Plaatselijk Nieuws. OMGEVING-NIEUWS imim 8 De Bilt seint Minister Oud over ver schillende belastingen De Mica 1936* H. BLOK G. BLOK-Keesman Bekendmaking. SJOELBAKKEN Drie jaar geëischt Bij aankoop van f 10— een mooie Pop of Teddy Beer cadeau Marktberichten ANNA PAULOWNA Opnieuw procesverbaal wegens niet keuren van vleesch bij huis slachtingen. Wederom is door den Vleeschkeurïngs- jflienst Helder, in samenwerking met de rijkspolitie te Anna Paulowna, procesverbaal Opgemaakt tegen twee ingezetenen aldaar, wegens het niet laten keuren van voor huis- plachting bestemde varkens. SCHOORT. Woensdag werd in één der lokalen van de topenbare school de eerste ouderavond in dit peizoen gehouden. Tusschen 30 en 40 men- pchen waren aanwezig. Na opening door het hoofd der school, wer- 'den mededeelingen gedaan over de school reisjes en het Sinterklaasfeest. Daar een rondvraag niets opleverde, volgde direct de hoofdschotel van den avond. n.1. een causerie (van den heer P. Baretta, hoofd van de ULO- school te Bergen, over: Idealen in de Ouvoe- ding. Het was een zeer interessant en boeiend betoog, misschien voor een deel wat moeilijk. Maar het kan geen kwaad, dat men eens goed beseft, hoe moeilijk opvoeden wel is. Om 10 uur sloot de voorzitter onder dank pan spreker en publiek. Schoorlsche jeugdherberg. Op 26 November werd in „De Brechthoe- Ve" de najaarsvergadering gehouden van de Schoorlsche afdeeling der Jeugdherbergcen trale. De heer Arpeau opent te kwart na achten 'de vergadering met een woord van welkom en deelt mede, dat de eere-voorzitter verhin derd was te komen. De notulen werden gelezen en goedge keurd. Ingekomen zijn: Van de Centrale, dat ge noegen wordt genomen met de benoeming der nieuwe herbergouders. Idem, dat een'plaatsclijke propaganda-co- mitié gewenscht wordt geacht. Gemeend wordt, dat hier in hoofdzaak op groote plaatsen wordt gedoeld. Opgemerkt werd, dat ieder lid in zijn eigen kring progagan- dist kan zijn. Idem, statistiek van overnachtingen over het geheele land. Deze hebben vorig jaar 146.000 bedragen. In Schoorl is het stationair gebleven en wel op pl.m. 2500. Mededeelingen over 1936. De voorzitter deelt mede, dat de herberg ouders goed voldoen en voor vast zijn aan gesteld. De inkoopcommissie, welke vorig jaar is samengesteld, zal moeten worden gereorga niseerd. Gepoogd zal worden om enkele kor tingen van diverse leveranciers te krijgen Dit zou de exploitatie van het geheel ten goede komen. B.esloten wordt, de ouders zooveel moge' lijk vrij te laten bij het inkoopen. De begrooting 1937 De begrooting van 1937 was zeer moeilijk kloppend te krijgen. Er is een groote schuld waarvan niet behoorlijk kan worden afge lost. Ten slotte wordt deze vastgesteld op een bntvangst en uitgaaf van f 1989. Bestuursverkiezing. De heeren Boeke en Zaadnoordijk zijn pe riodiek aftredend en worden beiden met al- gemeene stemmen herkozen. Tot leden der finantieele commissie 1937 werden benoemd de heeren C. J. v. Wijk en D. Groen. Rondvraag. De heer P. Meijer bepleit de verkoop van souvenirs ten bate der kas. Dit wordt be zwaarlijk geacht. De heer Burgering, fa. dc Wijs en Broers, zegt toe, voor 1937 bij leverantie over een maand in totaal 10 reductie te zullen geven. Hierna sluiting. HEER-ÏÏÜOOW AARD Arbeidsongeval. De ongeveer 20-jarige Jb. W. uit deze ge meente werkzaam bij de brugaanleg aan den hoek MiddenwegHuigendijk had het ongeluk met de hand tusschen het werk van een cementmolen te komen, waarbij hem de geheele duim werd afgerukt. Als tragische bijzonderheid kan worden medegedeeld, dat W., die geruimen tijd werkloos was geweest, juist weder bij dit werk was aangenomen. Velen uit de oudere generatie zal het ongetwijfeld nog interesseeren te vernemen, dat de indertijd zeer in den omtrek beken de Jacob Groothuizen in den ouderdom van bijna 84 jaren te Rotterdam is overleden Gr. bewoonde indertijd de hoeve Oostwijk, tegenover de „Hoinstman" (Hengstman) en genoot v.n.1. in katknuppelkringen een groote vermaardheid. De laatste jaren was zijn gezichtsvermogen zoodanig afgenomen, dat hij zoo goed als blind was. WIERJNGEN Onze plaatsgenoot den heer C. II. Engel is als waterbouwkundige aangesteld bij de aannemers firma Volker te Bandoeng (Ned. Indië) met als standplaats Sumatra. Zijn vertrek daarheen is reeds bepaald Pp hnlf TVoomher. P "5. ZIJPE OUDESLUIS. Woensdag 25 November hield de sub commissie voor een Nationaal Huwelijks cadeau aan H. K. H. Prinses Juliana en Z.D.II. Prins Bernhard een vergadering in de zaal van den heer J. Buisman. Do voorzitter, de heer C. Nannis, opende de vergadering en zette het doel (laarvan uiteen. Tot penningmeesteres werd benoemd mej. Kaptein, terwijl de heer H. Jippes zijn benoeming tot secretaris aanvaardde. Zuster Meurs was als lid van 't Hoofd comité reeds tevens lid van 't sub-comité. Als leden van 't comité werden aangewezen de heeren Jn. Buisman, Komen, K. Paarl- berg Sr., W. de -Vos, M. de Vries, terwijl mevr. W. Hoep zal verzocht worden mede zitting te nemen. Ecnige jongedames zullen den 30sten No vember namens het Hoofdcomité bussen aanbieden voor het geschenk, terwijl 8 De cember d.a.v. weer zal worden gecollecteerd voor de feestelijkheden op 7 Januari 1937 te houden. Op voorstel van den heer Jn. Komen zal men de Ouden van Dagen, die hulp behoe ven, een verrassing bereiden, tenminste als de opbrengst het veroorlooft,. Doch vooral aan de kinderen zal men de gelden beste den Als alle vereenigingen en particulieren medewerken zal het feest ongetwijfeld sla gen. Het comité Oudesluis verwacht dan ook aller spontane medewerking en steun. „De Muziek" en ,,'t Nut" zegden reeds hun volle medewerking toe, wat op hoogen prijs werd gesteld. W1ERINGERMEER Comité huwelijksgeschenk aan H. K. H. Prinses Jnliana en Z.D.H. Prins Bernhard. Benoe ming commissies van voorberei ding voor de feestelijkheden. Woensdagavond kwam onder presidium van Burgemeester Peters in het tij delijk Raadhuis te Wieringerwerf bijeen de Commissie tot het feestelijk vieren van het aanstaande vorstelijke huwelijk ter bespre king van de wijze, waarop de bijdragen van de polderbewoners zullen worden ingeza meld. Algemeen was men van oordeel, dat de meest geschikte manier is het laten circu- leeren van lijsten, waarop de bewoners hun naam kunnen plaatsen, alsmede een bijdra ge kunnen beschikbaar stellen. Het ligt niet in de bedoeling groote bedragen te vragen, hetgeen den bewoners ook per circulaire zal worden bekend gemaakt. Als minimum-bij drage is vastgesteld een bedrag van f 0.05 per persoon. De lijsten zullen nog deze week en in het be gin van de volgende week door de leden van het comité aan de woningen worden aange boden. Voorts werd nog uitvoerig besproken de wijze, waarop het feest zal worden gevierd. Algemeen was men van oordeel, dat het feest de meeste kans van slagen heeft wan neer het door de bevolking in haar geheel en tegelijkertijd wordt gevierd in één der dor pen van de Wieringermeer. Het vinden van een geschikte gelegenheid waarin alle feestvierders kunnen worden verzameld, bleek moeilijkheden op te leveren. Het comité kwam echter tenslotte tot de con clusie, dat de landbouwschuur van den heer Woldering aan den Westerterpweg zich hier toe het beste zal leenen. Getracht zal worden het gebouw, dat zeer zejeer 600 a 700 personen kan bevatten, vol doende te verwarmen en te verlichten. Bo vendien zal het gezellig en feestelijk worden ingericht. De feestelijkheden zullen worden gehouden op Zatex-dag 9 Januari. De commissies, welke de feestelijkheden zullen voorbereiden, bestaan uit de heeren: Dr. A. P. Hoogkamer, P. Reitsma, J. C. Vo gelaar, Ds. B. Nijholt en Th. J. van Vegten, tezamen vormende de z.g. feestcommissie; Jhr. ir. H. J. van Kretschmar van Veen, Ir. W. M. Corstiaensen, Ir. D. in 't Veld, J. Jaspers, J. C. Vogelaar, Y. M. de Jong en L. Lammers, te zamen vormende de z.g. tech nische commissie. Het ligt in de bedoeling des middags kin derfeesten te organiseeren, terwijl in den avond de oudere Wieringermeerbevolking gelegenheid krijgt haar feestvreugde te ui ten over de heugelijke gebeurtenis in het Vorstenhuis. POSTDUIVEN-VEREENIGLNG „DE LUCHTPOST". Woensdagavond vergaderde de postdui- venvereeniging „de Luchtpost" ten lokale van den heer H. Stenk, 't Noord. De voorzitter opende met een gebruikelijk woord de vergadering en heette alle aan wezigen welkom. De notulen werden gelezen en onveran derd goedgekeurd. Over het reglement der vereeniging volg den breedvoerige besprekingen, met het ge volg, dat het definitief kon worden vastge steld. Binnengekomen was een schrijven van de postduiven-vereeniging van Barsinger- horn over de door haar te houden tentoon stelling. Hierover gaf de voorzitter een dui delijke uiteenzetting en wekte de leden op vooral de tentoonstelling te gaan bezoeken, daar er voor een postduivenliefhebber veel te leeren valt. Enkele leden waren zelfs van •rlnn duiven in te-zenden. Verwachting: Meest zwakke Oostelijke tot Zuidelij ke wind, nevelig of licht tot half be wolkt, weinig of geen neerslag, tem peratuur om het vriespunt. Verdere vorouitzichten: Weinig ver andering. Hierboven Barometerstand 8 u.: 767. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan .Temperatuur: 2 gr. C. is 36 gr. F, mr: SCHEERT U ZICH ZELF? Wij zijn steeds ruim gesorteerd in Scheerkwasten, Scheerzeepen, Mesjes, enz. enz. - Probeert eens onze Sesam Scheermesjes, 10 stuks voor 35 cent Verkijgbaar in: TERLEP'S DROGISTERIJ, Apothekers-Assistenten, HOOGZIJDE 103 - TEL. 99. - SCHAGEN. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, Leesdienst. Nam. 2.30 uur, Cand. v. Eerden. Den Oever, voorm. 10 uur, Cand. v. Eerden. Nam. 3 uur Leesdienst. Evangelisatie. Schagen, voorm. 10.30 uur, de heer Lodder van Alkmaar. Breezand voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3.30 uur, de heer Boon. Schagerbrug, Bijeenkomst Chr. Jongeman- nenvereen. Donderdagavond 7.30 uur, in Evangelisatiegebouw. The Star of Hope Mission. Julianadorp, voorm. 10.30 uur en nam. 7 uur de heer Meijer van Heiloo. De minister van financiën heeft gister avond bij de behandeling van zijn begroo ting in de Tweede Kamer naar aanlei ding van door verschillende sprekers ge maakte opmerkingen te kennen gegeven, dat afschaffing van de grondbelasting van hem niet is te verwachten. Vervanging van de dividend- en tantième belasting door een winstbelasting stoot op bezwaren van oeconomischen aard. Het invoerrecht op cigarettenpapier heeft, gezien de ernstige smokkelhandel 's ministers voortdurende aandacht. De minister acht verlaging noodig van de accijns op gedistilleerd en op bier. De heer H. Domper werd met algemeene stemmen gekozen tot 2de secretaris. Rondvraag leverde nog eenige vragen op, die door den voorzitter werden beantwoord, waarna sluiting volgde. Aangenomen als nieuw lid de heer H. J. Schipper. De volgende prijzen wérden in onze plaats en omgeving bij de nationale Middenstands- campagne. „Mica" gewonnen: Een rijwiel: Mej. Anni;i Deutekom te Schagen en de heer B. Nijholt, Kerkstr. 36 te Slootdorp, een waardebon van f 2.50: de heeren Jan van Baar, Zijdewind; T. Balder, Broek op Langendijk; B .J. v. d. Bremen, Raadhuisstr. 15, Wieringerwerf; C. van Donselaar, Oudesluis; Jac. van Hout Oudkarspel; P. de Jong, Middenmeer. D. Noordstrand, Waarland, J. B. Schene, Scha gen: P. van Straalen, Harenkarspel; P. Vo gelaar, Oudewal Warmenhuizen; P. de Vries Pzn., Dirkshorn en de dames. Vrij burgBerkhouwer, Schagerbrug; T. Roep— Bregman, Schagen; C. Rentenaar-Groet, Barsingerhorn; Gees Klaver, Hoofdstr. Hip- polytushoef; A. L. DekkerLinders, 't Zand Hanny Bleek, Oosterstr. Noordscharwoude. PROGRAMMA VOOR LANDDAG 29 DECEMBER 1936. Schagen IB.K.C. I Aanvang 2 uur. D. Arnoldus, J. Peetoom, H. Middelbeek. J. Wieland, A. Slikker, M. dc Haas, D. Schoorl, J. Broer, M. Slikker, L. Schoorl C. de Moor Res. voor S. Grootes, D. Ruig. Achter: Jc. Molenaar. A. de Wit. Schagen III—Petton II. Aanvang 10 uur. J. Everts. P. Kistemaker, T. Moransart. H. Naber, S. Breebaart, P. Slik C. de Jager, A. Willemse, D. Leeuwenkamp, J. v. d. Oord, Jc. Broersma. Res. J. I-Ieemsbergen Heeft bij vergissing één van de 1ste ef talspelers de voetbalkouzen van D. Arnoldus in zijn koffer? Predikbeurten ZONDAG 29 NOVEMBER. Ned. Herv. Gemeente. Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Eikema. Extra-collete. Barsingerhorn, geen dienst. Woensdag 2 Dec., 's av. 7 uur. Ds. Eikema. Burgerbrug, voorm. 10 uur, Ds. Tinholt. Stemming voor Notabelen. Sl. Maartensbrug, zie Burgerbrug. Oudesluis, zie Schagerbrug. Petten, geen dienst. Schagerbrug, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Heerhugowaard, vm. 10 uur, Ds. v. d. Kam. Oude Niedorp, nam. 7 uur, Ds. Van Dijk. Hoogwoud, voorm. 10 uur. Ds. Rijkx. Eenigenburg, voorm. 10 uur, Ds. Van Beek. Hippolytushoef, nam. 7.30 uur. Ds. v. Beek. Ivolhorn, voorm. 10 uur, Ds. v. d. Poel. Huisduinen, voorm. 10 uur, Ds. v. Wichen. Julianadorp, nam. 7.30 uur, Ds. v. Wichen. Anna Paulowna, vm. 10 uur, Ds. Vorstman. Dirkshorn, nam. 7 uur, Ds. de Leeuw. Onderwerp: Liefde en vrees. Nieuwe Niedorp, geen samenkomst. Winkel, voorm. 10 uur, Ds. Van Dijk. Doopsgezinde Gemeente. Hippolytushoef, voorm. 10 uur. Ds. C. Krahn Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. R. van der Veen. Nieuwe Niedorp, vm. 10 uur, Ds. J. Maar- se, van Krommenie Geref. Kerk. Schagen, geen dienst, wegens intrede van Ds. Greving te Dirkshorn. Kolhorn, voorm. 9.30 en nam. 2.30 uur, de -heer D. Visch. Het Ballero-spel weer vrijgegeven Niet in strijd met de loterijwet. De gistermorgen door den ambtenaar van het O.M. te Sneek in beslag genomen attri buten en bescheiden zijn 's middags vrijge- gegeven, zoodat het Ballerohuis geopend kon worden, en het Ballerospel kon worden voortgezet. Het is gebleken, dat dit spel ge durende, in verschillende plaatsen in ons land gehou den, winkelweken werd beoefend, terwijl nergens door de bevoegde autoriteiten werd ingegrepen, daar deze van mcening waren, dat het hier een behendigheidsspel betreft. GOOÖÖOGOOOOOÖO Maandag 30 Nov. zijn Vader en Moeder en 12'/2 jaar getrouwd. Hun Kinderen, HENK, WILLIE- en CORR1E. Oudesluis, 27 Nov. 1936- CÜOCMOCXDOOOOCTOOO Zaterdagavond Prijsbiljarten bij Jn. de Boer, Keinsmerbrug In verband met de St. Nicolaas- drukte rijden wij 5 Decem ber ook naar Haarlem en Amsterdam. Beleefd aanbevelend, Gebr. WAAG Breezand. Tel. 69. (213 x 45cm) 10 jaar garai tie Compleet met 30 schijven t 4.90. Alleen: P. DENIJS, Molenstraat 149. Den Helder Ook te bestellen bij W. Rijkers, Muziekhandel, Anna Paulowna. wegens brandstichting Politie had allerlei ontdekkingen gedaan, die er op wezen, dat ver dachte opzettelijk den brand had gesticht. Gistermiddag heeft voor de Haarlemsche rechtbank terecht gestaan de 68-jarige G. J. H., verdacht van opzettelijke brandstich ting. In den laten avond van 16 Augustus 1.1. werd brand ontdekt in de woning van ver dachte in de Koningstraat te Beverwijk. Na dat het vuur, dat in de voorkamer woedde, met enkele emmers water gebluscht was, ontdekte de politie in een bedstede een met petroleum doordrenkte matras, waaruit en kele lucifers staken met de koppen naar buiten. Onder de luciferskoppen lag een half opgebrande sigaret. Bij een kast in de voor kamer lag een hoop stroo en een bus was. Vloerkleed en vloermatten waren eveneens gedrenkt in petroleum. Uit den zolder was een plank verwijderd, vlak onder een dak raam, dat met een touw in geopenden stand werd vastgehouden. Uit het onderzoek van de politie bleek, dat verdachte des morgens een liter petro leum had gehaald en ook een doosje cigaret- t.en had gekocht, hoewel hij nooit rookte. In de voorkamer was een doek voor het raam gespannen, zoodat men van huiten af niets kon zien. Toen verdachte werd aangehou den, had hij de verzekeringspolis in zijn zak en een beurs met f 50 onder zijn kleeren verborgen. In deze zaak werden dertien getuigen ge hoord. Een verzekeringsagent verklaarde, dat verdachte in Juli een brandverzekering had afgesloten voor f 800, welk bedrag later tot f 600 verlaagd was, toen de agent den inboedel had gezien. Verdachte had tegen deze verlaging bezwaar gemaakt. Volgens een schoonzoon van verdachte was de in boedel ten hoogste f 100 waard. Een der getuigen, een 33-jarige arbeider uit Emmen, had met verdachte kennis ge maakt toen deze ongeveer een half jaar ge leden met een woonwagen in Emmen stond. Tijdens een gesprek had verdachte gezegd: „Ik wou wel, dat ik ergens in een afgele gen huisje woonde, dat goed verzekerd was dan kon ik de boel eens in brand steken." Verdachte had vroeger reeds tweemaal brand gehad, nl. in Exloermond en in Hooghalen en de thans gepensionneerde op perwachtmeester der marechaussee Dey uit Assen, die vijf en twintig jaar geleden het onderzoek in deze zaken had geleid en daarom nu als getuige werd gehoord, ver klaarde overtuigd te zijn, dat verdachte deze branden destijds had aangestoken. Het wettig bewijs kon toen echter niet ge leverd worden. Verdachte bleef hardnekkig ontkennen, al gaf hij toe, dat hij op den bewusten avond het laatst in huis en in de voorkamer was geweest,. Het O. M. zeide ïn zijn requisitoir, Idat MAGAZIJN (g) KEIZERSTRAAT Ook wordt bij eiken koop, hoe gering ook, een bon gegeven, en kunt U opsparen tot St. Nicotaas. DEN HELDER verdachte een listig en geslepen man is, d'e op echt-Drentsche manier blijft ontkennen. Spr. eischte, rekening houdend met den leef tijd van verdachte, drie jaar gevangenisstraf. Mr. J. Verlooy achtte het bewijs niet gele verd en vroeg vrijspraak subs. clementie. Uitspraak 10 December. EIERVEILING SCHAGEN, 26 Nov. Aanvoer: 33.000 kipeieren: 56—58 Kg. 4.70, 58—60 Kg. f 5-5.10, 60—62 Kg. f5.1O-5.20. 62-65 Kg. f 5.30-5.60, klein f 3.30—i80, p. 100 stuks HELDERSCHE EIERVEILING, 26 Nov. Aangevoerd: 12870 kipeieren: 5254 Kg. f 3.50-4, 55—57 Kg. f 3.60—4.80, 58—60 Kg. f 460—5.30. 61-63 Kg. f 5—5.50, 64—70 Kg. f 5.305.80, kleine eieren f 3.203.60, 300 eendeieren f 3, per 100 stuks. SCHAGEN, 26 November. Veulenmarkt. Aangevoerd 115 stuks: veulens f 60120, U/2*jarige paarden f120 —185, 2%-jarige paarden f 150—275, rijtuig- paarden f 150—400, werkpaarden f 1S0—325, slachtpaarden f S0—200. hitten f 80—225. Handel goed. HOORN, 26 November. Kaasmarkt. 1 stapel kleine Fabrieks- kaas f 18. 7 stapels kleine Boerenkaas f 17.50 totaal 8 stapels, wegende 2435 Kg. Handel goed. NOORDSCHARWOUDE, 27 November. Groote muizen f 1.90, hl. eigenheimers f 2.102.20, Bevelanders f 1.90. uien f 1.20 1.50. drielingen 1.902.40, grove 1.701.80, peen 0.80—1, kleine peen 50 ct., kroten f 1. roode kool f 1—1.60, witte kool 80 ct., gele kool f 1, D. witte kool 8090 ct. Bloemkool 4-.-0.40 andijvie 5055 ct. BROEK OP LANGENDIJK, 27 November. BI. eigenheimers 2.20—2.30, uien 1.20— 1.70, drielingen 1.90—2.20, grove 1.60—1.S0 gele nep 6.20, brisbane 1—1.30, kroten l.lf 1.40, roode kool 1.102, gele kool 1. D. witte kool 80—90 ct., bloemkool 4.30- 4.50. reuzen 5.907.20, 2e soort 1.202.7( groene kool 1—2.80, andijvie 50—75 ct. BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Nederland sche boter is, behoudens tusschentijdsche wij ziging, vastgesteld op f0.70 per kg. TAXE-GEDEELTE CONSUMPTIEMELK Nederlandsche Zuivelcentróle. 29 Nov. i m. 5 Dec. 1936. consumptiemelk regeering? contract taxe-gedeelte 6.25 cent. event. ver hoogd met premie of verminderd met a' dracht voor de kwaliteit, overmelk rege^ ringsminimumprijs 5.20 cent. Afdracht b levering in consumptie van andere da taxemelk 2.50 cent. DEENSCHE BOTERNOTEERING. De officicele Deensche boternoteering is gister vastgesteld op 209 kronen, is 84 cent c per kg.

Schager Courant | 1936 | | pagina 3