Luxe doozen Post Langendijker Groentenveilingen T De Wachter Boekhandel TRAPMAN Een keurige collectie en Cartes, De strijd om de „B etty Bonn" 6eter dan aan Langendijk, de dan aan Langendijk de verwachte steunuitkeering extra hulp wel noodig geringe aanvoer van aardap pelen afwisselende prijzen buitengewoon slecht met de koolsoorten roode kool draait gedeeltelijk door hoogste prijs f 1.90 gele kool zoo goed als onverkoop baar prijs f 1,- witte en deensche witte slecht mi nimumprijs afwisselende prijzen voor groene kool bloemkool bevredigend te geringe prijzen voor uien peen iets beter bieten laag aanvoer spruiten lage prijs voor rammenas goe de prijs voor druiven iets betere voor tomaten met andijvie weer slecht. Als we de jongste berichten nagaan over het verloop aan de veilingen in sommige andere streken, dan schijnt het daar beter te gaan dan hier. In de Streek, waar de bloemkool een be langrijke plaats inneemt onder de tuinbouw producten, brengt die groente een bevredi gende prijs op, dank zij de grootere vraag uit Duitschland. Het Westland vermeldt grootere omzetten dan verleden jaar tot op dezen tijd. De opbrengst van .de druiven moeten tot dit gelukkige feit hebben bijge dragen. Hier aan Langendijk is het daar entegen alles misère, wat de klok slaat: er is hier geen enkel product, waarvan de aanvoer van eenige beteekenis is, dat een beteekcnend gunstigen invloed op de eind uitkomsten oefent. Zoo is het duidelijk, dat met smart wordt gewacht op de ontvangst van de derde steunuitkeering. Het totaal bedrag is nu bekend en ook de toeslagen, die op de gesteunde producten zullen wor den verleend, zijn meegedeeld. Maar als men nu het lijstje van producten doorloopt en de bedragen .onder de loupe neemt, wel ke voor de Langendijker producten worden uitgekeerd, dan vreezen we, dat er voor onze tuinders niet veel zal overschieten, althans geen bedragen, die van groote be teekenis zullen zijn. Men schijnt dit in re- geeringskringen ook wel te weten en we hoorden als eens fluisteren, dat met den steeds voortdurend en al orger wordenden nood in deze streek rekening zal worden gehouden. We moeten het eerst zien, eer we het gelooven. Hoe lang zijn de organisaties al niet bezig, om een grootcrcn luizen- of misoogststeun te verkrijgen. En nog altijd is het bij de 30 procent gebleven .Nog is de hoop op een grootere uitkcering niet opge geven, doch een jaar wachten in een tijd als dezen is toch wel heel lang. In de afgeloopen week was de aanvoer van aardappelen al weer minder. In de prijzen kwamen weinig verandering, d.w.z. ze bleven laag. Schotsche muizen werden voor f 1.60—f 2.10 verkocht. Bonken voor f 2.10f 2.40. Drielingen brachten f 1.40— f 1.90 op. Eigenheimers f 1,70—f 2.20. Blau we Eigenheimers zeer uiteenloopende prij zen, liggende n.1. tusschen f 1,70 en f 2.6Ó. Voor Furore werd f 1.70 betaald en voor Bevelanders f 1,70f 1.80 Voor Blauwe aardappelen werd f 1.90f 2.- besteed. De verschillende koolsoorten vormden den hoofdschotel van den aanvoer op de veilingen. En daarmee liep het al heel slecht. Er kan slechts een deel verkocht worden, een groot gedeelte draait door. De verkochte kool brengt bovendien zulke lage prijzen op, dat ze maar weinig boven de minimumprijzen uitsteken. De hoogste no teering was deze week voor roode kool f 1.90. Bij uitzondering werd deze prijs be taald. Een belangrijk gedeelte van het ver kochte ging weg voor f 1.—f 1.30. Een deel was onverkoopbaar. Nog slechter ging het met de gele kool. De aanvoer daarvan was groot, in het bijzonder aan de Broeker vei ling, waar niet minder dan ruim 56 spoor wagons werden aangeboden. Aangezien hier van iets voor het buitenland werd gevraagd moest het binnenland alles opnemen. Dit was op geen stukken na het geval, zoodat een zeer groot gedeelte bij de koeien te recht kwam. Wat verkocht Werd, bracht f 1.- op. 4 Slecht ging het ook met de witte kool. Gewone witte kool werd er niet zoo veel aangevoerd. Wat er nog aangeboden werd, draaide voor het grootste deel door. Groo- ter was de aanvoer van Deensche witte. Ook daarmee liep het slecht. Bijna alles bracht 80 a 90 cent op, de witte kool 80 cent. De inmaakfabrickcn hebben blijkbaar niet veel meer noodig. Men mag daaruit wel opmaken, dat het met den afzet van zuurkool wel beter mocht gaan. Voor groene kool zijn de resultaten be ter dan voor de andere soorten. De prijzen loopen nogal uiteen, afhankelijk van groot te en kwaliteit. Voor de kleinste werd f 1.50 f 2.- besteed, voor de grootste f 2.40—f 3.30 Jammer dat er zoo weinig bloemkool is ge teeld. Daarvoor toch worden prijzen ge maakt, die bij een bevredigende oogst, loo- nend kunnen heetcn. Aanvankelijk werd voor eerste soort reuzen f 8.30f 9.- betaald welke prijs in het midden der week tot f 6.90f 8.- was teruggeloopen en Zaterdag f 5.20f 7.10 bedroeg. Lecerf wordt maar weinig meer aangevoerd. Ze werd voor f 4.70 verkocht. Tweede soort bracht f 2.10 tot ruim f 3.- op. Uien zijn er dit jaar veel en de lcwali- van J. VISSER, Roosendaal, is een roman, die zich kenmerkt door de eenvoudige en boeiende wijze waarop de auteur de toestan den beschrijft en de personen voor ons doet leven. „De Wachteris de naam van een ouden molen, waarin en waaromheen het leven der hoofdpersonen zich af speelt. De oude molenaar in zijn strijd tegen den nieuwen tijd; zijn buurman de trotsche boer van de Ridderplaats en zijn luchthartige kinderen; de stille, trouwe molenaarsknecht zij zijn al len ten voeten uit geteekend. Heel hun dorp en zijn doening gaat fel en sterk voor ons leven. Maar in Eva, de hoofdpersoon van het boek, die in strijd en nood den moeilij ken weg naar de Gouden Poort der Liefde vindt, heeft de schrijfster een figuur geschapen, die waarlijk onver getelijk is. Het is een roman die belooft een der succesboelcen van dit seizoen te wor den. Verkrijgbaar in: LAAN. SCHAGEN. teit is goed. De aanvoer was echter ook deze week nog niet groot, ofschoon gi'ooter dan de vorige week. De prijzen waren weer ver re van bevredigend. Alleen nep, die er ech ter maar weinig is, bracht een redelijken prijs op n.1. f 5.20f 6.20. Grove Uien no teerden echter slechts f 1.50f 1.80, gewone uien f 1.30—f 1.70 en drielingen f 1.30f 1.S0 Peen was iets beter in prijs, voor groote werd f 1f 1.70 betaald, sommige par tijen brachten het tot f 1.50 en f 1.60 Voor kleine werd 50 a 60 cent besteed. Kleine bieten brachten f 1.f 1.30 op, iets grootere 70 a 80 cent, de grootste 50 cent. Deze week werden ook spruiten aangevoerd. Ze brach ten f 7.20—f 9.50 op. Rammenas werd voor f 1.90—f 2.20 verkocht, een veel te lage prijs. De aanvoer van druiven was niet groot, de pi'ijzen goed. Witte druiven gel den f 34.90. Alicante liep van f 19—f 39.90 al naar gelang van kwaliteit. Klein was de aanvoer van snijboonen. De prijs liep tot bij de f 28. Tomaten werden voor iets hoogex*e prijzen dan de vorige week vei'kocht. A gold f 9.40, B f 12.-, C. f 5.50 en CC f 2.40 Met de andijvie liep het ook weer niet best. Een deel draaide weer door. Veel werd vei'kocht voor 50 cent. Slechts voor een ge ring deel kan een prijs van 60 of 70 cent worden bedongen. Uit onze Omgeving ANNA PAULOWNA S.D. Vrouwenclub. Na een inleidend woord van de voorzitster, mevr. Borst, waai'in deze o.a. de leuzen van het jaar aanstipte, sprak Mej. C. Pothuis uit Amsterdam haar rede uit voor de Vrou wen, die Zatei-dagavond in Veerburg bijeen waren, ter gelegenheid van den Vrouwendag. Spreekster herinnerde allereerst aan het ontstaan der viering van den Vrouwendag, waai'toe 25 jaar geleden in Kopenhagen werd besloten, en bouwde vervolgens haar rede op op de 4 leuzen: tegen slaafschheid, tegen fascisme, vóór vrede en vóór vrijheid. Slaafschheid en fascisme noemde spr. in één adem, omdat onder een fascistisch re giem door niemand anders gedacht mag wor- den dan de dictator doet. De vrouw wordt bovendien uit alle beroepen geweerd, behal ve als er ooi-log komt, dan-mag zij mannen werk doen, en zelfs 't zwaarste in mijnen, enz. De verwai'ring in de kapitalistische maat schappij leidt tot ooi'log, betoogde spr. ver- der; geweld verwekt geweld en haat en ge weld kunnen nooit het socialisme brengen. Denkt daai-aan, wekte spr. haar gehoor op, bij de verkiezingen en dien den vrede, door hen te kiezen, die orde willen brengen in den chaos, die recht willen laten gelden bo ven geweld en dus voorstandei's zijn van een sterken Volkenbohd. Mocht het misschien vandaag of morgen iets beter gaan, mochten de tijden wat beter worden, laat u dan niet in de war brengen, zei spr., nadat ze 't over het Plan van den Arbeid had gehad, en bedenk, dat 't. slechts een opleving in het raam van het kapita lisme is. Blijft, ijveren voor een maatschap pij, waarin ieder mensch vrij z'n krachten kan ontplooien; werpt alle slaafschheid af, blijft ieder uur pai'aat.cn als ge eens erg in den put zit, denkt dan aan de vrouwen, wier mannen in concentratiekamp of gevangenis zuchten. Dan zult. ge blijven strijden tegen slaafschheid en fascisme en vóór vrede en vrijheid. Na de pauze voerden ccnige leden van de Vrouwenclub „Buurpraatje"' op, een samen- spi-aak op straat tusschen eenige vrouwen over werkloosheid, oorlog, enz. Zij verwier ven een hartelijk applaus, evenals mej. A. Kater, die een paar geestige stukjes voorlas. Vóór bovengenoemd stukje werd opge voerd, sprak mevr. Woudenbei-g over vóór- en tegenspoed tijdens het achtjarig besiaan van de plaatselijke Vrouwenclub en bood het bestuur namens de leden een vaandel aan, dat de verraste voorzitster (zij wist van het plan niets af) dankbaar aanvaardde. Mevr. Swierts kreeg even het woord om te wijzen op de zangverecniging „De Stem des Volks", die „op sterven-na-dood" is. De cenig- ste medicijn zei spr., die het kindje weer op de been kan brengen, is acht nieuwe leden. Binnen drie maanden moet het op krachten komen, of dit stuk van de beweging zal verloren zijn. Ook de heer Raven greep de gelegenheid aan om zich tot de dames te wenden, omdat er op andere bijeenkomsten nooit zooveel bijeen zijn. Hij wekte hen op de oogen open te houden, op de hoogte te blijven met wat er in de partij omgaat en te zorgen, dat, als ze niet met den mannen mee komen, deze toch in ieder geval de vergaderingen zullen be zoeken. Mevr. Borst dankte aan het eind van den avond allen die tot het welslagen hadden meegewei'kt, in het. bijzonder mej. Kater, den heer Meuleveld, die op het tooneel behulp zaam was en de band, die zich in de pauze had doen hooi'en en wekte tenslotte die da mes onder de aanwezigen, die dat nog niet wai'en op, ook lid te worden van de Vrou wenclub. HEER-TIUGOWAARD Bij de plaatsgevonden stemming voor een kerkvoogd, aftr. do heer A. C. Dekkers, werd deze herkozen. Vx-ijdag vond ten huize van den heer P. Smit Jbz., de jaarlijksche bijeenkomst plaats van de commissie der Landbouw-Onderlinge (Centraal Beheer). Heerhugowaard en Om streken ter conti'ole van de loonstaten over het tijdvak 1 Nov. 1935-1 Oct. 1936. Mede aanwezig was de heer Consemul- der, chef van het Bijkantoor Amstci'dam. Den scheidenden secretaris-penningmees- ter, den heer Ch. Vis, die de afdeeling 26 jaar als zoodanig diende en die wegens hoo- gen leeftijd bedankt had, werdén bij mon de van den heer Mantel, vooi'zitter eenige woorden van dank toegebracht. Medegedeeld werd, dat. de heer Smit tot de algemeene vergadering plaats vond, de opengekomen functies waai'nemend zou vervullen, waai'toe hij den 14 September was benoemd. Voor het eerst was de heer H. van 'Elten als commissielid aanwezig. De samenstel ling is thans als volgt: C. Mantel (Zuid), voorzitter; P. Smit Jbz. (Zuid), secr.-pen- ningm., J. Snijder (Zuid) H. van Elten (Zuid), M. Kuiper (Noord), D. Kriller, Oude Niedorp, leden. Het vierjarig kind van den heer K. al hier. kreeg bij vergissing inplaats van lever traan salmiak in te nemen. Door zeer snel geneeskundig ingrijpen werd bereikt dat de kleine vermoedelijk geen nadeelige gevolgen zal ondervinden. W1ERISGERWAART) De eerste Nutsavond (zie adv.) belooft een goed begin voor het seizoen 19361937. De heer Alt uit Bolsward houdt een le zing, verduidelijkt, met bijna 100 lantaarn plaatjes met verscheidene gramofoon-opna- men en verder met pianomuziek. Reeds meermalen heeft 't Nut dezen spreker doen optreden en steeds was de zaal zeer goed be zet. Het bestuur vertrouwt dan ook dat ook nu de zaal vol zal loopen. Het onderwerp, de Opera Faust,. behandeld door een ter zake kundige spreker, verdient ten volle een groote belangstelling. Het Nut doet een goed werk, het brengt ontwikkeling en ontspanning, beide van een goed soort. Men toone dit te waardeeren. BARS1NGERHORN vindt U voor Sint Nicolaas in LAAN SCHAGEN Zaterdagavond gaf de kindcrzangklassc onder leiding van den heer J. R. van Stip riaan een uitvoering in de zaal van den heer A. de Graaf, waarvoor de publieke belangstelling zeer bevredigend was. Opgevoerd werd de kindcroperctte „Roza, de schoone slaapster", in 7 tafreelen. De •heer v. Stipriaan, die voor de eerste maal een operetie met zijn zangklasse ten toonee- le bracht, heeft daarmee wel succes gehad. Op vlotte wijze werd het gegeven vertolkt en vooral de solo-partijen werden uitstekend gezongen. Een hartelijk en spontaan applaus was het beste bewijs, dat de aanwezigen zich goed geamuseerd hadden. De Voorzitter dankte aan het slot den heer v. Stipriaan en allen, die bij de ver zorging van de aankleeding behulpzaam waren geweest voor hetgeen zij tot het wel slagen hadden bijgedragen en hoopte dat meerderen tot de kinderzangklasse zouden toetreden. BOND VAN GEMENGDE ZANGVEREEN. IN NOORD-HOLLAND. Zondag hield de Bond van Gem. Zang verenigingen in Noord-Holland haar ge wone jaarvergadering in het Parkhotel te Hoorn. De Voorzitter, de heer L. v. Loo, Den Helder, opende de vergadering met wel kom, waarna de heer R. Sasburg, Ben- ningbroek, de notulen las en het jaarver- verslag uitbracht. Beide werden onder ap plaus goedgekeurd. De penningmeester, de heer A. Wiedijk, Barsingerhorn, gaf daarna een finantieel overzicht, waaruit bleek, dat het afgeloo pen jaar de financiën vrijwel stabiel bleven. Geen voor- noch achteruitgang viel waar te nemen. De rekening werd goedgekeurd. Tot plaats voor het volgende Zangersfeest werd aangewezen Benningbroek en als da tum 6 Juni. De heer R. Sasburg werd wederom be noemd tot leider van den samenzang. In de plaats van wijlen den heer A. de Ridder werd tot Hoofdbestuurslid benoemd de heer Joh. Veerman te Aartswoud. Een voorstel-Barsingerhorn, om de lichte concoursvorm in den Bond in te voeren, bracht de tongen in beweging. De heer Wiedijk verdedigde het voorstel en zeide o.m. dat het voorstel werd gedaan, in de hoop en de verwachting, dat er van oen Zangersfeest meer aantrekkelijkheid zou uitgaan. Om daartoe te komen werd een puntenstelsel aanbevolen, waardoor di rect na afloop van een zangersdag de ver- eenigingen een idee hebben gekregen over de verrichte prestatie, wat naar sprekers meening zeker de animo zou bevorderen en meer zou zijn in den geest van den lijd, waarbij we ons toch dienen aan te passen. De heeren Sasburg en Van Loo bestreden het voorstel en wilden het idealistische doel van den Bond, „het zingériom 'den zang"" handhaven. Ze verwachtten van 'n punten stelsel weinig heil, waarbij de heer v. Loo o.m. zeide, dat de Bestuurderen van de aan gesloten vereen igingen daaraan veel kon den doen, door steeds het doel en streven van den Bond te propageeren. Verschillende sprekers voerden over dit onderwerp nog het woord, waarbij de heer Saai, Wognum, een amendement op het voorstel-Barsingerhorn indiende, inhouden de de bevoegdheid van aangesloten vereeni- gingen, om bij principieels bezwaren, vrij heid te behouden om al dan niet volgens een puntenstelsel beoordeeld t,e worden. Nadat hol voorstel nogmaals met klem was verdedigd, waarbij gehoopt werd, dat hoe de stemming ook zou uitvallen, de min derheid zich bij de meerderheid zou neer leggen en dus geen gebruik te maken van het amendement-Saai ter wille van de een heid, werd het aangenomen met 6 tegen 3 stemmen. 2 Vereenigingen stemden blanco. Enkele minder belangrijke punten wer den vervolgens nog behandeld, waarna de vergadering sloot met den wensch, dat do genomen besluiten in het waarachtig belang van den Bond zullen blijken te zijn. Feuilleton door Friedrich Lindem a n Daarom viel ik Trevor bij zijn begeeste rende redevoering koudweg in de rede met de zakeljjke opmerking: Ge hebt me dus in mijn kwaliteit van journalist laten roepen. Maar hij was niet meer te houden. Hg grabbelde ijverig in eenige akten. Zeker, zeker. U als vertegenwoordiger van een der grootste midden-Europeesche krantenconcerns. Ik dacht dat het u bijzonder zou interesseeren: De eerste te zijn die het verneemt. Ik heb nog met geen enkele andere journalist erover gesproken. Ik zie het al voor me op de frontpagina: „De geheele bemanning van een schip ver moord". (en daaronder: onthuld door den Rijksad vocaat Trevor). Ja zeker, de geheele bemanning van een schip vermoord, waarschijnlijk ook zeeroove- rij. Daar gaat het om. Interessant, niet? En wat denkt u ervan? Ik dacht heelemaal niets. Ik dacht alleen maar aan den prachtigen Zondagmorgen, die door dezen onzin heelemaal bedorven was. Men is juist als men niets te doen heeft, twee maal zoo gevoelig voor elke „storing". Onderwijl antwoordde ik op zijn vragen, wat men in dergelijke gevallen altijd ant woordt, als men niet te onbeleefd wil zijn: Misschien... als u iets bijzonders, iets duidelijker... Hij was al heel gelukkig met deze paar beleefdheidsfrasen. Spreekt van zelf, natuurlijk. Daarvoor ben ik juist hier..-, (eigenlijk toch ook weer niet). Daarom heb ik het onderzocht in dit buitengewoon geval... (Nu, nu). ...zelf ter hand genomen. Gelijkertijd krabbelde hij weer tusschen de acten. Hier.. Met een bijna kinderlijken triomf hield hij mij een ramp onder de oogen. Zijn vreugde, zgn kinderlijke verheerlijking, eindelijk de man gevonden te hebben, die voor hem de spreektrompet voor de openbaarmaking was, had bijna iets roerends. Een geheel andere Trevor zat tegenover me, een die eigenlijk niets anders was dan een groot kind, maar een kind dat een gevaarlijk spelletje speelde met akten en wetsartikelen. En hoewel ik geheel niet d'e bedoeling had, handlanger te zijn van Mr. Trevor's gekrenkte ijdelheid, nam ik de blauwe map in de hand. Het protokol van het gisteren behan delde. De mededeelingen van den Kapitein en den Stuurman der „Frisco". Eigenlijk weer slechts om niet onbeleefd te zijn, bladerde ik er wat in. Het waren, goedgezien, tien, twaalf dichtbeschreven vel len en ik had werkelijk geen lust deze ge moedsuitingen van een schrijver van het gerecht te onderzoeken. Moet ik het nu lezen? Heelemaal opgewonden door deze nieuwe wending, zei Trevor: Ja. Maar hij verbeterde snel: Dat wil zeggen: neen. ik acht het echter mijn plicht U als vertegenwoordiger der open baarheid op dit interessante geval gewezen te hebben. Zijn toon klonk niet zuiver. Maar hg kon mij toch niet zoo maar onomwonden zeggen, hoe hij er naar snakte, dat ik het zou lezen. Hij kronkelde en wrong zich in allerlei bochten. Hij bood mij zelfs een nieuwe clgaret aan, alleen maar om mij vast te houden. Eigenlijk deed het mg leed, en zonder dat ik iets ervan in mij opnam, liet ik mijn oogen over de vellen papier dwalen. ADMIRALITEITSGERECHTSHOF Zitting van 19 December 1900. Voorzitter. President der Rechtbank Sir William Douglas. Leden: Reeder J. Proteroe, Commandant R. Smith, Commandant F. C. Cooper, Kapitein S. Long. Rijksadvocaat J. J. Trevor. Griffier. Secretaris J. Meyers. Onderwerp betreft bergloonaanspraak van u^.. _.api- tein der Britsche brik „Friso" betreffende het opbrengen van de Amerikaansche brik „Betty Bonn". De kapitein en eigenaar dei- brik „Friso" John Spurling, 53 jaar, Amerikaansche natio naliteit... verschgnt en zegt... onder overleg ging van zgn scheepsjournaal uit: 12 November j.1. verlieten wij New-York met stukgoed voor Genua. Na een stormach- tigen overtocht hielden wg koers op 29 Nov. naar de haven St. Michael. Azoren. Voortzet ting der reis nog denzelfden dag. 4 December tegen 10 uur 's morgens ontdekten wg een zeil bij helder weer in 't Noord-Oosten. Plaats ongeveer 37 gr. N. 18 gr. W. Wij liepen op de andere in. Het vreemde schip was een brik van ongeveer 300 ton, die bakboord zeilde. Wg naderden bakboord z(jde. Een signaal werd niet beantwoord. Toen ik op ongeveer een mijl achter mijn roer omliep bemerkte ik dat het schip slagzij maakte. Door mijn kijker zag ik, dat roer en uitkijkpost onbezet waren en er ook niemand aan boord was. Het kwam mg voor alsof er iets niet in orde was. Ik pro beerde dezelfde koers te houden om naderbij te komen. Maar door mgn keermanoeuvre raakte ik het schip kwijt en het gelukte mij ook niet meer 't .in te halen. Het had alle zeilen op.De wind was frisch en uit het Noor den. Ik volgde het den heelen middag tot 's nachts toe. Omdat ik in 't donker geen ach terlichten zag, meende ik reeds het uit 't oog verloren te hebben. Maar toen de dag aanbraK zag ik het nog steeds in dezelfde richting, twee streek vooruit, stuurboordzgde. Gelijker tijd dook achter, op ongeveer 3 zeemijlen af stand, een stoomboot op, zoo te zien een Duit- sche stoomboot, die naar de West ging. Den naam kon ik niet onderscheiden. Ik behield ook verder dezelfde koers ais de brik. n.1. naar de Portugeesche kust. Maar eerst tegen den middag toen het vreemde schip een streek afviel, en daardoor vaart verminderde, ge lukte het mij het in te halen. Op 5 December, zoowat 3 uur 's middags, plaats ongeveer 39 gr. N. 17 W. ongeveer 500 zeemglen te Wes ten van Lissabon, wasik wederom op roep- afstand naderbg gekomen. Nu kon ik ook de naam lezen: „Betty Bonn" New-York. Op mgn herhaalde vraag: „Verlangt ge hulp?" kreeg ik geen antwoord. Ook vertoonde zich niemand op dek. Het was duidelijk, dat daar iets niet in orde was en dat wij een boot moesten uitzetten. De eerste stuurman Crane roeide met twee man, Colcord en Baily, er naar toe. Ik zag ze het schip enteren. De beide schepen liepen ongeveer een kwart zeemgl gelijk op, zoodat ik duidelijk kon zien hoe mijn menschen het dek afzochten. Na ongeveer een half uur riep stuurman Crane mij aan. Het schip was blijk baar door de bemanning verlaten. Verder was alles in orde. Ik zei hem, dat hg een man aan boord moest laten en met de scheepspapieren en andere zaken van waarde moest terugko men. Nadat zij de zeilen gereeft hadden, bleef Cordon op de „Betty Bonn' en nam het roer. Crane bracht de scheepagenda, een gzeren geldkistje en een beschreven vel papier, be nevens wat los geld mee. De overige scheeps papieren, certificaat, manifest, Cognossemen ten, scheepsjournal, enz., benevens de Navi- gatie-instrumenten waren niet te vinden. De agenda van de „Betty Bonn' bevatte behalve het vertrek uit New-York op den 7en November, nog zeven plaatsbestemmingen. De laatste stamde van 24 November op 26° N. 27° W., dus zoowat 100 zeemijlen westelijk van St. Michael, Azoren. De geldcassette was intact, in ieder geval stak de sleutel in het gat en een bepaalde som gelds in het kistje. Het beschreven vel bevatte eenige bereke ningen, waarvan er een niet geheel af was. Verdere punten waren hieruit niet op te ma ken. Ik zond den 2en stuurman, Clements, en een man, Finlay, er heen, die te zamen met Colcord als bemanning voor de berging, de „Betty Bonn" Gibraltar binnenbrachten. Op de vraag van den Voorzitter, wat de kapitein over de bemaninng van de „Betty Bonn" dacht, antwoordde hij, dat hij zich daaromtrent nog geen vaste meening ge vormd had. Het geheel was hem een raadsel. Of de gesignaleerde stoomboot iets met de verdwijning der bemanning had uit te staan, kon hij niet zeggen. De kapitein vorderde voor zich en zgn be manning de naar zijn meening hem toeko mende belooning voor het bergen. De heele zaak was niet veel waard. De zee mansuitdrukkingen maakten de zaak er niet duidelijker op. Zeker, het verdwijnen van een geheele bemanning had iets geheimzinnigs. Maar die konden zich toch niet eenvoudig weg in de lucht hebben opgelost. Wanneer deze menschen reden gehad had den te verdwijnen, dan waren ze in booten vertrokken of hadden zich laten opnemen door ieder stoomschip, dat zij ontmoet had den. Men zou hen wel ergens opduiken, in een havenplaats, op een of ander Consu laat, bij een ronselaar of zooiets. Maar om zich over zdoiets het hoofd te breken, dat was per slot van rekening een politieaange- legenheid, daarvoor kon toch een Trevor zich niet warm maken. Nadenkend klopte ik de asch van mijn si garet. Daarbij ontmoette ik den blik van den Rijksadvocaat. Zijn blauwe oogen hadden bijna kleur. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1936 | | pagina 7