitter der commissie opwerpt. Later blijkt dat daartoe in een vergadering van de initiatief-commis sie reeds was besloten. Naar aanleiding van een opmerking van den voorzitter vraagt de heer De Raat, of het bestuur bestaande uit de heeren De Nooij, Settels en Van Rijswijk, ook zonder verdere stemming, de leiding van deze speciale com missie tot zich trekt. De voorzitter beaamt dat. De heer De Raat meent, dat deze nieuwe commissie zelf haar dagelijksch bestuur moet kunnen kiezen. De heer Brouwer, die lid was van de com missie, welke het initiatief nam tot deze ver gadering, onderstreept dit. De commissie tot het vieren van het Koninginnefeest heeft uit drukkelijk afgesproken, toe te treden tot de ze groote commissie, welke een geheel ander doel heeft. Het is zijn meening dat het bestuur geen recht heeft de bezette plaatsen zonder meer in te nemen. Deze mededeeling wordt onderschreven door het bestuurslid, den heer van Rijswijk. De heer Pilon plaatst zich achter den heer De Nooij. De burgemeester stelt voor, nu meeningsverschil heersebt in dc initiatief commissie zelf, om het bestuur maar bij ac clamatie te benoemen. Deze methode wordt bestreden door de hee ren Niestadt en De Raat, die verklaren geen recht te hebben hun vereenigingen aan een dergelijke stemming te binden. De heer J. Schoorl kan dé houding der opposanten niet bewonderen. Het bestuur heeft zijn sporen op dit gebied reeds ver diend en 't is niet noodig om plaats te maken voor anderen, die misschien op de bestuurs zetel zouden willen plaats nemen. Daaren boven zegt de heer Niestadt niet bevoegd tot stemmen te zijn. De heer Dc Raat zal niet ingaan op de on vriendelijke tendenz van deze woorden. Er is geen sprake van een aanval ter verove ring van bestuurszetels. Het gaat er om, dat het bestuur der initiatiefcommissie zich het recht toekent te handelen namens alle an dere Schager vereenigingen. Spreker acht dit geen weerspiegeling van de gelieelc bur gerij en kan daaraan dan ook als afgevaar digde zonder ruggespraak met zijn medebe stuursleden, zijn goedkeuring niet hechten. De voorzitter wordt onwel en moet de ver gadering verlaten. Zijn plaats wordt na een kort onderbre king ingenomen door den heer Settels, die nu verklaart dat na het raadplegen van de op de vergadering der initiatief-commissie gemaakte aanteekeningen zoowel Deken Kuis als hij zelf tot de overtuiging zijn gekomen dat de heer Brouwer gelijk heeft. De vergadering gaat daarna tot stemming over, waarna tot bestuursleden worden geko zen de heeren De Nooij, Settels, Deken Kuys Van Rijswijk en Schmalz, die allen hun be noeming aannemen. De functies zullen na der worden verdeeld. Vervolgens worden benoemd tot leden der vlaggen- en versieringscommissie de heeren J. Schoorl, Niestadt, de Moei, v. d. Gracht en De Raat. De laatste zegt zich wegens ge brek aan tijd te willen beraden. De heer Nie stadt is als plaatsvervanger aanwezig en zal met zijn voorzitter overleggen. In de groote feestcommissie worden be noemd de heeren Koch, Ploeger, Molenaar, Meereboer, Spierdijk, Ds. Eikema, Schoorl, Groot, alsmede mej. Igesz. Het dagelijksch bestuur zal een voorzitter aanzoeken. Als organisatoren van de kinderfeesten had de voorzitter zich gedacht te kiezen de drie schoolhoofden, geassisteerd door den penningmeester, den heer Van Rijswijk. Aldus besloten. Algemeen adviseur zal zijn de gemeente architect, die zich die functie, volgens den burgemeester zeker zal laten welgevallen. De heer Niestadt zou gaarne willen dat het dagelijksch bestuur zeggenschap had over het de°l, dat van de ontvangen gel den zal worden afgedragen aan het Lande lijk Comité ten behoeve van het Nationale geschenk. Toegezegd wordt, dat de finan cieele commissie zich daarover zal verstaan met het dagelijksch bestuur. De heer Schoorl stelt voor de datum van de feesten reeds nu vast te stellen .en acht den middag van 7 Januari en den gc- heelen daarop volgenden dag zeer geschikt. Dit wordt goedgevonden. De waarnemend voorzitter sluit daarna de vergadering. SCHAGER IJSCLUB. Ten huize van den heer P. Bontes werd Vrijdagavond 20 November de jaarvergade ring gehouden van de Schager IJsclub, on der presidium van den heer C. Blaauboer. Aanwezig waren ongeveer 20 personen onder wie de eere-voorzitter, de heer J. Keesman Czn. Om half negen opende de Voorz., de heer C. Blaauboer en heette in het bijzonder wel kom den heer Keesman. Spr. uitte de ge bruikelijke klacht inzake de opkomst en sprak daarna zijn erkentelijkheid uit voor het vele werk door de vereeniging verricht door den heer Keesman en speldt hem on der applaus een insigne van de vereeniging op den borst. De secretaris de heer W. F. Gorter leest vervolgens de notulen welke onveranderd worden vastgesteld onder dankzegging aan den secretaris. Volgt lezing van het jaarverslag, waar uit we opteekenen, dat het ledental door de korte ijsperiode is gestegen, zoodat INov. 375 leden stonden ingeschreven. Voorts, dat de financieele toestand wel eenige zorg laat wat uit de rekening zal blijken Onder ap plaus werd dit verslag geaccepteerd. Rekening en verantwoording. Het. saldo bedroeg f 145.42, maar er moet nog betaald worden f 95.- aan loopende re keningen, terwijl 1 Dec. de landhuur weer vervalt. De totale ontvangsten waren f 1771.61, uitgaven f 1626.19. De commissie die de rekening had nagezien, adviseerde bij monde van den heer K. v. d. Ben tot goed keuring van de rekening, waartoe onder dankzegging aan den penningmeester, den heer G. Koning, werd besloten. De heer Gorter bracht hierna verslag uit van de Algemeene Vergadering van den K.N.S.B. Tot afgevaardigde naar de volgende Alg. Verg. werd benoemd de heer Gorter. Beslo ten werd 1 afgevaardigde te zenden in af wijking met voorgaande jaren. Volgt verkiezing van 3 bestuursleden we gens periodiek aftreden van de heeren G. Koning, J. Schenk Dz. en F. Poorter, die allen herkiesbaar zijn. De heeren worden met de grootste meederheid herbenoemd en verklaren desgevraagd hun benoeming weer aan te nemen. Benoeming commissieleden kas. In de plaats van den heer v. d. Ben, die niet herkiesbaar is, wordt aangewezen de heer J. de Wit. Als plaatsvervanger wordt aan gewezen de heer Otsen. Rondvraag. Wanneer men lid kan worden. N.a.v. een opmerking uit de vergadering, wordt medegedeeld, dat men om lid te worden van de vereeniging, 18 jaar moet zijn. Personen beneden de 18 kunnen dus geen lid worden; hieraan zal streng de hand worden gehouden. De heer v. d. Ben vroeg, hoe het zit met de vrouwen van leden; verleden jaar moest de één betalen, de ander niet. Spr. dacht dat besloten was, de vrouwen vrije toe gang te verleenen. De Secretaris licht toe, dat volgens het huishoudelijk reglement de contributie f 1.50 bedraagt, en dat de gezinsleden boven de 18 jaar f 0.50 moeten betalen, daar beneden f 0.25. De heer Tolle: Dan moeten de vrouwen f 0.50 betalen! De heer Koning verklaart als penning meester, van geen enkele vrouw van een ge zinshoofd geld te hebben ontvangen. De op zet is toch geweest de vrouwen vrij te laten. De heer Wissekerke weet zeker, dat beslo ten is, de vrouwen vrij entree te geven. Besloten wordt hierna, in het huish. re glement vast te leggen, dat voor vrouwen (van leden) niet behoeft te worden betaald De heer v. d. Ben zou gaarne een regeling willen zien getroffen voor de werkloozen. De Voorzitter antwoordt, dat deze kwestie de aandacht van het bestuur heeft en zij de noodige maatregelen ten aanzien hiervan zal treffen. De heer P. Boonacker vraagt, of de wed strijden die Schagen vorig jaar zijn toegewe zen naar dit jaar overschuiven. Dc Voorzitter zegt, dat de heer Gorter dit voor elkaar zal zien te krijgen. De heer Joh. Raven wil een flinke post zien aangebracht bij de consumptietent. De Voorzitter zegt toe bij goed ijs voor banken te zullen zorgen, opdat dc dames hun schaatsen kunen onderbinden. De heer Keesman voert tenslotte het woord en zegt het op hooge prijs te stellen, dal hem de eere-medaille op dc borst is gespeld. Spr. hoogt nog jaren lang met het bestuur samen te kunnen werken. Ik kan trotscb zijn op deze medaille, aldus spr., en dat ben ik ook en dat is men heeft dat dui delijk laten uitkomen omdat ik 'm ook heb verdiend. Spr. wenscht, dat de IJsclub moge groeien en bloeien; het Bestuur is altijd paraat! De Voorzitter sluit hierop de vergadering, daarbij de wensch uitsprekend, dat het voor de vereeniging -een goede winter mag wor den. HET IS DE GROOIE SMAAKVOLLE SOR TEERING EN DE PRIJZEN, DIE ZEER LAAG GESTELD ZIJN. Voor Dames, Heeren en Kinderen zijn voor radig vele practische ST. NIGOLAAS-CADEAUX. Bij een besteed bedrag van minstens f 1.50 de keurig uitgevoerde Bleyle Kalender cadeau. WIJ GEVEN ZWARTE PIETEN. MODEMAGAZIJNEN, IJMUIDEN. - SCHAGEN. DE JUBILEUM-REVUE. Zoo is dan wederom de dag genaderd, dat de R.V.S. heden- en morgenavond haar suc ces-revue voor het voetlicht zal brengen, na dat de première Zondag j.1. zulk een groot succes is geworden. Iedereen is vol lof over wat dit kranige gezelschap ons heeft gebo den. Inderdaad, het is ook werkelijk iets bij zonders; meer behoeven wij zeer zeker niet toe te voegen, daar deze.revue het gesprek van den dag voert. Daarom, zorgt vroegtijdig aanwezig te zijn, opdat u niet wordt teleur gesteld. BENOEMD. Mejuff. P. A. Visser, voorheen onderwijze res U.L.O. alhier, is benoemd te Beverwijk aan de school voor het centraal 7e en 8e leer jaar. HEER-HU GOW AARD Vergadering van Boerinnen- en Platte landsvrouwen op Donderdagavond 19 No vember halfacht in café Rus. De presidente heette alle aanwezigen har telijk welkom. De notulen werden voorgelezen over de maanden September en October. Mevrouw Bommezij, die verslag zou uit brengen van de najaarsvergadering, op 27 October j.1. te Arnhem gehouden, was door omstandigheden daartoe verhinderd; en hoopte dit op de volgende bijeenkomst te kunnen doen. De presidente bracht vervolgens verslag uit van de prov. vergadering te Alkmaar op 14 October, waar de afdeeling H.Hugo- waard slechts het bestuur, en een lid verte genwoordigd was, waaruit wel een zeer ge ringe belangstelling blijkt. Spreekster zeide, dat, h.i. deze vergadering 'n herhaling was v. d, vorige, in Mei: gehou den, en er weinig nieuwe gezichtspunten wa ren geopend. Over het geheel genomen, scheen deze vergadering weinig voldoe ning te hebben geschonken. Verder worden pogingen in het werk ge steld om dr. de Vries uit Wieringerwaard alhier te laten optreden met een film over tandverzorging. Daar het bestuur van het Witte Kruis zijn medewerking daartoe niet kon verleenen, beeft men zich opnieuw in verbinding gesteld met de ouder-commissie voorzitter de heer S. Dekkers, daar de fi nancieele bezwaren, daaraan verbonden, door samenwerking tot een gevoegelijke op lossing zouden kunnen komen. Ingekomen was een klacht van de visch-exploitant. Bij de oprichting der visch-exploitatie was met algemeene toestemming besloten, dat elk lid der plattelandsvrouwen zich verplichtte minstens eenmaal per maand daarvan visch te gebruiken, behalve natuurlijk die genen, welke daarvan een natuurlijke af keer hebben, Zooals overal, was ook hier een fout binnengeslopen, n.1. dat er le den waren, welke de visch-exploitant af wezen, maar evenwel toch kochten van een ventenden vischkoopman. Over het al gemeen werd de visch te duur geoordeeld; men vergete echter niet, dat allés graat loos is toebereid. Met grooten bijval werd het voorstel', om voortaan op de bijeenkomsten een hand werk mee te nemen toegejuicht Hierna liet mejuffrouw Kriller uit Oude Niedorp verschillende knutselwerkjes en luxe voorwerpen rondgaan, en werd den leden gelegenheid gegeven eenige aardig heidjes zelf na te maken, waarbij Mej. Kriller de behulpzame hand bood. Al spoe dig zag men dan ook vele grijze, bruine en blonde hoofden met inspanning gebogen over allerlei voorwerpen, onversaagde po gingen doende, de vroegere vingervaardig heid weer te herwinnen, hetgeen met veel hilariteit gepaard ging, maar toch met suc ces werd bekroond. Na afloop werd mej. Kriller dank gebracht in den vorm van een doos bonbons en na eenige mededeelingen werd deze vergadering gesloten SPANBROEK. OUDERAVOND. Woensdagavond werd in de O.L. S. een ouderavond gehouden. De Voorz. der ouder commissie opent met een hartelijk welkom en doet eenige mededeelingen over de. agen da. Het hoofd der school, de heer S. Bant ver telt daarna iets over het a.s. St. Nicolaas- feest en in verband daarmede wordt T èen en ander besproken, geregeld en eenige gestelde vragen beantwoord. Dr. Wezemael, die voor dezen avond was verzocht een uiteenzetting te geven over Schoolhygiëne, werd door den voorz. verwel komd en geeft na de pauze een uiteenzet ting over de besmettelijke ziekten, als pok ken, cholera, melaatschheid en pest. Op dui delijke wijze vcitelt de spr. de oorzaak, het gevaar van overbrengen door de kinderen, waar die nog veel voor komt en de bestrij ding die hier in de havenplaatsen zijn ge nomen om het gevaar van besmetting tegen te gaan. Uitvoerig staat de spr. stil bij het gevaar van infectie en het gevaar van besmetting van de t.b.c. In verband hiermede worden verschillende nuttige wenken aan de ouders gegeven. Een dankbaar applaus volgde op deze duidelijke, leerzame rede. De voorzitter dankte Dr. Wezemael voor zijn medewerking. Hierna sluiting.

Schager Courant | 1936 | | pagina 15