Vrouw Jacofa OMGEVINGNIEUWS Nieuwe brug over het AlRl-Kalender 1937 Noordhollandsch kanaal bij (JU Alkmaar INGEZONDEN ZIJPE Sfolpervlotbrug opengesteld De oude vlotbrug exit. Gisteren is de nieuwe brug over het Noordhollandsch Kanaal te Stolper- vlotbrug voor het verkeer openge steld. De ingebruikneming heeft zon der eenig ceremonieel plaats gehad. Naar wij vernemen, zal het vlot van de oude brug worden versleept, om in dienst te worden gesteld te Bur gervlotbrug, waar de verbinding tus- schen de beide oevers thans sedert eenigen tijd door een pontje wordt onderhouden. De openstelling van de nieuwe verkeersbrug te Stolpervlotbrug zal vooral door autobezitters worden toe gejuicht: het ongemakkelijke rijden over de brug en het somtijds lange wachten ervoor zal hierdoor tot het verleden gaan behooren. Bij de nieu we brug kan het wachten tot een minimum worden beperkt. Zoo is dan thans de oude vlotbrug, welke langer dan een eeuw (wij mee- nen sedert 1825) werd gebruikt, als slachtoffer gevallen van de eischen van het moderne verkeer en, hoe wel de vlotbrug, vooral voor vreem delingen, een zekere bekoring had, zal toch het verdwijnen wel door wei nigen worden betreurd. BERGEN ARBEIDERS TOONEELVEREENIGING „BERGEN". „De Doofpot", blijspel in drie bedrijven door Jaap van der Poll, in de Rustende Jager. Met „De Doofpot" heeft Jaap v. d. Poll ongetwijfeld een blijspel geschreven, dat als speelstuk vele verdiensten heeft. Het is wel niet direct een stuk tintelend van fijnen humor, en doorspekt met geestige dialogen maar dit blijspel, dragende een meer gemoe delijk karakter, is zoo goed van opzet en zoo vlot van handeling, dat wij het pro fane gaarne voor lief nemen en heen stap pen over de onvolkomenheden, welke het ongetwijfeld heeft. Wat echter dit stuk in ruime mate noodig heeft, is tempo en daar aan nu ontbrak het Zondagavond o.i. te iveel bij de opvoering door de Arbeiders Tooneel vereeniging. Er waren tal van hia ten; er was een teveel aan afwachten, waar snelheid geboden was. Deze onvolkomen heid trof temeer, omdat het spel leggen wij daarbij natuurlijk den maatstaf van het dilettantisme aan zeer bevredigend kon worden genoemd. Toch komt het ons ,voor, dat de leden der Arbeiders Tooneel vereeniging geen blijspelspelers zijn en het drama hun veel beter ligt. Wij moeten onmiddelijk uitzondering maken voor den heer H. Poldervaart, een dilettant van alle markten thuis, die ook in het blij spel den juisten toon wist te treffen en zich verheffen kon vèr uit boven het lief- hebberij-tooneel. Hij had zich als den do- leerenden Jozef een prachtig type gemaakt en accentueerde later den wereldschen Jo zef op rake wijze. Mevr. BergmanKwak als zijn vrouw Cornelia, stond hem op kranige wijze terzij de, speelde de streng orthodoxe heerscheres des huizes met veel overtuiging; al dient zij meer aandacht te schenken aan de ac- centucering. Het was alles te gelijkmatig van toon. De dochter van dit edele echtpaar, opge groeid in streng gereformeerden kring, wars van alles wat naar de wereld riekt, had lang geen gemakkelijke rol. Immers, het levenslustige meisje, dat als een wilde plant opgroeit uit het ademverstikkende oerwoud, snakt er naar de zon te zien, wil zich ver heffen boven de denkbeelden van bekrom penheid en slavernij, waarin ze telkens weer wordt teruggesmakt. Totdat een rijke oom uit Indië de schoone bloem overplant in een omgeving waar de zon schijnt en waar de wereld niet langer wordt bekeken door den zwarten bril van het conserva tisme. Mej. M. Nieuwenhuis heeft zich op inder daad kranige wijze door deze moeilijke rol heengeslagen. De overgang van de duister- Een welkom ST. NICOLAASGESCHENK is de Verkrijgbaar voor f 1.— in LAAN. - SCHAGEN. nis in haar hartje naar het licht, was inge togen en niet al te spontaan. Haar geheele spel heeft zich gekenmerkt door een juist begrip, al hadden wij in II de afscheids scène van haar ouders wel wat krachtiger spel willen zien. Er kan van haar spel in deze scène veel en veel meer uitgaan. De heer M. Cornelissen, de rijke oom Jaap, wiselde goede met slechte momen ten af. Zijn onverwachts binnenvallen was zeer goed; zijn vertrek daarentegen veel minder. Ook zijn liefdesgeschiedenis met de YVeensche Frau Kranz (mej. A. Hart) had heel wat meer effect kunnen sorteeren. Ilij dient er bovendien voor te zorgen, dat hij op de sofa niet met den rug naar het pu bliek moet gaan zitten en dan nog wel pal vóór zijn aangebedene, zoodat het meisje geheel schuil ging. Van Beukers, den vriend van Oom Jaap, hadden we een andere typeering vernacht. De schuchtere jongeling, die ons werd voor gesteld als een onverschrokken tijgerjager, leek veel meer op een gezellige partner bij een partijtje bridge dan op een Indischen woudlooper. Waarmede we maar zeggen willen, dat er veel te weinig uitging van het spel van den heer Wijnjeterp. Een compliment voor mej. L. Hart, die de Wienerin voortreffelijk speelde, haar ac cent op een kleine uitzondering in het begin van III na prachtig volhield en een juiste opvatting bleek te hebben van de so bere wijze, waarop ze deze rol te spelen had. Mevr. Montfoort-Schats was een aanne melijke tante Chrisje al begrijpen we niet, waarom ze zoo dwaas moest worden toege takeld. Een beetje meer eenvoud was hier als kenmerk van het ware, terecht op haar plaats geweest. Of was misschien de een- voud juist wat al te precies doorgevoerd? Alles tezamen een grappig stuk en een goede vertolking. We hebben onophoudelijk van harte moeten lachen en met ons allen die in de zaal anwezig waren. En aange zien echte amusementskunst steeds moet worden gewaardeerd en geprezen, willen wij van onzen kant geen uitzondering ma ken en insgelijk doen, overwegende ook, dat betere medicijn dan hartelijk lachen in de zen tijd van ellende en kommer, moeilijk kan worden gevonden 1 BOUWBEDRIJVIGHEID EN GRONDBEDRIJF. Moeilijke tijden voor beide. Een punt, dat deze week op de agenda van de raadsvergadering zal verschijnen, is een voorstel tot wijziging van het bouwplan van 14 woningen aan de Uitenboschstraat, te bouwen door de vereeniging voor Volkshuis vesting „Alkmaar". Zoo heel veel zal er wel niet over gezegd worden, maar op schrille wijze treden de moeilijkheden, waaronder Alkmaar te worstelen heeft, er in aan den dag- De Regeering heeft namelijk tegen het oorspronkelijk bouwplan, waarmee aan de woningbouwvereniging een grond- en bouwvoorschot werd verleend, van f37.025, een tweetal bezwaren van ernstigen aard te berde gebracht. In de eerste plaats betwijfelt de minister of er in Alkmaar behoefte is aan de be treffende woningen. Hij wijst er op, dat er in Alkmaar niet minder dan 109 woningen leegstaan. Een telling vanwege bouw- en wo ningtoezicht, gehouden op 20, 21 en 22 Juli heeft intusschen uitgewezen, dat dit aantal is gestegen tot 145, waarvan 45 woningwet woningen. Het College ziet in, dat het onder deze om standigheden moeilijk is, den Minister te overtuigen van de noodzakelijkheid de be treffende 14 woningen toch te doen bouwen, hoewel het hoopt op grond van enkele aan gevoerde argumenten, den Minister toch nog van inzicht te kunnen doen veranderen. Het ernstige bij een en ander dunkt ons intusschen te zijn, dat voorloopig niet te ver wachten is, dat in de bouwbedrijven hier ter stede veel te doen zal zijn, terwijl dit juist de branche is, die verreweg de meeste werk- loozen oplevert. Ht tweede argument van den Minister is van niet minder somberen aard. Hij meent namelijk, dat dé grondprijs van f 6.50 per M2. niet te aanvaarden is. De grond is ech ter afkomstig van het Grondbedrijf en dit bezwaar zou er daarom op neerkomen, dat dit bedrijf, dat nooit iets anders dan een zorgenkind is geweest, voor nieuwe tekorten zou worden gesteld. In vroeger'jaren konden deze door de gemeente worden opgevangen, de financieele toestand van heden laat zulks echter niet meer toe. Het College wil nu de grond doen taxec- ren door drie schatters, in de hoop daardoor den Minister te kunnen overtuigen. De kwestie gaat vermoedelijk echter die per. De Regeering wil lage huurprijzen en daarvoor is in de eerste plaals noodig goed- koope grond. De gemeente wil dal laatste ook wel, maar ze wil tevens een loonend grondbedrijf. En die twee laten zich blijk baar moeilijk samen rijmen. Het is lastig twee heeren tegelijkertijd te dienen! ANNA PAÜWWNA Uitvoering D.O.K.E.V. De gymnastiekvereeniging DOKEV. gaf Zondagavond haar non-stop-uitvoering in Veerburg voor een goed gevulde zaal. Het programma werd geopend met een opmarsch van alle groepen leden en nadat zij zich op het tooneel opgesteld hadden, zongen eenige meisjes een welkomstlied. Zingend irokken allen weer af, behalve de groep heeren, die als eerste aan de beurt was om te laten zien, wat deze op het ge bied van vrije oefeningen presteert. Snel volgden nu de andere groepen afwisselend met toestel-, knots- en vrij oefeningen, el kander op. Aan ringen, rek, brug en paard werd gewerkt en meestal netjes gewerkt. Ook aan een paar .dansjes" was ter afwis seling op het programma een plaatsje in geruimd. Soms was de benaming „dans" ons wel wat te weidsch voor de oefeningen die met muziek werden uitgevoerd, hadden we daar wat meer „beenwerk" in willen zien, wat sierlijker figuren zien gemaakt, al weten we wel, dat we bij een gymnastische dans niet te veel aan het begrip dans mo gen vasthouden en dat gewoekerd moet worden met de beschikbare ruimte. Het best beviel ons de revue-dans, waarbij de pakjes niet weinig bijdragen om het tot een der aardigste nummertjes van 'tp rogramma te maken. Trouwens ook bij de andere dansen waren de pakjes aardig en de costuumpjes bij het slotnummer de rhythmische oefe ningen der dames, waren eveneens zeer „lief". Om geen hiaten in de opeenvolging te krijgen, werd er tusschen de groepsoefenin- gen door, d.w.z. door 1 of 2 dames en 1 of 2 heeren, voor een tusschendoek gewerkt, zoo dat men zich daarachter al weer gereed kon maken. Voor dat individueele werk klater de menigmaal het applaus luid op, maar ook bij het werk in groepsverband liet het publiek zich niet onbetuigd en beloonde cor rect of gedurfd turnen met een extra ap plausje. Zoo ging het ook als een of andere oefening met de vorming van een aardige groep werd besloten, maar ook bij het een voudige en toch lieve zangspelletje voor de meisjes. Aardige muziek begeleidde soms het gym nastisch werk op het tooneel, (b.v. bij de knolsoefeningen der dames). Er haperde na tuurlijk ook wel eens wat bij zoo'n uitge breid programma, dat immers niet minder dan 27 nummers omvatte, maar het geheel mogen we .een goede demonstratie noemen van wat D.O.K.E.V. in haar verschillende af- deelingen bereikt. Enkele hoogtepunten heb ben we zoo terloops al genoemd en we zul len het daarbij maar laten, al willen we daarmee niet zeggen, dat andere programma nummers (b.v. hoog-rek heeren en langzaam- vloeiende oef. dames) niet eveneens een ex tra vermelding verdienen. Bouwvergunning. B. en W. verleenden vergunning aan den heer H. Wilms, Zwinweg, voor den bouw van een landbouwschuur. BREEZAND. Na inschrijving is de bouw van een schuur bij de boerderij Cérès (gemeentelijk grond bedrijf), gegund aan den heer A. P. Kossen. LANGENDIJK BROEK OP LANGENDIJK NATIONAAL HULDEBLIJK Op initiatief van den Burgemeester dezer gemeente, daartoe aangezocht door het Provinciaal Comité, werd een Plaatselijk comité opgericht voor de aanbieding van een Nationaal Huwelijksgeschenk aan H. K.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bern- hard. Dit comité bestaat uit de volgende personen: Burgemeester Slot, Voorzitter; Mej. Jan- nie Stins Gd.; Mej. Mien Vroegop Pd.; Mej. Ali Klein; Mej Klaasie de Waard. De meisjesvereenigingen van elke rich ting zijn in dit comité vertegenwoordigd. Het ligt in de bedoeling een collecte met gesloten bussen te houden op Woensdag J2 December 1936. Daartoe zullen de dames van het comité, bijgestaan door nog een 12-tal andere dames, zich aan alle huizen vervoegen. De kleinste bijdrage is welkom, want het moet een geschenk worden waaraan arm en rijk bijdragen. Het comité rekent er op, dat de gemeen te Broek op Langendijk ook in dit opzicht haar liefde voor het Oranjehuis op duide lijke wijze laat blijken. NOORD-SCHARWOUDE „BESTAAT EEN BEWUST VOORTLEVEN NA DEN DOOD"?? Uitgaande van de afdeeling Alkmaar „Harmonia" van de Ned. ver. van spiritis ten werd Maandagavond in „Concordia,, een openbare Psychometrische seance ge geven door Mevr. Chifferli uit Apeldoorn. De be langstelling voor deze avond was zeer groot. De bijeenkomst werd geopend door den voorzitter van de afdeeling Alk maar die verheugd was over de groote op komst. Spr. constateerde hieruit een in teresse voor de spiritisehe beginselen. Door de spr. werd hier na een inleiding gegeven over wat psychometrie eigenlijk is, n.1. het beginsel „Er is geen dood" Aan de hand van diverse afgegeven voor werpen van personen in de zaal aanwezig werd door mevr. Chifferli contact verkre gen met in de zaal aanwezigen intelligen ties (overgeganen). Een en ander werd onder alle stilte aan gehoord, waarbij meermalen treffende be wijzen werden geleverd. Met een opwekking tot meerdere belang stelling voor het spiritisme werd de bijeen komst gesloten. ZUIDSCHARWOUDE. Men verzoekt ons plaatsing van het vol gende: Maandagavond vergaderde in het ge meentehuis het plaatselijk Oranje-comité onder voorzitterschap van den heer S. de Boer Kz. Besloten werd, dat eerst voor het Nationaal Huldeblijk ter gelegenheid van het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana met een lijst zal worden geloopen terwijl ten tweede male voor een op den huwe lijksdag te houden dorpsfeest lijsten zul len circuleercn. Er wordt dus twee maal rondgegaan. De eerste collecte wordt deze week gehouden. Nadere bijzonderheden worden per circulaire bekend gemaakt. In de Maandag a.s. te houden vergade ring zullen de gelden worden afgedragen en verdere besprekingen worden gehouden. Het comité bestaat thans uit de volgende heeren: Jhr. A. L. van Spenglcr, burge meester, eere-voorzitter, S. de Boer Kz., voorzitter; J. Groen Az. vice-voorzitter; G. G. Post, secretaris, J. Kramer Gz„ penning meester. Leden: C. Oudendijk, P Boon, N. Sneekes, P. Ploeger, W. C. Bouman, D. van Kleef, H Metselaar, J Renaud, Th. J. Laas en M Kuiper Fz Sub-commissieleden: P Tuijn, J. Jonker, Jb. Kroon Az., A. B. Beemsterboer, C. ter Hofstede S. I-Iansma, J. C. van der Zei en P. van Exter. HOOGWOUD AARTSWOUD De feestuitvoering van de muziekvereeni- ging is uitstekend geslaagd. Na opening memoreerde Renooij uitvoerig de geheele geschiedenis van het begin tot op heden. Daarna werden een paar muzieknummers gegeven Louis Contran en de muzikan ten uit Hoorn zorgden verder om de stem ming er in te houden. De opkomst was, vooral van de jongelui uitstekend, waar door ook de financieele zijde goed was Alles bij elkaar tevreden. van INA BOUDIER—Bakker is één der boeiendste historische romans van dezen tijd. Verkrijgbaar in: LAAN - SCHAGEN. W1ER1NGEN RIJKSVELDWACHT Promotie. Dit jaar is de heer C. Sesink van Leeuwar den benoemd tot districtscommandant bij de rijksveldwacht te Amsterdam. Nu reeds is deze gepromoveerd tot com mandant in algemeene dienst in het dis trict waaronder ook Wieringen ressorteert Voorwaar een mooie promotie. ONDERHANDSCHE VERKOOP. Wij vernemen dat de heer Br. Kat, te Hippolytushoef zijn zee en schelpvischhan- del heeft verkocht aan den heer Janco Hoekstra alhier. AUTO-ONGEVAL. Door onbekende oorzaak geraakte Zon dagavond tegen elf uur de luxe chevrolet auto G. 43364 met als inzittenden drie per sonen uit Anna Paulowna ter hoogte van Smerp van de hoofdweg af in een diepe naast de weg liggende greppel. Door de politie werd. Dr. Beeker gewaar schuwd omdat een der inzittenden nogal wat snijwonden had bekomen. Toen de dokter op de plaats van het ongeval ver scheen waren de heeren echtor niet meer aanwezig. De vrij ernstig beschadigde wa gen is door garage Asjes te Hippolytus hoef geborgen. Het ongeval had plaats juist voor de boerderij van de heer P. Lont, waar de weg een bocht maakt, dit zal de bestuurder wel parten hebben gespeeld. Het was dit keer geen verstrooi de professor, maar verstrooide de Dominee. Wie het verslag in ons blad van j.ï. Vrij dag heeft gelezen over een bijeenkomst in Concordia heeft daaruit kunnen opmaken dat de spr. van deze avond, Ds. J. L. Snet- lage predikant te Oyen (N.B.) tot verba zing der vele aanwezigen zonder bericht van verhindering te zenden niet aanwezig was. Wat was de oorzaak van het geval? Ds. S. had bij zijn aanteekeningen om te Wie- ringen te komen spreken vermeld Vrijdag 20 November wat had moeten zijn Donder dag 19 November. Bij zijn komst aan de zaal op Vrijdag vond de spreker deze dan ook leeg en verlaten, Hij was toen één en al verbazing. Vanwege den Nieuw Malthusiaanschen Bond, gewest NoordHolland draaide Zater dagavond in Concordia de film „Moeder en Kind". Een gehoor bestaande uit 75 perso nen, volgde met aandacht het verloop van deze film, .waarvan de inhoud bekend ver ondersteld mag worden, op het witte doek. Mevrouw De Haan—Zwagerman, de spreekster van dezen avond, hield daarop een rede, die eveneens met groote aandacht werd gevolgd. De muziekvereeniging „Harmonie", welke vorige week een uitvoering gaf voor haar ongehuwde leden, gaf Zondagavond een uitvoering voor haar gehuwde leden. De opkomst was ook nu zeer groot, terwijl de uitvoering ook weer goed slaagde. Aanbesteding. Op Woensdag 16 December a.s. zal door den Directeur-Generaal der Zuiderzeewer ken te Den Haag in het openbaar worden aanbesteed: het onderhoud gedurende 1937 van; 1. de Rijkszeewerken op Wieringen met uitzondering van een gedeelte van het bui tenbeloop van den Noordoeverdijk; 2. de Noorder- en Zuiderhaven nabij Den Oever en andere voltooide Zuiderzeewerken de nieuwe haven te De Haukes alsmede verschillende grond- en kunstwerken, be- hoorende tot den Amsteldiepdijk, den Noorderoeverdijk, don Balgzanddijk en tot het Balgzandkanaal tusschen van Ewijck- sluJs en Oostoever. Vischafslag. Zaterdag 21 November aangevoerd: 871 Kg. wulken f 26.65—f 32.40 per 100 Kg.; 1640 Kg. spiering f 0.09—f 0.11 per Kg. Maandag 23 November aangevoerd: 1689 Kg. spiering f0.14—0.17 per Kg.; 3 tal ha ring f 12.25 per tal: 372 pond bot f 0.20Vo— f 0.25 per pond: 1203 Kg. wulken f 26.75— f 21.25 per 100 Kg. SINT MAARTEN Zondagavond traden Daan en Tommy op ten huize van den heer P. Schrijver alhier Al was het rondom onze gemeente overal bal, door de groote populariteit welke deze twee genieten, was het zaaltje van den heer Schrijver goed bezet en zat men vol onge duld te wachten op hetgeen dat komen zou. En, de verwachting is niet teleurgesteld. Nog even frisch als in zijn beginjaren, staat Daan op de planken en weet zijn au ditorium te boeien en te doen lachen dat het schatert. Zijn partner Tommy, welke weer een an dere werkwijze heeft, is in dit optreden een waardige hulp om den avond te doen sla gen. Den geheelcn avond een opgewekte stem ming, gevolgd door een gezellig bal als slot, deed dezen avond besluiten. NIEUWE NIEDORP VERKIEZING Tot gemachtigden in het Kiescollege der Ned. Herv. Gemeente alhier werden her kozen de heeren K. Groot Hz. P. Pluis- ter H. J. Kossen en P. Visser. BENOEMING Tot Kerkvoogd is herkozen de heer K. Groot Hz. KOLVEN Zondag speelden de leden van de Socië teit „Over de Helft" een onderlinge wed strijd van Gummi tegen Sajet. Elke afdeeling kwam met 7 spelers uit Ieder had vijf partijen van vijf klappen te slaan, aldus voor elke afdeeling 35 partij en. Hoewel de sajetklasse den laatsten tijd nogal op de voorgrond treedt, gaf men toch de beste kansen aan de gummi om als winnaar uit het strijdperk te treden. De sajetters gaven echter al spoedig blijk, dat zij niet zonder meer gewonnen zouden geven, er werden zeer hooge par tijen gemaakt. En de verwachtingen kwa men dan ook anders uit. S.O.S. (Sajet Onze Sport) maakte in to taal 1399 punten, terwijl de afdeeling gum mi het niet hooger wist te brengen dan 1342 punten en aldus het onderspit moest delven met een verlies van 57 punten. Het hoogst aantal punten werd geslagen door Jn. Hart (sajet) 247 pnt. Dan was het J. Goet (gummi) die met 238 pnt. 2 werd De prijzen bestonden allen uit sigaren en elke speler werd een prijs toegekend. De sajetters kregen als winnaars de grootste prijzen. De heer Hart werd een extra prijs (aangeboden door de heer Gelder) toege kend voor het hoogst aantal punten. De prijzen werden door de voorzitter de heer Wiiken met een toepasselijk en opge wekt woord over het zeer prettig verloop der wedstrijd uitgereikt. Een woord van erkentelijkheid wordt door voorzitter ge richt tot de heeren J. Schenk van Barsin- gerhorn en J. Goet van Alkmaar (leden der vereeniging) dat steeds op hun zeer gewaardeerde medewerking gerekend kan worden. De heer Schenk zegt dat het hem een groot genoegen is, de band welke reeds van vroeger jaren tusschen Nieuwe Niedorp en Barsingerhorn bestaat op deze wijze te kunnen laten voortbestaan en hoopt dat hij steeds aan de Nieuwe Niedorper wed strijden zal mogen en kunnen deelnemen. Begrijpelijker wijze gingen er vanuit de afdeeling gummi stemmen op, om zoo spoedig mogelijk revanche te nemen. De uitdaging wordt als vanzelfsprekend door de saj etters gaarne tegemoet gezien. OUDE NIEDORP Door Burgemeester en Wethouders is vergunning verleend aan de ontwikkeling club voor vrouwen tot het houden van een verloting. ONTSLAG. Aan den heer D. Jongsma is ontslag ver leend van den militairen dienst. Kolhorn, 19 Nov. 1936. Geachte Redactie, Vergun mij s.v.p. een klein plaatsje in Uw veelgelezen blad. Het ligt thans op den weg om hier eens een nauwkeurig overzicht te geven, aan- toonende de wantoestanden die in de werk verschaffing worden voortgebracht en ge kweekt. In den Groetpolder, waar een 25- tal arbeiders uit de gemeente Barsingerhorn werken en onder leiding staan van den voorwerker, den geachten heer Lap, woon achtig te Kolhorn. Deze baas dan 'z.g., heeft de leiding om als eeregast zijn uiting hier ten top te brengen en zelfs onder de hevigste dictatuur. Er worden loontjes door sommige ploegen verdiend van resp. f 11.f9.12, f10.enzoovoorts is gemid deld 20 ct. per uur, terwijl er bij behoorlijk werken volgens officieelc inlichtingen f 0.27 mag worden verdiend per uur. Nu is de taktiek van genoemde voorwerker om dat loon uit te besteden, dat het met beulen niet is te verdienen. Is het niet langer treurig, dat de Be stuurders van Polder Waard en Groet zulk een leider als den heer Lap hebben aange steld. De mentaliteit ontbreekt deze man ten zeerste, om over sommige onderwerpen ook nog met hem te praten. Is daar nu niets aan te doen, om aan dien toestand een einde t.e maken, want dit is eenvoudig het toppunt van ontevredenheid, haat en nijd worden hier op de erbarmelijkste wijze ge kweekt. Laten wij b.v. één ding noemen: er zijn nog zeer veel andere te noemen er werd met een ploeg, met het spoor ge werkt om deri grond op zijn bestemde plaats te brengen, daar kon ongeveer, hoewel nog te kort, een klein weekloontje in worden ■verdiend. Wat gaat Mr. Lap nu doen, hij haalt het spoor weg en laat, deze men- schcn ook kruien, ja maar niet tot verbe tering, maar een totale verslechtering voor genoemde ploeg, om hun nu ook te laten kruien, op planken die onder water staan, en waar menschen, die niet in 't bezit zijn van laarzen, op natte voeten den geheelen dag loopen. Eén ding is ook zeer droevig, en dat is verleden week, over de week van 27 Nov., werd door een ploeg een loon verdiend van f 13.64. Niet verdiend, maar gemaakt, zooals de uitdrukking hier geldt, Nu van de week van 9 tot en met 14 Nov. had genoemde ploeg eenigszins meer grond bewerkt en werd maar fll.— ruim uitbe taald. Kan het nu niet verschrikkelijker uitgedrukt worden zooals het thans is. Dus toch totaal een bewijs dat een niet juiste opmeting heeft plaats gevonden. Moet er, geacht Polderbestuur, zoo'n man, die bezig is gif en verderf te zaaien onder de arbeiders daar werkzaam, nog langer kans gegeven worden er een groote chaos van te maken. Is het m.i. niet te ver wonderen, dat er dingen kunnen gebeuren, waar niemand toch voor kan waken, men wordt zoolang getart, totdat er een mis verstand plaats vindt. Hopende, dat er op deze correspondentie eens een streng onder zoek plaats vindt, door Polderbestuur, Gem. autoriteiten enz., om aan dezen wantoestand een einde te maken. Dat uit dit ingezonden stuk goede en betere eigenschappen mo gen voortvloeien, tot verbetering van den loontoestand van de arbeiders. J. VAN DOMPSELAAR.

Schager Courant | 1936 | | pagina 6