China zooals het is Verdediging Binnenland Geruchten om een regeeriogscommissaris De herhalingsoefeningen in 1937 Gevluchte effectenbediende aangehouden De nieuwe gezant te Berlijn van den Volkenbond Tribunes langs den bruidsweg De nieuwe cent Zaharoff overleden DE HEER LOUWES ZOU DE EN- GELSCHE REGEERING NOOIT GE UITE BEWERINGEN IN DEN MOND HEBBEN GELEGD. Exportrelaties ten onrechte ont eigend. De geruchten welke gedurende de laatste weken liepen om de handelingen van den regceringscommissaris, den heer Louwes, be ginnen verontrustende vormen aan te ne men. Zooals wij ruim een week geleden mede deelden, werd hier en daar twijfel uitgespro ken over de door den heer Louwes beweerde wensch der Engelsche regeering, dat de ex port van magere gecondenseerde melk uit sluitend zou komen te loopen over een zes tal agenten, die daardoor natuurlijk als het ware een monopolie in handen kregen. Inmiddels is door minister Dcckers, op voordracht van genoemden regeeringscom- missaris, tot de geadviseerde stap overge gaan, zoodat een groot aantal agenten uit hun brood zijn gestooten, althans belangrijke relaties hebben verloren. Thans blijkt, naar de Londensche „Volk"- correspondent meldt, dat de Engelsche regee ring haar wensch geheel anders heeft gefor muleerd en de wijze waarop dat verlangen in Nederland door den heer Louwes is voor gedragen, in strijd met de waarheid is. De Engelsche regeering vroeg slechts, dat met de Engelsche fabrikanten betreffende de verkoopsprijzen van magere gecondenseerde melk een regeling moest worden getroffen met voldoende waarborgen, omdat, volgens de Engelsche regeering de prijsregeling vastge legd in het begin 1936 niet in alle opzichten was nagekomen. Met de wijze waarop deze waar borgen zouden worden verstrekt, heeft de Engelsche regeering zich niet bemoeid en naar van die zijde stellig werd bevestigd, kan de heer Louwes en zijn comité zich op dit punt niet achter de Engelsche regee ring verschuilen. Daarenboven is thans komen vast te staan, dat de heer Louwes, als onderhandelaar, veel te snel heeft toegestemd in een export vermindering van eerst 17 en per 1 April a.s. nog eens 8 Hij is hier volgens zijn zeggen gezwicht voor de bedreiging met een beschermend in voerrecht, waartoe het Import Dutics Advi- sory Committee zou hebben geadviseerd. Het blijkt nu, dat nimmer sprake is ge weest van een beschermend recht; wel van een verhooging van het invoerrecht. Maar daar magere condensed een volks- voedsel van de eerste rang is, waarvan Ne derland 85 van den totalen invoer voor zijn rekening neemt, zou een verhooging van het invoerrecht niet ons, maar den Britschcn verbruiker (de arbeiders) hebben getroffen en het is dan ook zeer de vraag of Londen daartoe wel zou zijn overgegaan. Meer en meer blijkt, dat wij niet erg ge lukkig zijn geweest met onze afvaardiging naar Londen en het ziet er naar uit, dat onze Ilollandsche handel en veeteelt de wrange vruchten zullen moeten plukken van het reeds eerder gewraakte systeem, van Den Haag om delegaties van ondeskundige departementale ambtenaren voor de econo mische onderhandelingen met het buiten land af te vaardigen. Waar in dit geval blijkbaar nog bij komt dat teveel macht is gelegd in handen van één man, waardoor een regeling is tot stand gekomen, die een groot aantal Nederland- sche bedrijven sterk heeft geschaad, ten bate van een zestal uitverkorenen. Het „Nationale Dagblad" En de ingetrokken vergunning van zijn vertegenwoordiger op de Kamer-tribune. 's-Gravenhage. Het besluit van de huishoudelijke commissie der Tweede Ka mer om den overzichtschrijver van het „Na tionale Dagblad" der N.S.B. niet langer toe te laten tot de perstribune der Tweede Ka mer is genomen nadat tot tweemaal toe de hoofdredacteur van genoemd dagblad, mr. Rost van Tonningen, van den griffier der Kamer een waarschuwing had ontvangen, dat de overzichtschrijver voor afgevaardig den beleedigende uitdrukkingen gebruikte. Op 5 November j.1. was den overzicht schrijver toestemming verleend tot 't inne men van een plaats op de perstribune, ruim een week later kreeg de hoofdredacteur de eorste waarschuwing, waarop deze infor meerde, welke uitdrukkingen als beleedi- gend worden beschouwd en verklaarde, order te heben gegeven dat de vermoedelijk bedoelde tefmen niet meer gebruikt zouden worden. Het bleek, dat de overzichtschrijver het Kamèrlid den heer L. L. H. de Visser had aangeduid als „Loutjc Bulk". Toen naar aanleiding van de opmerkin gen, die bij de behandeling van de justitie- begrooting de heeren Terpstra, Donker en Schalker hadden gemaakt over leden der rechterlijke macht, die lid waren van de N.S.B., liet Nationale Dagblad schreeft over „obscure insinuaties, te laffer daar de. aan gevallenen niet aanwezig waren om zich te verdedigen", kreeg de hoofdredacteur een tweede waarschuwing, met de mededeeling dat de zaak ter afdoening in handen zou worden gesteld van de huishoudelijke com missie der Kamer, die op 25 November j.1. besloot, de aan het „Nationale Dagblad" verleende faciliteit, die gebruikt werd om de leden der Kamer te beleedigen in te trek ken. Lezing van een interesan ten Chinees over zijn land Door talrijke wereldreizen een breeden en een diep in zicht in de menschélijke pro blemen verkregen. Men schrijft ons uit Amsterdam Het is niet mogelijk een uur lang met Dr. T. Z. Koo te spreken en niet onder de be koring te komen van zijn imponeerende persoonlijkheid. In het gebouw van het Ne- derlandsch jongelingsverbond hebben wij dezen interessanten Chinees, die op een reis rond de wereld twee dagen in Neder land zal verblijven, getroffen. Dr. Koo is secretaris van de Young Men Christian As- sociation en van de World's Students Mo- vcment. Man van wetenschappelijke ontwikkeling heeft hij zich op twaalf wereldreizen een broeden blik en en diep inzicht in de men schelijke problemen gevormd. In China is hij een leidende figuur. Hij heeft dit land vertegenwoordigd op de volkenbondsconferentie voor het opium- vraagstuk. Dr. Koo deelde ons belangwekkende bij zonderheden mede over zijn werk in China en daarbuiten. In China is een beweging gaande, welke is geboren uit een protest tegen de al te ver gaande modernisatie van vroegere jaren. Het volk wil de oude Chi- neesche deugden in eere herstellen. Het heeft afgeleerd het Westen in alles blind te aanbidden - ip zooverre begunstigt deze beweging de heropleving van het confucia nisme, maar is evenzeer een stimulans voor de religiositeit in het algemeen. De beweging is minder religieus dan cul tureel en sociaal. Zij propageert behalve de deugden van het oude China een nieuw saamhoorigheidsgevoel. De Chinees heeft geleerd als staatsburger te denken. Als klei ne jongen leerde dr. Koo nog de staatsover- lieid te beschouwen als iets verfoeilijks. Men voelde zich toen lid van zijn familie, niet van de sta atsgem een schap Thans heb ben nieuwe begrippen ingang gevonden en wordt de overheid gezien als de dienares van het volk. Een jong nationalisme be zielt thans China. Op een vraag of het werk van dr. Koo in China, waar het Christendom nog zoo 's-Gravenhage. Voor herhalingsoefe ningen zullen in 1937 voor den tijd vang dagen (onderofficieren 24 dagen) odder de wapenen moeten komen de lichtingen 1931 en 1933 van de regimenten infanterie. (Hier onder begrepen het regiment grenadiers en het regiment jagers), het regiment wielrij ders, de regimenten huzaren (met uitzon dering van de postduivenverzorgers en van de paardenverzorgers, die de eerste oe fening hebben vervuld bij het remonte- depot). de regimenten veldartillerie, het korps rijdende artillerie, het regiment mo- torartillerie, het regiment kustartillerie, het koëps luchtdoelartillerie, het regiment ge nietroepen, de school-compagnie ponton niers, voor zoover betreft de dienstplichti gen, die ten aanzien van de eerste oefe ning behoorden tot de eerste en de tweede ploeg, de schoolcompagnie torpedisten, het korps motordionst en de compagnie inten dancetroepen. De lichtingen 1930 en 1932 van de schoolcompagnie pontonniers, voor zoover betreft de dienstplichtigen, die len aanzien van de eerste oefening behoorden tot de derde ploeg. De lichting 1931 van de compagnieën geneeskundige troepen, niet uitzondering van de ziekenverplegers, en de lichting 1933 van de compagnieën ge neeskundige troepen. 14000 gulden verduisterd, waar van vermoedelijk wel niets meer terecht zal komen. De bediende van een effectenfirma te Am sterdam, die eenigen tijd geleden de vlucht had genomen toen ontdekt was dat hij zijn principalen door knoeierijen in de boeken voor een bedrag van ongeveer 14.000 gulden had benadeeld, is gistermorgen op verzoek van de politie van het bureau Singel, te IJ muiden aangehouden. Het vermoeden be stond dat het jongmensch naar Z.-Afrika was uitgeweken, doch het was inmiddels bekend geworden, dat hij zich aan boord be vond van het Duitsche s.s. Cardillera, ko mend van West-Indië. De dader is naar Am sterdam-op transport gesteld. Van het ver duisterde geld komt vermoedelijk niets meer terecht. Mr. C. Ridder van Rappard wordt Nederlandsch gezant in Berlijn. 's-Gravenhage Naar wij vernemen is dezer dagen de benoeming te verwachten van mr. C. Ridder van Rappard, hare Ma- jcsteit's gezant in Bern tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister in Ber- 1 ij n. weinig aanhang heeft, niet moeilijker was dan aldus, sprak dr. Koo het merkwaardig woord, dat de propaganda van het Cristen- dom in China niet bemoeilijkt wordt door den last van diegenen, die zich slechts uit traditie Christenen noemen. Het jonge Christendom groeit in dit land. Het communisme als politieke macht heeft in China thans veel terrein verloren en be perkt zich tot het noord-westen. Als philo- sophisch-economisch systeem vindt het ech ter in wijden kring aanhangers. Dr. Koo richtte zich ook tegen de misvat ting, die China in twee afzonderlijke deelen wil zien. China is cultureel een afgeronde eenheid. De strijd tegen de verdoovende middelen wordt in China met drastische middelen gevoerd. Het is niet de opium, die het groote verderf vormt. Het zijn de heroinc en de cocainc, welke overal goedkoop te krij gen zijn, omdat Japan het land met verdoo vende middelen overstroomt. Waar Japan komt, zeïde dr. Koo, spreidt het drie soorten gif om zich heen: verdoovende middelen, prostitutie en hazardspel. Het wil daaimcde zijn tegenstander vergiftigen. De Chinecsche regeering treedt krachtig op en doet hen, die voor de derde maal op het vervoer of het verbruik van verdoovende middelen wor den betrapt, fusilleeren. De regeering is tot dit. optreden gedwongen, omdat de heroine zulke verschrikkelijke gevolgen heeft op de criminaliteit. Het is mogelijk maat te hou den in het gebruik van opium, doch niet in dat van herbine. Wanneer dr. Koo, na te Amsterdam en Rotterdam spreekbeurten te hebben vervuld, weer uit ons land zal vertrekken, zal hij over Zwitserland en Egypte naar Britsch-Indië reizen, waar hij de wereldconferentie van de Y.N.C.A. zal bijwonen, welke van 210 Januari te Mysore zal worden gehouden. Op deze conferentie, waar de protestantsche Aziatische, Europeesche en Amerikaansche jeugd zal zijn vertegenwoordigd, zal worden behandeld het vraagstuk van de verhouding tusschen geloof en staatsburgerschap. Bovendien zal de jeugd bespreken wat God van haar wil ten aanzien van het economi sche probleem. In het vaderland van dr. Koo weet 35 procent van de bevolking niet, wat het is, niet hongerig te zijn. In de Aziatische landen, voor zoover zij niet tot het commu nisme zijn overgegaan, is er een sterke stroo ming die uitkomst zoekt in de corporatieve gedachte. Het derde probleem, dat op deze wereldconferentie zal worden besproken, is, de houding van den christen tegenover den oorlog. Dr. Koo moest erkennen, dat dit uni verseel probleem hem als Chinees, bij de in vasie van zijn land door Japan, zeer zwaar woog. Vluchtig besprak Dr. Koo nog zijn in drukken omtrent de Oxford-beweging. De groepen hebben volgens hem goed werk ge daan onder de béter gesitueerden, wier leege leven zij inhoud hebben gegeven, zij het wel licht binnen een te beperkten horizon. TWEEDE KAMER '1 'y •- Het overgroote deel der Kamer nog steeds voor den Volkenbond. Den Haag, 27 November 1936. Uit de heden nog niet geëindigde algemeene beschouwingen der leden over de begrooting van Buitenland- sche Zaken is komen vast te staan, dat de Kamer m overgroote meer heid nog steeds vasthoudt aan het klassieke Volkenbondsideaal. Uitten zich gisteren sprekers van de twee voornaamste en een der grootere fracties in de Kamer pro-Volken bond vandaag sloten zich daar de leden van de overige fracties-boven de drie-man bij aan, al was het gluid, dat men liet hooren, natuurlijk niet steeds hetzelfde. Tegen de wereld-orde, zooals Genève die ziet, getuigden leden als de heeren Wester man en Sneevliet, en hier was het „uitzon derlijke eenheidsfront" wel buitengewoon „negativislisch"! Men is uit de ministerieele Memorie van Antwoord gewaar kunnen worden dat ook' onze Regeering in niet geringe mate -teleur gesteld werd door den recenten loop van zaken in de Zwitsersche vredesstad, doch volkomen gedesillusioneerd werd zij niet, er moeten andere wegen worden bewandeld, maar alleen in het kader van een naar uni versaliteit strevenden Volkenbond. De Kamer is het met den minister volko men eens, dat niet gesproken mag worden van een ,hopenlooze mislukking", zooals velen in deze dagen geneigd zijn te doen. De heden aan liet woord gekomen leden Bierema (V.B.), Joekes (V.D.) en van Dijk (A.R.) bleken volmaakt te beseffen, hoezeer de Volkenbond in den laatsten tijd tekort is geschoten, doch dat verminderde niets aan hun overtuiging, dat krachtige, enerigieke en volhardende pogingen tot internationale rechtsvorming en -handhaving onvermin derd noodig blijven, wat slechts dan hereik- haar zal zijn, als de geest van sa&mhoorig- heid voldoende versterkt is. En deze verster king achtte men bij uitstek de taak der kleinere en kleine pacifistische mogendhe den, die zeer stellig een belangrijke rol kun nen spelen, aldus was zoo ongeveer de alge meene gedachtengang. Alleen de heer van Dijk begeerde bepaal delijk uitsluiting van de revolutionnaire strevingen en. aanvaarding van de christe lijke beginselen. Nog sterker in deze rich ting ging naderhand de heer van Houten (C.D.Ü.), die zelfs verlangde, dat Nederland momenteel nationaal ontwapent, om de we reld het goede voorbeeld te geven. Mr. Westerman meende zich in deze het genoegen niet te moeten ontzeggen, den Minister duidelijk te maken, dat Z. Exc. thans wel wat nuchterder denkt over de waarde van Genève dan nog een jaar ge leden, toen jhr. De Graeff verklaarde met den ander eigenlijk niet over den Volken hond te kunnen praten, zoozeer lagen bei der gedachtenwisselingen uiteen... „Ik heb de diagnose steeds juister gesteld dan de minister!" aldus met zelfvoldoening de af gevaardigde, die vond, dat hij in het ver- Fabelachtige prijzen geboden voor huur van den grond, waar langs de stoet zal trekken. Gistermiddag heeft in de oude raadszaal van het Haagsche stadhuis de opening plaats gehad van de insclirijvingsbiljetten voor het pachten van grond langs den weg, dien de stoet zal volgen. De belangstelling voor deze gebeurtenis was overgroot en in de zaal was geen plekje onbezet. Er was gelegenheid tot inschrijven voor zeven kavels en de bedragen, welke ervoor geboden werden, varieerden voor hetzelfde stuk grond soms tienduizend gulden. Het hoogste bod was van de Han delsmaatschappij C. de Ruyter, te Amsterdam die voor de zeven kavels te zamen had ingeschreven voor niet minder dan f82.000. Het daaropvol gend bod voor alle kavels tezamen bedroeg f 75.000.en was gedaan door den heer A. Tailleur te Amster dam. Vermelding verdient nog, dat de K.N.A.C. voor de zestig meter Torenstraat-Noord wal had ingeschreven voor f 10.500. De gunning zal binnen enkele dagen door B. en W. worden bekend gemaakt. Griep-epidemie te Zeddam Be helft der bewoners ziek. Te Zeddam, gemeente Bergh, heerscht momenteel zoozeer de griep, dat bijna de helft der inwoners ziek is. De jongensschool is reeds gesloten en de andere zullen wel spoedig volgen, daar er geen leerlingen meer komen. Er zijn huis houdens waar 9 personen in bed moeten blijven. Gelukkig hebben zich tot nu toe nog geen sterfgevallen voorgedaan. leden door bewindsman en Kamer „wel zeer onredelijk behandeld" werd. Ja, de heer Westerman had geen be zwaar tegen den Volkenbond, als men er een „nuttige, centrale, consultatieve instan tie" van maakt, daar kan Nederland nooit gevaar bij loopen! Evenwel: ook d&n zullen de Sovjets uit Genèvp dienen te verdwijnen. Meer van belang achtte de afgevaardigde de verhouding tusschen ons land en Italië en Duitschland, welke hij „niet zooals die had kunnen, zijn" noemde. Speciaal maakte hij zich bezorgd over onze houding tegen over Duitschland, dat wij maar al te zeer zouden prikkelen, o.a. door toe te laten, dat hier allerlei ant.i-Duitsche lectuur wordt gedrukt en uitgegeven. De tweede tegenstander van het huidige Genève, de heer Sneevliet ging eerst de Communisten te lijf die hij „verminking van de proletarische dictatuur" verweet, maar zijn visie op den Volkenbond was dat daarvan niets te verwachten valt, wijl het kapitalisme noodzakelijk' steeds tot oorlog zou voeren. De sedert enkele paren tot Volkenbonds vriend bekende heer Wijnkoop (Comm.) hield allereerst een pleidooi voor maatre gelen tegen het „oorlogsdriiven der fascis tische staten", welke zoowel in als buiteri den Volkenbond genomen dienden te wor den. Hij wees voorts op de mogelijkheid, door middel van samenwerking van staten als Engeland, Frankrijk, België, Nederland de Scandinavische riiken, Tsjecho-Slovvakije, Sovjet-Rusland, de V.S. van Noord-Amerika den vrede te bewaren. In 't algemeen kwam hij op voor innerlijke en uiterlijke verster king van don Volkenbond. Verwacht mag 'worden, dat het monde linge antwoord van minister De Graeff in zake den Volkenbond het Nederlandsche standpunt nog wat zal verduidelijken. De bespreking van onze Volkenbondspo- litiek maakte in tal van jaren een voor- naamd eel uit van de beschouwingen der leden over jhr. De Gracff's begrootmg, en ook dit jaar geschiedde dat weer 'in een volmaakt rustige sfeer, waaruit nogmaals blijkt, dat ons land zich doodbedaard houdt temidden van het hruischen en koken dei- internationale politiek! Het spreekt vanzelf, dat ook andere aan gelegenheden de aandacht vroegen. Zoo vroeg de heer Bierema van den minister eenige nadere mededeelingen over het Duitsch.Tapansclie verdrag, namelijk wat betreft de geruchten ten aanzien van inmenging in de belangensferen van ons Indië. De heer Wijnkoop zei, dat de minis ter zich daarover wel niet zal uiten, ver klarend, dat hem daaromtrent niets be kend is. Maar de communistische afgevaar digde wist wel, wat Duitschland bedoelt met zijn „bescherming der Westersche be schaving".. De rivieren- en kanalenkwesties met Duitschland en België vonden evenzeer de aandacht en men vroeg verschillende in lichtingen daaromtrent. Mr. Joekes was blij. dat de uitzetting docir Duitschland van Nederlanders ten slotte in der minnen geschikt kon worden, en dat schreef hij toe aan de tact van onze Regeering en onzen gezant te Berlijn. Met nadruk verklaarde de afgevaardigde, dat ons land nooit zal mogen afwijken van de hier geldende regelingen omtrent vreem delingen. De heer Schaepman (R.K.) bepleitte een hechte samenwerking tusschen den Econo- mischen Voorlichtingsdienst en den Regee- ringspersdienst, zij zullen elkaar niet mo gen „beconcurreeren". In 't algemeen wenschie hij de werkingssfeer van den Re- geeringspersdienst uitgebreid te zien. En voorts zag de afgevaardigde heil in uit breiding onzer diplomatieke en consulaire diensten. De heeren Wijnkoop én Sneevliet kwamen DE AANRIJDING TE KROPSWOLDE. Het tweede slachtoffer overleden GRONINGEN, 27 November De 66-jarige J. R., die Woensdag bij de aanrijding tus schen Foxhol en Kropswolde met haar echt genoot door een uit de richting Zuidbroek komende auto, bestuurd door den heer v. d. V. uit Muntendam werd aangereden en in ernstigen toestand naar het Diacones- senhuïs te Groningen werd overgebracht, is gistermorgen aan de gevolgen van de aan rijding overleden. HET DRAMA TE MERKELBEEK HEERLEN In verband met een be- richt in enkele bladen, waarin stond ver meld, dat een zoon van de bedrijfster van den dubbelen moord te Merkelbeek voort vluchtig zou zijn, vernemen wij van be voegde zijde, dat dit bericht geheel uit de lucht is gegrepen. De huishoudster die, zooals elders in dit nummer vermeld, een volledige bekentenis heeft afgelegd, heeft bij haar gruwelijke daad geent medeplichtigen gehad. VIT ONZE OOST, Jsl Groote animo bij bebolking orrt op te potten! De medewerker te Solo van de Loc* schrijft: Dezer dagen is hier in Solo de eerste be- zending nieuwe centen (met een gat) aan gekomen, voorloopig tot een totaal bedrag van f 500 welke in omloop zullen worden gebracht, zonder dat de oude centen uit de circulatie worden genomen of ongel dig verklaard. De geldstukken zien er fonkelnieuw aan trekkelijk genoeg uit, zoodat ze een goede kans maken door de bevolking opgepot te worden hetgeen eenerzijds natuurlijk prach tig is en voor spaarzaamheid pleit, maar aan den anderen kant heeft men er later den last van, omdat ze daardoor aan de circulatie worden onttrokken. Het zal er waarschijnlijk mede gaan als met de nieuwe halve centen, waarvan de bevolking hier tot elke hoeveelheid gaarne opneemt, waarna men ze niet meer terug-» ziet. Hoewel men toch reeds bijna een jaar lang vertrouwd moet zijn met de nieuwe halve centen schijnt de animo om deze te bezitten allerminst verflauwd te zijn aan bevolkingszijde. Een typcerend staaltje daarvan leverde dezer dagen een Arabier, die aan het post kantoor liefst voor f 200 nieuwe halve cern» ten wilde hebben. Hij kreeg echter slechts f 25 toegewezen, maar een uur later stond er een heel troepje landgenooten, die allen f 25 van de nieuwe muntjes kwamen vra gen. D% nieuwe, glimmende centen treden, hu in zékeren zin als concurrent op en hrék is benieuwd wat daarmede gebeurt. Zaharoff, de bekende wapenhan delaar, is gisteren op 86-jarigen leef tijd te Monte Carlo overleden. De geneesheer, die den dood van Zaharoff constateerde, verklaarde, dat Sir Basil gestorven is aan hart verlamming. Sir Basil Zaharoff is te Constantinopel geboren in 1849 uit een Russischen vader en een Grieksche moeder. Bij den dood van zijn vader erfde hij een bedrag van 40.000 pond sterling. In 1866 zou hij wapens hebben gele verd aan de Egyptische strijdkrachten aan den Boven-Nijl. Vervolgens werd hij agent te Athene van de wapen firma Vickers. Hij werd rijk en steunde zijn land financieel in de Balkanoorlogen. In 1914 was hij reeds een der rijkste menschen van Europa. Ook als politiek raadsman heeft hij invloed doen gelden. O.a. had hij het vertrouwen van Briand en Lloyd George. Hij was gehuwd met de Hertogin de Marchena, die hij in het Koninklijk paleis in Madrid ontmoet had* Hij was voorts geintcresseerd bij verschei dene dagbladen en bezat naar schatting op tachtigjarigen leeftijd 20 millioen pond ster ling. Men zal wel nooit geheel op de hoogte ko men van de vele mysteries, die zijn leven verborgen heeft gehouden, te meer niet, daar hij in tegenwoordigheid van een zestal ge tuigen zijn dagboek heeft doen verbranden* op voor erkenning, door Nederland, van de Sovjet-Unie, „ondanks de verwording der Sovjets!" riep de heer Sneevliet uit, want hij zag den heer Wijnkoop samenwerken met imperialistische grootmachten.^ En de communistische heer Schalker vroeg van onze Regeering, nu er vande non- intei-ventie-commissie, wat Spanje betreft, eigenlijk niet terecht is gekomen, of zij „de bevriende Spaansche regeering niet wil gaan steunen?" fEn de afgevaardigde beklaagde zich voorts' over het bekende geval met de twee vliegmachines welke naar Engeland zijn verkocht, doch die bestemd waren voor de Spaansche opstandelingen. De heer Schalker onthulde, dat hij indertijd den mi nister-president opgebeld heeft om hem te waarschuwen tegen twee Spanjaarden, die op Schiphol aanwezig waren voor onder handelingen ten aanzien van den koop der bedoelde vliegtuigen. Minister Colijn schijnt daar ijlings een stokje voor gestoken te heli- ben, doch later heeft men zoo zei de heer Schalker via Engeland den koop toch weten te sluiten. Het ministerieele antwoord volgt eerst a.s. Dinsdagmiddag, als eerst nog eenige leden gesproken zullen hebben.

Schager Courant | 1936 | | pagina 10