Handel, nijverheid en scheepvaart in bespreking Het Australische wonder Algemeen beleid van den minister heeft teleurgesteld Radio-uitzending op huwelijksdag De vaccinatie-plicht Arrondissements rechtbank te Alkmaar Verlaten zeeschip gevonden Tweede Kamer DEN HAAG, 25 Nov. 1936. Als men eens even bedenkt, dat heden over de begrooting van Handel, Nijverheid en Scheepvaart gesproken hebben de heeren: v. d. Heuvel (A.R.), Smeenk (A.R.), Duy- maer van Twist (A.R.), Kortenhorst (R.K.), Stumpel (R.K.), Donkers (S.D.). Wendelaar (V.B.), Schilthuis (V.D.), Wijnkoop Com.), Drop (S.D.). Westerman (ex-Nat. Herstel), Vos (V.B.), Ebels (V.D.), v. d. Putt (R.K.), v. Houten (C.D.U.), Kuiper (R.K.), en Snee vliet (R.S.A.P.), behalve dan gisteren nog de leden Van den Tempel (S.D.), Bakker (C.H.) en Kampschocr (R.K.), en dat ieder een mi nuut of twintig aan het woord bleef, dan kan men begrijpen, welk een zee van op merkingen, wenschcn, grieven en wenken er geuit worden bij zulke algemeene beschou wingen! Bij het relevceren van al die te berde ge brachte zaken moet men wel wat schiften en samenvoegen, bedenkend, dat straks het ministerieele antwoord volgt, bij welke ge legenheid het belangrijkste der opmerkingen wederom de revue passeert. Maar enkele „groote lijnen" mogen bij de ze al wel getrokken worden. En dan doemt allereerst op het fundamenteele verschil van inzicht omtrent de lijnen, welke onze econo mische politiek in de toekomst zal moeten volgen. Dr. Kortenhorst was de tolk der genen, die opkomen voor ordening van het bedrijfsleven en mr. Wendelaar nam de strijd tegen deze gedachte op. De katholieke spre ker zei, dat onze Regeeringspolitiek tot nu toe weinig lijn had vertoond, en thans lee ring uit het verleden moest puren, om tot meer geordende verhoudingen te komen. De heer Wendelaar waarschuwde tegen dat z.i. autarkisch streven, dat voor ons land ondeugdelijk is en leidt tot armoe der massa. De z.g. ordening moet aan het vrije bedrijf worden overgelaten, aldus de afge vaardigde, hoewel dan met eenige aanmoe diging der Regeering. Men kent deze moderne tegenstelling. En men weet ook, hoe de Regcering poogt, tus- schen deze beide opvattingen door te zeilen. Over 't algemeen hielden de leden zich meer bezig met de bespreking van allerlei onderdeelen, détails. Daarmee werd zeer kwistig rondgesprongen! Zoo werd aange drongen op meer profijt bij de onderhande lingen met het buitenland, voor den tuin bouw. De middenstandsbelangcn vonden pleitbe zorgers in de heeren Stumpel en Vos. Laatstgenoemde, die o.a. mede vond, dat in ons land het toerisme slecht verzorgd wordt, vroeg van minister Getissen een on derzoek naar de kosten en vaste lasten van den middenstand, om te kunnen komen tot betere economische en sociale verhoudingen. Voor het gedupeerde personeel van den Kon. Hollandschen Lloyd pleitten de heeren Wendelaar en Drop. Minister Gelissen plaatste tusschen de opmerkingen van mr.. Wendelaar een interruptie: „U zult zien, dat deze menschcn een beteren Sinterklaas zul len krijgen dan u denkt!" Voor de betrokkenen klonk deze verkla ring inderdaad zeer bemoedigend. Mr. Westerman twijfelde eraan, of onze regeering nog wel over goede „wapenen" be schikt bij haar handelspolitieke manipula ties. Vez'schillcnde leden drongen voorts aan op Regeeringssteun ten aanzien van de Wereldtentoonstellingsplanncn. Uitersten als de heeren Westerman en Wijnkoop ont moetten hier elkaar, zoodat eerstgenoemde zelfs uitriep, in deze met den ander een „uitzonderlijk eenheidsfront" te vormen!... Ziehier enkele punten uit het debat! De sfeer in de vergaderzaal was heden zoo rustig mogelijk. Als een vredig beekje kabbelden de golfjes van welsprekendheid door de parlementaire bedding Wat een verschil bij gistermiddag! WAAROM AUSTRALIë ALS EERSTE LAND TER WERELD DE ECONOMISCHE DEPRES SIE KON OVERWINNEN. IMMIGRANTEN ZIJN WEL KOM. Londen. 24 November 1936 Merkwaardig genoeg is het juist an het vijfde en verst afgelegen werelddeel gelukt, zich binnen eeni ge jaren uit een diepe, bijna critie- ke depressie omhoog te worstelen tot een zekere prosperiteit, terwijl de overige wereld nog meer of min der onder den druk der crisis ver der lijdt. Wanneer dit kunststukje aan on ze antipoden gelukt is, dan hebben zij dit gedeeltelijk aan geluk, gedeel telijk echter ook aan de bemoeiin gen van hun regeering te danken. Als een zeer belangrijk producent van grondstoffen is de Australische common- wealth steeds in bijzondere mate van het prijsniveau zijner grondstoffen hoofdza kelijk wol, tarwe en kolen afhankelijk geweest en zulks des te meer, daar uit den verkoop van deze grondstoffen de renten- dienst en dc amortiseering van hooge bui- De 25 millioen voor Indië Welke verdedigingsmiddelen wor den aangeschaft? Geen onge- wenschte actie op Curacao. In de memorie van Antwoord nopens de begrooting van het Departement van Kolo niën wordt aangaande de uitvoering van het voornemen om aan Nederlandsch-Indië een bedrag van 25 millioen steun te ver- leenen ten behoeve van de uitvoering daar te lande van bijzondere maatregelen van welvaartszorg, medegedeeld,, dat tusschen de minister en zijn ambtgenoot van. Finan ciën overleg gaande is over de ter zake bij de Staten-Generaal in te dienen wetsontwer pen. Te voren moest, in het belang van een doeltreffende en zoo volledig mogelijke toe lichting van die wetsvoorstellen een nauw keurig en tijdvereischend onderzoek wor den ingesteld met betrekking tot de vraag, welke economische maatregelen in Neder landsch-Indië de meest efficiente aanwen ding van de moederlandsche steungelden zullen waarborgen. Bovendien moest wor den nagegaan, welke van die maatregelen Sociale Zaken Verscheidene wenschen en grie ven naar voren gebracht. Aan het voorloopig verslag over de be grooting van Sociale Zaken is het volgende ontleend: Het algemeen beleid van den minister had verscheidene leden, naar zij verklaarden, meer en meer teleurgesteld, omdat bij het nemen van belangrijke besluiten, in het bijzonder op het terrein van den werkloo- zensteun, huns inziens telkens weer is ge bleken, dat deze onvoldoende waren door dacht en reeds spoedig herziening be hoefden. Gevraagd werd of het in de bedoeling der regeerins- ligt, bij de verbindend- en onver- bindendverklaring van collectieve arbeids overeenkomsten een taak te geven aan de bedrijfsraden. Dit zouden verscheidene le den toejuichen. Verscheidene leden drongen er met klem op aan, dat geen vergunningen meer ge geven zullen worden voor arbeid op Zondag ten behoeve van het doen verschijnen van Zondagavondbladen. Sommige leden gaven uiting aan hun ontstemming over het feit, dat de minister aan sommige hotels gelegenheid heeft ge geven om voor 10 uur des morgens versch brood af te leveren. Zij vreesden, dat hier door de afschaffing van don bakkersnacht- arbeid in gevaar werd gebracht. Andere leden deelden deze vrees niet. De vorderingen der techniek maken het, naar zij meenen, mogelijk om klein versch brood aan het ontbijt" verkrijgbaar Ie stellen zon der dat daarvoor nachtarbeid van bakkers noodig is. De bezwaren, tegen 's ministers tegemoetkomende houding in deze aangele genheid konden zij dus niet deelen. Som migen hunner juichten die houding inte- tenlandsche schulden bestreden moet wor den. Daardoor kan het raadsel van het snelle economische herstel verklaard wor den door de eenvoudige vaststelling, dat de prijzen der Australische uitvoerproductcn in de laatste vier jaren met 45% gestegen zijn. Bijzonder belangrijk was het stijgen der wolprijzen, alleen reeds in het fiscale jaar, dat in Juni 1936 afliep steeg de waarde der Australische woloogst, die een jaar tevo ren nog 40 millioen pond bedroeg, tot 58 milioen pond. En in dezelfde periode stegen ook de tarweprijzen met 25%. Dit feit ver klaart, waarom in het jaar 19351936 de actieve handelsbalans van het land van 16 millioen pond in het jaar tevoren tot 22 millioen steeg en met inbegrip van andere, onzichtbare inkomsten meer dan voldoende was, om de schuldverplichtingen van het dominion ter hoogte van 23 millioen pond te dekken. Een begrotingsoverschot. De economische opleving, als gevolg van de gunstige export-resultaten, had op de budgetaire situatie van het land een uit stekenden invloed. Voor de eerste maal sinds jaren sloten aan 't einde van 't fiscale jaar 1935-1936 de begrootingen van den commonwealth- en staatsregeeringen met een overschot en aan de belastingbetalers konden derhalve aanzienlijke verlichtingen worden verleend. In Engeland zouden de verhoogde uitgaven voor de bewapening dit onmogelijk gemaakt hebben; in Australië daarentegen kon men deze belastingverla ging dragen, hoewel de militaire uilgaven die in 1932—1933 nog Slechts 3,2 millioen nog in het loopend jaar in uitvoering moe ten worden gebracht. Ten einde den Volksraad in staat te stel len over het complex van de ontworpen maatregelen zich uit spreken, werd door de Indische regeering bij dat college een ont werp voor een aanvullingsbegrooting voor 1936 aanhangig gemaakt, op welk ontwerp rekening werd gehouden met de uitgaven voor de meest dringende maatregelen. Het is allerminst de bedoeling geweest om voor uit te loopen op de behandeling van de steunverleening in de Staten-Gerreraal, die volkomen vrijheid behouden naar eigen in zicht over die steunverleening te beslis sen. In dit verband wijst de minister er nog op dat bij vorenbedoelde aanvullingsbegroo ting slechts rekening is gehouden met een bedrag van ongeveer f 12 millioen, terwijl de geheele steunverleening immers om een bedrag van ruim het twintigvoudige gaat. Berichten omtrent een nationaal-socialisti- sche actie op Curacao hebben den minister vooralsnog niet bereikt. Hij twijfelt niet, of de gouveruer zal bij elke ongewenschte actie, zoo noodig, maatergelen treffen. Het bij artikel 40 uitgetrokken bedrag van rond f 17 millioen is bestemd voor de aanschaffing van: 26 groote gevechtsvlieg tuigen (laatste termijn) f 5.300.000; 2 tor- pedobootjagers (eerste termijn) f 200.000; 2 onderzeebooten K. 19 en K 20 (derde ter mijn f 2.400.000; 4 onderzeebooten K. 21 t. m. K. 24 .eerste termijn) f 2.8000.000 een eerste groep van 18 zeeverkenners (laatste termijn) f 2.500.000; een tweede groep van 18 zeeverkenners (eerste termij) f 2.100.000 gendeel toe. Het moge waar zijn, dat slechts een klein deel van ons volk van de ver leende faciliteit kan profiteeren, voor het vreemdelingenverkeer is zij niet zonder be- teekenis. Verscheidene leden drongen aan op spoe dige inwerkingtreding van de nieuwe vei ligheidswet, ook voor het gedeelte, dat op den landbouw betrekking heeft. Verscheidene leden drongen aan op spoe dige indiening van een wetsontwerp tot wettelijke regeling der personeelfondsen. Van verschillende zijden werd nogmaals aandacht gevraagd, voor den noodtoestand van het steeds grooter wordend aantal ou den van dagen (65-jarigen en ouderen), die thans van elke uitkeering krachtens de ouderdomswet of de invaliditeitswet ver stoken zijn. Gaarne zou men vernemen, in hoeverre de regeling plannen koestert om aan deze menschen de helpende hand te bieden. Voorts vroegen enkele leden zich met groote bezorgdheid af, hoe het in do toe komst zal gaan met de verzorging van den ouden dag in een groot aantal boeren- en tuinders^ezinnen. De inkomsten zijn veelal zoo gering, dat elke mogelijkheid tot sparen ontbreekt. Verscheidene leden drongen er bij de re geering op aan, den bouw van goedkoope volkswoningen met rijkssteun krachtig te blijven bevorderen. De woningproductie is den laatst en tijd belangrijk verminderd. Andere leden waarschuwden tegen het uit breiden van den volkswoningbouw onder de huidige omstandigheden. Het is toch niet voor tegenspraak vatbaar aldus de ze leden dat er een groot aantal leeg staande woningen is. Verscheidene leden hielden een pleidooi ton gunste van het nemen van maatregelen ten behoeve van de werklooze onderwijzers. Dezen worden thans onvoldoende geholpen. Verscheidene leden verzochten den mi nister te willen voorkomen, dat de toestand der werkloozen door een eventueele prijs stijging tengevolge van het loslaten van den gouden standaard slechter wordt. Zij drongen er op aan, zoowel de steunuitkee- ringen als de werkverschaffingsloonen tij dig te verhoogen. Naast ruimere distributie van goedkoope levensmiddelen achtten verscheidene leden ook ruimere verstrekking van schoeisel en dekking aan de werkloozen noodig. Ook drongen zij opnieuw aan op het geven van een uitkeering in eens aan hen die reeds geruimen tijd werkloos zijn. Van verschillende zijden werd ernstige critiek uitgeoefend op het beleid van den minister ten aanzien van de afschaffing van den huurbijslag en wat daarmede sa menhangt. Deze leden drongen er bij den minister op aan, den huurbijslag in zijn ouden vorm te herstellen. pond bedroegen, in de laatste fiscale perio de reeds tot 7 millioen gegroeid waren en voor de volgende op 8.76 millioen pond zijn vastgesteld. Desondanks werd de inkomstenbelasting met een tiende verlaagd en echtparen kre gen nog verdere verlichting; de omzetbe lasting werd van 5 tot 4% verlaagd en de belasting op speciale bezitting werd geheel afgeschaft. Tegelijkertijd werden de pensi oenen van invalieden, ouden van dagen en oud-strijders verhoogd en voor sociale zorg meer uitgegeven dan vroeger. Joch werkloosheid. Terwijl dus de economische opleving in Australië aan het wonderbaarlijke grenst, is hiermede geenszins gezegd, dat de Aus traliër zonder zorgen is. Zij hebben er in derdaad nog eenige en een van de grootste vormt de werkloosheid, die zelfs nog einde Juni-van dit jaar 13% der verzekerde ar beiders omvatte. (Sindsdien zijn er geen betrouwbare cijfers bekend gemaakt). Hoe wel Australië gedeeltelijk nog onvoldoende gekoloniseerd is zoo onvoldoende, dat het dominion zich nauwelijks tegen 'n vijandelij ken aanval kan verdedigen lijden zijn in dustriegebieden, dus hoofdzakelijk de groo te steden, desondanks onder chronische werkloosheid. Daarom is het 't land tot nog toe niet mogelijk geweest, een onbeperkte of liever gezegd ongecontroleerde immigra tie toe te staan. Toch zou het land gaarna zijn bevolkingscijfer door immigratie ver hoogen, maar en dat is de tweede zorg van Australië het lijdt stcrlc onder ge brek aan kapitaal. Daarom moeten immi granten aan twee eischen voldoen: eerstens Bespreking tusschen vier omroep verenigingen. Naar de Haagsche corr. van het Alg. „Hsbl." verneemt, hebben de vertegenwoor digers der vier groote radio-omroepvereeni- gingen, de AVRO de KRO de NCRV en de VARA gistermiddag op verzoek van den Radioraad een bespreking met dit lichaam gehad over de verdeeling van de radio-re portage-werkzaamheden op den dag van het vorstelijk huwelijk. Hoewel, voor zoover we vernamen, de be sprekingen nog niet in een eindstadium zijn gekomen o.a. zullen naderhand meer technische details' moeten worden vastge steld kan alvast worden medegedeeld, dat naar alle waarschijnlijkheid in hoofdzaak een soortgelijke regeling tegemoet gezien kan worden, als o.a. heeft gegolden bij de plechtige uitvaart van het stoffelijk over schot van H. M. de Koningin-Moeder en van Z.K.H. Prins Hendrik. Opnieuw opschorting met een jaar. Gevaar der encephalitis niet bezworen. Bij de Tweede Kamer is een wets- ontwerp ingediend ter verlenging van den geldigheidsduur van tijdelijke bepaling betreffende de vaccinatie. De minister stelt daarin voor de ver plichting tot vaccinatie opnieuw een jaar op te schorten. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: Bij het buiten werking stellen van de vroe ger in ons land geldende bepalingen betref fende den vaccinatieplicht, heeft nooit de be doeling voorgezeten, aan dezen plicht voor goed een einde te maken, doch uitsluitend om, zoolang het gevaar van het ontstaan van encephalitis na vaccinatie moest wor den aanwezig geacht of zoolang men niet be schikte over middelen om haar te vermijden, de te vaccineeren kinderen niet aan het ge vaar voor encephalitis bloot te stellen. Helaas is de hoop, dat men de middelen zou vinden om de encephalitis na vaccinatie geheel te voorkomen of dat deze complicatie vanzelf weder zou verdwijnen, tot dusverre niet in vervulling gegaan. Wel heeft de ervaring van de laatste ja ren het inzicht in het encephalitisvraagstuk verhelderd. Daarbij is gebleken, dat dit ge vaar vrijwel niet aanwezig is, indien op jeug digen leeftijd (beneden 2 jaar) wordt gevac cineerd. Hoewel de minister erkent, dat in de toe komst overgang naar den directen vaccina tieplicht wellicht de eenige oplossing zal zijn om uit de bestaande moeilijkheden te komen is hij van oordeel, dat het voorstellen van een zoo ingrijpende verandering van stel sel ten aanzien van den vaccinatieplicht van hem in de tegenwoordige politieke omstan digheden niet kan worden verwacht. De minister heeft dan ook geen anderen uitweg gezien dan nogmaals verlenging van de bestaande'opschorting van den vaccinatie plicht voor te stellen. In tegenstelling met de vorige voorstellen van deze strekking wenscht hij evenwel thans de opschorting voor niet langer dan één jaar voor te stellen, opdat in den loop van het volgend jaar een principieele behan- moeten zij zelf kapitaal bezitten, voldoende om een eigen huis te bouwen, en tweedens over professioneele eigenschappen bezitten, die hen ervoor bewaren, het werkloozencij- fer nog te verhoogen. Een andere zorg vormt voor Australië na tuurlijk de vraag, hoe lang het prijsniveau van wol en tarwe nog zal blijven voortdu ren. Op het oogenblik, nu de wereld een prosperiteitsperiode tegemoet schijnt te gaan, wordt aan een dergelijke vrees in het dominion natuurlijk weinig ruimte ge laten; maar desondanks koesteren voor zichtige lieden den wensch en deze is zeker niet ongegrond dat Australië zijn economische structuur door het scheppen van inheemsche industrieën wat minder eenzijdig maakt. In binnenlandsche politiek opzicht heeft de ovenvinning op de economische depres sie oen zeer onverwacht resultaat gehad: de betrekkingen tusschen de commonwealth- regeering en de verschillende federale sta ten zijn veel slechter geworden. De staten verklaren, dat de commonwealth op grond van aan hen verleende financiëele hulp hun zelfstandigheid zou willen beknotten; de commonwealth-regeering daarentegen heeft evenals de Amerikaansche en Canadeesche regeeringen begrepen, dat de strijd tegen de economische crisis heel wat moeilijker wordt, indien het centrale bestuur gehin derd wordt door allerlei bijzondere rechten der verschillende staten. Evenals in Ameri ka, heeft ook in Australië het Ilooge Ge rechtshof eenige door de centrale regeering afgekondigde wetten vernietigd en de com monwealth wil ten aanzien van deze kwes tie nu de meening van de bevolking vra gen. (v.p.b.) MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van 24 Nov. Uitspraken 17 Nov, Abraham S. arbeider Beverwijk, thans in voorarrest. Ernstige mishandeling gepleegd op den volkslogemcnthouder A. Roozendaal te Enkhuizen. Eisch 3 jaar gevangenisstraf. Uitspraak 1 jaar gevangenisstraf. Johannes Dominicus v. K., Schildersknecht te Hoom, zedemisdr. art. 239 wetb. v. strafr, Uitspraak: Vrijgesproken. Hendrik Cornelis R., Tuinder te Wognurat Hoogcr beroep, vonnis kantonger. H. ter za ke sierteeltverordening. Uitspraak: f 6.- of 3 dagen. Gerrit V., loopknecht. Den Helder. Hoo- ger beroep vonnis kantonger. Helder tec zake overtreding-motor- en rijwielwet (art* 6) Uitspraak bevestiging. Petrus Joh. K., Melkhandel, Enkhuizen Hooger beroep vonnis kantonger. Hoorn ter zake overtreding melkbesluit. Uitspraak be vestiging. Simon Petrus M., Werkman, Utrecht, thans in voorarrest rijwieldiefstal gepl. te Scher- merhorn. Eisch 1 jaar gev. Uitspraak 8 maanden. Anni P., Taxichauffeur, Leeuwarden, ter zake overtreding art. 22 Motor en Rijwiel- wet Eisch: 3 maanden hechtenis en 1 jaar ontzegging rijbevoegdheid. 1 maand hechtenis 1 jaar ontzegging. Helder. TWEE JUTTERLANDSCHE APACHEN OP HET OORLOGSPAD. In den nacht van 15 op lè Aug. besloten de heeren Arie Smit, 'n bekend type, en Auke Vos, beiden los-werklieden, wat te genwoordig zoowat alle werklieden zijn, 'n rondgang te maken door jutterstad met het nobele doel 't een en ander te gappen wat van hun gading kon zijn en voor directen afzet geschikt was. De keus viel ditmaal op het confectiemagazijn van den heer M. van Praag, gelegen in de Keizerstraat. Het geluk te hen, met behulp van geschikte instru mentjes, binnen het Heilige der Heiligen te komen en werden twee costumes en 3 ga bardine regenjassen geannexeerd. Dit zijn courante artikelen en vinden spoedig een af nemer, die niet al te scrupuul is. De cos tumes werden over elkaar aangetrokken, de regenjassen daarover heen en opgezwol len als walvisschen, wisten zij ongemoeid buiten de vuurlinie van de Heldersche poli tie te komen. Maar uitstel is echter geen af stel, men wist deze nachtraven toch bij de kladden te krijgen en Dinsdag werd tegen ieder hunner 1 jaar rijkspeulvruchtendieet gevorderd. Aan de heeren waren nog nota bene twee advocaten toegevoegd, die nog ambtelijk verplicht waren, gratis hun brave cliënten zooveel mogelijk op te kammen. DE MAN ACHTER DE SCHERMEN. Waar dieven zijn, vindt men gewoonlijk ook helers, het verderfelijke ras, dat juist de diefstallen zoo in de. hand werkt. In dit onderhavige geval was het zekere mijnheer Gerrit v. d. Zee, die het had aan gedurfd voor een zacht prijsje eigenaar van de gestolen confectie te worden. Maar hij liep daarmee het risico, toen Arie en Auke waren gevangen, méé te worden gehangen. Gelukkig voor hem was zijn justieele ver leden nog niet ongunstig genoeg om voor 'n voorw. straf in aanmerking te komen, en werd op voordracht van den goeden reclasseerings-engel, meneer Wiggers, gere- quireerd zes maanden logies in hotel „De houten Lepel", doch voorw. met 3 proefja ren. Mr. de Groot, die het genoegen had den verdachte als prodeaan te mogen verde digen, was de koning te rijk met dit pracht voorstel en vond haast geen woorden ge noeg, zijn ingenomenheid te betuigen. deling van het vaccinatieprobleem aan de orde kan komen. De late indiening van dit voorstel moge haar verklaring en verontschuldiging vin den in de omstandigheid, dat de minister nog tot het laatste oogenblik heeft gezocht naar een meer defintieve oplossing van deze aangelegenheid. Buitenkans voor Nederlandschen kustvaarder. De corr. van het Hsbl. te Rotterdam meldt, Een Roterdamscbe kustvaarder, het mo torschip .Flying Irishman", heeft een buiten kansje gehad. Het schip heeft ton Zuiden van Lizard een verlaten vaartuig „gevon den". Het onbekende schip was een En- gelsch stoomschip, de „Colwith Force", dat 800 ton meet. Zondagavond is dat vaartuig aangevaren door een Noorsch tankschip. Uit vrees dat het scheepje zou zinken is de bemanning overgestapt op den Noor. De „Colwith Force" bleef echter drijven. Het Nederlandsche schip, dat haar Maan dag aantrof, wierp een tros uit en bracht den Engelschman naar Falmouth, waar hij. veilig werd binnengebracht. Op een verlaten schip kan degene die het aantreft eigen domsrechten doen gelden. PROEFNEMINGEN VOOR MIST- BESTRIJDING De heer Aug. Veraart te Rijswijk (Z.H.) die Dinsdag proefnemingen voor mistbestrij- ding in de omgeving van Schiphol heeft ge daan, deelt ons mede dat, te zelfder tijd als te Amsterdam, in de omgeving van den Haag des namiddags spuitproeven zijn ge houden. Aan deze spuitproeven schrijft de heer Veraart toe, dat in den zelfden tijd als te Amsterdam, in de omgeving van den Haag de mist verdwenen is. De volgende week zal de heer Veraart met medewerking van de Schiedamsche brandweer tegenover het vliegveld Waalha ven proefnemingen doen.

Schager Courant | 1936 | | pagina 2