RAAD WINKEL Uit Bergen Een wonder-middel tegen PRIKKEL-hoest! akkers Abdijsiroop Alkmaarsche Kaasmarkt Drie van de zeven raadsleden verhinderd. - Het vierde lid was het land in en moest opgehaald worden om de vergadering te kunnen doen doorgaan. Te ongeveer 3 uur wordt de verga dering geopend. De begrootingen geven de com missie geen aanleiding tot op merkingen. De kleuters in de voormalige teekenschool. Vergadering van den Raad op Vrijdag 27 November 1936, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer J. H. Zwart, bur gemeester, tevens secretaris. Afwezig met kennisgeving van verhinde ring zijn de heeren Raven, De Veer en Van Zoonen. De heer Kamp had deze vergadering ver geten en diens komst moest dus worden afge wacht, wilde de vergadering kunnen door gaan. Te ongeveer 3 uur werd de vergadering geopend. Naar aanleiding van de notulen informeert 'de heer Dekker naar de kosten van de wa terleiding voor het eventueel te stichten .woonwagenkamp aan den Westfrieschendijk. Medegedeeld wordt dat de kosten van aan sluiting bedragen f1500.Worden binnen 10 jaar andere woningen aangesloten, dan Vindt restitutie plaats. Deze kwestie zal straks worden besproken. Mededeelingen, enz. B. en W. deelen mede, dat zij op verzoek van verschillende inwoners van Lutjewinkel hebben besloten een lantaarn te plaatsen bij ide huizen van den heer Uiterdijk. Ingekomen zijn diverse verslagen, die voor iÖe raadsleden ter inzage liggen. Ged. Staten zonden bericht van verdaging ,vah het besluit van den Raad tot verhuur van het postkantoor, en zonden goedkeuring yan de rekening 1934. Chronische hoofdpijnen verdwenen. Toen oorzaak weggenomen werd. Meestal krijgt U hoofdpijn zoodra afval stoffen te traag door Uw afvoerorganen worden weggevoerd, waardoor Uw bloed verontreinigd wordt. Zorg daarom dat Uw afvoerorganen goed functionneeren. Spoor met de zes minerale zouten in Kruschen Salts Uw afvoerorganen op zachte wijze aan tot gezonde en geregelde werking, zoo dat zelfs het laatste deeltje achtergebleven afval volkomen wordt verwijderd. U zult spoedig de gevolgen bemerken van die in wendige schoonmaak: Uw bloed is zuiver en verfrischt. Klachten als hoofdpijn, ver moeidheid en neerslachtigheid, behooren tot het verleden, want de kleine dagelijk- sche dosis Kruschen Salts heeft de oorzaak van deze kwalen weggenomen, Mej. G. R. te L. schrijft: „Eenigen tijd geleden leed ik aan chronische hoofdpijnen. Ik probeerde verscheidene middelen, maar ik kon dat loome, vermoeide en lustelooze gevoel niet kwijt raken en eiken morgen weer zag ik tegen den nieuwen dag op. Toen ik eens een paar dagen uit logeeren ging bij een oom en tante, die beiden in de 70 waren, verwonderde ik mij voortdu rend over hen, hoe gemakkelijk zij hun bezigheden verrichtten, opgewekt en geluk kig; zij leken jaren jonger dan zij waren. Ik vertelde hun wat mij scheelde. „Dan moet je eens aanwennen, wat wij reeds jaren dóen. Een tipje Kruschen Salts 's ochtends in je eerste kopje thee." Dat was een half jaar geleden en sindsdien ben ik oneindig veel beter. Zonder hoofd pijn, en met een gevoel dat het leven nu de moeite waard is. Kruschen Salts is werke lijk schitterend." Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en erkende drogis ten a f 0.40, f 0.75 en f 1.60 per flacon, om zetbelasting inbegrepen. Let op, dat oj5 het etiket op de flesch, zoowel als op de bui tenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt Door den heer Engel wordt verzocht de di verse ingekomen verslagen te doen circulee- ren. De Voorzitter heeft daartegen geen be zwaar. De begrootingen. Aan de orde komt de vaststelling der be grootingen. Die van de gasfabriek sluit in ontvangst en uitgaaf op f43466.08, die van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur op f 12319.14. B. en W. stellen voor deze begrooting te rug te zenden met het verzoek de gemeente lijke subsidie f2000 lager te ramen en hier voor te gebruiken een verhaalpost van on geveer hetzelfde bedrag. De gemeentebegrooting sluit wat den gewonen dienst betreft op f 113706.14 en wat den kapitaaldienst betreft in uitgaaf op f 43150, in ontvangst op f39750, nadeel ig slot f3400. Het onderzoek van de Commissie voor het nazien dezer begrooting heeft geen aanlei ding gegeven tot opmerkingen. De heer Engel rapporteerde over de be vindingen der commissie. T.a.v. de begroo ting der gascommissie deelt hij mede dat zij geen gunstig beeld geeft, er wordt gere kend op een gemeentelijke bijdrage ad f 3184.83 en ze is daarbij krap opgezet. De heer Dekker merkt op, dat de gas commissie toch oordeelt dat de begrooting voorzichtig opgezet is, een grooter tekort als is geraamd mag feitelijk niet venvacht wor den. De heer Kamp bevestigt de woorden van den heer Dekker. De Voorzitter deelt mee, dat hij in de com missievergadering heeft meegedeeld, dat er wat met de oven is geweest en dat de kolen- leverancier was kapsie maakt. En dat is de aanleiding geweest van den heer Engel tot het maken van zijn opmerking. De begrooting wordt goedgekeurd. Wat de begrooting van het Alg. Burger lijk Armbestuur betreft, wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. T.a.v. de gemeentebegrooting rapporteert de heer Engel, dat ook hier hetzelfde beeld waarneembaar is. De kasgeldleening wordt steeds grooter, geen enkele reserve is er, de kasgeldrekening is met f 5000 verhoogd. Geprobeerd zal worden een bijdrage van f 6000 te krijgen. De commissie is niet in staat een andere begrooting samen te stel len en daarom wordt voorgesteld de be grooting als ingediend, vast te stellen. Door den heer Dekker worden nog diverse inlichtingen gevraagd en ook spr. wijst er op, dat de begrooting zeer zuinig is opgezet. Spr. noemt als voorbeeld de uitgaafpost voor het tonnenstelsel; een bedrag van f2.per kind en per jaar voor leermiddelen Lager Onderwijs en f3.voor Uitgebreid Lager Onderwijs. Iets nieuws zal voor zoo'n gering bedfhg niet aangeschaft kunnen worden. Is er, vraagt spr., overleg gepleegd met de hoofden der scholen. Ook de post „onvoorzien" f217.70, acht spr. veel te laag. We staan bloot aan leelijke te genvallers, ook al omdat het verleenen van bijdrage aanziekenfondsleden is afgewezen. De heer Kamp, die evenmin als de heer Dekker de vergadering van de begrootings- commissie heeft kunnen bijwonen, drukt zijn spijt uit over die verhindering, want. juist in die commissievergadering vindt feitelijk de behandeling van de begrooting plaats. De Voorzitter beaamt deze opmerking en waar de commissie geen bemerkingen had, is het antwoord dat hij den heer Dekker geeft, van hem persoonlijk. Spr. beaamt dat verschillende posten zoo gering mogelijk zijn uitgetrokken, teneinde te kunnen rond ko men. Met de hoofden der scholen is geen overleg gepleegd, omdat van bovenaf ons op gelegd is voor het L. O. zooveel per leerling te mogen uitgeven en voor het U.L.O. zooveel per leerling. Dat de post onvoorzien gering is, komt omdat B. en W. geen andere bron nen van inkomsten konden aanboren. Ged. Staten hebben zelf erkend dat de ontvang sten in onze gemeente op behoorlijk peil wa ren. De heer Brugman beaamt dat, ondanks het advies van den Inspecteur van het L. O. om nieuwe leermiddelen aan te schaffen, een grootere uitgaaf niet is toegestaan. De heer Engel merkt nog eens op, dat de tegenwoordige gang van zaken nu eenmaal meebrengt dat de begrooting zeer besnoeid den raad wordt aangeboden. Spr. vindt zelfs de ontvangstposten gewaagd geraamd. De begrootingscommissie zag ook liever een andere begrooting, diverse posten wat rui mer maar dat zou weer gepaard gaan met een hoogere kasgeldleening. Den heer Dekker was niet bekend, dat ondanks het advies van den Inspecteur van het L. O. geen toestemming was verleend, meer voor leermiddelen ui tte geven. Waar moet het op deze wijze naar toe, vraagt spr. Als wij overtuigd zijn dat het met het uitgetrokken bedrag nergens naar lijkt, moeten wij in verzet komen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. en ook de raadsleden het met den heer Dekker eens zijn, B. en W. hebben al pogingen aan gewend, maar zonder resultaat. De heer Engel zegt, dat reeds elders er op gewezen is, dat deze gang van zaken t.a.v. het openbaar onderwijs misdadig is, maar de gemeente Winkel kan nu wel uit protest een hooger bedrag voor de leermid delen uittrekken, doch de begrooting zal dan niet goedgekeurd terug komen. De heer Kamp deelt nog mede, dat ook de begrooting van het B.A. zeer sober is samengesteld, de tijdsomstandigheden zijn daar de oorzaak van. De gemeentebegrooting wordt daarna conform het voorstel van B. en W. vastge steld, al is het dan ook, zegt de heer Dek ker, niet met zijn volle sympathie. De kleuters in de teekenschool. Door het bestuur van de Kleuterschool werd verzocht het lokaal van de voorma lige teekenschool in gebruik af te" staan ten behoeve van de kleuterschool. B. en W. hebben besloten, onder voorbe houd van de goedkeuring van den raad, genoemd lokaal te laten gebruiken door de Kleuterschool, op voorwaarde dat ge noemd Bestuur de kosten der gasverwar- ming en der eventueele verlichting betaalt en zorg moet dragen voor het schoonhouden De heer Kamp vraagt of het geen beletsel zal geven aan het gewone onderwijs, en waar uit het antwoord van den Voorzitter blijkt, dat dit niet het geval is, daar vindt de heer Kamp het een goede gelegenheid. Overeenkomstig bet voorstel van B. en W. wordt besloten. De rondvraag levert niets op, waarna sluiting volgt. BERGER SPORTVEREENIGING Hét eerste elftal mag zijn tegen- genstander van morgen niet onderschatten. De reserves en de a-adspiran- ten zullen wel winnen. Het eerste elftal van B.S.V. krijgt morgen aan den Kerkedijk de nieuwe eerste klas- ser Beemster op bezoek en ongetwijfeld zullen de Bergenaren dezen tegenstander niet mogen onderschatten. Immers, na een weifelend begin zijn de blauw-witten on der de bezielende aanvoering van hun uit- nemenden spil Spaarraan er steeds beter in gekomen. Twee weken geleden werd in Zaandam met flinke cijfers Z.V.V. 3 geklopt cp verleden week kon O.S.V. 3 het in de Beemster niet verder brengen dan een ge lijk spel. Bergen staat er ongetwijfeld momenteel te goed voor om zich de kans te laten ont gaan, maar dat er voor een overwinning gewerkt zal dienen te worden is wel héél zeker. Als B.S.V. zóó speelt als we dat reeds ecnige malen dit seizoen van haar hebben gezien dan zal het ook Beemster niet ge lukken de beide punten van (jen Kerkedijk mede naar huis te nemen. Een handicap voor de Berger club is het ongetwijfeld, dat Jan de Moor morgen voor de eerste maal het doel niet meer verdedigt. Jan Halff neemt zijn plaats in en heeft dus de zware taak de Moor te vervangen. Als hij zulks doet, zoo goed hem dat mogelijk is mag niemand hem een verwijt maken Laten we in elk geval hopen, dat Halff morgen genoeg zelfvertrouwen heeft en daardoor op kalme en zekere wijze z'n plicht zal doen. En voor de rest: Werken en winnen, jon gens! De reserves ontvangen in de ochtenduren Koedijk 2 en kunnen daarvan winnen. Nieuwland en v. d. Bergh schijnen weer van de lichte blessures welke zij verleden week opliepen, hersteld te zijn. Eerstge noemde speelt nu geen linksback, doch links halfback, omdat de elftal commissie ge meend heeft, de oude achterhoede Koning en Petri te moeten handhaven. In het doel wordt Jan Halff vervangen door Joost Otten, die eenige jaren geleden in het derde elftal onder de lat stond. Wij vermoeden, dat Otten er eerst' nog in moet komen, voordat hij op den naam van be trouwbaar doelman aanspraak kan maken. Dat hebben we op den veertien dagen ge leden gehouden wedstrijd tusschen twee proefclftallen gezien. De rest van de ploeg is ongewijzigd ge bleven Voor de a-adspiranten, het eenige elftal van B.S.V. dat nog ongeslagen is en met 12 punten uit 6 wedstrijden fier aan den kop prijkt, heeft de competitieleider een wedstrijd ingelast en wel tegen Alcm. Victrix b. Het is een te goed ploegje om tegen deze tegenstanders te verliezen en zoo kunnen de a-adspiranten vermoedelijk de tweede helft der competitie met 2 pun ten rijker ingaan, aan de jongens zelve om onze verwachtingen niet teleur te stellen! is de vanouds beproefde Akkers Abdij siroop, daar de werking in hoofdzaak berust op de geneeskracht van reeds in oude tijden bekende „genees-kruyden". Apotheker Dumont heeft daaraan nu toe gevoegd de resultaten der hedendaagsche wetenschap. Nog meer dan vroeger is nu het beproefde hoest-geneesmiddel! Verlaagde prijzeni f 0.75, f 1.25, f 2.- per flacon. HARENKARSPEL Viering vorstelijk huwelijk. Woensdagmiddag vergaderde het feest comité tot viering van het a.s. huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana. Besproken werd de wijze, waarop de be- noodigde gelden bijeengebracht zouden kunnen worden. De Voorzitter, de Burgemeester, deelde mede, dat zeer waarschijnlijk gerekend kan worden op een kleine subsidie van de ge meente. Dit bedrag zal echter niet voldoen de zijn een bescheiden feest voor de ge- heele gemeente te organiseeren. Daar het de bedoeling is om in de eerste plaats alle schoolkinderen (500) dit feest mee te laten vieren, o.a. door het organi seeren van kinderfeesten zal een grooter bedrag noodig zijn. Het comité was daarom van meening, dat het er goed aan zou doen zich de mede werking van eenige dames te verzekeren, om gelden bij de ingezetenen in te zamelen. Besloten werd een beroep op de hulp vaardigheid van de jongedames in de ge meente te doen. De ingezetenen zullen per circulaire be kend worden gemaakt, wanneer de dames de inzameling zullen houden. Het comité besprak verder voorloopig het feestprogramma, waarbij o.m. het idee werd geopperd om de muziekcorpsen in de feest viering te betrekken. Naar aanleiding hier van zegde een der comitéleden een bedrag van f30.— toe voor de corpsen. Met een hartelijk dankwoord van den voorzitter werd deze toezegging met alle graagte aan vaard. Ook nog werd de mogelijkheid be sproken om een ringrijderij met paarden te organiseeren. Met de opstelling van een definitief pro gramma zal echter worden gewacht totdat de opbrengst van de inzameling bekend zal zijn. Laten we hopen, dat het Comité, door de goedgevigheid van alle burgers in staat wordt gesteld de komende dag van het vorstelijk huwelijk te maken tot een on vergetelijke dag van vaderlandsche feest stemming, zoowel voor jong als voor oud. ZIJPE BURGERLIJKE STAND. Geboren: Cornelis, z. v. Cornelis Willem Eradus en Neeltje Kapitein. Ondertrouwd of getrouwd. Geene. Overleden: Arie Dalenberg, 73 jaar we duwnaar van Maart je Bruin. De aanvoer was weer kleiner, wat ditmaal vermoedelijk niet aan de concurrentie van de kaasbeurs was toe te schrijven. Niettegenstaan de dit geringer aanbod was de ver koop stug. Stugger dan de vorige week, al kon ook de hoogste prijs zich handhaven op f 18.50. Vergissen we ons niet, dan hebben degenen, die de beurs hebben uitverkoren, de markters voorloopig een aardig voordeeltje in de zak gespeeld. Want er is nauwelijks twijfel aan of de verkoop aan de markt zou nog stugger zijn geweest, indien niet een deel van de kaas door de beurs van de markt was genomen. Meer en meer blijken onze ver wachtingen bewaarheid te worden, voor zoover we veronderstelden, dat de aanvoer aan de markt steeds zou worden verkocht, terwijl de beurs zou worden tot een veiligheids klep, waar slechts omzetten plaats hebben, voor zoover de markt niet in de vraag kan voldoen. De doorsneeprijs aan de markt moet op ongeveer een halve gulden lager worden bepaald dan Vrijdag J.L Toen was deze ruim f16.nu waren de prijzen van f16.zeld zamer. De vraag komt in hoofdzaak uit het binnenland. En ook hier heeft de markt een pré. Want de groote binnenlandsche kooplieden wen- schen begrijpelijkerwijze niet aan de beurs te koopen, waar partijtjes van 100 of een paar honderd Edammers tegen dezelfde prijs gaan. DRAISltlA-vftN-VALKENBURQ 'S-: e A -|LE\ -ZACHT VAN SMAAK - PRIJS ZOrt ANNA PAULOWNA BREEZAND REIZENDE BIBLIOTHEEK. Niet minder dan 65 lezers of lezeressen leenen thans boeken van de Reizende bi bliotheek. Die groote animo heeft de Centr. Ver. voor Reizende bibliotheken doen be sluiten nog een kist boeken te zenden aan den beheerder, den heer S. F. van Dijk, hoofd van school II. Zoodoende is de keus vergroot en kunnen nog meer lezers gehol pen worden aan goede boeken. Behalve ro mans, reisbeschrijvingen, enz. kunnen uit deze bibliotheek ook studieboeken op al lerlei gebied geleend worden.. Er zijn o.a« vakboeken voor land- en tuinbouwers, tim merlieden, schilders, metselaars, smeden, bakkers en voor dames over handwerken, WIERINGEN Blijkens advertentie in dit blad zullen a.s. Zondag voor het eerst in dit seizoen weer hometrainingswedstrijden plaats vin den. Deze wedstrijd wordt georganiseerd door de Wielerclub Wieringen, waarbij de nieuwe hometrainer der vergadering zal worden gebruikt. Volgens het programma kan dit een mooie wedstrijd worden. Zie advertentie. POLITIE Verloren een blauwe wollen want. Gevonden een paar bruin wollen kinder» handschoenen. Inl. bij den gemeentebode. Griep, Influenza. YPoêd$! herstellen, zijn een paar Mijnhardt's Poeders Per stuk 8 ct.; doos 45 ct. Bij Uw drogist. 't geheel niet zoo erg vijandig. Van boord der „Frisco" klonk gelach, lawaai en gezang. Die verzuipen het bergloon «1, knorde onze brommerige bootsman. Niemand bekommerde zich om ot" toen we langs de loopplank aan boord klomm».*. Het dek was verlaten. Het lawaai kwam uit de manschapslogie. Wij gingen direct naar achte ren. Wij kennen den weg door de „Betty Bonn." Toen wij de. trappen van de kajuit afgingen, werd, zonder dat wij behoefden te kloppen, de deur al voor ons opengedaan. Men had ons dus al gezien, misschien zelfs verwacht. Voor ons stond een kleine man, met ietwat kromme rug, alsof hij een rugge- graatverkromming had. Waarschijnlijk had hij die niet, maar zijn hoofd zat bijna pal op zijn borst. Zijn nek ging gebukt als onder een zwaren last. Dat gaf zijn gezicht iets gluiperigs, iets loerends. Daarbij keken zijn oogen ons fel aan door een verwarden bos grijze haren die over zjjn voorhoofd viel. Zijn geheele gezicht was bedekt door een baard, zijn wangen, zijn kin, die spits uitliep. Alleen zijn neus was vrij en zijn voorhoofd, maar dat was zoo laag, dat daar ook ongeveer niets van overbleef. Haren kwamen uit het openstaande hemd de voorschijn, hingen zelfs uit de mouwen van zijn blauwe jas en vielen tot ver over Zijn handen. iDt alles bij elkaar, benevens de ongeloofelijke lange armen, die vanaf zijn gebogen schouders tot bijna aan zijn knieën reikten, gaven hem het aanzien van een soort aap. Ik begreep direct: Kapitein Spurling. Zijn spleetoogen werden rond van schrik toen hij zoo onverwacht Trevor op zich af zag komen. Meneer de Rijksadvocaat? Zijn stem was heesch en rauw, van het rooken of van het drinken of doordat zij uit z\jn ingedrukte borstkas kwam. Trevor was op dit moment een geheel ander mensch geworden. Hier kwam hij als de groote Staatsman. Tegen dergelijke situaties was hij volkomen opgewassen. Hij behandelde Spurling gewoonweg als een gevangene, die zoo net uit de voorloopige hechtenis werd voorgevoerd. H\j liet zich ook gen moment door den Kapitein ophouden, die zijn handen tegen de deurposten gedrukt had, als om hem af te weren. Hij ging doodeenvoudig op hem af alsof hij niet bestond. Spurling moest wel goedschiks of kwaadschiks opzij gaan, wilde hij niet ondersteboven geloopen worden. Zoo traden of liever gezegd, drongen wij de kajuit binnen. Het was precies dezelfde ruimte als die der „Betty Bonn", alleen was hier alles veel smeriger. De vrouw ontbrak. Onafgewasschen vaat werk stond op tafel, brood, messen, een flesch whisky. Kleeding lag onordelijk overal rondgespreid, broeken, oliejassen, zeelaarzen. De leerbekleeding der banken was stuk. De veeren hingen er uit. Spurling was door het zekere optreden van Trevor teruggeweken tot achter de tafel. Hij had zich daarbij met de handen aan de stoelleuningen en aan den tafelrand vastge houden. Op deze wijze maakte zijn manier van loopen geheel den indruk alsof men met een aap te doen had, die op vier pooten liep. Nu stond hij daar, het gezicht half afge wend, het hoofd tusschen de schouders ge drukt in afwachting wat wij te zeggen zouden hebben. Trevor en ik bleven tegenover hem staan aan den kant van de deur, de haven wachter stond bij het raam. Trevor beval: Ik wensch uw stuurman te spreken. Spurling wierp een snelle achterdochtige blik op ons tuschen de over zijn hoofd val lende haren, twijfelde nog een oogenblik, daarna draaide hij zich zonder een woord te zeggen om, rukte een gordijn opzij dat hing voor de nis waar op de „Betty Bonn' de piano stond, en schreeuwde naar binnen: Crane. Wederom klonk het lawaai, zingen en lachen, alleen klonk het hier nog ongunstiger tusschen de houten wanden. Het werd mij een beetje angstig te moede bij deze dronken piraten. De kapitein rook ook niet direct naar rozenolie. Opnieuw brulde hij: Crane! Onwilig klonk een antwoord. Hallo! Hierkommen. De andere stem, woedend als van iemand die een prachtige pokerkaart moet neer gooien: Ay, bloody fooi. Spurling smeet het gordijn weer dicht. Dan bleef hij weer staan, griezelig, de handen op een stoelleuning, groote handen met een grauwachtig vel erover. Zwijgend bleven wij wachten, de oogen op de deur gericht. Buiten klonken schreden voorbij de deur. De trap-kraakte onder een zwaar gewicht. Een diepe stem riep half vroolijk, half verwonderd: Hallo, gentleman, wie hebben we daar? Hij kreeg het eerst den havenmeester in de gaten. O, nog meer bezoek! Gelijkertijd bukte een machtige hoekige ge stalte zich en kwam binnen. Een rood, groot zeemansgezicht lachte ons met lichte oogen toe. Blauwe wollen muts, geel kakhihemd, blauwe broek, een wolk whisky om hem heen: Stuurman Crane. Hij had een pijp in den mond, die hij er echter snel uitnam, toen hij Trevor zag. Menschen van 't gerecht bevielen hem niet, deze zeker niet. Er scheen hem iets niet in orde te zijn. Opgepast was de boodschap. Hij probeerde zie hte beheerschen. Het gelukte hem slecht. Hij zwaaide bedenkelijk. Nu ja, dat kwam wel terecht. Hij knikte kameraad schappelijk: Morning, gentleman! En wendde zich met dezelfde vriendelijke beweging tot zijn kapitein: En, kapitein? Deze wees verbeten met zijn hoofd in de richting van Trveor. Die heer wenscht u te spreken. Crane nog altijd overdreven vroolijk: Fijn, en? Nu snauwde de Rijksadvocaat: Zg't gij sturman Crane? Glimlachend, met een nauwelijks verholen terechtwijzing, kwam het antwoord: Altijd dezelfde. De rijksadvocaat hoorde beroepshalve dezen ondertoon niet. Hij begon zakelijk als za hij achter de groene tafel bij een terechtzitting: Gij hebt indertijd na de ontdekking der „Betty Bonn" het schip onderzocht? Bij deze vraag keerde de kapitein plotse ling het hoofd naar ons toe .met de snelheid van een marionet. Zijn oogen flikkerden arg wanend en smal. Even maar, daarna wendde hij het bezicht weer af en herman zijn vorige houding. Crane, in zijn vroolijke whisky-stemming, vatte de heele zaak als een grap op. Hij zwaaide onbekommerd met zijn armen en riep jongensachtig: Ja zeker, ja! Trevor ging verder: Kunt ge nog eenmaal vertellen, wat gij bij die onderzoeking op het schip aantrof? Hier ontston deen pauze. De kapitein loenste uit de hoeken zijner oogen als een woedende roofvogel naar den sturman. Deze lachte maar zoo'n beetjev ooy zich uit, nog niet geheel nuchter. Trevor probeerde zijn gedachetn een beetje de goede richting uit te krijgen: Wat vond gij onder meer in de kajuit? Crane trok aan zijn pijp, zwaaide en zweeg. Trevor drong verder aan, voorzichtig, bijna vriendschapeplijk, legde den ander de hand op de schouder: Nu hoe was ook weer die geschiedenis met de theekopjes? De stuurman keek op, keek ons lodderig aan met zijn lichte oogen als een zorgeloos kind en zuchtte vertwijfeld. Zijn uitstekende ademsappel danste op en neer. Hij streed een geweldigen strijd tegen de walm, die zijn hersens dreigde te benevelen. Het water kwam in zijn oogen van louter opwinding. Doch alleen een belachelijk hig- geluid kwam uit zijn keel en verbrak op een pijnlijke manier de stilte. Plotseling gebeurde er iets onverwachts. Met een vuistslag op de stoelleuning, terwijl zijn gezicht als een vogelbek vooruitschoot, brulde Spurling zijn sturman toe: Antwoord. Crane. (Wordt vervolgd

Schager Courant | 1936 | | pagina 15