Jongens en Electriciteit Raad Harenkarspel GRIEP? AKKERTJES Knutselt Uw Jongen graag? Boekhandel TRAPMAN De strijd om de M „Betty «v Bonn" Besloten tot aanschaffing van een motorbrandspuit Een lange agenda. —De opmer kingen van de begrootingscom- missie. Het Oranje-feest. De heer De Vries wil er geen gemeentegeld aan besteden. Maar toch zal het gebeuren. Verschillende opmerkingen. - De ventvergunningen worden goed- kooper. Vaststelling van ver ordeningen. Aanschaffing van een motorspuit en reorganisatie van de brandweer. De verlich ting te Tuitienhorn. Bagge raars uit dc Waard. Vergadering van den raad op Donderdag 26 November 1936, 's morgens om 10 uur. Voorzitter de heer H. Nolet, burgemeester, secretaris de heer G. H. Essing. Afwezig is de heer Francis. Dc Voorzitter opent de vergadering en constateert, dat dc agenda tamelijk lang is; als St. Nicolaassurprise zal daar nog iets aan worden toegevoegd, waarom spr. een beroep op de raadsleden doet, opdat de agen da vlot zal kunnen worden afgewerkt. Hierna volgt lezing en vaststelling van de notulen onder dankzegging. Ingekomen stukken. Wij vermelden o.m.: Een besluit van Ged. Staten, waarbij voor- ïoopig is vastgesteld 't quotiënt, bedoeld in art. 16 van het Financicele Verhoudingsbe- sluit over het rekeningsjaar 1934. Proces-verbaal van kasverificatie. - Een adres van de R.K. vereeniging Ban- nebelangen te Harenkarspel-Oost inzake re- prganisatie van de brandweer. B. en W. stellen voor, dit adres bij de be grooting te behandelen. Allen voor. Verbetering landpad Dirkshorn- Kerkebuurt. Een brief van Ged. Staten, waarbij in de bijkomende kosten van de voorgenomen ver betering van het landpad Dirkshom-Kerk buurt ad. f 4500.— een bijdrage wordt toege zegd van f 1750.—. Benevens een brief van den Minister van Sociale Zaken, waarbij wordt voorgeschre ven, dat de dekking van de overblijvende bijkomende kosten, derhalve f 2750.zóó moet geschieden, dat deze kosten worden ge boekt op den kapitaaldienst om in vijf ja ren ten laste van den gewonen dienst te Worden gebracht. Bij het opmaken van het ontwerp-begroo- ting 1937, is hiermede rekening gehouden. Verder is van den Minister van Sociale Zaken ingekomen het. bericht dat het werk „verbetering pad Dirkshorn-Iverkbuurt" in werkverschaffing mag worden uitgevoerd, onder voorwaarde echter, dat het werk wordt aanbesteed. B. en W. zijn van meening, dat bedoeld werk zich niet leent, voor aanbesteding, wes halve zij den Minister ontheffing hebben verzocht van bovenvermelde voorwaarde. Op dit verzoek is nog geen bericht inge komen. De heer Doekcs vraagt, wat eigenlijk de bedoeling van den Minister van Sociale Za ken is. De Voorzitter antwoordt, dat wij hier ook geen gat in zien. Het betreft hier toch de tegenstrijdige tendenzen, aanbesteding en werkverschaffing. Mogelijk dat zooiets van belang is voor groote steden, dit werk leent zich er nu eenmaal niet voor. De minister bedoelt evenwel, dat het werk wordt aange nomen door een particulier aannemer. Begrooting gemeente en Bur gerlijk Armbestuur 1937. De gemeente-begrooting sluit op den gewo nen dienst in ontvangsten en uitgaven met f 134640.79 en op den kapitaaldienst met f 4500. De begrooting van het Burgerlijk Armbe stuur sluit in ontvangsten en uitgaven met f 12728.—. De begrootingscommissie, bestaande uit de Heeren S. Burger, P. de Jong en Jb. Blok dijk, heeft de begrooting onderzocht in haar vergadering van 17 November jl. De rapporteur, de heer Burger, brengt na mens de commissie verslag van haar bevin dingen uit.. Spr. zegt., dat deze begrooting in 4 uur tijds dank zij de inlichtingen van den secretaris is nagezien. Bij de uitgave salarisverhooging van Dijk oordeelden we dat een aardige post in dezen tijd. Het was wel een plichtsgetrouwe ambtenaar en de belooning was niet'te hoog, maar verhoo ging doet toch vreemd aan, maar wij konden deze post goedkeuren, evenals de post aan koop en onderhoud meubelen raadhuis. Verder was daar de post onderhoud brand- bluschmiddelen en onderhoud waarschu wingsborden en wegwijzers, waarbij werd stilgestaan, alsmede bij de subsidie voor Volksfeesten f150.om straks daarvan een feestdag te houden ter gelegenheid van het. vorstelijk huwelijk. Over deze laatste post heerschte geen eenstemmigheid in de com missie. Met den post subsidie Bewaarschool Waarland, heeft de commissie genoegen ge nomen (f 100. De Voorzitter spreekt woorden van dank voor het werk verricht door de commissie. Het doet spr. genoegen dat men accoord ging met de verhooging voor den heer Van Dijk. Stalen kasten op de secretarie zijn zeer gewenscht; er is meer ruimte noodig. Stalen kasten zijn daarenboven niet duurder dan houten. Straks zullen we genoodzaakt zijn de we gen in nieuwe klassen te verdeel en en zullen nieuwe borden noodig zijn. Verzoeken zijn voorts ingekomen om borden bij de scholen te plaatsen. Ook de plaatsing van een ver keersbord bij de nieuwe brug in Waarland kan in overweging genomen worden. Tegen het verzoek om een oud-commissie lid in een volgende commissie te benoemen, bestaat geen bezwaar. End an 't punt feest vieren. De Voorzitter wil onze vreugde niet verbergen, nu de tijden slecht, zijn en zijn vreugdtoonen door een passende feestvie ring op touw te zetten Door Ged. Staten is toestemming verleend f0.25 per leerling der lagere scholen, wordt pl.m. f 125.op de begrooting te zetten (voor een kinderfeestje) en bovendien f50 voor algemeene feestviering. Daarom stel len B. en W. voor alsnog f175.— voor dit doel uit te trekken. De heer De Jong heeft alleen bedoeld een verkeersbord te plaatsen bij de hooge brug te Waarland. Spr. oordeelt het geen tijd geld beschik baar te stellen voor feesten en wijst op den noodtoestand bij werkloozen en kleine tuin ders, die spr. eerder eenigszins steun zou willen verleenen. De heer Blokdijk heeft over het bedrag voor de feestviering eerst de gevoelens van den Raad willen afwachten. Nu spr. de toe lichting van den Voorzitter heeft gehoord, heeft hij geen bezwaar tegen het bedrag van f 175. De Voorzitter zegt, dat de brug te Waar land van de provincie is, wil de provincie geen borden plaatsen, dan zullen wij onze aandacht er aan schenken. Wat. het feest be treft, is spr. van meening, dat 't zijn goede zijde kan hebben; het zal zoo min mogelijk kostbaar zijn, terwijl de feeststemming bij aller medewerking goed kan zijn. De heer Doekes voelt niets voor feestvie ren; het is moeilijk voor de werkloozen om in een feeststemming te komen. De heer De Vries is van gelijke mcening. Om dergelijk geld te besteden voor feestvie ren gaat spr. te ver. De stemming zal bij de menschen zoo wezen, dat het geld er van zelf wel komt, dat is altijd nog zoo gegaan. Spr. stelt voor den post te schrappen. Dc heer Beemsterboer stelt voor den post te brengen op f125, (alleen voor de kinderen De heer Molenaar steunt dit voorstel. Do heer Dekker wijst er nog op dat van hoogerhand deze post al bij voorbaat is goedgekeurd. Spr. wil niet zoo lang over dit kleine sommetje praten en er niet scru- puul tegenover staan; overal zal feest worden gevierd. De heer De Vries denkt dat het feest evengoed wel tot stand zal komen, zonder gemeentegeld. Men moet goed begrijpen, dat spr. niet tegen een feest is. Overgegaan wordt tot stemming en aan genomen wordt met 7—3 stemmen om den post op f 175 te laten. Tegen stemden de heeren Doekes, De Vries en De Jong. De Voorzitter licht hierna de heeren Mo lenaar en De Vries in, die eenige informaties inwonnen. De heer Bakker merkt op, dat op deze begroot ing geen bedrag is uitgetrokken voor het uitzenden van kinderen en spr. zou die post gaarne weer vermeld zien staan. Verder vraagt spr. of voor de verlichting van den Slootgaardsweg een subsidie per lantaarn wordt gegeven door de, gemeente, gelijk als dat voor andere wegen geschiedt. De Voorzitter antwoordt, dat wat het eer ste betreft, dit toch eigenlijk van het parti culier initiatief moet uitgaan. Is de ge meente daarvoor wel 't aangewezen lichaam De heer Bakker zou het jammer vinden, wanneer voor de uitzending niets wordt uit getrokken en stelt, voor weer f50—, even als vorig jaar op de begrooting te plaatsen. Bij stemming over het voorstel-Bakker staken de stemmen; voor stemden de hee ren Beemsterboer, Blokdijk, Molenaar, Bakker en Dekker. De secretaris licht den heer Doekes hier na in omtrent de verlaging van de subsidie in de kosten voor de werkverschaffing. Meerdere subsidie kan bij suppletoire be grooting worden aangevraagd en we zijn dan zeker dat we het krijgen. De gemeentebegrooting wordt hiema vast gesteld. Zij sluit met een post onvoorzien van f1000.De bijdrage uit het Werk- loosheidssubsidiefonds staat er op ver meld met een bedrag van f34.831.51; de extra bijdrage met f5.781.26 en de belasting bijdrage met f 3.476.31. Volgde vaststelling van de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur. Opnieuw vastgesteld. B. en W. stellen voor, vast te stellen een verordening op de heffing van 75 op centen op de gemeentefondsbelasting. Aangezien de thans vigeerende verorde ning is goedgekeurd tot 1 Mei 1937. is 't noodig voor het nieuwe belastingjaar de verordening opnieuw vast te stellen. Goedgevonden. Rekening-oourant-overeenkomst. B. en W. stellen voor een rekening-cou rant-overeenkomst aan te gaan met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten, ten bedrage van f35500.voor het jaar 1937. De thans Ioopende overeenkomst eindigt 31 Dec. 1936. Aldus besloten. Het tarief voor ventvergunnin- gen en huwelijksvoltrekkingen. Ingevolge art. 105 van het Bevolkingsboek houding-besluit is het noodig de verorde ning aan te vullen. Het betreft hier het verstrekken van inlichtingen en opgaven aan openbare diensten. B. en W. maken van deze gelegenheid tevens gebruik om het. tarief voor vent vergunningen terug te brengen op het door den "Minister van Binnenlandsche Zaken voorgeschreven bedrag, n.1. 15 cent per ver gunning. Eveneens stellen B. en W. voor het recht voor huwelijksvoltrekking, hetgeen thans is vastgesteld op f10.onverschillig welke dag, voor den Maandag te bepalen op f10, voor Dinsdag en Donderdag op f5, voor Woensdag op f7.50, voor Zaterdag en Zon dag op f25. Conform wordt besloten. Maak hem dan gelukkig met het nieuwe boek van MOR GAN en SIMS: Interessante proeven, zelf bou wen van allerlei toestellen, enz., enz. Rijk aan diverse af beeldingen. LAAN SCHAGEN. School geJdverordenin g. In verband met het bekende bezuinigings- ontwerp is de gemeente verplicht een nieu we verordening vast te stellen. B. en W. stellen voor de verordening vast te stellen naar den maatstaf der ver mengde hoofdsom. Dit komt hierop neer, dat voor de heffing niet. alleen als grond slag wordt genomen het inkomen, maar ook het vermogen. Het tarief van de nieuwe verordening is bijna gelijkluidend aan dat van de thans geldende; het minimum is wettelijk ver hoogd van f 2.60 op f 3.—. Allen voor. Vastgesteld wordt een verordening op de heffing van besmettelijke ziektengelden Dit n.a.v. den wensch van den minister van Binnenlandsche Zaken; de gemeente was n.1. nog steeds in gebreke gebleven een verordening tot verhaal der kosten bedoeld in art. 12 der Besmettelijke-Ziektenwet vast te stellen. Als maatstaf is genomen de vermengde hoofdsom (aanslag in de inkom sten- en vermogensbelasting). De kermis te Waarland. De caféhouders uit het Waarland zonden een adres waarin zij verzoeken den datum van de kermis aldaar te willen bepalen op den 4en Zondag van de maand Augustus. B. en W. meenen dat er geen bezwaren bestaan tegen inwilliging van dit verzoek en stellen mitsdien voor een besluit over eenkomstig het verzoek te nemen. Geen bezwaar. De reorganisatie van de brandweer. De Voorzitter deelt mee, dat B. en W. vo rige week een demonstratie hebben bijge woond met een brandspuit te Avenhorn, die uitstekend werkte; er konden 6 stralen opgezet worden en de spuit gaf een enorme hoeveelheid water. Om tot aanschaffing over te gaan zijn moeilijkheden te ovenvinnen, n.1. de reor ganisatie en moeilijkheden van financiee- len aard. Het ligt in de bedoeling een al- gehcele reorganisatie door te voeren en tot aanschaffing van een spuit over te gaan, die achter een auto aangehaakt kan worden. Er is een minimum van personeel noodig, n.1. 4 man, die dag en nacht klaar moeten staan, terwijl de spuit in een centraal punt zal worden gestationneerd. Het ligt in de bedoeling een of twee brandmeesters te benoemen die bij de brand de zaak kunnen regelen. Waar met alle deelen telefonische doorverbinding bestaat zal de dienst goed kunnen functionneeren. De spuit zal kosten mits we hem spoedig bestellen, met alle loebehooren f2375.—. De fabrikant neemt de risico, voor al- of niet-goedkeuring door hoogere instanties voor zijn rekening. Dit is een tamelijk be drag. De firma wil de oude spuiten over nemen voor f35.per stuk. Ze hebben slechts waarde voor afbraak of museum, aldus de Voorzitter. Is de uitgave gerecht vaardigd? In de laatste 4 jaren hebben de branden de gemeente gekost aan brand weerlieden f 1036.Daarbij kwamen de kosten voor brandbluschmiddelcn. Dc hoo ge kosten komen hoofdzakelijk op rekening van de pompers en die vervallen nu. Van de nieuwe spuit stelt Voorzitter zich voor, dat per jaar f 75 zal worden uitgegeven aan stalling en onderhoud. Vervoer naar de brand moet natuurlijk extra betaald wor den. Wat het goedkoopste is, weet spr. niet, wel echter wat het beste is. Alles bij elkaar genomen, stellen B. en W. voor, op de begrooting 1937 uit te trekken f2375.voor aanschaffing motor-brandspuit en tevens in principe te besluiten tot reor ganisatie van de brandweer. Deze reorgani satie zal dan nader uitgewerkt worden. Dc heer De Jong vraagt of we niet met een spuit met minder slangen toe kunnen, om de kosten terug te brengen. Overigens noemt spr. de aanschaffing van een motor- spuit. zeer gewenscht. Deze laatste mecning wordt door den Raad algemeen gedeeld en met algemeene stemmen wordt er dan ook conform het voorstel van B. en' W. besloten. De rondvraag. De heer Burger zegt, dat de subsidie voor de particuliere straatverlichting te Kalverdijk altijd is berekend voor 19 lantaarns, terwijl er 20 zijn. Is het nu mogelijk voor die 20e ook subsidie te krijgen? De Voorzitter antwoordt dat er geen be zwaren zullen zijn. De heer Beemsterboer merkt op, dat er nogal geklaagd wordt over de bijdrage voor die verslonden worden zijn: 600 Jongens met de Tarakan naar Noorwegen, met teekeningen van Jo Spier, slechts f 2.50 300.000 Mijlen door het wereldruim, van MARCEL J. A. ARTZ. Avonturen van een Hollandschen Jongen in Arizona, door TJEERD BOTTEMA, I 2.90 Beleefd aanbevelend, Boekhandel TRAPMAN LAAN SCHAGEN. de Warenwet., vooral door kleine zakenlui Medegedeeld wordt dat men maar moet reclameeren bij B. en W., die de reclame dan aan het Handelsregister zullen voorleg gen. De heer Doekes vraagt naar de mogelijk heid van plaatsing van werkloozen in de DMinen. De Voorzitter zegt, dat het aangevraagd is en ook de B-steun voor werkloozen (steun in, natura). De beer De Vries kreeg een schilder bij zich, die maar één perceel'je gegund is, ter wijl hij toch de laagste was bij inschrijving. Wat was daartoe de aanleiding? De Voorzitter licht toe, dat is laten in schrijven met het doel ieder wat te gun nen. Het totaal van den door den heer De Vries genoemden schilder was wel lager, maar om bovenstaande reden is aldus ge schied De heer De Vries vindt het toch niet de juiste manier, daar verschillende perceelen goedkooper geschilderd hadden kunnen wor den. Spr. spreekt van philantropie. De ge meente heeft een strop van ruim f100. De heer Duyves zegt, dat dit nog moet Zoo'n zwaar gevoel in Uw hoofd Voelt Ge U loom, als lamgeslagen? Dat is dikwijls het begin van griep, maar zoover behoeft het niet te komen. Neemt dadelijk één of twee "AKKERTJES" en in negen van de tien gevallen wordt de griep-aanval in de kiem gesmoord 1 "AKKERTJES" zijn echte griep-bestrijders De geneeskrachtige stoffen, waaruit zij zijn samengesteld maken de griepbacillen on schadelijk en werken koorts-verdrijvend. "AKKERTJES" zijn ook ongeëvenaard door hun zeer snelle pijnstillende werking bijt Hoofdpijn, Kiespijn, Spierpijn, Zenuwpijn, Rheumatische pijnen, Lendenpijn, Vrcu- wenpijn, Migraine, Onbehaaglijkheid. Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumont AKKER-CACHEfS F e ullleton door Friedrich l i n d e m ar» 7) Nu, mijnheer de Rijksadvocaat? Hij glimlachte een oogenblik verlegen en hulpeloos. Was de werkelijkheid nu toch nog iets anders dan zijn fantasie? Misschien om dat de werkelijkheid precies zoo was als de stuurman beschreven had. Maar hg nam mij reeds verder mee. Zgn handen beefden. Zijn^ oogen vlogen heen en weer alsof zij iets zochten, waardoor einde lijk, eindelijk het geheim opgelost zou wor den. Men kon het hem aanzien, door welk een innerlijke onrust hij bezeten was. Maar toch hield hij zich, uiterlijk, tenminste goed. Wij gingen de drie trappen naar het hut- dek op. Wg passeerden de de hut aan den achterkant. Daar binnenin moesten nu de ver schillende gegevens van kapitein en stuurman zich bevinden. Daar binnen moest de tafel staan met het aangebroken ontbijt en de thee in de kopjes. Ik weet niet, hoe het kwam, dat ik steeds weer het beeld van de thee In de kopjes voor den geest haalde. Misschien was het door het bijzondere verhaal van den stuurman, die zgn, wellicht niet geheel zuivere en dikke vinger in de thee gedoopt had en daardoor tot de ontdekking kwam, dat het nog warm was. Wonderlijk, dat Crane op deze gedachte ge komen was. In den hoek, bg het licht knarsende roer, bleven wij een oogenblik staan om een blik te werpen op de witte stad met de donkere vestingmassa erboven. Opnieuw hield mij dit prachtige gezicht een oogenblik gevangen, waarboven verstrooide witte vlekken der zee meeuwen flitsten. Maar Trevor haalde mij eruit. Hij legde zijn hand op mgn arm en wees naar den an deren kant bij de aanlegplaats. Daar lag een andere zeilboot, een schip, gelijk aan de „Betty Bonn". De „Frisco". Ik knikte slechts en wendde mij af. Vlak voor mijn voeten was een trap van ongeveer vgf treden, die naar beneden in de kajuit voerde. Ik wees er op en vroeg twijfelend: Moeten we daar ook nog?...\.. Zonder een woord te spreken schoof Tre vor mij vooruit. Dus ging ik naar beneden. Beneden gekomen stiet ik de deur open en trad binnen De ruimte was niet buitengewoon groot, maar maakte den indruk van goed be woonbaar en van een zekere welvaart. Het licht kwam door een Skylight en bescheen mat den uit teakhout bestaanden wand. Links en rechts aan den wand waren met leer be- kleede banken. Aan den achterwand waren twee in de salon uitspringende afgesloten ruimte, een soort van nis. En in deze nis stond rustig in gewoon hout, zonder kleur, een piano. Om zoo te zien een goedkoop instru ment, maar in ieder geval een instrument, waarmee men geheel iets anders deed dan varen, vloeken en zelfs moorden. Wat wij tot dusver op het schip gezien hadden, was eigenlijk slechts een bevestiging van wat wij op papier reeds gelezen hadden. Hier was echter plotseling iets, dat een meer omlijnden indruk gaf van een mensch, 1 die tusschen deze wanden geleefd had en nu misschien niet meer leefde. Aan deze piano bleven voor de eerste maal niet alleen mijn oogen, maar ook mijn gedachten hangen. Toch duurde het nog geruimen tijd, voor het tot mij doordrong, dat zooiets toch eigen lijk geheel niet in de atmosfeer van een naar traan stinkend schip en ruwe omgeving paste. Op een wonderlijke manier er toe aangetrok ken, liep ik om de tafel heen en opende het deksel. Een rij dofgele toetsen blonken mg tegen. Ik hief de hand op en liet deze er op neerkomen. Er klonk een accoord, een beetje ijl van ge luid en met dezen bijzonderen klank van me lancholie als men soms bij oude speeldoozen kan opmerken. Een oogenblik was het alsof hier een lied klonk temidden van afgrijselijk lawaai, een zacht weenen tusschen ruw lachen, als zong een stem uit het graf. Boven op de piano lag een gesloten muziekboek met een zoet-bonten titelblad. „Rozen uit het Zuiden" speelde deze dezepersoon, die hier opeens aanwezig scheen te zijn, waarvan men opeens meer wist; meer dan een naam en kleeding zou kunnen zeggen: een stuk van zijn ziel. En de verdwenen meldden zich weer aan boord, zoo als wij kort tevoren de wacht gevraagd hadden. Plotseling hoorde ik achter mg een ver stikten uitroep, als iemand die flauw valt. Trevor! Ik was hem heelemaal vergeten. Ik keek om. Hij stond nog steeds in de deuropening. Ziet! Ziet gij dat niet!? Zijn gezicht was vaalbleek geworden van opwinding en met opengesperde oogen keek hij naar iets, waardoor ik gedwongen werd ook mijn blik daarheen te wenden. De theekoppen. In het midden der ruimte, juist tusschen Trevor en mij in, stond een tafel, een mat glanzende mahoniehouten tafel, de tafel waar van de stuurman gesproken had en waarop... Maar dat waren geen theekoppen! Dit feit had mij beslist volkomen koud ge laten, zelfs Trevor's opwinding en „de aan blik der onbrekende theekoppen" had ik zeker humoristisch opgevat, wanneer niet de klank der piano nog in mijn ooren gezweefd had, wanneer niet het gezicht van een der ver dwenen uit den nevel van het ongewetene be- bon op te duiken, wanneer niet dit gezicht, juist hier, plotseling een bijzondere beteekenis begon te krijgen. Want daar op tafel stond iets, dat met een slag geheel een bepaalde gestalte gaf: een naaimachine. Het was een dezer ouderwet- sche naaimachines, die men op het tafelblad zet en met de hand bewogen worden. Onder de naald, half af gezoomd, alsof de naai machine zoo net verlaten was, lag een stuk goed. Daarnaast stond een naaimand, een vin gerhoed, garen, stof, alle benoodigdheden voor een vrouw. Zeker, de stuurman had gesproken over een koffer met vrouwen kleeren. Hoe kon dit echter hier gekomen zijn? In ieder geval kon niet weggeredeneerd worden, dat hier aan boord een vrouw geleefd had, gedroomd en gewerkt Een vrouw... Hg heeft gelogen! de stuurman heeft gelogen! Dit was zonder eenigen twgfel Trevor's eerste gedachte. Hij stootte het eruit, wend de zich om en rende naar buiten. Opnieuw zag hij- duizend mogelijkheden. Ik bleef alleen achter; alleen met mijn ge dachten over de vrouw, of een meisje, dat daar opeens voor mijn verbeelding opdook. Geen moment dacht ik aan het feit, dat de stuurman gelogen had en aan het „waarom". Ik was betooverd. Buiten mijn wil om trad ik op de tafel toe. Ik moest vlug even met mgn vinger langs de wollen stof wrijven, zoo als men heimelijk een wasfiguur kan aan raken, om te. voelen of het niet leeft. Alleen omdat ik in de stof nog de warmte meende te bespeuren van haar die ze gedragen had, de geur eener vreemde vrouw, waarvan ik niet meer wist, dan dat zij geleefd had, en er nu niet meer was, verdwenen, weggerukt, misschien wel dood. Het viel mij moeilijk daaraan te denken. Steeds opnieuw vroeg ik mij af, waar zou ze zijn, wanneer zij nog leefde? Wat voor een wezen was zij, dat zij hier in deze stinkende traan-atomosfeer onder ruwe zeelui, alleen onder mannen kon leven en pianospelen? Was zjj de vrouw, de dochter, de geliefde van den kapitein of van den stuur man geweest? Nog een oogenblik dacht ik aan den koffer met vrouwenkleeren, waarover Crane in het Protocol gesproken had. Eigenlijk zonder het zelf te weten, begon ik hiernaar te zoeken. Behoedzaam op de tee- nen loopend trak ik op een der beschotten toe, waarachter de officiershutten liggen moesten. Ik had het gevoel alsof er een mensch in de buurt was, zooiets als iemand die slaapt, die men door het minste geringste geluid weer tot de werkelijkheid kan terug roepen, maar die men niet wenscht te wek ken. De deur was door een bruin doek afge scheiden. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1936 | | pagina 6