Engeland staat achter België Felle aanval Carthagena DAGBLAD VOOR HOLLAKDS KOORDE RKWARTI ER Ernstig vermaan tot Duitschland Spanje protesteert te Genève SPANJE gebombardeerd op de Europeesche politiek BuUetilandsch Overzicht Ook Japan en Italië vinden elkaar Aanslag op Japansche legatie in Mexico imt ZATERDAG 28 NOVEMBER 1936. 80e Jaargang. No. 10125. Uitgave der N.V. v.h. Trapman Co. Schagen. REDEVOERINGEN VAN EDEN EN VAN ZEELAND. „Oorlog ls een dierlijke instel ling". Vredeswil geen laiheid, doch teekenen van beschaving. Aan een door de Internationale Kamer van Koophandel te Londen aangericht déjeuner heeft de Belgische premier, Van Zeeland, een redevoering uitgesproken, waarin hij o.m. jeidet Onze geographische ligging maakt ons land tot den sluitsteen van West-Europa. Men kan niet -aan den sluitsteen komen, zonder het gebouw te vernielen. In geen en kel ander land veroorzaakt het wapenru moer zooveel ongerustheid als in België. Voor ons is het een plicht jegens onszeive het maximum van wat in ons vermogen ligt te doen, teneinde welke verleiding ook om pns aan te vallen of ons gebied te gebruiken als afkortingsweg af te wenden." De Engelsche Minister van Buitenlandsche Zaken, Eden, antwoordde op deze rede met een toespraak, waarin hij zeide: „Wij beves tigen bij deze gelegenheid, dat de onafhan kelijkheid en onaantastbaarheid van België een vitaal belang vormt voor Engeland en dat België op onze hulp zou kunnen rekenen, wanneer het het slachtoffer mocht worden Van een niet uitgelokten aanval." In zijn rede zeide Eden verder nog om-t ^Bestaat er geen enkel alternatief te genover het stichten van oorlog óp aarde?, Zeker, en wel een algemeen begrijpen, dat de arbitrage van het brute geweld een dierlijke instelling is en dat de algeheele inspanning der beschaving er naar uit moest gaan ons boven het peil der dieren te .verheffen. Bij hun voortdurend stre ven naar de handhaving van den vrede zoeken de Britsche en Belgi sche volkeren een grootere glorie dan die van den veldslag, een verfijnder inspiratie dan die van het kanon, „Ik spreek deze woorden weloverwogen uit, omdat zij den wil uitdrukken van het Britsche volk en omdat een duidelijk ma ken hiervan beteekent een bijdrage tot den Vrede te leveren. De vrede is het gemeen schappelijk doel van onze beide landen. On ze tradities en herinneringen zijn niet de eenige getuigenissen van onze vriendschap. Wij deelen eveneens dezelfde opvattingen omtrent de internationale orde, het afzien van den oorlog als instrument van nationale politiek, de bereidheid geschillen te regelen door vreedzame middelen, de aanvaarding van zekere erkende axiomata van het in ternationale recht „Men moet zich hierin echter niet vergissen: deze opvattingen getuigen noch van slapheid, noch van lafheid, wij meenen, dat zij getuigen fan be schaving. De volkeren moeten kiezen. Wanneer zij besluiten terug te kee- ren tot de arbitrage van het zwaard, MINISTER VAN ZEELAND zal men bemerken, dat de verschrik kelijke wapenen, die de wetenschap gesmeed heeft, met een niet te min achten moed gehanteerd kunnen worden door volkeren, die hun in- dividueele en nationale vrijheid liefhebben en die van zins zijn haar te handhaven. Maar waarlijk, de kosten zullen zwaar zijn. Wat dit aangaat, mag er geen enkele verontschuldi ging bestaan voor een herhaling van de onjuiste verwachtingen van het verleden". Tegen erkenning der regeering te Burgos door Duitschland en Italië. Gistermiddag is een nota der Spaansche regeering op het secretariaat van den Vol kenbond ontvangen, waarin geprotesteerd wordt tegen de erkenning der regeering Franco en bijeenroeping wordt gevraagd van den Volkerenbondsraad. Overeenkomstig het reglement heeft de secretaris-generaal van den Volkenbond nog denzelfden avond een afschrift daarvan doen toekomen aan alle leden van den Raad én aan de Staten-leden van den Volkenbond, terwijl hij zich tevens in verbinding heeft gesteld met den Chineeschen ambassadeur te Londen, Edwards, die als president van den Volkenbondsraad, Vivuna vervangt, die naar Chili is vertrokken. De datum van de buitengewone zitting van den Volkenbondsraad zal heden worden vastgesteld. Waarschijnlijk zal dit 3 of 4 De cember zijn. Men merkt op, dat een regee ring recht heeft op bijeenroeping van den Volkenbondsraad, wanneer zij dit op grond op art. 11 van het handvest, vraagt, zoodat de Spaansche nota, wat het feit zelf aangaat, niet de minste betwisting kan vinden. In internationale kringen had men gister avond den indruk, dat de Spaansche ring, door den Volkenbondsraad in openbaar debat, te mengen, een delicate rol speelt en den Volkenbond uitnoodigt een eveneens de licate rol te spelen, die groote belangstelling zal wekken. De meeningen aangaande voor- en nadeelen van deze onderneming, loopten uiteen, doch men is algemeen van meening, dat de Spaansche regeering haar rechten als lid van den Volkenbond wenscht te bevesti gen, en aldus een antwoord te geven op de erkenning der regeering van Burgos door Duitschland en Italië. Komt de Volkenbondsraad te Londen bijeen? Het is mogelijk, dat, indien het verzoek der Spaansche regeering tot het houden van een vergadering van don Volkenbondsraad wordt ingewilligd, de Raad a.s. Donderdag te Londen zal bijeenkomen. Geen verandering in de posities der strijdenden. Een tiental bombardementsvliegtuigen en drie oorlogsschepen der rebellen hebben gistermorgen, naar lTntransigëant meldt, deelgenomen aan een gezamenlijke actie tegen Carthagena. Volgens de laatste be richten zouden drie aan de regeëring be- hoorende oorlogsschepen tot zinken zijn gebracht. Het arsenaal der stad zou ge deeltelijk vernield zijn, terwijl een munitie depot in de lucht zou zijn gevlogen. In de haven zou aanzienlijke schade zijn aange richt. De vliegtuigen, die aan deze raid heb ben deelgenomen, waren driemotorige toe stellen, die naar het schijnt, een snelheid haalden van ruim 300 K.M, per uur. Eeni ge hunner zouden op het oogenblik op jacht zijn achter vier oorlogsschepen der regeering aan, welke in het begin van het bombardement de haven wisten uit te varen en naar zee te vertrekken. De artilleriestrijd wordt voortgezet. Uit Talavera wordt gemeld, dat de voor naamste actie aan het front voor Madrid gisteren plaats had juist voor Cuatro Ca- minos. Een afdeeling opstandelingen maakte zich meester van de huizen langs het To- roplein, dat den weg naar Siërra beheerscht De artillerie van de opstandelingen zet het bombardement van de wijk Arguelles voort. Gisteravond kwart over tien werd het volgende communiqué door het ministerie van oorlog uitgegeven: Aan het centrale front heerschte volko men rust De opstandelingen laten meer en meer hun onmacht blijken door druk te blijven uitoefenen op onze linies. De artille rie zette het bombardement der vijande lijke troepenconcentraties voort. In het Gua- darrama en Somo Siërra gebied vonden lich te geweervuur-gevechten plaats. Moderne foto's en vergrootingen VAN BUITENGEWONE KWALITEIT. Geopend dagelijks, ook *s Zondags tot n.m. 8 uur Opnamen tfoor St. Nicolaas uiterlijk tot Woensdag 2 December, Fotogr. Atelier Arpad Moldovan NIEUWE N I E D O RP MINISTER EDEN DRASTISCHE TERMEN ALS „VAL- SCHE GODEN" EN „HEERSCHAP PIJ VAN ZELFZUCHTIGE COALI TIES". Volgens United Press is de kruiser „In dianapolis", aan boord waarvan zich presi dent Roosevelt, bevindt, met bestemming naar Buenos Aires ter opening van de pan- Amerikaansche conferentie, gisterenochtend 9.05 uur (pl. tijd) te Rio de Janeiro aange komen, waar Roosevelt door een duizend koppige menigte hartelijk werd toegejuicht Voorhet Braziliaansche congres en de leden van het Opperste Gerechtshof heeft de president vervolgens een rede gehouden de eerste op zijn Zuid-Amerikaansche reis welke gekenmerkt werd door bijzonder felle aanvallen tegen de politiek der „oude wereld". Tot verbazing van zijn auditorium bezigde Roosevelt, terwijl hij met de hand in Oostelijke richting over den Atlantischen Oceaan wees, dras tische termen, als „valsche Goden" „heerschappij van zelfzuchtige coa lities" enz. om zekere doeleinden PRESIDENT ROOSEVELT der Europeesche politiek en derzel- ver machtsfactoren te brandmerken. „Beide Amerika's", zoor iep Roose velt uit, willen darmede niets te doen heb ben. Amerika heeft vrede noodig en voor de Vereenigde Staten impliceert deze wensch naar vrede den rotsvasten wil, nooit 'n aanval te dulden, vanwaar deze ook moge komen. Het viel bijzonder op, dat Roosevelt zeer waardeerende woorden wijdde aan Canada ofschoon dat, als Britsch Dominion, niet aan de pan-Ainerikaansche conferentie deel neemt, Nieuwe moeilijkheden in Frankrijk DE STRIJD TUSSCHEN PATROONS EN ARBEIDERS WORDT VOORT GEZET. DUITSCH-TSJECHISCHE TOENADERING? De strijd tusschen patroons en arbeiders in Frankrijk, die in dit voorjaar zoo fel gevoerd is, doch toen tijdelijk werd bijge legd, dreigt opnieuw te ontbranden. De patroonsorganisatie heeft n.1. dezer dagen de onderhandelingen, die onder leiding van de regeering, met de werklieden werden ge voerd, afgebroken. Daar deze onderhande lingen liepen over. een wijziging van de overeenkomst van 7 Juni, die op aandrang van de regeering tot stand was gekomen en daar de grondslag voor de onderhandelin gen gevormd werddoor een plan, door de regeeringsdepartementen opgesteld, is ook de regeering rechtstreeks bij het huidige conflict betrokken, zegt de N. R. Crt. Inder daad zal zij zich dan ook, nu de onderhan delingen zijn afgebroken, laten gelden, zoo dat het er alle schijn van heeft, dat wij niet alleen staan voor een krachtproef tusschen patroons en arbeiders, maar tevens voor een krachtproef voor de Tegeering. Van de vele moeilijke vraagstuk ken, waarvoor het ministerie Blum zich bij zijn optreden op 4 Juni ge plaatst zag, was dat van de regeling van de betrekkingen in de industrie wel het neteligste. Nadat de regeering een re'geling getrof fen had hebben de afgevaardigden van de arbeiders zich daarmee vereenigd, de pa troons beloofden haar bij haar organisaties te zullen steunen. Thans heeft de patroonsorganisatie de voorstellen verworpen en de onderhandelin gen afgebroken, zulks op grond van de her nieuwde vermeerdering van de bezettingen van fabrieken om de futielste redenen, op de daardoor moedwillig gemaakte inbreu ken op vroeger aangegane overeenkomsten, op de aanslagen op het eigendomsrecht en de persoonlijke vrijheid. Daar de regeering hieraan geen einde weet te maken, acht de patroonsorganisatie het sluiten van een nieuwe overeenkomst nutteloos, daar die waarschijnlijk ook weer met voeten getre den zou worden. Ook tegen de z.g. neutrali satie der fabrieken verzet zij zich, omdat zij daarin een eersten stap ziet op den weg van socialisatie der bedrijven en omdat zij aan de patroons de zeggenschap over hun eigendom zou ontnemen. De regeering staat hierdoor voor een moeilijk geval. Zij schijnt de oplossing te zoeken In de invoering van een gedwongen arbitrage, waar toe de monetaire wet van 1 October haar de bevoegdheid geeft, althans voor wat geschillen betreft, voort vloeiende uit een stijging der kosten van levensonderhoud. Wil zij hiermee echter iets bereiken, dan zal zij moeten zorgen de partijen te kunnen dwingen tot naleving der overeenkomsten. Zij blijft met andere woorden staan voor de moeilijkheid aan het onwettig optreden van een deel der werklieden een einde te maken. Zal zij zich, op grond van den nieuwen maatregel, daartoe vermannen? De geschie denis van haar eerste zes levensmaanden wettigt op dit punt geen hooge verwachtin gen. Duitschland, dat met het verdrag met Japan geen beste beurt gemaakt heeft in zijn buitenlandsche politiek, zoekt naar een beter succes, althans als het bericht van de Morning Post waar is, waarin melding wordt gemaakt dat Duitschland en Tsjecho- Slowakije binnenkort de geschillen, welke tusschen de beide staten bestaan, zullen regelen en een non-agressie verdrag zullen sluiten. Ook wijst het blad op de mogelijk heid dat Tsjecho-Slowakije concessies zal doen ten gunste van de Duitsche minder heden en misschien ook van de Hongaarsche minderheden. Rome en Tokio erkennen weder- keerig eikaars veroveringen. Reuter seint uit Tokio: Volgens berichten uit semi-officieele bron is een accoord tot stand gekomen, waar bij Japan de Italiaansche heerschap pij in Abessinië erkent, in ruil voor een Italiaansche erkenning van Mandsjoekwo. Voorts behelst het ac coord een bevestiging der Japansche commercieele rechten in Abessinië. Voorts wordt bekend gemaakt, dat men niet voornemens is te trachten deelneming te verkrijgen van Italië aan het Duitsch—Ja pansche verdrag, aangezien de delicate be trekkingen van Italië met Groot-Brittannië en Rusland Italiaansche deelneming voor het oogenblik niet raadzaam maken. „Iedere afzonderlijke Amerikaansche staat", aldus de president, „wenscht een eigen le ven te leiden, geen staat wordt gedreven door veroveringslust, maar ook geen enke le zal een aanval dulden. Gelukkig zijn de beide Amerika's niet door tegenstellingen verdeeld. De aanstaan de pan-Amerikaansche conferentie zal bo vendien gelegenheid bieden, den oorlog uit te bannen. Het is momenteel niet voldoende, dat van Noord tot Zuid vrede op het Amerikaan sche continent heersche. Deze vrede moet duurzaam worden gemaakt. Het motto: „de sterken moeten leven" leidt ten oorlog: het motto: „de sterken voor de zwakken", daareentegen baant den weg naar den vre de." De laatste woorden van Roosevelt wor den algemeen geïnterpreteerd dat ook hij als resultaat van de pan Amerikaansche conferentie het sluiten van een overeen komst verwacht, welke, door middel van de oprichting van een alle Amerikaansche sta ten omvattend-instituut ongeveer gelijk aan den Volkenbond zal trachten, den vrede niet enkel te proclameeren, maar ook te waar borgen. Reuter meldt nog uit Buenos Aires Maandag a.s. den dag, waarop president Roosevelt aan boord van de „Indianapolïs" in de Argentijnsche hoofdstad zal aanko men zal als een nationale feestdag wor den gevierd. Roosevelt zal ontvangen worden door President Justo de leden der regeering en den ambassadeur en de leden van de Ame- rikansche ambassade. Later in den middag zal Roosevelt een bezoek brengen aan president Justo, die dit bezoek des avonds zal beantwoorden. Dinsdagmiddag zal president Roosevelt de pan-Europeesche vredesconferentie ope nen. Een zestal personen lossen revolver, schoten op het gebouw. Kort voor het aanbreken van den dag hebben gisteren ongeveer een half dozijn personen revolverschoten gelost op het ge bouw der Japansche legatie te Mexico-City, waardoor verscheidene ruiten vernield wer den. Het personeel der ambassade waar schuwde die politie, die twee Mexicanen arresteerde. Men veronderstelt, dat het hier een demonstratie van extremisten betreft wegens het Duitsch-Japansche verdrag. De Japansche zaakgelastigde heeft zich tot den minister van buitenlandsche zaken gewend en hem verzocht de bescherming der legatie te verzekeren Kort geleden werd een poging tot brand stichting ondernomen in de legaties van Guatamala en Salvador wegens de erken ning der regeering-Franco door beide ge noemde landen. JAPY GEOPEREERD. Hij zal na twee maanden geheel hersteld zijn. De Fransche vlieger Japy, wiens vlucht naar Japan aanvankelijk zoo succesvol ver liep, maar op het laatste traject tegen een berg vloog, is in het ziekenhuis van Foe- koeoka geopereerd. Zijn toestand is bevre digend. Verwacht wordt, dat hij over twee maanden weer geheel hersteld zal zijn. CORRUPTIE BIJ POLITIE IN SURINAME? Er zouden steekpenningen van Chineezen zijn aangenomen. Aneta seint uit Paramaribo: Er bestaat een vermoeden dat corruptie is ontdekt in het politiecorps van Suriname. Een waarnemend commissaris, het hoofd van de recherche en beambten van de poli tie worden verdacht van de aanneming van steekpenningen van Chineezen voor hulp in zake een verboden loterij. ONGELUK BIJ HET UNIVERSITEITS GEBOUW TE LONDEN. De Rector-Magnificus van de Universiteit van Londen, Sir Edwin Deller, is, terwijl hij een in aanbouw zijnd gedeelte bezichtigde, door vallend materiaal getroffen, en zeer ernstig gewond. Ook hem begeleidende per sonen zijn zwaargewond. BETAALDE VACANTIE IN ENGELAND. Het Engelsche Lagerhuis heeft in tweede lezing goedkeuring gehecht aan een wetsont werp betreffende toekenning van een week vacantie met behoud van loon aan ieder die sedert op zijn minst een jaar dezelfde betrek king vervult.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1