Uit het huis met de Hooge Trap ALKMAAR INGEZONDEN Wat maakt U van Uw leven? Boekhandel Trapman uitkomen, want men weet niet hoe het werk Js. De heer De Vries weet het ook niet en geeft in overweging een andere methode te yolgcn. De heer Bakker zou voor het werk een des kundige in den arm willen nemen en hem begrooting laten maken en dan de men- gclien vragen of ze het er voor willen doen. De heer Blokdijk vestigt de aandacht op 'de slechte verlichting te Tuitjenhorn; het is er bepaald gevaarlijk, wat spr. illustreert. Hij dringt aan op verlichting van bepaalde punten. De Voorzitter denkt dat de heer Blokdijk aan een verkeerd adres is; B. en W. behan delen Tuitjenhorn op dezelfde manier als an dere dcelcn van de gemeente. De heer Blok dijk moet zich richten tot vereenigingen op dit gebied. De heer Blokdijk wil er toch de aandacht Op vestigen. De betreffende commissie zit in de schuld, en van haar is niets te ver wachten. Het gaat om een lichtpunt of 5, op gevaarlijke punten De heer Bakker noemt 5 plaatsen voor de commissie een kleinigheid. De heer Duijves laat uitkomen, dat de menschen niet willen meewerken. De heer De Vries zegt, dat om medewer king te verkrijgen een niet-betaler maar in het donker moet worden gezet, door aan zijn kant het ruitje uit de lantaarn te ne men en een stuk plaatijzer er voor *in de plaats te stellen. Dan zitten ze in het don ker en loopen in de kijkerd. De heer Blokdijk wil verder liever 's mid dags vergaderen, inplaats van onder de etenstafel. De Voorzitter antwoordt, dat niet met een ieders persoonlijke wenschen rekening kan worden gehouden, 's Winters is 's ochtend de gewenschte tijd gebleken. De heer De Jong zegt dat hier niet gebag gerd mag worden met 'n bakschuit waardoor hier baggeraars uit Heerhugowaard in werkverschaffing werken. De Voorzitter zal zijn aandacht er aan wijden. De heer De Jong vraagt, of er nog ge bruik wordt gemaakt van de restitutie van contributie van het doktersfonds. Voorzitter deelt mede, dat er 8 aanvragen zijn geweest. Hierna sluiting. Hoe Sinterklaas heeft gereden in den Raad. Wethouder Van Slingerland spreekt wel vreem de talen, maar van betalen heeft hij niet terug. Het zou ons zeker niet verwonderen, wan neer de goede Sint zich op het oogenblik al les behalve lekker gevoelt in het land van Spanje. En hoewel zijn jaarlijksche trip naar Nederland hem daarom dit maal om allerlei redenen vermoedelijk zeer welkom is ge weest, neemt dat niet weg, dat hij hier niet in de allerbeste stemming schijnt te zijn ge arriveerd. Alle narigheid is vermoedelijk de oorzaak, Öat hij in onzen Raad maar matigjes heeft gereden. Wel heeft de goede man, zooals al tijd zijn best gedaan, had hij onverwachte .verrassingen meegebracht. Maar alles bijeen genomen, vielen zijn giften niet mee. Als eerste cadeautje haalt zwarte Piet uit zijn zak een pop in levenden lijve. Het nieu we raadslid, de heer P. Dekker. Laten we hopen, dat hij niet zal blijken te zijn van taai-taai of van speculaas, maar een levend Sieraad voor den Raad. Verder betoont de goede Sint zich voorals nog niet te scheutig. Enkele aanvragen voor subsidiën worden verschoven naar de begroo ting. Wie had verwacht, dat een interessante ge- Bachtenwisseling op het program stond rond om de geschiedenis Bonsema, kwam bedro- feen uit. Geen woord is .er over gerept. De wethouder deed of er niets aan de hand was, onderhield zich af en toe met zijn vroegere partijgenooten, aan wie we ook niets bij zonders merkten. Van volgekropte gemoe deren was allerminst sprake. Misschien komt het nog. Een vijftal punten gaan er bij hamerslag Boor, maar dan komen we aan de walmuur- tjes van de Mient. Walmuurtjes hebben het in Alkmaar de laatste jaren gedaan en dus verhief zich een koor van stemmen, die ie der het woord wenschten. De heer Grondsma wilde zich bepalen tot het rooien van de hoo rnen. Dat was even afdoende en het kostte veel minder. Zóó echter werd overgegaan tot vernieuwing, dan wilde hij de straten verbroeden en het water versmallen. Dat dit aesthetisch een beter resultaat zou leve ren meende hij niet beter te kunnen aantoo- nen dan door een teekening, welke hij had laten ontwerpen en die de Mient in beeld bracht, zooals hij die zich na de verandering had gedacht. Als een echte goede Sint offreerde hij de prent aan den burgemeester op wiens ge zicht duidelijk te lezen stond, hoezeer hij dit niet verwachte presentje waardeerde. Intusschen scheen het aantal van degenen, die twijfelden aan de noodwendigheid van de herstellingen, gedurende den loop der besprekingen toe te nemen. De heer Sictsma wees er terecht op, dat men wel eens een proef kon nemen met de goedkoopere metho de, die f 3300 minder zou kosten. Enkele leden wilden aanhouding. De stemming bracht een opluchting voor den Sint. Hij was al bezig de 11 briefjes van 1000 en 3 van 100 uit zijn portefeuille bij el kaar te scharrelen, maar plotseling flapte hij die weer dicht. Want met 10 tegen 8 stemmen kreeg hij uitstel. Het voorstel werd aangehouden. De begrooting wordt met een kort woord van den burgemeester aan den Raad gepre senteerd en zwijgend in ontvangst genomen. De woorden komen nog wel. Op 17 Novem ber, op welken datum, zooals de voorzitter meedeelt, de behandeling zal plaats heb ben. De gemeenterekening 1935 leverde weinig stof op. „Zuinigheid" predikte de heer Go- vers. Het voorstel inzake de 14 woningen van de vereeniging^ voor Volkshuisvesting lever de geen stof tot debat. Veel viel er ook niet over te zeggen, al geeft het een somber beeld omtrent sommige stadsaangelegenhcden. Voor den Armenraad had de Sint een aardig cadeautje achteraf gehouden: het ge bruik van een deel van het voormalige po litiebureau. Het bureau van sociale zaken zou dan de vertrekken van den Armenraad krijgen. Maar het presentje werd niet door iedereen van harte gegund, Ten slotte kwam het toch voor elkaar. De driejaarlijksche afrekening voor de bijzondere scholen bevatte voor den heer Venneker een onaangename surprise. Ge middeld bedroegen de uitgaven per leer ling aan de openbare lagere scholen f 18.04, terwijl vroeger een bedrag van f 19.48 was genoemd. Men zou zeggen: dat valt mee. Maar den heer Venneker viel het tegen. De kwestie en dat is de clou van het geheele debat, dat volgt is, dat de uit- keering aan de bijzondere scholen wordt bepaald door de kosten van het openbaar onderwijs per leerling. Ook verklaart hij zich tegen de nieuwe wijze van berekening, die het College in 't vervolg van toepassing wil brengen. Een en ander om tegemoet te komen aan een verlangen van den Minister van Binnen- landsche Zaken. Vooral omdat deze rege ling van kracht zal zijn voor de jaren 1934 en volgende. Ze willen gegevens uit andere gemeenten. Want de mogelijkheid schijnt niet buitengesloten, dat de duurte van het onderwijs in Alkmaar zou kunnen voort spruiten uit hooge onkosten, welke het be drijf voor gemeentewerken in rekening pleegt te stellen. Ook de heer Hoyting heeft bezwaren. Hij vestigt er de aandacht op, dat verschillen de schoolbesturen belangrijke bedragen moeten terug betalen en afgezien van de vraag, waar ze dat geld moeten vandaun halen meent hij, dat de verhouding tus- schen het College cn de schoolbesturen te wenschen overlaat. De kosten van het U.L. O.-onderwijs zijn zeer snel en sterk terug- geloopen, zóó sn'el en zóo sterk, dat de schoolbesturen daarmee geen rekening kon den houden. Daarmee zijn de voorstanders van het bijzonder onderwijs aan het woord geweest en alleen de heer Sietsma verheft zijn stem om te zeggen, dat hij zich met de bijlage zeer goed kan vereenigen. De schoolbesturen zoo zegt hij, hebben altijd geweten, dat ze feitelijk te veel ontvingen en dus hadden ze daarmee rekening dienen te houden. Wethouder Klaver deelt mede, dat een minderheid van het College van B. en W. zich niet met cleze bijlage had kunnen ver eenigen en hii dus zal tegenstemmen. De verdediging wordt dus geleverd door den burgemeester. Deze laatste geeft merkwaar dige gegevens omtrent de kosten van het onderwijs in andere gemeenten van den omvang van Alkmaar. In 33 zijn die kosten lager,, soms veel lager; minder dan de helft. Slechts in 3 zijn ze ongeveer even hoog of hooger. Overigens zullen hier door de G.W. op rekening der scholen voortaan nog slechts die kosten worden gebracht, die inderdaad op de scholen drukken. Dit is inderdaad bil lijk en het is noodig, want de kosten van het onderwijs zijn hier blijkens de gegevens inderdaad veel te hoog. Bij een en ander kwam ook ter sprake het profiteeren door de schoolbesturen van de duurte van het Alkmaarsche onderwijs Daartegen maakte de heer Vogelaar front Terecht. Want inderdaad is van zijn kant herhaaldelijk aangedrongen op bezuiniging bij het openbaar lager onderwijs, al is het juist, dat ook de heer Sietsma, zooals de ze bij de replieken liet uitkomen, daarop aanspraak kan maken. Intusschen waren de neuzen geteld. De voorstanders van het bijzonder onderwijs waren in deze vergadering in de meerder heid. Tien tegen negen. En dus kreeg de heer Venneker zijn zin. voor zoover hij de kosten voor 'n vakonderwijzer in machine- schrijven en stenografie vergoed wilde zien. Het tweede deel van de bijlage nam het College voorloopig terug. Voor de kleine kooplieden, die een adres aan den raad hadden gezonden, bleek Zwarte Piet niets meer in zijn zak te heb ben. Leeg! Alleen de heer Appel wilde graag wat geven, maar alleen kon hij niet voor Sinterklaas spelen. Het adres werd afgewezen Enkele leden wilden nog een presentje geven aan den heer K. Blokdijk, die is gepensionneerd wegens invaliditeit, die echter de fout heeft gemaakt te ijverig te willen zijn. Hij is tegen het advies van zijn dokter nog eenigen tijd op zijn werk verschenen. Had hij dit niet gedaan, dan zou zijn pen sioen hooger zijn geweest. Het voorstel werd aangehouden. Voetbal. Naar de „Sportkroniek" meldt, heeft de bekende Ajaxied Mulders, die thans niet meer actief in Ajax speelt, overschrijving aangevraagd naar de Alkmaarsche Boys. SINT MAARTEN De inteekenlijsten voor het aan te bieden nationaal huwelijksgeschenk van H. K. H. Prinses Juliana met Z. D. H. Prins Bern- liard, bevatten 214 handteekeningen, in hoofdzaak van hoofden van gezinnen tot een gezamenlijk bedrag van f37.95. Door het plaatselijk comité was n.1. be sloten, dat iedere bijdrage niet hooger mocht zijn dan vijf en twintig cent. DE BAL-KWESTIE. Een laatst verweer. Breezand, 25 Nov. 1936. M. de Redacteur, Vergun me nog éénmaal een weinig ruim te, ter beantwoording van des heeren Jon kers repliek. 't Is niet met tegenzin, wel met genoegen, 'dat we van onzen bezetten tijd een poosje nemen, enkele slotopmerkingen te gaan ma ken tegen onzen bestrijder en voor allen die onze pennestrijd met eenige belangstel ling volgden. We beginnen met te schrijven, dat we Jonker s tegenzin bij 't begin van z'n repliek verstaan, maar te moeten ontkennen dat ze .voortsproot uit het feit dat wij de grootste iij nen verwaarloosden en op zijpaden lustig en lastig fantaseerden. We hebben gepoogd te beweren dat de te genstelling W.F. of niet, in geen geval be slissend is over onze houding tegenover de balkwcstie; alsmede dat de karakteriseering van den Westfries, met onkerksch en God loos in 't generaal genomen, onzuiver is. En nogmaals willen we pogen u dit dui delijk te maken, door te schrijven, een An dijker is niet minder W.F. dan 'n Wierin- gerwaarder, omdat hij anti-rev. is, een Grootcbroeker niet omdat hij R.K. is. N.t.1. is er verschil van levensopenbaring, 'die is er in elke plaats en elke landstreek waar niet alle menschen van hetzelfde ge voelen zijn. Onze godsdienst zet een stempel op ons ge heele leven, en anders is ze waardeloos en pok onwaar. Maar dat beteekent nog niet dat we geen gezamenlijk volksleven bezitten. Dat er bij ons moet zijn 't conflict Oost-West in dien zin dat we per ingezonden voor elkander moeten gaan waarschuwen. En vragen, of moet de kolonistenstand, de normen voorschrijven .voor ons openbare leven? De kolonistenstand, spreekt daarin over het openbare leven. Dat is van hen zoo goed als van u. Ze hebben hun eigen meening daarover, en als u hun principe eerbiedigen wil, laat u ze dan de gelegenheid, daarvoor uit te komen, daarvoor te strijden. We hebben ons principe niet maar alleen „bij een boekske in een hoekske". De Aarde is des Heeren, mitsgaders hare volheid, geen duimbreed daarvan komt zijn weerpartij dei- toe. En dit schrijven we nu niet om hatelijk te zijn en de weerpartij geen plaats te gunnen, maar juist omdat we weten, daarin ligt de bron van levensvreugde, van behoud voor allen particulier, maar ook voor het publieke leven, daar is onze plaats, Uw dienaar, t' aller stond. Als u er anders over denkt, verlies daar dan van mijnentwege u rust maar bij.alleen keer met gewekte onrust niet naar buiten maar naar binnen, d.w.z., toets uw levens houding maar aan 't gegeven van de eWt. Een antwoord na rijp beraad, zou dan ook anders en rustiger zijn geweest. En die rust vinden we nu juist voor den W.-F. zoo ka rakteristiek. Overigens bedoelden we daar mede niet u te berispen. We herhalen, Jonker heeft gepoogd te schrijven in passenden vorm. Maar wat u onder le. schrijft Jonker, als verdediging; is eigenlijk niets anders, dan heenwijzen naar nog minder. En dat het veel minder had gekund, we geven u dat gaarne toe, Van „onevenwich tigheid", waarvan bij u geen sprake zou moeten zijn', getuige uw beide stukken on- zes inziens wel. Al wat er staat onder En nu de bal kwestie, in uw eerste stuk getuigt daar van, 't is haast alles overdreven. Daarom vroegen we de vorige maal, zou 't nu heusch zoo erg zijn? En we meenden, bij eenig nadenken, zegt u zelf „wel neen". Kijk nu eens naar Amsterdam, en verwar dan niet alleen de positie van Burgemeester en Raadsleden; bekijk ons zelf nu eens aan de hand van ons partijprogram. Is dan de vrijheid in gevaar? Weineen, geen sprake van. Maar wel de ongebondenheid en daar van zijn we blij te weten Mat u ze mee be strijden wilt. U behoort zeker wel, bij de allen die "t wel meenen met ons volksbelang (zie eer ste stuk), daarom is ook zóó zwak dat wijzen op die jongeren die toch gaan naar Wieringen enz. Wé weten dat wel, al weten we ook dat 't niet zoo erg is, als u dat voorstelt. We vonden 't bijzaak, niet een der hoofdzaken. Want wie geeft er nu thuis z'n kinderen vergif, omdat hij bang is dat ze 't anders elders innemen? Niemand toch? (Ziet u nu dat woordje „vergif", maar meer ter verduidelijking als ter aanwijzing van wat er elders wordt aangeboden). Tenslotte rest ons nog uw opmerking, ,wij Vrijz. wenschen niet als ongeloovigen te worden beschouwd." Nu wil ik daarvan gaarne goede nota ne men, wèl verklaren ik ben daar zelfs dank baar voor. Maar daar is voor mij nog veel duister. Wat gelooft U? U wilt ons dat eens komen zeggen?? We zullen ernstige luisteraars zijn. Laten we voorloopig de tegenstelling tus- schen ons veranderen van Geloof en On geloof in Geloof en Geloof. Want dat het 't zelfde is, dat gelooft u toch voorloopig ook wel niet. We zijn naar ons gevoelen hiermede aan „ons einde" van dezen strijd. We hebben gepoogd u ons standpunt duidelijk te ma ken. N.t.b. waren we als raadslid aan gren zen gebonden. We schrijven b.v. niet over onze Colle ga's en zeker niet over onzen Burgemeester De hopen zéér dat dit dispuut geen ver wijdering tusschen ons zal brengen. Bewijst u mede, we kunnen tegen een stootje? Wc beloven u als er voor onze geboorteplaats wat te verrichten valt, we willen daar gaarne bij zijn. Ea als U lieer Jonker persoonlijk ons spreken wilt, we bieden daartoe de gele genheid U publiekelijk aan. U mijnheer de Redacteur nogmaals b.v. b. onzen dank voor plaatsing en verzor ging van JOOST HOOIMEIJER, Huize „Nimmer Dor" Breezand. WARMENHUIZEN VERGADERING L.T.B. Deze tuinbouwvereeniging hield dezer dagen in het lokaal van den heer Jac. Wes- ter een ledenvergadering. De voorzitter, de heer W. Dekker opende deze vergadering met den Chr. Groet en memoreerde in het kort wat gebruike lijk wordt de moeilijke omstandigheden van de leden. Door den voorzitter werd het samenge stelde winterprogram medegedeeld. De notulen werd onveranderd goedge keurd. In verband met de in Januari a.s. te Aalsmeer te houden bloemententoonstelling is het Bestuur van plan een goedkoope ge zamenlijke reisgelegenheid te zoeken. Lief hebbers, voor deze tentoonstelling, gelieven zich te melden bij het Bestuur. De opbrengst van de z.g.n. Retraite-kool bedraagt f 60.- Uit dit Retraite-fonds kun nen 10 leden gratis ter retraite gaan. Bij loting zijn hiervoor 10 personen aangewe zen. Voorstellen Tuindersvakgroep. De verschillende door het kringbestuur ingediende voorstellen voor de vergadering van de Tuindersvakgroep werden voorge lezen. Bij het .voorstel om ten sterkste aan te dringen op verhooging van de Misoogst- steun, doet de Voorzitter de mededeeling, dat de Minister onlangs heeft gezegd de misoogststeun niet te zullen verhoogen, doch de door de misoogst getroffen tuin ders met de gewone toeslag extra te zul len gedenken. Inzake deze aangelegenheid ontstond er een uitgebreide discussie. Ook werd er bij een ander voorstel aan gedrongen voor 1937 te beginnen te bewer ken, dat de tuinders in eigen bedrijf in werkverschaffing kunnen. Voorzitter zegt, dat het Hoofdbestuur alles in het werk stelt deze zaak zoo goed mogelijk voor de tuinders geregeld te krijgen. Thans is het zoo, dat elke tuinder slechts 8 weken een baggerman mag hebben. Bij het voorstel om te trachten ook de op het land verziekte vroege aardappelen onder de zieke-uitkeering te krijgen, werd vanaf de Bestuurstafel de leden aangera den hunne vroege aardappelen beslist eenige keeren te sproeien. Bij dit voorstel bestrijdt de heer K. Molenaar de vroege aardappelen-regeling van deze zomer. Hij is met de heer Jac. Groen van meening, dat de minimum-prijs aanmerkelijk ver hoogd dient te worden en de aardappelen, die doordraaien, onmiddellijk ingenomen dienen te worden en niet zooals het is gebeurd, meen aar huis nemen om in te kuilen. Fraude kan dan niet meer gepleegd wor den. De Geestelijke adviseur, doet de mede deeling, dat de algemeene adviseur van den L.T.B. in Januari a.s. in Warmenhuizen geen spreekbeurt kan vervullen. Dus het winterprogram zal eenigszins veranderd worden. Spr. houdt thans zijn kort Gods dienstig toespraakje en wijst op het feit, dat wij thans op het einde staan van het Kerkelijk nieuwjaar en dat a.s. Zondag het nieuwe kerkelijk jaar begint. Spr. schildert met mooie woorden de stemming van de Kerk op heden vlak voor het nieuwe ker kelijk jaar en brengt ons in herinneriing de kern van het a.s. Kerstfeest, n.1. De nieuwe wederkomst van Christus door zijn genaden in onze harten. De voorzitter dankt de Geestelijke advi seur voor zijn toespraak. Rondvraag De heer Joh. de Groot zegt, dat hij van den Gem. Secretaris vernomen heeft, dat er voor Tuinders gelegenheid bestaat om te baggeren. Aanmelding hiervoor bij den Gem. Secretaris. De heer K. Molenaar raadt het de tuin ders aan zoo veel mogelijk te trachten goe de kwaliteit aan te voeren, daar alleen goede kwaliteit voor eventueele steun van regeeringswege in aanmerking komt. Af wijkende" kwaliteit komt niet voor toeslag in aanmerking. De Tuinders moeten met het veilen, niet wachten totdat de kool van minderwaardige kwaliteit is gewor den. Daar de rondvraag niets meer opleverde sloot de voorzitter deze vergadering onder dankzegging voor de aangename besprekin gen. Elementen van een Psycholo gische levensbeschouwing, door - Dr. TH. VAN SCHELVEN. - Een boek, dat beoogt klare en begrijpelijke antwoorden te ge ven op de vragen naar den weg en de zin van het leven. Het is verkrijgbaar voor 12.90 gebonden, in ZURE 't ZAXD VERGADERING A.S. O JEFEEST Het plaatselijk com. tot het vieren van het a.s. huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard, bestaande uit de heeren Pastoor v. d. Bergh, A. Kager, B. Elzer en N. D. M. Dekker, hield op Woensdag avond 25 dezer een openbare vergadering bij den heer Schrieken onder presidium van Pas toor v. d. Bergh. Voorz. drukt in zijn openingswoord zijn teleurstelling uit; hij had een grootere opkomst venvacht. Een 18-tal personen zijn aanwezig. Hij zegt dat het plaatselijk Com, in samenwerking met het Hoofdcom' reeds voorloopige plan nen voor het vieren van het feest heeft op gesteld. Deze plannen zijn de volgende: le zal er op Maandag 30 Nov a.s. door een 16 tal meisjes, onder leiding van Mien Meyer een collecte met bussen, voor een, aan het vorstelijk paar aan te bieden hul deblijk, worden gehouden. 2e zal een col lecte op dezelfde wijze op een nader te be palen datum worden gehouden, om het feest te kunnen financiceren 3e zullen de Kerkgenootschappen op den morgen van 7 Jan. a.s. een Godsdienstoefening houden, en ten 4e zullen kinderfeesten worden geor ganiseerd. Vooral op dit laatste wordt door het Landelijk com. den nadruk gelegdThans gaat men over tot het kiezen van een 4 tal personen om alsnog aan het plaatselijk com. te kunnen worden toegevoegd. Be noemd worden de heeren G. Blaauw. K. Zwart, M. Kramer en W. Doedens. Het be stuur stelt de vergadering voor om kin derfeesten te houden en voor de oudere jeugd een gecostumeerden voetbalwedstrijd en een gecostumeerd Bal voor de volwas senen. Algemeen goedgevonden Sub-com. worden gevormd: voor de voetbal bestaan de uit de heeren N. Dekker, C. de Wit en kapelaan v.d. Steen; voor het bal: Dr. Boer- ma geassisteerd door een 4-tal dames. LAAN SCHAGEN. Bij houdbaar ijs, zal alles echter worden gecombineerd tot een groot ijsfeest, waarna voortzetting in de café's. Bij regen of sneeuw zullen de feesten in de zalen wor den gehouden. Vastgesteld wordt de Gods dienstoefening en de feesten (uitgezonderd de kinderfeesten) te houden op Donderdag 7 Jan. a.s., terwijl de kinderfeesten, op voorstel van de heeren Elzer en Kager, op Woensdag 6 Jan. d.a.v. zullen worden ge vierd. Bij de rondvraag stelt de heer Kager voor om programma's te laten drukken en huis aan huis te bezorgen. De heer B. Knol geeft in overweging de menschen op te wek ken op 7 Jan. te vlaggen. De heer P. Zo merdijk wil een gevel versieringswedstrijd en gondelwedstrijd houden, terwijl de heer G. Zomerdijk spreekt van een gecostumeer- de optocht. De heer K. Zwart vraagt ook de caféhouders zoo gauw mogelijk op de hoog te te stellen van den vastgestelden datum, opdat zij zoo spoedig mogelijk hun muzikan ten kunnen hespreken. De heer W. Doe dens wil verkoopers van strikjes, lintjes enz., vanuit andere plaatsen op dien dag weren. Alle sprekers worden door Voorz. beantwoord. Publiciteit zal volgens voor- stel-Kager worden gegeven. De menschen: zullen worden opgewekt om de vlaggen uit te steken en ook zoo mogelijk de gevels te versieren en-of te verlichten. Eventueele gondel wedstrijd wordt niet besproken, wat o.i. zeer jammer is daar dit, vooral waar ons dorp zich daarvoor bij uitstek leent, mede een van de allermooiste attractias voor dien dag zou zijn. Een gecostumeerde optocht zal worden gehouden. De zaalhou ders zullen worden ingelicht omtrent don datum. Om verkoopers van versieringen vanuit andereplaatsen te weren, zal met den Burgemeester overleg worden gepleegd. Tevens wordt tenslotte nog besproken een te houden etalagewedstrijd. Men zal zich! daarvoor in verbinding stellen met de plaat selijke middenstandsvcreenigingen. In het subcom. voor den étalagewedstrij worden benoemd de heeren K. Zwart en W. Doe dens, terwijl in het subcomité voor de te houden optocht worden benoemd Dr. Boox*- ma en G. Blaauw. Pastoor v. d. BergK brengt nu dank aan alle aanwezigen voor de ondervonden medewerking en hoopt dat deze zoo zal mogen blijven om het a.s. feest goed te kunnen doen slagen. Hierna volgt sluiting. NIEUWE NIEDORB Dinsdagavond hield Mevr. Schiferli een psychometrische Seance in het lokaal van den heer Gelder uitgaande van de propa- ganda-commissie van de Ned. Speritisten bond „Harmonia". Mevr. Schiferli gaf allereerst een uitleg ging van wat de psychometrische gave is n.1. geestelijk aanvoelen en geestelijk zien door het in de hand nemen van voorwer pen. Doordat iemand een voorwerp in zijn be- zitheeft gehad is aan dat voorwerp een zeker deel van de betrokkene verbonden, dat een uitstraling veroorzaakt. Alzoo ontstaat contract met de geschiede nis an dat voorwerp verbonden Psycho- copie is feitelijk een beter woord dan psy- cho metrie omdat een psychometrisch een beeld, een copie, krijgt van dat gedeelte waarmee het voorwerp bezield is. Mcdiumhschap is volgens spr. niet zoo heel buitengewoon, de bijbel spreekt er op talrijke plaatsen van. In alle menschen schuilen geestelijke gaven. Hierna heeft spr. door het in de hand nemen van diverse bij haar ingelevrede voorwerpen beschrijvingen gegeven van de geschiedenis an die voorwerpen verbonden Met groote aandacht werd het gebodene door de aanwezigen gevolgd. ANNA PAÜLOWNA Loop der bevolking. Ingekomen: Mej. R. Petter van Den Helder, mej. T. Elzinga van Den Helder, mej. H, Spoelstra van Smallingerland mej. S. Dijk stra van Lochem; A. v. d. Berg en gez. van Zeist; J. Wijma van Callantsoog; mej. E. Molanus van Wieringen. Vertrokken: A. van Bunder naar Haarlem mermeer; A. van Zanten naar Waardenburg; mej. M. Boon naar Schagen; U. Hempenius en gezin naar Jutphaas; J. Bosker naar Den Helder; mej. M. C. Angevaare naar Den Hel der; M. J. van Leeuwen naar Den Helder; mej. J. de Jong naar Den Helder; mej. S. Gouma naar Alkmaar J. M. en Th. C .Die- ker naar Maashees. Bargerl. Stand. Geboren: Jannetje, dochter van J. Mul en C. M. Zasburg. Gerhard Dirk, zoon van A. Kos cn C. Poel. Elisabeth Catharina, dochter van Th. W. Kroon en C. C. Revers. Anna Agatha Marina, dochter van C. J. van der Ploeg cn C. A. Berkhout. Ondertrouwd: F. Jeninga en B. Wijma. Getrouwd: .T. H. Lips en A. E. Spekken. H. H. Mugge en M. F. Plagmeijer. C. Blaau- boer en J. Vergouwe. P. W. M. Rotteveel en I. D. A. Huijg. Overleden: C. Angevaere, oud 13 dagen. Politie. Gevonden: belastingplaatje; motorhand schoen; 3 paar kinderhandschoenen. Verloren: doublé armbandhorloge, belas tingplaatje. t

Schager Courant | 1936 | | pagina 7