OMGEVINGNIEUWS Sint Nicolaas Meisjesboeken Uit Bergen Openbare Debatavond Een zware verkoudheid 'ampo daar lucht Ja van agl Het beste en mooiste Jongensboek l Twee HJB.S.ers in gevaar ZIJPE ST. MAARTENSBRUG Woensdagavond werd door de leden van het Hoofdcomité voor St. Maartensbrug en St. Maartensvlotbrug onder voorzitterschap van Zuster Kuilman een algemeene verga dering gehouden in de zaal van den heer Hossen, met het doel, gelden in te zame len voor een Nationaal Huwelijksgeschenk aan H.K.H.Prinses Juliana en Z.D.H.Prins Bemhard en het houden van kinder- en zoo mogelijk volksfeesten. Na het openings woord v. d. voorzitster en enkele toelich tingen van den heer Leeuwen, werd over gegaan tot het benoemen van een Sub-co mité. Benoemd werden de heeren A. G. de Haan, A. v. d. Sluijs, en Jn. Mosk voor de wijk St. Maartensvlotbrug, W. Blaauw voor de wijk St. Maartensbrug. Behalve deze heeren is het comité samengesteld uit Zuster Kuilman en de heeren J. Leeuwen Dr. v. Slooten. Bovendien zullen mej. Groen en de heer A. Boll hun medewerking ver-- leenen in het bijzonder voor de te houden kinderfeesten. Na eenige besprekingen over de te hou den festiviteiten werd tot het volgende be sloten. Ie Voorstellingen die nog nader bekend gemaakt zullen worden en het aanbieden van versnaperingen aan 90 schoolgaande kinderen in de zaal van den heer Ivossen. 2e des avonds bal met vrij dansen en verschillende attracties in de zaal van den heer Homan te St. Maartensvlotbrug en van den heer Kossen te St. Maartensbrug Voorzitster deelde mede, dat aanstaande Maandag een buscollecte zal worden ge houden alleen voor het Nationaal huwe lijksgeschenk. Den daarop volgende Maandag zal een buscollecte gehouden woi'den waarvan de opbrengst geheel ten goede komt, in de eerste plaats voor de kinderfeesten en zoo mogelijk dit hangt voornamelijk af van het totaal bedrag der ingekomen gelden, voor de volksfeesten. Een 8-tal dames zullen worden aange zocht te willen collecteeren. Daar het de bedoeling is dat dezen dag als een algemeene feestdag voor alle in gezetenen zal gelden, hoopt het bestuur dat de offervaardigheid van de burgerij niet achterwege zal blijven. Melden wij ten slotte nog dat als secre taris van het comité werd benoemd de heer A. G. de Haan en tot penningmeester de heer J. Leeuwen. Bij de rondvraag werd van de zijde van de kasteleins de vraag gesteld of van deze bijzondere dag vrij dom van belasting zou worden verleend. Aangezien voorzitster hiermede niet bekend was, zal bij bevoeg de autoriteiten geinformeerd worden. Daar de rondvraag verder niets ople verde werd tot sluiting aangegaan, met den wensch dat het feest in alle opzichten mag slagen. BARSINGERHORN De boerenplaats met woonhuis en vee stalling, erf wei en bouwland ter grootte van circa 13.50 H.A. eigendom van de er ven van wijlen de echtelieden van der HorstSmit is uit de hand verkocht aan den heer R. Stuurman, Directeur van de N. V. Vereenigde Blikfabrieken te Krom menie. De twee aparte woonhuizen zijn onder deze vei'koop niet begrepen. HARENKARSPEL Herbenoemd tot Voorzitter van den Pol der Koetenburg de heer H. Kuiper Jbz. te Dirkshorn. Wij vernemen dat aan P. Schaatsenberg te Oudcsluis, dienstplichtige van de lich ting 1936, uitstel van het onvervulde ge deelte der eerste oefening is verleend voor den tijd van één jaar. KUNST VOOR ALLEN. Een goede inzet van een nieuwe vereeniging. Uitnemend ge slaagd concert in de Ruïnekerk, welke geheel was gevuld. De pas alhier opgerichte vereeniging „Kunst voor allen", gaf Woensdagavond haar eerste concert in dit seizoen. De Ruïnekerk was geheel gevuld met een aandachtig ge hoor. Het was een „elck wat wils-avond". Het programma vermeldde nummers voor zang, orgel, fluit en viool. Reeds terstond bracht de inzet van het orgel: Fuga in g mineur, uitstekend ge speeld en geregistreerd door den organist P. A. van Langen, de hoorders in de juiste stemming. De daarop volgende nummers voor strijk orkest Andamento en Presto van J. S. Bach, bewerkt door den dirigent Alb. Sluyter, ver klonken subtiel en geestig door de kerlcruim te. Zoo ook het daaropvolgende Air van Bach. Het. Alkmaarsche strijkorkest speelde be schaafd en muzikaal. Mej. Mia van Regteren Altena speelde hierna, door den heer P. A. v. Langen bui tengewoon soepel op het orgel begeleid, de melodieusc fluitsonate van J. B. Loeillet. Vooral de laatste twee deelen dezer fluit sonate werden zeer beheerscht voorgedra gen. Mej. v. Regteren heeft een zeer rnooien toon en een eerlijke eenvoudige opvatting. Deze Loeillet-sonate ligt haar wel bijzonder goed. Bergen's Mannenkoor zong daarna onder leiding van z'n directeur Karl Böhne: Alt Englischer Vespergesang, Zum Sanctus van Fr. Schubert en Beati Mortrie van Mendels- sohn—Bartholdy. Vooral het eerste en laat ste werden prachtig gezongen. Bergen mag op dit koor trotsch zijn en dit koor mag van zijn kant trotsch zijn op zijn directeur. De opstelling in banken naast het orgel was geen gelukkige voor het orgel; de storing was echter niet te hinderlijk. Vervolgens speelde Alb. Sluyter met het strijkorkest en het orgel het middengedeelte van het Bachconcert in a-mineur. Het was jammer, dat het instrument van den violist door de temperatuur eenigszins ontstemde; hij wist dit onder het spelen echter zeer wel te verhelpen, zoodat de aanvankelijk lichte onzuiverheid spoedig was opgeheven en het auditorium weldra de ongerepte wijding van deze heerlijke Bachmuziek kon ondergaan. Prachtig sloot het jubelende Praeludium en Fuga in a-mineur voor orgel hierop aan, met meesterschap uitgevoerd; de heer v. Langen haalde wel uit zoo'n bescheiden or gel wat er in zat. Bij het slot kregen we het hoogtepunt van den avond: het vioolconcert in A-mineur met strijkorkest en orgel. Het devote midden deel werd door het geheele ensemble in vrome overtuiging verklankt en de levens blijheid in het eerste en laatste deel was zelfs zoo suggereerend, dat eenige luisteraars, waarschijnlijk onbewust, maar voor de an dere bezoekers desalniettemin ongewenscht hun voeten op het rythme van de muziek lieten trappelen. De heer Alb. Sluyter speelde met prachti- gen viooltoon en behecrsching; voor het strijkorkest was de groote eenheid die be reikt. wordt, ook zonder afzonderlijken diri gent wel een succes. Een prachtig begin en een belofte voor de volgende avonden. BERGER IJSVEREENIGING. De jaarlijksche Alg. vergadering. Onder voorzitterschap van den heer A. v. Reenen had Woensdagavond in de Rus tende Jager de jaarlijksche algemeene ver gadering plaats van de Berger IJsvereeni- ging. Na een woord van welkom gericht le hebben tot de 15 aanwezige leden, las de secretaris, de heer G. Kooijman, de notulen voor, van de vorige jaarvergadering, welke ongewijzigd werden goedgekeurd. De penningmeesteresse, mevr. v. d. Berg, kreeg vervolgens gelegenheid tot het uit brengen van het finantieele verslag. Hier uit bleek, dat in het afgeloopen vereeni- gingsjaar de ontvangsten hadden bedragen f 1222.25 en de uitgaven f 1128.34. Voordoe- lig saldo derhalve f 93.91. Aan contributie was totaal ontvangen een bedrag van f 743.30. Onder dankzegging van den voorzitter voor het uitstekende financiecle beheer werd het verslag door de vergadering goed gekeurd. Het jaarverslag, uitgebracht door den se cretaris, den heer G. Kooijman, was uit den aard der zaak zeer kort en leverde geen bijzonderheden op, aangezien er in den af geloopen winter geen ijs was geweest. Ook dit verslag werd zonder op- of aanmerkin gen goedgekeurd. Daarna had een bestuursverkiezing plaats, wegens periodiek aftreden van de heeren A. van Reenen en D. Klomp, die beide wer den herkozen. Voor de wedstrijden en feestelijkheden werd hetzelfde programma vastgesteld als het vorige jaar, toen dit door het uitblij ven van ijs niet kon worden uitgevoerd. Besloten werd voorts, dat op den eersten dag, dat de baan geopend is, deze alleen zal mogen worden bereden door leden en kin deren van leden der B.IJ.V. Op dien eersten dag worden dus geen dagkaarten uitgege ven. De rondvraag leverde niets van belang op, waarna sluiting volgde. DE WINKELS A.S. ZONDAG OPEN Burgemeester en Wethouders hebben goedgevonden te bepalen, dat a.s. Zondag de winkels den geheelen dag mogen ge opend zijn. TIJDELIJK ONDERWIJZER Burgemeester en Wethouders hebben als tijdelijk onderwijzer aan de openbare U.L. O. school in de plaats van dhr. Kamermans die met ziekteverlof is, aangesteld dhr. J. G. de Winter, te Alkmaar Over de gemeentelijke woning- politiek tusschen wethouder L. den Das en den heer J. Broersma. Het Werkloozencomité te Bergen had gis teravond in de groote zaal van de Rustende Jager een openbare debatavond georgani seerd over de gemeentelijke woningpolitiek tusschen de heeren L. den Das, wethouder dezer gemeente, voor de S.D.A.P. en J. Broersma voor het Werkloozen-comité. De zaal was bijna geheel gevuld toen de voorzitter van het Werkloozen-comité, de heer D. Bregman de bijeenkomst opende met een woord van welkom en zijn voldoening uitsprak over de groote opkomst. Spr. deelde daarna mede, wat het Werkloo zen-comité wil en waarom het werd opge richt. Spr. w^es ei op, dat de gemeente Ber gen was geplaatst in een der laagste steun- klassen. Bergen werd derhalve gelijkgesteld met een gewone plattelandsgemeente en dit nu achtte spr. zeer onjuist. Alle middelen om Bergen in een hoogere klasse geplaatst te krijgen, faalden, ook al omdat 't gemeen tebestuur ons in geen enkel opzicht steun verleent. Toen deze poging op niets was uitgeloo- pen, heeft het comité zich op andere banen begeven. Wij hebben een adres gericht tot den Raad om schoolvoeding en sclioolklee- ding te verkrijgen. De schoolvoeding is nu in kannen en kruiken,- zoodat binnenkort 125 kinderen van werkloozen schoolvoeding krijgen. Spr. bracht aan den Raad en speciaal aan wethouder Den Das, voor deze geste. Helaas werd door den Raad over schoolkleeding niet gesproken en spr. sprak den wensch uit, dat ook dit nog in orde zou komen. Een volgend adres van het comité betrof het bouwen van arbeiderswoningen en daar voor was deze vergadering belegd. Namelijk om het standpunt van het comité te stellen tegenover dat der gemeente. Want ook in dit opzicht ondervinden wij niet den min sten steun van de gemeente. Spr. hoopte dat deze avond vruchten af zou werpen en gaf daarna het woord aan den heer Broersma. De meening van het comité. Deze Hegon met te zeggen, dat de strijd van het Comité ging tegen het groot kapi taal en het woningkapitaal. Van animositeit tusschen spr. en den heer den Das kan daarom natuurlijk geen sprake zijn. Het eerste werk hetwelk spr. deed was het opstellen van een adres aan de gemeente Bergen, waarin de Raad werd verzocht mede te werken tot den bouw van goedkoope wo ningen. Het was niet zoozeer omdat wij meenden, dat er een tekort aan woningen was, veeleer wilden wij de aandacht vesti gen op de dubbele bewoning en op het be wonen van z.g. zomerwoningen. Een weg om te komen tot huurverlaging noemde spr. het stellen eener scherpere con currentie op de woningmarkt. Dat is de eenige wettelijke mogelijkheid. De medewerking van den Raad werd in geroepen om voor woningbouw goedkoop bouwterrein beschikbaar te stellen en er bij de regeering op aan te dringen tot het ver strekken van rentelooze voorschotten voor woningbouw. Zoo zouden wij den bouw van arbeiderswoningen willen rangschikken on der werken van algemeen belang. Op die wijze moeten wij een huis kunnen betrek ken, waarvoor de huur door den arbeider kan worden opgebracht. Het betalen van rente noemde spr. verouderd, hetgeen niet meer past in dezen tijd. Onze verzoeken tot de gemeente gericht, vonden geen gehoor. Wij zijn van meening, dat er inbegre pen den bouwgrond woningen kunnen worden gebouwd voor f 1600. De gemeente Bergen had ingezien dat er iets diende te gebeuren en ging over tot het verlagen van de huren. Die verlaging be droeg 30 ets. per woning per week. Toen hebben we een tweede adres gericht tot den Raad. Was het eerste adres een ver zoek, het tweede was een protest tegen deze geringe verlaging. De huur behoefde niet hooger te zijn dan een rijksdaalder, zelfs met inbegrip van rentevergoeding. De gemeente echter vroeg f 3.35, maar dat is ons veel te hoog. Bij de behandeling van dit tweede adres bleek, dat de gemeente zeide, dat geen wo ning kon worden gebouwd voor f 1500, doch dat die bouwsom minstens f 2550 moest be dragen. Een verzoek om een woningtelling te hou den werd behandeld afgescheiden van ons tweede adres en dit nu noemde spr. een po litieke handigheid. Spr. ging voorts na, hoe de besprekingen in den Raad verliepen over het adres. Over het standpunt van den heer Den Das wilde spr. hier nader uitweiden. De heer Den Das dan heeft gezegd, dat de adressen van het comité zonder lijn wa ren, want, zoo zeide hij, eerst kwam het co mité met een huur van f 1.10 en later met een huur van f 2.50. Spr. meende te hebben aangetoond, dat deze verschillen hét gevolg waren van den verschillenden aard der adressen. De Minister heeft gezegd, dat de huur moet worden bepaald naar de stichtings- kosten der woning. En hier komt men van hoogerhand in ons schuitje en ziet men onze logica wel in. Uit aanbestedingen in een drielal plaatsen in ons land is gebleken, dat wel degelijk woningen zijn te bouwen van f1400.— a f1500.—. De heer den Das heeft hieromtrent ge zegd. dat men in die plaatsen veel kleinere woningen wilde opzeilen, als hier de ar beider gewend is. De wethouder doelde hier op de woningp.n in Meppel en dat men in een dergelijke plaats woningen gaat bouwen die minder geschikt zijn voor de arbeiders in Bergen, wilde er bij spr, niet in. Vervolgens heeft de wethouder de loonen in het geding gebracht en zeide. dat het Comité wilde speculeeren op de lage loo nen. Spr. wilde tegen deze opmerking pro testeeren, en begreep d»arvan niets. De loonen zijn laag en daar heeft het comité geen zeggenschap in gehad. In 1920 werd volgens collectief contract verdiend f 39.60; in 1928 was dit loon f 33.60 en heden ten dage is het loon f 26.60. Dit zijn aldus spr. de loonen in Alkmaar, waar hij zijn licht opstak. Voor het werk verricht in werkverrui ming zijn de loonen nog lager en ook daar aan kan het comité niets aan doen. De loonen zijn hier Hooger dan in Mep pel en daarom komen die woningen hier ook hooger, heeft de heer Den Das gezegd, Maar dat is toch geen reden om die wo ningen zoo duur te maken. De loonen im mers vormen een onderdeel van den bouw. Die loonen bedragen 25 procent van de bouwsom. Het hoogere arbeidsloon in aan merking nemende, komen we op een hoo gere bouwsom van niet meer dan f4fi. hetgeen beteekent 8 ets. per week aan huur meer. Met de kosten voor een architect heeft het comité geen rekening gehouden, zooals de heer Den Das wel deed. Immers, de di recteur van Gemeentewerken heeft tijd ge noeg om die stuk of wat woningen erbij te maken, zonder dat hij zich overwerkt (Ap plaus). Spr. bestreed het, als zou de devaluatie invloed hebben gehad op onze berekenin gen. Want de adressen zijn ingediend vóór de devaluatie en het is geen „fair play" van den heer Den Das om de devaluatie in het geding te brengen. Hoe spr. ook rekende, hij kon niet hooger komen dan tot een bedrag van f 1900. voor den bouw van een arbeiderswoning na de devaluatie. Dit zou dus beteekenen een huur beneden de f3. Aan het einde van z'n betoog in den Raad heeft de wethouder gezegd: de huur kan niet lager, dus moet de steun naar boven. Maar die steun gaat niet naar boven. Hoe moet het dan? De wethouder zegt: dus er is niets aan te doen, maar wij meenen, dat het wel degelijk anders kan. (Applaus). Het standpunt van Wethouder Den Das. De heer Den Das, daarop het woord ver krijgende, wilde het standpunt der S.D.A.P. en van de moderne vakbeweging gaarne be lichten. Spr. meende, dat de heer Broersma meer bewijsgronden moest leveren, om spr. te overtuigen. Het Werkloozencomité is aller eerst met een adres gekomen om te komen tot huurverlaging. Spr. heeft toen gezegd, dat hij gaarne een teekening zou maken om te trachten te komen tot den bouw van een arbeiderswoning, welke f2.50 huur zou doen. Dat is spr. helaas niet gelukt. Spr. had nu van den heer Broersma verwacht, dat hij met een teekening zou zijn gekomen, hoe hij zich een dergelijke arbeiderswoning zou wenschen. Dat is niet gebeurd en daarin was spr. zeer teleurgesteld. (Applaus.) Spr. zeide te weigeren een woning mede te doen bouwen, waarvan de arbeiders la- geneest men spoedig door inwrijving en inademing van Dampo. Pot 50, Doos 30 ct. Bij Apotb. en Drogljtetf. ter zouden zeggen: dat is het werk van den rooden wethouder, maar wij kruipen er niet in! (Langdurig applaus.) Wanneer men spreekt over woningbouw, dan heeft men ook rekening te houden met de bouwverordening in Bergen. En dan blijkt, dat men hier een behoorlijke woning moet zetten. Spr. was van oordeel, dat men geen vergelijking mocht maken met plaatsen wel ke staan in een lagere loonklasse en wees er voorts op, dat het bouwbedrijf een beschut bedrijf was. Men wil toch zeker ook een be hoorlijke woning wenschen en zich met han den en voeten verzetten tegen het betrek ken van een krotwoning. (Applaus.) Spr. wees er op, dat het onjuist is te reke nen met aanbestedingscijfers; daar komen immers nog verschillende kosten bij: reke ning houdende met de z.g. „self-supporting", welke de Regeering eischt. Gesteld dat we woningen konden aanbe steden voor f 1450.en dat daar loonen voor uitgekeerd werden van f18.f20.waar zou het dan heengaan? Dat kan toch nooit de bedoeling zijn van het Werklóozen-comité. Als dat gebeurde, dan zouden onmiddellijk de loonen in de werkverschaffing omlaag gaan, op bevel van Sociale Zaken. Als hier goedkoope arbeiderswoningen moeten komen, goed; maar dan niet ten koste van de bouwvakarbeiders. Menschen, die nu wonen in een woning boven de f 4. zullen nooit gaan in een worfing van f 1400; liever eet hij droog brood. Daar hebben de heeren gelijk in. De voorzitter van het comité blijft zelf ook liever in een ruime woning zitten, ofschoon hij werkloos is. Het stand punt van het gemeentebestuur is, huurverla ging liever dan het bouwen van die kleine arbeiderswoningen. Zoo kwamen we tot een huurverlaging van 10 procent. De huurtoe- slag werd afgeschaft, maar de huurverla ging was binnen. Wel is die verlaging dit erkende spr. volmondig lang niet genoeg, maar het kan niet lager, op het oogenblik. De actie, gevoerd door het Werkloozen comité, noemde spr. niet serieus, omdat ze niet gegrond was op juiste gegevens. Want men moet niet zoo hoog van den toren bla zen, als zou het gemeentebestuur in gebreke blijven. Spr. had meer waardeering voorliet streven van het gemeentebestuur verwacht, maar veel liever licht het comité de arbei ders verkeerd in. Hoe komen we hier nu uit deze moeilijkheid? vroeg de wethouder zich af. Algeheele huurverlaging, niet alleen voor de werkloozen, maar ook voor alle arbeiders. Om tot een algeheele huurverlaging te ko men, moeten we overleg plegen met huis eigenaren. Dat is gebeurd en wij kwamen tot het resultaat, dat zij bereid waren de huur te verlagen met drie kwartjes per week. Maar dat betrof alleen de gesteunden. De gemeente heeft gezegd, dat is te weinig, die huur moet teruggebracht worden tot f 3.55. Het voorstel tot deze algeheele huurverla ging werd door den Raad met algemeene stemmen aangenomen. Spr. stond dus niet alleen. Als deze actie succes heeft, doet men veel nuttiger werk dan het bouwen van 'n 15-tal kleine hokkerige arbeiderswoningen- Spreker weigerde mede te werken tot den bouw van kleine woningen. De Wethouder wilde nog een enkel woord zeggen over hetgeen de voorzitter zeide over schoolvoeding en schoolkleeding. Daarmede moeten we voorzichtig zijn, omdat thans de arbeider een mensch is dat zichzelf respec teert. Immers: in het adres werd gevraagd om schoolvoeding te verstrekken op de scho len. Spr. heeft dit meer discreet willen doen en den Raad ertoe kunnen brengen, om de ouders te vragen wie voor schoolvoeding in aanmerking komen. Is het dan niet erger lijk, zeide spr. dat het Werkloozen-Comité veertien dagen later schrijft, dat deze wijze van schoolvoeding tot mislukking is ge doemd.' Dat bemoeilijkt het werk in ernstige mate en zeker is het, dat dit werk meer moeite en tijd kost dan het schrijven van een paar adresjes. Dat deze wijze niet tot. misluk king is gedoemd bewijst wel het feit dat er thans 120 aanvragen zijn. Is een dergelijke manier van doen van 't werkloozencomité geen schandaal riep spr. uit. Ze hadden mij hier nooit moeten uitnoodigen om te spre ken (daverend applaus). Ik hoor hier niei! Spr. gaf de verzekering, dat na de school voeding ook de schoolkleeding er wel ko men zou. De wethouder eindigde met te zeggen, dat alleen door eendrachtige sa menwerking iets kon worden bereikt en daar moet het heen. (Applaus). Hierna werd gepauzeerd. Replieken. Na de pauze kreeg de heer Broersma gelegenheid om te repliceeren. Over de schoolvoeding en de school kleeding, zeide spr. dat gebleken is, hoe bitter noodzakelijk het was, dat het Comité deze materie aan de orde stelde. Zonder dat adresje hadden die kinderen toch geen schoolvoeding gekregen (Ap plaus). Maar het comité wil verder gaan en den heer den Das graag de behulpzame hand bieden. Een welkom Geschenk met is een Voorradig in diverse prijzen, in LAAN SCHAGEN het boek waarmede FLORIS VAN DEN AEMSTEL zichzelve heeft overtroffen, is: Leeftijd 12—17 jaar. In pracht band voor f 2.25, verkrijgbaar in Boekhandel TRAPMAN LAAN - SCHAGEN. OOK IN hebben wij een groote verscheidenheid. Van DIET KRAMER verscheen: DE BIKKEL 13.90 BEGIN f 1.90 Beleefd aanbevelend, Boekhandel TRAPMAN LAAN - SCHAGEN. Terugkomende op de kwestie van den. Woningbouw, meende spr. dat de heer den Das zich in den Raad tegenover het comité had gesteld. Daarom moesten we hier den Das hebben: dat is mijn schuld niet; zeide spr. (Aplaus). De wethouder heeft met geen enkel woord aangetoond, dat de adressen van het comii té onjuist waren. Van alle punten welke spr. aanroerde., heeft de heer den Das er geen enkel zake lijk bestreden. Dat geschimp, dat het co mité de loonen naar beneden wil hebben, moet maar eens uit zijn, want spr. heeft in eerste instantie duidelijk gezegd, dat dit geenszins het geval is. Spr. wees erop, dat de bouwvakarbeiders- organisaties het bedrijf onbeschut hebben gemaakt; het is een onwaarheid te zeggen, dat ze wel beschut zijn. Dat alle woningen in andere plaatsen kleiner zouden zijn dan die in Bergen, noemde spr. onwaar. Maar daar gaat het niet om. Waar het wel om gaat, is. dat er van den arbeider veel en veel te veel wordt geeischt Als inderdaad de loonen hier in Bergen zoo hoog zijn en de heer den Das erkent dit dan worden de arbeiders in de werk verschaffing bestolen (langdurig applaus). Spr. legde er den nadruk op, dat h,eü comité absoluut niet de bedoeling had, klei ne woningen te bouwen; waar wij wel te gen willen protesteeren is tegen de te hooga •huren. De heer Mónnier:. Er is afgesproken eeri half uur repliek en u bent er tien minu ten overheen! De heer Broersma: De zaak is te ernstig. Ik moet uitspreken; het wordt u blijkbaar te benauwd en daarom wil u er een eind aan maken. (Daverend aplaus). 'G'eroep: Zet hem eruit! De heer Broersma stelde daarop voor de navolgende motie aan te nemen; Motie. De vergadering, door het Werkloozen-co mité te Bergen bijeengeroepen op Donderdag 26 November 1936, in de Rustende Jager; aldaar, gehoord de debatten over de politiek van bet Gemeentebestuur ten aanzien van de huurverlaging van arbeiderswoningen, in aanmerking nemende, dat haar niet duidelijk is gemaakt, dat de hui-en van de gemeente en andere arbeiderswoningen reeds zijn gedaald tot een redelijk peil als door den Minister van Sociale Zaken be doeld, spreekt als haar verlangen uit, dat het Gemeentebestuur in samenwerking met het comité een commissie in het leven roept, die nauwkeurig vaststelt de stichtingskos- ten van het oogenblik van arbeiderswonin gen van een type, als te Bergen gebruikelijk. dat in overeenstemming met de aldus vastgestelde kosten de huren der door de gemeente verhuurde en te verhuren arbei derswoningen worden bepaald, en gaat over tot de orde van den dag. De heer Den Das meende, dat het te gek was op een openbaren debatavond met een motie te komen. In tweede instantie het woord voerende, zeide de wethouder, dat als men een woning wil bouwen voor f 1450 men óf heel klein moet bouwen, óf de loonen moet drukken. Het Werkloozen-comilé is geen bezwaar voor spr., maar wel de wijze, waarop geadres seerd wordt. De heer Broersma meent, dat hij het al leen weet, maar met plannen komen, ho maar, daar sidderen ze voor, zeide spr. Zoolang er nog woningen zijn die leeg staan en we kunnen die krijgen tegen een lage huur, dan doen we beter dan nu al te beginnen met den bouw van arbeiderswo ningen. Want de gemeenteraad heeft beslo ten, dat als later blijkt dat er arbeiders woningen tekort komen, de Raad deze bou wen zal. Dat wordt maar over het hoofd gezien. Spr. raadde de vergadering aan de mo tie niet aan te nemen, aangezien een debat avond zich daartoe niet leent, aldus eindig de spr. (Langdurig applaus.) Sluiting. De voorzitter raadde aan de motie wel aan te nemen, omdat het een schandaal is hoe hier de huurders worden afgetuigd. Het is de taak van het gemeentebestuur en van wethouder Den Das ervoor te zor gen. dat de loonen hier omlaag gaan. Ver zocht werd de motie aan te nemen. Geroep: Hier geen motie! De heer Broersma: Is er dan iemand tegen dat wordt onderzocht, wat hier in Bergen een redelijke huur is? Algemeen geroep: Neen! De voorzitter: Dank u, dan sluit ik de ver gadering met een woord van dank aan de debaters.

Schager Courant | 1936 | | pagina 8